Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 4487
Date: 22. leden 1677
Abstract: Leopold I., císař římský a král uherský a český, na žádost rektora koleje Tovaryšstva Ježíšova v Březnici Františka Banovského potvrzuje inserovanou listinu z 23. dubna 1650 (b.m.), jíž Adaukt z Újezda se svou manželkou Ludmilou Kateřinou roz. z Talmberka zakládá v Březnici kolej T. J. a dává jí kostel zasvěcený sv. Ignáci z Loyoly a Františku Xaverskému, který vystavěl, a další kostely a statky (viz. orig. nadační listiny č.i. 4314). Král nařizuje všem poddaným, zvláště místodržícím a nejv. zemským úředníkům, fundaci respektovat.
Charter: 4489
Date: 15. únor 1677
Abstract: Papež Inocenc XI. uděluje návštevníkům hybernské koleje Početí P. Marie v Praze na svátek sv. Pavla /?/ 1) odpuštění hříchů.
Charter: 4490
Date: 24. únor 1677
Abstract: Josef František, zahradník u paní Aronové na Starém Městě pražském, doporučeje zahradníka Martina Fijalu (Figala), který u něj sloužil po dva roky, za druhého mládence.
Charter: 4491
Date: 17. duben 1677
Abstract: Rchtář, purkmistr a rada Českého Brodu /hejtman v Kostelci nad Černými Lesy/: odpovídají mu na jeho dopis z 3. dubna týkající se hajného Valentina Šedého a jejich spoluměšťana Jindřicha ml. Vokála.
Charter: 4492
Date: 12. červen 1677
Abstract: Komisař Ferdinand Hroznata Kokořovec, Jaroslav Libštejnský z Kolovrat a Ladislav Hrobčický z Hrobčic uzavírají smlouvu s Polixenou Marií ovdovělou Račínovou roz. ze Žďáru, kterou jí prodávají za 35 500 zl. statky zemřelého Františka Orina (Arrina) z Arino (Arrina) Široké Třebčice (Weittentrebotitsch) a Podbořanský Rohozec (Treutschen Rust).
Charter: 4493
Date: 12. srpen 1677
Abstract: Bratři Jan Jindřich a Jan Adam Garnierové zakládají nadaci pro studenty v městě Zaháni (Saganensi) na pomezí Slezska a Lužice studující literní předměty (in litterarum disciplinis) v semináři při tamní koleji Tovaryšstva Ježíšova; původně byla zamýšlena pro 50 studentů, s ohledem na drahotu při nákupu životních potřeb, daně a válečné okolnosti má však počet stanovit rektor a regent. Eventuelní přebytky se mají použít na ošacení potřebných a viatikum pro odcházející absolventy. Přijímáni mají být chudí katoličtí chlapci řádného původu, umějící číst a psát z města Zaháně, Zaháňska, Slezska, Lužice, Míšně, Saska a nekatolických zemí, o přijímání rozhodují rektor koleje a regent semináře; mají být cvičeni v hudbě pro bohoslužby v kolejním kostele. Mají povinnost modlit se za zemřelé fundátory a dobrodince a 3x - 4x ročně zpívat za ně zádušní mši. V semináři mají absolvovat humanitní studia. Ohledně dotace mění rozhodnutí z roku 1664 věnovat semináři sv. Josefa v Zaháni 1800 1) zl. rýn. pojištěných hypotekárně na statku Stary Grodków (Vetus Grotkovium) tak, že semináři dávají statek /Stara/ Kopernia (Kippern) koupený za 6000 slez. tol., hrad a větší a menší statek v Jeleninu (Hirschfeldau) za 9500 tol. a 5000 zl. pojištěných Rudolfovi z Gersdorfu na vsi Skibice (Peterschwalda), jejíž výnosy má seminář pobírat místo platů až do vyplacení oněch 5000 podle smlouvy mezi vydavateli a /Gersdorfem/. Zároveň předávají všechny listiny, kupní smlouvy, souhlas knížete atd. na tyto statky a důchody. Správu statků svěřuje řádu, zvláště generálu, provinciálovi, rektoru koleje, jemuž má regent semináře 3x ročně skládat účty; jednou ročně se předkládají účty s katalogem fundatistů provinciálovi. Nadace se nesmí užívat na jiné zbožné účely s výjimkou almužen. O potvrzení žádají zaháňského knížete.
Charter: 4494
Date: 2. únor 1678
Abstract: Česká komora uzavírá smlouvu s nájemcem sanytrové hutě v Praze Jakubem Filipem Gilgem, kterou mu pronajímá za nájem 40 zl. rýn. na dobu jednoho roku od Hromnic 1678 do Hromnic 1679 mlýn na prach (auf dem grossen Wasserhof).
Charter: 4495
Date: 8. červen 1678
Abstract: Místopísař Českého království Václav Silvestr Smrčka ze Mnichu na Klecanech vydává s povolením nejvyššího písaře Františka ze Scheidlern pod pečetmi místosudího Jana Jiřího Olbrama Brandlínského ze Štekře a svou vlastní výpis z desk zemských (DZV 194 M22, 30. červen 1623) listiny, zapsané tam podle relace Karla z Lichtenštejna z téhož dne (DZV 620, C16): 1623, březen 21., b.m.: Sezima z Vrtby na Vrchotových Janovicích, Křešicích, Voticích a Červeném Hrádku, hejtman Nového Města pražského, Jiří Vilém Michna z Vacínova na Chyších, apelační rada, a Václav Viduna Obytecký z Obytec, menší purkrabí Pražského hradu, jako komisaři místodržícího v Českém království Karla z Lichtenštejna uzavírají mezi tímto místodržícím na místě císaře a mezi Marií Magdalenou Trčkovou roz. z Lobkovic na Ledči a Černíkovicích smlouvu, jíž se jí a jejím dědicům prodávají královské vsi vyhražené kdysi císařem Rudolfem /II./ při prodeji trutnovského panství, totiž Žďár (Žďárná), Staré Město (Purg sstaadl), Maršov (Marssendorff), Lysečiny (Kolby), Albeřice (Albendorff) se vším příslušenstvím kromě podacího, které si císař vyhrazuje; také vymiňuje mýcení dříví v lesích "z hor vysokých" dopravu k řece a plavení do Kutné Hory, obnoví-li se zde lesy (neboť byly již pro potřebu Kutné Hory vykáceny); Trčkové z těchto lesů náleží jen plat a právo pastvy. Kupní suma činí 22 496kop 11 gr. 3 peníze míš. a bude sražena ze 100 000 zl. rýn., které Marie půjčila císaři na zaplacení vojska. Ve věci závad, dluhů a zadržených berní Lichtenštejn na místě císaře Marii zastoupí a vesnice od závad očistí. Vsi budou zpraveny královskými statky v Českém království a vloženy jako zpupné dědičné statky do desk. Smlouva byla vyhotovena dvojmo a obě strany si ji mohou dát intabulovat.
Charter: 4496
Date: 10. červen 1678
Abstract: Papež Inocenc XI. uděluje všem věřícím, kteří navštíví farní kostel v Blšanech (loci Flehen) v pražské diecézi, jenž není pod řeholní správou, na den sv. Václava od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato milost platí sedm let.
Charter: 4497
Date: 11. červen 1678
Abstract: Papež Inocenc XI. uděluje všem věřícím, kteří návštíví farní kostel sv. Michala v Blšanech (loci Flehen) v pražské diecési, jenž není pod řeholní správou, v den zasvěcení - západu Slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 4498
Date: 12. srpen 1678
Abstract: Jan Adam z Garnier po smrti svého bratra Jana Jindřicha zakládá nadaci pro chudé studenty v semináři sv. Josefa při koleji Tovaryšstva Ježíšova v městě Zaháni (Saganensi). Totožno s listinou z téhož dne z roku 1677 (viz ČG-L č.i. 4493), stylisovanou jménem obou bratrů, s mála odchylkami (počet fundatistů se pevně stanoví na 40 a další drobné odchylky v méně významných formulích).
Charter: 4499
Date: 5. prosinec 1678
Abstract: Komisař karmelitského řádu Jan a Sancto Bernardo a vikář v Rakovníce Jiří a Sancto Ioanne uzavírají smlouvu s primátorem Ondřejem Křečkem a radním Tobiášem Václavem Černohorským na místě města Rakovníka, podle které slibují odprodat měšťanům nebo městu domy, které mají od zemřelého Jiřího [Helversia] z Hellwersan a knížete Schwarzenberka, a koupit ke stavbě kláštera tři chalupy mimo město.
Charter: 4500
Date: 10. leden 1679
Abstract: Jan Fridrich z Valdštejna, arcibiskup pražský, oznamuje provinciálovi jesuitské provincie české P. Matěji Tannerovi, rektoru kladské koleje Jiřímu Kleinovi a prokurátoru provincie Janu Volfovi, že ukončuje spor o jurisdikci nad farním kostelem v Kladsku, který vznikl za kardinála Harracha, tak, že uznává převedení kladského farního kostela ze správy maltského řádu do správy jesuitů a rozhoduje, aby rektor nebo vicerektor koleje byl vlastním farářem, povinnosti faráře vykonával prostřednictvím 2 světských kněží, byl vyňat z moci arcibiskupského vikáře v Kladsku s jistými však omezeními zachovávajícími arcibiskupova práva.
Charter: 4501
Date: 10. leden 1679
Abstract: Jan Fridrich z Valdštejna, arcibiskup pražský, oznamuje provinciálovi jesuitské provincie české P. Matěji Tannerovi, rektoru kladské koleje Jiřímu Kleinovi a prokurátoru provincie Janu Volfovi, že ukončuje spor o jurisdikci nad farním kostelem v Kladsku, který vznikl za kardinála Harracha, tak, že uznává převedení kladského farního kostela ze správy maltského řádu do správy jesuitů a rozhoduje, aby rektor nebo vicerektor koleje byl vlastním farářem, povinnosti faráře vykonával prostřednictvím 2 světských kněží, byl vyňat z moci arcibiskupského vikáře v Kladsku s jistými však omezeními zachovávajícími arcibiskupova práva. (Viz ČG-L č.i. 4500.)
Charter: 4502
Date: 24. leden 1679
Abstract: Jan Fridrich z Valdštejna, arcibiskup pražský, potvrzuje inserovanou nadační listinu Marie Maximiliány Hysrlové, rozené ze Žďáru, z 25. října 1678, kterou zakládá na kopci Chlumku (Groß Chlumek) mezi hradem a městečkem Luže (Lusche) při kapli P. Marie Oetinžské residenci pro 4 jesuity a činí pro ně nadání.
Charter: 4503
Date: 26. leden 1679
Abstract: Jan Fridrich z Valdštejna, arcibiskup pražský, potvrzuje inserovanou smlouvu z 18. srpna 1678, kterou uzavřela Marie Maximiliána Hysrlová, rozená ze Žďáru, s arcibiskupským komisařem Janem Fr. Liepura a lužským farářem P. Václavem Bernardem Nigrinem, a kterou byla zrušena dosavadní nadace 1 mše sloužené lužským farářem v kapli P. Marie Oetinžské na Chlumku, a její kapitál 500 zl. mohl být obrácen ve prospěch nové jesuitské residence a směněna farní pole za jiná.
Charter: 4504
Date: 25. únor 1679
Abstract: Purkmistr, konšelé, starší a obec města Luže povolují jesuitům při residenci na (Velkém) Chlumku vést odpadní vody žlabem či štolou na obecní místo a osvobozují je od cla, na které má městečko privilegium.
Charter: 4505
Date: recte 27. únor 1679 (1678 - podle indikce a roku pontifikátu a insertů)
Abstract: Mikuláš Oborski, biskup laodicejský (Laodicensis), vikář in spirit. a generální oficiál krakovský, pověřený listem ze 29. dubna 1678, vydaným v Kielcích krakovským biskupem Ondřejem Třebickým, na žádost rektora koleje Tovaryšstva Ježíšova v Opole Václava Schwertserta uskutečňuje inkorporaci farního kostela v Piekarech, v bytomském děkanátu a krakovské diecési, opolské koleji, jíž jej daroval předchozí majitel podacího práva - císař Leopold [I.]. Ruší se titul faráře tohoto kostela, přenáší se na kolej, a protože tato nemůže přijmout duchovní správu, ustanovuje, že kolej má dosazovat vikáře, jehož bude schvalovat biskup, a na jehož výživu připadne z důchodů kostela ročně 200 zl., dále má kolej platit školního rektora, kantora, varhaníka a zvoníka. Ve věcech visitací podléhá kostel biskupovi. Má se zachovávat dekret biskupa proti poslednímu plebánu Jakubu Roczkowskému ve věci ohlášení zázraků u obrazu P. Marie ze 17. ledna 1678 (Kielce) a obnovení sporu fiskálem ohledně těchto zázraků. Inserovány: 1. krida vydaná Oborskim 4. května 1678 (Krakov), v níž podle inserovaného pověření biskupa Třebického z 29. dubna 1678 (Kielce) vyzývá všechen klérus, aby se postaral o zveřejnění výzvy v kostele v Piekarech v neděli či ve svátek, aby se všichni, jichž se věc týká, dostavili 12. den od zveřejnění kridy před biskupský soud v Krakově, kde má být vyhlášena inkorporace kostela koleji. Na tergu zápis o vykonání toho 8. května 1678 Janem Josefem Králem, plebánem v Reptech (Reptensis), v piekarském kostele. 2. listina císaře Leopolda [I.] z 24. března 1678 (Vídeň), jíž pro lepší správu piekarského kostela, v němž je zázračný obraz P. Marie, dává podací právo kostela, které mu náleželo, koleji Tovaryšstva Ježíšova v Opole, a přijímá kostel, ležící v bytomském fidekomisu pod ochranu, nařizuje držitelům fidekomisu jej hájit. Inserována listina biskupa Ondřeje Třebického z 11. září 1677 (Krakov), jíž na císařovu žádost kostel koleji inkorporuje, ustanovuje, že bývalému faráři má být postaráno o výživu, a jesuitům ukládá duchovní péči, udílení svátostí atd. v tomto kostele. 3. mandát Mikuláše Oborského z 27. května 1678 (Krakov), jímž nařizuje bytomskému děkanu a faráři v Grodzienci Mikuláši Jeziorkowiczi, aby přijal resignaci faráře v Piekarech Jakuba Roczkowského, přijal od něho obvyklou přísahu a vykonal vše potřebné. 4. listina Mikuláše Jeziorkowicze, kterou dosvědčuje, že 1. června 1678 přijal v Piekarech resignaci Roczkowského a jeho přísahu, že se beneficia vzdává dobrovolně (text přísahy je inserován). 5. listina Roczkowského z 27. dubna 1678 (Piekary), jíž prohlašuje, že obdržel list biskupa o inkorporaci kostela opolské koleji se slibem důchodu pro sebe a, nemoha dále zastávat práce při kostele, dobrovolně z něho resignuje. Oficiál korporaci provedl na žádost prokurátora polské provincie Tovaryšstva Ježíšova Petra Zywieckého, když se po vyhlášení kridy nepřihlásil nikdo s uplatněním nároku.
Charter: 4506
Date: recte 27. únor 1679 (1678)
Abstract: Viz ČG-L č.i. 4505. Mikuláš Oborski, biskup laodicejský (Laodicensis), vikář in spirit. a generální oficiál krakovský, pověřený listem ze 29. dubna 1678, vydaným v Kielcích krakovským biskupem Ondřejem Třebickým, na žádost rektora koleje Tovaryšstva Ježíšova v Opole Václava Schwertserta uskutečňuje inkorporaci farního kostela v Piekarech, v bytomském děkanátu a krakovské diecési, opolské koleji, jíž jej daroval předchozí majitel podacího práva - císař Leopold [I.]. Ruší se titul faráře tohoto kostela, přenáší se na kolej, a protože tato nemůže přijmout duchovní správu, ustanovuje, že kolej má dosazovat vikáře, jehož bude schvalovat biskup, a na jehož výživu připadne z důchodů kostela ročně 200 zl., dále má kolej platit školního rektora, kantora, varhaníka a zvoníka. Ve věcech visitací podléhá kostel biskupovi. Má se zachovávat dekret biskupa proti poslednímu plebánu Jakubu Roczkowskému ve věci ohlášení zázraků u obrazu P. Marie ze 17. ledna 1678 (Kielce) a obnovení sporu fiskálem ohledně těchto zázraků. Inserovány: 1. krida vydaná Oborskim 4. května 1678 (Krakov), v níž podle inserovaného pověření biskupa Třebického z 29. dubna 1678 (Kielce) vyzývá všechen klérus, aby se postaral o zveřejnění výzvy v kostele v Piekarech v neděli či ve svátek, aby se všichni, jichž se věc týká, dostavili 12. den od zveřejnění kridy před biskupský soud v Krakově, kde má být vyhlášena inkorporace kostela koleji. Na tergu zápis o vykonání toho 8. května 1678 Janem Josefem Králem, plebánem v Reptech (Reptensis), v piekarském kostele. 2. listina císaře Leopolda [I.] z 24. března 1678 (Vídeň), jíž pro lepší správu piekarského kostela, v němž je zázračný obraz P. Marie, dává podací právo kostela, které mu náleželo, koleji Tovaryšstva Ježíšova v Opole, a přijímá kostel, ležící v bytomském fidekomisu pod ochranu, nařizuje držitelům fidekomisu jej hájit. Inserována listina biskupa Ondřeje Třebického z 11. září 1677 (Krakov), jíž na císařovu žádost kostel koleji inkorporuje, ustanovuje, že bývalému faráři má být postaráno o výživu, a jesuitům ukládá duchovní péči, udílení svátostí atd. v tomto kostele. 3. mandát Mikuláše Oborského z 27. května 1678 (Krakov), jímž nařizuje bytomskému děkanu a faráři v Grodzienci Mikuláši Jeziorkowiczi, aby přijal resignaci faráře v Piekarech Jakuba Roczkowského, přijal od něho obvyklou přísahu a vykonal vše potřebné. 4. listina Mikuláše Jeziorkowicze, kterou dosvědčuje, že 1. června 1678 přijal v Piekarech resignaci Roczkowského a jeho přísahu, že se beneficia vzdává dobrovolně (text přísahy je inserován). 5. listina Roczkowského z 27. dubna 1678 (Piekary), jíž prohlašuje, že obdržel list biskupa o inkorporaci kostela opolské koleji se slibem důchodu pro sebe a, nemoha dále zastávat práce při kostele, dobrovolně z něho resignuje. Oficiál korporaci provedl na žádost prokurátora polské provincie Tovaryšstva Ježíšova Petra Zywieckého, když se po vyhlášení kridy nepřihlásil nikdo s uplatněním nároku.
Charter: 4507
Date: presentováno 20. července 1679
Abstract: Převor a konvent augustiniánského kláštera u sv. Tomáše na Menším Městě pražském české komoře: žádají o zaopatření palivového dříví na zimu na řád své komorní pohledávky.
Charter: 4508
Date: 25. duben 1680
Abstract: Papež Inocenc XI. uděluje všem věřícím, kteří navštíví kostel sv. Jiljí řeholních kanovníků řádu sv. Augustina v Třeboni (Trebonen) v pražské diecési na den Narození Páně v době od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 4509
Date: 26. duben 1680
Abstract: Papež Inocenc XI. uděluje hlavnímu oltáři v kostele sv. Jiljí řeholních kanovníků řádu sv. Augustina v Třeboni (Trebonen) v pražské diecési, u něhož se denně slouží 7 mší, právo privilegovaného oltáře (= aby duše, za níž zde bude kněz sloužit v den Památky zemřelých, v jeho oktávu a v pondělí kteréhokoliv týdne zádušní mši, dosáhla odpustek).
Charter: 4510
Date: 27. duben 1680
Abstract: Papež Inocenc XI. uděluje všem věřícím, kteří navštíví farní kostel sv. Bartoloměje v Mladočově (loci Mladosoucensis) v pražské diecési, který není pod řeholní správou, na den sv. Bartoloměje v době od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 4511
Date: 24. červenec 1680
Abstract: Leopold [I.], císař římský, král uherský a český, povoluje k žádosti prokurátora české jesuitské provincie P. Adama Gerstmanna, aby kolej v Klatovech prodala stateček Habartice.
Charter: 4512
Date: 2. květen 1681
Abstract: Komorou ustanovení komisaři uzavírají smlouvu s regentem konviktu u sv. Bartoloměje v Starém Městě pražském P. Františkem Banovským a provinčním prokurátorem P. Volfem (Wolf) o zaplacení dlužních úroků z nadace císařovny Anny pro 10 alumnů na 26 000 zl.
Charter: 4513
Date: 18. únor 1682
Abstract: Leopold [I.], císař římský, král uherský a český, povoluje k žádosti provinčního prokurátora P. Tomáše Schmidela, aby novoměstská jesuitská kolej prodala dvůr Brnky a koupila jiný dvůr, který jí přinese větší užitek.
Charter: 4514
Date: 27. červenec 1682
Abstract: Papež Inocenc XI. uděluje všem věřícím, kteří navštíví kostel sv. Václava blízko města Blšany (Flehen) v pražské nebo litoměřické diecési, který není pod řeholní správou, na svátek sv. Václava od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 4515
Date: 7. prosinec 1682
Abstract: Papež Inocenc XI. uděluje všem věřícím, kteří se účastní 40-hodinové pobožnosti konané se souhlasem ordináře v kostele sv. Václava blízko města Blšany (Flehen) v pražské diecési v neděli po sv. Václavu a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 4516
Date: 7. prosinec 1682
Abstract: Papež Inocenc XI. uděluje všem věřícím, kteří navštíví kostel sv. Václava blízko města Blšany (Flehen) v pražské diecési, který není pod řeholní správou a jehož dosavadní odpustková dosud platná listina se ruší, na svátek sv. Václava od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se za svornost křesťanských knížat a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato listina platí 7 let.
Charter: 4517
Date: 6. duben 1683
Abstract: Kníže Jan Adolf ze Schwarzenberka zakládá v městečku Svoboda nad Úpou (Freyheit) na panství Vlčice (Wildschitz) při kostele sv. Josefa špitál pro 8 osob.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data