Fond: Maltézští rytíři - české velkopřevorství (1085-1875)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > RM >>
Charter: 1433
Date: 17. červenec 1389
Abstract: Fridrich Pernersdorfer (Perharczstorffer) z Pernerdorfu (Pernhartstorff) dává 10 šilinků a 17 vídeňských feniků platu z 1 lánu v Kalladorf (Schalichdorf) u Immendorfu (Ymendorf), jejž nyní drží Štěpán Menhart a který jemu jako léno propůjčil a potom zcela postoupil Neycz z Kuenringu (Chunrinng) a Seefeldu (Seueld), dále 42 feniků platu ze Schiltern (Schiltarn) u Garsu (Gors) (40 feniků ze dvou dvorů a 1 pole a 2 feniky z majetku Doroty, ženy Wernharta Drokendorfa, a Virginie (Virigeni), ženy Achace Feliba), které se mají odvádět vždy na svatého Michala, kostelu v Harrasu, pro spásu duší svého švakra Ruemharta, jeho syna Fridricha z Harrasu a všech předků, za něž a za sestry Dorotu a Virginii má Hanuš, farář v Harrasu, sloužit výroční mše vždy v pondělí po svatém Michalu a pobírat za to 12 feniků, dát 6 feniků za zvonění, 54 feniků chudým nebo špitálu v Laa (La), 30 feniků mistru bratrstva, 60 feniků za sukno a 5 šilinků 11 feniků oltáři; Fridrichovi má platit na svatého Michala 4 feniky purkrechtu. Kdyby mše nebyly slouženy, mají donátorovi dědici právo plat kostelu odejmout a věnovat jinam.
Charter: 2998
Date: 17. září 1389
Abstract: Jindřich Schuechler spolu se svými dědici vysvědčuje, že je Perchtoldovi z Frankenreithu (Frankchenrat) a dědicům dlužen 5,5 liber vídeňských feniků, které mu má splatit o nejbližších vánocích. Jinak bude povinen uhradit spolu s dlužnou částkou i škody vzniklé Perchtoldovi neplacením.
Charter: 2845
Date: 4. prosinec 1389
Abstract: Rytíř Jan, řečený Kabát (Kabath) z Pečic (Pyeczycz), odkazuje převoru a bratřím johanitské komendy sv. Víta na předměstí Mladé Boleslavi (in iuveni Boleslauia) a farního kostela sv. Jana 2 kopy grošů ročního platu koupeného od Ocasa ze Zásady na poddaném Matěji (Mathia) v Pečicích. Převor u sv. Víta má vybírat vždy na sv. Jiří a Havla po 1 kopě, vyplatit při každém termínu 15 grošů dvěma bratřím od sv. Jana, 7,5 grošů dvěma bratřím od sv. Víta a 19 grošů bez 3 haléřů na podpory a dát sloužit v postě, počínaje popeleční středou, vždy po 30 zádušních mších u sv. Víta a u sv. Jana. Jan Kabát ustanovuje ochráncem platu Hanuše Kabáta z Telibi a zavazuje se spolu se Ctiborem Drštkou (Drzsczka) z Čejetic (Czyegyeticz) a Petrem Kabátem z Ctiměřic (Cztymyrzycz) komturu Pavlovi a bratřím plat "zpravit". Plat může být převeden jinam a nebudou-li mše slouženy, má být dán minoritskému klášteru P. Marie.
Charter: 555
Date: 1390
Abstract: Ludvík, kníže slezský, břežský a olavský, osvobozuje se souhlasem syna
Jindřicha 6 1/2 lánu a 3 jitra na statku v Poplowici (?) (Poppicz), které
vysadil kníže Semovít, ode všech povinností.
Charter: 832
Date: 13. únor 1390
Abstract: Semovít, kníže těšínský a mistr johanitského řádu v Čechách, vysvědčuje
a potvrzuje, že Mikuláš Kveppel (Queppil), pietanciář, a celý konvent
johanitské komendy v Oleśnici M. (Olsen) prodali dvůr v Jankowicích (Jenkewicz)
s 3 lány a ostatním příslušenstvím poddanému Mikuláši Kalnowi (Kalnow) a jeho
dědicům za 2 1/4 hřivny grošů pražských ročního platu, který má být odváděn
pietanciáři vždy na sv. Martina.
Charter: 2705
Date: 17. duben 1390
Abstract: Václav, král římský a český, uzavírá smlouvu o hutě v Jincích (Ginecz) s hutníky Mikulášem z Radnic a Jaklínem ze Strašnic, kteří mohou vlastním nákladem koupit městiště a místa pro hutě a svobodně je vlastnit stejně jako vytěženou rudu, cesty k její dopravě, hospodu, pekaře, kováře, krejčího a řezníka, mají právo rybolovu v řece pod horním jezem, lesy patřící k Jincům mohou být prodány jen jim (s výjimlou lesa "Tlust" a lesů za řekou směrem k Hostomicům (Hostumicz) vyhrazených královskému dvoru v Jincích) po 8 kopách za lán lesa, náleží jim právo vrátit se - každý maximálně s třemi osobami průvodu - do Jinců a okolních vsí. Za to mají platit na sv. Jiří a Havla po 70 groších starého platu a po 52 kusech železa (případně 1 groš za 1 kus) nového platu ročně.
Charter: 2999
Date: 4. červenec 1390
Abstract: Jiří (Jorig) Hakkinger spolu se svými dědici postupuje Filipu Sebekchovi, faráři v Kilbu (Chuelb), na udržování věčného světla před Božím hrobem statek v Oberwegu (Obernweg) ve farnosti Bischofstetten (Byscholfstett), na němž sídlí Vogel a z něhož platí 9 šilinků 12 feniků ročně, 30 feniků platu od Mikuláše, polovinu dvora v Teufelsdorfu (Tewfleinstorf), která náležela dříve kostelu v Kilbu a z které se platí na sv. Michala 40 feniků, a 38 feniků ze zelinářské zahrady v Au (Awe) výměnou za léno v Niederhofen (Nyderhofen), z něhož se platí ročně 12 šilinků a 30 feniků z lesa, a za 30 feniků platu, které k tomu farář přikoupil ze svých prostředků, a zavazuje se statky, které faráři postupuje, hájit proti cizím nárokům a hradit případné škody.
Charter: 3000
Date: 29. listopad 1390
Abstract: Albrecht, vévoda rakouský, štýrský, korutanský a kraňský a hrabě tyrolský, na písemnou žádost Arnošta Schidingera převádí léno, které mu propůjčil - 2 měřice pšenice a 1 libru feniků ročního platu od pěti poddaných v Eichenbrunnu (Aycheprunn) - jako dědičné léno na Konráda Reihestorffera a jeho dědice.
Charter: 2156
Date: 11. duben 1391
Abstract: Papež Bonifác IX. nařizuje pražskému arcibiskupovi, aby k žádosti johanitského preceptora ve Strakonicích přivtělil (inkorporoval) farní kostel v Pičíně po smrti tamního faráře k domu ve Strakonicích k povznesení jeho příjmů.
Charter: 833
Date: 29. červen 1391
Abstract: Markolt z Vrutice (Wruticz), převor johanitského řádu v Čechách atd.,
vysvědčuje a potvrzuje, že Schoff, komtur v Dzierżoniowě (Reichenbach), koupil
od kanovníků a vikářů kostela vratislavského 10 hřiven ročního platu, který mu
pod trestem exkomunikace vratislavským biskupem má každoročně na sv. Michala a
na sv. Valpurgu odvádět komtur komendy v Oleśnici M. (Olsne) ze vsí Jutrzyna
(Mergenorum), Kowalów (Hermansdorff) a Brożec (Borsicz).
Charter: 109
Date: 2. červenec 1391
Abstract: Hartung z Peterswalde (Petirswalde) vysvědčuje, že se se svým bratrem
Otkem vzdávají nároků, které měli na 2 lány v Pieszyci (Peterswalde) ve
prospěch těšínského knížete Semovíta , mistra johanitského řádu a komtura v
Dzierżoniówě (Richinbach).
Charter: 358
Date: 5. září 1391
Abstract: František (Francz), podrychtář, a kmeti města Lwówku (Lewenberg)
vysvědčují, že Lorenc, syn tkalce Jindřicha, má platit komenděa kostelu ve
Lwówku na výživu 1 hřivnu a 3 kuřata ročního platu ze své zahrady po otci,
který se k tomu zavázal; 1/2 hřivny může být vykoupeno zpět za 5 hřiven, ale
zbytek platu, který má být odváděn na sv. Michala, má dále plynout
komendě.
Charter: 1134
Date: 2. říjen 1391
Abstract: Jan z Jenštejna, arcibiskup pražský, dává pořídit veřejným notářem Janem, synem Freulina z Dubé, k žádosti Mořice Machuty z Hostivaře (Hostywarz), prokurátora pražského špitálu, opisy:1) privilegia papeže Řehoře XI. z 21.II.1371 /I. rok pontifikátu/, kterým se obnovuje privilegium papeže Klimenta VI. z 2.IV.1352 /X. rok pontifikátu/ (Avignon), osvobozující johanity od příspěvků papežským legátům;2) privilegia papeže Bonifáce IX. z 22.IX.1390 /I. rok pontifikátu/ (Řím), potvrzujícího johanitům všechna privilegia.
Charter: 2838
Date: 5. říjen 1391
Abstract: Bratr Albert komtur, Havel převor a plebán kostela a jmenovaní členové konventu johanitské komendy v Manětíně vysvědčují, že jim Byčan jako vykonavatel závěti bývalého rychtáře v Manětíně Jana dal 10 kop grošů pražských, za něž má být koupena 1 kopa ročního platu na výživu bratřím, a zavazují se sloužit vždy na sv. Františka a následující den vigilie a zádušní mše za Jana a podobně na sv. Vitališe za Janovu ženu Annu, předešlého rychtáře Mikuláše a jeho děti Mikuláše a Dorotu, v kostele sv. Jana Křtitele.
Charter: 951
Date: 13. únor 1392
Abstract: Veřejný notář Václav, syn miláčka z Rokycan (Pokyczana), zlistiňuje
rozhodnutí provinciální kapituly za předsednictví převora Markolta z Vrutice
(Wruticz) v přítomnosti jmenovaných místodržících a komturů českého převorství,
jímž je Otto řečený Lembucher, komtur v Mailbergu (Morperga), sesazen ze své
komendy, vyloučen z řádu a odsouzen k uvěznění, protože podle udání komturů ve
Fürstenfeldu (Ffirstenfeld), Vídni, Sv.Peteru a Mellingu (Myelnik) Jana,
řečeného Senk, Michala Simrama, Osvalda a Mikuláše řečeného Hayko, vyhnal tyto
komtury z jejich komend, pobral majetek a ve Vídni privilegia celé rakouské
bailivie, dosud drží komendu v Unter-Laa (Loch) a nedostavil se k projednání
věci do 3 dnů na provinční kapitulu, ač byl k tomu žitavským komturem Janem z
pověření velkopřevora vyzván.
Charter: 2162
Date: 27. březen 1392
Abstract: Ořík z Písku (Orzyko de Pyeska), kdysi purkrabí na Zvíkově (Zwyekow), a Petr z Rohozné (de Rohozna) jako volení rozhodčí rozsuzují spor sirotků po Velislavovi (Welyslay) z Klínovic (Klynowycz) s jejich poručníkem Martinem, synem Tomka (?-Tompczonis) z Brus (Bruss), který vzal do správy jejich dvůr, 3 čtvrti polí s obilím, dobytkem, nářadím a tak dále v ceně 38 kop 26 grošů, z níž se má srazit 63 grošů, splacených předem na dluh a peníze případně vynaložené na opravy; jinak jim má Martin až do dospělosti nejstaršího ze sirotků Václava vyplácet 30 grošů ročně a plebánovi v Radomyšli (Radomyssl) Benediktovi sloužit s 1 koněm a samostřílem nebo odvádět obvyklé platy ze sirotčích statků má být jejich matce vyplaceno věno 4 kopy a 1 kráva a ze statků v Únicích (Unycz) 4 kopy. V případě smrti sirotků připadnou jejich statky plebánovi.
Charter: 2157
Date: 6. duben 1392
Abstract: Jan, arcibiskup pražský, na příkaz papeže Bonifáce IX. a podle dobrozdání generálního vikáře Jana Pomuka inkorporuje farní kostel v Pičíně (Pyeczin) ke konventu ve Strakonicích. Po odchodu dosavadního faráře potvrdí arcibiskup ke kostelu kněze johanitského řádu, kterého mu navrhne preceptor a konventor. Tento kněz má míti s sebou 2 řádové kněze a zbytek příjmů kostela, který není potřebný k jejich výživě, odevzdávat preceptorovi a konventu. Inserován list papeže Bonifáce IX. Z 11. IV. 1391 (Řím) (ŘM inv. č. 2156).
Charter: 2258
Date: 25. květen 1392
Abstract: Mikuláš Puchník, oficiál pražského arcibiskupství, odsuzuje Jana řečeného Jablečko z Čečelic (Jableczko de Czeczelicz) k úhradě 6 kop zadrženého platu konventu u Panny Marie z jeho statků v Konětopech (Konyetop), odmítá odvolání jeho prokurátora a vyhrazuje si na něm náhradu soudních výdajů. Prokurátorem johanitů byl Machuta z Hostivaře (Hostywarz) a prokurátorem Jablečkovým mistr ze Stráže.
Charter: 3001
Date: 1. září 1392
Abstract: Rueger Leuperger a jeho dědici prodávají Oldřichu Sebkchovi (dem Sebekchen) z Baden (Paden) a jeho dědicům za určitou hotově vyplacenou sumu třetinu desátku ze 6 statků, 4 lánů, třetiny dvora a z jednoho městiště v Schmidbachu (Smidbach), kterou drželi jako léno od pasovského biskupa Jiřího. Povolují Oldřichovi desátek prodat nebo zastavit, zavazují se jej hájjit proti cizím nárokům a hradit případné škody.
Charter: 1434
Date: 9. prosinec 1392
Abstract: Markolt z Vrutice (Vruticz), velkopřevor johanitského řádu v Čechách, Rakousku, Polsku, na Moravě, v Korutánsku a tak dále, povoluje Oldřichovi, převoru a správci kostela v Mailbergu (Mawrperg), doživotně vlastnit vinici v Rosenpeunt (Rosenpannt) vedle vinice Wolfgerovy. Po jeho smrti budoucí převor má z výtěžku vinice udržovat věčné světlo před Božím hrobem.
Charter: 481
Date: 11. únor 1393
Abstract: Bratři Konrád, Heinz, Hanuš a Mikuláš, synové Vincence z Raussendorfu
(Rwssendorff), pronajímají kus svého dvora v Plakowicích (Plakwicz), který měl
dříve od jejich otce pronajat pekař Hampl Hyldebrant s právem průjezdu od cesty
a zpět, nožíři (messirsmyde) Kuntzovi za 1 hřivnu dědičného platu, který má být
odváděn každoročně ve dvou termínech - na sv. Valpurgu a na sv. Michala po 1/2
hřivně.
Charter: 24
Date: 26. duben 1393
Abstract: Deinhard, Jindřich a Baltazar, bratři z Rechenberka (Rechmberg),
postupují svému bratranci Janovi z Rechenberka, členu johanitského řádu, a jeho
sestře Anežce, komturovi ve Strzegomi Janu z Losiówa (Lossow) a jeho nástupcům
dvůr Wieśnica (Fegenbeutil) u Strzegomi po svém otci Hanuši a osvobozují jej od
poplatků.
Charter: 1930
Date: 30. duben 1393
Abstract: Jaroslav ze Šelmberka (Schelimberg), opat kláštera v Zábrdovicích a konservátor johanitského řádu, oznamuje tasovskému děkanovi a farářům tohoto děkanátu, že exkomunikoval Budalpera, faráře v Cíkháji (in Theotonicali Chinhait), Janka v Bobrůvce (Bobrobka), Michálka v Dolní Bobrové (in Inferiore Bobrovia) a Jiřího v Obci (Obecz), kteří si přivlastnili 40 hřiven grošů pražských desátků náležejících kostelu v Křižanově (Krysans) a špitálu v Brně. Inserovány: 1) list Jana XXII. z 9. října 1319 /IV. rok pontifikátu/ (Avignon), kterým ustanovuje opaty v Louce a Zábrdovicích a děkana olomouckého kostela konservátory johanitského řádu; 2) list Řehoře IX. z 26. srpna 1227/ I. rok pontifikátu/ v němž nařizuje prelátům, aby exkomunikovali ty, kdož poškozují práva johanitského řádu.
Charter: 556
Date: 13. květen 1393
Abstract: Markolt z Vrutice (Wrutycz), převor johanitského řádu, povoluje, aby
Matěj Frauenheim (Vrawenheim), měšťan v Brzegu (Brige), koupil na dobu života
pro svého syna Matěje, johanitu v Brzegu, 5 hřiven ročního platu za 50 hřiven.
Za to mají být konány vigilie a čtena mše.
Charter: 2260
Date: 1. červenec 1393
Abstract: Markold z Vrutice (Wruticz), převor johanitského řádu v Čechách, a konvent u Panny Marie vysvědčují, že prodali emfytetickým právem staroměstskému měšťanu Augustinovi Apotékáři mlýn nad svým klášterem za 50 kop. Augustin má mlýn opravovat, odvádět ročně 4 kopy grošů (po 2 kopách na sv. Havla a na sv. Jiří) a přispívati na královskou berni.
Charter: 2259
Date: 1. červenec 1393
Abstract: Markold z Vrutice (Wruticz), převor johanitského řádu v Čechách, a konvent u Panny Marie vysvědčují, že prodali emfyteutickým právem staroměstskému měšťanu Augustinu Apotékáři mlýn nad svým klášterem za 50 kop. Augustin má mlýn opravovat, odvádět ročně 4 kopy grošů (po 2 kopách na sv. Havla a na sv. Jiří) a přispívati na královskou berni.
Charter: 1536
Date: 11. červenec 1393
Abstract: Jiří Hezz z Untermixnitz (Nydern Muchsnycz) a jeho žena Anežka, Hanuš Hezz z Obritz (Obrechcz) a jeho žena Anna prodávají svůj statek, který drželi purkrechtním právem od komendy v Mailbergu (Mawrperig), jíž platili 2 feniky purkrechtu vždy na sv. Michala, dále celkem 167 feniků ročního platu od jmenovaných poddaných ze 3 dvorů, 1 zahrady, 2 polí a 1 vinice v Untermarkersdorfu (Marchenstorff) a horu ležící mezi lesem pánů z Kuenringu (Chunring) a jinou horou náležející komendě za 25 liber vídeňských feniků Ottovi z Lempach (Lembuecher), mistru, a konventu komendy v Mailbergu.
Charter: 2907
Date: 2. říjen 1393
Abstract: Štěpán Poduška, hejtman v Klodzku (Glacz), vysvědčuje, že Otto ze Šnelensteinu (Snellensten) a jeho synové Burkhart, Mikuláš a Jiřík postoupili Matějovi z Lemberka, komturovi v Klodzku, a jeho konventu les u Wolan (Wernersdorff). Otto a jeho dědicové mohou les vykoupit za 100 hřiven grošů.
Charter: 2164
Date: 9. říjen 1393
Abstract: Papež Bonifác IX. na žádost převora a bratří johanitského řádu v Čechách inkorporuje řádu farní kostely v Radomyšli (Rudomissl) a Dolním Jamném (Jamny), jejichž podací jim náleží a jejichž roční důchod nepřesahuje 100 zlatých, takže po smrti nebo resignaci tamních farářů má řád právo presentovat ordináři vhodné bratry jako stálé vikáře těchto kostelů; jejich povinností je odvádět přiměřené dávky z důchodů kostela a plnit obvyklé povinnosti vůči biskupovi.
Charter: 2163
Date: 22. listopad 1393
Abstract: Benedikt, plebán v Radomyšli (Radomyssl) vysvědčuje, že Jan řečený Stajkeč (Staykecz) ze vsi Třebohostic (Trziebohostycz) daroval kostelu v Radomyšli 6 kop grošů pražských v hotovosti a že za ně zakoupil 30 grošů ročního platu ve vsi Krejnice u Frymburka (Kranycz iuxta Fridmburg); za tento plat se Benedikt zavazuje jménem svým a svých nástupců sloužit výroční pobožnost a vždy o suchých dnech zádušní mši za duši Janova syna Macha pod trestem odnětí platu a jeho použití na vosk a jiné v tamním kostele.
Charter: 834
Date: 30. listopad 1393
Abstract: Jan Sachs (Zachse), komtur v Oleśnici M. (Olsen), vysvědčuje a
potvrzuje, že Hanuš Bischofsheim (Bischofsheym) se svou ženou Hedvikou prodal
1/2 hřivny ročního platu ze svého majetku ve vsi Jankowice Male (Jenkewicz) za
5 hřiven grošů pražských Františkovi Mügleinovi (Moegelin), pietanciáři
oleśnické komendy; plat má být odváděn každoročně na sv. Ondřeje a může být
vykoupen zpět.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data