Fond: Křižovníci s červenou hvězdou - generalát a konvent, Praha (1233-1872)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > RKr >>
Charter: 421
Date: 28. říjen 1420
Abstract: Zikmud, král římský, uherský a český, zastavuje Pešíkovi z Minic poplužní dvůr a ves Žalany (pražského špitálu) a Kozly (kanovníků svatého Apolináře) za 130 kop grošů českých žoldu pro něj a 10 jízdných při obraně Pražského hradu od svátku Šimona a Judy do svatého Jiří (26 týdnů) a za 38 kop za utrpěné škody s výhradou možné výplaty. Na horním okraji vlevo: Relacio Iohannis de Ralsko alias de Wartenberg. Na závěsném proužku: 8 h
Charter: 420
Date: 28. říjen 1420
Abstract: Zikmund, král římský, uherský a český, zastavuje Zikmundovi řečenému Bolechovec (Bolohovec) z Pušperka tvrz Dobřichovice (Babrychowycz) náležející špitálu u mostu za 130 kop grošů českých a conto žoldu pro něj a 10 jízdných za 26 týdnů při hájení Pražského hradu a na úhradu 80 kop za utrpěné škody.
Charter: 422
Date: 24. srpen 1422
Abstract: Zikmund, král římský, uherský a český, ruší nadaci 11 kop platu ze vsi /Stará/ Role (Rola) na dvě mše ve špitálu v Chebu, kterou slíbil Hanuš von der Kager, a nařizuje Půtovi z Ilburka, správci v Lokti, a jeho nástupcům, aby Kagera od platu osvobodili.Na plice vpravo: Ad mandatum dni regis d. G. episcopus Pataviensis.Cancell/arie/ referen/darius/ Michael prepositus Boleslaviensis.Na rubu: R Henricus Sye.
Charter: 423
Date: 28. červen 1426
Abstract: Veřejný notář Hanušek někdy Matěje z Úterý zlistiňuje prohlášení Buška, rektora farního kostela Všech svatých ve Stříbře, Jakuba, Václava a Jakuba Larvy, konventuálů řádu křižovníků s /červenou/ hvězdou, že Mikuláš Čapský, který se vydává za mistra řádu, není způsobilý pro tento úřad a není mistrem.Svědkové: plebáni Mikuláš v Otíně (Otyn) a Prokop v Kšicích (Kssicz), Jakub kazatel, Jan ze Žlutic (Luticz) vikář, Mikuláš Hrstka, Václav - oltářníci oltářů svaté Barbory, Štěpána a Vavřince v kostele Všech svatých ve Stříbře.
Charter: 425
Date: 13. listopad 1426
Abstract: Zikmund, král římský, uherský a český, potvrzuje Václavu Holubovi, mistru špitálu v Chebu, jako král český a nejvyšší ochránce řádu zvolení mistrem a správcem řádu křižovníků s /červenou/ hvězdou po smrti Jana Čapského, jeho práva a privilegia řádu.
Charter: 424
Date: 13. listopad 1426
Abstract: Zikmund, král římský, uherský a český, potvrzuje Václavu Holubovi, mistru špitálu v Chebu, jako král český a nejvyšší ochránce řádu zvolení mistrem a správcem řádu křižovníků s /červenou/ hvězdou po smrti Jana Čapského, jeho práva a privilegia řádu.Na plice vpravo: Ad mandatum domini regis Caspar Sligk; na tergu: R
Charter: 426
Date: 24. srpen 1428
Abstract: Zikmund, král římský, uherský a český, potvrzuje k žádosti Jindřicha Šlika jako král český a nejvyšší ochránce řádu zvolení Erasma, faráře v Lokti, mistrem a správcem řádu křižovníků s /červenou/ hvězdou po smrti Václava Holuba a konfirmuje práva a privilegia řádu.Na plice vpravo: Ad mandatum domini regis Caspar Sligk. Na rubu: Rg Henricus Siie
Charter: 427
Date: 12. leden 1432
Abstract: Bratři Oldřich a Jetřich ze Sedlce prodávají spolu se svými rukojmími nedílným bratrům Maříkovi a Vaňkovi pole Podboří a druhé pole mezi kopci za 7 kop grošů a slibují jim je vložit do desk zemských a zpravit pod pokutou 10 kop grošů.
Charter: 428
Date: 30. březen 1432
Abstract: Markéta Hanuše Pauera (Hanuš Pewrin) ve Wunsiedlu (Wunsidell) prodává Fricovi Schinckovi v Marktredwitz (Redwitcz) a jeho dědicům za 35 zlatých rýnských na dobu 10 let svoji louku řečenou „Salczwise“ ležící na /říčce/ Röslau (an der Roeslein), která je říšským lénem; v prvních 5 létech se nemají strany vzájemně upomínat, během druhých 5 let může jedna strana druhé rok předen vypovědět, že chce louku /trvale/ koupit nebo vykoupit; nebude-li vyplacena do 10 let, platí to jako trvalý prodej. Vydavatelka staví jako ručitele Gutcze Kursnera ve Wunsiedlu, svéhosyna Cuncze Pauera v Lorenzreuthu (Lodenczenrewte) a Hensla Schobera v Marktredwitz.
Charter: 429
Date: 1. červenec 1432
Abstract: Hanuš Angil (Ayngil) v Hradišti (Reichestorff), který prodal čtyři jitra Pernerova pole - dvě ve vápencovém lomu (Kalchgruben) a dvě na Šibeničníku (Galgperge), nad nimiž měl lenní právo, Mikuláši Pernerovi, se vzdává ze všech práv na ně.
Charter: 430
Date: 1. březen 1434
Abstract: Konrád (Kuneš), biskup olomoucký a administrátor pražského kostela, rozhoduje z pověření krále Zikmunda spor mezi Erasmem, mistrem křižovnického řádu, a Janem Kyrnykem, laikem téhož řádu, tak, že Erasmus je řádně kanonicky zvoleným mistrem, Kyrnyk a jiní laičtí bratři mohou vsak vykupovat a podržet ke své obživě špitální statky, obsazené husity až do doby, kdy po ústupu husitství budou moci být spravovány samotným mistrem.Na plice vpravo: De mandato R. P. domini Cunczonis episcopi et administratoris predicti Jo. Wydenroyd.
Charter: 431
Date: 2. srpen 1434
Abstract: Jan Steyner, farář u svaté Alžběty ve Vratislavi, a celý konvent špitálu u svatého Matěje, žádají Erasma, velmistra řádu křižovníků s /červenou/ hvězdou přebývajícího v Chebu, aby potvrdil zvolení Jana /z/ Wolówa (Wolauia) mistrem špitálu u svatého Matěje po smrti Ludvíka Beckinsloera (zemřel 28. 7. 1434). List sepsal veřejný notář Mikuláš někdy Petra z Wiazówa (Wansauia). Svědkové: Jakub Katscher, oltářník farního kostela svaté Alžběty, František Schönau a Jindřich Tarnau, služebníci špitálu /svatého Matěje/.
Charter: 432
Date: 4. září 1435
Abstract: Mikuláš někdy Petra z Wiazówa (Wansouia), veřejný notář, vysvědčuje, že Jan Steyner (Steynaw) u svaté Alžběty ve Vratislavi a další křižovníci shromáždění v kapitule ustanovili svými prokurátory Jana /z/ Wolówa (Wolauia), mistra špitálu svatého Matěje, a vratislavského měšťana Marka Beckensloera. Svědkové: M. Ondřej Sirbin, advokát vratislavské konsistoře, Mikuláš z Olawy, ženatý klerik, a Maternus Neuman ze Středy (Novoforo), laik vratislavské diecéze.
Charter: 433
Date: 12. září 1435
Abstract: Martin Fortzsch, hejtman ve Vogtlandu (Voitland) a na horách, Konrád Lubichauer v Konradsreuthu (Cunratsrewt) a Mikuláš Comerauer, měštan v Chebu, rozhodují spor mezi Erasmem, velmistrem křižovníků s /červenou/ hvězdou v Chebu, a Hanušem Reichem z Dolnice (Delnicz) o dlužný plat tak, že dlužný plat se promlčuje a Reich má zaplatit velmistrovi pouze dlužný plat michalský.
Charter: 434
Date: 4. listopad 1435
Abstract: Veřejný notář Jan Medricz z Teplé vysvědčuje, že křižovník Filip, zvolený farář v Kynšperku /nad Ohří/, slíbil řádně spravovat kostel v Kynšperku a hájit a spravovat jeho statky. Svědkové: Lazar z Ostrova (Slackenwerd), plebán kostela svatého Valentina na Starém Městě pražském, a Erhard Juncker, měšťan chebský.
Charter: 435
Date: 15. leden 1437
Abstract: Erasmus, velmistr řádu křižovníků, a konvent špitálu svatého Františka v Praze potvrzují špitál v Mostě.
Charter: 436
Date: 2. srpen 1437
Abstract: Zikmund, císař římský, král uherský a český, ukládá Erasmovi, velmistru řádu křižovníků s /červenou/ hvězdou, aby vystupoval proti špatným členům řádu, listinou téhož znění, jak to přikázal Václav IV. 2. dubna 1399 (Praha) velmistru Zdeňkovi.1Na plice vpravo: Ad relationem domini Gasparis cancellarii2 Petrus Kalde
Charter: 437
Date: 7. únor 1439
Abstract: folio 1r - 4r:Albrecht, král římský, uherský a český a vévoda rakouský, potvrzuje přátelskou úmluvu, kterou uzavřeli v bytě Oldřicha hofmistra královi rádci Jan z Ebersdorfu, rakouský komorník, rytíř Jiří Scheck z Waldu, Oldřich Eytzinger, hubmistr, Hanuš Geipler, dvorní písař, dále Petr Stronichr a Hanuš Banck ze staré rady a 24 přísedících města Vratislavi a hejtman v Bassenheimu, říšský maršálek, ve sporu mezi Hanušem z Wolowa (Wolau), mistrem křižovnického špitálu svatého Matěje ve Vratislavi, a tamní starou městskou radou, která mu odňala klíče od mlýnské brány u špitálního mlýna a tak špitál poškodila. Stará městská rada odevzdá klíče nové radě a ta je předá mistrovi špitálu.folio 4v - 5r: 1416, září 21., Praha Václav, král římský a český, potvrzuje nález, který učinili jeho rádcové Čeněk z Vartenberka, hejtman království Českého, Vilém z Hazmburka, Petr ze Svojšína, mincmistr v Kutné Hoře, Jindřich z Lažan, hejtman ve Vratislavi, Jan z Lestkova, podkomoří království Českého, Zikmund z Pogrel, hejtman ve Svídnici, a Janek z Chocenic seděním na Ksiazi (Fürstenstein). Podle tohoto nálezu nemá být překáženo Jiřímu mistru a konventu špitálu svatého Matěje a vratislavským měšťanům Mikuláši Bunzlauovi, Petru Notovi, Pavlu Horníkovi, Mikuláši Feislingovi, Mikuláši Merbotovi a Hanušovi z Burnu v dělání sladů v jejich mlýnech.folio 5v - 6v: 1432, srpen 9., Hohenstein Zikmund, král římský, uherský a český, hejtmanu a radním města Vratislavi: nařizuje jim, aby Ludvíkovi /Beckinsloerovi/, mistru špitálu svatého Matěje, a křižovníkům nepřekáželi v jejich privilegiích, v užívání sladovny, mlýna, nebrali jim vodu a vrátili klíče od brány.
Charter: 438
Date: 19. červen 1439
Abstract: Purkmistr a rada města Mostu vysvědčují, že před ni předstoupili Pavel Kramer a Jakub Teschel, syn rychtáře Hanuše Teschela, a prohlásili, že Hanuš Teschel prodal Ondřejovi Mülnerovi, mlynáři, mlýn v Kájově. Hanuš Teschel i Ondřej Mülner, mlynář, zemřeli a mlýn přešel na Ondřejovu ženu a děti. Vdova po Ondřejovi Dora se provdala znovu za Kincla mlynáře. Pavel Kramer a Jakub Teschel ji nyní kvitují před městskou radou a Tomášem, představeným špitálu, z peněz, které zůstal Ondřej dlužen Hanuši Teschelovi.
Charter: 439
Date: 25. leden 1442
Abstract: Jindřich starší, purkrabí míšeňský a pán na Plavně a Jan Ritschauer, tohoto času nejvyšší písař pana z Rožmberka, rozhodují spor mezi Erasmem, velmistrem křižovníků a jeho řádovými bratry na jedné straně a Filipem, tohoto času farářem v Kynšperku /nad Ohří/, Ondřejem Steinpachem a všemi faráři náležejícími ke Kynšperku na druhé straně tak, že velmistr a bratři mají platit faráři Filipovi a jeho nástupcům na výpomoc tři kopy grošů ročně a farář Filip a jeho nástupci mají sloužit Schebnerovu mši a jiné dvě mše. Velmistr může faráře Filipa nahradit. Farář Filip má být poslušen velmistra a ten může disponovat farami v Kynšperku /nad Ohří/, Chlumu,/Kostelní/ Bříze (Pirgk) o, jinými farami náležejícími řádu.
Charter: 440
Date: 25. leden 1442
Abstract: Jindřich starší, purkrabí míšeňský a pán na Plavně a Jan Ritschauer, tohoto času nejvyšší písař pana z Rožmberka, rozhodují spor mezi Erasmem, velmistrem křižovníků a jeho řádovými bratry na jedné straně a Filipem, tohoto času farářem v Kynšperku /nad Ohří/, Ondřejem Steinpachem a všemi faráři náležejícími ke Kynšperku na druhé straně tak, že velmistr a bratři mají platit faráři Filipovi a jeho nástupcům na výpomoc tři kopy grošů ročně a farář Filip a jeho nástupci mají sloužit Schebnerovu mši a jiné dvě mše. Velmistr může faráře Filipa nahradit. Farář Filip má být poslušen velmistra a ten může disponovat farami v Kynšperku /nad Ohří/, Chlumu,/Kostelní/ Bříze (Pirgk) o, jinými farami náležejícími řádu.
Charter: 441
Date: 26. leden 1442
Abstract: Purkmistr, rada a obec města mostu prodávají velmistru a konventu špitálu svatého Františka pro špitál v Mostě 20 grošů platu v postě z masného krámu na rohu, jak se jde mimo řeznickou bránu.
Charter: 442
Date: 24. červen 1442
Abstract: Šimon z Nymburka, doktor dekretů, probošt kostela svatého Apolináře v Praze a kanovník pražského kostela, administrátor pražského arcibiskupství, nařizuje farářům a kaplanům v Praze a pražské diecési, aby nebránili bratřím /řádu karmelitánů (ordinis beate Marie virginis de monte Carmeli)/1 v místech, kde jsou usídleni, zpovídat příchozí věřící a udílet jim rozhřešení, protože papež Jan XXII. rozšířil toto právo z minoritů a dominikanů i na karmelitány.
Charter: 443
Date: 5. leden 1443
Abstract: Konšelé města Vratislavi vydávají opis listiny Boleslava, knížete slezského a pána lehnického a břežského, z 25. března 1343 (Břeh), kterou prodal Janovi z Borsnicz ves Marcinkowice (Mertinsdorf) v olavském vikbildu, jak ji vlastnili Václav ze Schildberka s bratry a Heřman z Reichenbachu.
Charter: 444
Date: 28. červen 1443
Abstract: Jan z Bělče řečený Kalus a jeho teta Ludmila, sestra kdysi Jana Bradáče, podle rozhodčího výroku staroměstského purkmistra Pešíka a Hynka Škody z Valdeka ukončují spor s Erasmem, velmistrem křižovnického řádu, a konventem staroměstského špitálu o „vinu“ Jana Bradáče a vzdávají se všech nároků vůči řádu.
Charter: 445
Date: 11. červen 1444
Abstract: Opat Heřman a konvent břevnovského kláštera, Havel, probošt broumovský, a Jan, probošt polický, zastavují bratrům Arnoštovi a Purkhartovi z Kácova své vsi Provodov a Šereč v sumě 200 kop grošů.
Charter: 446
Date: /31. červenec 1444/
Abstract: Jan, biskup aleppský (Jerapolitanus), generální vikář in pontificalibus Fridricha, biskupa řezenského, vysvědčuje, že uvedeného dne vysvětil ve špitále v Chebu (Eger) oltář ke cti svaté Barbory, svatého Ondřeje, svatého Jana Křtitele a Jedenácti tisíc panen, a uděluje všem věřícím, kteří oltář navštíví v den zasvěcení, na svátek přenesení svaté Barbory (tj. nazítří po svatém Jiljí) a na svátek svaté Barbory a přispějí nějakým darem, 40 dní odpustek těžkých hříchů.
Charter: 447
Date: 31. srpen 1444
Abstract: Hanuš Kager (von der Cagero), úředník na Stollbergu (Stolburg), daruje farním kostelům v Kynšperku /nad Ohří/ (Konigsperk) a Chlumu /nad Ohří/ (Kulm) horu a les zvaný Aichberg (Achperg) s příslušenstvím na bohoslužby o každé druhé neděli po suchých dnech (vigilie a zádušní mše se zpěvem a zvoněním) za rodiče a předky.
Charter: 448
Date: 13. květen 1445
Abstract: Erasmus, velmistr křižovníků, konvent v Praze, Gresorg, farář v Kynšperku /nad Ohří/, a Václav, farář v Chlumu /nad Ohří/, jejichž dvěma kostelům daroval Hanuš Kager horu a les zvaný Aichberg (Aychperck), slibují se všemi kněžími při těchto dvou kostelích pod pokutou šesti grošů konat za fundátorovy rodiče, předky a potomky každou neděli po suchých dnech vigilie a následující pondělí zpívanou zádušní mši.
Charter: 449
Date: 21. říjen 1447
Abstract: Jan Sazema z Rochova dává svůj dům v Polné k zřízení kostela Početí Panny Marie, svatého Jáchyma, svaté Anny, svatého Šimona a Judy, svaté Voršily s jejími družkami a špitálu a vsi (Velký) Skrýšov a Janovice na opatření 12 chudých. Z výnosu rybníků má být obstaráno sklo, nebo malování kostela, ošacení chudých, dávány ryby v postě chudým a faráři. Z výnosu statku placena lázeň chudým každý měsíc. Vyhrazuje sobě a manželce 40 kop grošů. Chudým mají být dávána 1 - 2 krát v týdnu kuřata. Dále stanoví bohoslužby ve špitále. Hynek z Pirkštejna a Rataj přidal špitálu ves Hrbov. Špitál a statky bude spravovat do smrti Sazema s manželkou Kateřinou a po jejich smrti farář s městskou radou. Nebudou-li moci záduší spravovat, mají to vznést na poručníka sirotků Jana se Soutic.
Charter: 450
Date: 20. únor 1448
Abstract: Václav Wend, děkan v Lokti, přisuzuje Jiřímu Vavřincovu z Kynšperka, křižovníku s /červenou/ hvězdou a faráři v Kostelní Bříze (Pirgk), a jeho nástupcům ve sporu o polovinu almužen v sýrech, penězích a jiných věcech s farníky právo na tuto část. - Svědkové: Filip, plebán v Lokti, a Erhard dominikán, kaplan bratrstva.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data