Fond: Křižovníci s červenou hvězdou - generalát a konvent, Praha (1233-1872)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > RKr >>
Charter: 450
Date: 20. únor 1448
Abstract: Václav Wend, děkan v Lokti, přisuzuje Jiřímu Vavřincovu z Kynšperka, křižovníku s /červenou/ hvězdou a faráři v Kostelní Bříze (Pirgk), a jeho nástupcům ve sporu o polovinu almužen v sýrech, penězích a jiných věcech s farníky právo na tuto část. - Svědkové: Filip, plebán v Lokti, a Erhard dominikán, kaplan bratrstva.
Charter: 451
Date: 16. říjen 1448
Abstract: Erasmus, velmistr řádu křižovníků s /červenou/ hvězdou, a Mikuláš, mistr špitálu v Chebu, vysvědčují, že Kašpar Juncker (Jungher), chebský měšťan, učinil nadání na věčné světlo před svátostí oltářní v jejich kostele. Kašpar Juncker, případně držitel tohoto listu, může špitál obstavit dvěma novými groši denně, pokud by světlo nesvítilo.
Charter: 452
Date: 25. říjen 1448
Abstract: Martin z Polné a jeho manželka Johanka z Kotelce kvitují Erasma, velmistra špitálu vedle mostu v Praze, z 15 kop grošů pražských, které odkázala Johance Kateřina z Nedvězího, vdova po pánu Blatenském, na listu hlavním téhož špitálu, svědčícím na 200 kop grošů nebo 20 kop komorního platu.
Charter: 453
Date: 24. leden /14/49
Abstract: Erasmus, velmistr řádu křižovníků s /červenou/ hvězdou, a konvent řádu vysvědčují, že Václav Schwalbe koupil od svého švagra Kunce mlýn na potoce Bílině v Kájově a že má platit na svatého Jiří a svatého Havla komturovi v Mostě po 14 stryších žita. Podmínky, za jakých má mlýn držet, jsou tytéž, jako za mlynáře Kunce.
Charter: 454
Date: 29. listopad 1450
Abstract: Pavel Rudusch, měšťan v Chebu, prodává Erasmovi, velmistru křižovníků s /červenou/ hvězdou, a jejich řádovému domu v Chebu 48 grošů rodního platu, který měl po otci na domě Habermannově v Schlegelově ulici (Slegelgass), v němž nyní bydlí Steymer a Grawnhofer, každý groš po 20 groších a zavazuje se plat spravit.
Charter: 455
Date: 12. prosinec 1450
Abstract: Erasmus, velmistr křižovníků s /červenou/ hvězdou, konvent v Praze a faráři v Kynšperku /nad Ohří/, Chlumu /nad Ohří/ a Chebu potvrzují, že jim a kostelu v Chlumu dal Hanuš Pergler 20 kop grošů, za něž jeho dědici mají platit kostelu ročně jednu kopu, a slibují konat za něj, jeho předky, děti a potomky ročně čtyři zádušní bohoslužby (z toho jednu mši zpívanou).
Charter: 456
Date: 5. duben 1451
Abstract: Václav Wend, kanovník pražský, děkan v Loketském kraji a farář v Sokolově (Ffalkenaw), rozhoduje spory mezi Hanušem Puhelmanem, křižovníkem s /červenou/ hvězdou a farářem v Chlumu /nad Ohří/, s jedné strany a Václavem a Hanušem Perglerem a dalšími farníky o ubytování a příjmy faráře z poutí (z darů poutníků).
Charter: 457
Date: 23. prosinec 1451
Abstract: Bratr Jan Kapistrán řádu svatého Františka uděluje Erasmovi, velmistru řádu křižovníků s /červenou/ hvězdou v chebském špitálu, všem jeho spolubratrům, kněžím světským tam přebývajícím, příbuzným a přátelům konfraternitu. Pod textem VRD fidelis orator Fr. Johannes s. ord. manu propria me subscripsi.
Charter: 458
Date: 23. prosinec 1451
Abstract: Bratr Jan Kapistrán řádu svatého Františka uděluje Erasmovi, velmistru řádu křižovníků s /červenou/ hvězdou v chebském špitálu, všem jeho spolubratrům, kněžím světským tam přebývajícím, příbuzným a přátelům konfraternitu. Pod textem VRD fidelis orator Fr. Johannes s. ord. manu propria mé subscripsi.
Charter: 459
Date: 6. srpen 1453
Abstract: Ladislav, král uherský a český, na žádost Jiřího Kuenigspergera, probošta a plebána kostela /Hradiště/ svatého Hypolita, blízko Znojma (Znoymam), křižovníků s hvězdou řádu svatého Augustina, jako král český a markrabě moravský potvrzuje všechna privilegia, donace, statky a důchody dané kostelu, jakožto součásti špitálu svatého Františka u pat mostu v Praze, předešlými českými králi a moravskými markrabaty, zvláště jeho otcem, králem Albrechtem, jako kdyby byly v tomto listu inserovány, a nařizuje všem obyvatelům a úředníkům markrabství, zvláště podkomořímu a vladaři ve Znojmě a znojemským měšťanům, výsady kostela svatého Hypolita respektovat. Pod plikou vpravo: commissio domini regis in consilio.
Charter: 460
Date: 1. srpen 1454
Abstract: Oldřich Medek z Valdeka se zavazuje dodržet rozhodčí výpověď Hanuše řečeného Stupice a místopísaře desk zemských Václava a postoupit velmistru křižovníků s /červenou/ hvězdou za 10 kop grošů dvůr v Dolanech (Dolankách), který držel od Petra, syna někdy Hynka z Dolan.
Charter: 461
Date: 4. říjen 1454
Abstract: Ladislav, král uherský a český, na žádost Ondřeje /Pesmeta/, mistra špitálu svatého Františka u pat pražského mostu řádu křižovníků s hvězdou potvrzuje inserovanou listinu krále Václava IV. z 10. ledna 1387 (Praha) (ŘKř inv. č. 357) s inserovanými: zlatou bulou císaře Karla z 21. srpna 1355 (Praha) (obsahující listinu Václava I. z 6. dubna 1253 (Praha) na konfirmaci statků špitálu a z 12. února 1235 (Praha) na exempci z jurisdikce provinčních soudů a inkorporující špitálu další kostely a špitály) a listinou /Přemysla/ Otakara /II./ z 13. května 1269 (Praha) na osvobození od cel a mýt, a potvrzuje špitálu i další privilegia a výsady. Na plice vpravo: Ad relationem do. Procopii de Rabenstein cancell. Nicolaus Liscius, legum doctor; na tergu: R Johannes de Brunna.Na tergu zápisy o intabulaci ze 17. června 1488 a 24. ledna 1545 (kvatern trhový výpisů červený, B 27).
Charter: 462
Date: 23. listopad /14/54
Abstract: Ladislav, král uherský a český, zemským sudím, přísežným, manům a všem úředníkům v loketské (Elpogner) zemi: oznamuje, že potvrdil nejvyššímu mistru špitálu křižovníků u mostu v Praze a celému řádu jejich privilegia, mimo jiné vynětí z jurisdikce všech soudů s výjimkou královského a soudu pražského purkrabí, a zakazuje jim obsílat lidi a statky, které má řád na Loketsku, před tamní soudy a nařizuje zachovávat jejich privilegia.Pod textem vpravo: ad mandatum domini regis in consilio.
Charter: 463
Date: 20. duben 1455
Abstract: Papež Kalixt III. ukládá opatovi ve Waldsassen, aby uvedl po smrti velmistra řádu křižovníků s /červenou/ hvězdou v tento úřad Ondřeje Pesmeta na žádost krále Ladislava a podle rozhodnutí papeže Mikuláše V. z 26. září 1454. 1Na plice vpravo: p. L. Villa, Reg. Pod plikou vlevo: L, L. de Caplieri, Io Benion.
Charter: 464
Date: 8. květen 1455
Abstract: Oldřich Medek z Valdeka vysvědčuje, ze podle rozhodčího výroku Hanuše řečeného Stupice a místopísaře desk zemských Václava přijal od Ondřeje /Pesmeta/, velmistra křižovníků s /červenou/ hvězdou, 10 kop grošů za tvrz a dvůr v Dolanech, na něž měl právo od Petra, syna Hynka z Dolan, a jež postoupil řádu.
Charter: 465
Date: 20. září 1457
Abstract: Hanuš Sund, rychtář v Špitálu v Chebu, a jeho strýc Hanuš, rychtář v Mnichově (Aynsidel) vysvědčují, že někdejší velmistr křižovníků Erasmus zůstal dlužen Hanušovi Sundovi, o čemž nynější velmistr Ondřej /Pesmet/ a jeho spolubratři nevěděli. Na žádost velmistra Ondřeje uzavřeli Konrád Raitenpach, hejtman města Chebu, Jindřich Waczdorfer, Fridrich Gerstner a Michal Payrs dohodu, podle které má velmistr Hanuše u sebe do smrti chovat a oblékat. Nebude-li chtít zůstat v Praze, ale být v Chebu, má mu mistr tamního špitálu Oldřich Syndolt dávat ročně sedm loktů hrubého sukna a střevíce. Hanuš se nemá proti svým pánům spolčovat a má konat, co se mu uloží. Nemá vůči nim také žádné pohledávky a jeho majetek jim po něm připadne.
Charter: 466
Date: 24. prosinec 1457
Abstract: Hanuš Wölfel (Wöffel) v Krásné Lípě (Schönlynt) vzdává se svého dílu statku, který obdělával společně s Heinzem Hascherem, ve prospěch mistra chebského špitálu Oldřicha Syndolta, neboť Hascher se svého dílu vzdal.
Charter: 467
Date: 1. červenec 1461
Abstract: Kněz Jíra, křižovník s /červenou/ hvězdou, farář u svatého Václava a komtur mosteckého špitálu, rozhoduje spor mezi obcí a mlynářem v Kájově o brod a rybolov tak, že obě strany mohou lovit ryby, obec připravit vše pro most, mlynář jej zřídit a obec udržovat a užívat brod nad mlýnem.
Charter: 468
Date: 11. červen 1462
Abstract: Mikuláš /Puchner/, velmistr křižovníků s /červenou/ hvězdou, a Jíra (Jiřík), špitálník a farář u svatého Václava na předměstí Mostu, dávají Mikuláši Mildnerovi, ševci a měšťanu v Mostě, v náhradu za kus dědiny při jejich rybníku u Vsi svatého Václava, která trpěla vodou z jejich rybníka, jiný, větší a lepší kus dědiny za Tasovou Horou (Tassemberkem) od hliněných jam až po vrata za hrnčířem a přenášejí na něj všechny dřívější povinnosti. Dále mu dávají příkop, z něhož má špitálu platit jeden groš na svatého Martina.
Charter: 469
Date: 9. říjen 1462
Abstract: Mikuláš /Puchner/, velmistr křižovníků s /červenou/ hvězdou, daruje Oldřichu Syndoltovi (Sindoltu Ulrichovi), faráři v Lokti, a jeho nástupcům se souhlasem kapituly dva dvory v Sedlci (Czetlicz) s jejich osedlými Jorgem Gressem a Linhartem Rauscherem, kteří platili jeho komoře 50 grošů na svatého Jana a 50 grošů na hromnice. Komoře dal v náhradu Maříkovu louku v Kralupech, kterou koupil za vlastní peníze. Farář v Lokti má konat za velmistry o suchých dnech bohoslužby.
Charter: 470
Date: 9. říjen 1462
Abstract: Oldřich Syndolt (Sindolt) řádu křižovníků s červenou hvězdou, farář v Lokti, potvrzuje nadaci velmistra Mikuláše /Puchnera/ ve výši 10 kop míšeňských ročního platu na dvou dvorech v Sedlci (Zedlicz) u Karlových Var, náležejících Jiřímu Gressovi (Grussovi) a /Linhartu/ Rauscherovi pro kostel v Lokti a zavazuje se za velmistry zpívat se čtyřmi kněžími o suchých dnech v pondělí vigilia a v úterý zpívat jednu a číst tři zádušní mše a zpívat s žáky „Salve regina“ pod pokutou 5 grošů chudým v loketském špitále.
Charter: 471
Date: 18. leden 1464
Abstract: Veřejný notář Pavel Holbeck z Chebu pořizuje vidimus dvou listin, které mu předložil velmistr křižovnického řádu Mikuláš /Puchner/: 1) krále Václava IV. z 13. května 1384 (Křivoklát), kterou potvrzuje darování pozemků Jindřichem Rausengrünerem faráři a kostelu Panny Marie v Chlumu /nad Ohří/ (viz ŘKř inv. č. 348), 2) Jindřicha Reusengrünera, rychtáře v Kynšperku /nad Ohří/, z 9. srpna 1383 (bez místa) na dva kněze a dvě věčné mše v kostele Panny Marie na Chlumu (viz ŘKř inv. č. 347) - Svědkové: Pavel Kuglchan, Jan Fuchs, kněží řezenský a norimberský (?).
Charter: 472
Date: 11. prosinec 1465
Abstract: Hanuš Haller, mešťan v Chebu, jménem svým, manželky a dědiců prodává bratru Erhartu Hallerovi, jeho manželce a dědicům se vším právem za 24 kop grošů v hotovosti svůj podíl na sladovně za špitálem při městské zdi v Chebu, na níž má podíl i jeho bratr Mikuláš, je-li na živu, odhadnutý na 16 kop grošů, a rovněž řečený Erhart. Slibuje svůj prodávaný podíl osvobodit od cizích nároků do roka a do dne.
Charter: 473
Date: 14. březen 1466
Abstract: Rudolf, biskup lavantský, a papežský legát, zakazuje křižovníkům poslouchat Mikuláše Puchnera (Buchnera) a nařizuje, aby byli poslušni velmistra Ondřeje Pesmeta (Petsmadta).
Charter: 474
Date: 25. červen 1466
Abstract: Ondřej Pesmet (Petsmedt), velmistr řádu křižovníků potvrzený papežem, ohlašuje duchovenstvu diecése pražské, olomoucké, řezenské a vratislavské, že exkomunikoval Mikuláše Puchnera (Buchnera) a křižovníky v Čechách a na Moravě, kteří se nedostavili na generální kapitulu, kterou svolal na neděli před narozením svatého Jana Křtitele.
Charter: 475
Date: 20. říjen 1468
Abstract: Veřejný notář Václav Rup pořizuje Janu Stierovi (Stir), bakaláři dekretů a komendátorovi v Chebu, opis notářských instrumentů z 23. 5. 1466 (Loket) a z 11. 5. 1460 o volbě Mikuláše Puchnera velmistrem křižovnického řádu. - 2 řádky svědků, nečitelné.
Charter: 476
Date: 31. prosinec 1468
Abstract: Veřejný notář Jakub Gladas z Altendorfu vysvědčuje, že Mikuláš Plaicher, bakalář svobodných umění, a další členové konventu jménem ostatních křižovníků na Chebsku a Loketsku zvolili svým komisařem a plnomocníkem pro soudní jednání Jana Stiera (Stira), komtura v Chebu, ve sporu o místo ve špitále, které měli přidělit velmistru řádu Mikuláši Puchnerovi na příkaz Vavřince, biskupa ferrarského a papežského legáta „a latere“.Svědkové: kněz Jan Nodel a Jan Faytlender ze špitálu v Chebu.
Charter: 477
Date: 6. březen 1469
Abstract: Bartoloměj Schmidt (Smitt) z Loman (zu Loman) prodává Steflovi Haussmanovi v Drahově (Trogaw) a jeho dědicům za 7 1/2 kopy grošů chebské (zu Eger) měny hotově vyplacených 2 jitra luk ležící ve Skalce (zum Stain) mezi lukami Maiera a Wyenera z Klesti (zum Reysach), která držel lénem od Paulsdorfera, se vším příslušenstvím, a zavazuje se je do roka a dne zpravit.
Charter: 478
Date: 15. březen 1469
Abstract: Mikuláš Puchner (Buchner), nejvyšší velmistr1 křižovnického řádu, bakalář Jan Stier, mistr špitálu v Chebu, Mikuláš Plohner /?/, fárář v Kynšperku /nad Ohří/, Oldřich Stephan v Sedlci, Oldřich Syndolt (Sindolt) v Lokti, Jiří Krodtner na Chlumu /nad Ohří/ ustanovují povinnosti obyvatel Chlumu vůči faráři: 5 dědičných krčmářů mělo faráři obstarat ročně dva oráče (Mader), čtyři sekáče (schnitter) a tři sekáče sena (heuer) nebo podle vůle faráře dát mu za ně finanční náhradu (za sekáče groš, za oráče dva groše a za sekáče sena dva míšeňské groše), dále mu mají pomáhat v jiných zemědělských pracech. Dále jim povolují svobodně čepovat a volně nakládat s majetkem.
Charter: 479
Date: 24. březen 1469
Abstract: Purkmistr a rada města Lokte vydávají k žádosti křižovníka Jiřího /Krotnera/, faráře v Chlumu /nad Ohří/ opis dvou listin 1) Jindřicha Rausengruenera, rychtáře v Kynšperku /nad Ohří/, z 9. srpna 1383 (bez místa) kterou činí nadaci na dvě věčné mše (viz ŘKř inv. č. 347); 2) Hanuše von der Kager, hejtmana na Stolbergu z 31. srpna 1444 (bez místa), kterou daruje kostelům v Kynšperku a Chlumu horu Aichperg s lesem na bohoslužby (viz ŘKř inv. č. 447).
Charter: 480
Date: 11. duben 1469
Abstract: Mikuláš, opat cisterciáckého kláštera ve Waldsassen (Waltsassen) jako exekutor (jmenovaný ferrarským biskupen a papežským legátem Vavřincem) sděluje Mikuláši /Puchnerovi/, nejvyššímu mistru křižovníků s hvězdou, a bratřím řádu, zvláště špitálu svatého Františka u mostu na Starém Městě pražském, že přezkoušel nároky Jana Stiera, bakaláře svobodných umění a kněze křižovnického řádu, na komendu a špitál v Chebu, uvolněné resignací Jana Hullera a připadlé podle Lateránského koncilu ke kolátorství papežské stolici, a rozhodl Stierovi komendu udělit; adresáty žádá, aby ho v 6 dnech po požádání uvedli v reálnou držbu statků a práv komendy pod trestem exkomunikace a suspendování (v případě velmistra pod trestem interdiktu, po 6 dnech suspendování a po 12 dnech exkomunikace). Církevním osobám řeholním i světským z pasovské, řezenské, pražské a olomoucké diecése ukládá dostavit se k instalaci na požádání do Chebu a provést ji, protože sám nemůže byt přítomen.- Inzerována listina ferrarského biskupa a papežského legáta pro Německo Vavřince z 2. ledna 1469 (Mnichov /Monaci/ klášter augustiniánů poustevníků), ukládající waldsasskému opatu provést instalaci Jana Stiera, přesvědčí-li se o její oprávněnosti; Jan byl totiž již mistrem a bratry dosazen, má ale pochyby o platnosti udělení.Svědkové: Jakub Gladau, plebán v Albenreuthu (Albernrewtt), Václav Rup z Chebu - veřejní notáři z řezenské diecése.Listina byla vyhotovena veřejným notářem Mikulášem Hegenem z Liebensteinu z řezenské diecése.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data