Fond: Maltézští rytíři - české velkopřevorství (1085-1875)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > RM >>
Charter: 1362
Date: 21. prosinec 1322
Abstract: Alber z Ottensteinu (Ottenstain), jeho žena Kateřina a syn Alber dávají ½ lánu v Kammersdorfu (Chomestorf), které nyní drží Alber Seunphel, o výnosu 5 šilinků vídeňských feniků a les v Patzenthal (Pezenthal) oltáři svatého Pankráce v kostele v Harrasu; držitelé ½ lánu, Oldřich z Baumgarten (Pavngarten) a jeho strýc Gottfried, kteří Alberovi vyplatili 34 liber vídeňských feniků, mají oltáři odvádět vždy na svatého Jiří 6 vídeňských feniků a držitelé lesa rovněž 6 feniků.
Charter: 1573
Date: 13. říjen 1323
Abstract: Konrád Grunter a jeho žena Lyit vysvědčují, že Konrád řečený Schieselperger, mistr komendy v Mailbergu (Mauerperg), Kuno (Chuenn) Schench, Jindřich Karer a perkmistr Oldřich rozhodli jejich spor s johanity v Kärntner (Cherner) Strasse ve Vídni a jejich komturem Mikulášem z Řezna (Regespurch) o pozemek mezi jejich dvorem, zahradou a vinicí v Jeus a statkem johanitů, a to tak, aby jim johanité vyplatili na sv. Michala 3 libry vídeňských feniků, za což se Konrád se svou ženou zavazují jim na sporném pozemku nepřekážeti.
Charter: 1576
Date: 13. říjen 1323
Abstract: Kuno (Chuen) Schench a jeho žena Kateřina a syn Vilém prodávají komendě johanitů v Kärntner Strasse (Chernerstroz) ve Vídni 16 feniků platu, které jim johanité dosud ročně odváděli, za ½ libry vídeňských feniků hotově vyplacených.
Charter: 614
Date: 5. listopad 1323
Abstract: Bernard, kníže slezský a fürstenberský, potvrzuje tynieckému (Tinczia)
komturovi Michalovi všechna privilegia na statky jeho komendy, která mu udělil
slezský a lehnický kníže Boleslav.
Charter: 1575
Date: 17. listopad 1323
Abstract: Hermann Tanner (Danner) a jeho žena Kateřina, postupují johanitům v Kärntner (Cherner) Strasse ve Vídni, dvůr ve vsi Vösendorf (Voesendorf), který od nich drželi purkrechtním právem, se vším příslušenstvím a zříkají se všech nároků na něj.
Charter: 1574
Date: 17. listopad 1323
Abstract: Herman Tanner a jeho žena Kateřina, kteří drželi purkrechtním právem dvůr johanitské komendy v Kärntner (Chaerner) Strasse ve Vídni, ležící ve vsi Vösendorf (Voesendorf), a zastavili jej Jindřich Kuenringerovi, po podání žaloby o dlužný purkrecht komendě tento statek postupují a zříkají se všeho práva na něj.
Charter: 2174
Date: 15. prosinec 1323
Abstract: Rychtář Konrád a přísežní Menšího Města pražského vysvědčují, že jejich spoluměšťan Jan Albus prodal staroměstskému měšťanu Oldřichu, kožešníkovi, za 10 kop grošů praž. 1 hřivnu (=64 grošů) ročního platu ze svého domu vedle domu Cetewerova. Plat má odvádět ve dvou splátkách (na sv. Jiří a sv. Havla) a na Narození Páně 1 zajíce nebo 3 groše. Plat se má platiti i po zkáze domu. Zanikne-li dosavadní měna, má se odváděti 1 hřivna stříbra.
Charter: 1363
Date: 1. leden 1324
Abstract: Alber z Ottensteinu (Ottenstain), jeho žena Kateřina a syn Alber dávají johanitům v Mailbergu (Morperig) 10 šilinků platu z ½ lánu v Harrasu (Harrazz).
Charter: 1365
Date: 7. březen 1324
Abstract: Hauch Turs (Tuers) z Lichtenfelsu a jeho žena Anežka, Jan z Clemenz (Clemens) a jeho žena Cecilie (Czetiligs), Siegfried Turs z Lichtenfelsu a jeho žena Alžběta dávají johanitům v Mailbergu (Moriperg) 12 šilinků bez 8 feniků platu z lánu v Maustrenku (Maustrench) za 49 liber vídeňských feniků.
Charter: 1364
Date: 12. březen 1324
Abstract: Konrád Pluoem, jeho žena Alžběta, synové Mikuláš (Nyclaz), Dietel, Konrád, Ruodel a dcery Markéta a Geisel prodávají johanitům v Mailbergu (Mawerperg) ½ libry vídeňských feniků platu z ½ lánu ve Wetzleinsdorfu (Wetzelendorf) za 8,5 libry vídeňských feniků.
Charter: 2175
Date: 15. květen 1324
Abstract: M. Oldřich, scholastik kostela pražského a administrátor pražského biskupství, potvrzuje darování lánu Oderwitz (Odrowicz) rytířem Guntherem Räderem (de Rediz) kostelu v Ruppersdorfu (Ruperti villa).
Charter: 1577
Date: 3. červen 1324
Abstract: Konrád Chrannest, rychtář ve Vídni, uvádí Mikuláše, komtura, a konvent johanitské komendy v Kärntner (Cherner) Strasse ve Vídni v držení Vloitleinova městiště v Scheffstrasse za domem Leutleina Schrotera, z něhož jim nebylo tak dlouho placeno 60 feniků purkrechtu, až dlužná suma podle odhadu Jindřicha Roiera a Hermana Vorsprecha převýšila cenu městiště.
Charter: 1913
Date: 1325
Abstract: Mikuláš z Hroznatína (?) (Rosnaczin) osvobozuje Vilanda (Wylandus) a jeho manželku od poloviny ročního platu 1 fertonu. Druhou polovinu (8 grošů) mají platiti špitálu v Starém Brně na léčbu nemocných.
Charter: 2816
Date: 1. únor 1325
Abstract: Ondřej, probošt řádu sv. Maří Magdaleny v Dolešicích (Theleschicz), a tamní převorka Markéta vysvědčují, že Mikuláš, plebán v Preseru (Pressir), odkázal komendě johanitů v Horních Kounicích (Chunicz) 1 1/4 vinice v Džbánicích (Spanicz), 1/2 vinice v Petrovicích (Petirwicz) a 1 lán u vsi Stařečice (Stereschicz).
Charter: 1367
Date: 17. březen 1325
Abstract: Adelaida (Alhait), vdova po Ottovi z Wildegg (Wildekke), dává svému synu Chadoldovi, členu johanitského řádu, 1 libru vídeňských feniků ročního platu v Maustrenku (Maustrench) - z ½ lánu 6 šilinků a 3 feniky, z jednoho dvora 30 feniků a z druhého dvora 27 feniků, která je odváděna vždy na svatého Jiří a na svatého Michala, aby ji odkázal konventu komendy v Mailbergu (Mevrperge) pro spásu duše její a jejího manžela.
Charter: 2833
Date: 21. březen 1325
Abstract: Michal, převor johanitského řádu v Čechách, Polsku, Rakousku a na Moravě, vysvědčuje, že koupil pro řád od Dětřicha z Brda (Berd) ves Újezd (Ugezd) sousedící s Manětínem (Meneting), že dvůr s dvěma poplužími připojil k manětínské komendě a zbylých 15 lánů prodal komturu Wernerovi (Wern.) a konventu v Praze za peníze, které stržili prodejem vsi Tis (Tyssem), a že těchto 15 lánů pronajal se souhlasem pražského konventu na 10 let manětínské komendě za roční plat 12 kop grošů pražských vždy na hromnice. Po uplynutí 10 let připadne těchto 15 lánů opět pražskému konventu, který může uzavřít novou smlouvu.
Charter: 1366
Date: 28. říjen 1325
Abstract: Opat Eberhard a konvent kláštera v Baumgartenbergu (Paumgartenperg) prodávají 4 lány v Stranzendorfu (Strantzendorf) o výnosu 6 liber platu a 24 feniků platu z vinice tamtéž za 82 liber vídeňských feniků johanitům v Mailbergu (Maeurperg).
Charter: 2819
Date: 1. únor 1326
Abstract: Perchtold z Hennebergu (Hennberch), mistr, a konvent komendy v Mailbergu (Mawerperg) vysvědčují, že Mikuláš, farář v Preseru (Prezzir), dal bratřím komendy v Horních Kounicích (Chounicz) na jejich výživu jednu čtvrť vinice; kdyby mistr nebo komtur chtěli bratřím vinici odejmout, má připadnout klášteru v Dalešicích (Thelatschitz).
Charter: 18
Date: 17. únor 1326
Abstract: Fricek, řečený Grellenort, dědičný šoltys v Jaroszówě (Gerschow), se
zavazuje odevzdávat ze svých vinic v Jaroszówě johanitské komendě a kostelu ve
Strzegomi (Strigun) na sv. Michala podobně jako jeho předkové čtvrt dobrého
vína a 6 liber vosku ročně.
Charter: 2702
Date: 9. březen 1326
Abstract: Jakub, biskup mothonský, Angelus, biskup ze Sulcis a papežský penitenciář, a Štěpán, biskup verienský, na žádost Havla udělují všem, kdo navštíví kostel sv. Petra v Peruci o svátcích Narození a Obřezání Páně, Tří králů, Vzkříšení, Nanebevstoupení, o letnicích, na sv. Trojici, o svátcích P. Marie, jmenovaných apoštolů a světců, Božího těla, zasvěcení kostela, Všech sv. a Dušiček nebo přispějí něčím na stavbu a výzdobu kostela, pomodlí se 3 x Zdrávas - 40 dní odpustků. Bratr Přibyslav, plnomocník pro pražskou diecézi, odpustky potvrzuje a připisuje dalších 40 dní.
Charter: 1706
Date: 26. květen 1326
Abstract: Michal, opat kláštera řeholních kanovníků Panny Marie u Vratislavi (prope Wratislauiam), vysvědčuje a potvrzuje, že Jan a Kateřina, děti a dědici Mikuláše řečeného Wyse, měšťana vratislavského, a Jošt, syn Thila, kdysi šoltyse ve Wirech (Wyrauia), jménem svým a svého bratra Jana se zřekli všech svých práv na statky v Gaji (Gaywicz), které od dob Michalova předchůdce Filipa drží Jakub Schertelzan (Schertilczain), dědičný rychtář ve Vratislavi.
Charter: 1578
Date: 21. prosinec 1326
Abstract: Jindřich z Badenu (Paden) a jeho žena Diemuet dávají svému synu Jindřichovi 4 libry platu z jednoho lánu ve Vösendorf (Voesendorf), 1 vinici před kostelem v Badenu na “Herzogenpergu“, zvanou “Chaufweingart“ v ceně 5 (fumifcz) liber, z níž se platí knížeti 1 vědro vína perkrechtu, a to s podmínkou, že se Jindřich stane knězem.
Charter: 2409
Date: 13. leden 1327
Abstract: Vilém ze Strakonic (Straconicz) postupuje českému a polskému králi Janovi všechen svůj po předcích zděděný majetek v případě, že zemře bez dědiců, a s královým souhlasem z něho vyjímá 10 vesnic se 100 lány dědiny, s nimiž může volně disponovat. Jednu z těchto vsí - Kuřimany (Curzimani) prodává se vším příslušenstvím za 150 kop grošů pražských hotově vyplacených převorovi a konventu řádu křižovníků sv. Jana ve Strakonicích.
Charter: 2959
Date: 18. březen 1327
Abstract: Albert z Wolkersdorfu (Volchenstoerf) uzavírá smírem se svým švakrem Oldřichem z Grünburgu (von Gruenwurch) spor o dvory zvané "Hoefechuchen" a Laa (Laeche), neboť švakr s chotí Adelaidou (Alhait) postoupil jeho bratru Altorfovi z dědického podílu své manželky Mistelbach (Mystelwache) a Albert jim vyplatil 200 liber.
Charter: 2960
Date: 18. březen 1327
Abstract: Petr Kramear, děkan v Ennsu (Laureatensis) a plebán tamtéž (Anato), vysvědčuje, že svěřil spor mezi Mikulášem, stálým vikářem ve Wolfern (Wolfaren) z jedné strany, a Erhardem, patronem téhož kostela a dalšími ze strany druhé, rozhodčím Jindřichovi ve "Swrnikch", Jindřichovi v Riedu, Pavlovi v Behambergu (Peheaymperag), oltářníku Pavlu Prestelovi, Tomáši, scholastikovi a Petrovi, městskému písaři v Ennsu (Anaso), kteří obě strany usmířili tak, že jmenovaní mají zachovávati práva kostela a plebán je naopak nemá přetěžovati poplatky za bohoslužby za zemřelé.
Charter: 2894
Date: 20. duben 1327
Abstract: Jindřich, kníže vratislavský a kladský, potvrzuje za služby kladského komtura Jindřicha z Prahy křižovníkům všechny desátky a platy v Korytówě (Choritowe) a oltářní nadání, které dostali nebo si koupili, a povoluje, aby jeho poddaní je nadále obdarovávali.
Charter: 1368
Date: 24. srpen 1327
Abstract: Konrád z Harmannsdorfu (Hadmarstorf) a jeho žena Kateřina prodávají johanitům v Mailbergu (Morperg) 1 libru vídeňských feniků platu v Atzelsdorf (Atzlinstorf) za 20 liber feniků a zavazují se spolu s Konrádovým otcem Konrádem z Harmannsdorfu, Janem z Buttendorfu (Purtdorf), Michlem z Kadau (Chadowe) a jeho bratrem Dietmarem, Fridrichem, Haunleinem a Dietmarem Cvikem prodaný majetek hájit proti jiným nárokům.
Charter: 1369
Date: 25. listopad 1327
Abstract: Meinhart z Würmla (Wirmla) a jeho žena Kunhuta prodávají johanitské komendě v Mailbergu (Meurperch) 6 ½ libry a 30 feniků platu v Patzmannsdorfu (Patzmanstorf) za 117 liber vídeňských se zárukou na dvoře v Wiesingu (Wising) a 3,5 libry a 30 feniků platu ve Waltendorfu.
Charter: 1370
Date: 12. květen 1328
Abstract: Bratr Oldřich z Puchbergu (Puochwerch), mistr, a konvent komendy v Mailbergu vysvědčují, že bratr Konrád z Schiessenbergu (Schiezzenperg) dal komendě 14 liber bez 40 feniků platu /6 liber 24 feniků v Stranzendorfu (Strantzendorf), 4 libry v Patzmannsdorfu (Patzmanstorf) a 3,5 libry 66 feniků ve Wartbergu (Wartperg)/ ve prospěch chorobince a na vydržování 1 kněze z johanitského řádu k oltáři svaté Kateřiny v Mailbergu, a stanoví důchody a povinnosti tohoto kněze. Kdyby nebyly podmínky nadace dodrženy, mají Alber z Kuenringu (Chuenring) a jeho potomci právo darovat plat kamkoli.
Charter: 232
Date: 25. červenec 1328
Abstract: Purkmistr, konšelé, přísežní a celá obec města Zlotoryji vysvědčují, že
darovali tamní komendě jednu hřivnu ročního platu ze svých polí, kterou budou
platiti komendě ročně o sv. Michalu uživatelé těchto polí v náhradu za jinou
hřivnu ročního platu.
Charter: 2703
Date: 31. říjen 1328
Abstract: Petr děkan, Tobiáš scholastik a Petr, zástupce kustoda a celá kapitula vyšehradského kostela se vzdávají všech nároků a práv na důchody ze statků v Hovorčovicích (Howorczowitz), které vyměnili nejprve se svým proboštem a které nakonec byly prodány pražskému měšťanu Guntherovi a jeho dědicům obývajícím naproti minoritům u sv. Jakuba. V listině jsou uvedeny tyto listiny: 1) souhlas krále Jana k směně, 2) listina děkana Drslava (Dirzlaus) a kapituly o směně, 3) listina vyšehradského probošta Jana o prodeji.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data