Fond: Křižovníci s červenou hvězdou - generalát a konvent, Praha (1233-1872)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > RKr >>
Charter: 180
Date: 19. říjen 1329
Abstract: Jan, král český a polský, daruje křižovníkům s /červenou/ hvězdou farní kostel s přilehlou kaplí v Tachově a farní kostel v Unhošti (Vnhoscht) se vším příslušenstvím a podacím právem, aby k nim dosazovali mistr a konvent špitálu řádové kněze.
Charter: 181
Date: 28. březen 1330
Abstract: Joehel, syn Jakubův, Jindřich řečený z Domažlic (von Toust) a Mikuláš Roetel, přísežní kmeti v Praze, rozhodují spor mezi Jakubem kameníkem, synem Závětovým (Zawites sun) a mistrem Oldřichem a bratry špitálu v Praze o lom na Letné (Letten). Jakub má podržet lom od velikonoc po tři roky a odvádět polovinu výtěžku špitálu. Budou-li mistr a bratři potřebovat kámen pro špitál nebo most, mají si poslat dva nebo tři sluhy, aby jej nalámali. Po třech letech má Jakub odstoupit lom špitálu.
Charter: 182
Date: 28. březen 1330
Abstract: Joehel, syn Jakubův, Jindřich řečený z Domažlic (von Toust) a Mikuláš Roetel, přísežní kmeti v Praze, rozhodují spor mezi Jakubem kameníkem, synem Závětovým (Zawites sun) a mistrem Oldřichem a bratry špitálu v Praze o lom na Letné (Letten). Jakub má podržet lom od velikonoc po tři roky a odvádět polovinu výtěžku špitálu. Budou-li mistr a bratři potřebovat kámen pro špitál nebo most, mají si poslat dva nebo tři sluhy, aby jej nalámali. Po třech letech má Jakub odstoupit lom špitálu.
Charter: 183
Date: 10. červenec 1330
Abstract: Heřman z Drážďan, rychtář v Ústí /nad Labem/, a přísežní vysvědčují, že si jejich spoluměšťan Jindřich Smoller najal dědičně od velmistra Oldřicha a pražského konventu křižovníků mlýn zvaný Fladermühle (Vladirmuel) u města Ústí a pole za 40 měřic pšenice ročního platu splatných po 10 měřicích o suchých dnech pod trestem ztráty mlýna a pole při nezaplacení jedné splátky a s povinností dovozu obilí pro potřeby ústeckého špitálu.
Charter: 184
Date: 7. září 1330
Abstract: Jan z Lužce (Luncwicz) potvrzuje, že si najal na šest let od bratra Mikuláše z Míšně, komtura špitálu svatého Materna v Ústí nad Labem (Usch), pole ve vsi Sovolusky (Sobolus /?/) za 15 grošů pražských ročního platu na svatého Michala. - ze svědků čitelni pouze: Heymann Wegner, Heřman, Kunčík (Cunczico), měšťané ústečtí.
Charter: 185
Date: 1331
Abstract: Fridrich, člen křižovnického řádu a mistr špitálu v Klatovech, prodává se souhlasem velmistra zahradu u mlýna. Z řady svědků čitelno pouze několik: Mikuláš rychtář, Henslín Musseriův, Jindřich (Heinrik) Plaszerius, Johlín Eysenrikův, Hertlín, Konrád .. zlerii, Pertlín horník (montanus).
Charter: 186
Date: 31. květen 1332
Abstract: Veřejný notář Jan Moravec (Moravus), sny někdy Velaty, měšťana z Mohelnice (Muglicz), pořizuje opis těchto listin, které předložil křižovník Albert, farář v Kynšperku /nad Ohří/, a které se týkají podacího tamního kostela a potvrzování farářů: 1) krále Václava II. z 20. června 1286 (Praha) (viz ŘKř inv. č. 91); 2) biskupa Tobiáše z 9. března 1288 (Praha) (viz ŘKř inv. č. 94); 3) biskupa Řehoře z 12. března 1298 (Praha) (viz ŘKř inv. č. 107); 4) biskupa Jana z 22. března 1302 (Praha) (viz ŘKř inv. č. 109); 5) téhož z téhož dne (Praha) (viz ŘKř inv. č. 110); 6) téhož z 22. června 1307 (Praha) (viz ŘKř inv. č. 124); 7) M. Oldřicha, administrátora pražského biskupství, z 25. června 1325 (Praha), kterou konfirmuje kněze Gottfrieda farářem v Kynšperku /nad Ohří/; 8) Držislava probošta, Předbora scholastika a Jindřicha, probošta mělnického, administrátorů biskupství, z 13. ledna 1328 Praha - biskupský dvůr, kterou konfirmují kněze Alberta farářem tamtéž. Svědkové: Petr, převor špitálu svatého Františka u pat mostu, Jindřich Clavus, Konrád - laičtí bratři řádu, Petr, kaplan řečeného probošta.
Charter: 188
Date: 14. září 1332
Abstract: Jan, král český a polský, potvrzuje mistru a bratřím špitálu svatého Františka na patě pražského mostu dvě inserovaná privilegia krále Václava I.: 1) z 12. února 1205 /správně 1235/ (v ambitu pražského kostela), kterým se osvobozují statky špitálu od jurisdikce královských úředníků (srv. ŘKř inv. č. 3 - 4); 2) z roku 1253 (v Praze), kterým slibuje špitálu svou přízeň.
Charter: 187
Date: 14. září 1332
Abstract: Jan, král český a polský, potrvzuje mistru a bratrům špitálu svatého Františka u pat mostu v Praze řádu křižovníků s hvězdou právo na vybírání cla na mostě, dané jim předchozími českými králi, jejichž privilegia shořela: z každého koně mají vybírat od obyvatel království 1 haléř, od cizinců 2 haléře, veze-li se zboží, 1 haléř (obyvatelé sídlící do 2 mil od Prahy jsou od toho osvobozeni), veze-li někdo svoji nevěstu, 72 haléřů, při dopravě mrtvého žida k pohřbení do Prahy 72 haléřů, stejně, stěhuje-li se kdo s rodinou a zařízením. Bratři mohou také na opravu mostu, kláštera a špitálu kdekoli lámat kámen. Nařizuje všem úředníkům a zvláště rychtáři a přísežným nebránit křižovníkům ve vybírání tohoto cla.
Charter: 189
Date: 29. květen 1333
Abstract: Přibík z Obděnic (Obidyenicz) směňuje s Oldřichem, mistrem špitálu křižovníků u paty mostu v Praze, za svou dědinu v Lochkově jejich dědiny ve Vrančicích a Ostrově. Jeho rukojmími při spravení jsou Konrád z Chvojna, Odolen z Radíče a Hynek z Kňovic (Knowicz).
Charter: 190
Date: 18. září 1334
Abstract: Rychtář Jan Hartratův a obec města Mostu ustanovují ve sporu mezi Oldřichem velmistrem a konventem křižovníků svatého Františka u paty mostu v Praze z jedné a Frickem ze Střimic o plat dvou hřiven ryzího stříbra ze statků ve vsi Střimicích, že Fricek a jeho dědicové mají platit hospodáři a bratřím špitálu v Mostě dvě kopy grošů na svatého Martina pod pokutou 8 grošů a při devalvaci měny dvě hřivny stříbra pod pokutou jednoho věrduňku, mají však možnost převésti plat na jiné statky. Svědkové: Hainczl Bílý, Adolf Lauch, Dětřich Matějův, Hainczl Waltherův, Heinlín Lachman, Mikuláš Hartratův, Pešlín, Polko, Weinand Pusch, Arnold "in der Segasse", Chuncl Duchcovský (?), Tokczan, Pricek (Vriczco) Hengsperger, Jindřich Khautricz.
Charter: 191
Date: 1. listopad 1334
Abstract: Oldřich velmistr a konvent špitálu svatého Františka vysvědčují, že Jindřich Chreczlerův, nejvyšší klíčník řádu, koupil sedm hřiven grošů pražských ročního platu ve vsi Bukol pro špitální nemocnici. Z rozhodnutí generální kapituly bude moci platu užívat po dobu svého života. Pak připadne špitálu. Pro jeho pohodlí mu také přidělují celu nad kuchyní.
Charter: 192
Date: 11. listopad 1335
Abstract: Otto ze Steinu (Stain), Hertvík Dreschwitzer (Dreswiczer) a Jindřich Stuergrans usmiřují spor mezi chebským špitálem a Markétou Neydauerovou o 28 liber haléřů a 12 loket dlouhého sukna z Kolína /nad Rýnem/, které bratr Perchtold, mistr špitálu, zcela zaplatil.
Charter: 193
Date: 18. únor 1336
Abstract: Jan, král český a hrabě lucemburský, potvrzuje mistru a bratrům křižovníkům s /červenou/ hvězdou špitálu svatého Františka desátky ze vsi Hořína (Horsin) a tamního dvora pod Mělníkem (1, 5 měřice), ze statků v /Mělnickém/ Vtelně (42 měřic ječmene (?) a tolikéž pšenice, 84 kuřat), ze vsi Vraňan (nad Vltavou) peněžní desátek, z Václavic (Wadislowicz) peněžní desátek, ze vsi Lety (Lethaw ultra Kempnik) desátek a ze vsi Všetaty (?) (Wsetech) a tamní vinice desátek.
Charter: 194
Date: 20. červen /1336 ?/
Abstract: Papež Benedikt XII. nařizuje adresátovi, aby vyslechl svědky ve sporu mezi křižovníky s /červenou/ hvězdou a vratislavským biskupem o visitaci ve špitálu svatého Matěje. Na tergu: Johannes Angeli... de Interanne (?)
Charter: 195
Date: 15. červenec 1336
Abstract: Tomáš, arcijáhen pražský, a Havel, arcijáhen hradecký (gradicensis), pražský oficiál, vydávají vratislavskému biskupu a všem, jichž se ta věc týká, vidimus buly papeže Řehoře IX. z 14. dubna 1238 (Viterbo) na ochranu špitálu svatého Františka v Praze a potvrzení jeho statků (viz ŘKř inv. č. 10). - Svědkové: Ondřej Dythlinův, veřejní notáři Johlín, Slavko a Šimon, mistr a převor komendy a Frenclín, notář komendy. Připojena ověřovací klausule veřejného notáře Drahuška Vojslavova z Tisova (Tyssow), který na pokyn obou arcijáhnů vidimus pořídil. Dále připojena klausule notáře Jana Agrikoly z 24. listopadu 1622 (Praha), který znovu srovnal vidimus s originální bulou.
Charter: 196
Date: 15. červenec 1336
Abstract: Tomáš, arcijáhen pražský, a Havel, arcijáhen hradecký (gradicensis), pražský oficiál, vydávají vratislavskému biskupu a všem, jichž se ta věc týká, vidimus buly papeže Řehoře IX. z 14. dubna 1238 (Viterbo) na ochranu špitálu svatého Františka v Praze a potvrzení jeho statků (viz ŘKř inv. č. 10). - Svědkové: Ondřej Dythlínův, veřejní notáři Johlín, Slavko a Šimon, mistr a převor komendy a Frenclín, notář komendy. Připojena ověřovací klausule veřejného notáře Drahuška Vojslavova z Tisova (Tyssow), který na pokyn obou arcijáhnů vidimus pořídil.
Charter: 197
Date: 21. červenec 1336
Abstract: Heřman z Drážďan rychtář, kmeti a přísežní města Ústí /nad Labem/ vysvědčují, že zeď oddělující špitál od dvou dvorů proti místu zvaném Anger náleží špitálu, že dvory jsou vysazeny se souhlasem převora špitálu Mikuláše a že držitelé dvorů mají zeď dotýkající se jejich dvoru vlastním nákladem obnovovat.
Charter: 198
Date: 18. září 1336
Abstract: Jan, král český a hrabě lucemburský, potvrzuje, že zemský písař Štěpán daroval s jeho souhlasem podíl na odúmrti po Matějovi, proboštu v Sadské, svému služebníku Fridrichu řečenému Kosoř za jeho služby a statky v Krejnicích (Cranicz). Šlo o věno Markéty, vdovy po Bavorovi starším ze Strakonic, ve výši 300 hřiven, za které měla v zástavě dědiny v Pičíně (Pyeczyn), Buková u Příbramě (Bukowa), Líha (Ulihi), Dlouhá Lhota (Lhotka) a Holušice (Holusiczie). Markéta je darovala svému synu Matěji, proboštu v Sadské (Saczen/si/). Po jeho smrti připadlo králi Janu a ten je daroval rovným dílem Vilémovi ze Strakonic a zemskému písaři Štěpánovi.
Charter: 199
Date: 21. leden 1337
Abstract: Jan ze Sparnecku prodává špitálu v Chebu desátky ze tří dvorů v Hradišti (Reicherstorf), za čež mu vyplatil mistr špitálu Perchtold (Berchtold) a konvent 15 liber haléřů. Svědkové: jeho bratranec Mikuláš ze Spernecku z domu německých rytířů, Jindřich z Hertenberka, Jan z Wetzleinsdorfu (Wetzleistorf), rychtář v Chebu, Luether z Dobneku a Gottfried Hagengast.
Charter: 200
Date: 4. duben 1337
Abstract: Jan, král český a hrabě lucemburský, potvrzuje mistru, bratřím a konventu křižovníků špitálu svatého Františka vlastnictví dvora v Dolanech, který jim prodal Ješek Prosinka z Dolan. Na plice vlevo: per d. regem vo R
Charter: 201
Date: 5. červen 1337
Abstract: Jan, král český a hrabě lucemburský, daruje křižovnickému špitálu svatého Františka k odčinění škod napáchaných záplavami na jeho polích sedm jiter lesa v Brdech (Byrdo) u vsi Dobřichovic dědičně s právem těžby dřeva a nařizuje svým synům Karlovi, markraběti moravskému, Janovi vévodovi korutanskému, a všem svým úředníkům, aby jim v tom nepřekáželi.
Charter: 202
Date: 5. červen 1337
Abstract: Jan, král český a hrabě lucemburský, daruje křižovnickému špitálu svatého Františka tři jitra lesa v Brdech (Byrdo) u Dobřichovic na hoře a v okolí hory řečené lidově "Nůše" (Webnussy) s právem těžení dříví. Na plice vpravo: p. d. regem W
Charter: 203
Date: 30. leden 1338
Abstract: Karel, prvorozený syn českého krále a markrabě moravský, potvrzuje k žádosti Oldřicha, velmistra křižovníků s /červenou/ hvězdou, inserované privilegium krále Jana z 4. dubna 1337 (Praha) na dvůr v Dolanech (viz ŘKř inv. č. 200).
Charter: 204
Date: 12. březen 1338
Abstract: Štěpán, zemský písař Českého království, vyměňuje se souhlasem krále s velmistrem a bratry špitálu svatého Františka za jejich porostlinu zvanou Roblín u hradu Tetína o šesti lánech porostlinu zvanou Mořina (Morsina) s potůčkem v okolí kostela jejich vsí Dobřichovice v týchž rozměrech.
Charter: 205
Date: 5. duben 1338
Abstract: Jan, král český a hrabě lucemburský, potvrzuje inserovanou listinu zemského písaře Štěpána z 12. března 1338 (Praha) na výměnu porostliny Roblína za Mořinu (viz ŘKř inv. č. 204).
Charter: 206
Date: 21. květen 1338
Abstract: Václav Rokycanský rychtář města Prahy a kmeti Ondřej Goldner a Jakub Ruprecht vysvědčují, že Jakub, syn Závětův (Sabichův), prodal za pět věrduňků pražských velmistru a bratrům křižovnického řádu půl skály řečené Steinbruch proti vinicím mezi dvěma skalami křižovníků na Letné (Leth).
Charter: 207
Date: 20. červen /1338/
Abstract: Papež Benedikt XII. potvrzuje mistru, převoru a bratřím špitálu svatého Františka u pat mostu v Praze, řádu křižovníků s hvězdou, podléhajícího bezprostředně papežské stolici, na jejich žádost všechny svobody a imunity dané špitálu předchozími papeži formou privilegií i odpustků a osvobození od světských dávek, které jim udělili králové, knížata a jiné světské osoby. Pod plikou vlevo: Vitalis, na plice vpravo: N. de Sto Victor., na tergu: R. Johannes Angeli de Interanne.
Charter: 208
Date: 25. červenec 1338
Abstract: Jan, král český a hrabě lucemburský, potvrzuje směnu porostliny Roblín náležející ke vsi Dobřichovicům za porostlinu Mořinu v okolí kostela zmíněné vsi (kterou měl od něj zemský písař Štěpán lénem). Tuto směnu uskutečnil uvedený písař Štěpán s velmistrem Oldřichem a konventem křižovníků špitálu svatého Františka.
Charter: 209
Date: 30. červenec 1338
Abstract: Jan, král český a hrabě lucemburský, svěřuje správu špitálu v Kouřimi a jeho majetku mistru a konventu křižovníků s /červenou/ hvězdou.
Charter: 210
Date: 1. říjen 1339
Abstract: Veřejný notář Budislav Havlův z Vyšehořic zlistiňuje výrok Bohuty, arcijáhna kouřimského, a Šebestiána, arcijáhna boleslavského, rozhodčích ve sporu mezi Oldřichem, mistrem špitálu svatého Františka, a jeho konventem z jedné strany a Haškem rytířem z Čečelic, pánem na Vraňanech, z druhé strany, o desátky z Vraňan, kterým přisuzují křižovníkům nárok na tyto dávky na svatého Havla a svatého Jiří po pokutou 50 kop. Svědkové: Michal, scholastik pražského kostela, arcijáhni Pavel Žatecký (zacen.) a Podiva bechyňský, Dobroslav scholastik, a Budek - vikáři Šebestiána.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data