Fond: Maltézští rytíři - české velkopřevorství (1085-1875)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > RM >>
Charter: 1413
Date: 23. duben 1358
Abstract: Havel z Lemberka, převor johanitského řádu v Čechách, Mikuláš z Wildungsmauer (Willdungsmawer), komtur, a konvent komendy v Mailbergu (Mewrperg) vysvědčují, že za statky, které farníci odkázali bývalému převoru Sieghartovi, bylo zakoupeno 7 liber bez 42 vídeňských feniků platu /z toho 2,5 libry 25 feniků v Naglern (Naglarn), 10 šilinků v Leitzersdorfu (Lawtzestorfu), 12 šilinků a 20 feniků v Niederhollabrunnu (Nidern Holabrunne) a 11 šilinků a 3 feniky v Stranzendorfu (Strenzendorf)/, které mají být vynaloženy na různé zbožné účely, zvláště na sloužení mší na hoře svaté Kunhuty (1 libra), na věčné světlo v kapli svatého Michala (6 šilinků), na čtení žalmů a světlo u Božího hrobu (90 feniků), na zádušní mše každou neděli, k poctě svatého Kříže každý pátek, na Mariánské mše každou sobotu, k poctě svaté Kunhuty vždy v adventu a v postě, na vigilie, zádušní mše a pobožnosti na hřbitově, o každých suchých dnech na almužny aj., a že Sieghart odkázal komendě vinici v „Rauhengrundu“ (Rewngrunde) na pietancie (viz ŘM, inv. č. 1394).
Charter: 2425
Date: 9. květen 1358
Abstract: Vilém ze Strakonic (Straconycz) připisuje křižovníkům ve Strakonicích roční plat 2 talenty pasovských denárů, který jim má být odváděn vždy na sv. Jakuba z osmi masných krámů ve Strakonicích a za nějž mají konat vigilie a sloužit mše za duše Předvoje (Prziedwogii) ze Lhoty a jeho příbuzných vždy na sv. Alžbětu a na sv. Vitališe.
Charter: 2422
Date: 22. květen 1358
Abstract: Mikuláš rychtář, přísežní a jmenovaní měšťané strakoničtí (ciuitatis Strakonicensis) postupují křižovníkům náhradou za dům, v němž se prodávalo sukno, příze a chléb, který ležel na tržišti před domem Fenclínovým a shořel při požáru města, městiště mezi městišti Fenclína a Šimka (Symkonis) s krámky kraječů suken, prodavačů příze a pekařů, které na tomto městišti stojí, i s některými nově přidanými, osvobozují toto místo od všech platů a berní kromě 1/2 kopy grošů pražských na sv. Jiří z nových krámů, kterou mají křižovníci městu odvádět na opravu mostů. Strakoničtí kráječi suken mají platit na sv. Jiří a Havla po 5 groších, cizí kraječi 2 pasovské mince za den trhu, ti, kdo prodávají celé postavy, 1 peníz, pekaři po 30 pasovských mincích o letnicích a vánocích a ostatní 1 haléř za den trhu křižovníkům, kterým také propadnou peníze stržené prodejem zboží mimo vyhrazené krámy.
Charter: 2421
Date: 22. květen 1358
Abstract: Mikuláš rychtář, přísežní a jmenovaní měšťané strakoničtí (ciuitatis Straconycensis) postupují křižovníkům náhradou za dům, v němž se prodávalo sukno, příze a chléb, který ležel na tržišti před Fenclínovým domem a shořel při požáru města, městiště mezi městišti Fenclína a Šimka (Symkonys) s krámky kraječů suken, prodavačů příze a pekařů, které na tomto městišti stojí, i s některými nově přidanými, osvobozují toto místo od všech platů a berní kromě 1/2 kopy grošů pražských na sv. Jiří z nových krámů, kterou mají křižovníci městu odvádět na opravu mostů. Strakoničtí kraječi suken mají platit na sv. Jiří a Havla po 5 groších, cizí kraječi 2 pasovské mince za den trhu, ti, kdo prodávají celé postavy, 1 peníz, pekaři po 30 pasovských mincích o letnicích a vánocích, ostatní 1 haléř za den trhu křižovníkům, kterým také propadnou peníze stržené prodejem zboží mimo vyhrazené krámy.
Charter: 2420
Date: 23. květen 1358
Abstract: Vilém ze Strakonic (Straconycz) povoluje Mikuláši rychtáři, přísežným a jmenovaným měšťanům strakonickým vyměnit s křižovníky řádu sv. Jana Jeruzalémského pro rozšíření náměstí městiště, ležící mezi městišti Fenclína a Šimka (Symkonis), za městiště před Fenclínovým domem na tržišti, které křižovníci kdysi od Fenclína koupili, a ustanovuje, že Strakoničtí mají postupované městiště se všemi krámky kraječů suken atd. osvobodit od všech platů, pouze za kramáře, krejčí, koželuhy atd. navíc přidané jim mají křižovníci platit vždy na sv. Jiří 1/2 kopy grošů pražských na opravu mostů. Kraječi suken usedlí v městě mají platit na sv. Jiří a Havla po 5 groších, příchozí kraječi 2 pasovské mince za den na trhu, ti, kdo prodávají celé postavy, 1 minci, pekaři po 30 pasovských mincích o letnicích a vánocích, ostatní 1 haléř za den trhu křižovníkům, jímž také připadnou peníze získané prodejem mimo vyhrazené krámy.
Charter: 1993
Date: 23. červen 1358
Abstract: Mikuláš, kníže opavský a ratibořský, potvrzuje, že Rudolf, plebán v Sciborzycích (in Stiboricz), daroval opavskému špitálu 6 hřiven ročního platu který si koupil u opavského města Henzlína (Heynlina) Sepera z některých polí. Rudolf má požívati platu do své smrti. Potom má dostávati 3 hřivny kněz a 3 hřivny správce špitálu.
Charter: 992
Date: 29. červen 1358
Abstract: Karel IV., potvrzuje johanitům vlastnictví jejich statků ve Strakonicích a statků náležejících farnímu kostelu v Horažďovicích (Harowicz).
Charter: 1598
Date: 30. červenec 1358
Abstract: Jan (Jans) Schmauzzer, rychtář ve Vídni, uvádí Viléma, toho času správce komendy johanitů v Kärntnerstrasse (Cherner) ve Vídni, a bratry této komendy v držbu domu Jana Schustera ležícího u Werdertor vedle domu Gottfrieda Chursnera, protože tento dům podle odhadu Michala Schreibera a Petra Hendleina nemá větší cenu než dlužný purkrechtní plat 38 vídeňských feniků, vzrostlý za dobu neplacení.
Charter: 786
Date: 1. září 1358
Abstract: Bolek, kníže slezský, fürstenberský, svídnický a břežský, vysvědčuje, že
mu komturové johanitských komend v Oleśnici M. (Olzen), Tyńci (Tincz) a Losiówě
(Lossow) vyplatili 115 hřiven, které jim má splatit kníže Václav.
Charter: 575
Date: 8. září 1358
Abstract: Václav I., kníže slezský a lehnický, podává zprávu slezskému,
svídnickému, fürstenberskému a břežskému knížeti Bolkovi, že neuzavřel s
komturem v Zawadnu (Lichtenow) kupní smlouvu o území, nýbrž že jde o
půjčku.
Charter: 1132
Date: 14. listopad 1358
Abstract: Petr, arcijáhen horšovský a pražský oficiál, dává pořídit k žádosti žitavského (Zitawia) komtura Mikuláše veřejným notářem Janem, synem Mořice z Luštěnic (Lusczenicz), opis listu papeže Innocence [VI.] ze 17.II.1356 (Avignon) duchovenstvu, aby dosazoval ke kostelům kněze prezentované johanity.
Charter: 2424
Date: 15. listopad 1358
Abstract: Vilém ze Strakonic (Straconycz) na základě povolní od Karla IV. odprodal část svého majetku u Strakonic, který by podle zápisu v deskách zemských měl připadnout králi, v sumě 1000 kop grošů, prodává Jakub komturovi a konventu johanitské komendy (kláštera) ve Strakonicích za 198 kop grošů pražských hotově vyplacených les řečený "Hůl" (Holl) o rozloze 9 lánů 30 jiter.
Charter: 1414
Date: 6. prosinec 1358
Abstract: Jindřich z Dobřínska (Tobrentz) dává kostelu v Mailbergu (Maurperg) 2 libry bez 12 vídeňských feniků platu z 5 lánů ve Wenzersdorfu pod Gnadendorfem (Wentzelsdorf niderhalb Gnandorf), z nichž 2 drží Jan Schlegel (Slegel) a jeho matka, kteří platí na svatého Jiří 6 šilinků, další dva Jindřich Leupolt, který odvádí na svatého Jiří 16 šilinků, z pátého platí Kunc (Chuntzil) Wolfger 8 a 3 šilinky také na svatého Jiří. Za tento plat má být vždy v oktávu svatého Jiří sloužena zádušní mše za Jindřicha a jeho ženu Alžbětu, přičemž 10 šilinků má být dáno oltáři svatého Jana, převorovi 20 (zwainch) feniků, školnímu rektoru 12 feniků, 4 kněžím po 6 fenicích, na zvonění 6 feniků a ostatní chudým /viz ŘM inv. č. 1412/.
Charter: 1412
Date: 21. prosinec 1358
Abstract: Bratr Mikuláš z Wildungsmauer (Wildungsmawer), mistr, a konvent komendy v Mailbergu (Maeurperig) vysvědčují, že jim Jindřich Dobrencz dal 2 libry bez 12 vídeňských feniků platu z 5 lánů v Wenzersdorfu (Wenczelstorff), aby za to sloužili každoročně za něho, jeho manželku Alžbětu a předky v oktávu svatého Jiří výroční pobožnost s vigiliemi a zádušní mši; z tohoto platu má být každoročně 10 šilinků dáno oltáři svatého Jana, převoru 20 feniků, školnímu rektoru 12 feniků, čtyřem kněžím po 6 fenicích, na zvonění 6 feniků a zbytek chudým.
Charter: 1415
Date: 6. leden 1359
Abstract: Šebestián, syn Jiřího ze Stranzendorfu (Strenczendorf) a jeho strýc Petr z Zwingendorfu, jeho švakr Filip ze Stranzendorfu prodávají johanitské komendě v Mailbergu (Maurtperg) polovinu lánu ve Stranzendorfu mezi lány Jakuba Poltze a Mikuláše (Nickel) Goschela s příslušenstvím za 30 liber a 30 vídeňských feniků, aby mohli vykoupit statky, které Jiří ze Stranzendorfu zastavil.
Charter: 1590
Date: 31. leden 1359
Abstract: Jakub na “Türnhofu“ v Oberlaa (Obern Loch) a jeho žena Anežka prodávají svůj dvůr v Oberlaa vedle dvora Jindřicha Schneidera, náležející kdysi panu ze Sternbergu (Sternberch), městiště vedle tohoto dvora, ovocnou zahradu za ní a polovinu lánu polí tamtéž, což vše drží purkrechtním právem od komendy johanitů v Unterlaa (Loch) za plat 3 šilinků vídeňských feniků ročně, a 20 jiter polí u Leopoldsdorfu (Leupoltstorff), z nichž platí ročně 10 vídeňských feniků, se vším příslušenstvím s výjimkou jedné zelinářské zahrady za 41 liber vídeňských feniků hotově vyplacených bratru Konrádovi z Hausbachu (Hauspach), komturovi, a celé komendě v Unterlaa (Loch).
Charter: 1601
Date: 20. březen 1359
Abstract: Jan (Jans) na Kienmarkt (Chienmarcht), rychtář ve Vídni, uvádí Viléma, správce johanitské komendy v Kärntnerstrasse ve Vídni, a bratry této komendy v držbu spáleniště před “Stubentor“ v Scheffstrasse vedle domu Jindřicha Geislitzera, protože jeho cena není podle odhadu Wernhera Zehentnera a Petra Hendleina vyšší než 16 vídeňských feniků dlužného purkrechtního platu, vzrostlého za dobu neplacení.
Charter: 1600
Date: 20. březen 1359
Abstract: Jan (Jans) na Kienmarkt (Chienmarcht), rychtář ve Vídni, uvádí Viléma, správce johanitské komendy v Kärntnerstrasse (Cherner) ve Vídni, a bratry této komendy v držení spáleniště před “Stubentor“ v Scheffstrasse vedle domu Jindřicha Geislitzera, protože toto spáleniště nemá podle odhadu Wernharta Zehentnera a Petra Hendleina větší cenu než dlužných 50 vídeňských feniků purkrechtního platu, vzrostlých za dobu neplacení, a protože ostatní osoby, kterým měly být z tohoto spáleniště rovněž vyplaceny dlužné platy (Stainpekch- 2 libry vídeňských feniků, ženské kláštery u “Himmelpfort“- 9 šilinků feniků, u sv. Mikuláše ½ libry feniků a u sv. Jakuba ½ libry feniků), se nedostavily k soudu, aby prokázaly své nároky, které se tímto ruší.
Charter: 2427
Date: 27. březen 1359
Abstract: Bratr Jakub komtur a konvent johanitů ve Strakonicích (Straconycz), kterým bratři Jan a Macek (Maczko) postoupili ze svých důchodů 4 kopy platu, z nichž má komtur podle nařízení převora řádu v Čechách, na Moravě, v Polsku atd. Havla z Lemberka (Lemberg) vyplácet pietanciáři vždy o neděli Misericordia 1/2 kopy na výživu bratří, se zavazují vždy některý den v týdnu po této neděli sloužiti vigilie, zádušní mše atd. za předky obou bratrů; po smrti Jana a Macka ztratí listina platnost a celý plat připadne komendě na její potřeby.
Charter: 642
Date: 28. březen 1359
Abstract: Heřman řečený Spanseil, pán vsi Roszkowice (Rostkowicz), vysvědčuje a
potvrzuje, že tamní šoltys Ondřej daroval komturovi a komendě v Tyńci 1/2
hřivny ročního platu z krčmy v Roszkowicích s podmínkou, aby památka jeho a
jeho choti byla v tynieckém kostele zachovávána.
Charter: 2428
Date: 23. duben 1359
Abstract: Bratr Jakub komtur a konvent johanitů ve Strakonicích (Straconicz), se souhlasem převora řádu v Čechách, na Moravě, v Polsku a Rakousku Havla z Lemberka (Lemberg) prodávají poddaným ve vsi Lhota1 emfyteutickým právem všechny dvory a stavení v této vsi, 3 dědiny a veškeré příslušenství za 5 kop grošů pražských za jednu dědinu hotově vyplacených a za plat 34 grošů 4 haléře na sv. Jiří a Havla, 12 haléřů desátku před masopustem., ročně 6 kuřat a 2 vozy dřeva a za 3x6 dní roboty na sekání sena, ozimu a jaře atd. Z prodeje je vyňato 1/4 jedné dědiny, prodaná půda nemá být nově přeměřována; poddaní se mají řídit právem města Strakonice.
Charter: 2429
Date: 24. duben 1359
Abstract: Ctibor (Stiborius), Předota, Martin a Všebor bratři nedílní z Řepice (Rzepicz) prodávají mlynáři Petrovi a jeho dědicům emfyteutickým právem svůj mlýn v Dvořci1(Dvorzecz) na Otavě a 3 jitra dědiny a luk; Petr a jeho zástupci jim mají odvádět ročně 64 strychů žita, vykrmit 4 vepře a o vánocích věnovat dar v ceně nejméně 5 grošů.
Charter: 1994
Date: 2. květen 1359
Abstract: Mikuláš, kníže opavský a ratibořský, daruje špitálu před branami Opavy křižovníkům sv. Jana s bílým křížem, ukládá Marcholdovi, který má být správcem tohoto špitálu, a jeho bratřím a nástupcům konání modliteb za sebe a své potomky a potvrzuje jim držbu statků v Malých Hošticích (Hosschicz), v Kylešovicích (Kyleschowicz), v Rakówě (Rakav) a různých jiných platů a příjmů.
Charter: 2426
Date: 25. červenec 1359
Abstract: Mikuláš řečený Žáček (Zaczek) z Nebřehovic (Nebrziehowicz) a Dětřich (Theodoricus) z Nebřehovic prodávají Jakubu komturovi a konventu johanitské komendy (kláštera) ve Strakonicích (Straconycensi) za 48 kop a 20 grošů pražských hotově vyplacených 5 dvorů a 2,5 dědiny v Nebřehovicích se vším příslušenstvím, z nichž mají johanité pobírat 4 kopy grošů ročního platu, a zavazují se spolu s Lipoltem (Leupoldus) z Turnova (de Turowy)1 , Svojšem z Cehnic (Czehnycz) a Buškem z Pole osvobodit prodaný majetek od věnných nároků paní Zbyňky (Sbinka), ženy Mikuláše Žáčka, a od nároků jiných osob.
Charter: 239
Date: 14. srpen 1359
Abstract: Václav, kníže slezský a lehnický, daruje komturovi při faře v Zlotoryji
všechny vodotoky na 2 lánech darovaných kostelu sv. Mikuláše se všemi užitky
mimo knížecí desátek.
Charter: 1602
Date: 12. září 1359
Abstract: Mikuláš Ziegelbrenner (Zyegelprenner) a jeho žena Preid připisují johanitské komendě v Kärntnerstrasse ve Vídni vinici na Jeus (Jeust) vedle Ortolfovy vinice, kterou drží od komendy purkrechtním právem za roční plat 21 vídeňských feniků, jako záruku za 35 vídeňských feniků platu, který jim odvádějí z jiné vinice rovněž na Jeus vedle vinice Petra Melbera.
Charter: 1599
Date: 23. říjen 1359
Abstract: Izzerl, žid ze Šoproně (Odenburch), a jeho žena Nechel se souhlasem své vrchnosti - sestry Kateřiny Maerové, mistryně kláštera sv. Anežky u “Himmelpforte“ ve Vídni, prodávají dům tamtéž vedle domu Leupolta Purgerpekcha, z něhož se platí klášteru u “Himmelpfort“ 30 feniků ročně a klášteru sv. Mikuláše ve Vídni 1 libra vídeňských feniků purkrechtu, rytíři Michalu z Missingdorfu (Mizzingdorf) a jeho ženě Markétě za 28 liber vídeňských feniků.
Charter: 787
Date: 27. říjen 1359
Abstract: Ludvík, kníže slezský, břežský a lubiňský, se souhlasem své ženy Anežky
prodává ves Kalinowa (Calnow) s rychtou, důchody peněžitými i naturálními a se
vším příslušenstvím, jak ji dříve držel Kalinka, za 100 hřiven grošů pražských
komturovi Knechtovi z Haugvic (Hugwicz), a po jeho smrti budoucím komturům a
konventu johanitské komendy v Oleśnici M. (Olsna) na výživu; nejvyšší soudní
pravomoc, berně a služebnosti v této vsi náležejí však nadále
knížeti.
Charter: 1603
Date: 21. leden 1360
Abstract: Wisent z Pötzleinsdorfu (Pusleinstorff), jeho žena Markéta a neteř Anna, dcera kdysi Štěpána Chaergleina, prodávají svůj dům v Oberlaa (Obern Loch) vedle dvora Filipa Valkenstainera s příslušenstvím (s výjimkou poloviny lánu, kterou drží od Valkenstainera purkrechtním právem za roční plat 3 šilinky feniků a 9 měřic ovsa na sv. Michala), který zdědili po Wisentoru otci Chadoltovi z Pötzleinsdorfu, za 54 liber feniků hotově zaplacených Konrádovi z Hausbachu (Hawspach), komturovi, a komendě johanitů v Unterlaa (Loch), čímž se dvůr zároveň vykupuje ze zástavy Jakuba z Unterlaa, jemuž jej Chadolt zastavil za 45,5 libry. Wisent a Markéta se zaručují svým majetkem za škody, které by komendě mohly vzniknout, kdyby dosud nedospělá Anna později na dvůr vznášela nároky.
Charter: 2199
Date: 31. leden 1360
Abstract: Komtur Mikuláš z Ratiboře (Rathibor) a konvent u Panny Marie vysvědčují, že oficiál pražského arcibiskupství a horšovský arcijáhen Petr prodal své domy náležející kdysi plzeňskému arcijáhnu Leopoldovi a Benešovi řečenému Krabice (Krabiczie) za 85 kop grošů Petrovi, někdy notáři arcibiskupské kurie. Ten tuto sumu zaplatil a ročně má platiti konventu 32 grošů (nebo ½ hřivny stříbra) ve dvou splátkách na sv. Jiří a sv. Havla.
Charter: 2973
Date: 6. únor 1360
Abstract: Hans (Jans), kaplan oltáře sv. Jana kostela ve Vinkelu (Winchel), kupuje od Mikuláše (Nyclossen) Rogenera za své prostředky dvůr a ovocnou zahradu ve Winkelu pro svůj oltář; po jeho smrti nemají mít jeho dědici na dvůr a zahradu žádný nárok. Hans a jeho nástupci mají z tohoto koupeného majetku odvádět Orchelovi husu v ceně 12 feniků nebo 12 feniků v hotovosti.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data