Fond: Maltézští rytíři - české velkopřevorství (1085-1875)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > RM >>
Charter: 1560
Date: 13. leden 1297
Abstract: Irrnfried z Eckartsau (Ekhartsawe), jeho žena Alžběta, synové Otto, Chadolt, Hauch a Oldřich a dcery Markéta, Alžběta a Anna se ve svém sporu s johanity v Unterlaa (Loech) o právo na purkrecht v Hetzendorfu (Herrendorf) tohoto práva zcela zříkají ve prospěch johanitů, kteří jim za to odvedli 1 vědro vína a 1 měřici pšenice.
Charter: 1111
Date: 31. leden 1297
Abstract: Papež Bonifác VIII. nařizuje všem prelátům, aby papežská privilegia udělená johanitům spravedlivě vykládali, vybízeli k udělování almužen johanitům a náležitě se k nim chovali.
Charter: 602
Date: 12. únor 1297
Abstract: M. Petr, kanovník vratislavský, rozhoduje, že poddaní z Tyńce (Tynz)
mají platiti tamní johanitům desátky bez ohledu na privilegium, které
předložili.
Charter: 198
Date: 25. březen 1297
Abstract: Bohuš z Pogrelly (Pogrella) prodává bratru Oldřichovi řečenému Svév
(Sueuo), komturovi johanitské komendy v Losiówě (Lossow) a zástupci nejvyššího
mistra v Polsku, všem bratřím řádu a především komendě v Losiówě roční plat 16
skudů, který má náležet na jejich mlýně u vsi Wróblin (Vroblyn), a všeho svého
práva na tento mlýn se zříká v přítomnosti a za svědectví Boleslava, knížete
opolského.
Charter: 2692
Date: 27. září 1297
Abstract: Oldřich z Hradce dává řádu templářů se souhlasem krále Václava dvůr u své vsi Hrutkov (Rudgerslag), nazvaný Nový dvůr, se vším příslušenstvím v hranicích, které byly vyznačeny v přítomnosti mistra řádu v Čechách a na Moravě - bratra Ecka, do plného vlastnictví k obdělání, vymýcení lesů atd.
Charter: 2693
Date: 30. září 1297
Abstract: Protiva (Protheba) řečený z Doubravice (Dobrauuyz) vysvědčuje pře úředníky provinciálního soudu, že menší část své dědiny ležící na obou březích Bečvy (Beyx) a koupené kdysi od Šebora z Úherčic (Auuerschiz), Drslava (Drizlaum), syna Vykandova, Herborda (Herwerdum) z Nezamyslic (Nizamylyz), Matouše z Žeranovic (Geranowyz) a Mikuláše z Veselí (Wezzel), se souhlasem krále Václava za 250 hřiven stříbrných prodal a zbývající větší část pro spásu své duše odkázal Eckovi, mistru templářského řádu v Čechách a na Moravě a jeho řádu.
Charter: 601
Date: 19. prosinec 1297
Abstract: M. Petr, kanovník vratislavský, přisuzuje zatímně nárok na desátky ze 3
lánů, které má platiti Mikuláš z Cieplowod (Ceplowod) a jeho bratranec Kuneš
řečený z Piotrkówa (Petricow), Peregrinovi, tynieckému (Tynz) komturovi, pokud
vratislavský kanovník kníže Boleslav neprokáže svůj nárok na tyto
desátky.
Charter: 1192
Date: 1298
Abstract: Biskupové Ondřej venafranský, Adam (martoranský), Jakub (gravinensis), Lambert aquinský, Matouš veglijský, Lando soanský, Roman crojský (Croensis), Hildebrand aretinský a jerusalemský arcibiskup Basilius udělují kostelu sv. Vojtěcha ve Strakonicích1 čtyřicetidenní odpustky.List potvrzuje pražský biskup Řehoř 29.V.1298 (Praha).
Charter: 2063
Date: 27. únor 1298
Abstract: Rudolf, rychtář v Mariboru (Marchpurch), a jeho žena Alžběta prodávají komturu Arnoldovi (Arnnolten) a konventu komendy v Mellingu (Melnich) 2 hřivny a 10 feniků ročního platu od poddaných Bernarda (Wernhart) a Hainzela a zavazují se osvobodit plat od případných cizích nároků.
Charter: 2134
Date: 23. duben 1298
Abstract: Bavor ze Strakonic (Bavarus de Straconicz) dává kostelu sv. Petra v Horažďovicích (Horazdeyowicensis) a bratřím, kteří zde slouží mše, jako věno 3 lány v lese řečeném Babín (Babyni), které mohou vyklučit, s loukami, horou Bělicí (Byeliczie) a potokem Hřebnicí (Hrsebniczie).
Charter: 2694
Date: 16. červenec 1298
Abstract: Mikuláš řečený z Dobřínska (de villa Dobrenz) vysvědčuje před úředníky provinciálního soudu, že jeho švagr Eberhard řečený ze Stendorfu se svou ženou prodali bratru Th., členu řádu templářů na Templštejně (Tempilsten), 4,5 lánu v Dobřínsku, jeho bratr Ingram 9 vinic v Perovicích (Petirwiz) a dva jeho bratři Abel a Vícemil (Wyzemilus), vstupujíce do řádu, mu darovali svůj podíl - 10,5 lánu, 6 dvorů, 1/2 lesa a pastviny v Dobřínsku a 9 vinic v Petrovicích, a že řádu náleží i ves Popovice (Popiz), kterou jeho otec kdysi odkázal klášteru oslavanskému (Ozla), a zříká se ve prospěch řádu všech svých práv na tyto statky a postupuje mu kostelní podací.
Charter: 987
Date: 27. červenec 1298
Abstract: Václav II., král český, obnovuje k žádosti Jindřicha z Rindhuze, mistra špitálu Panny Marie, své konfirmační privilegium privilegia krále Přemysla Otakara II., vydané před korunovací. Inzerovaná listina Václava II. z 30.6.1284 (Praha) /ŘM, inv. č. 986/.
Charter: 1561
Date: 11. listopad 1298
Abstract: Jan (Jans), syn Paltramův, a jeho žena Klára (?- Chlarmei) a všichni dědici prodávají johanitské komendě v Unterlaa (Nider Loch) zahradu při cestě před Vídní, kterou Jan zdědil po svém otci, za 3,5 vědra vína a 2 hřivny stříbra; johanité mají z této zahrady platit 60 feniků purkrechtu vždy na sv. Michala kněžně.
Charter: 537
Date: 1299
Abstract: Jindřich řečený Juvenis, vladař, a ostatní obyvatelé vsi Pisarzowice
(villa Scriptoris) se přiznávají k 2 hřivnám ročního platu v plodinách
johanitům v Brzegu. Plat je splatný na svátek sv. Martina.
Charter: 1113
Date: 23. březen 1299
Abstract: Papež Bonifác VIII. ustanovuje opata zábrdovického (Saberdowiz) kláštera konzervátorem johanitského řádu.
Charter: 536
Date: 24. červenec 1299
Abstract: Veřejný notář Adam z Ratiboře (Rathibor) vydává opis listiny
vratislavského knížete Jindřicha na darování podacího kostelního v Brzegu
(Alteripe que Brega) johanitům z r. 1284 (Vídeň) /ŘM inv. č. 534/. Opis ověřuje
též notář Petr z Bernu.
Charter: 15
Date: 2. srpen 1299
Abstract: Jan, děkan kostela sv. Kříže ve Vratislavi, a Jan, probošt z Plzně (de
Pilsna), vyznávají, že Jindřich, komtur ve Strzegomi (Strigun), vystavěl z
pověření slezského knížete Bolka a na jeho náklad městské hradby ve Strzegomi;
vyznávají dále, že johanitům zde patří městiště od hřbitova až k jejich
dvoru.
Charter: 16
Date: 5. listopad 1299
Abstract: Jan, biskup vratislavský, potvrzuje inzerovanou listinu slezského a
vratislavského knížete Jindřicha pro johanitskou komendu ve Strzegomi (Strigun)
z 22. února 1272 (viz ŘM, inv. č. 10).
Charter: 1321
Date: 25. leden 1300
Abstract: Irrnfried v. Eckartsau (Ekkohartsowe) se souhlasem své ženy Alžběty a dětí dává johanitům, zvláště komendě v Mailbergu (Moewerperge), léno v Huerblingen, z něhož má být bratřím vypláceno 16 feniků ročně vždy na svatého Kolmana.
Charter: 2956
Date: 25. únor 1300
Abstract: Oldřich z Kuenringu (Chunring) a jeho žena Magdalena prodávají rytíři Oldřichovi, sídlícímu u minoritů ve Vídni, za 13 liber vídeňských feniků 6 a 13 šilinků feniků purkrechtního platu z 18 vinic ležících před Widmertor (Witiner puerhtor) a zavazují se plat hájit před cizími nároky; z tohoto platu se odvádí 12 feniků vévodskému dvoru.
Charter: 1319
Date: 13. listopad 1300
Abstract: Herman, maršálek z Landenbergu (Landenberch), rozsuzuje spor mezi komendou v Mailbergu (Mewrperge) a Adelaidou (Alhaiden), ženou Gaweina z Trostbergu (Trostperch), a jejím synem Oldřichem o statky v Untermarkersdorfu (Marqwartestorf an der Pulka), které Adelaidin otec Fridrich v. Pivgen a její muž komendě prodali. Adelaida a Oldřich se mají zcela vzdát nároku na tyto statky ve prospěch komendy, která jim za to vyplatila 15 liber vídeňských feniků.
Charter: 1320
Date: 18. listopad 1300
Abstract: Konrád, opat, a konvent kláštera v Melku (Melch) potvrzují na žádost Eberharda, komtura johanitské komendy ve Fürstenfeldu (Vursteluelde) a v Unterlaa (Loch) na místě mistra v Mailbergu (Meuwerperge), inzerovanou listinu z 4. XI. 1292, jíž Fridrich, opat, a konvent kláštera v Melku vysvědčují, že se při jednání s Leopoldem, komturem ve Vídni na místě mistra v Mailbergu (Meuwerperige), a tamního konventu zřekli nároku na dům v Unterlaa pod „vídeňskou horou“ a pole tamtéž ve prospěch mailberské komendy, která za to klášteru v Melku dala 2 libry platu v Gänserndorfu (Genstribendorf).
Charter: 1322
Date: 12. březen 1301
Abstract: Reichtz, vdova po Ottovi z Schönkirchen (Schonnchirchen) a dcera Oldřicha Stuchse z Trautmannsdorfu (Trautmanstorf), se souhlasem svého syna Otty dává svému synu Oldřichovi, bratru johanitské komendy v Mailbergu (Mowerperg) 2,5 libry vídeňských feniků platu v Döblingu (Toblikh), přičemž si vyhrazuje doživotní užívání tohoto platu. Přežije-li syna Oldřicha, připadne plat jejím dědicům, zemře-li dříve než on, bude Oldřich plat doživotně pobírat a po jeho smrti připadne mailberské komendě.
Charter: 1324
Date: 27. květen 1301
Abstract: Jindřich, plebán v Garsu (Gors), který koupil pro špitál v Eggenburgu (Egenburga) od Hertlína z Hurblinge se souhlasem jeho ženy Maczy jeho statky v Hurblinge, vysvědčuje, že špitál z těchto statků má odvádět komendě v Mailbergu (Mewrperg) každoročně na svatého Kolmana 16 denárů vídeňské měny a nic více.
Charter: 1323
Date: 16. červen 1301
Abstract: Chalhoch z Eberstorfu, rakouský komoří, a jeho synové Rudolf a Reimprecht dávají bratru Eberhardovi, komturovi, a komendě johanitů v Unterlaa (Lach) 4 libry a 11 vídeňských feniků platu v Oberlaa (Obern Lach) výměnou za 12 šilinků vídeňských feniků platu z léna Ebersdorf (Eberstorf).
Charter: 2695
Date: 18. říjen 1301
Abstract: Alšík (Alschico), syn Alberta z Melren (Merln), vyslovuje jménem svým a svých dědiců souhlas se smlouvou mezi svým otcem a řádem templářů na Templštejně (Tempelstain) a zavazuje se proti ní nejednat; k Alšíkovi se připojují Jenec z Našiměřic (Gentzo de Naschmaritz) a Drslav, sudí ve Znojmě.
Charter: 1326
Date: 1302
Abstract: Alber z Baumgarten (Paumgarten) a jeho bratři Kadolt (Chadolt), Vilém a Wichard, Kadolt (Chadolt) a paní Gerweich z Azenbrucku (Atzzenprukke), Dietrich z Baumgarten (Paumgarten) a jeho bratr Dietmar dávají svůj dvůr v Harrasu (Harrazze) o výnosu 2 libry feniků, který dříve s jejich souhlasem držel Gottfried z Falkenbergu (Valchenwerch), johanitské komendě v Mailbergu (Mourperig).
Charter: 2130
Date: 31. leden 1302
Abstract: Albert, hrabě gorický a tyrolský, fojt aquilejského, tridentského a brixenského kostela, se souhlasem svých synů Jindřicha a Alberta dává podací farního kostela ve Wolkensteinu (in castro Stayn in valle Junonis) po resignaci tamního plebána Dětřicha (Ditrici), syna kdysi Degenharda z Ebersteinu, bratřím špitálu sv. Jana Jeruzalémského.
Charter: 603
Date: 2. květen 1302
Abstract: Beatrix, kněžna olešnická a fürstenberská, přisuzuje ke dvoru v Pilawě
(Pylauia) porostlinu mezi dvorem v Kamionně (Kemererdorfh) a dvorem v Pilawě,
kterou z jejího příkazu vymezili strzegomský (Strigoniensi) fojt a Jindřich a
Gerhard, fojt v Katech (Kant).
Charter: 1325
Date: 2. prosinec 1302
Abstract: Štěpán Stuchs, jehož syn Štěpán s jeho souhlasem vstoupil do johanitského řádu a stal se členem komendy v Unterlaa (Loh), dává této komendě 2 lány a dvůr v Gallbrunnu (Galprunnen) s ročním výnosem 3 libry bez 21 feniků, 16 feniků purkrechtu v Hüttendorfu (Hirtzendorf), které mu komenda dosud vyplácela, a lán v Oberlanzendorfu (Obern Lantzendorf) o ročním výnosu 5 šilinků vídeňských feniků a zavazuje se spolu s Albrechtem Stuchsem z Trautmansdorfu (Trautmannestorf) a Ottou z Haslau (Haselawe) hájit tyto statky proti jiným nárokům.
Charter: 1327
Date: 1303
Abstract: Irrnfried (Ierenfrit) z Eckartsau (Ekhartsowe) a jeho synové Chadold a Otto vysvědčují, že Eberhard z Hofu (von dem Hof) prodal lán v Prutzendorfu (Prunsendorf) o výnosu 6 šilinků se vším příslušenstvím za 11 liber bez 60 feniků vídeňských johanitské komendě v Mailbergu (Mowerperge), zavazují se lán hájit proti jiným nárokům a v jejich případě vyplatit komendě 20 liber feniků.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data