Fond: Maltézští rytíři - české velkopřevorství (1085-1875)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > RM >>
Charter: 1976
Date: 23. duben 1436
Abstract: Václav z Michalovic (de Michelsperg), nejvyšší mistr johanitského řádu v Čechách, potvrzuje k žádosti komtura Heřmana a johanitů v Starém Brně smír, kterým byl ukončen spor s abatyší Martou a konventem Panny Marie v Starém Brně o pole, meze, desátky a zakládání nových vinic, vedený před zábrdovickým opatem Matějem.
Charter: 371
Date: 23. duben 1436
Abstract: Václav z Michalovic (Michelsperg), velkopřevor řádu johanitů v Čechách,
na Moravě, v Polsku atd., povoluje Mikuláši Gotwaldovi, kazateli komendy v
Klodzku (Glocz), odkázat všechny své knihy komendě ve Lwówku
(Lemberg).
Charter: 2094
Date: 10. červenec 1436
Abstract: Fridrich mladší, kníže rakouský, štýrský, korutanský a kraňský, postupuje Martinu Keferovi, komturu, a komendě johanitů ve Fürstenfeldu ( Furstenueld) starý farský dvůr (Altpharrhof), který kdysi náležel řádu, náhradou za dům za farním kostelem sv. Jana, postavený kdysi Hanušem ze Stadecku (Stadekg) a darovaný arcivévodou Arnoštem komendě, která jej postoupila Fridrichovi.
Charter: 2880
Date: 4. srpen 1436
Abstract: Jan z Dubé, děkan pražského kostela, a Šimon z Nymburka, arcijáhen boleslavský, administrátoři pražského arcibiskupství, pověření kapitulou, na žádost Jana Gotfrida, komtura a plebána johanitského farního kostela sv. Jana v Žitavě, bratří a farníků přenáší den zasvěcení kostela sv. Kříže na předměstí, který během let přešel na málo výhodné datum neděle po sv. Martinu, zpět na neděli po Nanebevzetí P. Marie, nařizují kazateli v kostele sv. Jana toto přenesení tři neděle po sobě oznámit při mši věřícím, a vysvědčují, že Jan, biskup gardenský, dal s jejich povolením 40 dní odpustků všem, kdo se v kostele sv. Kříže pomodlí ve svátky Kristovy, P. Marie, apoštolů a sv. Kříze a zasvěcení kostela 5x Otčenáš a 7x Zdrávas nebo něčím kostelu přispějí.
Charter: 1652
Date: 9. září 1436
Abstract: Jindřich Krumbnauer (Chrumbnauer), správce statků komendy sv. Jana v Kärntnerstrasse, uvádí vídeňského měšťana Linharta Ulmera v zástavní držbu vinice před Kärntnerthor na Gaisruche (Gaisrugk) při cestě do Laa o rozloze 1 jitra, a to na dobu, dokud mu Mikuláš Legler nesplatí dluh 32 liber vídeňských feniků, neboť Legler se nedostavil k projednání sporu o tento dluh.
Charter: 2380
Date: 21. září 1436
Abstract: Zikmund, římský císař a král uherský a český, zastavuje Přibíkovi z Klenového (Klenoweho) a jeho dědicům tvrz a městečko proboštství Pražského hradu Volyň (Wolyni) se vším příslušenstvím za 1000 kop grošů pražských, vyhrazuje si právo výplaty po čtvrtletní výpovědi a nařizuje Přibíkovi nepřetěžovat poddané.
Charter: 2329
Date: 24. říjen 1436
Abstract: Zikmund Lucemburský, král český, zastavuje ve 400 kopách grošů Jindřichovi Buzkovi z Hluban, který mu půjčil 100 kop, Bitozeves (Bytozewes) s dvorem a několik poddaných v Seménkovicích (Siemenkoviczich), náležejících křižovníkům u Matky Boží.
Charter: 3109
Date: 12. listopad 1436
Abstract: Leopold z Eckartsau (Ekcharczaw) potvrzuje k žádosti Zuzany, vdovy po Albrechtu Zedliczovi, mešní nadaci na jednu mši ve farním kostele v Ebenfurthu, kterou učinil její druhý zesnulý muž Oldřich Siebenhirter (Subenhirtter).
Charter: 3095
Date: 22. listopad 1436
Abstract: Antonín Fluviani, velmistr johanitského řádu, a konvent na Rhodu udělují Konrádovi z Plumberga komendu Sv. Peter.
Charter: 2381
Date: 23. listopad 1436
Abstract: Zikmund, římský císař a král uherský a český, připisuje Přibíkovi z Klenového (Klenoweho) na městečku Volyni (Wolyni), které mu zastavil za 1000 kop dalších 500 kop grošů pražských.
Charter: 2330
Date: 28. listopad 1436
Abstract: Zikmund Lucemburský, král český, zastavuje Václavu řečenému Cvok (Czwok), měšťanu Nového Města pražského, ve 200 kopách grošů, které je mu dlužen, Březiněves (Brzezznyiewes), náležející křižovníkům u Panny Marie.
Charter: 875
Date: 24. únor 1437
Abstract: Mikuláš Waldaw, komtur v Oleśnici M. (Olsen), vysvědčuje a potvrzuje, že
Mikuláš, krčmář z Oleśnice M., se svou ženou Kateřinou prodali 1/2 hřivny
ročního platu ze své krčmy a dvou lánů za 5 hřiven grošů českých Janu
Klosdorfovi (Closdorff), převoru tamního kostela; plat má být odváděn vždy v
neděli po svátku P. Marie kořenné a může být vykoupen zpět.
Charter: 876
Date: 14. březen 1437
Abstract: Mikuláš Waldaw, komtur v Oleśnici M. (Olsen) a šoltysové vsí
náležejících této komendě vysvědčují, že se paní Eneda Kochirsdorfová
(Kochisdorffin) nedostavila před jejich soud k projednání svého sporu s
Hanušem, šoltysem v Kucharzowicích (Kochisdorff), o její pohledávku 65 hřiven
na tamním statku, prohlašují proto tuto pohledávku za neplatnou a přiznávají
Hanušovi plné vlastnictví statku.
Charter: 704
Date: 1. duben 1437
Abstract: Zikmund Lucemburský potvrzuje Anně, vdově po Heinzovi (Hencze von Lazan)
z Lažan a jejím dětem právo na 34 hřivny šosovného z Wierzbice (Wurbitz), které
jejímu choti zapsal král Václav IV.
Charter: 1759
Date: 28. duben 1437
Abstract: Bratr Ondřej ( Andris) Lemberg, místodržící johanitského řádu v Čechách, na Moravě, v Polsku atd. a komtur ve Vratislaví (Breczlaw), se souhlasem komturů všech slezských komend na žádost bratra Jana Gnechwicze, komtura a pietanciáře, převora kostela Božího Těla Dominika aj. bratří vratislavské komendy potvrzuje platnost ztracené listiny kdysi převora řádu Semovíta na 10 hřiven grošů ročního platu, které z poloviny pro komendu a z poloviny pro její výživu koupil za 100 hřiven grošů bratr Matyáš Gaetke od komendy v Oleśnici M. (Olse), jejíž komtur má odvádět 5 hřiven na sv. Walpurgu a 5 na sv. Michala; listina je obnovována se souhlasem převora Václava z Michalovic (Michilsberg) a oleśnického komtura Mikuláše Waldaua (Waldaw).
Charter: 3055
Date: 2. červenec 1437
Abstract: Dorota, dcera kdysi Michala Ringhenntleina na Weikertschlag (Weicharczslag), prodává Hanuši Pladmulnerovi z téže vsi, jeho ženě Markétě a dědicům za určitou hotově vyplacenou sumu peněz louku řečenou "werd" před tržištěm ve Weikertschlagu, z níž se platí vrchnosti - Wolfgangu Fraunhofferovi - vždy na sv. Jiří 36 vídeňských feniků, zavazuje se louku hájit před cizími nároky a hradit případné škody.
Charter: 2331
Date: 22. říjen 1437
Abstract: Václav Myška (Misska) z Hrádku postupuje podkomořímu Janovi z Kunvaldu (Cunwaldu) Zdětín (Zdetyn) a Němčice (Niemczicze), které měl od krále Zikmunda zapsány a které král již dříve zastavil Janovi z Kunvaldu.
Charter: 2096
Date: 5. listopad 1437
Abstract: Martin Kefer (Keffer), komtur, a bratří johanitské komendy ve Fürstenfeldu (Furstenueld) vysvědčují, že zemský písař ve Štýrsku Leopold Aspach a Berchtold Chrotendorfer, jmenovaní knížetem Fridrichem mladším, za přítomnosti jmenovaných obyvatel Fürstenfeldu a Altenmarktu (Alden Markch) rozsoudili spor komendy s rychtářem, městskou radou a obcí ve Fürstenfeldu o statky ležící mezi městem a vsí komendy Altenmarkt; hranicí je čára od kamene pod Altenmarktem ke konci pole u řeky Feistritz, při čemž toto pole, na které si dosud činila nárok komenda, připadne městu; při nedodržení smlouvy má být knížeti vyplacena pokuta 200 liber.
Charter: 271
Date: 24. duben 1438
Abstract: Marek Reynka, rychtář jmenovaný dědičným fojtem, a kmeti města Zlotoryje
(Goltberge) vysvědčují, že Hanuš Lau (Law) prodal a postoupil Bartošovi
Kurhoffovi kus dědiny na "Vlčí hoře" (am Wolfberge), z které jde plat 18 grošů
komturovi.
Charter: 272
Date: 24. duben 1438
Abstract: Marek Reynke, městský rychtář, a kmeti města Zlotoryje (Goltberge)
vysvědčují, že Hanuš Lau (Lawe) postoupil Bartošovi Kurhofovi kus dědiny na
"Vlčí hoře" (an dem Wolfsberge), z níž plyne ročně plat 18 grošů
komturovi.
Charter: 273
Date: 24. duben 1438
Abstract: Marek Reynke, městský rychtář, a kmeti města Zlotoryje (Goltberge)
vysvědčují, že Bartoš Kurhof prodal Hanuši Lauovi (Lawe) 1/2 hřivny ročního
platu z kusu dědiny na "Vlčí hoře" (Wolfsberge) a ze všech svých statků za 5
hřiven. Plat je splatný na den sv. Valpurgy.
Charter: 706
Date: 28. duben 1438
Abstract: Jindřich, kníže slezský a ve Velkém Hlohově, uvoluje se prodati v
dědičné držení bratřím Mikuláši, Jindřichovi a Hanušovi Kelblichům statek v
Niemstówě (Heczoginwald), který jim udělil v léno.
Charter: 2097
Date: 7. červen 1438
Abstract: Martin Kefer, komtur johanitské komendy ve Fürstenfeldu (Furstenueld), se souhlasem velkopřevora a jeho místodržícího Hanuše, komtura v Mellingu, odkazuje Wolfgangu Stadlerovi, správci (pfleger) Fridrichu Sneyderovi, rychtáři Oldřichu Weicznerovi a Filipu Nusselovi, měšťanům, a Hanuši, správci pokladny kostela sv. Jana, ve prospěch tohoto kostela 675 liber a 200 zlatých a 20 liber feniků a stanoví sumy, které z toho mají být vypláceny na zádušní mše a ošacení a stravu chudým vždy 1., 7. a 30. den v měsíci, na zakoupení věčného platu pro žáky, kteří zpívají o Božím Těle, náb. bratrstvu, služebníkům a poddaným, na věčnou mši u oltáře sv. Barbory a kaplanovi, presentovanému komturem, který ji má sloužit, komturovi atd. „Obhájcem“nadace má být rakouský kníže Fridrich mladší.
Charter: 1654
Date: 14. září 1438
Abstract: Jindřich Krumbnauer, úředník komendy sv. Jana v Kärntnerstrasse, uvádí Hanuše Kesera, komtura této komendy, v držbu vinice Anny, dcery Zaglerovy, o rozloze 1/8, ležící na horním Goldecku (Goldegk) vedle vinice Hanuše Ranndekkera, protože její držitelé dluží komendě za 4 roky roční plat 17,5 feniků gruntovného a Dorota, vdova po Kristiánu Zaglerovi, jako nejbližší Annina příbuzná se nedostavila k soudu.
Charter: 1653
Date: 14. září 1438
Abstract: Jindřich Krumbnauer, úředník komendy sv. Jana v Kärntnerstrasse, uvádí komtura této komendy Hanuše Kesera v držbu vinice Mikuláše Haunfeldera (Hawnuelder) na Haberpeunt, vedle vinice Ondřeje Wunnsama, protože její nynější držitel Erhart, pekař, dluží komendě po 2 roky 16 měřic ovsa ročního gruntovního platu a nedostavil se k projednání sporu.
Charter: 372
Date: 25. listopad 1438
Abstract: Veřejný notář Jan Reichenbach potvrzuje na žádost Vavřince
Schnellenwalda (Snellenwald), komtura ve Lwówku (Lemberg), inzerovanou listinu
z 26. VI. 1403 (Lwówek), jíž Hanuš Renker (Renckir) prodal 2 lázně ve městě
Jungehansovi a jeho ženě Anežce za 1 hřivnu grošů ročního platu, která má být
odváděna vždy na sv. Walpurgu a na sv. Michala po 16 groších kostelu P. Marie a
po 8 groších komturovi. Vedle toho je Jungehans dlužen Renkerovi 40 hřiven,
které má splácet po 4 hřivnách ročně (2 na letnice a 2 na sv.
Martina).
Charter: 3056
Date: 17. leden 1439
Abstract: Ondřej z Rohru (Ror) jménem svých a dědiců prodává za určitou hotově vyplacenou sumu Wolfgangovi Schauchingerovi a jeho dědicům čtvrtinu desátku (v obilí) ze vsi Poppendorf na řece Peilach (Poppendorff pey der Piclach), kterou držel lénem od pasovského biskupa Leonharda, povoluje Wolfgangovi toto léno prodat, zastavit atd., zavazuje se hájit je proti cizím nárokům a hradit případné škody.
Charter: 370
Date: 4. březen 1439
Abstract: Ondřej z Lemberka (Lemberg), místodržící českého, polského atd.
převorství johanitského řádu se souhlasem Gottfrieda, Vavřince Schnellenwalda
(Snellenwalt), Vincence a Jana Glaubitze - komturů v Žitavě (Zittaauie), Lwówku
(Lemberg), Strzegomi (Strigonia) a Týnci (Tynczea) - vysvědčuje a potvrzuje, že
bratři komendy ve Lwówku (Lemberg) prodali cestovní breviář, který jim kdysi
daroval Mikuláš Storm, bratru Zikmundovi z Klodzka (Glacz); po jejich smrti
připadne breviář opět komendě.
Charter: 571
Date: 28. květen 1439
Abstract: Zemští kmeti v Olawě (Olaw) vyznávají, že se Hanuš Kyttel (Kyttil) vzdal
nároků vůči johanitům v Brzegu v záležitosti Kateřiny Löblové (Loblynne) a
potvrdil, že mu bylo zaplaceno.
Charter: 1761
Date: 3. červen 1439
Abstract: Albrecht, markrabí braniborský, purkrabí norimberský (Nurenberg) a hejtman krále českého ve Vratislavi (Bresslaw), spolu s hofrychtéřem Hanušem Seidlitzem (Seidelitcz) a manským soudem potvrzují na žádost místodržícího johanitského řádu a komtura, že mu náleželo 11 věrduňků platu z rychty v Mnichowicích (Monchsdorff), a to 3-4 roky před vpádem kacířů do země, a přiznávají jemu a komendě právo na tento plat a na krčmu.
Charter: 1760
Date: 3. srpen 1439
Abstract: Albrecht z Koldic (Culdicz), hejtman krále českého v knížectví svídnickém a javorském, vysvědčuje a potvrzuje, že Zikmund z Parchiwitz (Parchwicz) a jeho žena Kateřina prodali Ondřeji (Andris), místodržícímu johanitského řádu a komturovi komendy Božího Těla ve Vratislavi (Breslaw), a konventu této komendy 47 hřiven ročního platu z města Świdnice (Sweidnicz), který náležel Alžbětě, vdově po Petru z Parchiwitz, a jejímu synu Mikuláši (Michel) a po nich Zikmundovi a Kateřině.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data