Fond: Maltézští rytíři - české velkopřevorství (1085-1875)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > RM >>
Charter: 2243
Date: 7. červen 1375
Abstract: Rychtář Verner, purkmistr Tomášek a přísežní Menšího Města pražského rozsuzují, že Petrhold a jeho dědici mají odváděti ročně konventu u Panny Marie 4 libry vosku ze svého domu v 8 dnech před Očišťováním Panny Marie.
Charter: 2242
Date: 7. červen 1375
Abstract: Rychtář Verner, purkmistr Řehoř, písař a přísežní Menšího Města pražského vysvědčují, že Prokop, někdy syn Ortlina, kameníka (lapicida), prodal 3 kopy grošů ze svého domu (mezi domy Mikulky a Prokopa Sopucha) komturovi Herešovi ze Zvířetic (Zwerzeticz) a konventu u Panny Marie za 30 kop grošů. Plat má být odváděn po 1 ½ kopě na sv. Havla a na sv. Jiří.
Charter: 2444
Date: 9. srpen 1375
Abstract: Bratr Zdeněk ze Skuhrova (Skuhrow) komtur a konvent johanitské komendy ve Strakonicích (Straconicen) postupují svůj dvůr v Újezdci (Ugiezdecz) se staveními a vším příslušenstvím, který jim Mikuláš řečený Kosoř z Nihošovic (Nyhossowicz) odkázal na výživu pro spásu své duše a na kterém nyní sídlí Matouš řečený Neudal, s ročním výnosem 58 grošů pražských, Pertoldovi z Frymburka (Frimburg) výměnou za část jeho dvora ve Strašicích (Strassicz), jejž drží Matouš Rybka, se stejným ročním výnosem. Mikuláš ml. Kosoř z Nihošovic a tři další zemané1 se zavazují dvůr v Újezdci "zpravit".
Charter: 2445
Date: 9. srpen 1375
Abstract: Pertold z Frymburka (Frimburg) postupuje část svého dvora ve Strašicích (Strassicz), na níž sedí Matouš řečený Rybka, se všemi staveními a příslušenstvím o ročním výnosu 58 grošů pražských Zdeňkovi ze Skuhrova (Skuhrow) komturovi a konventu ve Strakonicích (Straconicen) výměnou za jejich dvůr v Újezdci (Ugiezdecz) s příslušenstvím o stejném výnosu, jejž drží Matouš řečený Neudal, a zavazuje se se svými bratry Baškem a Svojšem (Basco, Swoyssie) a Ješkem Kaleničkou z Kalenic (Calenycz) osvobodit postupovanou část dvora od jiných, zejména věnných nároků.
Charter: 804
Date: 4. listopad 1375
Abstract: Semovít, kníže těšínský a převor řádu sv. Jana Jeruzalémského v Čechách,
vysvědčuje a potvrzuje, že Jan z Grodkówa (Grochkow), převor kostela v Oleśnici
M. (Olsna), koupil 1 hřivnu ročního platu z peněz na obživu tamní johanitské
komendy; po jeho smrti má pietanciář komendy odvádět tento plat vždy na sv.
Martina kostelu.
Charter: 2244
Date: 9. listopad 1375
Abstract: Komtur Hereš /ze Zvířetic/ a konvent u Panny Marie vysvědčují, že Hanuš z Oslovic (Ozlowycz), jejich komorník, daroval konventu 1 kopu ročního platu ze sladovny někdy Prokopovy. Tento plat má být vyplácen ve dvou splátkách o sv. Jiří a sv. Havle Hanušovi po dobu jeho života. Po jeho smrti se mají konati výroční bohoslužby za něj a jeho otce Vojslava.
Charter: 2988
Date: 6. prosinec 1375
Abstract: Chadolt Gneusse (Gnaeus) z Ernstbrunnu (Ernstprunn), jeho žena Kateřina a dědici prodávají Oldřichu Sebeckhovi a jeho dědicům za určitou hotově vyplacenou sumu třetinu statku v Graben ve farnosti Kilb (Chulib), již nyní drží Denchel a z ní odvádí ročně 10 vídeňských feniků. Oldřich může statek volně prodat nebo zastavit a Chadolt se zavazuje hájit jej proti cizím nárokům a hradit případné škody.
Charter: 2160
Date: 21. leden 1376
Abstract: Mikuláš z Janovic (de Janowycz) prodává 1 alodiální a 1 selský dvůr v Záluží (Zaluzye) se vším příslušenstvím za 43 kop grošů pražských hotově vyplacených Albertovi z Radomyšle (de Radomysl) a jeho dědicům a zavazuje se spolu se svými bratry Dykem a Pavlem z Janovic a Baškem z Miloňovic (Mylonyowicz) dvory hájit proti nárokům Slavibory (Slayboram), ženy Pešíka z Tuňovic (de Tunowycz), pod trestem úhrady škod.
Charter: 2245
Date: 8. únor 1376
Abstract: Jan, arcibiskup pražský, uděluje kajícníkům, kteří se účastní v kostele Panny Marie mší s přídavkem „et famulos tuos…“, 40 dní odpustek.
Charter: 1622
Date: 15. březen 1376
Abstract: Hanuš ze Sunnbergu (Sunnberch) prodává svůj dům v ulici sv. Jana ve Vídni vedle domu Michala pekaře (který jeho otec Alber koupil společně s Kristiánem Roererem, jenž svůj díl postoupil Hanušovi a jeho bratru Fridrichovi a po Fridrichově smrti vše zdědil Hanuš), který je svobodný od všech poplatků, a ½ libry vídeňských feniků platu z domku mezi tímto domem a domem Michala pekaře za 50 liber vídeňských feniků hotově vyplacených svému strýci Pernhartovi z Hausbachu (Hawspach).
Charter: 2989
Date: 2. duben 1376
Abstract: Jiří Meilauer a jeho dědici prodávají Oldřichu Sebekchovi (Sebechen) a jeho dědicům za 34 liber vídeňských feniků 1 jitro louky "před nivou" (wor der aw) a jinou louku řečenou "zahrada" (der gartn), které mu připadly jako podíl při dělení statků s bratrem Hanušem, a to do plného vlastnictví s právem prodat je nebo zastavit; zavazuje se je hájit proti cizím nárokům a hradit případné škody.
Charter: 2990
Date: 5. květen 1376
Abstract: Konrád Flachenekker a Fridrich z Graben, jejich manželky a dědici se zříkají ve prospěch svého švakra Oldřicha z Lichteneggu (Liechtenekk), jeho ženy Alžběty, dcery kdysi Oldřicha z Grünenburgu (Gruennburkch), a dědiců všech nároků na statky po Alžbětině otci.
Charter: 2991
Date: 19. červen 1376
Abstract: Neycz z Kuenringu (Chunring) dává Hanuši Pernestorfferovi a jeho dědicům do plného vlastnictví (s právem prodat, zastavit atd.) 7 šilinků 5, 5 feniku ročního platu od 14 jmenovaných lidí z 10 dvorů, 1 zahrady, 1 vinice a 2 polí ve vsi Zellerndorf (Zelderndorff), které od něho držel Hanuš dosud jako léno.
Charter: 550
Date: 19. červen 1376
Abstract: Zemští kmeti v Olawě (Olauie) vysvědčují, že Peček Weczil z Popic (de
Popowicz) prodal komturovi a komendě v Brzegu (Brega) zahradu v Poplowici (?)
za 5 1/2 věrduňku grošů.
Charter: 2195
Date: 28. září 1376
Abstract: Hereš ze Zvířetic (Sweticz), komtur, a konvent Panny Marie vysvědčují, že svěřili pod věčný plat Mikulášovi, převoru téhož konventu, pole mezi klášterem sv. Kateřiny a hradbami Nového Města, aby je vyměřil a pronajal pod plat v celkové sumě 5 kop bez 9 grošů vyjmenovaným měšťanům.
Charter: 549
Date: 14. prosinec 1376
Abstract: Semovít, kníže těšínský a mistr řádu johanitského v Čechách, uzavírá s
radou města Brzegu (Brige) úmluvu, podle níž přispěli na obnovu brzežské školy
komtuři v Zawadnu (Lichtenaw) a ve Vratislavi (Bressla) 30 hřivnami grošů a za
to má komtur v Brzegu právo dosazovati školního rektora a
sakristána.
Charter: 2246
Date: 12. únor 1377
Abstract: Jan, arcibiskup pražský, uděluje všem kajícníkům, kteří navštíví o svátcích Kristových, Panny Marie, sv. Jana Křtitele, apoštolů a českých patronů a ve dnech, kdy jsou vystaveny na oltáři vlasy Panny Marie, kostel Panny Marie u pražského mostu a přispějí mu, 40 dní odpustků.
Charter: 2992
Date: 24. únor 1377
Abstract: Oldřich ze Schollachu (Schola) spolu se svými dědici prodává Hanuši Sebekchovi (Jansen dem Sebekchn) ze Seebachu (Sebach), jeho bratru Oldřichovi a všem dědicům za 50 liber a 10 šilinků bez 5 vídeňských feniků hotově vyplacených 2 statky v Hungerbachu (Hungerpach), na nichž sídlí Šimon a Ondřej a z nichž se odvádí z každého ročně 9 šilinků 10 feniků (ve 3 termínech po 48 fenicích, na sv. Michala 75 feniků a naturálie), a les, vše ve farnosti Kilb (Chulib), které držel jako léno od Fridricha, opata v Melku (Melch). Oldřich se zavazuje statky a les "zpravit" a hradit případné škody.
Charter: 1410
Date: 20. březen 1377
Abstract: Eberhard z Capell (Kappeln) na Steyreggu (Steyrekk) a jeho strýc Václav (Wenczla) z Capell postupují (udělují lénem?) rytíři Štěpánu Strazzovi svůj statek v Diepolz (Diepotz) v harraské farnosti o ročním výnosu 3,5 měřice pšenice a 3 libry 3 šilinky vídeňských feniků platu.
Charter: 1427
Date: 20. duben 1377
Abstract: Štěpán Strasser (Strazzaer) z Wiedendorfu a jeho žena Anna prodávají Mikuláši z Wildungsmauer (Wildungsmaeuer), mistru a konventu johanitské komendy v Mailbergu (Maeuerperig) za 187,5 libry vídeňských feniků svoji dědinu v Diepolz (Dyepoltcz) v harrasské farnosti (3,5 šilinku měřic pšenice a 1 měřici seefeldské míry a 3,5 libry bez 40 vídeňských feniků s příslušenstvím).
Charter: 2747
Date: 2. květen 1377
Abstract: Albert, vévoda rakouský, štýrský, korutanský a kraňský a hrabě tyrolský, vysvědčuje a potvrzuje, že Ortlieb z Winkel odkázal svému bratranci Oldřichu Winklerovi s jeho souhlasem sádku (fischwaid) na Dunaji (Tuonaw) od starého brodu (Altenwerd) až k louce řečené "Heuwisen", kterou držel jako léno; zemře-li Ortlieb bez dědiců, připadne sádka Oldřichovi, a to bez poškození lenní svrchovanosti Alberta a jeho bratra Leopolda.
Charter: 2248
Date: 18. červen 1377
Abstract: Václav řečený Dobronka, místorychtář, Václav řečený Smaha, purkmistr, a přísežní Menšího Města pražského vysvědčují, že Mikuláš řečený Uhlík (Uhlico) prodal za 10 kop jejich spoluměšťanu Slávkovi (Slawco) a jeho ženě Žižce (Zizcze) 1 kopu ročního platu ze svého domu (mezi domy Michala Kuklíka a Buška). Plat je splatný po 30 groších o sv. Havle a o sv. Jiří.
Charter: 650
Date: 29. září 1377
Abstract: Bolek, kníže slezský a münsterberský, potvrzuje k žádosti převora
johanitského řádu knížete Semovíta, že byl statek Pilawa (Pylaw) připojen ke
komendě v Tyńci (Tincze) se všemi knížecími právy a plnou soudní mocí, do které
nemohou knížecí fojti zasahovati.
Charter: 808
Date: 4. říjen 1377
Abstract: Semovít, kníže těšínský a převor johanitského řádu v Čechách, Polsku, na
Moravě a v Rakousku, vysvědčuje a potvrzuje, že Jan řečený Gebner, krčmář v
Klosówě (Closdorff), prodal 1/2 hřivny grošů pražských ročního platu ze své
krčmy, splatného vždy na den sv. Martina, br. Henzlínovi Vitrikovi (Vitrico),
prokurátoru kostela v Oleśnici M.
Charter: 807
Date: 12. říjen 1377
Abstract: Ludvík, kníže slezský, břežský a olavský, na žádost svého švagra
Semovíta, knížete tešínského a mistra johanitského řádu, povoluje komturovi a
komendě v Oleśnici M. (Olsin) vysadit všechnu ornou půdu (kromě čtyř lánů,
které mají zůstat komendě) a založit novou vesnici stejného jména; komendě mají
plynout důchody z této vsi, má tu mít soudní pravomoc, pouze knížecí leníci
spadají pod soud knížete a při souzení krádeží nad 10 hřiven a loupeží má u
soudu zasedat zemský fojt; třetí peníz ze soudu připadá knížeti. Ve vsi bude
zřízena rychta, 2 krčmy, masný, pekařský a ševcovský krám atd.
Charter: 806
Date: 15. říjen 1377
Abstract: Semovít, kníže těšínský a mistr johanitského řádu v Čechách, Polsku, na
Moravě a v Rakousku, vysazuje zákupným právem 17 lánů, náležející komendě v
Oleśnici M. (Olsen): 3 lány patřící k rychtě v Oleśnici M. s příslušenstvím a
třetím penízem z rychty Mikuláši, šoltysovi v Czestocicích (Gontirsdorf) a jeho
dědicům za 12 liber pepře ročně (splatných po 6 librách na sv. Martina a na sv.
Valpurku) komturovi v Oleśnici M; z ostatních 14 lánů se má komturovi odvádět 1
hřivna ročně z lánu (na sv. Valpurgu a na sv. Martina), a dávky z obilí,
rychtář má odvádět faráři 1/2 hřivny ročně ve dvou termínech atd.
Charter: 2446
Date: 10. listopad 1377
Abstract: Svojše z Frymburka (Swoyssye de Ffridnburg) prodává emfyteutickým právem 1 lán dědiny v Krejnicích (Cranycz) se staveními a vším příslušenstvím za 8 kop grošů pražských Václavovi ze vsi Krejnic a jeho dědicům, kteří jemu a jeho dědicům budou povinni vždy na sv. Jiří a Havla odvádět 58 grošů pražských, a vždy když bude vypsána královská berně, 16 grošů; jinak jsou svobodni od všech břemen, robot atd.
Charter: 2247
Date: 10. prosinec 1377
Abstract: Václav, řečený Dobrunka, místorychtář, Ješek řečený Lysek, purkmistr, a přísežní Menšího Města pražského vysvědčují, že Vaněček řečený Vousatý (Barbatus) prodal za 10 kop komturovi Mikuláši Stachovu a konventu Panny Marie 1 kopu ročního platu ze svého domu (mezi domy Jindřicha a Albína). Plat má být odváděn po 30 groších o sv. Jiří a o sv. Havle.
Charter: 2993
Date: 17. březen 1378
Abstract: Rüger ze Stahrembergu ml. (Rueger von Starchenberg) propůjčuje na žádost Wernharta Oberhaymera z Offenhausenu (Offenhawsen) všechna léna patřící ke hradu Stahremberg (Starchenberg), která dříve Oberhaymer držel, jeho švakru Mikuláši Reuterovi (Nycla dem Rewter) a jeho dědicům - dětem dcery Perchtolda Oberhaymera.
Charter: 245
Date: 29. březen 1378
Abstract: Ruprecht, kníže slezský a lehnický, vysvědčuje, že rozsoudil spor mezi
zlotoryjským komturem Petrem Reussem a Janem Kadanem o dědiny zvané "zum Alten
foytenn" a "czum jungen foytenn" a přiřkl je komendě.
Charter: 244
Date: 29. březen 1378
Abstract: Ruprecht, kníže slezský a lehnický, vysvědčuje, že rozsoudil spor mezi
zlotoryjským komturem Petrem Reussem a Janem Kadanem o dědiny zvané "zum Alten
voytenn" a "zum jungen voytenn" a přiřkl je komendě.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data