Fond: Křižovníci s červenou hvězdou - generalát a konvent, Praha (1233-1872)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > RKr >>
Charter: 360
Date: 30. duben 1387
Abstract: Oldřich z Plané (Plan) se souhlasem své manželky Kateřiny slibuje Prokopovi, komturovi komendy v Chebu (Eger), a jeho řádu vrátit všechna práva na mlýn pod špitálním vrchem na Ohři „na písku“ (unter dem Spital berge an der Eger auf dem sande), který náležel zemřelému Mikuláši Valterovu „ze dvora“ (Walters von dem Hofe), měšťanu chebskému, a nyní měšťanům města Chebu, jakmile je komtur vyplatí 100 kopami grošů pražských nebo platem 10 kop ročně, jež Oldřich slíbil Zdeňkovi, nejvyššímu mistru křižovníků s červenou hvězdou špitálu u pat mostu v Praze.
Charter: 361
Date: 20. duben 1388
Abstract: Jošt, markrabě moravský, na žádost mistra špitálu svatého Františka u pat mostu na Větším Městě pražském řádu křižovníků s hvězdou potvrzuje všechna privilegia daná špitálu od jeho založení českými králi a knížaty a moravskými markrabaty, potvrzená již Václavem /IV./, Karlem /IV./ a Joštovým otcem Janem, markrabětem moravským, jako kdyby byla v této listině inserována, a nařizuje úředníkům, šlechtě a všem obyvatelům markrabství práva špitálu respektovat.Na plice vpravo: Ad mandatum domini marchionis Johann. custos Posoniensisna tergu: R. Theodericus de Praga
Charter: 362
Date: 15. červen 1388
Abstract: Zdeněk, velmistr řádu křižovníků, a celý konvent špitálu shromážděný v kapitule darují Václavovi, klíčníku špitálu, městiště až k domu Václava Maška proti jejich dvoru na Poříčí s podmínkou, že si tam postaví dům, který po jeho smrti připadne i s městištěm špitálu.
Charter: 363
Date: 25. listopad 1388
Abstract: Zdeněk, velmistr křižovníků s /červenou/ hvězdou, a konvent špitálu vysvědčují, že jejich leník Bohuněk z Blahotic prodal s jejich souhlasem jejich sedláku Svachovi 72 jiter polí v Tursku (Czrnucz) s městištěm a domem za 42 kop grošů. Svach má z těchto polí platit na svatého Jiří a svatého Havla po jedné a půl kopě grošů a dále berni. Prodat statek může jen se souhlasem křižovníků.
Charter: 364
Date: 5. květen 1391
Abstract: Mikuláš Puchník, licenciát dekretů a oficiál pražského arcibiskupa, dává pořídit k žádosti Petra, převora špitálu u paty mostu v Praze, opis prohlášení sepsaného notářem Franou ze Soběslavi ze dne 28. ledna 1391, v kterém Jan klerik ze Smečna prohlásil před pražským oficiálem Janem Pomukem, že má on i jeho dědici platit ze svých statků mistru a konventu špitálu u paty mostu pražského mostu po dvou těžkých hřivnách pražských grošů na svatého Jiří a svatého Havla, o které byl spor. Listinu sepsal veřejný notář Otto, syn Dětřichův z Tlučné.Svědkové: M. Václav z Olomouce, M. Vít z Dobřan a M. Konrád de Braclis - advokáti, a Mikuláš z Hejné (Hayna), notář pražské konsistoře. Na rubu poznámka o upomínání platu.
Charter: 365
Date: 10. červen 1391
Abstract: Mikuláš Puchník, doktor dekretů, kanovník pražský a olomoucký a oficiál pražského arcibiskupství, vyhlašuje nálezem, že křižovník Jan Pluh je muž čestný a že má kněz Štěpán, farář v Myšenci, který Jana obvinil z cizoložství a vyhnal i s jeho čeledí z kostela, zaplatit velmistru Zdeňkovi, konventu špitálu a křižovníku Janovi dvě kopy grošů a hradit soudní náklady.Svědkové: Petr ze Zderazu, Václav z Olomouce, Jakub z Krnova advokáti, Držek a Tomáš - prokurátoři pražské konsistoře.
Charter: 366
Date: 17. červen 1391
Abstract: Mikuláš Puchník, licenciát dekretů a oficiál pražského arcibiskupství, zasílá papeži Bonifáci /IX./ akta týkající se sporu mezi křižovníky a členem tohoto řádu Janem Pluhem z jedné strany a Štěpánem, farářem kostela v Myšenci, z druhé strany o desátky, protože se křižovníci odvolali proti jeho nálezu, kterým zadržené desátky kostelu v Myšenci přisoudil.
Charter: 367
Date: 2. červen 1392
Abstract: Zdeněk, velmistr řádu křižovníků s /červenou/ hvězdou špitálu svatého Františka u paty pražského mostu, potvrzuje zvolení Petra z Kluczborku (Crucemburg), komtura tamtéž, mistrem špitálu svatého Matěje ve Vratislavi po smrti Jana Grulicha.
Charter: 368
Date: 3. srpen 1392
Abstract: Mikuláš Puchník, oficiál pražského arcibiskupa a nástupce Jana z Pomuku, odsuzuje opata a konvent kláštera svatého Ambrože k zaplacení dvou kop v náhradu za zadržené desátky 1 z jejich dvora a polí ve vsi Olšanech ve farnosti svatého Petra na Poříčí a jedné kopy za vedení sporu petrskému faráři Oldřichovi. Spor již vedl Oldřichův předchůdce farář Bohuněk před Janem z Pomuku. Svědkové: M. Vít z Dobřan, Konrád de Braclis - advokáti, Držek, Václav Myška - prokurátoři konsistoře pražské.Na plice: MachutaK listině je přišit pergamenový proužek o dohodě ze 4. března 1410, že má být placeno faráři o velikonocích 75 vajec a 1 groš 3 haléře podýmného a na letnice dva sýry nebo dva groše.
Charter: 369
Date: 24. duben 1395
Abstract: Zdeněk, velmistr křižovníků s /červenou/ hvězdou, a konvent špitálu svatého Františka na Větším Městě pražském potvrzují, že Pavel, farář ve Stříbře, prodal na dobu života Rudlínovi, faráři u svatého Jindřicha na Novém Městě pražském, se souhlasem generální kapituly řádu vinici na hoře zvané „ V Mezihoří“ vedle vinice Ebrušovy. Rudlín má platit Pavlovi ročně dvě a půl kopy grošů platu (na svatého Havla a svatého Jiří po 75 groších). Po smrti farářů připadne vinice i plat bratřím konventu a ti mají konat anniversario za Zdeňka a oba faráře a sloužit tři zádušní mše za mistra Fridricha a jeho předchůdce. Plat má připadnout na živobytí členům konventu.
Charter: 370
Date: 13. leden 1396
Abstract: Přibík, rychtář, Matěj Tučný (Pinguis) purkmistr, přísežní a konšelé Menšího Města pražského vysvědčují, že jejich spoluměšťan Valter Kremer prodal za 10 kop grošů Albertu řečenému Gregora, oltářníku oltáře svatého Ondřeje v pražském kostele, jednu kopu ročního platu na svém domě mezi domem Heršovým a domem Petra řečeného Quid. Plat je splatný po 30 groších na svatého Jiří a svatého Havla. Na rubu: Rta N VI
Charter: 371
Date: 25. září 1396
Abstract: Erhart Rudusch, měšťan v Chebu, směňuje s velmistrem Zdeňkem a konventem křižovnického řádu desátky, které měl řádový špitál v Chebu na jeho dvoře v Chlumečku (Lestein), za dvůr zvaný „Der König“ (kunig) v Poustce (czu der Ode).
Charter: 372
Date: 28. březen 1397
Abstract: Jan Kbel, oficiál pražského arcibiskupství, odsuzuje mlynáře Pavla Santha k zaplacení 10 kop grošů nebo placení jedné kopy ročního platu faráři svatého Petra na Poříčí podle smlouvy s Pavlovou manželkou Vítou.Svědkové: M. Petr ze Zderazu, Jacobinus, Vít advokáti, Machuta a Tomáš prokurátoři konsistoře pražské.
Charter: 374
Date: 8. únor 1398
Abstract: Mořic Slamenec, měšťan Nového Města pražského, vyznává, že má platit ze svého městiště, které dostal v křižovnické zahradě mezi městišti Mařáka a Křižínka /?/, půl kopy ročního platu ve dvou splátkách na svatého Jiří a svatého Havla pod pokutou jednoho groše a hrozbou zástavy.
Charter: 373
Date: 8. únor 1398
Abstract: Kateřina řečená Strymařka, měšťka Nového Města pražského, vyznává, že má platit převoru a konventu špitálu u paty pražského mostu půl kopy grošů ročního platu pod pokutou 1 groše z městiště, které obdržela v špitálské zahradě mezi městišti Maříka a Syříka /?/.
Charter: 375
Date: b.d., /8. únor 1398/
Abstract: Mařátko soukeník, měšťan Nového Města pražského, vyznává, že má
platit ze svého městiště v křižovnické zahradě mezi městišti vdovy Kateřiny
/Strymařky/ a Mořice Slamence půl kopy ročního platu ve dvou splátkách na
svatého Jiří a svatého Havla pod pokutou jednoho groše a hrozbou
zástavy.
Charter: 376
Date: 14. květen 1398
Abstract: Opat Fridrich a konvent kláštera cisterciáků na Zbraslavi, kteří se dohodli ve sporu s mistrem a konventem křižovníků s /červenou/ hvězdou o plat jedné kopy ze vsi Řevnic na rozhodčích Janu Kbelovi, oficiálu pražského arcibiskupství, pražském kanovníkovi Jiřím z Boru a Jírovi z Roztok, purkrabím na Karlštejně, slibují zachovávat jejich rozhodnutí. - Následují nečitelná jména asi čtyř svědků.
Charter: 377
Date: 4. červen 1398
Abstract: Veřejný notář Václav někdy Václava z Prahy zlistiňuje výrok Jana Kbela, oficiála pražského arcibiskupa, Bohuslava z Krnova, děkana pražského kostela, Jiřího z Boru doktora dekretů, a Jíry z Roztok, purkrabí karlštejnského, ve sporu mezi křižovnickým špitálem a zbraslavským klášterem o zadržený plat z Řevnic, podle kterého má zbraslavský klášter platit křižovníkům kopu ročního platu na svatého Havla a do osmi dnů uhradit zadržený plat.Svědkové: M. Vít z Dobřan a Konrád de Braclis - advokáti pražské konsistoře, Ojíř, korektor kleru pražské diecéze, Štěpán, plebán kostela v ? (Sylcan), Protiva, kazatel kaple Betlémské, Václav Myška, prokurátor pražské konsistoře, Kříž z Prahy, veřejný notář, Beneš z Kouřimi, služebník Jana Kbela.
Charter: 378
Date: 4. červen 1398
Abstract: Veřejný notář Václav někdy Václava z Prahy zlistiňuje výrok Jana Kbela, oficiála pražského arcibiskupa, Bohuslava z Krnova, děkana pražského kostela, Jiřího z Boru doktora dekretů, a Jíry z Roztok, purkrabí karlštejnského, ve sporu mezi křižovnickým špitálem a zbraslavským klášterem o zadržený plat z Řevnic, podle kterého má zbraslavský klášter platit křižovníkům kopu ročního platu na svatého Havla a do osmi dnů uhradit zadržený plat.Svědkové: M. Vít z Dobřan a Konrád de Braclis - advokáti pražské konsistoře, Ojíř, korektor kleru pražské diecéze, Štěpán, plebán kostela v ? (Sylcan), Protiva, kazatel kaple Betlémské, Václav Myška, prokurátor pražské konsistoře, Kříž z Prahy, veřejný notář, Beneš z Kouřimi, služebník Jana Kbela.
Charter: 379
Date: 2. duben 1399
Abstract: Václav, král římský a český, ukládá Zdeňkovi, velmistrovi křižovnického řádu, aby přísně vystupoval proti členům řádu, kteří mrhají řádovým jměním a porušují řádové regule, nařizuje ostatním řádovým bratrům, aby velmistra v tom podporovali a zakazuje obyvatelům království poskytovat provinilcům ochranu.Na plice vpravo: Per d. Johannem episcopum Olomucensem Wlachnico de Weytenmile; na rubu: R. Iohannes de Bamberg.
Charter: 380
Date: 10. květen 1399
Abstract: Václav pasíř, měšťan Nového Města pražského, vysvědčuje, že má platit převoru a bratřím konventu křižovníků s /červenou/ hvězdou těžkou hřivnu grošů (=64 grošů) ročního platu ve dvou splátkách na svatého Havla a svatého Jiří ze svého domu mezi domem Mikše z Nebvizd a Kuneše kuraře.
Charter: 381
Date: 31. říjen 1399
Abstract: Mikuláš Puchník, generální vikář pražského arcibiskupa, potvrzuje, že měšťan Nového Města Duchek pekař daroval na zřízení oltáře svaté Doroty v kostele svatého Petra na Poříčí a pro jeho oltářníka Jana z Poděbrad a jeho nástupce roční plat 8 kop na svém a dalších domech.1 Oltářník má sloužit tři mše týdně.
Charter: 382
Date: 14..
Abstract: Jiří (Jorg) ze Schwazachu knihaři: píše mu o vazbu knížky
náležející klášteru /benediktinů/ ve Schwarzachu.
Charter: 383
Date: 7. květen 1401
Abstract: Matěj Hlušek rychtář, konšelé a přísežní Nového Města pražského obnovují k žádosti Ondřeje, faráře u svatého Valentina na Starém Městě, a jeho farníků inserovanou listinu svých předchůdců z 23. května 1352 (Nové Město pražské) vysvědčující, že Jarek, farář u svatého Valentina, prodal Peškovi lazebníkovi se souhlasem špitálu svatého Františka lázeň na Poříčí u mlýna Jindřicha Theodrika za 17 kop grošů zákupní sumy a dvě kopy ročního platu.
Charter: 384
Date: 11. říjen 1401
Abstract: Václav Calta pícník, měšťan Nového Města pražského, vysvědčuje, že prodal kopu ročního platu ze svého domu ležícího mezi domy Jana Párala a Václava pícníka Benešovi ze Široké ulice. Plat je splatný po půl kopě na svatého Jiří a svatého Havla pod pokutou dvou grošů.
Charter: 385
Date: 28. červen 1402
Abstract: Mařík (Mauricius) Myška purkmistr, konšelé a přísežní Nového Města pražského obnovují k žádosti Jana, faráře kostela svatého Štěpána na Rybníčku, listinu Henzlína Žalmana purkmistra a konšelů téhož města z 1. června 1394 (Praha) o věčných platech z domů v okolí Ječné (Sviňské) ulice pro kostel svatého Štěpána (Václav Panna 6 grošů, Václav Kokot 6 grošů, Roman 12 grošů, Mařík Život 12 grošů, Jan Kuráč 24 grošů, Květoň 12 grošů, Marta Mikšová 12 grošů, Pavel Tanléř 12 grošů, Petr Hirb 12 grošů, Pavel 3 groše, Václav Vrátník 3 groše, Prokop Jopat 3 groše, Budek kurař 4 groše, Štěpán kurař 4 groše, Jakub Krupník 4 groše, Václav písař 33 grošů, Jakub Puléř 40 grošů, Mikuláš Slivenský 21 grošů).
Charter: 386
Date: 25. březen 1404
Abstract: Hanuš Rudusch, měšťan z Chebu, směňuje s velmistrem Zdeňkem, konventem špitálu u paty mostu v Praze a se špitálem v Chebu za desátky na dvoře v Chlumečku (Lesteyn) svůj dvůr ve Vackově /?/ (Waczkenrewte), který je říšským lénem. Na tomto dvoře sedí Hanuš Ruprecht a platí čtyři vozy (kar) obilí. Oba statky má Rudusch od dítěte Hanuše Heckela, jehož je poručníkem, a zavazuje se dvůr ve Vackově spravit.
Charter: 387
Date: 7. duben 1404
Abstract: Mikuláš a Jindřich bratři Planknerové prodávají velmistru Zdeňkovi a konventu špitálu u paty pražského mostu /a kostelu Panny Marie/ pole, lesy a louky u Chlumu /nad Ohří/ (bei dem Kulmen bei Kunigsperg) a pastviny vyjma lesa zvaného „Aichperg“ za roční plat jedné kopy na faráře.
Charter: 388
Date: 13. duben 1404
Abstract: Generální mistr František ze Schönfeldu 1 a další komtuři a faráři z křižovnického řádu působící ve Slezsku, převor Petr a Jan, farář u svatého Štěpána v Praze, jménem velmistra Zdeňka a konventu špitálu svatého Františka potvrzují inserovanou dohodu, kterou uzavřeli o visitaci špitálu ve Vratislavi velmistrem, o jeho právu sesazovat a potvrzovat generálního mistra, o rovnání sporů, vzájemném doplňování konventů a právu odvolacím.Svědkové: Mikuláš Sydoský, Vojtěch Leypener, kněží vratislavské diecése, Martin notář stínavský.
Charter: 389
Date: 13. duben 1404
Abstract: Generální mistr František ze Schönfeldu a další komtuři a faráři z křižovnického řádu působící ve Slezsku, převor Petr a Jan, farář u svatého Štěpána v Praze, jménem velmistra Zdeňka a konventu špitálu svatého Františka potvrzují inserovanou dohodu, kterou uzavřeli o visitaci špitálu ve Vratislavi velmistrem, o jeho právu sesazovat a potvrzovat generálního mistra, o rovnání sporů, vzájemném doplňování konventů a právu odvolacím.Svědkové: Mikuláš Sydoský, Vojtěch Leypener, kněží vratislavské diecése, Martin notář stínavský.
Charter: 390
Date: po 15. červnu /1404/
Abstract: /Pavel Korečník/ 1 vyznává, že má platit... 2 plebánu kostela svatého Štěpána /na Novém Městě pražském/ a jeho nástupcům /z domu a městiště vedle domu/ Pavla Žebráka (Mendicatoris)... 3 ve „Sviňské vsi“ 4 (in vico scofarum) /grošů/ ročního platu, osvobozeného od všech břemen městu, v termínech svatého Havla a svatého Jiří pod pokutou 1 groše každý týden, nezaplatí-li v termínu či do 8 dnů.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data