Fond: Maltézští rytíři - české velkopřevorství (1085-1875)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > RM >>
Charter: 238
Date: 3. - 10. červen 1352
Abstract: Václav, kníže slezský a lehnický, potvrzuje, že zlotoryjský měšťan Pavel
("z Lypczk")1 odkázal tamní johanitské komendě 1 hřivnu ročního
platu z městské lázně a že komtur Jan Beer koupil plat 15 skudů grošů z téže
lázně.
Charter: 1403
Date: 24. červenec 1352
Abstract: Purchart, Otto, Perchtold a Purchart mladší, purkrabí v Magdeburgu (Maydburch) a hrabata z Hardeggu (Hardekke), se zaručují platem 4 liber bez 60 vídeňských feniků z Neuruppersdorfu u Wildendürnbachu (Rueprehtstorf) za plat 3,5 libry vídeňských feniků z 2,5 lánu a 6 dvorů v Siebenhirten (Sibenhirten), který Oldřich Pruntzendorfer, jeho žena Markéta a její děti Jan, Kateřina, Alžběta a Anežka prodali za 37 liber 70 feniků Ottovi z Vídně, členu johanitského řádu, a komendě v Mailbergu (Maeurperge) /viz ŘM, inv. č. 1402/.
Charter: 1402
Date: 24. červenec 1352
Abstract: Oldřich Prutzendorfer, jeho žena Markéta a její děti z prvního manželství s Ortolfem ze Siebenhirten (Sibenhirten) Jan, Kateřina, Alžběta a Anežka na úhradu Ortolfových dluhů u židů prodávají 3,5 libry vídeňských feniků platu z 2,5 lánu a 6 dvorů v Siebenhirten s příslušenstvím za 37 liber 70 feniků Ottovi z Vídně, členu johanitského řádu, a komendě v Mailbergu (Maeurperge) a zavazují se spolu s Jindřichem Hummelem, Marchartem (Marichart) Purtdorferem a Jindřichem Chrotenstainerem na místě nedospělých Markétiných dětí hájit plat proti jiným nárokům.
Charter: 778
Date: 13. říjen 1352
Abstract: Zemští kmeti na zahájeném soudu v Olawě vysvědčují a potvrzují, že
Mikuláš Kalinke z Kalinowé (Kalnow), Guntzel Schindel (Schindil) a jeho žena
Kateřina prodali alodiální statek a mlýn v Kalinowě komturovi johanitské
komendy v Oleśnici M. (Olsna) Knechtovi z Haugvic (Hugewicz) a že se Kateřina
zřekla všech nároků na své věno na tomto majetku, které od ní komenda vykoupila
za určitou hotově zaplacenou sumu.
Charter: 1404
Date: 14. říjen 1352
Abstract: Hrabě Purchart (Buorchart) purkrabí v Magdeburgu (Maydburch) a hrabě z Hardeggu, prodává 12 liber bez 8 vídeňských feniků platu ze statku v Leitzersdorfu (Leuczestorfu) (kde je usazeno celkem 13 vyjmenovaných poddaných, z nichž 2 platí 20 feniků z ¼ lánu, 7-8 šilinků a 3 feniky z ½ lánu, 1 - 9 šilinků 6 feniků z ½ lánu a 2 - 14 šilinků 6 feniků z celého lánu), za 155,5 libry a 16 feniků Ottovi z Vídně, členu johanitského řádu, a komendě v Mailbergu (Meurperig).
Charter: 2899
Date: 28. říjen 1352
Abstract: Karel IV., král český, oznamuje purkrabím, popravcům, dědičným soudcům, rychtářům a přísežným v Klodzku (Glacensis), že poddaní johanitského řádu podléhají jen svému vlastnímu soudci podle privilegií daných řádu a vložených do desk zemských.
Charter: 1713
Date: 9. listopad 1352
Abstract: Ondřej z Racławiczek (Rosslawicz), kanovník a oficiál vratislavský, vysvědčuje, že před Janem Conoplachem, prokurátorem komtura a konventu johanitské komendy Božího Těla u Vratislavi (prope Wratislauiam), vratislavský měšťan Peček (Peczko) Stengel (Stengil) daroval komendě 5 hřiven grošů pražských ročního platu ze svého majetku ve vsi Królikowice (Krolicowicz), z nichž má 3 hřivny doživotně pobírat Mikuláš, jeho syn a professus řádu; plat má být odváděn vždy na svatého Michala a může se za 50 hřiven vykoupit a převést jinam.
Charter: 2417
Date: 6. prosinec 1352
Abstract: Jan, syn kdysi Wernhera ze Strakonic (Strakonycz) se souhlasem své ženy Kateřiny se zavazuje vyplácet křižovníkům řádu sv. Jana Křtitele ve Strakonicích na výživu z 5 kop grošů pražských, které jim odkázal jeho otec, 20 grošů každoročně v předvečer Zvěstování P. Marie, kdy má být sloužena výroční pobožnost za Wernhera a za Janova bratra Václava, dokud jim nevyplatí celou sumu 5 kop v hotovosti. Při nezaplacení budou mít křižovníci právo držet Janovo pole o rozloze 12 jiter vpravo od cesty ze Strakonic k lesu řečenému Tisovík (Tyssowik) až do složení 5 kop.
Charter: 634
Date: 22. leden 1353
Abstract: Bolek, kníže slezský, fürstenberský a svídnický, prodává s možností
výkupu tynieckému komturovi Knechtovi z Haugvic (Knechtiln von Hugowicz)
šosovné v Tyńci (Tincze) a Glinici (Glynicz) a zemská fojtství v Tyńci, Glinici
a Karczynu (Karczyn) za 200 hřiven grošů pražských.
Charter: 2903
Date: 3. únor 1353
Abstract: Hugo z Donersteinu (Donyrsteynensis), královský hejtman v Klodzku, vysvědčuje, že Mikuláš z Kunzendorfu (Kunczindorf) prodal Weissovi z Knobelsdorfu 4 poplatné lány v Drogoslawi (Kunczindorff), a hejtman mu je uděluje.
Charter: 2901
Date: 11. únor 1353
Abstract: Hanek z Knobelsdorfu (Cnoblouchstorf), Otta a Otakar z Gluboce (Glubocz) a Weisse z Knobelsdorfu (Knoblouchstorf) vysvědčují, že komtur Jakub a jeho spolubratři v Klodzku (Glacz) koupili za 36 kop grošů od Mikuláše z Kunzendorfu (Cunczindorf) 4 lány v Drogoslawi (Cunczindorf) a že Weisse přijal tyto lány jejich jménem, poněvadž jim je odmítal purkrabí uděliti.
Charter: 641
Date: 14. březen 1353
Abstract: Bolek, kníže slezský, fürstenberský a svídnický, prodává se souhlasem
kněžny Anežky tynieckému komturovi Knechtovi z Haugvic (Hugowicz) šosovné ze
vsi Karczyn (Karzczyn) v částce 10 hřiven ročně a službu na koni příslušející
tamní rychtě za 200 hřiven s ponecháním práva výkupu.
Charter: 2736
Date: 7. květen 1353
Abstract: Jindřich, kanovník pražský a olomoucký, generální vikář olomouckého biskupa Jana, na prezentaci bratří Jimrama (Igram) a Filipa z Jakubova (Jacobaw) a Oldřicha z Želetavy (Seltaw) potvrzuje k farnímu kostelu v Želetavě po smrti plebána Lva nového plebána Mikuláše, syna Mikulášova, klerika z Mikulovic (Mikulowicz).
Charter: 2902
Date: 14. červenec 1353
Abstract: Hanek z Knobelsdorfu (Knoblouchsdorf), královský purkrabí v Klodzku (Glatz), potvzuje, že Mikuláš z Kunzendorfu (de Kunczindorf) prodal komturovi Jakubovi a jeho spolubratřím v Klodzku 4 poplatné lány v Drogoslawi (Kunczindorff) a jeho žena Anna, dcera někdy Tomáše z Haugvic (Thammonis de Huguwitz), se vzdala práva na tyto lány, které byly jejím věnem.
Charter: 1594
Date: 23. srpen 1353
Abstract: Rueger Walicher z Grinzingu (Grintzingen) se dělí se svým zetěm Wolfhartem Grillem a jeho ženou Kunhutou o statky pozůstalé po jeho zemřelé ženě Geysel, Kunhutině matce, a to tak, že Wolfhartu a Kunhutě připadnou 4 vinice ve vsi Grinzingu o celkové výměře 2,5 jitra a plat 3 liber vídeňských feniků z Haeundlinovi vinice v Enzersdorfu (Engelschalichstorf) řečené “široké“ (prayten) a Ruegerovi dům v Grinzingu, vinice za ním, dům vedle domu Heftenhangstova, 7 vinic tamtéž o celkové rozloze 2 a ¾ jitra a 3 libry vídeňských feniků platu z Haeundlinovi vinice v Enzersdorfu.
Charter: 353
Date: 2. září 1353
Abstract: Přeclav, biskup vratislavský, oznamuje faráři v Teuniansdorf (?), že na
presentaci Siegfrida z Raussendorfu (Russindorph) ustanovil k nově zřízenému
oltáři Nejsvětější Trojice ve farním kostele ve Lwówku (Lemberg) oltářníka
Mikuláše, komtura tamní johanitské komendy, a členy jeho řádu, a žádá ho, aby
je uvedl v držení oltáře.
Charter: 1406
Date: 9. říjen 1353
Abstract: Mikuláš Chueffinger, jeho žena Kunhuta, Bernhart z Baumgarten (Pavngarten), syn Fridrichův, prodávají johanitské komendě v Mailbergu (Mewrperg) ½ libry vídeňských feniků platu z ½ lánu v Hagendorfu, který má být odváděn vždy na svatého Michala, za 6 liber vídeňských feniků.
Charter: 1405
Date: 19. listopad 1353
Abstract: Anežka, vdova po Gerhartu Gneusovi (Gnawsen) z Ernstbrunnu (Ernespruen), její zeť Oldřich Velebrunner, jeho žena Gertruda a Jan Redeprunner, její strýc, prodávají johanitské komendě v Mailbergu (Mewrperg) 3,5 libry bez 22 feniků platu z 3,5 lánu a 1 dvora v Naglern (Naglarn) s příslušenstvím za 44 liber 74 feniků; plat má být odváděn ve dvou termínech - na svatého Jiří a na svatého Michala.
Charter: 541
Date: 19. únor 1354
Abstract: Kateřina, kněžna slezská a břežská, vysvědčuje a potvzuje, že Oldřich ze
Seifersdorfu (de Syffridiuilla) prodal komturovi Valterovi a johanitům v Břehu
1 hřivnu a 4 skudy ročního platu ze 2 lánů v Gaći (Heyda). Plat je splatný ve 3
lhůtách - na sv. Michala, na svátek Očišťování Panny Marie a sv.
Valpurgy.
Charter: 1714
Date: 22. únor 1354
Abstract: Konšelé města Vratislavi (Wratislauuie) se souhlasem obce prodávají jménem špitálu Božího Těla 4 lány a 1 čtvrť bez 1 jitra polí blízko stříbrného dolu před svídnickou (Swidnicen.) branou, náležející dříve špitálu, za 150 hřiven grošů pražských johanitské komendě u kostela Božího Těla před svídnickou branou a zavazují se, že si špitál nebude činit nároky na 26 jiter polí, které kdysi držel a které jsou nyní ve vlastnictví komendy.
Charter: 1407
Date: 23. duben 1354
Abstract: Jan (Jans) ze vsi Kadolz (Chadoltz) a jeho žena Anna prodávají dvůr v Kadolz vedle dvora Jindřicha Plancha, který drželi purkrechtním právem od komendy v Mailbergu (Mewrperg), za 6 liber vídeňských feniků a 12 feniků Michalovi Heldovi, který spolu se svými dědici má komendě odvádět každoročně na svatého Michala 2 feniky.
Charter: 542
Date: 9. červen 1354
Abstract: Kateřina, kněžna slezská a břežská, vysvědčuje a potvrzuje, že Jan
řečený Cron a Petr, syn Araka z Kummerowa (Cumerow), prodali 2 orné lány v
Szymanowicích (Schymonowitz) komturu Valterovi a johanitům v Brzegu.
Charter: 635
Date: 16. listopad 1354
Abstract: Havel z Lemberka (Lemberch), převor johanitského řádu, potvrzuje, že
jeho zástupce Knecht z Haugvic (Hugwicz), komtur v Tyńci (Tyncia), koupil za 7
hřiven ročního platu, který má být vyplácen po dobu života Petrovi z
Königsheimu (Kunigsheim) a po jeho smrti mají připadnouti 3 hřivny komendě v
Tyńci a 4 hřivny komendě v Žitavě (Sytauia).
Charter: 2194
Date: 18. listopad 1354
Abstract: Staroměstští měšťané Sypota, Jeklín, Henslin a Václav řeč. Unschawerides zavazují se komturovi Čeňkovi z Vartenberka (Wartenberch) a konventu u Panny Marie zpraviti statky v Hrubém Jeseníku (Jessenik), vynášející 24 kopy 6 grošů, od všech nároků.
Charter: 781
Date: 22. listopad 1354
Abstract: Havel z Lemberka (Lemberch), převor johanitského řádu v Čechách, Polsku
atd., vysvědčuje, že Křišťan (Cristanus), pomocník sklepníka johanitské komendy
v Oleśnici M. (Olsna), koupil 1 hřivnu grošů pražských ročního platu z peněz na
výživu bratří; tuto sumu má pietanciář vyplácet vždy na sv. Martina Křišťanovi,
po jeho smrti jeho ženě a sestře; po jejich smrti připadne opět komendě na
výživu. Část z této hřivny (1 lot grošů) má potom pietanciář o suchých dnech
odvádět převorovi na modlitby za Křišťanovu duši.
Charter: 1408
Date: 25. listopad 1354
Abstract: Šimon z Harrasu (Harraz), jeho žena Markéta, Pavel Durr z Haugsdorfu (Haugstorf) a jeho žena Alžběta, Mikuláš Chuefinger a Bernhart z Baumgarten (Pawmgarten) prodávají komturovi a johanitskému kostelu svatého Pankráce v Harrasu (Harrazz) 1 libru vídeňských feniků platu z Šimonova lánu v Hagendorfu za 17 liber a 60 feniků; plat má být odváděn vždy na svatého Jiří a na svatého Michala.
Charter: 1595
Date: 25. leden 1355
Abstract: Liebhart, opat kláštera v Aldersbachu (Allderspach), a celý konvent prodávají Tomáši, perkmistru z Lainzu (Lüntz), jeho ženě Markétě, Oldřichovi Chrawzzelovi ze Speisingu a jeho ženě Perchtě, Hanuši Wolkerovi ze St. Veit, jeho ženě a všem dědicům svoji vinici v Lainzu na Rosenpunt (Rospewnt) o rozloze 1 jitra, z níž se platí ročně 36 feniků purkrechtu, Konrádovi (z Hausbachu), komturu v Unterlaa (Loch), za 12 liber vídeňských feniků, které mají být složeny na sv. Martina, a roční plat 12 šilinků feniků rovněž na sv. Martina.
Charter: 638
Date: 2. březen 1355
Abstract: Havel z Lemberka (Lemberch), převor johanitského řádu v Čechách,
povoluje johanitům v Tyńci (Tyncia) získati darem i koupí platy ke své
obživě.
Charter: 354
Date: 3. březen 1355
Abstract: Havel z Lemberka (Lemberg), převor řádu sv. Jana Jeruzalémského, v
Čechách, Polsku, na Moravě a v Rakousku, vysvědčuje, že vykonavatelé poslední
vůle Sifrida z města Boleslawce (Boleslauia), měšťana ve Lwówku (Lewinberg) -
jeho syn Mikuláš, Arnold Leonis a Jan Vunkonis - postoupili ze Sifridova odkazu
4 hřivny grošů pražských ročního platu johanitům a farnímu kostelu ve Lwówku;
za to má být denně sloužena mše u oltáře Sv. Trojice za duši Sifridovu a
jmenovaných vykonavatelů, a jedna výroční mše členem řádu k tomu vybraným,
jemuž připadne polovina řečeného platu; druhou polovinu má dostávat komtur.
Nebudou-li mše slouženy, zaplatí johanité pokutu 1 ferton.
Charter: 2854
Date: 2. červen 1355
Abstract: Jan řečený Padovský (Paduanus), děkan vyšehradský, a Vrativoj (Wratiuogius), probošt týnský, vikáři arcibiskupa Arnošta, povolují, aby Havel z Lemberka (Lemberch), převor johanitského řádu v Čechách, Polsku, na Moravě a v Rakousku, a Mikuláš, komtur v Žitavě (Zytauia), směnili své kostelní podací ve vsi Chrastava (Craczania) s Janem z Donína (Donyn) za jeho podací v Ruppersdorfu (Rupertiuilla), a potvrzují tuto směnu.
Charter: 2857
Date: 14. srpen 1355
Abstract: Nikl Šoltys (Nyckil Schultheis), purkmistr, a kmeti v Žitavě vysvědčují, že Hanuš, purkrabí z Donína (Donyn), postoupil kostelní podací ve vsi Ruppersdorf (Ruprechtisdorf) Haškovi z Lemberka, velmistru johanitského řádu v Polsku, Čechách, na Moravě, a žitavskému komturovi Mikuláši (Nycklawse) z Radiboru (Rathebor) výměnou za jejich podací v Chrastavě (Craczow).
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data