Fond: Maltézští rytíři - české velkopřevorství (1085-1875)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > RM >>
Charter: 2222
Date: 1. prosinec 1366
Abstract: Michal Donátův, rychtář, Beneš rychtářův (iudicis), purkmistr, a přísežní Menšího Města pražského vysvědčují, že bradýř Kuncman s ženou Markétou prodali johanitům u Panny Marie 1 kopu ročního platu za 10 kop z domu, který od nich koupili. Plat je splatný po 30 groších na sv. Jiří a na sv. Havla.
Charter: 2223
Date: 19. prosinec 1366
Abstract: Michal Donátův, rychtář, Beneš Rychtářův (Iudicis), purkmistr, a přísežní Menšího Města pražského vysvědčují, že Heřman vinař (vinitor) prodal 1 kopu grošů ročního platu ze svého domu (vedle domu konsistorního písaře Alberta) za 10 kop grošů komturovi Petrovi a konventu u Panny Marie. Plat se má odváděti ve dvou splátkách na sv. Jiří a Havla.
Charter: 1616
Date: 15. únor 1367
Abstract: Konrád Schroenel z Nussdorfu (Nuczdorff) a jeho žena Markéta se souhlasem své vrchnosti Mikuláše z Wildungsmauer, mistra komendy v Mailbergu (Mauerperg) a komtura komendy v Kärntnerstrasse ve Vídni, prodávají svoji vinici v Mukkentalu vedle vinice Jana z Tirna (Tirnach) o rozloze ½ jitra, z níž se vídeňské komendě odvádí ročně ½ vědra vína purkrechtu a 1 helbling fojtského platu, za 23 liber vídeňských feniků hotově vyplacených Gerungovi Chollerovi a jeho ženě Markétě.
Charter: 2226
Date: 8. červen 1367
Abstract: Pešlín, komtur, a konvent u Panny Marie potvrzují inserovanou listinu komtura Čeňka z Vartenberka (Wartinberk) a téhož konventu z 1.II. 1346 (Praha - konvent), kterou prodali emfyteutickým právem malostranským měšťanům Peškovi, synu Maška Bílého (Albi), a Martinu Horynovi (Horine) za 10 kop zahradu u kostela sv. Prokopa.
Charter: 1618
Date: 11. červen 1367
Abstract: Oldřich “u minoritů“ ve Vídni a jeho žena Gertruda postupují Mikuláši z Wildungsmauer (Wildungsmaur), mistru komendy v Mailbergu (Maurperg) a komturovi komendy sv. Jana v Kärntnerstrasse ve Vídni, a konventu mailberské komendy ½ libry vídeňských feniků platu z ½ lánu v Oberlaa (Obern Lach), na němž sídlí Dietrich Junchher, výměnou za 3 šilinky 4 vídeňské feniky platu ze dvora v Penzingu (Pentzingen), který drží Jindřich v Baumgarten (Pawmgarten).
Charter: 1617
Date: 11. červen 1367
Abstract: Mikuláš z Wildungsmauer (Wildungsmawr), mistr komendy v Mailbergu (Maeurperg) a komtur komendy sv. Jana v Kärntnerstrasse ve Vídni, a konvent mailberské komendy postupují rytíři Oldřichovi “u Minoritů“ ve Vídni, jeho ženě Gertrudě a dědicům 3 šilinky a 4 vídeňské feniky platu ze dvora v Penzingu (Pentzingen), který drží Jindřich v Baumgarten (Pawmgarten), výměnou za 1/2 libry vídeňských feniků platu z 1/2 lánu v Oberlaa (Obern Loch), který je v držení Ditricha Junchhera.
Charter: 2081
Date: 19. červen 1367
Abstract: Bratr Mikuláš (Nikla) z Anger, převor, a bratři augustiniánského kláštera ve Fürstenfeldu (Furstenueld) se zavazují dodržovati inserovanou dohodu, kterou uzavřel Mikuláš (Nikla) z Wildungsmauer, mistr johanitské komendy v Mailbergu (Mawrperg), se souhlasem zakladatelů kláštera, knížat rakouských, a maršálka Fridricha z Wallsee (Walsse) mezi nimi a Janem Rinderschingem a johanity ve Fürstenfeldu o farní kostel, který má podle této dohody náležet nadále johanitům, jimž mají augustiniáni po 7 let vyplácet 8 liber (po 4 na sv. Michala a Jiří) nebo 20 liber feniků v hotovosti za 1 libru tohoto platu; při nezaplacení jim salzburský biskup může odejmout právo konat bohoslužby.
Charter: 1615
Date: 23. červen 1367
Abstract: Štěpán Polle a jeho žena Anna vyznávají, že prodali se souhlasem perkmistra Jindřicha Wurffela, úředníka kláštera v Klosterneuburgu (Newnburch), 3 libry vídeňských feniků purkrechtního platu z vinice u vsi Ottakring (Otakchring) vedle vinice Jana Voytleina o rozloze pěti čtvrtí, která Anně připadla při dělení majetku s jejími sourozenci a z které se platí klášteru v Klosterneuburgu (Newnburch) 2,5 vědra vína a 50 vídeňských feniků ročně purkrechtního platu a 7,5 feniků fojtského platu za 24 liber vídeňských feniků hotově zaplacených Pernhartovi, synu Fridricha, městského písaře v Bäckerstrasse (Pekchen- ) ve Vídni, který tento plat postoupil Mikuláši z Wildungsmauer, mistru komendy v Mailbergu (Maurperg) a komturovi komendy v Kärntnerstrasse ve Vídni, bratru Ottovi z Totzenbachu (Totzenpach) a všem bratřím této komendy v náhradu za stejný plat ze své vinice na Durrenbärich (Durrenwerikch) (dnes Währing) vedle vinice kněze Jana o rozloze 1 jitra, a zavazují se plat komendě odvádět vždy na sv. Michala, o vánocích a na sv. Jiří po 1 libře.
Charter: 2227
Date: 26. červen 1367
Abstract: Michal Donátův, rychtář, Berthold Esslinger, purkmistr, a přísežní Menšího Města pražského vysvědčují, že sládek Pešek s manželkou Markétou prodali za 10 kop grošů komturu Petrovi a konventu u Panny Marie 1 kopu ročního platu ze svého domu v strahovské osadě. Plat se má odváděti po ½ kopě na sv. Havla a sv. Jiří.
Charter: 2436
Date: 28. červen 1367
Abstract: Bavor ze Strakonic (Straconycz) na žádost Jana ze Zvířetic (Zwyerzetycz), převora johanitského řádu v Čechách, Polsku, na Moravě, v Rakousku a Štýrsku, potvrzuje, že Vilém ze Strakonic kdysi pro spásu své duše odkázal se souhlasem Karla IV. komturovi Heřmanovi a konventu komendy ve Strakonicích 16 těžkých hřiven ročního platu ze vsí Klínovice (Clynowycz) a Podolí (Podole), a zavazuje se za sebe i své dědice johanitům v pobírání tohoto platu nebránit.
Charter: 645
Date: 1. červenec 1367
Abstract: Johanitský převor Jan ze Zvířetic (Zwereticz) povoluje johanitům v Tyńci
nabývati darem i koupí platy ke své obživě.
Charter: 2204
Date: 17. srpen 1367
Abstract: Sládek Ula Queckonis na Újezdě vysvědčuje, že prodal komturovi Petrovi a konventu Panny Marie 2 kopy ročního platu ze svého domu a sladovny za 20 kop. Plat má odváděti ve dvou splátkách na sv. Havla a sv. Jiří.
Charter: 2225
Date: 17. srpen 1367
Abstract: Sládek Ula, syn někdy sládka Quecka (Queckonis), se zavazuje platiti johanitům u Panny Marie 1 kopu ročního platu ze svého domu a sladovny na Újezdě (Ugezd) za 10 kop, které jim odkázaly jeho matka Kateřina a její sestra Anežka na konání výročních bohoslužeb. Plat bude placen ve 2 splátkách na sv. Havla a na sv. Jiří.
Charter: 796
Date: 3. prosinec 1367
Abstract: Jakub Engelgerův (Engilgeri), kanovník a oficiál vratislavský, potvrzuje
na žádost Šimona, knížete těšínského a komtura v Oleśnici M. (Olsna), a tamní
johanitské komendy na jedné straně, a Anežky, kněžny münsterberské a
strzelinské, na druhé straně přátelskou dohodu, která byla uzavřena
prostřednictvím rozhodčích předchozího dne ve Wiazówě (Wansow) a podle níž má
mezi nimi přestat všechno nepřátelství pro násilí, jehož se kněžna dopouštěla
vůči poddaným komendy ve vsích Brożec (Brosicz), Kowalów (Hermansdorf) a
Jutrzyna (Mergenow); kdyby se kněžna něčeho takového v budoucnosti dopustila,
má škody na komendě do 14 dnů nahradit, jinak bude pohnána před soud. Obě
strany se zavázaly k dodržování dohody pod trestem exkomunikace. - Listina
vyhotovena veřejným notářem Janem.
Charter: 795
Date: 3. prosinec 1367
Abstract: Anežka, kněžna slezská a strzelinská, slibuje Semovítovi (Symowith),
knížeti těšínskému a komturovi v Oleśnici M. (Olczen), a konventu tamní komendy
nezatěžovat protiprávně poddané ve vsích Brożec (Brosicz), Kowalów
(Hermansdorf) a Jutrzyna (Mergenow), což nemá být na újmu knížecích práv v
těchto vsích.
Charter: 2981
Date: 21. leden 1368
Abstract: Oldřich "od minoritů" ve Vídni a jeho žena Gertruda prodávají za 60 liber vídeňských feniků hotově vyplacených Oldřichovu bratranci Hanušovi "od minoritů" svůj díl vsi Oberlaa (Loch) a se souhlasem lenních pánů - rakouského vévody Albrechta a opata v Melku Jana - polovinu desátku v Rothneusiedlu (Newsidel) pod Inzersdorfem, svůj díl desátku z vinic na vrchu sv. Jiljí (Giligenperig) a část vsi Rothneusiedel; tyto statky a desátky může Hanuš svobodně prodat nebo zastavit a Oldřich se zavazuje hájit je proti cizím nárokům a hradit případné škody.
Charter: 2229
Date: 12. únor 1368
Abstract: Komtur Pešlín a konvent u Panny Marie vysvědčují, že jim Havel řečený Bílý (Albus), bratr Macka Bílého (Alba), daroval 10 kop grošů, za které si koupili 1 kopu ročního platu na větším dvoře mistra Ettlina, kameníka, v Jenči (in villa Maiori Gencz). Za to budou konat výroční bohoslužby za Havla, Macka a Martina.
Charter: 2438
Date: 26. březen 1368
Abstract: Svojše (Swoyssye) z Frymburku (Frymburg) prodává Heřmanu komturovi a konventu křižovníků ve Strakonicích (Straconycz) část dvora ve vsi Strašicích (Strassycz), jehož druhá část je již v jejich vlastnictví, s budovami a vším příslušenstvím, s ročním výnosem 45 grošů pražských za 7,5 kopy grošů hotově vyplacených a zavazuje se spolu s Buškem z Frymburka, Rackem z Žihobec (Zyhowecz) a Dobcem (Dobecz) z Mačic (Maczycz) prodávanou část dvora osvobodit od věnných a jiných nároků.
Charter: 2437
Date: 5. květen 1368
Abstract: Petr řečený Kabát a jeho syn Svatomír zvaní z Krt postupují dědinu s příslušenstvím v Krtech, poplatnou komturu Heřmanovi a konventu strakonické komendy, tomuto komturovi a jeho nástupcům a vysvědčují, že jim za to komenda dobrovolně vyplatila 4 kopy grošů pražských. Václav řečený Kozel z Mnichova (Mnychow), Matouš řečený Zdeněk (Zdyenyek) z Krt, Václav řečený Valech a Jan z Chrášťovic (Krastyewicz) slibují pod pokutou 10 kop po dobu 1 roku a 6 týdnů jako rukojmí proti tomuto postoupení nevystupovat.
Charter: 1619
Date: 2. červen 1368
Abstract: Mistr Oldřich, správce školy u sv. Štěpána ve Vídni, se souhlasem své vrchnosti Mikuláše z Wildungsmauer (Wildungsmawr), mistra komendy v Mailbergu (Mourperg) a komtura komendy sv. Jana v Kärntner (Kerner) Strasse ve Vídni, a Kunhuty z Rappachu (Ratpach), abatyše kláštera sv. Kláry ve Vídni, prodává svoji vinici v Grinzingu (Grintzingen) na Schenkchenpergu (Schankchperg) vedle vinice kláštera sv. Jakuba ve Vídni, z níž se platí vídeňské johanitské komendě 44 vídeňských feniků perkrechtu a fojtského platu a klášteru sv. Kláry 1 vědro vína purkrechtu a 1 vídeňský fenik fojtského platu, za 320 liber vídeňských feniků hotově vyplacených Mikuláši Slechtovi, vídeňskému měšťanu, a jeho dědicům.
Charter: 1419
Date: 4. červenec 1368
Abstract: Irnfried z Clemenz (Clementer) a jeho synové Jan (Jans) a Albrecht prodávají své dvě poloviny lánu v Zwingendorfu (Czwingendorf), které propůjčili Reinprechtovi z Friebritz (Ffridbrecz), za 3 libry vídeňských feniků Mikuláši z Wildungsmauer (Wildungsmawer), mistru v Mailbergu (Maurperig) a všem budoucím tamním mistrům.
Charter: 2228
Date: 14. červenec 1368
Abstract: Komtur Pešlín a konvent u Panny Marie vysvědčují, že prodali Boršovi, arcijáhnu bechyňskému, dům na Újezdě (Ugezd), který obýval Ula řečený Queckonis (Kwiek), bez dvora a nové sladovny, za 30 kop grošů na dobu života. Boreš má platiti ročně o sv. Havle 16 grošů a na královskou berni 5 grošů. Po jeho smrti připadne dům zpět konventu a o výročí Boršově bude konvent dostávat z domu 1 kopu ročního platu na konání bohoslužeb.
Charter: 2005
Date: 18. červenec 1368
Abstract: Jan, kníže opavský a ratibořský, ustanovuje ve sporu mezi M. Ješkem ze Zvířetic (Swereticz), zástupcem johanitského řádu a městem Opavou, že má náležeti špitálu mlýn zvaný „Steynmol“, louka u Baborówa (Baurowicz) a plat 3 hřiven z Baborówa. Za ten plat má špitál zaplatit městu 34 hřivny. Zároveň ruší kníže právo špitálního asylu pro zločince.
Charter: 2449
Date: 25. červenec 1368
Abstract: Heřman, převor, a konvent johanitské komendy (kláštera) ve Strakonicích (Straconicz) se souhlasem bratra Jana ze Zvířetic (Sweretycz), převora řádu v Čechách, Polsku, na Moravě, v Rakousku a Štýrsku, prodávají svůj dvůr v Krtech (Kyrth), na němž kdysi sídlil jejich poddaný (vasallus) Petr řečený Kabát (Cabath), za 6 kop grošů pražských hotově vyplacených Svachovi a Vacnovi (Wacznony) a jejich dědicům, z nichž jeden jim bude povinen vždy v případě potřeby sloužit ve zbroji, s jedním samostřílem a koněm v ceně 2 kop grošů. Ztratí-li v jejich službách koně nebo bude raněn, bude od této služby osvobozen, dokud nedostane náhradu. Komenda se zavazuje hájit dvůr proti všem nárokům a útokům pod trestem vrácení 6 kop a úhrady nákladů na opravy apod. Nebudou-li oba kupci a jejich dědici chtít službu vykonávat, mohou dvůr prodat. - Bavor ze Strakonic vyslovuje svůj souhlas s tímto pořízením.
Charter: 2855
Date: 4. srpen 1368
Abstract: Jeneč (Jenczo), probošt kostela sv. Kříže ve Vratislavi, a Bušek (Busco), arcijáhen kouřimský, generální vikáři pražského arcibiskupa Jana, potvrzují na žádost plebána v Ruppersdorfu (Rupertiuilla, Ruprechsdorf) Jana koupi lánu polí podle opsané listiny z 12. května 1366, jíž Jan, děkan žitavský a plebán kostela v Dzialoszynu (Kongishayn), vysvědčuje, že žitavský komtur Mikuláš, spolu s Bertoldem a Mikulášem, faráři v Bogatyni (Richenow) a Oderwitz (Odirwicz), a Janem Eberhardovým (Ebiihardi), oltářníkem oltáře sv. Filipa a Jakuba ve vyšehradském kostele, jako zvolení rozhodčí rozsoudili spor Mikuláše, plebána v Ruppersdorfu (Ruprechsdorf), o lán polí a cestovní breviář po Mikulášovu bratru Petrovi, kdysi plebánu v Ruppersdorfu. Janovi a jeho kostelu připadne breviář i pole, za něž Mikuláši vyplatí 2 hřivny denárů; má platit z tohoto pole 1 ferton ročně, almužny, konat modlitby a sloužit mše, zvláště vždy ve středu a čtvrtek po sv. Michalu vigilie a 2 zádušní mše, k nimž má vždy přizvat Mikuláše, rozdílet chudým chléb a maso atd. Jan má dosáhnout potvrzení tohoto rozhodnutí od pražského arcibiskupa.
Charter: 2856
Date: 4. srpen 1368
Abstract: Jeneč (Jenczo), probošt kostela sv. Kříže ve Vratislavi, a Bušek (Busco), arcijáhen kouřimský, generální vikáři pražského arcibiskupa Jana, potvrzují na žádost plebána v Ruppersdorfu (Rupertiuilla, Ruprechsdorf) Jana koupi lánu polí podle opsané listiny z 12. května 1366, jíž Jan, děkan žitavský a plebán kostela v Dzialoszynu (Kongishayn), vysvědčuje, že žitavský komtur Mikuláš, spolu s Bertoldem a Mikulášem, faráři v Bogatyni (Richenow) a Oderwitz (Odirwicz), a Janem Eberhardovým (Ebiihardi), oltářníkem oltáře sv. Filipa a Jakuba ve vyšehradském kostele, jako zvolení rozhodčí rozsoudili spor Mikuláše, plebána v Eibau (Iwa), s Janem Winerusem, plebánem v Ruppersdorfu (Ruprechtsdorf), o lán polí a cestovní breviář po Mikulášovu bratru Petrovi, kdysi plebánu v Ruppersdorfu. Janovi a jeho kostelu připadne breviář i pole, za něž Mikuláši vyplatí 2 hřivny den.; z tohoto pole má platit 1 ferton ročně, almužny, konat modlitby a sloužit mše, zvláště vždy ve středu a čtvrtek po sv. Michalu vigilie a 2 zádušní mše, k nimž má vždy přizvat Mikuláše, rozdílet chudým chléb a maso atd. Jan má dosáhnout potvrzení tohoto rozhodnutí od pražského arcibiskupa.
Charter: 2439
Date: 22. srpen 1368
Abstract: Mikuláš řečený Tysta z Kanic (Kanycz) prodává Heřmanu převorovi a konventu johanitské komendy (kláštera) ve Strakonicích (Strakonycz) polovinu dvora a dědinu ve vsi Strašicích (Strassycz), na níž sídlí Vít, se staveními a příslušenstvím a se všemi platy a výnosy za 11 kop grošů pražských hotově vyplacených. Bušek a Svojše (Swoysye) z Frymburka (Fridenburk) a Přech z Hoštic (Hostycz) se zavazují prodávané zboží osvobodit od nároků Mikulášovy ženy Zbrany (Zbranye), Buškovy ženy Kateřiny, Karla a Protivy, sirotků po Sezemovi z Frymburka aj. pod trestem ležení v Horažďovicích (Harawycz) do složení sumy o 1/3 vyšší než je cena prodávaného zboží a úhrady škod.
Charter: 1418
Date: 6. prosinec 1368
Abstract: Reinprecht z Friebritz (Fridbreczs), jeho žena Markéta a Oldřich z Zwingendorfu (Czingendorf) prodávají své právo na 2 poloviny lánu v Zwingendorfu, které jim propůjčil Irnfried z Clemez (Clemens), johanitské komendě v Mailbergu (Maurperig), jíž Irnfried prodal své vlastnické právo na tyto lány.
Charter: 2082
Date: 15. prosinec 1368
Abstract: Štěpán Wuelfing, syn Breuerův (Prewer), a jeho bratranci Waltr Vogelwaid a Leopold (Leupolt) Vacker a jejich dědici postupují komendě johanitů ve Fürstenfeldu (Ffürstenueld) a komturovi Janovi Rinderschingovi 4 pole o rozloze 4 jitra, 1 pole o rozloze 2 jitra, 1 stodolu, zahradu a vinici, zavazují se osvobodit je od cizích nároků a neučiní-li to, zaplatit po 50 librách vídeňských feniků hejtmanu ve Štýrsku a komendě.
Charter: 2440
Date: 1369, leden 16. nebo září
4.
Abstract: Jan ze Zvířetic (Zwyerzieticz), převor johanitského řádu v
Čechách, Polsku, na Moravě, v Rakousku a Štýrsku, povoluje bratru Janovi,
nyní komturovi v Glubczycích (Lubssicz), bez ohledu na to, kam bude řádem
vyslán, doživotně držet rybník pod lesem Hůl (Hol), náležející komendě ve
Strakonicích (Straconicz), který zřídil vlastním nákladem, alodiální statek
v Mnichově (Mnyechow), jejž vyplatil od strakonických měšťanů, a pole řečené
"Czchow", což vše dosud držel na základě povolení bývalého velkopřevora
Havla z Lemberka (Lemberg). Po Janově smrti připadne rybník bratřím ve
Strakonicích na výživu, za což budou povinni vždy v den jeho smrti sloužit
výroční pobožnost, a statek a pole komendě.
Charter: 2441
Date: 1. květen 1369
Abstract: Bavor ze Strakonic (Straconicz) potvrzuje Maruši, vdově po Janovi řečeném "Caiczie" (?), svém hajném (silvanis), emfyteutickou držbu jedné čtvrti lánu a dvou jiter dědiny a jednoho městiště v Droužeticích (Druzeticz), podle listiny jeho otce Viléma, jejíž písmo se propadlo, a to s povinností odvádět na sv. Jiří 9 grošů pražských a 1 pasovský denár, na sv. Havla stejně bez 1 denáru a 6 kuřat nebo místo nich 17 denárů, na sv. Martina za vepře 5 grošů bez 1 denáru a vykonávat obvyklé roboty při žních atd. nebo místo nich odvádět na sv. Jakuba 5 grošů bez 1 pasovského denáru.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data