Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 268
Date: 6. únor 1454
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, uherský a český král, propůjčuje Venčovi (Wentzsch) purkrabímu z Donína (Dhonin) a dědicům na jeho žádost léna české koruny: hrad Grabštejn (Greffenstain), zbořený hrad Falkenburg (Falckhenwergh), městečko Chrastava (Cratze) se svobodným trhem, městečko Hrádek n. Nisou (Grotha), ves Václavice (Wetzwaldt) s clem a platy, vsi Chotyně (Coetten), Radčice (Ratzendorf), Donín (Denis), Loučná (Gersdorff), Horní Chrastava (Oberkratz) a Dolní Chrastava (Niderkratzen), Machnín (Machendorff), (Diettersdorf), Zdislava (Schonbach), Heřmanice (Hermansdorff), Kněžice (Herndorff), Petrovice (Petierchsdorff), léno Ruprechtice (Ruppierchsdorff), léno Poustka (Wustunge), léno Bertsdorf u Žitavy (Berthelssdorff) a Bulovka (Bullendorf) a léno v Oldřichově n. Hr. (Ullichdorff) a všechna léna patřící k Grabštejnu, která Venč koupil od Jona (Ihonen) z Donína, dále hrad Rajmund (Romandt) s lény a vesnicemi Heřmanice (Henrichsdorff), Svárov (Swara), Mühlberg (Mülberg), Krásná Studánka (Schonborn) a Radčice (Ratzendorff) a s doly koupenými od Hlaváče z Donína, jeho bratrance, pevnost Radomierzyce (Radenbritz), platy ze vsí (Rentenitz) a (Boren) s poli a loukami, ves (Node) s podacím, vodou a rybolovem, které Venč koupil od Hanuše Henitze a Fridmana Gerstorfera. Dále dává král Venčovi a jeho dědicům právo na 3500 kop, které Hlaváč z Donína od Těmy z Koldic, královského hejtmana, uložil Vančovi na Grabštejně, a právo všemi uvedenými statky disponovat. Venč složil králi lenní slib.
Charter: 270
Date: 24. únor 1454
Abstract: Lampert ze Seehausenu (Seheusen), probošt, Jiří z (Blawintz) děkan a kapitula kostela sv. Petra v Budyšíně (Budissin), vidimují na žádost spolukanovníka Baltazara z Donína (?-Dehir) listinu z 4. ledna 1454 (Praha), jíž král Ladislav /Pohrobek/ dává Venčovi (Wentzsch) a Hlaváčovi purkrabím z Donína (Thonin) a jejich dědicům do plného vlastnictví s právem volného disponování městečko Königsbrück (Konigspruckh) se vším příslušenstvím, které dříve patřilo Hanušovi z Polenz (Polentz) a jeho dvěma synům, oběma jménem Jakub, a které pro nepřátelství obou Jakubů a jejich poručníka Mikuláše (Nykhl v. Polentz) připadlo králi a koruně, načež je páni z Donína drželi zástavou. Venč jménem svým a bratrance Hlaváče složil slib věrnosti české koruně.
Charter: 269
Date: 24. únor 1454
Abstract: Lampert ze Seehausenu (Sehensen), probošt, Jiří z (Plawintz) děkan a celá kapitula kostela sv. Petra v Budyšíně (Budissen) vidimují na žádost spolukanovníka Baltazara z Donína (Dhon) listinu z 10. prosince 1453 (Praha), jíž král Ladislav /Pohrobek/ propůjčil bratrancům Venčovi (Wentze) a Hlaváčovi purkrabím z Donína a jejich dědicům zděděná léna hrad Grabštejn (Greuenstain), Rajmund (Romandt), městečko Chrastava (Cratz) a Hrádek n. Nisou (Gratn), pevnost Radomierzyce (Rademeritz), ves Václavice (Wetzsswaldt) a ves Ruprechtice (Ruperstorff) se vším příslušenstvím, právy a výnosy, patřící ke Grabštejnu. Venč a Hlaváč složili obvyklý lenní slib.
Charter: 271
Date: 2. duben 1454
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, povoluje mincmistru Janovi ze Soutic (Suticz) svobodně disponovat veškerým majetkem, a to jak za života tak v poslední vůli; pořízení, která takto učiní, mají mít stejnou platnost, jako kdyby byla zapsána v zemských deskách.
Charter: 272
Date: 16. duben 1454
Abstract: Přech z Budkovic a jeho rukojmí, podkomoří Českého království Vaněk z Valečova, Milota z Chřenovic, Heřman Sirotek ze Zhorce, Jan Starší z Kozojed a Jan z Radiče se přiznávají k dluhu 210 kop grošů pražských židu Lazarovi z Würzburka (Wierzpurga) bydlícímu v Praze a zavazují se dluh zaplatiti na sv. Havla pod trestem ležení v Praze nebo v jiném městě do 5 mil od Prahy.
Charter: 273
Date: 4. květen 1454
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, potvrzuje Petrovi z Lindy na jeho žádost koupi vsí Hluboká /u Borovan/ a Borovany s podacím kostelním od Buzka z Maršovic a platnost listiny císaře Zikmunda, jíž povolil Přibíkovi z Hluboké dát a odkázat své statky Jindřichovi a Buzkovi z Maršovic, což Přibík zvláštní listinou skutečně učinil.
Charter: 274
Date: 14. červen 1454
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, na žádost lidí ze vsí Jadruž (Jadrusch), Kundratice (Conraditz), Třískolupy (Drisklob), Rájov (Rayel) a Orlov (Orlaw) patřících k hradu Přimdě (Pfrimberg) konfirmuje 1) listinu císaře Karla IV. inserovanou v inserované konfirmaci císaře Zikmunda ze 4. září 1434 (Řezno – Ratisbonae). Inserovaná listina Karla IV. je z 25. ledna 1/3/44 (Domažlice – Tausta) a Karel jako prvorozený syn českého krále a moravský markrabě jí dává dcerám obyvatel zmíněných vsí právo dědit otcovské statky stejně jako synové a odpouští obyvatelům vsí polovinu zrna, které od dob Bohuslava ze Švamberka odváděli z každého dvora.2) mandát Karla IV., císaře římského a krále českého, z 1. června 1371 (Praha), nařizující strážcům lesů povolovat lidem z uvedených 5 vsí brát z královských lesů stavební a palivové dříví.
Charter: 275
Date: 3. červenec 1454
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, potvrzuje Janovi z Švamberka zástavu hradu Přimdy (Przymda alias Pfreyemberg), který zastavil císař Zikmund za 2000 kop grošů Jindřichovi Žitovi z Jivjan (Zywyan) a král Albrecht (Albertus) za 500 kop grošů bratřím Lvíkovi a Petrovi z Jivjan.
Charter: 276
Date: 17. červenec 1454
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, obnovuje Janovi st. z Vrábí list krále Václava /IV./, jímž Janovu dědovi Janu z Lestkova zastavil v sumě 300 kop grošů králi patřící ves /Velká a Malá/ Hraštice s poplužním dvorem a jiným příslušenstvím, přičemž mu povolil brát dřevo na otop a stavební opravy dvora z dobříšských lesů (silue Dobrzess) a slíbil vrátit při výplatě zboží vše, co by Jan z Lestkova vynaložil na rybníky a stavby, dále mu zastavil ves pražského kostela Bykoš (Bikoss). Tento list Jan z Lestkova postoupil synu své dcery Janovi st. z Vrábí, jemuž shořel. Král Ladislav tyto statky Janovi st. z Vrábí zastavuje ve stejné sumě.
Charter: 277
Date: 1. srpen 1454
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, zastavuje Zbyňkovi Zajíci z Hazmburka na dobu 2 let statky doksanského (Dogzansky) kláštera Chotěšov, Černiv (Czrniew), několik lidí ve Vrbičanech a prám a přívoz "na Kose" (na Kossie), ves litoměřického proboštství Slatina a majetek kláštera sv. Jiří na Pražském hradě Přestavlky (Przestawlky) a několik lidí v Siřejovicích (Syrzewiczych) v sumě 1000 kop grošů, a to v náhradu na 100 kop ročního platu, které měl Zbyňkovi odvádět každoročně doksanský klášter podle zástavního listu krále Václava IV., jenž klášter zastavil Zbyňkovým předkům v sumě 1000 kop. Po dvou letech mohou být zboží vyplacena po roční výpovědi dané k sv. Jiří nebo Havlu, za 1000 kop.
Charter: 278
Date: 2. srpen 1454
Abstract: Markéta, vdova po staroměstském měšťanu Kunšovi Apotékáři, a její synové Kuneš a Václav, kteří prodali a zapsali do městských knih správci a hofmistru českého království Jiříkovi z Kunštátu a Poděbrad svůj dům řečený Míšenský /na Starém Městě/ na rohu proti klášteru sv. Jakuba vedle domu Buriana z Gutštejna, svobodný od poplatků a břemen, postupují nyní s domem Jiříkovi listinu krále Václava, kterou dal tento dům svým komorníkům, panošům Henrykovi z Lažan a Petrovi řeč. Lysek z Chruděchrom, a dobrou vůli, již vydavatelé této listiny na královu listinu mají od bratrů Vaňka a Oldřicha z Valtířova, jejichž otci Janovi z Vesce Henrych z Lažan listinu postoupil. 1
Charter: 279
Date: 3. září 1454
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, v odměnu za služby prokázané jeho předchůdcům Mikulášem z Lobkovic (Lobchowitz) a jemu samému jeho synem Mikulášem, který vyplatil ze zástavy u Jindřicha z Plavna (Plawen) město Kadaň (Cadanensi) za 2500 kop grošů, vrátil město králi a z oné částky mu odpustil 1500 kop, potvrzuje nyní tomuto Mikuláši zástavní list na Chomutov (Chomutaw) a hrad Blatno (Platen) s příslušenstvím, vydaný císařem Zikmundem jeho otci Mikuláši v sumě 4000 kop, a připisuje mu k této částce oněch zbylých 1000 kop za výplatu Kadaně, takže toto zboží může být vyplaceno za 5000 kop, a to po výpovědi 1 rok předem.
Charter: 280
Date: 5. září 1454
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, zapisuje Jindřichovi ze Stráže zboží pražského arcibiskupství – městečko a tvrz /Červená/ Řečice, vsi Vítovice, Rovná (Rowneho), Jiřice, Zmišovice (Myssowicze), Popelištná, Těchoraz (Tiechorazy welike, male), Pobistrýce (Pobystrzicze), Svépravice, Křelovice (Chrzelowicze), Dehtáře, Onšovice, Olešná (Olessne czeske, niemeczke), Chválov, Řemenov, Střítež /pod Křemešníkem/, Kamenicko (Kameniczky), Pavlov, Petrkov, Žirov, Kocourovy (Forbowy) a Jelcovy (Gelczowy), Lhotky (Lhoty) Strměchy (Strmow), Branišov, Městečko /Nový/ Rychnov, Cejle, Hojkov, Boršov (Borissowa), Lešov, Čejkov (Czeikowa), Těšenov (Tiessenowa), Jistebník, Chrástov, Větrov, Zajíčkov, Řeženčice, městečko /Horní/ Cerekev (Cyrkwicze), Moraveč, Markvarec, Myslov, Lidmaň a Lidmaňka (Lidmany welike, male), Leskovice, Zahrádka /u Pošné?/, Pejškov (Paistkowa), Čakovice, Dubovice a Bitětice s příslušenstvím do částky 400 kop ročního platu, v celkové sumě 4000 kop. Činí tak proto, že mu Jindřich předložil list Jana st. z Ústí a Pleší na 650 kop s úroky a v té částce postoupil králi /Sezimovo/ Ústí (na Lužnici) a díl Hradiště hory Tábor; a druhý list Jana ml. u Ústí na Kamenici na 3160 kop, v nichž Jan ml. králi postoupil zbytek Ústí a Tábora, což bylo zapsáno do desk. Za to měla být Janovi postoupena Lomnice /nad Lužnicí/, místo níž zapisuje král Jindřichovi ze Stráže uvedené statky a slibuje vydat na to listinu pod majestátní pečetí, až ji bude mít. K zástavní sumě se připočtou peníze vydané na opravu řečické tvrze. 1
Charter: 282
Date: 12. září 1454
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, na žádost obce Hudlice a k ní patřící vísky Újezd a obce Chyňava (Chwiniawa), patřících ke zboží křivoklátskému, potvrzuje a nařizuje zachovávat inserované privigelium z 1. května 1341 (Praha), jímž Jan Lucemburský povolil rychtáři v Provendorfu (Drowendorffu) Jindřichovi a pražskému měšťanu Peškovi řečeného z Benešova vysadit na křivoklátském zboží nově ves Hudlice s Újezdem, kde bude rychtářem Jindřich a syn Mikuláš, a Chyňavu (rychtář Pešek), a to právem Nového Města pražského; stanovil počet a vyměření lánů, příslušenství obou rychet, práva rychtářů, soudnictví, pozemky far v obou vsích a platy z poplatných lánů 1 hřivny v Hudlicích a ½ hřivny v Chyňavě a naturálie se snížením platů pro prvních 12 let. Poddaní se osvobozují od jiných platů kromě královské berně a od robot.
Charter: 281
Date: 12. září 1454
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, na žádost obce Hudlice a k ní patřící vísky Újezd a obce Chyňava (Chwiniawa), patřících ke zboží křivoklátskému, potvrzuje a nařizuje zachovávat inserované privigelium z 1. května 1341 (Praha), jímž Jan Lucemburský povolil rychtáři v Provendorfu (Drowendorffu) Jindřichovi a pražskému měšťanu Peškovi řečeného z Benešova vysadit na křivoklátském zboží nově ves Hudlice s Újezdem, kde bude rychtářem Jindřich a syn Mikuláš, a Chyňavu (rychtář Pešek), a to právem Nového Města pražského; stanovil počet a vyměření lánů, příslušenství obou rychet, práva rychtářů, soudnictví, pozemky far v obou vsích a platy z poplatných lánů 1 hřivny v Hudlicích a ½ hřivny v Chyňavě a naturálie se snížením platů pro prvních 12 let. Poddaní se osvobozují od jiných platů kromě královské berně a od robot.
Charter: 283
Date: 21. říjen 1454
Abstract: Jaroš ze Sovojovic a Vít z Tajné (Tayne) postupují Janovi z Radiče a jeho dědicům dlužní úpis na 150 kop grošů pražských vydaný Janem Horeckým a jeho rukojmími Milotou z Hrušova, Ctiborem z Bezna, Fryckem z Daliměřic (Dalemirzicz), Pavlem Křižanem z Hrádku, Zdislavem z Kruska, Ješkem z Hrušova a Petrlem z Bezna.
Charter: 284
Date: 29. říjen 1454
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, zastavuje Vilémovi z Konic a z Kamýka v sumě 3000 kop grošů, kterou mu Vilém půjčil a ve zlatě vyplatil, tvrz Pátek se vsí a vesnice Volenice (Woleynicze), Stradonice (Stradomnicze), Hřivčice, Radonice /n. Ohří/ s poplužím, se vším příslušenstvím. Český král může tyto vsi od Viléma nebo jeho dědiců vyplatit po výpovědi rok předem, a to částkou 3000 zlatých uherských (1 zlatý = 32 grošů a 1 peníz), zbytek sumy pak v groších nebo jiné měně v té době běžné.
Charter: 285
Date: 11. listopad 1454
Abstract: Bratři Jan a Bohuslav z Kunvaldu a z Dražic prodávají Heřmanu Sirotkovi ze Zhorce za 700 kop grošů pražských vyplacených v hotovosti list císaře Zikmunda, kterým zastavil jejich otci Janovi z Kunvaldu a zemřelé Anně někdy Johánka Kbelského vsi křižovníků na Zderaze na Novém Městě pražském Klíčany (Wkliczany) a Hoštice v dlužné sumě 500 kop a Tišice a Rudeč (Rudecz Weliky) se clem v Kostelci /n.L./, patřící proboštství Pražského hradu, v dluhu 200 kop, postupují Heřmanovi dispoziční právo na tyto statky a vyhrazují si naproti tomu právo na ostatní sumy a statky v listu uvedené a právo vypůjčit si list od Heřmana, kdyby ho potřebovali k obraně svých nároků na tato zboží.
Charter: 286
Date: 15. listopad 1454
Abstract: Heřman Sirotek ze Zhorce prodává za 700 kop grošů pražských hotově zaplacených podkomořímu Českého království Vaňkovi z Valečova listinu, jíž císař Zikmund zastavuje v dluhu 700 kop grošů podkomořímu Janovi z Kunvaldu, Anně Johánka Kbelského (Johánkové Kbelské) a Janovým dědicům vsi zderazských křižovníků Klíčany (Wkliczany) a Hoštice v sumě 500 kop a zboží proboštství Pražského hradu Tišice (Tissycze), Rudeč (Rudecz weliky) a clo v Kostelci /n. L./ (Costelczi) v sumě 200 kop. Vydavatel Heřman Sirotek koupil tento list od synů Jana z Kunvaldu, bratří Jana a Bohuslava z Kunvaldu a Dražic, za 700 kop.
Charter: 287
Date: 13. leden 1455
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, dává svému komorníku Janu Caltovi z Kamenné Hory za jeho služby město Chomutov a hrad Blatno (Blatnu) v Žateckém kraji se vším příslušenstvím, i se silnicemi okolo města a těmi, které spojují Chomutov s Německem, s cly a tržným, a k tomu dvůr Býčkovice (Biczkowicze) do dědičného vlastnictví s plným právem tímto zbožím svobodně disponovat.
Charter: 288
Date: 29. červen 1455
Abstract: Vaněk řečený Bzenecký z Vlkové postupuje hejtmanu Chrudimského kraje Zdeňkovi z Postupic seděním na Litomyšli (Lithomyssli) listinu litomyšlského biskupa Jana a kapituly na ves Květná (Kwietny) v sumě 150 kop grošů pražských, spolu s dobrou vůlí Fraňka z Okarce, který tento list Vaňkovi postoupil.
Charter: 289
Date: 10. srpen 1455
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, na žádost Petra z Lindy (de Linden) potvrzuje a schvaluje, že Petr založil při reformovaném farním kostele v Borovanech (Borowan) klášter řeholních kanovníků a daroval mu vsi Nesměň (Nesmyen) a Hluboká /u Borovan/ s dvorem, lesy řeč. Kuchyňka, Hejka (?) (Heyku) až k cestě do Jílovice (Gelawitz), rybníky zvané Borovanice (Borowanitz), "Neustift", nový rybník v lesích, rybník Rohozná (Rohosne), pod dvorem Hluboká, ve vsi Hluboká, nad vsí a dvorem Hluboká a mlýn Chotomil s řekou do okamžitého plného vlastnictví, a další statky – les ke dvoru Hluboká mezi cestou k Jílovici a rybníkem řeč. Linden, rybník Linden samotný, louku "Stockwiesln" (Stokwisen), louku nad rybníkem Borovanicí, celou ves Borovany, 3 mlýny u mostu přes říčku Stropnici (Strabonici) a 2 za ním následující s kusem řeky; rybník, který zřídí mezi rybníky Borovanice a Linden, si doživotně ponechal k volnému disponování, načež ty z nich, o nichž nerozhodne jinak, připadnou rovněž klášteru. Král klášteru tyto statky potvrzuje a inkorporuje a nadto mu povoluje získat roční platy ve výši 50 kop grošů na jakýchkoli statcích s výjimkou lén.
Charter: 290
Date: 28. srpen 1455
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, dává pražskému purkrabímu Zdeňkovi ze Šternberka sumu 400 kop grošů, kterou odvádí do královské komory Zdeněk Kostka z Postupic nebo budoucí držitelé litomyšlského zboží podle zápisu císaře Zikmunda, vydaného Vilémovi Kostkovi, a to až do té doby, než bude toto zboží opět držet litomyšlský biskup.
Charter: 291
Date: 30. srpen 1455
Abstract: Purkmistr, rada a obec města Chebu ověřují manům na Loketsku nadepsaný opis privilegia krále Karla IV. z 27. listopadu 1349 (Praha),1 kterým potvrzuje inserované privilegium krále Jana z 4. května 1341 (Praha);2 v tomto privilegiu jsou loketští manové podrobeni pouze jurisdikci krále nebo loketského purkrabího, službu králi mají konati jen, když jsou jim nahrazeny škody, mají právo svobodného odkazu a o své statky přicházejí pouze, když se vyhnou soudu, mají právo lovu menší zvěře a mají platiti jen loketské berně.
Charter: 292
Date: 27. září 1455
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, úředníkům zemských desk: nařizuje jim, aby na požádání intabulovali statky, které Petr z Lindy, jemuž povolil u farního kostela v Borovanech zřídit a nadat klášter řeholních kanovníků, dá tomuto klášteru.
Charter: 293
Date: 11. únor 1457
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, přenáší právo na město Chomutov a hrad Blatno (Blaten) z Mikuláše z Lobkovic, jemuž tato zboží zastavil v 5000 kopách, na kutnohorského mincmistra Jana Caltu z Kamenné Hory, který je od Mikuláše vyplatil za 5000 kop grošů pražských, a na jeho dědice, a zastavuje jim tato zboží ve stejné částce.
Charter: 294
Date: 24. únor 1457
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, činí kutnohorskému mincmistru Janu Caltovi z Kamenné Hory tu milost, že od něho a od jeho dětí nebude vyplácet město Chomutov a hrad Blatno (Blatne) s příslušenstvím. Tato zboží může český král vyplatit až od nástupce Caltových dětí a po předchozí roční výpovědi.
Charter: 295
Date: 9. duben 1457
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, povoluje bratrům Wolfgangu, Janovi, Kryštofovi, Kašparu a Janovi ml. ze Štampachu (Steinpach, Steainpach) držet po dobu života hrad Kynšperk /n. Ohří/ (Kungspergk), který byl minulými českými králi zastaven jejich otci Ondřejovi ze Štampachu, zavazuje se, že nebude hrad za života některého z bratrů vyplácet, a vymiňuje si, že hrad musí být jemu nebo budoucím českým králům na požádání otevřen.
Charter: 296
Date: 12. duben 1457
Abstract: Mikuláš Příšek z Čestic (Prziessiek z Cziesticz) postupuje panoši Janovi z Malovic a jeho dědicům list pražského arcibiskupa Konráda /z Vechty/, v němž jsou svědky Janek ze Sobětic, podkomoří arcibiskupství, řečický purkrabí Beneš z Řepčic a staroměstský měšťan Purkart z Altenburka (zalduburka) a jenž byl vydán Hanušovi z Ronova a jeho bratrům na sumu 800 kop na Chýnov, a listinu Hanušova bratra Kryštofora z Ronova, zpečetěnou Oldřichem z Rožmberka, kterou vydavateli postoupil výše uvedenou listinu.
Charter: 297
Date: 27. duben 1457
Abstract: Jan st. z Vrábí prodává a současně postupuje Vratislavovi z Mitrovic, jeho manželce Machně z Vrábí a dědicům za 300 kop grošů v hotovosti listinu krále Ladislava /Pohrobka/, jíž král obnovil Janovi st. z Vrábí zástavní listy na ves Hraštice náležející králi a na ves Bykoš, která patřila Pražskému kostelu, v sumě 300 kop grošů, které vydal král Václav /IV./ dědovi Jana st. z Vrábí Janovi z Lestkova a ten je postoupil svému vnuku, jemuž byly zničeny ohněm.1
Charter: 298
Date: 11. květen 1457
Abstract: Vaněk ze Štěpánova, který měl spolu se svým zemřelým bratrem Petrem listinu bývalého litomyšlského biskupa Jana a kapituly, podle které měli oba bratři držet ves Koclířov (Geczndorff) a sloužit za to litomyšlskému kostelu, (případně, kdyby nemohli službu vykonávat, měli ji rok předem vypovědět a přijmout za škody od biskupa 100 kop grošů pražských), potvrzuje nyní, že Zdeněk Kostka z Postupic, který drží biskupství a jeho zboží zástavou od císaře Zikmunda, mu po jeho výpovědi oněch 100 kop vyplatil, a proto mu nyní zmíněnou biskupovu listinu postupuje.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data