Fond: Křižovníci s červenou hvězdou - generalát a konvent, Praha (1233-1872)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > RKr >>
Charter: 870
Date: 30. září 1727
Abstract: Papež Benedikt XIII. uděluje věřícím, kteří navštíví veřejnou kapli svaté Barbory ve farnosti svatého Kříže ve Vrbně (loci Werbnensis) v pražské diecézi, který není pod řeholní správou [!] , na svatou Barboru od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat, vymýcení kacířství a povýšení církve, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 871
Date: 23. červenec 1729
Abstract: Papež Benedikt XIII. uděluje věřícím, kteří navštíví kostel svatého Václava komendy křižovníků s červenou hvězdou v Mostě (Pontensis) v pražské diecézi na svatého Václava od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat, vymýcení kacířství a povýšení církve, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 872
Date: 23. prosinec 1729
Abstract: František Matouš Böhm, generál a velmistr řádu křižovníků s červenou hvězdou, P. Arnošt Leopold Fischer převor, P. Jan Kristián Zajíček podpřevor jménem celého konventu svatého Františka v Praze u paty mostu na jedné a Lorenc Pleyer, měšťan královského města Lokte (Elbogen), na druhé straně uzavírají smlouvu, podle níž Pleyer dal špitálu v hotovosti 4000 zlatých rýnských kapitálu nadačních peněz k uložení na 5% úrok a zástupci špitálu zavazují se 1) započít 9. [ledna] 1730 s plněním nadace a vyplácet děkanovi 170 a kostelu [v Karlových Varech] 30 zlatých rýnských ročně, 2) dát podle podmínek nadace sloužit v děkanském kostele svaté Máří Magdaleny v Karlových Varech (Carls - Baadt) 5 mší týdně – vždy od pondělí do pátku v ½ 9 hodin, a to za fundátorova života dle jeho intence, po jeho smrti za jeho rodiče, sourozence a příbuzné; mší se mají účastnit hlavně řemeslníci a nádeníci, kteří mají v tu hodinu volno; 3) při úmrtí karlovarských měšťanů bez rozdílu stavu a majetku i při úmrtí člena Pleyerovského rodu má být z kazatelny ohlášena a nato sloužena mše v některý den v týdnu, jako jedna z pěti mší uvedené nadace; 4) konání Pleyerovských nadačních mší má být vyhlašováno každou 1. neděli v měsíci po kázání v děkanském kostele; aby vešlo v povědomost a aby se o něm dověděli i řemeslníci odjinud. Připadne-li na všední den svátek, nadační mše se bude sloužit příští sobotu v ½ 9, nebo je-li to možné, v den svátku v 1/2 8 hod. Vyhlášení první mše se má konat 1. 1. 1730. Smlouva byla vyhotovena dvojmo.
Charter: 873
Date: 30. prosinec 1729
Abstract: František Matouš Böhm (Böhmb), generál a velmistr rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, P. Arnošt Leopold Fischer převor a P. Jan Kristián Zajíček, podpřevor řádu, na místě konventu svatého Františka v Praze u pat mostu, s nimiž Lorenc Pleyer, měšťan v Lokti (Elbogen), uzavřel smlouvu o mešní nadaci (na níž byla 23. 12. vydána zpečetěná a podepsaná listina, potvrzená 29. 12. arcibiskupskou konsistoří - viz ŘKř inv. č. 872), ještě znovu kvitují Lorence Pleyera z nadační sumy 4 000 zlatých konventu hotově vyplacených a zavazují se k 1. 1. 1730 vyslat ke karlovarskému děkanství (Carls – baader) kněze z řádu jako kaplana, který by počínaje pondělkem 2. 1. 1730 sloužil nadační Pleyerovskou mši za Lorencova života podle jeho intencí, po jeho smrti za duši jeho, rodičů, sourozenců, celý rod a karlovarské měšťany; dále se zavazují 5% úroky z nadační sumy 4 000 zlatých, tedy 200 zlatých, každoročně zasílat počínaje 1. 1. 1730 karlovarskému děkanovi: 100 zlatých z toho má být vydáváno na výživu kaplana nadace, 70 na jeho plat a 30 patronům farního kostela svaté Máří Magdalény na světlo a víno při nadačních mších.
Charter: 874
Date: 31. leden 1730
Abstract: Papež Benedikt XIII. uděluje hlavnímu oltáři v kostele svatého Františka rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou řehole svatého Augustina v Praze (v kterémžto kostele se slouží 7 mší denně) pro den Památky zemřelých, jeho oktáv a pátek každého týdne právo privilegovaného oltáře. Tato milost platí 7 let.
Charter: 876
Date: 7. srpen 1730
Abstract: Papež Kliment XII. uděluje věřícím, kteří navštíví farní kostel Všech svatých ve Pšově (Schab) v pražské diecézi, který není pod řeholní správou, na svátek Všech svatých od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat, vymýcení kacířství a povýšení církve, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 875
Date: 7. srpen 1730
Abstract: Papež Kliment XII. uděluje věřícím, kteří navštíví kostel nebo kapli Pěti ran Kristových ve Pšově (Schab) v pražské diecézi (!)1, který není pod řeholní správou, v neděli v oktávu Božího Těla od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat, vymýcení kacířství a povýšení církve, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 877
Date: 12. říjen 1731
Abstract: Papež Kliment XII. uděluje věřícím, kteří navštíví kostel svatého Martina v Tursku v pražské diecézi, spravovaný řeholními kanovníky (!) řádu křižovníků s červenou hvězdou, na svátek svatého Martina od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat, vymýcení kacířství a povýšení církve, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 877 a
Date: 28. únor 1732
Abstract: Karel IV., císař římský, král německý, španělský, uherský a český, potvrzuje k žádosti křižovnického velmistra Františka Matouše [Böhma] inserovanou smlouvu ze 7. února 1732 (Praha), kterou kupují velmistr a konvent křižovníků s červenou hvězdou u Pražského mostu od Johanny z Bünau, rozené hraběnky Bredové, za 55 000 zlatých panství Popovice v náhradu za pole a pozemky za Poříčskou branou, které prodali Strozziho nadaci za 40 000 zlatých k stavbě invalidovny.
Charter: 878
Date: 10. květen 1732
Abstract: Papež Kliment XII. uděluje všem věřícím, kteří navštíví kostel svatého Prokopa v místě Karlík (Karlick) v pražské diecézi rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou řehole svatého Augustina v den svatého Prokopa od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za vymýcení kacířství a povýšení církve, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 880
Date: 15. květen 1732
Abstract: Papež Kliment XII. uděluje všem věřícím, kteří navštíví kostel nebo kapli svaté Barbory v Unhošti (Unhost) v pražské diecézi, který není pod řeholní správou, na den svaté Barbory od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat, vymýceni kacířství a povýšení církve, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 879
Date: 15. květen 1732
Abstract: Papež Kliment XII. uděluje všem věřícím, kteří navštíví kostel svatého Petra a Pavla v Unhošti (Unhost) v pražské diecézi, který není pod řeholní správou [!], na den svatého Petra a Pavla od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat, vymýcení kacířství a povýšení církve, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 881
Date: 14. duben 1733
Abstract: Papež Kliment XII. uděluje věřícím, kteří navštíví kostel svaté Maří Magdaleny v Karlových Varech, (loci Carolo Thermensis) v pražské diecézi, který není pod řeholní správou [!], na svátek této světice od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat, vymýcení kacířství a povýšení církve, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 882
Date: 16. říjen 1733
Abstract: Štěpán Vilém Kinský hrabě z Vchynic a Tetova, majitel panství Rataje (Rattay), Talmberg, Choceň, Rychmburk (Richenburg), Rosice a Úhřetice (Aurzetitz), král. místodržící v Čechách, jako kurátor svého bratra Františka Antonína Kinského, postupuje Janu Matyáši z Blöwensteinu (Blouenstein), pojezdnému královských panství Brandýs [nad Labem] a Přerov, jeho manželce Johanně rozené z Gämbsendorfu a dědicům proti vyplacení 10 000 zlatých rýnských v hotovosti kapitál 10 000 zlatých na statcích Nové Sedlo [nad Bílinou] (Neüdorff), Jezeří (Eysenberg), Zaječice a [Malé ?] Březno (Prißen), který jeho bratru Františku Antonínovi postoupil Lobkovický zmocněnec Jan Jindřich Wolff, zemský prokurátor, podle dědické smlouvy bratří Lobkoviců (DZV 330, C 1) z 6. 8. 1682 cese (tamtéž, V 1) 15. 12. 1730, a to s 6% úroky od 16. 10. 1733.
Charter: 883
Date: 6. červenec 1734
Abstract: Papež Kliment XII. uděluje věřícím, kteří navštíví kostel svatého Františka z Assisi rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou řehole svatého Augustina v Praze na svátek téhož světce od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat, vymýcení kacířství a povýšení církve, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 884
Date: 20. srpen 1735
Abstract: Papež Kliment XII. uděluje věřícím, kteří navštíví kostel Všech svatých ve Slivenci (pagi Nivenecz) v pražské diecézi, náležející křižovníkům s červenou hvězdou řehole sv. Augustina, na svátek Narození Panny Marie od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat, vymýcení kacířství a povýšení církve, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 885
Date: 25. duben 1736
Abstract: František Václav hrabě z Kolovrat postupuje JUDr. Maximiliánu Janovi Eringovi, zemskému prokurátoru v Českém království, měšťanu Starého Města pražského, jako kurátoru ustanovenému dekretem nejvyššího královského purkrabství ze 7. 12. 1735 v záležitosti sporu o dluh 16 329 zlatých 25 krejacarů 4 1/2 den. vedeného vdovou Dorotou Syberovou proti vydavateli cese u soudu nejvyššího purkrabství, k vyrovnání řečeného dluhu 13 000 zlatých rýnských (s úroky od svatého Jiří 1736) ze sumy 20 000 zlatých, kterou má z věna po své zemřelé manželce podle obligace (intabulované 5. 7. 1730, DZV 346, H 4) u hraběte Františka Václava Trauttmansdorfa na panství Litomyšl.
Charter: 886
Date: 10. září 1736
Abstract: Papež Kliment XII. nařizuje pražskému arcibiskupu, aby z jeho moci povolil Janu Ditzovi, knězi rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou a rektoru farního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Kynšperku nad Ohří (Regiomontana) v pražské diecézi, pro jeho zdravotní obtíže a tvrdost podnebí sloužit mši s hlavou krytou biretem, ale nikoli část od preface do skončení přijímání.
Charter: 887
Date: 16. říjen 1736
Abstract: Podepsaní generál a představitelé pražského konventu svatého Františka blízko mostu řádu křižovníků s červenou hvězdou potvrzují a zaručují vykonávání nadace, kterou učinila Marie Terezie Weißová rozená Voglová, měšťanka a obchodnice ve Vídni (Wienn), (ovdověvši bezdětná po 34letém manželství s Janem Jakubem Weißem) pro nově zřízený kostel svatého Karla Boromejského před Korutanskou branou „na Vídeňce“ (auf der Wieden) ve Vídni částkou 5000 zlatých (po 60 krejcarech); z úroků má být v kostele denně sloužena mše za její šťastnou smrt a po ní za duši jejího zemřelého manžela a rodiny Weißovy a Voglovy; přitom má být 3x týdně na oltáři vystavena svatost a konáno modlení litanií nebo růžence k Panně Marii a po mši požehnání. Listina byla vyhotovena dvojmo.
Charter: 888
Date: 7. prosinec 1739
Abstract: Papež Kliment XII. povoluje Ferdinandu Schönpflugovi z Gamsenbergu, knězi rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou řehole svatého Augustina v pražské diecézi, který je dle svého tvrzení rektorem farního kostela ve Starém Kníně (Veteri Krimensis), na jeho žádost pro zdravotní potíže a nepřízeň podnebí sloužit mši s hlavou krytou biretem, s výjimkou části od preface do skončení přijímání.
Charter: 889
Date: 10. říjen 1740
Abstract: František Adam hrabě Trauttmansdorf a z Weinsbergu, pán na Jemništi, Postupicích a Struhařově postupuje Františku Matyáši Böhmovi generálu a velmistru rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, jakož i P. Janovi Tyčkovi (Ticzka), převoru řádu jménem špitálu svatého Františka u mostu na Starém Městě pražském, kapitály pojištěné u jeho bratra Františka Václava hraběte Trauttmansdorfa na alodiálním panství Litomyšl (Leutomischl): 1) 11 000 zlatých podle DZV 434, A 15, 14. 4. 1738 (z 24. 4. 1733); 2.) 15 000 zlatých, tamtéž A 23 z 9. 7. 1733; 3) 5 000 zlatých, tamtéž B 2, z 15. 1. 1733 a 4) 12 000 zlatých, tamtéž B 4, z 23. 4. 1733, celkem tedy 43 000 zlatých s 6% úrokem od 16. 10. 1740, a to proti vyplacení stejné sumy v hotovosti, z níž je kvituje.
Charter: 890
Date: 4. červenec 1741
Abstract: Papež Benedikt XIV. uděluje věřícím, kteří navštíví kostel svatého Františka z Assisi (Assisio) řeholních kanovníků rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou v Praze na svátek téhož světce od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat, vymýcení kacířství a povýšení církve, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 891
Date: 31. srpen 1741
Abstract: Marie Lucie, ovdovělá Widmannová, rozená v. Löwenegg, a Václav von Widmann, přísedící moravského tribunálu, jménem poručnickým i vlastním postupují Františku Matouši Böhmovi, generálu a velmistru rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, a Janu Tyčkovi (Ticzka) převorovi jménem konventu a špitálu svatého Františka u pražského mostu kapitál 10 000 zlatých, který František Arnošt Herman hrabě z Valdštejna s 6% úrokem obligací (DZV 349 B 20, 23. 6. 1732)jako hypotéku na panství Mnichovo Hradiště (Münchengratz) zapsal zemřelému Janu Antonínovi v. Widmann, spolu s 6% úroky od data této cese, a to proti vyplacení 10 000 zlatých v hotovosti.
Charter: 892
Date: bez datace (1743 - 1761)<sup>1</sup>
Abstract: Antonín František Perger, purkrabí na Hradišti svatého Hypolita u Znojma, vysvědčuje, že vinice Messerer, kterou roku 1363 věnoval špitálu vPraze probošt Jan, byla změněna v pole, na němž se seče 6 měřic žita a výnos je 24 měřic po 1 zlatém, po žních se seje oves (výnos je 25 měřic po 30 krejcarech) a třetím rokem se nechává ladem. Vynos za tři roky je tedy 36 zlatých 30 krejcarů, za rok 12 zlatých 10 krejcarů.
Charter: 893
Date: 15. březen 1743
Abstract: Papež Benedikt XIV. povoluje knězi rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou řehole svatého Augustina Karlu Scharschonovi pro tvrdost podnebí sloužit mši s hlavou krytou baretem, nikoli však část od preface do skončení přijímání.
Charter: 894
Date: 9. leden 1744
Abstract: František Matouš Böhm (Boehmb), generál a velmistr rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou uděluje řádovou komendu a špitál svatého Bartoloměje a svatého Václava v Chebu (Egra), uvolněné po smrti posledního komtura Vavřince Freytaga, Janu Ignáci Tyčkovi (Ticzka), převoru pražského konventu u pat mostu a administrátoru farního kostela svatého Valentina, za zásluhy, které si o řád získal za více než 30 let (po 13 let v [Starém] Kníně při správě statku, po 11 let jako převor v Praze). Udílí mu hodnost komtura a privilegia s tím spojená včetně místana řádových zasedáních po proboštovi z Hradiště (Peltenbergensem) a určuje povinnosti; před nástupem má složit slib věrnosti do rukou velmistra.
Charter: 895
Date: 8. březen 1744
Abstract: Cechmistři a starší tovaryši cechu sladovníků a sládků (Meltzer und Bierbräuer) na Menším Městě pražském vydávají výuční a propouštěcí list Vojtěchu Jiřímu Hortelkovi rodem ze Starého Knína (Alt Knin), který se po dva roky učil sladovnickému řemeslu, u křižovníků s červenou hvězdou pod mistrem Heracleem Studničkou.
Charter: 896
Date: 1. září 1744
Abstract: Purkmistr a rada města Karlových Varů vysvědčují, že Václav Zikmund Otický (Ottizcky [sic!]), jemuž generál a velmistr rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou František Mates Böhm (Böhmb) udělil řádové proboštství v Chlumu nad Ohří (St. Maria Kulm), uvolněné výměnou probošta Julia Františka Pelleta v. Hund, byl v Karlových Varech po 6 let kaplanem a 17 let děkanem, vzorně se staral o své věřící, takže jeho odchod je pro farnost velkou ztrátou.
Charter: 897
Date: 13. září 1745
Abstract: Papež Benedikt XIV. uděluje věříčím, kteří navštíví kostel špitálu svaté Voršily u Kynšperku nad Ohří (prope Regiomontum) v pražské diecési spravovaný křižovníky s červenou hvězdou řehole svatého Augustina na svátek svaté Voršily od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat, vymýcení kacířství a povýšení církve plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 898
Date: 12. listopad 1746
Abstract: Podepsaní generál a představitelé pražského konventu svatého Františka blízko mostu řádu křižovníků s červenou hvězdou potvrzují a zaručují vykonávání nadace, kterou učinil rytmistr Ferdinand Benedikt von Lachmayer pro kostel svatého Karla Boromejského před Korutanskou branou „na Videňce“ (auf der Wieden) ve Vídni částkou 6 180 zlatých (po 60 krejcarech); nadace spočívá v tom, že každou sobotu a v předvečer Neposkvrněného Početí, Narození, Očišťování, Zvěstování, Navštívení a Nanebevzetí Panny Marie odpoledne má kněz křižovnického řádu v ornátě se 4 ministranty konat modlení litanií s hudebním doprovodem a výstavem svátosti na oltáři a s požehnáním na začátku a na konci; na oltáři má při tom hořet 6 bílých voskovic. Každé suché dny mají být slouženy 4 mše za fundátorovu šťastnou smrt a po ní za jeho duši; 4 mše mají být slouženy také ve výroční den jeho smrti. Listina byla vyhotovena dvojmo.
Charter: 899
Date: 6. duben 1747
Abstract: Marie Terezie, císařovna římská a královna německá, uherská a česká na žádost Františka Matouše Böhma (Böhmb), nejvyššího mistra křižovníků s červenou hvězdou, jménem konventu a špitálu svatého Františka u Pražského mostu, potvrzuje inzerovaná privilegia krále [Přemysla] Otakara [II.] z 13. května 1269 (Praha) na osvobození od cla (viz ŘKř inv. č. 70 - 71) a svého otce císaře Karla VI. z 13. dubna 1717 (Vídeň) s inzerovaným konfirmačním privilegiem Leopolda [I.] z 14. listopadu 1672 (Vídeň) (viz ŘKř inv. č. 50 – 2/27) a nařizuje vrchnostem, obyvatelům a poddaným všech stavů a zvláště místodržitelství privilegia špitálu a řádu zachovávat.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data