Fond: Maltézští rytíři - české velkopřevorství (1085-1875)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > RM >>
Charter: 2878
Date: 11. říjen 1433
Abstract: Jan, biskup gardenský, uděluje 40 dní odpustků všem, kdo navštíví o svátcích Ježíšových, P. Marie, sv. Jana, apoštolů a jiných jmenovaných světců a světic nebo v den zasvěcení (v neděli před sv. Hedvikou) kapli P. Marie a sv. Jana ve věnném dvoře žitavského kostela, kterou vysvětil se souhlasem olomouckého biskupa Kunce1)na žádost žitavského komtura Jana Gotfrida, pomodlí se zde 5x Otčenáš a Zdrávas, nebo kteří přispějí něčím na světlo apod. a pomodlí se 1x Otčenáš a Zdrávas před oltářem.
Charter: 3044
Date: 13. říjen 1433
Abstract: Jiří Grefl propůjčuje na žádost Wolfganga, syna Steffleinova, v Grossgerungs (Gerungs) "pod cestou" 1/2 desátku ze vsi Rabentann (Rabnban) ve farnosti Kirchbach (Kirchpekcher) u Zwettlu (Czwetll) a v okolí lénem Tomášovi z Grossgerungs "na ulici", jeho ženě Alžbětě a dědicům, jimž Wolfgang toto léno prodal.
Charter: 705
Date: 21. říjen 1433
Abstract: Rada města Vratislavi jakožto správce vratislavského hejtmanství s
královskými many potvrzuje nález dvorského sudího Heinze Reibnitze (Reybenicz),
jímž byl přisouzen Anežce, choti Kunce Tampmana (Agnes Cunczen Tampmen), a
jejímu poručníku Pašku Radagovi (Radak) vrchní soud a šosovné ve vsi Wierzbice
(Wirbicz), náležející Hanuši Wildbergovi (Wiltperg), pro 300 kop
dluhu.
Charter: 3045
Date: 1. leden 1434
Abstract: Albrecht z Pöttendorfu (Potenndarf) uděluje Kateřině, vdově po Jiřím Grefelovi, na její žádost lénem 1/2 libry 22 feniků platu u Zwettlu (Zwetl), 10 šilinků 27 feniků z jednoho poddaného a pustého dvora a mlýna v Jagenbachu (Jakenpach) a 3 šilinky ze statku ve Waldhams, na něž má Kateřina listinu od svého zemřelého muže.
Charter: 181
Date: 10. leden 1434
Abstract: Konrád Bílý (der Weisse), kníže slezský a pán olešnický a v Koźle
(Kozil), prodává 5 hřiven ročního platu ze svých důchodů ze statků Gościecin
(Constantin) za 50 hřiven grošů českých polského čísla Mikuláši, komturovi v
Koźle; plat bude odváděn každoročně o vánocích - má ho být použito na sloužení
mariánské mše a může být vykoupen zpět. Poručníky platu jsou purkmistr a rada
města Koźle.
Charter: 182
Date: 11. leden 1434
Abstract: Konrád Bílý (der Weisse), kníže slezský a pán olešnický a v Koźle
(Kozil), prodává 3 hřivny ročního platu na vsích Maciowakrze (Mathiskrche) a
Lany (Lan) za 30 hřiven české mince polského čísla Mikuláši, komturovi v Koźle,
na denní sloužení mariánské mše v tamní kapli; plat má být odváděn každoročně o
vánocích a může být vykoupen zpět, poručníky platu jsou purkmistr a rada města
Koźle.
Charter: 3046
Date: 15. leden 1434
Abstract: Albrecht, vévoda rakouský, štýrský, korutanský a kraňský, markrabě moravský a hrabě tyrolský, propůjčuje Diemutě, dceři Jiřího Grefela a ženě Jiřího Eybensteinera, a jejím dědicům na její žádost léna zděděná po otci: 1 obdělaný a 1 pustý lán v Arnreithu (Erenrewtt) ve farnosti Arbesbach (Arbaispekher), z nichž se odvádí na sv. Michala 69 feniků, 2 kuřata za 8 feniků, 12 sýrů za 36 feniků a 6 věrtelů obilí, dále lán tamtéž, z něhož se platí 65 feniků a poloviční naturální dávky, třetinu desátku z města Zwettlu (Czwetl), 20 feniků platu z městiště v Kirchbachu (Kirchpach), 2,5 měřice obilí, 3 feniky a honitbu ve Frietzenschlagu (Friczenslag), 3 feniky a 3 měřice z Elbelova lánu tamtéž, stejný plat od "nového mlynáře", 15 feniků a 1 měřici od Oldřicha z Frauendorfu z poustky v Mühlbachu (Mulbach), 54 feniků a 3 měřice od Konráda Kolbla z Griesbachu (Griespach) z 1 lánu.
Charter: 3047
Date: 17. leden 1434
Abstract: Jiří z Wolkersdorfu (Volkestorff) propůjčuje Diemutě, dceři Jiřího Grefleina a ženě Jiřího Eybenstainera, a jejím dědicům na její žádost léna po otci: třetinu dvora v Grünbachu (Grunpach) ve farnosti Rappottenstein, kterou kdysi držel Hechtel a z které se platí vždy na sv. Michala 80 feniků, 1 lán, z něhož se platí 5 šilinků 13 feniků a 1 pustý lán tamtéž.
Charter: 1185
Date: 27. únor 1434
Abstract: Koncil basilejský ustanovuje olomouckého (Olmutcz) biskupa, opata kláštera sv. Vincence za hradbami vratislavskými (Breslaw) a děkana kostela sv. Petra v Budyšíně (Budissn) konzervátory statků převora a bratří jerusalemského špitálu ve Strakonicích (Strakonitcz), ohrožených sekularisací.
Charter: 2523
Date: 11. duben 1434
Abstract: Bratr Hogo de Sarcus, převor johanitského řádu ve Francii, Petr Lamandi de Fieffes, generální prokurátor řádu, a preceptor Racellus de Auro, legáti velmistra Antonia Fluviana a konventu na Rhodu u basilejského koncilu, udělují české převorství řádu do správy Václavovi z Michalovic (Michilsperg), zvolenému v Čechách velkopřevorem, přičemž titul velkopřevora ponechávají Hermanovi Obbovi, preceptoru na Kypru, ustanovenému velmistrem. Václav nesmí zcizovat statky velkopřevorství, je povinen odvádět obvyklé roční a jiné poplatky velmistru a řádové pokladně a navíc 100 zlatých ročně Hermanovi (což může být upraveno podle možností převorství). Na základě zprávy vizitátora Roberta de Diana o špatném stavu převorství za husitských válek povoluje Václavovi držet 1-4 uvolněné preceptury nebo bailivie v rakouských zemích a pobírat z nich důchody, stejně jako ze statků řádu znovu získaných z rukou husitů. Inzerována pověřovací listina velmistra Antonia Fluviana, jíž vydavatelům ukládá rozhodnout věc mezi Václavem a Hermanem (1433, V.8., Rhodos). Listina vyhotovena veřejným notářem Melchiorem, synem M. Antonia de Bandinis.
Charter: 3048
Date: 1. květen 1434
Abstract: Albrecht, vévoda rakouský, štýrský, korutanský, kraňský, markrabě moravský a hrabě tyrolský, propůjčuje Diemutě, ženě Jiřího Eybenstainera, a jejím dědicům na její žádost léna panství Weitra (Weytra), která zdědila po svém otci Jiřím Grefleinovi: sídlo v Grossgerungs (Gerungs) řečené "perkg", 61 feniků platu z městišť a 2 polí a 60 feniků z "tehelhofu" tamtéž, 1/2 libry platu z dvora a městiště v Marharts (Maricharcz), 1 libru 9 feniků ze 4 lánů, městiště a mlýna v Preinreichs a Schlagu (Slag), 10 šilinků ze 2 lánů v Kochschlagu (Kokchslag), 2 díly desátku ze 4 lánů tamže, 7 šilinků 16 feniků z lánu a městiště v Jahrings (Jerings), 2 libry 6 feniků z dvora a 2 lánů v Grünbachu (Grunpach), 1/2 libry 10 feniků ze 2 městišť v Pirkenreithu (Pyekkenrewtt), 2 díly desátku ze statků v posledních dvou vesnicích, 5 šilinků 2 feniky ze 2 lánů v Nondorfu (Newndorf) a desátek z 5 lánů v Hausbachu (Hawspach), někde i naturální platy.
Charter: 3049
Date: 23. květen 1434
Abstract: Otto z Meissau (Meissaw), nejvyšší maršálek a šenk v Rakousku, propůjčuje Diemutě, dceři Jiřího Grefleina a ženě Jiřího Eybenstainera, na její žádost léna tvrze Ottenschlag (Ottenslag) zděděná po otci, který po sobě nezanechal syna (podle znění listiny vydané v této věci): 12 šilinků feniků platu a 2 díly desátku z Koblhofu (?) (Knolhof), 15 šilinků 18 feniků platu z 3 lánů a 2 městišť v Merzensteinu (Myrssenstain), 4 feniky platu z louky v Moidrams (Moydrans), 18 šilinků 12 feniků ze 7 lánů a 5 feniků z louky v Arnoldsbergu (Arnoltzperg) a desátek z 10 lánů a městiště ve Waldhams (Walthalms).
Charter: 3050
Date: 2. červen 1434
Abstract: Jiří z Lichtenštejna (Liechtenstain) a z Mikulova (Nicolspurg) propůjčuje Diemutě, dceři Jiřího Grefleina, a jejím mužským dědicům na její žádost léna zděděná po otci: 3 statky ve farnosti Pabneukirchen (Pabennewnkircher).
Charter: 2879
Date: 10. červen 1434
Abstract: Genrální vikáři arcibiskupství pražského z pověření Kunce, biskupa olomouckého a administrátora pražského arcibiskupství, nařizují pod trestem exkomunikace oltářníkům a kaplanům ve farním kostele v Žitavě a kostelích, kaplích a špitálech na předměstí účastnit se spolu s komturem, plebánem a jeho kaplany o nedělích a svátcích Kristových, P. Marie, apoštolů a patronů a zasvěcení farního kostela v kněžském oděvu nešpor a procesí v tomto kostele. Jinak budou povinni zaplatit 1 groš pokuty, jehož polovina připadne zvoníkovi, polovina chudým.
Charter: 2822
Date: 9. srpen 1434
Abstract: Jiří z Dubé a Vismburku (Wysmburgu) jako držitel zboží kláštera dubského navrací Matějovi řečenému Dědek, měšťanu z /Českého/ Dubu, jeho ženě a dědicům lán, jejž Matěj prodal Šimonovi polesnému, svému spoluměšťanu, který bez dědiců zemřel a nedoplatil z kupní sumy 22 kop, a přijímá za to od Matěje 10 kop, z nichž se zavazuje uhradit případné dluhy na tomto lánu.
Charter: 3051
Date: 19. srpen 1434
Abstract: Albrecht, vévoda rakouský, štýrský, korutanský a kraňský, markrabě moravský a hrabě tyrolský, propůjčuje Jiřímu Scheckovi (Schekh) z Waldu léna uvolněná smrtí Mikuláše Sebekcha (Seebekchen): dvůr v Sitzenbergu a četné jiné platy, desátky, fojtství atd.
Charter: 369
Date: 2. říjen 1434
Abstract: Václav z Michalovic (Michelsperg), velkopřevor řádu johanitů v Čechách,
na Moravě, v Polsku atd., povoluje se souhlasem Ondřeje, Jana Gottfrieda a
Bartoloměje, komturů ve Strzegomi (Strigonien), Žitavě (Zittawie) a
Dzierżonióvě (Reichelbach), Vavřinci Schnellenwaldovi (Sollenwalt), komturovi,
a komendě ve Lwówku (Lemberg) na jejich žádost zřídit při této komendě domácí
špitál.
Charter: 270
Date: 12. listopad 1434
Abstract: Petr Burman, rychtář ustanovený dětmi Daniela fojta (Voits), a kmeti
města Zlotoryje (Goltberge) obnovují k žádosti Tomáše Petzolda (Petczold),
poručníka dětí jeho bratra Mikuláše, list dědičného rychtáře Mikuláše Fojta a
kmetů v Zlotoryji z 19.V.1418, kterým vysvědčují, že Mikuláš Yban prodal za 10
hřiven grošů Mikuláši Petzoldovi 1 hřivnu ročního platu ze své zahrady a jiných
statků, splatnou na sv. Walpurgu. Originál listiny byl zničen Mikulášovi
Petzoldovi za vpádu husitů.
Charter: 3052
Date: 14. listopad 1434
Abstract: Hanuš ze Stubenbergu (Stubenberig), nejvyšší šenk ve Štýrsku, potvrzuje jménem svého strýce Linharta z Liechtensteinu a jeho bratrance Mikuláše z Liechtensteinu Diemutě, ženě Jiřího Eybenstainera a dceři Jiřího Graefleina, a jejím dědicům léna, která má po svém otci: dvůr ve Waldhams (Walthalms) ve farnosti Jahrings (Jerungs) v obvodu rychty Zwettl (Czwetlar) o výnosu 1/2 libry feniků a desátek z 10 lánů a 1 městiště tamtéž.
Charter: 3053
Date: 20. listopad 1434
Abstract: Leonhard, biskup pasovský, který povolil Jiřímu Grefelovi odkázat léna, zemře-li bez synů, manželce Kateřině, dceři Oldřicha Pauera (Paurs), a po její smrti dcerám, uděluje jeho dceři Diemutě, ženě Jiřího Eybenstainera, na její žádost tato zděděná léna: 2 díly desátku z dvora a 2 mlýnů, 8 městišť a polí v Grosspertholzu (Perchtoltz), z dvora v Schönfeldu (Schonnfeld), ve Weikertschlagu (Weigkhartslag), z dvora, 15 lánů, 11 městišť, 2 mlýnů a polí v Thailu (Teil), celý desátek z 15,5 lánu a městiště v Hörweix (Herbeichs), 2 díly desátku z 3 dvorů, 10 lánů a 3 městišť v Kleinwetzles (Wetzels), celý desátek ze 4 lánů a městiště ve Frabergu (Freybergk), 2 díly desátku z rychty, 2 dvorů, 16 lánů, 37 městišť a mlýna v Grossgerungs (Gerungs), z 2 dvorů, lánu a pole v Kinzenschlagu (Kuntzenslage), z dvora, 8 lánů a 3 městišť v Heinreichs, z 11 lánů, 3 městišť a mlýna v Harruk (Haberugk), z 9 lánů, městiště a pole v Egres (Egkregs), ze 7 lánů, městišť a pole v Dietmanns (Dietmars) a z "Hilpoltzmul" tamtéž.
Charter: 2013
Date: 6. leden 1435
Abstract: Václav, kníže opavský a hlubčický, činí nadání 10 hřiven grošů pro oltářníka při oltáři sv. Mikuláše a sv. Martina v kapli kostela sv. Jana Křtitele a Evangelisty v Opavě. Plat mají odvádět opavští měšťané na sv. Markétu a sv. Martina. Oltářník má konati vigilie na neděli po sv. Václavu a druhého dne sloužiti zádušní mši. Ročně má sloužiti na 30 mší za zamřelé.
Charter: 1451
Date: 8. leden 1435
Abstract: Anna, dcera Hanuše Strobla, a bratr Hanuš Pertting z Klosterneuburgu (Newnburgk Klosterhalben) se souhlasem své vrchnosti Štěpána Ekkera, mistra johanitské komendy v Mailbergu, prodávají Jiřímu Toblerovi a jeho dědicům za určitou hotově vyplacenou sumu peněz vinici v Mailbergu „auf den Seczen“ řečenou „Raisalsatz“ mezi vinicemi Nikla Mütera a Tomáše Chöchela o výměře 4,5 čtvrti, z níž se odvádí mistru v Mailbergu 19 vídeňských feniků a 1 helbling purkrechtu na svatého Kolmana, dále polovinu vinice tamtéž mezi vinicemi Gaisslleischina a Henzla Hekchla, ¼ vinice mezi vinicemi Verta Kanistarfera a Zmiela, ¼ vinice vedle Gaperlerina z Eggenburgu (Egenburkg) a Petra Wasera, z nichž se platí ½ vědra moštu (z každé čtvrti) purkrechtu.
Charter: 486
Date: 21. únor 1435
Abstract: Bernard purkrabí z Donína (Donen) a Hanuš z Raussendorfu (Raussindorff),
oba dědiční páni na Plakowicích (Plakewitcz), potvrzují, že Ortha, žena Petra
Bredela (Predil), a Matěj Schram (Scrame) vyznali, že jsou dlužni bratrům
Michalovi starému a Michalovi mladému Bredlům 16 hřiven pojištěných na jejich
statku, z nichž mají platit roční úrok 1 1/2 hřivny a 4 groše ve dvou termínech
(na sv. Valpurgu a na sv. Martina); nebude-li dluh splacen na nejbližší svátek
sv. Jana Křtitele, statek propadá.
Charter: 2015
Date: 24. únor 1435
Abstract: Radní a starší města Opavy slibují podle nadání knížete Václava platiti kaplanu Martinovi, oltářníku oltáře sv. Martina a sv. Mikuláše v johanitském kostele v Opavě, a jeho nástupcům 10 hřiven ročního platu (5 na sv. Markétu a 5 na sv. Martina) z příjmů náležejících knížeti.
Charter: 2014
Date: 25. únor 1435
Abstract: Racek z Rakodav (Racodaw) a Pavel z Prahy, administrátoři biskupství olomouckého, potvrzují nadání opavského knížete Václava pro oltář sv. Mikuláše a sv. Martina v johanitském kostele v Opavě. Inserována listina knížete Václava z 6.I. 1435 (Hradec), kterou činí tuto nadaci (ŘM inv. č. 2013).
Charter: 3054
Date: 10. srpen 1435
Abstract: Oldřich (Wlrich), opat kláštera v Thierhaupten (Tyerhawbten), a Pavel Hausner, rychtář v Aichachu, vydávají ověřený opis listiny z 24.IX.1363 (Tirol), jíž Rudolf, vévoda rakouský, štýrský, korutanský a hrabě tyrolský, přijímá Rudolfa Haslangera s jeho tvrzí Thierberg (Tierberch) a jeho dědice s 12 ozbrojenci do svých služeb na 4 roky od sv. Michala za plat 1200 zlatých ročně (ihned 600 zlatých, na sv. Jakuba dalších 600 a potom každý rok o suchých dnech po 300 zlatých), slibuje jim úhradu škod, za niž jmenuje rukojmí Konráda Chreygera a Hanuše Lozpergera, své komorníky, a povoluje jim volně se pohybovat v jeho zemích.
Charter: 2714
Date: 16. srpen 1435
Abstract: Jan a Vintíř (Wyntierss) bratři Kocové z Dobrše prodávají zákupným právem poplužní dvůr ve vsi Bukovníku, jejž držel Kukvanda, který jim vyplatil 10 kop, s dědinami a vším příslušenstvím včetně příslušného dílu luk Janovi řečenému Ratajíkovi za plat 1 kopy 7 grošů na sv. Havla a 1 kopy na sv. Jiří. Jinak bude Jan osvobozen od všech platů kromě zemské berně a může dvůr prodat, přičemž zaplatí on i kupec 1 groš "vstupného".
Charter: 2741
Date: 23. září 1435
Abstract: Albrecht z Koldic, hejtman krále českého ve Svídnicku a Javorsku, vysvědčuje a potvrzuje, že Janek z Chotěnic prodal Sanderovi z Grunau (Grunaw) a jeho dědicům 29 hřiven peněz ročního platu (každou za 10 hřiven grošů pražských) ze vsí Lusina (Lossin) a Bartoszówek (Partiansdorff), tj. část z platu 100 kop z těchto vsí a z Ciechów (Tyczelsdorff), Wrocisawice (Opeczindorff), Debice (Damrischen), Postolice (Postelicz), Sokolniki (Czogkeling), Jarostów (Eyserdorff), Damianowo (Damiansdorff), Piekary (Pegkern) a Różana (Ledirhofe) aj., který Janek z Chotěnic dostal od krále Václava, a nařizuje úředníkům a obcím těchto vsí plat Sanderovi odvádět. Plat může být vykoupen zpět.
Charter: 1450
Date: 26. říjen 1435
Abstract: Haidenrech a Bernhart, bratři, truchsesové z Grueb (Gruob), se souhlasem lenního pána Albrechta, knížete rakouského a markrabí moravského, na místě hraběte Michala z Hardeggu (Hardegkk), purkrabího v Magdeburgu (Maidburgk), postupují Štěpánu Ekkerovi, mistru, a konventu komendy v Mailbergu (Martperg) platy v Alberndorfu v úhrnné sumě 14 liber 3 šilinky 26,5 feniků výměnou za 14 liber 74,5 feniků v „Posenhaselpachu“.
Charter: 2095
Date: 9. leden 1436
Abstract: Petr Grill, městský rychtář ve Fürstenfeldu (Furstenueld), a městská rada vysvědčují, že přijali od tamního komtura a faráře Martina Kefera 32 liber vídeňských feniků na sloužení nešpor vždy v předvečer sv. Barbory a zádušní mše následující den u oltáře sv. Barbory ve farním kostele sv. Jana; správce pokladny (zechmistr) má vydávat k tomuto účelu vždy 12 šilinků feniků (24 feniků knězi, 24 školnímu mistru, 12 kostelníkovi, 12 škole, 24 žákům dohromady); nadační suma má být uložena v městské pokladně nebo za ni může být založena jiná mše.
Charter: 1976
Date: 23. duben 1436
Abstract: Václav z Michalovic (de Michelsperg), nejvyšší mistr johanitského řádu v Čechách, potvrzuje k žádosti komtura Heřmana a johanitů v Starém Brně smír, kterým byl ukončen spor s abatyší Martou a konventem Panny Marie v Starém Brně o pole, meze, desátky a zakládání nových vinic, vedený před zábrdovickým opatem Matějem.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data