useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1614 - 1614next >
Charter: 3798
Date: 13. březen 1614
AbstractJulius August vévoda brunšvicko-lüneburský, opat v Michaelsteinu, vydává plnou moc jako v ČG-L inv. č. 3797.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3799
Date: 13. březen 1614
AbstractJáchym Karel, kapitulní probošt strassburský a vévoda brunšvicko-lüneburský, vydává plnou moc jako v ČG-L inv. č. 3797.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3797
Date: 13. březen 1614
AbstractFilip Zikmund, biskup osnabrücký a werdenský, vévoda brunšvicko-lüneburský, dodržuje starý a císařem Karlem V. potvrzený obyčej, že knížectví brunšvické a lüneburské přijímá jako léno jménem všech knížat svého rodu nejstarší člen po smrti císaře Rudolfa II. a rovněž po smrti bratra halberstadtského biskupa knížete Jindřicha Julia, dává svému bratranci a synovi Fridrichu Oldřichovi, jako nejstaršímu a tudíž jedinému vládnoucímu knížeti a nositeli lén plnou moc, aby od císaře Matyáše přijal jménem rodu brunšvicko-lüneburská léna a složil lenní přísahu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3802
Date: 28. březen 1614
AbstractTomáš Jilman /Gielmani/, jemuž byly úředníky pražského ungeltu zabaveny jako kontraband sud a nádoba s různým hedvábným zbožím, které mu poslali do Prahy jeho bratři z trhu ve Freistadtu, spolu s obchodními knihami a dlužními úpisy, vydává české komoře revers, že v případě, že se uvedené věci prokáží skutečně jako kontraband, knihy a úpisy komoře vydá, nebo dá náhradu v odpovídající výši. Komora totiž rozhodla, že se mu mají tyto písemnosti vrátit až do rozhodnutí celé věci, proti vydání reversu. Následuje jejich seznam: jde o 3 knihy vázané 1. v pergamenu a 2. a 3. v papírové vazbě a o dlužní listy jmenovaných osob na jednotlivé uvedené částky, sepsané v 22 položkách.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3803
Date: 15. duben 1614
AbstractHanuš Heuschmidt, rychtář v Rudolfově /Kaiser Rudolfstatt/, který přislíbil prezidentu české komory Vilému Slavatovi dne 9. dubna, že se dostaví před komoru k procesu a nejvyšším mincmistrem Českého království panem "v. Peschewitz" 1/ poté, když se mincmistr nedostavil a pouze písemně oznámil, že proti němu nechtěl vést proces, zavazuje se komoře, že se kdykoli v určený den a hodinu před komoru opět dostaví, pod kteroužto podmínkou mu bylo povoleno odjet domů.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3809
Date: 23. duben 1614
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí Jan Sádlo z Vražného a na Hlinici, Petr Malovec starší z Malovic na Kameně a Adam Smrčka ze Mnichu na Hrobech se přiznávají Lidmile Frocksteinové z Hřebene a jejím dědicům ke dluhu 3500 kop míšeňských. V tomto dluhu zastoupil císař Rudolf Petra Voka z Rožmberka na Třeboni a vydal na tuto sumu Lidmile postupně 3 jistoty. Lidmila zahájila před soudem nejvyššího purkrabství spor proti rukojmím, ale ustoupila od něho. Dluh má být zaplacen na výpověď danou ke svatému Jiří nabo Havlu nebo 2 týdny poté 1/2 roku předem i s úrokem, v groších českých. Jinak může věřitelka zaplacení vymáhat na rukojmích, jako kdyby na to měla pergamenový list hlavní s přivěšenými pečeťmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3815
Date: 23. duben 1614
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, se přiznává Janu Adamovi z Houpova na Telcích a jeho dědicům k dluhu 600 kop míšeňských, které byl původně dlužen za služny Ernfriedovi Minkvicovi z Minkvic. Ernfried byl pro dluh stejné výše zatčen podle rozhodnutí soudu nejvyššího purkrabství svým věřitelem Janem Adamem z Roupova a proto Janovi svoji pohledávku vůči císaři postoupil, za což byl propuštěn. Jan souhlasil po jednání s prezidentem a radou komory a odkladem splácení; dluh má být zaplacen i s úrokem na výpověď danou ke svatému Jiří nebo Havlu nebo 2 týdny poté 1/2 roku předem.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3812
Date: 23. duben 1614
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům a obecním starším na místě obce města Žatce /nad Ohří/ k dluhu 6211 kop míšeňských. Z této částky 2000 kop Žatečtí půjčili roku 1563 Ferdinandovi I., 1100 kop potom roku 1566 Maximiliánovi, což obojí jim pojistil znovu Rudolf II. 23. dubna 1585. 1200 kop zbývá doplatit z částky, kterou Žatečtí zaplatili jako Rudolfovi rukojmí Václavovi z Lobkovic, Václavovi Rabenhauptovi ze Suché a bratrům z Března roku 1587. Dalších 900 kop půjčili Rudolfovi na 2 jistoty roku 1592 a 1000 kop jim bylo přiznáno roku 1596 menšími úředníky desk jako věřitelům Ladislava staršího z Lobkovic. Dluh má být zaplacen na výpověď danou ke svatému Jiří nebo Havlu nebo 2 týdny poté 1/2 roku předem, i s úrokem, v groších českých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3805
Date: 23. duben 1614
AbstractMatyáš II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce měst Kouřimi, Čáslavě, Kolína a Českého Brodu se přiznávají radovi apelačního soudu Erazimovi Haideliovi z Rasensteinu a jeho dědicům k dluhu 5521 kop, 25 grošů, 5 peněz míšeňských /po 60 groších, groš po 7 malých penězích/. Z té sumy 2950 kop mu postoupil svobodník z Koutů Vavřinec Hladký, který na ně měl jistotu od císaře Rudolfa z 16. října 1600, a 2571 kopu, 25 grošů, 5 peněz vynaložil Erazim, když byl králem vyslán s poselstvem do Polska. Dluh má být zaplacen na výpověď danou k svatému Jiří nebo Havlu nebo 2 týdny poté 1/2 roku předem, i s úrokem, v groších českých. Jinak má věřitel právo zaplacení na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový list s přivěšenými pečeťmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3810
Date: 23. duben 1614
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí Václav Boryně ze Lhoty na Roztokách, Vilémově a Ctiněvsi, a Racek Hrobčický z Hrobčic na Budenicích se přiznávají Hedvice Linhartové z Habartic na Vlkavě a jejím dědicům k dluhu 400 kop míšeňských, kteroužto pohledávku jí postoupil Burian Všehrdský Šlechta ze Všehrd, který na ni měl jistotu císaře Rudolfa z 16. října 1603. DLuh má být zaplacen na svatého Jiří 1615 nebo dva týdny poté i s úrokem, v groších českých. Jinak má věřitelka právo zaplacení na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měla pergamenový hlavní list s přivěšenými pečeťmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3807
Date: 23. duben 1614
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, se přiznává dvorskému kupci Mikuláši Šmukartovi a jeho dědicům k dluhu 20000 kop míšeňských. Tuto pohledávku postoupili Mikulášovi jako svému věřiteli vdova a dědicové po hraběti Jiříkovi Bastovi /Bustovi?/, věřiteli císaře Rudolfa, jimž Rudolf přislíbil roku 1609 na úhradu části dluhu vyplatit 20000 kop z berničních restů, což se za jeho života nestalo. Dluh má být Mikulášovi zaplacen na svatého Jiří 1616 nebo 2 týdny poté, i s úrokem počítaným od data této jistoty, v groších českých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3804
Date: 23. duben 1614
AbstractPurkmistr a rada a celá obec města Ostrova /Schlackenwerdt/, jimž Šimon Schmidt, měšťan v Kadani /Chadan/ a manželkou Markétou půjčili na 6% úrok sumu 1500 kop míšeňských /po 30 groších bílých/, se zavazují platit pololetně 45 kop úroku a zaplatit celý dluh na výpověď danou 1/2 roku předem. Jinak se věřitelé mohou hojit na městských statcích a zatknout rukojmí až do zaplacení dluhu, úroku i škod.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3813
Date: 23. duben 1614
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům a obecním starším na místě obce města Litoměřice k dluhu 12870 kop míšeňských. Tuto sumu Litoměřičtí zaplatili, aby se vyvadili ze zabavení statků za rukojemství za císaře Rudolfa u Karla z Lichtenštejna na Mikulově /Nyklsspurk/ a jeho bratrů z roku 1606. Karel, jemuž bratři své podíly na pohledávce postoupili, dosáhl u soudu nejvyššího purkrabství "přísudku" na statky Litoměřických a dovedl spor až k "listům na odhad". Suma městem zaplacená vznikla složením počtu u zemských desk a účtárny komory z podílu na hlavní sumě, úrocích a škodách do pátku po Božím Těle 1612. Má být zaplacena po výpovědi dané jednou ze stran ke svatému Jiří nebo Havlu nebo 2 týdny poté 1/2 roku předem i s úrokem počítaným od pátku po Božím Těle 1612, v groších českých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3806
Date: 23. duben 1614
AbstractWolf Fridrich Lamingen /Lamyngar/ z Albenreutu /Albenreytu/ na (Chodském Újezdě) /Svatém Kříži/ se přiznává Josefu Lamingenovi z Albenreutu a na Bělé /Biely/ (nad Radbuzou) a jeho dědicům k dluhu 1000 kop grošů českých a zavazuje se dluh zaplatit na výpověď danou jednou ze stran ke svatému Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem i s pololetním úrokem. Jinak má věřitel právo vymáhat zaplacení na něm nebo na jeho dědicích či držitelích jeho statků, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečeťmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3811
Date: 23. duben 1614
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům, obecním starším na místě obce města Žatce /nad Ohří/ k dluhu 10000 kop míšeňských. Z nich 500 kop půjčili někteří měšťané císaři Rudolfovi v roce 1602 na svatého Jiří, 6000 kop na svatého Jiří 1603, 12. července 1608 na zaplacení Valonů dalších 500 kop. Zbylých 3000 kop zaplatili, aby se vyvadili z rukojemství za císaře Rudolfa u Karla z Lichtenštejna a Mikulova /Nyklspurku/ a jeho bratrů. Na to jim císař Rudolf vydal jistotu 14. května 1607. Dluh má být zaplacen na výpověď danou k svatému Jiří nebo Havlu nebo 2 týdny poté 1/2 roku předem, i s úrokem, v groších českých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3808
Date: 23. duben 1614
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistrovi, konšelům, obecním starším na místě obce města Vodňan k dluhu 2694 kopy, 10 grošů, 5 peněz míšeňských. Tuto sumu Vodňanští složili, aby se vyplatili ze zabavení statků za rukojemství za dluh u císaře Rudolfa u Karla z Lichtenštejna a Mikulova /Nyklspurku/ a jeho bratrů z roku 1606. Karel, jemuž bratři své podíly na pohledávce postoupili, dosáhl u soudu nejvyššího purkrabství práva zvodu na statky Vodňanských. Suma městem zaplacená vznikla složením počtu u zemských desk a účtárny komory z podílu na hlavní sumě, úrocích a škodách do svatého Jiří 1612; má být zaplacena po výpovědi dané jednou ze stran ke svatému Jiří či Havlu nebo 2 týdny poté 1/2 roku předem i s úrokem počítaným od středy po neděli Cantate 1612, v groších českých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3814
Date: 23. duben 1614
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru a konšelům a obecním starším na místě města Mělníka /nad Labem/ k dluhu 2726 kop míšeňských. Tuto sumu Mělničtí zaplatili, aby se vyvadili ze zabavení statků za rukojemství za císaře Rudolfa u Karla z Lichtenštejna na Mikulově /Nyklsspurku/ a jeho bratrů z roku 1606. Karel, jemuž bratři své podíly na pohledávce postoupili, dosáhl u soudu nejvyššího purkrabství "přísudku" na statky Mělnických a dovedl spor až k "listům na odhad". Suma městem zaplacená vznikla složením počtu u zemských desk a účtárny komory z podílu na hlavní sumě, úrocích a škodách do pátku po svaté Voršile 1612. Má být zaplacena po výpovědi dané jednou ze stran ke svatému Jiří nebo Havlu nebo 2 týdny poté 1/2 roku předem i s úrokem počítaným od pátku po svaté Voršile 1612, v groších českých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3816
Date: 25. duben 1614
AbstractPurkmistr a rada Starého Města pražského vydávají z městských knih výpis zápisu z 24. dubna 1614, jímž se Jiřík Benedikt Wenig /Wenygk/ a František Cortesi zaručili svými statky jako rukojmí české komoře za Tomáše Jilmana /Gilmani/, jemuž podle dekretu komory z 23. dubna mohly být jeho zboží a hotové peníze v celkové sumě 2137 kop a 58 grošů zabavené úředníky pražského ungeltu jako kontraband, vráceny jen tehdy, postaví-li rukojmí. Oba se zavázali, že uvedenou sumu komoře vyplatí, prokáží-li úředníci ungeltu, že šlo skutečně o kontraband. Nezaplatí-li, může se komora hojit zvodem na jejich statcích.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3817
Date: 11. červen 1614
AbstractArnold Plateis z Plattensteina postupuje Vojtěchu Václavu Kaplířovi ze Sulevic dlužní úpis císaře Matyáše na 2000 kop míšeňských z 27. října 1612, znějící na Annu, manželku někdy Tomáše Kelleie.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3818
Date: 4. červenec 1614
AbstractKašpar Celler z Rosenthalu na Hlubočepích a Zlíchově a Anna, vdova po staroměstském měšťanu Janu Kuklovi z Taurnperku uzavírají smlouvu o spornou louku s kusem pole u Zlíchova vedle královských luk mezi zahradou Matěje Dolejšího, zlíchovského rychtáře, zvanou Bytíz, s polem Matyáše Jirkovského z Děvína a zahradou a loukou Jana Zemana; z louky se platilo držitelům Hlubočep a Zlíchova 55 grošů míšeňských ročně. Anna dokládala, že měla louku zapsánu spolu s manželem od novoměstského měšťana Jana Kameníka v knihách úřadu mostu pražského. Anna má Kašparovi za právo na louku a za plat z ní vyplatit 80 kop míšeňských a bude držet louku a pole jako dědičné a svobodné grunty, bez všech platů. Může si tuto smlouvu dát vložit do zemských desk.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3819
Date: 29. červenec 1614
AbstractCísař Matyáš (II.) a Marie Magdalena Trčková rozená z Lobkovic na Opočně, Smiřicích, Světlé nad Sázavou a Kounicích uzavírají smlouvu, jíž Matyáš prodává Marii a dědicům městečka /Velké/ Nehvizdy s poplužním dvorem a ves Malé Nehvízdy, patřící k přerovskému panství, se vším příslušenstvím včetně 5 šenkovních domů, louček u /Malých/ Nehvízek, s výjimkou kolatury a podacího v Nehvizdech, která náleží nadále králi, za 20000 kop míšeňských, jimiž se vyrovnává stejně vysoký Matyášův dluh u Mariina manžela Jana Rudolfa Trčky z Lípy, za statek Brázdim přikoupený od něho k brandýskému panství. Po potvrzení smlouvy dá král zboží Marii vložit do desk jako zpupné statky a zpraví je a Marii postoupí. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro Marii Magdalenu a pro komoru.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3820
Date: 15. srpen 1614
AbstractProvinciál augustiniánského řádu a převor klášterů svatého Tomáše na Menším a svaté Kateřiny na Novém Městě pražském Jan Křtitel Svitavský z Bochova, papežský protonotář, a konvent kláštera svatého Tomáše vysazují a osvobozují rektoru Jakubu Geranovi a celé koleji Tovaryšstva Ježíšova u svatého Klimenta na Starém Městě pražském dříve kmetcí okolek řeč. "na strouze" (u Statenic) pod jezuitským rybníkem a klíny pole s paloučkem dolů k cestě k Lichocevsi z druhé strany potoka nad loukou abatyše u svatého Jiří, které se souhlasem bývalého převora Martina Svitavského z Bochova prodal nadvakrát Mach Nečas ze Statenic s manželkou Annou v té době rektorům Václavu Sturm/i/ovi a Melicharu Treuiniovi a celé koleji podle zápisů v purkrechtních knihách z 10. června 1594 a 30. listopadu 1596. Pozemky mají být nadále svobodně a dědičně v držení jezuitů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3821
Date: 28. září 1614
AbstractAlbrecht Václav Eusebius z Valdštejna na Vsetíně, Lukově, Rymicích a Miloticích, a jeho rukojmí - hejtman moravského markrabství Karel starší ze Žerotína na Rosicích, Dřevohosticích a Přerově, Jan Jetřich z Kunovic na (Uherském) Ostroze a Kunovicích, Lev Burián Berka z Dubé a Lipé na Nymburce, Budišově a Novém Veselí, Adam Lev Licek z Rýzmburku a na Pernštejně, Bohuslav Perger /Pergkar/ z Pergu na Bouzově a Vohančicích a Vilém Muňka z Ivančic na Moravci, císařský prokurátor v moravském markrabství, se přiznávají Petru Sedlnickému z Choltic, "nejvyššímu nad počtem koní zbrojných zemských" na Moravě, a dědicům k dluhu 3000 zlatých /po 30 groších, groš po 7 bílých penězích/. Dluh má být i s úrokem zaplacen na svatého Jiří 1615. Jinak má věřitel právo dluh vymáhat jako kdyby na to měl pergamenový list se 7 přivěšenými pečeťmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3822
Date: 28. září 1614
AbstractAlbrecht Václav Eusebius z Valdštejna na Vsetíně, Lukově, Rymicích a Miloticích, a jeho rukojmí - nejvyšší komorník moravského markrabství Ladislav z Lobkovic na Störnsteinu /Sternsteynie/, Neustadtu /Neystatu/, Rybnicích a Holešově, Jetřich ze Žerotína na (Valašském) Meziříčí /pod Rožnovem/, Bernard Podstatský z Prusínovic na Potštátě a Stibor Chorynský z Ledské na Choryni a Kateřinicích se přiznávají Václavu Molovi z Modřelic a na Hranicích a jeho dědicům k dluhu 4000 zlatých v tolarech a groších českých moravského počtu /1 zlatý po 30 groších, groš po 7 bílých penězích/. Dluh má být zaplacen na svatého Václava1615 i s úrokem. Jinak má věřitel právo dluh vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový list se 7 přivěšenými pečeťmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3824
Date: 16. říjen 1614
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům a obecním starším na místě obce města Mostu k dluhu 2000 kop míšeňských, které půjčili 2. září 1611 na zaplacení vojska Dampierrova /pod rukojemstvím Hendrycha Matesa z Thurnu, Leonharta Colony /Kolony/ z Felsu, Viléma z Landštejna, Jáchyma Ondřeje Šlika z Holiče a Mikuláše Gersdorfa z Gersdorfu, kteří si měli případné škody z rukojemství vzešlé hradit z císařských statků/. Dlužná suma, splatná původně na svatého Jiří 1612 se Mosteckým proti vracení uvedené jistoty s jmenovanými rukojmími komoře ke zrušení znovu pojišťuje. Má být splacena na výpověď danou ke svatému Jiří nebo Havlu nebo 2 týdny poté 1/2 roku předem, i s úrokem, v groších českých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3823
Date: 16. říjen 1614
AbstractMatyáš II., císař římský a král uherský a český, se přiznává Janu Libštejnskému z Kolovrat a jeho dědicům k dluhu 15000 kop míšeňských, které mu císař Rudolf přislíbil pojistit na přísečnickém panství, k čemuž za Rudolfova života nedošlo. Protože Matyáš nemůže zaplatit Janovi úrok ze sumy odkázané Janovi knížetem Ferdinandem, což Jan kladl jako požadavek, nebude-li mu uvedených 15000 kop vbrzku pojištěno, pojišťuje mu tuto částku bez úroku na dobu 3 let; nebude-li na svatého Havla 1617 nebo 2 týdny poté zaplacena, bude mu z ní vyplácen úrok. Dluh se má zaplatit v groších českých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3825
Date: 16. říjen 1614
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům a obecním starším na místě obce města Nového Bydžova k dluhu 3965 kop 48 grošů míšeňských. Tuto sumu Bydžovští složili, aby se vyplatili ze zabavení statků za rukojemství za dluh císaře Rudolfa u Karla z Lichtenteštejna a Mikulova /Nyklsspurku/ a jeho bratrů z roku 1607. Karel, jemuž bratři své podíly na pohledávce postoupili, dosáhl u soudu nejvyššího purkrabství práva zvodu na statky Bydžovských. Suma městem zaplacená vznikla složením počtu u zemských desk a účtárny komory z podílu na hlavní sumě, úrocích a škodách do pátku po neděli Jubilate 1612; má být zaplacena po výpovědi dané jednou ze stran ke svatému Jiří nebo Havlu nebo 2 týdny poté 1/2 předem, i s úrokem počítaným od pátku po Jubilate 1612, v groších českých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3827
Date: 16. říjen 1614
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům a obecním starším na místě obce města Trutnov k dluhu 2698 kop 35 grošů 5 peněz míšeňských. Tuto sumu Trutnovští složili, aby se vyvadili ze zabavení statků za rukojemství za dluh císaře Rudolfa u Karla z Lichtenštejna na Mikulově /Nyklsspurku/ a jeho bratrů z roku 1607. Karel, jemuž bratři své podíly na pohledávce postoupili, dosáhl u soudu nejvyššího purkrabství práva zvodu na statky Trutnovských. Suma městem zaplacená vznikla složením počtu u zemských desk a účtárny komory z podílu na hlavní sumě, úrocích a škodách do pátku po neděli Jubilate roku 1612. Má být zaplacena po výpovědi dané jednou ze stran ke svatému Jiří nebo Havlu nebo 2 týdny poté 1/2 roku předem, i s úrokem počítaným od pátku po Jubilate roku 1612, v groších českých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3826
Date: 16. říjen 1614
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí Jindřich Materna z Květnice na Žerčicích a Sloupně, Jan Jiří Vachtl z Pantenova na (Starých) Smrkovicích, Baltazar Rabenhaupt ze Suché na Kopidlně, Ondřej Horňatecký z Dobročovic na Zbraslavicích, Dobřani a Ratboři, Jan Kryštof Myška ze Žlunic na (Červeném) Hrádku /nad Poděvousy/ a Klecanech a Karel Čejka z Olbramovic na Kácově /nad Sázavou/ a Losinách se přiznávají Pavlu Hrabáňovi z Přerubenic na (Červených) Pečkách, Kralicích a Nebovidech a jeho dědicům k dluhu 6000 kop míšeňských. Z této sumy 5000 kop Pavel Hrabáně zapůjčil průběhem let císaři Rudolfovi a Matyáši pro potřebu Kutné Hory na různé jistoty, které nyní vrátil komoře ke zrušení podle počtu učiněného s ním v účtárně komory. Ve zbývajících 1000 kopách císař zastoupil u Pavla z Chlumu a Košumberka, jemuž byl tuto sumu dlužen za les koupený pro potřebu Kutné Hory. Dluh má být zaplacen na výpověď danou ke svatému Jiří nebo Havlu nebo 2 týdny poté 1/2 roku předem, i s úrokem v groších českých. Jinak má věřitel právo zaplacení vymáhat na rukojmích, jako kdyby na to měl pergamenový list hlavní s přivěšenými pečeťmi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3828
Date: 25. říjen 1614
AbstractVilém Slavata z Chlumu a Košumberka na Jindřichově Hradci, Stráži (pod Nežárkou) a Telči, místodržící a nejvyšší dvorský sudí Českého království, Oldřich Gersdorf z Gersdorfu a Malšvic na Skřipli /Velkém/ Osově, císařský prokurátor, Mikuláš Gersdorf z Gersdorfu a Malšvic na /Velkých/ Horkách (nad Jizerou), vrchní hejtman císařských panství v království a Albrecht Pfefferkorn z Ottobachu na Jinonicích, prezident a radové české komory, uzavírají jménem císaře s Jaroslavem Bořitou z Martinic na Smečně, Malíkovicích, Bílém Újezdci a Okoři, místodržícím Českého království, smlouvu, jíž Martinic slíbil a myslivcům nařídil nestřílet a nechytat ve svých lesích u vsí Rynholec a Žilina, patřících ke smečenskému panství a sousedících s císařskými křivoklátskými lesy, v době od 1. ledna 1615 po dva roky žádnou černou ani vysokou zvěř, aby se rozmnožil počet zvěře v křivoklátských lesích /podobné smlouvy byly již uzavírány s Jaroslavovým strýcem, nejvyšším sudím a kancléřem Jiřím z Martinic i s Jaroslavem samotným/. Za to mu má být podle nařízení daného nejvyššímu lovčímu království a fořtmistru křivoklátského panství odváděn po ta dvě léta roční deputát 10 jelenů, 10 divokých kanců, 10 srn z křivoklátských lesů. Vedle toho může v uvedených svých lesích zastřelit v přítomnosti křivoklátského fořtmistra 3 kusy zvěře. Poddaným z Rynholce a Žiliny má být zadarmo dáno dřevo a pletivo k ohrazení polí ležících u lesů proti zvěři. Dále může Martinic k lovům s chrty a jestřáby na císařských pozemcích u Nového Strašecího a Vašírova. Smlouva nemá být na škodu práv Martiniců na lov v jejich dědičných lesích a na počátku roku 1617, kdy končí její platnost, nemusí být prodloužena. Byla vyhotovena dvojma pro komoru a pro Jaroslava Martinice.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3829
Date: 5. listopad 1614
AbstractVěněk Bukovský z Hustířan na Červených Poličanech, císařský hejtman panství Benátky (nad Jizerou), který si v roce 1612 vypůjčil k ruce císaře pro potřeby panství od Alžběty Hrzáňové 500 kop grošů českých, pro kterýžto dluh byl nyní vyzván "se do zatčení postaviti", oznamuje, že aby dosáhl u soudu nejvyššího purkrabství příročí do příštího svatého Jiří, jako jiní císařští věřitelé podle sněmovního usnesení, předloží "asekuraci" vydanou mu na tu sumu komorou, a slibuje, že této asekurace neužije k ničemu jinému a že ji po dosažení příročí opět vrátí.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1614 - 1614next >