Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 1642
Date: 29. září 1547
Abstract: Kryštof hrabě z Hardeku, z Kladska a na Letovicích, od něhož a od jehož bratří koupil král Ferdinand /I./ kladské hrabství za 45 000 zl., které jim poukázal k zaplacení na Janu z Pernštejna a na Helfštejně (Helffenssteynie), potvrzuje, že Jan jim část sumy zaplatil a na zbytek vydal "jistoty" znějící na něho a na jeho dědice, a zavazuje se za sebe, bratry i dědice, že nebudou na králi tuto sumu nikdy požadovat.
Charter: 1644
Date: 1. říjen 1547
Abstract: Ferdinand /I./, císař římský a král německý, uherský a český, radům české komory: oznamuje jim, že svému dvornímu trubači Františkovi Dolomeyovi v. Senes za jeho dlouholeté služby a vzhledem k jeho stáří a slabosti, pro kterou již nemůže sloužit, a pro výživu jeho dětí, připsal na dobu jeho života ročně 70 zl. rýn. (po 60 krejcarech) jako provizi z české komory a vydal mu téhož dne na to zápis. Nařizuje adresátům, aby Františkovi tuto částku po dobu jeho života odváděli (a to příslušný díl vždy na suché dny) a ukládali kvitance, které jim na to bude vydávat.
Charter: 1643
Date: 1. říjen 1547
Abstract: Jan z Pernštejna na Helfštejně, pán a držitel hrabství kladského a dědičný pán panství Hummel (Homel), potvrzuje, že prodal svému hejtmanovi v kladském hrabství Hanuši Progovi z Velnic (Prag vonn Welnitz) a jeho dědicům do dědičného vlastnictví s právem volného disponování své léno - sedláky a zahradníky ve vsi Podborze (Hartau) na panství Hummel Štěpána Rogela, Jiřího a Hanuše Vitzenntze, Jiřího Slesera, Urbana Stanncka, Pavla Trochtla a Šimona Augustina s jejich pozemky a platy, právem lovu, čižby a pastvy, nižším i vyšším soudnictvím i s kusem vody s oběma břehy a právem rybolovu. Prodel se stal podle zvyklostí kladského hrabství a byl ohlášen vydavatelovým zmocněncem Fridrichem Račínem z Arnsdorfu na kladském hradě. Jmenovaní sedláci a jejich statky příslušejí výhradně před soud na kladském hradě.
Charter: 1646
Date: 2. říjen 1547
Abstract: Jindřich hr. z Hartensteinu (Hartennstain) a pán z Plavna, purkrabí míšenský a nejvyšší kancléř Českého království, se zavazuje dodržovat body a ustanovení inserované listiny z 1. října 1547 (Pražský hrad), jíž se s ním Ferdinand /I./ smluvil o panství Bečov (nad Teplou) (Podtschaw), promlčené léno koruny, které (s výjimkou dolu vyhrazeného králi) měl podle královského zápisu z 26. února 1543 (Norimberk - Nuernberg) obdržet Jindřich, zemře-li jeho držitel Kašpar Pluh (Phlueg) z Rabštejna (Rabmstain) bez potomků. Protože se Kašpar postavil proti králi a propadl hrdlo i statek a protože není možno oddělit důl, související s královskými doly v Jáchymově a na Loketsku, od panství, král postoupí Jindřichovi za jeho nárok na Bečov panství Plauen (Plawen), Voigtsberg (Voytsperg), Pausa (Pawsa) a Schöneck (Schonneckh) - léna propůjčená saským domem smlouvu s durynským lantkrabětem a míšenským markrabětem Mořičem Saským České koruně. Tato panství má Jindřich s výjimkou dolů a ungeltu držet až do vrácení (pravděpodobně do sv. Jiří 1548) Bečova a do úhrady Jindřichových dluhů 35 071 zl. 22 kr. 4 fen. králem. - Podle zápisu vydaného králem 1. února 1547 (Pražský hrad) za pomoc Janu Fridrichovi, nazývajícímu se saským vévodou, dá král v neděli po sv. Martinu odhadnout Bečov i uvedené 4 saské statky a vyrovná Jindřichovi rozdíl. Vyhrazuje si potrestání jmenovaných neposlušných osob v Auerbachu, Mylau (Mille) a Reichenbachu a ponechává Jindřichovi Kraslice (Graesles) za sumu, za kterou je přijal od Jeronyma Šlika. V případě ponechání 4 saských statků zastaví Jindřichovi znovu klášter Teplá (Toppel) za 10 000 zl.
Charter: 1645
Date: 2. říjen 1547
Abstract: Purkmistr, rada, starší, přísežní a celá obec města Zhořelce (Görlitz), jimž král Ferdinand /I./ vedle jiných článků uložit zaplatit za trest 100 000 zl., což mu jejich zmocněnci v Praze přislíbili, přičemž (protože suma se vztahuje i na jiná města) na ně připadá 40 000 zl., z nichž 20 000 zaplatili 2. října ve Zhořelci královským radům a komisařům, se zavazují splatit zbývajících 20 000 zl. (počítáno po 60 kr.) v Praze nebo jinde, kde král určí, a to do 2 měsíců, v minci běžné v zemích České koruny nebo ve zlatě (? - gelde).
Charter: 1647
Date: 3. říjen 1547
Abstract: Purkmistr, rada, starší, přísežní a celá obec města Žitavy (Zittau), jimž král Ferdinand /I./ vedle jiných článků uložil zaplatit za trest 100 000 zl. na klenoty a kostelní náčiní, což mu jeho zmocněnci v Praze přislíbili, přičemž (protože suma se vztahuje i na jiná města) na ně připadá 20 000 zl., z nichž 10 000 zaplatili téhož dne v Žitavě královským komisařům, zavazují se zaplatit zbývajících 10 000 zl. (počítáno po 60 kr.) v Praze nebo jinde, kde král určí, a to do 2 měsíců, v minci běžné v zemích České koruny nebo ve zlatě.
Charter: 1648
Date: 4. říjen 1547
Abstract: Ferdinand /I./, císař římský a uherský a český král jako držitel zámku Krasíkova (Švamberka) potvrzuje purkmistru, konšelům a vší obci městečka Lestkova na jejich žádost inserovanou listinu nejvyššího hofmistra Českého království Bohuslava ze Švamberka z 23. května 1473 (b. m.), jíž městečku za jeho věrnost ve válkách s nepřáteli víry a pro škody, při těchto bojích utrpěné, dal tu milost, že v případě úmrtí měšťana, podruha nebo sirotka bez závěti dědí všechen jeho majetek nejbližší příbuzní, podobně jako se to děje ve Stříbře nebo (Nové) Plzni. Jde-li o podsedka nebo sirotka bez příbuzných, rozhodují o majetku konšelé a obrátí jej (na bohoslužby) za jeho duši. Dále povoluje měšťanům i podsedkům svobodně disponovat majetkem a odkazovat jej, a vystěhovat se, osadí-li /grunt/ jiným člověkem. Král potvrzuje dále městečku várku piva, která jim byla odňata Volfem ml. z Krajku, jenž potom postoupil zámek a panství Krasíkov králi; Lestkovští mají odvádět za to na zámek jen 6 gr. čes, z každé várky a hejtmané jim mají za to do pivovaru opatřovat na králův náklad pánve, kádě aj. potřeby.
Charter: 1649
Date: 5. říjen 1547
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, a jeho rukojmí Hendrych z Plavna, Volf z Vřesovic a Jiřík z Gerstorfu vyznávají, že jsou dlužni Floriánovi Griespeckovi z Griesbachu 3000 kop. míš. splatných po 508 kopách ročně pod trestem ležení v Praze nebo v jiném městě do desíti mil.
Charter: 1650
Date: /před 6. říjnem 1547/
Abstract: Hrabě Albrecht Šlik /radům české komory/ : poněvadž Jindřich z Gersdorfu (Giersdorff) opět postupuje císaři za 13 000 tolarů klášter Doberlug (Dobrilugk), je on ochoten tuto částku zaplatit a převzít Gersdorfovy dluhy, jestliže mu bude klášter zapsán a nevyplácen po dobu jeho živoat a života jeho syna. Rovněž by vzal na sebe stavebné (Baugeld).
Charter: 1651
Date: 6. říjen 1547
Abstract: Purkmistr, rada, starší, přísežní a celá obec města Löbau (Lobaw), jimž král Ferdinand /I./ vedle jiných článků uložil zaplatit za trest 100 000 zl., což mu jejich zmocněnci v Praze přislíbili, přičemž na ně (protože suma se vztahuje i na jiná místa) připadá 5 000 zl., z nichž 2 500 zl. zaplatili 6. října v Žitavě (Sittaw) královským komisařům, zavazují se splatit zbývajících 2 500 zl. (počítáno po 60 kr.) v Praze nebo jinde, kde král určí, a to do 2 měsíců, v minci běžné v zemích České koruny nebo ve zlatě.
Charter: 1653
Date: 7. říjen 1547
Abstract: Purkmistr, rada, starší, přísežní a celá obec města Kamenz (Camentz), jimž král Ferdinand /I./ vedle jiných článků uložil zaplatit za trest 100 000 zl. na klenoty a kostelní náčiní, což mu jejich zmocněnci v Praze přislíbili, přičemž na ně (protože suma se vztahuje i na jiná města) připadá 5 000 zl., z nichž 2 500 zl. zaplatili 2. října ve Zhořelci (Görlitz) královským komisařům, se zavazují splatit zbývajících 2 500 zl. (počítáno po 60 kr.) v Praze nebo jinde, kde král určí, a to do 2 měsíců, v minci běžné v zemích České koruny nebo ve zlatě.
Charter: 1652
Date: 7. říjen 1547
Abstract: Purkmistr, rada, starší, přísežní a celá obec města Kamenz (Camentz) vydávají revers na posudné jako v ČG-L inv. č. 1630.
Charter: 1654
Date: 7. říjen 1547
Abstract: Ferdinand, král římský, německý a český, zaručuje Petru Bechyňovi z Lažan do jeho smrti nevyplácet ves Obecnici, které se dosoudil jeho otec Jan Bechyně, a ves Bratkovice, které se má ještě dosoudit, a připisuje na ně jemu a jeho bratřím 300 kop míš. služného jejich otce a 400 kop, které s královským povolením půjčil Marianě z Chrástu, zač mu má postoupit 2 poddané v Bratkovicích.
Charter: 1656
Date: /před 10. říjnem 1547/
Abstract: Hrabě Albrecht Šlik nejvyššímu kancléři: zasílá mu opisy smlouvy, kterou učinil se svými bratranci o Jáchymov, listu krále Vladislava a další, a prosí, aby se zastal jeho záležitostí.
Charter: 1655
Date: /před 10. říjnem 1547/
Abstract: Hr. Albrecht Šlik českému králi: ke svým právům v Jáchymově (im thall) a nárokům na Loketsko sděluje, že jeho bratranec Jeronym, který mu sdělil, že má postoupit králi panství Loket se všemi právy bez výjimky, není k tomu oprávněn, že však on sám je ochoten s králem jednat.
Charter: 1658
Date: 10. říjen 1547
Abstract: Albrecht Šlik z Passaunu a na Holiči (Weissenkirchen), nejvyšší komorník Českého království a zemský fojt markrabství Dolní Lužice, který ve svém vyrovnání s uherským a českým králem o svá práva na doly a jiná práva v /Jáchymově/ (Tall) a celém Loketském kraji vzal m. j. na sebe králův dluh 13 600 tol. Jindřichovi z Gersdorfu, který měl být splacen na vánoce koncem r. 1547, a to prostřednictvím 6 šlechtických osob v Lužici, zavazuje se tuto částku Jindřichovi vyplatit o nejbližších vánocích v Drážďanech, vyzvednout od něho list oněch 6 šlechticů z Lužice na rukojemství a vrátit jej králi k rukám české komory. Neučiní-li to, bude povinen uvedenou částku vyplatit králi se všemi náklady a škodami za trest dvojnásobně.
Charter: 1660
Date: 10. říjen 1547
Abstract: Ferdinand /I./, císař římský a král uherský a český, který převedl na sebe téměř všechny důchody z Jáchymova (Joachimstall) a Loketska (Elpognischen) a zbylých již rovněž užívá, uzavírá s Albrechtem Šlikem, hr. z Passaunu na Holiči (Weissenkierchen) dohodu o jeho nároky na desátky z výnosů, statky, doly aj., jež Albrecht měl podle smlouvy se svými bratranci Šliky, a to takovou, že Albrecht všechny tyto nároky podle listů předchozích králů, smluv o otcovský majetek i smlouvy s bratranci postoupí králi spolu s příslušnými listinami a král mu za to vyplatí 29 000 tol. (po 30 bílých gr.). Dále Albrecht postoupí králi zástavní panství Kadaň (za zástavní sumu) a povolí králi výplatu vsí zastavených jím pánům ze Šumburka (Schonnburg). Král zastaví Albrechtovi klášter Doberlug (Doberlach) s výjimkou poplužního dvora Graditz (Craditz) s příslušenstvím v Torgau, a to za uvedených 29 000 zl., dále za 7 200 tol. za Kadaň a konečně za 13 600 zl. dluhu Jindřichovi z Gersdorfu převzatého Albrechtem, tedy celkem za 49 800 tol. Stanoví se počet mnichů, které má Albrecht v klášteře udržovat, místnosti k jejich obývání, množství potravin a nápojů k jejich výživě; zbytek výnosů z Doberlugu zůstane Albrechtovi, který se synem Ondřejem má klášter držet bez výplaty; zemřou-li oba bez dědiců, sníží se zástavní suma o 20 000 tol.; smí jeho statky zastavovat a vyplácet a pojistit tam věno manželky. Na úhradu válečných škod mu král ponechává ještě na 3 kvartály užitek z jáchymovského stříbra; vyhrazuje si v Doberlugu lovy, doly a léna.
Charter: 1661
Date: 10. říjen 1547
Abstract: Jiří z Drahotouše, Petr Řuchovský (Rsthuchofski), Jiří Šíp, Jiří Moravický, Václav Štáblovský a Václav Reiswitz potvrzují, že obdrželi od hejtmana Hanuše z Oppersdorfu jmenování na koně a pušky a pololetní plat, a slibují se dostavit k mustruňku a poslušnost. (Jiří z Drahotouše 6 koní, 1 puška; Petr Řuchovský 6 koní, 1 puška; Jiří Šíp 6 koní, 1 puška; Jiří Moravický 4 koně, 1 puška; Václav Štáblovský 4 koně, 1 puška a Václav Reiswitz 3 koně.)
Charter: 1657
Date: /před 10. říjnem 1547/
Abstract: Hrabě Albrecht Šlik /radům české komory/ : píše jim v záležitosti svých práv na hory v Jáchymově a v Loketském kraji a že poukázal 60 tisíc tolarů a byl ochoten přidat ještě 10 000 tolarů.
Charter: 1659
Date: 10. října 1547
Abstract: Albrecht Šlik hr. z Passaunu a pán na Holiči (Weissenkierchen), nejvyšší komorník Českého království a zemský fojt markrabství Dolní Lužice, s nímž Ferdinand /I./ smluvil o jeho práva na desátky, statky a důchody z dolů i jinde v Jáchymově (Sannd Joachimstall) a celém Loketském (Elpognischen) kraji a zástavně drženém kadaňském (Cadan) panství, a dal mu za vše náhradu, jak svědčí /královský/ zápis z 10. října 1547 (Pražský hrad), zavazuje se za sebe i za své dědice nevznášet na tyto desátky, důchody atd. žádné nároky, všeho se zříká ve prospěch krále, slibuje vydat všechny majestáty, zástavní listy atd., které na ně má, dát je vypsat z desk zemských (listiny, které by mu zůstaly, ztrácejí platnost). Důchody z Jáchymova má králi odevzdat tak, aby je mohl začít pobírat počínaje kvartálem sv. Lucie.
Charter: 1662
Date: 11. říjen 1547
Abstract: Albrecht Šlik (Schlickh) hr. z Passaunu (Bassaun) a pán na Holiči (Weissenkierchen), nejvyšší komorník Českého království a zemský fojt v Dolní Lužici, za sebe i za své potomky slibuje dodržovat všechny články inserovaného vyrovnání s králem o horní desátek, důchody a všechna svá práva v Jáchymově (Joachimstall) a celém Loketském (Ellpognischen) kraji z 10 října 1547 (Pražský Hrad) - srv. ČG-L inv. č. 1660.
Charter: 1663
Date: 14. říjen 1547
Abstract: Vilém z Oppersdorfu vysvědčuje, že obdržel od hejtmana Hanuše z Oppersdorfu jmenování na 10 koní a 2 pušky a slibuje se dostavit k mustruňku a poslušnost.
Charter: 1665
Date: 16. říjen 1547
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, který vzal na sebe dluh 200 tol. Kašpara, který se nazývá Pluh z Rabštejna (Phlueg von Rabenstein), purkmistrovi v horním městě (Horním) Slavkově (Schlackenwaldt) Šebestiánu Trotscherovi (tuto částku podle dlužního listu vydaného 12. listopadu 1546 složil Šebestián Kašparovi k rukám jeho služebníka Jiljího z Freidenbergu na Ruprechtsteinu), slibuje Šebestiánu Trotscherovi a jeho dědicům tuto částku zaplatit za 2 roky (na sv. Havla r. 1549).
Charter: 1669
Date: 16. říjen 1547
Abstract: Mikuláš Glaubic vysvědčuje, že obdržel od hejtmana Hanuše z Oppersdorfu jmenování na 6 koní, z toho 1 střelce (Schuetzen) a páže (Buben) a pololetní plat, a slibuje se dostavit k mustruňku a poslušnost.
Charter: 1664
Date: 16. říjen 1547
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, který vzal na sebe dluh 300 zl. Kašpara, který se nazývá Pluh z Rabštejna (Phlueg von Rabenstein), Hanuši Zehrerovi z Ramsenthalu (Rambsenthall) bytem v horním městě (Horním) Slavkově (Schlackenwaldt) podle dlužního listu vydaného 12. listopadu 1546 v Berčově (Boedtschaw) k rukám jeho služebníka Jiljího z Freidenbergu na Ruprechtsteinu, slibuje Zehrerovi a jeho dědicům zaplatit tuto sumu za 2 roky (na sv. Havla r 1549).
Charter: 1668
Date: 16. říjen 1547
Abstract: Ferdinand /I./, císař římský, král německý, uherský a český, který vzal na sebe dluh Kašpara, jenž se nazývá Pluh z Rabštejna (Phlueg von Rabmstain), Albrechtovi z Kočova (Kotschaw), ve výši 700 zl. rýn., (počítáno 24 bílých grošů za 1 zl. a 7 bílých feniků za 1 groš) podle dlužního listu z 16. října 1544 (Bečov - Podtschaw), slibuje Albrechtovi, jeho dědicům nebo držitelům tohoto listu oněch 700 zl. rýn. s úrokem vždy 6 zl. ze 100 splatit za 2 roky - na sv. Havla 1549; úroku - 42 zl. za rok - splatí polovinu na sv. Havla nebo vždy 14 dní po těchto termínech. Jako ručitele staví Hanuše Hofmana v Mírové (Minihof), Arnošta z Ihann (Jann) na Otovicích (Otenobitz) a Hanuše Zehrera z Ramsenthalu (Ransntall) v /Horním/ Slavkově (Schlackenwaldt), které mohou věřitelé vyzvat k ležení v okruhu 4-5 mil od Slavkova. Ručitelé se zavazují uvedené podmínky dodržet až do splacení dlužné sumy úroků a škod.
Charter: 1666
Date: 16. říjen 1547
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, a jeho rukojmí Adam ze Švamberka a na Střebli (Trzebli), Jiřík Markvart z Hrádku na Trpístech, Jiřík Kokořovec z Kokořova a ve Všerubech, Gerhart z Lišvic (Lisswicz) a ve Vísce (Derfflasu), Jiřík Bohuš z Otěšic a v Částkově (Ssossenreytu) a Jiřík Multz ze Slavkova a na Lesné (Woldawie) se přiznávají Wolfu Perglerovi z Perglasu a jeho dědicům k dluhu 2 000 kop gr. čes. a zavazují se tuto sumu zaplatit na sv. Havla r. 1549 nebo 2 týdny po té a po ty 2 roky platit roční úrok 100 kop (vždy na sv. Jiří a Havla počínaje příštím sv. Jiří 50 kop) pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 10 mil od Prahy; po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu jistiny a úroků na škodu rukojmí "v křesťanech nebo v židech."
Charter: 1670
Date: 16. říjen 1547
Abstract: Jakub Řečický z Borszcz (Borsicz), Hanuš Weidner z Markova (Markoff), Jindřich Bess řeč. Věchlinský z Alt Rosenberku a Bohuš Čeple (Scheppla) z Belky vysvědčují, že obdrželi od hejtmana Jindřicha z Oppersdorfu jmenování na koně a pololetní plat, a slibují se dostavit k mustruňku a poslušnost. (Jakub Řečický z Borszcz - 4 koně a 1 puška, Hanuš Weider z Markova - 6 koní a 1 puška, Jindřich Bess řeč. Věchlinský z Alt Rosenberku - 6 koní a 1 puška, Bohuš Čeple z Belky - 4 koně a 1 puška)
Charter: 1671
Date: 16. říjen 1547
Abstract: Arnošt Betscht (Betscht, Petscht) vysvědčuje, že obdržel od hejtmana Hanuše z Oppersdorfu jmenování na 3 koně a poloviční plat, a slibuje se dostavit k munstruňku a poslušnost.
Charter: 1667
Date: 16. říjen 1547
Abstract: Ferdinand /I./, císař římský, král německý, uherský a český, který vzal na sebe dluh Kašpara, který se nazývá Pluh z Rabštejna (Phlueg von Rabmstain), Jáchymu Kressovi v Diessfurthu (Disfurt) a jeho dědicům ve výši 6 000 zl. rýn. (podle dlužního úpisu z 16 října 1544) s úrokem 5 % ze zbývajících 1 500 zl., se zavazuje zaplatit Jáchymovi a dědicům celou sumu do 2 let, tedy na sv. Havla 1549 v Diessfurthu nebo kde Jáchym bude a úrok odvést vždy na sv. Havla tamtéž. Jako ručitele dluhu staví Jeronyma Šlika hr. z Passaunu na Holiči (Weissenkierchen) a Rabštejně (Rabmstain), Wolfa Šlika hr. z Passaunu na Holiči a Falknově (Falckhenaw), Václava Mašťovského z Kolovrat na Strojeticích, hejtmana na Kadani, a Wolfa z Wirspergu na Skalné (Wiltstain), hejtmana na Hofu, bratry Jindřicha a Hanuše ze Zedtwitz (Zedbitz) na Podhradí (Neuperg), Hanuše Elbognera z Dolejšího Schönfeldu (Unnderm Schonfeld) na Bezdružicích (Weseritz) a Jiřího Multze na Slavkově (Schlackhenwaldt), kteří při nezaplacení mají nastoupit ležení ve Weidenu nebo Wunsiedlu. Rukojmí se zavazují podmínky dodržet a zříkají se všech výsad, které by je od toho mohly osvobodit.
Charter: 1672
Date: 20. října 1547
Abstract: Bastian Zedlitz v Komarnu (Kamerswalde), Hanuš Schweinichen ze Schweinhausu, Zikmund Stosch (Ssthosth) na Dobrzenicích (Sigradtt), Fridrich Kaltenbern ze Sadowic (Sedewitz), Fridrich Reiberg z Dobrogoszcze (Dobergastu), Kašpar Schindel z Sieniawky (Lauterbach) a Kašpar Schindel z Nowé Wsi (Neundorf) potvrzují, že obdrželi od hejtmana Hanuše z Oppersdorfu jmenování a pololetní plat, a slibují dostavit se k mustruňku. (Bastian Zedlitz v Komarnu - 10 koní, 2 pušky a 1 panoš, Hanuš Schweinichen ze Schweinhausu - 6 koní, 1 puška a 1 panoš, Zikmund Stosch na Dobrzenicích - 4 koně, 1 puška, Fridrich Kaltenbern ze Sadowic - 3 koně, Fridrich Reiberg z Dobrogoszcze - 3 koně, Kašpar Schindel z Sieniawky - 6 koní, 1 puška a 1 panoš, Kašpar Schindel z Nowé Wsi - 6 koní, 1 puška a 1 panoš)
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data