Fond: Křižovníci s červenou hvězdou - generalát a konvent, Praha (1233-1872)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > RKr >>
Charter: 929
Date: 20. srpen 1767
Abstract: Antonín Jakub Suchánek, generál a velmistr řádu křižovníků s červenou hvězdou, uděluje Václavu Fridrichu Hlavovi, knězi křižovnického řádu, který působil jako kaplan v Horním Slavkově (Schlaggenwaldae) a Lokti (Cubiti) a v mostecké (Pontensi) komendě, posléze po 8 letech jako farář ve Pšově (Schaab), proboštství kostela Panny Marie v Chlumu [nad Ohří] (in monte Culm), uvolněné smrtí probošta Antonína Mohra; dává mu na řádových kapitulách aj. shromážděních místo za komturem z Mostu, ukládá složit slib poslušnosti a řádné správy záležitostí komendy (včetně nezcizování statků a znovuzískání zastavených), sepsat a do Prahy zaslat inventáře kostela a proboštství, finanční věci komendy spravovat podle instrukce z roku 1734, nepřijímat bez písemného souhlasu hlavy řádu půjčkou ani jinak vyšší částky než 50 zlatých; generálu zůstává vyhrazeno visitační právo.
Charter: 930
Date: 23. duben 1768
Abstract: Antonín Jakub Suchánek, generál a velmistr řádu křižovníků s červenou hvězdou, uděluje Janu Antonínu Brennimu, professu řádu, který působil po 27 let v komendě a špitále v Bratislavě (Posoniensi) a nyní druhý rok při císařském kostele svatého Karla Boromejského ve Vídni, komendu svatého Martina biskupa a Leopolda markraběte v korunním městě Bratislavě na předměstí ve Wesselenyské zahradě (Wesselejano), uvolněnou smrtí Karla Václava Schleicharta; Brenni má složit přísahu poslušnosti, řádně spravovat věci komendy, nezastavovat statky bez písemného souhlasu a získávat zpět zastavené. Generálu zůstává vyhrazeno právo visitace.
Charter: 931
Date: 19. červenec 1768
Abstract: Antonín Jakub Suchánek, generál a velmistr řádu křižovníků s červenou hvězdou, potvrzuje Jana Michala Angstenbergera, professa pražského konventu, který působil v Karlových Varech (in ... civitate Carolo - Thermensi) po 24 let jako kaplan a po 11 let jako děkan a poté byl ze 2 uchazečů vybrán císařovnou pro císařský kostel svatého Karla Boromejského ve Vídni (udělený řádu císařem Karlem VI.), k tomuto kostelu a vídeňské komendě, uvolněné povýšením Jana Antonína Brenniho na komendu v Bratislavě (Posoniensem); uděluje mu titul komtura a místo na kapitulách aj. řádových shromážděních hned za bratislavským komturem. Angstenberger má složit slib poslušnosti, řádné správy záležitosti komendy, jejího nezadlužování bez souhlasu, má sepsat a do Prahy dodat inventáře kostela a komendy. Generálu zůstává vyhrazeno právo visitace.
Charter: 932
Date: 3. září 1770
Abstract: Rektor a univerzita ve Vídni vysvědčují, že František Karásek (Karaseck), Rakušan z Brucku a. d. Leitha (Leythapontanus), absolvent filosofie, který složil rigorosní zkoušky z logiky, metafyziky, matematiky, fyziky a etniky před ředitelem filozofického studia, byl PhDr. Melicharem Planzem, kurátem arcibiskupského dvora u sv. Štěpána a administrátorem tamní farnosti, tohoto času děkanem filozofické fakulty, slavnostně prohlášen mistrem neboli doktorem filozofie, udělují mu tímto titul a s ním spojená privilegia.
Charter: 933
Date: 3. září 1770
Abstract: Rektor a univerzita ve Vídni udělují titul mistra neboli doktora filozofie Janu Karáskovi (Karraseck), Rakušanu z Brucku a. d. Leitha Leythapontanus), a to zcela shodnými slovy jako v diplomu pro Františka Karáska z téhož dne - viz ŘKř inv. č. 932.
Charter: 934
Date: 12. červenec 1773
Abstract: Papež Kliment XIV. uděluje věřícím, kteří navštíví farní kostel v Hloubětíně (Hlaupietin) v pražské diecézi, který není pod řeholní správou [!], na svátek svatého Jiří, připadne-li na neděli, jinak nejblíže příští neděli, od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat, vymýcení kacířství a povýšení církve, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 935
Date: 4. leden 1776
Abstract: Marie Terezie, ovdovělá římská císařovna, královna uherská a česká, jejíž otec císař Karel VI. se ve svém slibu položeném 22. října 1713 na oltář kostela svatého Štěpána ve Vídni zavázal, bude-li odvrácen zuřící mor, založit a vystavět kostel svatého Karla Boromejského [za Korutanskou branou] a zde dát sloužit denně za hlaholu zvonů čtenou a vždy ve čtvrtek zpívanou mši s litaniemi (text slibu s chronogramem inserován), nyní na přímluvu Antonína Jakuba Suchánka, nejvyššího mistra řádu křižovníků s červenou hvězdou, kterému byl uvedený kostel roku 1732 dán s povinností vystavět tam špitál a komendu (a to bez zvláštní dotace většinou z řádových důchodů z Čech), dotuje kostel svatého Karla Boromejského, jehož podací právo si nadále vyhrazuje, a komendu sumou 129 500 zlatých a to 3 úpisy českých stavů: obligací č. 5319 na 28 300 zlatých, č. 1002 na 14 000 zlatých a č. 1003 na 79 700 zlatých, vše z 1. srpna 1775, a dále obligací královské uherské komory na 7 500 zlatých z 19. listopadu 1775 (Bratislava – Preßburg), což dává dohromady oněch 129 500 zlatých, s úroky od 1. srpna 1775, které mohou vyzvedávat a užívat na paramenty, opravy vnitřní apod., zatímco vnější opravy a udržování má obstarávat dvorní stavební úřad. V kostele se mají konat bohoslužby podle výše uvedeného slibu Karla VI. Za komtura má nejvyšší mistr navrhovat 2 členy řádu, z nichž císařovna a její nástupci jednoho vyberou. Dvorským aj. úřadům a vrchnostem nařizuje tuto donaci respektovat. Listina byla vyhotovena dvojmo pro komendu a česko-rakouskou dvorskou kancelář.
Charter: 936
Date: 9. listopad 1779
Abstract: Antonín Jakub Suchánek, generální mistr řádu křižovníků s červenou hvězdou, uděluje Janu Prokopu Burkhartovi, který působil jako ředitel studií v pražském konventu, dále v Karlových Varech, ve Vídni jako kazatel u svatého Karla Boromejského, po 17 let, a konečně jako farář v Hodonicích (Hoednicensis) po 20 let a je konsistorním radou brněnského biskupství, proboštství v Hradišti u Znojma (in monte S. Hippolyti ad regiam Civitatem Znoymensem cis Tayam), uvolněné smrtí Jana Nepomuckého Střechy, a tomu příslušné místo na řádových kapitulách a shromážděních; o potvrzení, pokud jde o světskou pravomoc, má požádat císařovnu jakožto českou královnu a před převzetím úřadu složit slib věrnosti generálovi řádu a řádné správy záležitostí převorství. Má se rovněž postarat o Správu farnosti Hodonice řádovými spolubratry.
Charter: 937
Date: 12. listopad 1779
Abstract: Papež Pius VI. uděluje věřícím, kteří navštíví kostel špitálu svatého Bartoloměje rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou v Chebu (Egrae seu in oppido Egrano) v řezenské diecézi na svátek svatého Bartoloměje od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat, vymýcení kacířství a povýšení církve, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 938
Date: 14. leden 1783
Abstract: Antonín Jakub Suchánek, generál a velmistr řádu křižovníků s červenou hvězdou, uděluje Sebastianu Valentinovi Eberlemu, dříve hospodářskému správci (procurator) komendy ve Vídni a potom proboštu komendy svatého Zikmunda na královském hradě v Budíně, komendu svatého Martina biskupa a Leopolda markraběte na předměstí Bratislavy (Posoniensis) na takzvané Wesselenyské (Wesselijano) zahradě, uvolněnou smrtí Jana Antonína Brenniho; jmenovaný má složit do rukou generála slib věrnosti a nezadlužení a nezcizení statků komendy bez zvláštního souhlasu. Generálovi se vyhrazuje právo visitace.
Charter: 939
Date: 19. červenec 1783
Abstract: Papež Pius VI. uděluje věřícím, kteří navštíví kostel svatého Bartoloměje řeholních kanovníků rytířského řádu s hvězdou v Chebu (Egrae) v řezenské diecézi v pátek po 5. neděli postní (Passionis) a v jednu neděli v březnu (určenou ordinářem) od východu do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat, vymýcení kacířství a povýšení církve, plnomocné odpustky; těm, kdo tak učiní v ostatních pátcích v postě – 7 let a 7 kvadragen, a v ostatní pátky během roku – 100 dní odpustek. Tato milost platí 7 let.
Charter: 940
Date: 1. únor 1786
Abstract: Josef II., císař římský a král německý, jeruzalémsky, uherský a český, na žádost Antonína Jakuba Suchánka, nejvyššího mistra křižovníků s červenou hvězdou, jménem konventu a špitálu svatého Františka u pražského mostu, potvrzuje inzerované privilegium své matky, císařovny Marie Terezie z 6. dubna 1747 (Vídeň) - viz ŘKř inv. č. 899 - konfirmující inzerovanou listinu krále [Přemysla] Otakara [II.] z 13. května 1269 (Praha) a konfirmační privilegium Karla VI. z 13. dubna 1717 (Vídeň) (viz ŘKř inv. č. 845), a nařizuje vrchnostem, obyvatelům a poddaným všech stavů, zvláště královskému guberniu, výsady řádu a konventu zachovávat.
Charter: 941
Date: 18. duben 1786
Abstract: Antonín Jakub Suchánek, generál a velmistr křižovníků s červenou hvězdou, uděluje Františku Kristiánu Pittroffovi, professu řádu, který působil jako správce studií v pražském konventu, jako kazatel v Tachově, Kynšperku nad Ohří (Regiomonti) a v královské [komendě] svatého Zikmunda [v Budíně], na Pražské univerzitě jako doktor a po 13 let profesor teologie a současně po 10 let jako podpřevor a převor pražského konventu, komendu se špitálem svatého Bartoloměje a svatého Václava v Chebu (Egra), uvolněnou smrtí Fridricha Thomy; dává mu na generálních aj. shromážděních řádu místo za proboštem z Hradiště (Peltenbergensem). Pitroff má složit vyznání víry podle Tridentina a slib poslušnosti, sepsat a zaslat inventáře, udržovat (budovy) komendy, nezadlužovat ji bez písemného souhlasu, nezcizovat statky a získávat zpět zastavené. Generálu zůstává vyhrazeno právo visitace.
Charter: 942
Date: 19. květen 1788
Abstract: Antonín Jakub Suchánek, generál a velmistr rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, uděluje Josefu Františku Gerhardtovi za jeho 36leté zásluhy o řád (jako polní kaplan v invalidovně u Prahy, prokurátor děkanství karlštejnského a administrátor komendy v Mostě) komendu špitálu svatého Václava v Mostě (Pontum) podřízenou darem krále Václava IV. špitálu v Praze u pat mostu a uvolněnou smrtí Rudolfa Ignáce Kavika z Birkenthalu, jmenuje jej komturem, svěřuje mu církevní i světskou správu komendy, uděluje místo na řádových zasedáních po komturovi chebském (Egrensem) a ukládá složit před nastoupením úřadu do rukou velmistra slib věrnosti.
Charter: 943
Date: 30. říjen 1789
Abstract: Antonín Jakub Suchánek, generál a velmistr řádu křižovníků s červenou hvězdou, papežský protonotář, ustanovuje Antonína Jana Graebnera, který působil v pražském domě řádu jako správce studií, poté ve Vídni jako kazatel a v současné době jako kuratus v císařském kostele svatého Karla Boromejského a byl císařem vybrán ze dvou uchazečů k tamní komendě, konmturem této řádové komendy při císařském kostele svatého Karla Boromejského, uvolněné smrtí Michala Angstenbergera; před nástupem má Graebner složit slib poslušnosti, řádné správy záležitostí komendy, nezadlužování a nezcizení statků bez souhlasu; má sepsat a do Prahy doručit inventáře kostela a komendy. Generálu zůstává vyhrazeno právo visitace.
Charter: 944
Date: 25. červenec 1795
Abstract: František II., císař římský, král německý, uherský a český, potvrzuje jako český král Ignáce Blasia Zeidlera, kněze křižovnického řádu a faráře u svatého Františka, zvoleného řádem křižovníků s červenou hvězdou v Čechách po smrti Antonína Jakuba Suchánka generálním mistrem řádu, v jeho úřadě, pokud jde o světskou pravomoc, a dává jemu a jeho nástupcům na českých zemských sněmech a jiných shromážděních místo a hlas příslušející ostatním infulovaným opatům a prelátům. Všem poddaným a zvláště královskému guberniu v Čechách nařizuje poskytovat jmenovanému veškerou podporu.
Charter: 945
Date: 25. únor 1797
Abstract: František II., císař římský a král německý, uherský a český na žádost Antonína Jakuba Suchánka [!], velmistra řádu křižovníků s červenou hvězdou (jménem celého konventu a špitálu svatého Františka u pražského mostu), potvrzuje privilegia, která má konvent od předchozích císařů a králů českých s výjimkou krále Otakara a která konfirmoval císař Josef II., pokud neodporují zemské ústavě a s výhradou práva později je změnit nebo zrušit. Všem poddaným v Čechách a zvláště guberniu nařizuje tato privilegia zachovávat.
Charter: 946
Date: 9. červenec 1808
Abstract: Ignác Blažej Zeidler, generál a velmistr řádu křižovníků s červenou hvězdou, ustanovuje Jana Vincence Krause, professa řádu, faráře v Hodonicích (Hodonicii) na Moravě a biskupského notáře, který byl císařem vybrán ze dvou uchazečů, komturem císařsko-královského kostela svatého Karla Boromejského ve Vídni a tamní komendy, uvolněné povýšením Antonína Graebnera; před nástupem má Kraus složit slib poslušnosti, řádné správy záležitostí komendy, nezadlužování a nezcizení statků bez souhlasu; má sepsat a do Prahy doručit inventáře kostela a komendy. Generálu zůstává vyhrazeno právo visitace.
Charter: 947
Date: 4. duben 1811
Abstract: František I., císař rakouský, král jeruzalémský, uherský a český, potvrzuje jakočeský král Františka Kristiána Pittroffa, zvoleného řádem křižovníků s červenou hvězdou v Čechách po smrti Ignáce Blasia Zeidlera generálním mistrem řádu, v jeho úřadě, pokud jde o světskou pravomoc, a dává jemu a jeho nástupcům na českých zemských sněmech aj. shromážděních místo a hlas příslušející ostatním infulovaným opatům a prelátům. Všem poddaným a zvláště královskému guberniu v Čechách nařizuje poskytovat jmenovanému veškerou podporu.
Charter: 948
Date: 25. duben 1811
Abstract: František Kristián Pittroff, generál a velmistr řádu křižovníků s červenou hvězdou, doktor teologie Karlo-Ferdinandovy univerzity, uděluje Tomáši Janovi Krombholzovi, profesu řádu, administrátorovi v Dobřichovicích, arcibiskupskému notáři atd., komendu při špitále svatého Václava blízko města Mostu (Pontum) 1 inkorporovanou králem Václavem IV. špitálu v Praze u paty mostu a uvolněnou povýšením komtura Antonína Graebnera, a uděluje mu na generálních kapitulách a jiných shromážděních řádu místo za komturem z Chebu (Egrensem); před nastoupením úřadu má Krombholz složit vyznání víry a slib věrnosti, řádné správy věcí komendy, nezcizování statků a znovuzískání zastavených; má sepsat a odevzdat inventář komendy. Generálu zůstává vyhrazeno právo visitace.
Charter: 949
Date: 30. listopad 1811
Abstract: František Kristián Pittroff, generál a velmistr řádu křižovníků s červenou hvězdou, doktor teologie a senior teologické fakulty Karlo-Ferdinandovy univerzity uděluje Janu Vincenci Krausovi, professu řádu, komturovi a faráři u svatého Karla Boromejského ve Vídni, radovi vídeňské konsistoře a notáři biskupství litoměřického, komendu se špitálem svatého Ducha a farním kostelem svatého Bartoloměje v Chebu (Egra), uvolněnou povýšením Antonína Graebnera, a dává mu na generálních kapitulách aj. shromážděních řádu místo za proboštem z Hradiště (Peltenbergensem). Před nástupem má Kraus složit vyznání víry podle ustanovení Tridentina a přísahu poslušnosti, sepsat a zaslat inventáře, uvést do pořádku archiv a knihy extraktů, jejichž pořadí bylo porušeno požárem, a dokončit obnovu komendy po požáru; má hájit privilegia komendy i práva poddaných kdysi na území Bayreuthska, nyní Bavorska; nemá komendu zadlužit ani bez souhlasu zcizovat její statky. Generálu zůstává vyhrazeno právo visitace.
Charter: 950
Date: 24. duben 1815
Abstract: Josef Antonín Köhler, generál a velmistr řádu křižovníků s červenou hvězdou, uděluje Tomáši Krombholzovi, professu řádu, faráři u svatého Václava v Mostě (Ponti), notáři pražské konsistoře, který působí v řádu již 44 let, komendu se špitálem svatého Ducha a farním kostelem svatého Bartoloměje v Chebu (Egra), uvolněnou smrtí Jana Vincence Krause, a dává mu na generálních kapitulách aj. shromážděních řádu místo za proboštem z Hradiště (Peltenbergensem). Krombholz má složit vyznání víry podle ustanovení Tridentina a slib poslušnosti, sepsat a zaslat inventáře, uvést do řádného stavu (po požáru) archiv a knihy extraktů, chránit práva bayreuthských, nyní bavorských poddaných na Chebsku, udržovat komendu, zničenou požárem a nyní z větší části obnovenou, nezcizovat statky a dbát o navrácení zastavených. Generálu zůstává vyhrazeno visitační právo.
Charter: 951
Date: 13. červenec 1815
Abstract: František I., císař rakouský, král jeruzalémský, uherský a český, potvrzuje jako český král Josefa Köhlera, zvoleného řádem křižovníků s červenou hvězdou v Čechách po smrti Františka Kristiána Pittroffa generálním mistrem řádu, v jeho úřadě pokud jde o světskou pravomoc, a dává jemu a jeho nástupcům na českých zemských sněmech aj. shromážděních místo a hlas příslušející ostatním infulovaným opatům a prelátům. Všem poddaným, zvláště královskému guberniu v Čechách, nařizuje poskytovat jmenovanému veškerou podporu. .
Charter: 952
Date: 9. září 1815
Abstract: Josef Antonín Köhler, generál a velmistr řádu křižovníků s červenou hvězdou uděluje Janu Křtiteli Mlejnkovi, professu řádu, proboštství a faru svatého Zikmunda na královském hradě v Budíně (Budensi) v Uhrách, udělenou křižovnickému řádu císařovnou Marií Terezií a uvolněnou smrtí Šebestiána Valentina Eberle a poté smrtí nově ustanoveného probošta a faráře Kašpara Seidla před nastoupením úřadu; Mlejnek byl navržen předchozím generálem Františkem Kristiánem Pittroffem a ustanoven císařem Františkem I. resolucí z 23. 8. 1814. Uděluje mu místo na generálních kapitulách aj. shromážděních řádu za komturem vídeňským; má řádně spravovat záležitosti proboštství, zaslat písemný zpečetěný slib poslušnosti, nezadlužovat sebe ani proboštství, získávat zpět zcizené statky. Generálu zůstává vyhrazeno právo vizitace.
Charter: 953
Date: 4. říjen 1819
Abstract: Josef Antonín Köhler, generál a velmistr řádu křižovníků s červenou hvězdou, doktor svobodného umění a filozofie a nejvyšší ředitel gymnázií v Čechách, uděluje Leopoldu Stöhrovi, professu řádu, kde působil skoro po 30 let nejprve jako kaplan v Tachově, Kynšperku nad Ohří (Regiomonti) a Karlových Varech (Thermis Carolinis), poté po 6 let jako děkan v Karlových Varech, komendu se špitálem svatého Ducha a farním kostelem svatého Bartoloměje v Chebu (Egra) , uvolněnou smrtí Tomáše Krombholze, dává mu na generálních kapitulách aj. shromážděních řádu místo za proboštem z Hradiště (Peltenbergensem); Stöhr má složit vyznání víry podle Tridentina a slib poslušnosti, sestavit a zaslat inventáře, uvést do řádného stavu archiv a knihy extraktů, zachovávat práva poddaných z bavorského území, nezadlužovat komendu bez písemného souhlasu, získat zpět zastavené statky atd. Generálu zůstává vyhrazeno visitační právo.
Charter: 954
Date: 29. listopad 1824
Abstract: Podepsaný rektor Karel Pratobevera a univerzita ve Vídni prohlašují Jakuba Beera, kněze řádu křižovníků s červenou hvězdou a kooperátora kostela svatého Karla Boromejského, doktorem teologie.
Charter: 955
Date: 23. červen 1827
Abstract: Josef Antonín Köhler, generál a velmistr řádu křížovníků s červenou hvězdou, doktor svobodných umění a filozofie, ředitel filozofického studia na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze, uděluje Janu Tschamlerovi, professu řádu, který po 23 let působil jako kaplan, kvestor, farář, děkan a převor konventu, komendu a špitál svatého Václava u Mostu (Pontum), uvolněnou smrtí Jana Nep. Hubera, a dává mu na generálních kapitulách aj. shromážděních řádu místo za komturem chebským (Egrensem). Tschamler má složit vyznání víry podle ustanovení Tridentina a přísahu poslušnosti, sepsat a zaslat inventáře, uchovávat archiv a knihy extraktů, nezastavovat statky a zastavené získávat zpět a nezadlužovat komendu bez písemného souhlasu, udržovat budovu a předkládat každoročně účty. Generálu zůstává vyhrazeno visitační právo.
Charter: 956
Date: 10. únor 1835
Abstract: Josef Antonín Köhler, generál a velmistr řádu křižovníků s červenou hvězdou, doktor svobodných umění a filozofie, ředitel filozofického studia na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze, potvrzuje Josefa Sýkoru, professa řádu, který působil 22 let jako kaplan a poté děkan v Karlových Varech (Carolothermensis) a byl císařem vybrán ze dvou uchazečů a ustanoven dekretem dvorským z 25. 12. 1834 a gubernia z 2. 1. 1835 farářem a komturem císařského kostela svatého Karla Boromejského ve Vídni, k tomuto kostelu a komendě uvolněné povýšením Michala Krucka na faru a komendu chebskou (Egrensem) svatého Bartoloměje; dává mu místo na generálních kapitulách aj. shromážděních řádu hned za proboštem z Chlumu [nad Ohří] (Culmensem).Sýkora má složit slib poslušnosti, řádného spravování záležitostí komendy a nezadlužování bez písemného souhlasu řádu; má sestavit a do Prahy doručit inventáře kostela a komendy. Generálu zůstává vyhrazeno právo visitace.
Charter: 957
Date: 20. říjen 1835
Abstract: Ferdinand I., císař rakouský, král jeruzalémský, uherský a český atd., jmenuje (ke dni 2. záři) PhDr. Josefa Antonína Köhlera, generálního velmistra rytířského řádu křížovníků s červenou hvězdou, ředitele filozofického studia pražské univerzity, přísedícího stavovského výboru, člena spolku přátel umění pro církevní hudbu, i za další zásluhy (ředitelství požárního pojištění v Čechách a nově organizovaného chudobince) rytířem rakouského císařského Leopoldova řádu s právem malého řádového kříže; odznaky mu zaslal prostřednictvím nejvyššího kancléře hraběte Mitrovského jakožto kancléře Leopoldova řádu.
Charter: 958
Date: 7. duben 1839
Abstract: Josef Antonín Köhler, generál a velmistr řádu křižovníků s červenou hvězdou, rytíř Leopoldova řádu, doktor svobodných umění a filozofie, ředitel filozofického studia na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze, potvrzuje Adama Straku, professa řádu a děkana v Karlových Varech (Carolothermensi), který byl králem vybrán ze 2 uchazečů a podle dvorského dekretu z 26. 2. 1839 a guberniálního ze 7. 3. 1839 ustanoven farářem a komturem při císařském kostele svatého Karla Boromejského ve Vídni, v jeho úřadě, uděluje mu řečený kostel a komendu uvolněnou resignací Josefa Sýkory a místo na generálních kapitulách aj. shromážděních řádu za proboštem z Chlumu [nad Ohří] (Culmensem); Straka má předem složit přísahu poslušnosti, řádné správy věcí komendy, nezadlužování bez písemného souhlasu řádu; má sepsat a do Prahy doručit inventář kostela a komendy. Generálu zůstane vyhrazeno visitační právo.
Charter: 959
Date: 3. březen 1848
Abstract: Ferdinand I. (V.), císař rakouský, král uherský a český, jmenuje Vincence Rudolfa, komtura křižovnického řádu s červenou hvězdou, probošta u sv. Zikmunda v Budíně (Ofen), faráře tamního zámeckého kostela a kustoda pravé ruky Štěpána, prvního apoštolského krále uherského, za 27leté zásluhy rytířem císařského Leopoldova řádu, založeného císařem Františkem I. Jmenovaný působil 15. 7. 1820 - 1. 5. 1828 v Karlových Varech jako kooperátor, katecheta na tamní dívčí škole, zřídil nedělní školu pro přifařené obce, podporoval chudobinec atd.; 1. 5. 1828 - 30. 9. 1836 byl kazatelem ve Františkových Lázních, poté se stal administrátorem proboštské fary a královským zamečníkem kostela svatého Zikmunda v Budíně a od 22. 6. 1837 tamním proboštem a farářem a učitelem náboženství dětí arcivévody Josefa. 15. 2. 1847 byl povolán do Vídně připravit k biřmování arcivévodkyni Alžbětu a arcivévodu Josefa. Rytířství Leopoldova řádu mu bylo uděleno 5. 10. 1847 s povinnostmi [nositelů] malého kříže.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data