Fond: Listin (1140-1500)
Search inSI-NSAL > NSAL >>
Charter: 060
Date: 12. November 1305
Abstract: Hartnid iz Ptuja potrjuje župniji sv. Jurija v Škalah pri Velenju za blagor svoje duše in duš svojih prednikov daritev ene hube v Hrastju (Aychperch) in odvetščine na dveh hubah v Radmirju (in sancto Michaele) pokojnega Diepolda iz Kacenštajna (Chatzenstain), ki spada k gornjegrajskemu samostanu.
Charter: 061
Date: 2. Februar 1306
Abstract: Kamniški meščan Janez, imenovan Luitz, proda gornjegrajskemu samostanu s soglasjem tasta Gregorja in žene Katarine za 17 mark oglejskih denaričev dve hubi v Okrogu pri Špitaliču poleg špitala sv. Antona.
Charter: 062
Date: 8. Februar 1306
Abstract: Kamniški meščan Gregor proda s soglasjem žene Liebgarde gornjegrajskemu samostanu za 14 mark oglejskih denaričev dve hubi v Okrogu pri Špitaliču poleg špitala sv. Antona.
Charter: 063
Date: 20. April 1306
Abstract: Kamniški gradiščan Wernher proda s soglasjem žene Neže gornjegrajskemu samostanu za osem mark oglejskih denaričev dve hubi v Tunjicah.
Charter: 064
Date: 15. Dezember 1307
Abstract: Bratje Nikolaj, Verijand in Pirš, imenovan Goestel, sinovi Pirša s črnela, se v zameno za 10 mark oglejskih denaričev odpovedujejo desetini v Motniku (Moetnik) v korist gornjegrajskega samostana.
Charter: 065
Date: 17. April 1308
Abstract: Nikolaj iz Kokre proda kranjskemu meščanu Hermanu Unverichtu in njegovi ženi Marjeti pol zemlje (verjetno) v Loki pri Kovorju (Lak), Ulrik iz Kovorja (Kaewer), sin Wernherja iz Gorič (Guetenberch) pa omenjenima obljubi varstvo v primeru, če bi ju kdo poskušal izgnati s te zemlje.
Charter: 066
Date: 21. Dezember 1309
Abstract: Bratje Herman, Erazem in Nikolaj, sinovi Herborda iz Kamnika, se odpovedujejo lastništvu nad hubo v Javorju pri Gozdu (Ahoren ouf dem walt) in nad dvema desetinama; prva leži v Javorju pri Gozdu (ouf dem wald), druga pa na Lačnem Vrhu pri Brezovici pri cerkvi sv. Kancijana, ki jih je Alhard kupil od Herborda, očeta omenjenih bratov.
Charter: 067
Date: 4. März 1310
Abstract: Friderik iz Kunšperka podarja gornjegrajskemu samostanu dve hubi v Merinci pri sv. Jeronimu pri Vranskem (Merilonk), ki jih imata v fevdu Albert Skutnik in njegov sin Tomaž in sta jih slednja že leta 1296 darovala omenjenemu samostanu za blagor svojih duš.[2]
Charter: 068
Date: 25. Mai 1311
Abstract: Opat Bernhard in prior Gregor iz benediktinskega samostana v Osojah sklepata pobratenje z gornjegrajskim samostanom.
Charter: 069
Date: 21. Juni 1311
Abstract: Oglejski patriarh Otobonus de Robari potrjuje, da je gornjegrajski opat Leopold prosil za podelitev desetin v župniji Polzela (Inhelstain), ki je bila oglejski fevd, in jo je Pfafflin iz Šoštanja (Suenenstain) kupil od plemiča Metnikarja.
Charter: 070
Date: 22. Juni 1311
Abstract: Oglejski patriarh Otobonus de Robari sporoča, da gornjegrajski opat Leopold poroča o težkem položaju samostana, ker so bili savinjski arhidiakon in duhovščina tega arhidiakonata oproščeni plačevanja tridesetine prihodkov. Očitajo mu tudi, da te dohodke in še več tako ali tako dobi že od prihodkov župnije sv. Jurija v Škalah. Patriarh zato arhidiakonu prepoveduje, da župniji v Škalah nalaga več kot tridesetino kolekture.
Charter: 071
Date: 12. März 1312
Abstract: Nikolaj iz Gornjega Grada, oče Pernevleina, proda gornjegrajskemu samostanu za 15 mark oglejskih denaričev dve hubi v Tunjicha pri Kamniku.
Charter: 072
Date: 12. Oktober 1312
Abstract: Kamniški meščan Herman, sin Herborda, proda gornjegrajskemu samostanu s soglasjem matere Kunigunde in bratov Erazma, Nikolaja in Wolfleina ter sester Alhajde in Berte za osem mark oglejskih denaričev hubo v Javorju pri Gozdu (ouf dem walt).
Charter: 073
Date: 5. Februar 1313
Abstract: Kamniški meščan Martin Walch se obvezuje, da bo gornjegrajskemu samostanu plačeval na dan sv. Mihaela (29. septembra) ali v roku 14 dni dve marki oglejskih denaričev za tri hube v Okrogu pri Motniku (Ocrog), ki mu jih je v doživljenski fevd poklonil opat Leopold.
Charter: 074
Date: 5. Mai 1313
Abstract: Henrik, kralj na češkem in Poljskem, vojvoda na Koroškem, grof na Tirolskem in Goriškem itd.,[2]potrjuje vodji kamniškega špitala Alardu nakup zemljišča v Javorju pri Gozdu (in Silua) od sinov kamniškega meščana Herborda. Zemljišče in špital jemlje v svoje varstvo, varuje pa ga kranjski vicedom.
Charter: 075
Date: 30. November 1313
Abstract: Friderik iz Kunšperka proda s soglasjem žene Diemute gornjegrajskemu samostanu za 40 mark savinjskih denaričev štiri hube v Trbojah pri Kranju (Treffpach).
Charter: 076
Date: 27. März 1314
Abstract: Nikolaj iz Gornjega Grada proda s soglasjem žene Sofije gornjegrajskemu samostanu za 20 mark oglejskih in 20 mark savinjskih denaričev pet hub v Tajni (auf dem taynne), gornjegrajski opat Leopold pa se obvezuje, da mu bo na dan predaje petih hub Friderika iz Kunšperkav Trbojah pri Kranju ob Savi (ze treffpach an der Sau in Chrayn) le-te izročil v fevd.
Charter: 077
Date: 16. April 1314
Abstract: Oglejski patriarh Ottobono de Robari potrdi na prošnjo vodiškega župnika Gregorja kapelo NLG na Šmarni Gori (Cholemperch) do tedaj prejete odpustke ter še 40 dni odpustka vsem, ki obiščejo imenovano kapelo; še zlasti pa ob Marijinih praznikih.
Charter: 078
Date: 18. Oktober 1315
Abstract: Bratje Aešvin, Gerloh in Nikolaj iz Kolovca se poravnajo z gornjegrajskim samostanom glede hiše v Kamniku, ki jo je opat Leopold kupil od Berte, potem ko jim bo le-ta plačal šest mark oglejskih denaričev.
Charter: 079
Date: 1. Januar 1316
Abstract: Henrik, kralj na češkem in Poljskem, vojvoda na Koroškem, grof na Tirolskem in Goriškem, odvetnik škofije v Ogleju, Tridentu in Brixnu, oprosti Tomaža Zendla, ki ima v lasti hišo v Kamniku na trgu in jo je kupil od pisarja Ludvika, nekoč pa je bila last Berte, vseh obveznosti do mesta Kamnik.
Charter: 080
Date: 17. Mai 1316
Abstract: Bernhard iz Kamnika, sin pokojnega sodnika Nikolaja iz Gornjega Grada, podari gornjegrajskemu samostanu za dušni blagor prednikov dve hubi v Zalošah pri Podnartu (Salositz), odvetščino v Melišah (Nelish), ki jo je dobil kot fevd od grofa Ulrika Vovbrškega (Hewenburch) ter posest v okolici Gornjega Grada.
Charter: 081
Date: 31. Oktober 1316
Abstract: Nikolaj iz Gornjega Grada proda gornjegrajskemu samostanu štiri hube: prvo kmetija Bezovšek v Trboveljci pri Radmirju (Wezowtz), drugo kmetija Tiršek ob Terskih Pečeh pri Ljubnem (vnder dem Teer), tretjo v Okonini (Weingarten) in četrto v Grušovljah (Visschern). Polovico hube v Trboveljci pri Radmirju daruje za dušni blagor, za drugo polovico pa mu gornjegrajski opat Leopold plača osem mark denaričev.
Charter: 082
Date: 29. September 1317
Abstract: Hartnid in njegova žena Jeuta iz Mozirja podarita gornjegrajskemu samostanu za dušni blagor hubo v Melišah (im Miel),[2] opat Leopold pa jima jo podari v dosmrtno uživanje.
Charter: 083
Date: 20. Dezember 1317
Abstract: Brata Pöpl in Gebhard iz Forhteneka se v korist župnije sv. Jurija v Škalah, ki spada pod gornjegrajski samostan, odpovedujeta odvetščini nad dvema hubama v Škalskih Cirkovcah (Cirkuitz) ter desetini v Podgorju (Potdgoer) in Navršniku (Werchor).
Charter: 084
Date: 17. Februar 1318
Abstract: Mehtilda iz Kamnika podari gornjegrajskemu samostanu v dušni blagor tri hube v Gozdu pri Kamniku (Walde) z obveznostjo vsakokratnega opata, da jo preživlja do smrti; če pa bi kdo imel zahteve do teh hub, bi jih lahko odkupil za 50 mark oglejskih denaričev.
Charter: 085
Date: 13. Mai 1318
Abstract: Hartvig, Mehtildin zet in Hema, Mehtildina hči, potrjujeta gornjegrajskemu samostanu, da se za vedno odpovedujeta vsem zahtevam do treh hub v Gozdu pri Kamniku (Walde), ki jih je samostanu podarila Mehtilda.
Charter: 086
Date: 11. November 1319
Abstract: Jakob, sin čedadskega meščana Janeza Otonela, zamenja z gornjegrajskim opatom Leopoldom, gornjegrajskim priorjem Rudolfom, župnikom Konradom in cerkovnikom Walkom hišo v čedadu, ki jo je imel v lasti njegov pokojni brat Oton pri samostanu sv. Marije v čedadu (Ciuitus) s hišo gornjegrajskega samostana, ki je ležala nasproti Otonove.
Charter: 087
Date: 17. Dezember 1319
Abstract: Hartnid iz Mozirja izroča za dušni blagor skupaj z ženo Jevto gornjegrajskemu samostanu desetino v okolici Mozirja (Prausperch),[1] ki jo je imel v lasti od grofa Friderika Vovbrškega za 12 srebrnih mark ali 20 mark oglejskih denaričev.
Charter: 088
Date: 18. November 1320
Abstract: Grof Herman iz Vovberka in žena, grofica Elizabeta, potrjujeta, da sta gornjegrajskemu samostanu izročila za prejetih 20 mark oglejskih denaričev dve marki denaričev v Reberci na avstrijskem Koroškem [Rechberg] (Chappel), ki leži poleg že prej odvisnih deset mark, ki naj jih imajo v lasti z istimi pravicami in dolžnostmi, kakor ostalih deset mark.
Charter: 089
Date: 8. März 1321
Abstract: Oglejski patriarh Paganus della Torre potrjuje gornjegrajskemu samostanu listino 1261 VIII. 15., čedad, s katero je njegov predhodnik Gregor potrdil menjavo prebend župnij sv. Mihaela v Pilštajnu (Peilstayn) in sv. Jurija v Škalah (Schelach).
Charter: 090
Date: 11. März 1321
Abstract: Oglejski patriarh Paganus della Torre potrjuje gornjegrajskemu samostanu listino 1140 IV. 07. Oglej, s katero je njegov predhodnik Pelegrin potrdil ustanovitev gornjegrajskega samostana.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data