Fond: Maltézští rytíři - české velkopřevorství (1085-1875)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > RM >>
Charter: 2187
Date: 17. duben 1345
Abstract: Havel z Lemberka (Lemberch), převor johanitského řádu v Čechách, vysvědčuje, že Jakub z Prahy, komtur v Klodzku (Glacz), získal za peníze, které měl ve vsi Luková (Lucov), 2 hřivny ročního platu. Po dobu Jakubova života má tento plat vypláceti z konventní komory ve dvou splátkách na sv. Jiří a sv. Havla. Po jeho smrti připadne plat konventu na výživu bratří. Za to se mají konati 4x výroční bohoslužby za Jakuba, jeho bratra Frenclina a ty, které Jakub ustanoví. Při nedodržení připadne plat kanovníkúm kostela sv. Václava na Hradě pražském.
Charter: 2414
Date: 23. duben 1345
Abstract: Vilém ze Strakonic (Straconicz) prodává strakonickému měšťanu Jindřichovi řečenému Švejkerovu (Sweykerii) purkrechtním právem 1,5 lánu a 3 jitra z nové dědiny "na Bychnově" (Bychnowye"1 u hranic vsí Únice (Unicz) a Klínovice (Clinouicz), a to na 7 let beze všech poplatků a po jejich uplynutí za obvyklé poplatky z 1,5 lánu; 3 jitra má jindřich držet svobodně. Tato prodaná půda, ležící "v jedné brázdě", nemá být přeměřována jinou mírou než strakonickou.
Charter: 1585
Date: 23. duben 1345
Abstract: Oldřich Rotenmanner a jeho žena Irngart se souhlasem své vrchnosti Jindřicha ze Schaunbergu (Schawnberch), komtura johanitské komendy v Kärntner (Cherner) Strasse, prodávají Geschtzkovi Pechemovi a jeho ženě Diemuet a dědicům za 14 liber vídeňských feniků hotově zaplacených 2 libry vídeňských feniků purkrechtního platu z vinice Wolfharta Laureina z Grinzigu (Grintzzinge) o rozloze jedné čtvrti, ležící vedle vinice Maendleinovy, z níž se odvádí 1 vědro vína ročně jako perkrecht a 1 fenik vídeňský jako voytrecht. Plat má být odváděn 3x ročně na sv. Jiří, Michala a o vánocích po 15 šilincích a může být vykoupen zpět.
Charter: 2415
Date: 5. květen 1345
Abstract: Vilém ze Strakonic (Straconicz) prodává Maruškovi (Marusconi) dvůr s městištěm ve vsi Droužeticích (Druzieticz) a 1/4 lánu dědiny za 4 kopy grošů pražských, a to purkrechtním právem za podmínek obvyklých u ostatních kmetů této vsi a za plat 8 grošů pražských na sv. Jiří, 30 pasovských denárů na sv. Jana Křtitele místo roboty (prolabore), 8 grošů na sv. Havla a 5 kuřat nebo 15 pasovských denárů a za vepře 30 pasovských denárů na sv. Martina.
Charter: 2184
Date: 25. květen 1345
Abstract: Konrád, rychtář, Mikuláš ze Slaného (Slana), purkmistr, a přísežní Menšího Města pražského vysvědčují, že jejich spolupřísežný Kříšťan (Cristanus) s manželkou Kateřinou prodal komturovi Čeňkovi z Vartemberka (Warthenberch) a konventu u Panny Marie 1 kopu ročního platu ze svého domu a městiště mezi branou dvora probošta pražského kostela. Plat je splatný ve dvou termínech na sv. Havla a může být nahrazen platem z jiného domu vzdáleného do 2 mil.
Charter: 1123
Date: 19. červen 1345
Abstract: Jan, opat cisterciáckého kláštera v Henrykówě, spolu s kamminským (Caminensis) biskupem a proboštem kostela sv. Kříže ve Vratislavi, konzervátoři johanitského řádu, ustanovují svými zástupci v tomto úřadě Štěpána, děkana vratislavského, a Jindřicha, arcijáhna lehnického. Inzerován list papeže Jana XXII. z 9.X.1319 /IV. rok pontifikátu/ (Avignon) o ustanovení henrykówského opata a vratislavského probošta konzervátory.
Charter: 2185
Date: 10. červenec 1345
Abstract: Komtur Čeněk z Vartenberka (Warthenberch) a konvent u Panny Marie potvrzují, že kněz Jakub, člen johanitského řádu, dal 10 kop grošů jejich domu. Komtur se zavazuje, že bude konventu platit 1 kopu ročního platu ve dvou splátkách na sv. Havla a sv. Jiří, a bratří mají o výročí kněze Jakuba konati bohoslužby.
Charter: 2186
Date: 22. srpen 1345
Abstract: Arcibiskupové a biskupové papežského dvora udělují všem, kdo navštíví o hlavních svátcích kapli Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Damdultě v pasovské diecesi, pomodlí se v kleče 3x „Zdrávas Maria“ a obdarují kapli, 40 dní odpustek / malovaná iniciálka U s obrazem P. Marie s Ježíškem/.
Charter: 540
Date: 5. září 1345
Abstract: Boleslav, kníže slezský a břežský, osvobozuje statek Jindřicha z
Bischofsheimu (Bichschofsheim) v Jenkowicích (Jenkowicz), odkázaný johanitskému
řádu, od nároků jeho dětí.
Charter: 1586
Date: 15. leden 1346
Abstract: Hrabě Jindřich ze Schaunbergu (Schaunwerch), komtur johanitské komendy v Kärntner (Cherner) Strasse ve Vídni, povoluje jménem svým a konventu komendy Oldřichu Gozzlovi a jeho ženě vykoupit během 1 roku za 10 liber vídeňských feniků 10 šilinků feniků purkrechtního platu, který dosud komendě odváděli ze svých dvou zahrad za kostelem sv. Mikuláše ve Vídni; neučiní- li to, budou povinni platit nadále 10 šilinků jako purkrecht.
Charter: 2851
Date: 22. únor 1346
Abstract: Havel z Lemberka (Lemberch), převor johanitského řádu v Čechách, Polsku, na Moravě a v Rakousku, povoluje bratru Mikuláši Vasoldovu z Žitavy (Sytauia) na jeho žádost ponechat si doživotně 3,5 hřivny grošů pražských ročního platu, která má po otci, a jiné věci a statky získané od přátel. Po jeho smrti připadne plat i statky žitavské komendě.
Charter: 1989
Date: 26. březen 1346
Abstract: Mikuláš, kníže opavský a ratibořský, ustanovuje správcem špitálu sv. Mikuláše pod hradbami města Opavy a jeho statků svého lékaře M. Valtera.
Charter: 236
Date: 6. duben 1346
Abstract: Václav, kníže slezský, vysvědčuje a potvrzuje, že kněz Mikuláš ze Lwówku
(Lemberg) a zlotoryjský měšťan Mikuláš Pečkův (Peczkonis) zřídili na farním
hřbitově v Zlotoryji kapli s oltářem Všech Svatých. K vydržování správce této
kaple určili roční platy, které bude pobírat po dobu svého života kněz Mikuláš.
Po jeho smrti připadne kaple i s příjmy komturovi v Zlotoryji.
Charter: 1588
Date: 3. květen 1346
Abstract: Ondřej, kaplan pana Ramunga, který odvádí Weychartovi 7 šilinků fen. purkrechtu z domu kdysi Hinkchunda Lazzera a Jindřicha zlatníka z Norimberka (Nurnberch), ležícího v Kärntner (Cherner) Strasse ve Vídni, dává Weychartovi a jeho dědicům právo dům držet, nezaplatí- li on nebo jeho nástupci tento purkrecht.
Charter: 764
Date: 17. květen 1346
Abstract: Boleslav, kníže slezský a lehnický a břežský, dává Ottovi z Boronitz
(Poronicz) a jeho dědicům statky ve vsi Niemil (Nemyn), které mu připadly po
smrti Mikuláše de Deosdorf, se vším příslušenstvím a podacím
kostelním.
Charter: 1587
Date: 3. červenec 1346
Abstract: Bratr Leupolt, opat v Heiligenkreuzu (Heiligen Chrevtz), a konvent tohoto kláštera prodávají své vlastnické právo na dvůr Otty ze Sternbergu (Sternberch) v Unterlaa (Loch) vedle dvora Konráda Murra a 11 šilinků vídeňských feniků platu, který mají od zemřelého Viléma, za 18 liber vídeňských feniků hotově vyplacených témuž Ottovi ze Sternbergu a jeho dědicům.
Charter: 1535
Date: 4. červenec 1346
Abstract: Jindřich hrabě z Schaunbergu (Schavnberch), mistr johanitské komendy v Mailbergu, se souhlasem převora českého převorství řádu svatého Havla z Lemberka a konventu své komendy dává 13 šilinků bez 9 feniků platu z Niederhollabrunnu (Nider Holabrunne) nové kapli sv. Michala a bratrstvu v Mailbergu. Plat má být odváděn vždy na sv. Michala a mají zaň být slouženy v této kapli 3 zpívané mše týdně - vždy v pondělí, v pátek a v sobotu, přičemž kněz má dostat vždy 4 feniky. Platem má disponovat představený bratrstva, a nebude-li rozdělen správně převezme jej do správy Jindřichův strýc pan z Maissau (Meyssaw).
Charter: 2188
Date: 13. červenec 1346
Abstract: Bušek z Rochova vysvědčuje, že mu a jeho ženě propůjčili Havel z Lemberka (Lemberch), převor johanitů v Čechách, Čeněk z Vartenberka (Wartmberk), komtur, a konvent Panny Marie ves Pochvalov (Pochwalow) na dobu jejich života. Budou-li poškozeni, může být ves pronajata jinému za týchž podmínek. Za to darovali konventu svou ves Mašovice (Masschowicz).
Charter: 766
Date: 20. srpen 1346
Abstract: Mikuláš, kníže slezský a münsterberský, dává Albertovi ze vsi
Kucharzowic (Cochansdorf) a jeho dědicům do vlastnictví polským právem
alodiální statek Kucharzowice se vším příslušenstvím, který Albert dosud držel
německým právem.
Charter: 627
Date: 11. listopad 1346
Abstract: Bolek, kníže slezský, fürstenberský a svídnický, vysvědčuje a potvrzuje,
že Jan, opat kláštera v Henrykówě (Heynrichow), prodal Dětřichovi, komturovi v
Tyńci, polovinu vsi Karczyn (Carczin).
Charter: 2969
Date: 30. listopad 1346
Abstract: Václav (Wenczla) a Bartoloměj (Paertelme), synové Konráda Zwischenprunnera, bratři Engelprechta Panka z Vídně, se souhlasem lenního pána - rakouského, štýrského a korutanského vévody Albrechta - prodávají rytíři Weychartovi "od minoritů" ve Vídni i jeho dědicům za 90 liber vídeňských feniků hotově vyplacených své dva desátky - v Unterlaa (Nydern Loh) a ze 4 polovin lánu v Lanzendorf (Lantzendorf) - z nichž části drží farář u sv. Štěpána a které získali při dělení otcovských statků se svými sestrami Alžbětou, Klárou a Kateřinou a obdrželi lénem od vévody Albrechta. Povolují Weychartovi desátky prodat nebo zastavit, zavazují se hájit je proti cizím nárokům a hradit případné škody.
Charter: 765
Date: 16. prosinec 1346
Abstract: Bolek, kníže slezský, fürstenberský a svídnický, vysvědčuje a potvrzuje,
že Mikuláš ze Schildbergu (Schiltberg) postoupil všechen svůj majetek po otci a
matce svému švagru Woframovi z Frankenbergu, jeho ženě (své sestře) a jejich
dětem, a uděluje jim tento majetek v léno, s podmínkou, že Mikuláš ze
Schildbergu jej může doživotně užívat.
Charter: 629
Date: 4. březen 1347
Abstract: Johanitský převor Havel z Lemberka povoluje Frickovi, sklepníku v Tyńci,
aby užíval po dobu svého života 4 hřivny ročního platu ze vsi Swiatniki
(Swenthnyk), které daroval tamnímu konventu.
Charter: 2817
Date: 6. březen 1347
Abstract: Bertold z Lípy, nejvyšší maršálek Království českého, a Otto z Weitmile (Weytemul), jeho purkrabí na Krumlově, rozsuzují jako zvolení rozhodčí spor Mikuláše z Wildungsmauer (Wyldungsmawer), komtura johanitské komendy v Horních Kounicích (Chunicz superiori), s Fridrichem z Preseru (Pressir) o statky a dědiny v Preseru tak, že Mikuláš má postoupit Fridrichovu bratru Stanislavovi beneficium v Preseru, jehož podací náleží komendě, s 1 lánem, desátky a vším příslušenstvím kromě dvora komendy. Po Stanislavově smrti připadne beneficium zpět komendě, vůčí níž nesmí mít Fridrich žádné další nároky.
Charter: 628
Date: 11. březen 1347
Abstract: Bolek, kníže slezský, fürstenberský a svídnický, vysvědčuje a potvrzuje,
že prostřední (mittelste) z Cirnen prodal Frickovi (Friczsche), sklepníku v
Tyńci (Tincze), 4 hřivny knížecího šosovného ze vsi Światniki (Swentenik),
který je postoupil johanitskému řádu.
Charter: 768
Date: 20. březen 1347
Abstract: Boleslav, kníže slezský a břežský, ustanovuje ve sporu mezi vesničany 4
vesnic oleśnických křižovníků (Olse) Bierzów (Bertholdisdorf), Mlodoszowice
(Cyndal), Baków (Bankaw) a Czestocice (Guntherisdorf), kteří si koupili
osvobození od olawského mýta, a olawskými konšely, že má být od mýta osvobozeno
to, co se vesničanům urodilo, nikoliv to, co koupili jinde. Dojde-li ke sporům,
mají vypovídati pod přísahou dva starší z těchto vesnic. Purkmistr Mikuláš
Beyer a ostatní olavští konšelé na to přistupují.
Charter: 2970
Date: 22. duben 1347
Abstract: Mikuláš (Niclos) Sebekch spolu se svými dědici zastavuje Gottfriedu Sebekchovi a jeho dědicům za 23 liber vídeňských feniků roční plat 2 libry (1 libru ve farnosti Christofen (Sand Christoffer Pfarr), 1 libru u Rabensteinu (pey Rabenstain); plat může být vyplacen ze zástavy pouze na sv. Jiří a Gottfried jej může zastavit ve stejné sumě jinému. Mikuláš se zavazuje hájit plat proti cizím nárokům a hradit případné škody.
Charter: 2818
Date: 23. duben 1347
Abstract: Stanislav, plebán v Preseru (Pressir), kterému komtur Mikuláš z Wildungsmauer (Wildungsmawer) a bratři komendy v Horních Kounicích udělili beneficium v Preseru, jehož podací jim náleží, nechává komendě její dvůr v této vsi s poli, desátky a vším příslušenstvím. Jeho bratři Fridrich a Děpold se spolu s ním zavazují nečinit si na dvůr žádné nároky.
Charter: 2852
Date: 6. květen 1347
Abstract: Havel z Lemberka (Lemberch), převor johanitského řádu v Čechách, Polsku, na Moravě a v Rakousku, dává bratřím konventu johanitské komendy v Žitavě (Sytauia) na výživu 1 hřivnu grošů pražských (=56 grošů) ročního platu, kterou koupil ve vsi Gross-Hennersdorf (?) (Heinreichsdorf). Bratři mají za to sloužit vždy v pondělí o suchých dnech vigilie a v úterý zádušní mši za Havlovu duši, přičemž jim má být vydán 1 ferton grošů na jídlo; tento plat má komtur vyplácet zvolenému pietanciáři vždy na sv. Valpurgu a Michala. Nebudou-li pobožnosti slouženy, připadne plat komendě ve světlé (Swetla).
Charter: 2189
Date: 10. červen 1347
Abstract: Havel z Lemberka (lemberch), převor johanitského řádu v Čechách, potvrzuje, že Jakub, někdy plebán ve Stranné (Strana), koupil za 60 kop grošů ročního platu ve vsi Suchdol. Tento plat mu má odvádět ve dvou splátkách na sv. Jiří a sv. Havla správce komory. Po smrti Jakubově má připadnout plat konventu a bratři mají konat za Jakuba měsíčně bohoslužby. Při nedodržení připadne plat kapitule. Při prodeji statků má být plat zakoupen jinde.
Charter: 98
Date: 1. srpen 1347
Abstract: Konšelé města Dzierżoniówě (Richenbach) vysvědčují, že Sidilman,
kanovník kostela sv. Kříže ve Vratislavi, koupil věčnou lampu v kostele v
Dzierżoniówě za 12 hřiven; k udržování této lampy má vycházeti plat z městské
tržnice (směnárna) 1. Vykonavatelem má být plebán, který sám daroval
k udržování lampy plat ze tří masných krámů.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data