Fond: Maltézští rytíři - české velkopřevorství (1085-1875)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > RM >>
Charter: 93
Date: 24. červen 1290
Abstract: Jindřich (IV.), kníže slezský krakovský a sandoměřský, potvrzuje
inzerovanou darovací listinu knížete Jindřicha z 23. června 1262 ve prospěch
kostela v Dzierżoniówě (Richenbach) /ŘM inv. č. 90/.
Charter: 1074
Date: 18. červenec 1290
Abstract: Děkan kostela svatého Quida a děkan kostela svaté Trojice ve Špýru vydávají vidimus listu papeže Honoria III. z 13. února 1217 /1. rok pontifikátu/ (Laterán), v němž nařizuje duchovenstvu laskavě jednat s johanity a nebránit jim v pohřbívání a v kostelních sbírkách.
Charter: 2087
Date: 5. listopad /1290/
Abstract: Al., kníže rakouský a štýrský, nařizuje H., opatu admontskému, aby hájil práva johanitů ve Fürstenfeldu (Furstenweld) v záležitosti jejich statků, na jejichž fojtství si činí nároky bratři ze Stubenbergu (Stubenberch), ačkoli patří knížeti.
Charter: 599
Date: 30. listopad 1290
Abstract: Jindřich [V.], kníže slezský a vratislavský, vysvědčuje a potvrzuje, že
Michal řečený Wildschütz (Wilschitz) z Tyńce (Tinz) prodal se souhlasem bratra
Boleslava tynieckým johanitům za 13 hřiven stříbra 13 lánů s částí mlýna a
rybníka a že Petr z Linov (Linauia) jim prodal zbytek mlýna.
Charter: 1316
Date: 23. duben 1291
Abstract: Hartman řečený z Holštejna (Holenstain) se souhlasem své ženy Alžběty a syna Cyrra (Cerronis) a Štěpána z Maissau (Meisaue) dává johanitskému řádu, zvláště špitálu v Mailbergu (Mevrperg), ¾ lánu v „Mairhouen“.1
Charter: 1264
Date: 21. květen 1291
Abstract: Wulvinch ze Sunnbergu (Sunnewerch) a jeho žena Hedvika (Hedeweich) prodávají Wernhartovi z Anhangu (Anhanch), komturovi, a komendě v Mailbergu (Mewerperge) léno Patzmannsdorf (Patzmansdorf) se všemi platy a výnosy, jak je koupili od Hartmana z Holštejna (Holenstain), jeho ženy Alžběty a jejich syna Cyrra (Zerren).
Charter: 1250
Date: 29. září 1291
Abstract: Otto z Gutrad (Guetrat), jeho žena Markéta a syn Jindřich prodávají johanitům a komendě v Mailbergu (Meuwerperge) 5,5 libry feniků platu z Haugsdorfu (Havgestorf) za 55 liber vídeňských feniků.
Charter: 1315
Date: 1. listopad 1291
Abstract: Fridrich z Ruckendorfu (Ruchendorf) se souhlasem své ženy Matyldy (Mehthilden) prodává 2 libry ze svých 12 dvorů, ze vsi Baumgarten (Paumgarten) a z 2 lén v Eggenburgu, které zdědil po svém otci, za 16 liber feniků Jindřichovi z Stinkenbrunnu (Stinchenprunne) a jeho ženě Perchtě, přičemž své právo na tyto statky a jejich vlastnictví postupuje komendě v Mailbergu (Meuwerperge) a spolu se svým bratrem Jindřichem se zavazuje hájit je proti jiným nárokům.
Charter: 1317
Date: 29. leden 1292
Abstract: Václav II., král český, potvrzuje komturovi a komendě johanitů v Mailbergu (Murperk) na jejich žádost koupi louky u Hrádku (apud antiquum Erpurk) od Konráda z Zwingendorfu (Zwingendorph) řečený Čech (Bohemus), z níž mají platit královské komoře 1 talent vídeňských denárů ročně na svatého Jiří.
Charter: 1266
Date: 8. březen 1292
Abstract: Wulvinch (Wulfinch) ze Sunnebergu (Sunnewerch) se souhlasem své ženy Hedviky prodává johanitské komendě v Mailbergu (Mowerperg) lán v Pernhofen (Pernhoven) o výnosu 60 feniků a 10 měřic pšenice za 10 liber feniků vídeňské měny.
Charter: 1887
Date: 7. duben 1292
Abstract: Budiše (Budsca) se svým synem Vítkem z Loučky (Luscha) prodávají za 155 hřiven stříbra Ekchovi komturovi a křižovníkům (templářům) v Čejkovicích (Cheycowicz) ves Senstráž (Sehonstraze). Nebudou-li moci zajistit křižovníkům všechnu svobodu, zastaví jim ves Hrušky (Pyrboums).
Charter: 1249
Date: 4. říjen 1292
Abstract: Leopold ze Stillfriedu (Stillefrid), komtur, a bratři johanitské komendy v Mailbergu (Meuwerperge) na radu Litolda z Kuenringu (Chunringe) uzavírají ve svém sporu s opatem Fridrichem a konventem kláštera v Melku (Medlicensis) o hrad Laa (Loch)1 pod vídeňskou horou a o přilehlé pole smírnou dohodu, podle níž budou povinni vyplácet ročně 2 libry denárů z Gänserndorfu (Genstribendorf) klášteru, který se za to zříká všech nároků na sporný majetek.
Charter: 2731
Date: 9. říjen 1292
Abstract: Albert řečený z Melren, který kupuje ves Dukovany (Thocwan), vysvědčuje, že starší a obyvatelé této vsi na jeho dotaz vyznali, že kostel v Dukovanech s 2 lány, 10 dvory a polem o rozloze 8 jiter náleží jako filiální ke kostelu sv. Petra v Horních Dubňanech (de Dubna Superiori) a že jsou povinni odvádět dubňanskému kostelu desátky z obilí, dobytka a drůbeže, a zavazuje se odvádět desátky jako ostatní obyvatelé vsi.
Charter: 2691
Date: 29. prosinec 1292
Abstract: Tobiáš, biskup pražský, potvrzuje, že Maria hr. z Hardeku, vdova po Oldřichu z Hradce (de Noua domo), a její syn Oldřich v jeho přítomnosti postoupili podací kostela v Stodůlkách (Stodolok) templářům v Uhřiněvsi (Hungari villa) spolu s desátky ze dvora s třemi poplužími ve Stodůlkách, které mají být kostelu vylaceny i při vysazení dvora jinému, a povoluje templářům kostel spravovat, užívat pro sebe důchodů z něho, ale vydržovat z nich vikáře.
Charter: 177
Date: 22. leden 1293
Abstract: Jan, biskup vratislavský, dává se souhlasem knížete Kazimíra knězi
kostela v Koźle (Cozle) na výživu desátky ze vsí Pokrzywnica (Copriwniza),
náležející vdově po rytíři Dobešovi, Cisowa (Tysoua) a Laniec (Lansce), část
desátku v Lanci má připadat nadále prebendě v Opole (Opolien).
Charter: 1532
Date: 3. březen 1293
Abstract: Br. Konrád z Heckenbernu (Hakenwerch), mistr a konvent komendy v Mailbergu (Mowerperg) vysvědčují, že Pelhřim (Pilgreim) z Praunsdorfu (Prawnstorf) koupil od Otty Merla a jeho bratrů Ekeharta a Gottfrieda 3 libry platu v Nechsendorfu za 29 liber feniků vídeňských.
Charter: 1256
Date: 29. září 1293
Abstract: Oldřich, opat v Ebersbergu (Ebersperch) vysvědčuje, že Konrád z Hackenbergu (Hakenberch), mistr johanitské komendy v Mailbergu (Meuorperg), prodal komendě dvůr v Babendorfu, náležející jejich klášteru, z něhož má odvádět purkrecht 60 feniků ročně a za právo lovu 9 feniků a vykonávat roboty jako jiní poddaní.
Charter: 1255
Date: 20. prosinec 1293
Abstract: Hertneid (Hertneit) ze Stadecku (Stadekke) prodává dvůr v Herzogbirbaumu (Herzogenpirbavm), který koupil od Heralta (Gerhard) z Obřan (Obersezzen) a jeho ženy Jitky (Tueten), za 14 liber vídeňských feniků Perchtoldu Meunelovi, jeho ženě a dětem, kteří z něho mají odvádět johanitům v Mailbergu (Mevrperge) vždy na sv. Jiří 30 feniků.
Charter: 1908
Date: 30. prosinec 1293
Abstract: Dětřich, opat zábrdovický ( Sabrawicensis), Heřman z Hohenlohe, mistr jeruzalémského špitálu, a Jindřich de Vitis, kanovník kroměřížský (Chremsirensis), rozhodují spor mezi plebánem v Přibici ( Pribicz) a Gerlachem, proboštem kláštera premonstrátek v Kounicích (Chunicz), který neprávem příjmal desátky náležející přibickému kostelu.
Charter: 1909
Date: 23. duben 1294
Abstract: Hron z Hrušky (Hroska) vyznává, že je dlužen brněnskému měšťanu Jindřichovi 10 hřiven stříbra pojištěných na 2 lánech v Syrovicích (Zurowiz). Nezaplatí-li dluh do 14 dnů po sv. Michalu, připadnou lány Jindřichovi, který z nich má platit Hronovi a jeho synu Matouši 1 ferton ročně.
Charter: 1289
Date: 10. květen 1294
Abstract: Savin z Trostbergu (Trostberch) a jeho žena Adelaida, dcera Fridrichova, vysvědčují, že 25.VII.1287 prodali komendě v Mailbergu (Meurperge) perkrecht v Mailbergu a Untermarkersdorfu (Marquartesdorf an der Pulka), který získali dědictvím po Fridrichovi, a potvrzují komendě vlastnictví všech jmenovaných lánů v Untermarkersdorfu, které jí Fridrich kdysi prodal.
Charter: 1288
Date: 25. červen 1294
Abstract: Otto z Ottensteinu (Ottenstain) a jeho žena Markéta prodávají mistru a komendě v Mailbergu (Meurperge) 1/2 svého lánu v Grossharras (Harraz), ležícího mezi lány Starkanta a Wiganta, se vším příslušenstvím, jak jim připadl dědictvím po Konrádu Chaumelovi.
Charter: 743
Date: 29. srpen 1294
Abstract: Jindřich [V.], kníže slezský a vratislavský, vysvědčuje a potvrzuje, že
Petr z Kurówa (Curow), syn číšníka Konráda, koupil od svého bratra Oldřicha 10
poplatných lánů z jeho dědiny ve vsi Niemil (Nemyn) za 95 hřiven stříbrných
vratislavské měny, a že se Oldřich jménem svým a svých dědiců zřekl nároku na
tyto lány, a kvituje svého bratra z řečené sumy.
Charter: 1267
Date: 25. listopad 1294
Abstract: Oldřich z Merkensteinu (Merchenstain), jeho žena Gertruda, syn Oldřich a tchán Otto z Walde prodávají 2 libry platu z Hollabrunnu (Holabrunne) a Fellabrunnu (Velabrunne)1 za 20 liber vídeňských feniků bratru Konrádovi z Hackenbergu (Hakenberch), komturovi, a komendě v Mailbergu (Mevrenperge).
Charter: 2070
Date: 30. duben 1295
Abstract: Jindřich (Heinreich) ze Spiegelfeldu (Spiegelueld) daruje johanitskému řádu a zvláště komendě ve Fürstenfeldu (Furstenuelde) své fojtství, které mu náleželo na johanitském statku. „Puchel an der Lomnich“.
Charter: 1257
Date: 1296
Abstract: Alber z Zwingendorfu (Zwingendorf), jeho synové Rudiger a Otto a dcery Geisel a Jitka (Jut) uzavírají ve svém sporu s johanity v Mailbergu (Mevrperg) o dva lány v Harrasu1 (Harraz) a Würnitz (Wirnstz) dohodu, jíž postupují komendě oba lány do vlastnictví za náhradu 10 liber vídeňských feniků hotově vyplacených.
Charter: 1318
Date: 23. duben 1296
Abstract: Filip, Jindřich a Oldřich, bratři z Enzersdorfu (Entzestorf), prodávají komendě v Mailbergu (Meurperg) 4 libry platu ze vsi Harras (Harraz) za 52 liber vídeňských feniků.
Charter: 2062
Date: 6. prosinec 1296
Abstract: Amelunk, syn Wolphgruna z Fürstenfeldu (Furstenveld), prodává Nüdungovi (Nuodunge) komturu a konventu johanitského špitálu ½ lánu v Altenmarktu bei Fürstenfeld (Alten market bi Furstenveld) se vším příslušenstvím.
Charter: 2843
Date: 2. leden 1297
Abstract: Mikuláš z Hrádku (de Castello) dává pro spásu duše své a svých rodičů johanitské komendě sv. Víta v Boleslavi (Boleszl.) do dědičného vlastnictví svoji svobodnou dědinu s opuštěnými městišti pod horou a rybolovem v řece Klenici (Cleniche) vlévající se do Jizery (Gizera).
Charter: 3094
Date: 6. leden 1297 (1298)
Abstract: Hrabě Fridrich z Ortenberku (Ortenberch) se svými syny ukončuje spor s Vernerem, komturem ve sv. Petru a Heilensteinu, o 3 lány v "Naschweich" a vzdává se svých práv.
Charter: 1560
Date: 13. leden 1297
Abstract: Irrnfried z Eckartsau (Ekhartsawe), jeho žena Alžběta, synové Otto, Chadolt, Hauch a Oldřich a dcery Markéta, Alžběta a Anna se ve svém sporu s johanity v Unterlaa (Loech) o právo na purkrecht v Hetzendorfu (Herrendorf) tohoto práva zcela zříkají ve prospěch johanitů, kteří jim za to odvedli 1 vědro vína a 1 měřici pšenice.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data