Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 2656
Date: 16. říjen /15/75
Abstract: Maximilián II., císař římský a král uherský a český, Heřmanovi Bohdaneckému z Hodkova na Hostačově: žádá o připojení pečeti k dlužnímu úpisu - jako č. i. 2653.
Charter: 2653
Date: 16. říjen /15/75
Abstract: Maximilián II., císař římský a král uherský a český, Zdislavovi z Říčan na Zásmucích: oznamuje mu, že vydal nejvyššímu komorníku Českého království Janovi z Valdštejna na Hrádku (nad Sázavou) jistotu na sumu 3 000 kop grošů českých, na níž Zdislava uvedl mezi rukojmími, a žádá ho, aby k té jistotě připojil svoji pečeť. Slibuje mu, že ho z rukojemství vyvadí a odmění za poslušnost.
Charter: 2652
Date: 16. říjen 1575
Abstract: Maximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí Zdislav z Říčan na Zásmucích, Jiřík Voděradský z Hrušova na Suchdole, Gothard Žďárský ze Žďáru na Červeném Újezdě (Újezdci), Heřman Bohdanecký z Hodkova na Hostačově, Jan Hieserle z Chodů na Cholupicích, Simeon Mírek ze Solopisk na Hošticích, Bohuslav Horňatecký z Dobročovic a na Zalešanech a Jan Dohalský z Dohalic na /Vysokém/ Veselí se přiznávají Janovi z Valdštejna na /Komorním/ Hrádku (nad Sázavou), nejvyššímu komorníku Českého království, a jeho dědicům k dluhu 3 000 kop grošů českých (po 60 groších, groš po 7 bílých penězích); tuto sumu mu totiž přislíbil dát za jeho služby. Z dlužné sumy se zavazují zaplatit 1 500 kop na sv. Havla roku /15/76 a druhých 1 500 kop na sv. Havla /15/77 nebo vždy 2 týdny poté, a to v groších českých. Jinak mají věřitelé právo dluh nan rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list se jmény a přivěšenými pečetmi rukojmích.
Charter: 2661
Date: 17. říjen /15/75
Abstract: Císařský rada a sekretář Českého království Osvald ze Schönfeldu a na Encovanech, jemuž císař Maximilián II. za jeho služby vydal jistotu na sumu 1 500 kop grošů českých (s pololetní výpovědí), slibuje, že zaplacení této sumy nebude po dobu 2 let vymáhat; až do zaplacení mu však podle znění jistoty mají být na sv. Jiří a Havla vypláceny úroky.
Charter: 2662
Date: 24. říjen /15/7/5/
Abstract: Jindřich Mikuláš z Lobkovic místodržícím: žádá je, aby mu dopomohli k 4 000 tolarů, které mu postoupil Bohuslav Felix Hasištejnský, neboť musí k sv. Havlu zaplatit prezidentu apelačního soudu Janu st. z Lobkovic.
Charter: 2663
Date: 7. listopad /15/75
Abstract: Marek z Lidlova na Komořanech s manželkou Apolenou, jimž císař Maximilián II. zapsal na určitou dobu v sumě 2 000 zlatých rýnských (z nich 1 000 náleží Apoleně podle výpovědi při "registruňku" Dolních Rakous ohledně zaplacení věřitelům zemřelého jáchymovského mincmistra Ruprechta Pulachera, 1 000 zlatých pak Marek 31. října /15/75 půjčil císaři - odvedl do rentmistrovského úřadu) desátek neboli perkrecht z vinic okolo Litoměřic, takže jim má být odváděn odtud 6% úrok v penězích nebo víně, slibují za sebe i za své dědice dodržet další podmínku této zástavy, že totiž zaplatí onen 1 000 zlatých císaři, kdyby se ukázalo, že pro nedoplatek v účtech má císař přednostní právo na všechen majetek Ruprechta Pulachera před jinými Pulacherovými věřiteli.
Charter: 2664
Date: 24. listopad 1575
Abstract: Hendrych Štampach ze Štampachu na Hostivici, Václav Běšín z Běšin na Úhonicích a Václav Plakvic z Plakvic na Vysokém Újezdě uzavírají se souhlasem české komory na místě císaře a z vůle Jakuba ze Šternovic, opata, na místě konventu Strahovského kláštera, smlouvu mezi Jiříkem Ottou z Losu na Nižboru (Nyzburcze) a Davidem Jokschmanem (Jakšmanem) z Malejova: David prodal Jiříku Ottovi za 2 500 kop dvůr v Úhonicích (Auhoniczych), který měl v nájmu od kláštera podle hamfestu vydaného opatem, dále podle povolení arcibiskupa Antonína /Brusa/, konfirmace císaře Maximiliána, se vším příslušenstvím a právem. Z kupní sumy má Jiřík do tří týdnů zaplatit Davidovi v Strahovském klášteře 1 000 kop. 1)
Charter: 2665
Date: 1. únor 1576
Abstract: Maximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, uděluje z moci římského císaře Hanuši Schönpuechnerovi, jeho manželským potomkům, jejich dětem atd. šlechtický erb (černý štít, v něm zlatý lev držící zlatou hůl se šesti ratolestmi, nad erbem helm s černo-žlutými přikryvadly, v klenotu přední polovina lva s holí).
Charter: 2666
Date: 30. březen /15/76
Abstract: Nedílní bratři Karel a Adam Krajířové z Krajku na Mladé Boleslavi, kteří jsou povinni zaplatit císaři za propuštění Mladé Boleslavi z manství a dání do dědičného vlastnictví 10 000 tolarů nebo kop míšeňských (po 60 groších, groš po 7 malých penězích), slibují za sebe i své dědice a nástupce, že na sv. Jiří zastoupí císaře v té sumě v dluhu u věřitele Jetřicha ze Schwendi, nejvyššího jegrmistra Českého království a hejtmana na Lysé /nad Labem/, nebo u jiného věřitele, kterého jim císař nebo komora 10 dní před tím termínem určí.
Charter: 2668
Date: 2. duben 1576
Abstract: Kašpar Šumburk ze Šumburku (Schonberku) na Teplicích a Krupce a Zikmund Karýk (Karygk) z Řezna a na (Malém) Bašťku uzavírají smlouvu, podle níž Zikmund prodává Kašparovi svůj dvůr ve vsi Byškovicích (Bysskowiczych), poplatný /kostelu/ sv. Apolináře na Novém Městě pražském, s dědinami, obilím a inventářem podle registru za 550 kop grošů českých, na které vydal Kašpar Zikmundovi jistotu splatnou na sv. Jiří /15/77 nebo dva týdny poté i s úrokem. Zikmund má kašparovi dvůr zpravit a zápisem postoupit. Ze dvora se má děkanovi u sv. Apolináře (pod obojí) odvádět ročně 1 1/2 kopy 10 grošů českých (na sv. Jiří a Havla po 50 groších), knězi do vsi Kojetic po jednom strychu pšenice, žita, ječmene a ovsa; jiné platy ani roboty ze dvora nejsou.
Charter: 2667
Date: 2. duben 1576
Abstract: Ondřej Kekhart, opat kláštera sedleckého a skalického, a celý konvent, kteří přislíbili podle jednání s českou komorou půjčit císaři na sv. Jiří větší sumu a nemajíce ji, vypůjčili si 50 kop grošů českých na obvyklý úrok od Ondřeje Třídvorského z Votína na Třech Dvořích, svolují nyní, aby Ondřej nemusel až do splacení těch 50 kop odvádět skalickému klášteru roční plat 1 1/2 kopy vždy na sv. Jiří a Havla z role patřící k třídvorskému dvoru, jako platili předchozí držitelé i on sám podle majestátu krále Vladislava a následující smlouvy; oni za to nebudou platit úrok z půjčené sumy. Ondřej může půjčenou sumu vypovědět (1/2 roku předem).
Charter: 2669
Date: 17. duben 1576
Abstract: Maximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, děkanu a právnické koleji (juris consultorum) university v Bologni (Bononiensis): svěřuje jim k rozsouzení spor, s nímž se k němu odvolali inzerovanou žádostí bratři Kamillus, Konrád, Fabricius, Hektor, Ascanius a Julius z Malaspina (Malaspinis), synové zemřelého Floramonta markraběte z Malaspina; jejich pře s Juliem de Medici (Medicis) byla na jeho žádost postoupena císařem koleji právníků v Pise, kde Julius sídlí a má velký vliv (spor vznikl v době, kdy čtyři z bratří byli mladí a ostatní ve válce nebo sloužili knížatům), takže tam neměli bezpečný přístup, a byli odsouzeni k pokutě 4 - 5 000 liber, a to rozsudkem jim osobně nedoručeným, vydaným prý minulého roku; žádají proto císaře o zrušení rozsudku, obnovení sporu a jeho delegování do Lombardie. Císař pověřuje adresáty k rozsouzení sporu ve prospěch uvedených bratří.
Charter: 2670
Date: 21. duben 1576
Abstract: Maximilián II., císař římský a král uherský a český, který požádal opaty a probošty klášterů v Českém království o půjčku 60 000 kop grošů míšeňských na potřeby vzniklé válkami s Turky a jeho zvolením stavy polského království (což však se nemůže stát bez zástav klášterních vsí a bez půjček), povoluje všem opatům, převorům, abatyším, převorám a konventům získat sumu, která na ten který klášter připadne, půjčkou nebo zástavou vsí. Osobám, s nimiž budou duchovní o té věci jednat, se ukládá vycházet jim vstříc. Až budou císaři oznámeny sumy zapůjčené jednotlivými kláštery, vydá všem jednotlivě konsensy a tento generální zruší.
Charter: 2671
Date: 23. duben 1576
Abstract: Adam Krajíř z Krajku na Mladé Boleslavi a Kosmonosích se přiznává Martě z Veselice, své manželce, k dluhu 5 000 kop grošů pražských, kteroužto sumu mu půjčila na výplatu lenních, církevních a zástavních statků boleslavského panství. Slibuje za sebe a budoucí držitele svého statku dluh zaplatit po výpovědi dané 1/2 roku předem ke sv. Havlu nebo Jiří nebo 2 týdny po termínu i s úrokem podle nového nařízení pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 7 mil od Prahy. Věřitelé budou mít právo dluh vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list se jmény a přivěšenými pečetmi rukojmích.
Charter: 2672
Date: 28. květen 1576
Abstract: Ladislav starší z Lobkovic na /Vysokém/ Chlumci a Jistebnici, nejvyšší zemský hofmistr Českého království, jemuž císař Maximilián II. listem z 25. září /15/75 (Praha) udělil dřívější zástavní statky Störnstein a Neustadt Waldnaab (Newstättl an der Waldnab) do svobodného dědičného držení jako drží stavové svobodné statky v Čechách, a to za určitou sumu peněz a s podmínkou, že v případě vznesení nároků na tyto statky bývalým zástavním držitelem Vilémem z Heidecku (Haydeck) před soudem Českého království Ladislav věc projedná sám bez škody pro císaře, slibuje nyní za sebe i své dědicedodržet všechna ustanovení i tuto výhradu císařova postoupení.
Charter: 2673
Date: 29. květen /15/76
Abstract: Vilém Malovec Kosoř z Malovic, místopísař Českého království, se souhlasem nejvyššího komorníka Jana z Valdštejna a na /Komorním/ Hrádku (nad Sázavou) pod pečetí místosudího Mikuláše Skalského z Dubu a na Slušticích a svou vlastní vydává z desk zemských (DZ Stav. 45, N 2, 20. listopad /15/74) výpis listu z 16. října /15/74 (Vídeň), jímž císař Maximilián II. Ladislavovi z Lobkovic a na /Vysokém/ Chlumci a Jistebnici, nejvyššímu hofmistru Českého království, a Albrechtu Bryknarovi z Brukštejna na Libni (nad Vltavou), královskému prokurátoru, ukládá, aby jako relátoři dali do zemských desk vložit Fridrichu Šlikovi z Holiče a Passaunu i z Lokte na Horním Hradě (Hauenštejně) i na místě jeho nezletilých bratrů Hendrycha a Prokopa do desk jako zpupné statky zboží, které jejich otec Kašpar Šlik z Holiče, Passaunu a Lokte roku 1547 uvedl v léno (jak o tom svědčí dvorské desky) a které král Maximilián uvedeným bratrům Šlikům propustil z manství na jejich prosbu a za to, že Fridrich na sv. Havla vyplatil do rentmistrovského úřadu 1 000 kop grošů českých a navíc půjčil králi 500 kop. Jde o tyto statky: zámek Hauenštejn (Honssteyn) (nyní Horní Hrad),a to svrchní část s poplužním dvorem řečeným Studený, s vesnicemi Krásný Les (Schonwald), Vrch (Hygmoskron), Srní (?) (Pogram) se svobodnou rychtou, Smilov (Mindorff), Hrachová (Blssteyn), Peklo, poddaný Vít kovář ve Stráži nad Ohří (u Wardie), plat, který odvádějí lidé Jetřichu z Vitzthum, polovina cla na řece Ohři a právo plavit dříví, ves Jakubov, Velichov (Belechow) s podacím kostelním, polovina pusté vsi Hřivínov (?) (Rotrdorf) s pustými dvory a platem, Himlštejn (Hymlssteyn) - pustý zámek., kmetcí dvůr v Loučné (Bizntalu), na němž sedí Kašpar Pásek, dále louky na "Heytsstatu" a na "Ssemgongrinu" s naturálními platy a řekou Ohří a vším příslušenstvím, polovinu lesů, celý les "na kamení" s právem lovu. Dále hrad Horní hrad (Honssteyn) 1) s poplužním dvorem a vsí, poplužní dvůr v Drahonicích, ves Boč (Botz), /Malý/ Hrzín (Grin), Ondřejov (Enderskrin), Osvinov (Gesnesgrin) se vším příslušentsvím, řekou Ohří, platy, clem ve vsi Boč, kostelním podacím, nové vsi "Raupuss" a "Kaltenwinter" patřící k Himlštejnu.
Charter: 2674
Date: 28. červen 1576
Abstract: Hynek Vrábský z Vrábí a na Vrábí se zavazuje za sebe i za své dědice dodržovat podmínky, za nichž mu císař Maximilián II. ponechal svým majestátem k doživotnímu užívaní statek Vrábí: tento manský statek připadl nálezem dvorského soudu z 4. dubna /15/73 císaři, který se uvázal v jeho držbu. Na Hynkovu žádost mu jej (pouze doživotně) zapsal za 8 000 zlatých rýnských, přičemž mu má z rentmistrovského úřadu z této sumy vyplácet vždy 5 zlatých z každého 100 zlatých. Hynek nemá v tamních lesích lovit zvěř ani ptáky ani tam sekat dříví na prodej, pouze si brát palivo na vyhrazených místech, která mu označí nejvyšší jegrmistr nebo lesmistr brandýského panství. Za udělení statku Hynek prohlásil, že po jeho smrti má český král složit u zemských desk jeho dědici zápisnou sumu, kterou má na Dřevčicích, a uvázat se v držbu Dřevčic; jeho dědic si odveze pouze svršky a nábytek a vrátí všechny listiny, které Hynek po předcích na Dřevčice měl. V dřevčických lesích stejně jako ve vrábských nesmí Hynek lovit. Nebude vytýkat vrábským poddaným, že slíbili věrnost císaři a byli podřízeni brandýskému hejtmanu. Při nedodržení reversu ze strany Hynka se může císař uvázat v držbu Vrábí.
Charter: 2675
Date: 3. červenec 1576
Abstract: Maximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, uděluje z moci římského císaře Vítu Stammackhovi, jeho manželským potomkům, jejich dětem atd. šlechtický erb (štít dělený na 3 díly, dolní červený, horní modrý, střední stříbrný a v něm po délce suchý kmen s 8 osekanými větvemi; nad štítem helm s přikryvadly červenými, modrými a bílými a nahoře 2 orlí křídla, na nichž se opakují barvy a znamení jako na erbu).
Charter: 2676
Date: 11. červenec /15/76
Abstract: Klement Volckhamer, měšťan a člen "malé rady" v Norimberce (Nürmberg), ustanovený tamním purkmistrem a radou i na místě zemřelého spoluradního Tomáše Leffelholtze spolu se Sebaldem Hallerem z Hallersteinu "nositelem lén" udílených císařem Maximiliánem II. jako českým králem a čskou korunou, vysvědčuje, že téhož dne přijal jménem města léna Lauf, Hersbruck, Heideck (Haidegkh) - město a zámek, město Velden (Welden) se zámkem, městečko Gräfenberg (Greuenberg), městečko Betzenstein (Petzenstein), hrad Reicheneck, Hohenstein (Hofen Stain), Stierberg (Sterberg), Hauseck a Wildenfels se všemi právy, vyšším a nižším soudnictvím, cly atd., ochranou klášterů a fojtstvím proboštství bergenského (Pergen) podle lenních listů Ferdinanda /I./ aj. předchozích králů, a složil lenní přísahu. Slibuje věrnost králi i české koruně, zachovávání jejích výsad, zavazuje se oznamovat promlčená léna a tato nepromlčet atd.
Charter: 2677
Date: 13. červenec /15/76
Abstract: Filip Schirndinger (Šerntyngar) z Schirndingu (Šerntyngu), hejtman na Teplé, a Baltazar ze Salis, hejtman na Plané, uzavírají mezi opatem Janem Weiskonigem (Weyskhinigem) a konventem tepelského kláštera a mezi Mikulášem Račínem z Račína a na Brložci smlouvu, jíž klášter Mikuláši prodává ves Tisová (Tisow) s dvory, platy a vším ostatním příslušenstvím, a to za 1 000 kop grošů míšeňských splatných do české komory při intabulaci. Ves bude nadále dědičným zpupným statkem, nikoli zápisná a duchovní. Ves má na místě opata zpravit král, a to jinými statky tohoto kláštera. Smlouva byla uzavřena na pokyn krále a komory "pro zaplacení některých dluhů na osoby duchovní od jeho milosti vložených".
Charter: 2678
Date: 22. červenec 1576
Abstract: Vilém z Rožmberka na Českém Krumlově, vladař rožumberského domu a nejvyšší pražský purkrabí, Bohuslav Felix Hasištejnský z Lobkovic na Líčkově a Chomutově, nejvyšší sudí Českého království, Vratislav z Pernštejna na Tovačově a Litomyšli, nejvyšší kancléř Českého království, a Jáchym Novohradský z Kolovrat, prezident české komory, z nařízení císaře Rudolfa II. uzavírají mezi císařem a Jaroslavem Smiřickým ze Smiřic na Kostelci /nad Černými Lesy/, maršálkem císařského dvora v Českém království, smlouvu ohledně sumy 10 000 kop grošů českých, kterou Jaroslav půjčil císaři na 1 rok bez úroku (podle zápisu v DZV 88 z 3. května 1574), prodloužil lhůtu o 2 roky a na další žádost ještě o 3 1/2 roku od sv. Jiří /15/76 do sv. Havla /15/79; po tu dobu nemá zaplacení vymáhat Jaroslav ani dědici jeho ani jeho zemřelého bratra Albrechta. Císař má oznámit relací k deskám, že toto sečkání nemá být Jaroslavovi ke škodě. Za to mu císař dává tvrz Liblice u Českého Brodu s poplužním dvorem, mlýnem, krčmou a vším příslušenstvím do dědičného vlastnictví, vysoudí-li toto zboží královský prokurátor Albrecht Bryknar z Brukštejna na Libni (nad Vltavou) na nynějších zástavních držitelích; po získání Liblic je má Jaroslavovi postoupit do 4 neděl a císař mu je relací vloží do desk. Získá-li je císař zdarma, složí Jaroslav do rentmistrovského úřadu 1 100 kop míšeňských; vyplatí-li se držiteli vyšší suma než 1 100 kop, císař doplatí rozdíl z komory.
Charter: 2679
Date: 24. srpen 1576
Abstract: Manželé Jiljí de Roya a Lukrecie, dcera zemřelého norimberského měšťana Jiřího Eissvogela, činí v přítomnosti apelačního rady dr. Martina Widerina z Ottersbachu a sedmi dalších jmenovaných úředníků Českého království poslední pořízení s odvoláním na smlouvu uzavřenou mezi nimi Matesem Ebnerem a Janem Thamem (Thainem) měšťany a členy větší rady v Norimberku a svatební smlouvu z 14. března 1555; výhradním dědicem zemřelého bude druhý partner, a po jeho smrti (neuzavře-li druhý sňatek) jejich schovanka Marie, dcera po Martinu Eiserovi a jeho ženě Marii, dceři Jiřího Eissvogla (200 kop míšeňských a klenoty a ošacení), advokát v Praze Zikmund Mayer nebo jeho syn Zikmund (stříbrné náčiní). Vše ostatní připadne dětem jejich bratra a sestry Gabriela a Marie Eissvoglových, Zuzaně, dceři po bratru Hanuši de Roy a schovance Marii. Lukrecie má po Jiljího smrti nerušeně bydlet v jeho domě na Pražském hradě, na nějž má Jiljí kupní listinu dómské kapituly a císařské potvrzení (za to, že přinesla manželovi věnem 200 zlatých a jmenované klenoty a vybavení v ceně 400 zlatých). Jiljí žádá císaře, aby za služby prokázané rakouskému domu a arciknížeti Ferdinandovi v úřadě komorního dveřníka a furýra chránil jeho manželku i dědice.
Charter: 2680
Date: 28. srpen 1576
Abstract: Radové české komory (Jáchym z Kolovrat, Vilém Oppersdorf a Jan st. Rabenhaupt) 1) s císařským souhlasem uzavírají mezi proboštem Adamem na místě převory a celého konventu chotěšovského kláštera a mezi Kryštofem ml. z Lobkovic, komorníkem římského krále a arciknížete Arnošta, smlouvu, jíž klášter prodává Kryštofovi ves Staňkov (Stankowy) s příslušenstvím včetně krčmy, podacího a kusu řeky řeč. Hučovská za 700 kop grošů českých splatných hned při intabulaci. Probošt si vymiňuje poddaného Jana Nováka, tesaře, a jeho děti. Ves nemá být napříště zápisná ani duchovní, nýbrž zpupná a dědičná, což má císař oznámit relací k deskám. Klášter má ves zpravit do 3 let a 18 týdnů; prodává ji, aby získal peníze na půjčku přislíbenou císaři na výplatu některých klášterů zastavených deskovým zápisem Janu Vchynskému z Vchynic.
Charter: 2681
Date: 28. srpen 1576
Abstract: Viz L II č. i. 2680 (mezi vydavateli vynechán Jan st. Rabenhaupt, pouze vosk připravený pro otištění pečeti).
Charter: 2682
Date: 6. září 1576
Abstract: Radové české komory (Jáchym z Kolovrat, Vilém Oppersdorf a Jan Rabenhaupt) 1) uzavírají mezi Janem z Šelnberka a Kosti na Mrači a mezi převorem Ludvíkem Landem a celým konventem kláštera sv. Anežky na Starém Městě pražském smlouvu ohledně platu 5 kop grošů z mračských dědin, na který si klášter činil nárok, ale nemohl jej prokázat deskami. Jan se dobrovolně uvolil místo tohoto platu složit pro klášter k rukám uvedených komorních radů na sv. Havla 100 kop grošů českých (po 60 groších, groš po 7 bílých penězích), a v r. /15/77 na sv. Jiří a Havla po 12 1/2 kopě (při nezaplacení to může klášter vymáhat právem hlavního listu). Tato suma může být používána jen na úrok, dokud za ni nebude pro klášter koupen komorní plat. Smlouva má být vložena do zemských desk.
Charter: 2688
Date: 10. září 1576
Abstract: Radové české komory (Jáchym z Kolovrat, Vilém Oppersdorf a Jan Rabenhaupt) 1) uzavírají se souhlasem císaře mezi opatem Baltazarem na místě konventu oseckého kláštera a mezi Jiříkem Hartischem (Hartyšem) z Hartisch (Hartyš) a na Záluží smlouvu, jíž klášter prodává Jiříkovi 8 kmetcích dvorů v Korozlucích (Kolozruczych) a 8 v Komořanech s platy, krčmami a vším příslušenstvím za 2 160 kop 57 gr. 6 peněz míšeňských splatných na sv. Havla. Prodané dvory nemají být napříště zápisné ani duchovní, nýbrž zpupné a děičné, což oznámí císař relací k deskám. Purkmistru, konšelům a obci města Mostu zůstane právo lámat vápenný kámen na některých pozemcích v Korozlucích, patřících Bratrstvu Božího Těla a P. Marie v Mostě, jak to činili již 100 let. Klášter dvory prodává, aby získal peníze na půjčku přislíbenou císaři na výplatu některých klášterů zastavených deskovým zápisem Janu z Vchynic.
Charter: 2686
Date: 10. září 1576
Abstract: Radové české komory (Jáchym z Kolovrat, Vilém Oppersdorf a Jan Rabenhaupt) 1) na královský pokyn uzavírají mezi opatem oseckého kláštera Baltazarem a mezi Janem Winkelmanem z Hasenthalu (Hozntalu), císařským rychtářem města Mostu, smlouvu, jíž klášter prodává Janovi kmetcí dvůr s poustkou ve vsi Pařidlech (Paředlích) s platy a příslušenstvím do dědičného vlastnictví, za 240 kop 6 grošů míšeňských splatných na sv. Havla. Dvůr s poustkou nemá být napříště zástavní ani duchovní, nýbrž dědičný a zpupný, což má císař oznámit relací k deskám. Klášter toto zboží prodává, aby získal peníze, které slíbil půjčit císaři na výplatu některých klášterů zastavených deskově Janu Vchynskému z Vchynic.
Charter: 2685
Date: 10. září 1576
Abstract: Radové české komory (Jáchym z Kolovrat, Vilém Oppersdorf a Jan Rabenhaupt) 1) na královský pokyn uzavírají mezi opatem Baltazarem na místě konventu oseckého kláštera a mezi Janem Langenauerem (Langenauenn) z "Pauzu" na Konobržích (Konobrzech) smlouvu, jíž klášter prodává Janovi 2 kopy 32 grošů českých ročního platu, který odváděl ze svého statku Konobrže, z dědin řečených "Nyspeticz", patřících dříve ke klášteru, za sumu 106 kop 24 grošů českých, splatnou na sv. Havla. Klášter nemá v budoucnu vznášet na plat žádné nároky, jeho prodej má císař oznámit relací k deskám. Klášter plat prodává, aby získal peníze, které slíbil půjčit císaři na výplatu některých klášterů zastavených deskovým zápisem Janu Vchynskému z Vchynic.
Charter: 2684
Date: 10. září 1576
Abstract: Radové české komory (Jáchym z Kolovrat a Jan st. Rabenhaupt) 1) na královský pokyn uzavírají mezi opatem Baltazarem na místě konventu oseckého kláštera a mezi Hynkem Rausendorfem ze Spremberku a na Hrobčicích smlouvu, jíž klášter prodává Hynkovi kmetcí dvůr ve vsi Svinčicích, na němž sedí Jiřík Rausendorf ze Spremberku, a to za 253 kopy 10 grošů 5 peněz, míšeňských, splatných na sv. Havla. Dvůr nemá být napříště zástavní ani duchovní, ale zpupný a dědičný, což má císař oznámit relací k deskám, Hynek vydá revers, že nebude poddané zatěžovat povinnostmi, ani jim působit újmu. Klášter dvůr prodává, aby získal peníze, které slíbil půjčit císaři na výplatu některých klášterů od Jana Vchynského ze Vchynic, jemuž byly deskovým zápisem zastaveny.
Charter: 2687
Date: 10. září 1576
Abstract: Radové české komory (Jáchym z Kolovrat, Vilém Oppersdorf a Jan Rabenhaupt) 1) uzavírají se souhlasem císaře mezi opatem Baltazarem na místě celého konventu oseckého kláštera a mezi Kryštofem st. z Lobkovic na Bílině a Kosti smlouvu, jíž klášter prodává Kryštofovi "holý" plat z vinohradů, luk a dědin ve výši 19 kop 51 grošů 6 peněz míšeňských a desátek z vinohradů - 2 sudy vína po 12 kopách míšeňských (jak je klášter dostával od poddaných pana z Lobkovic z města Bíliny), a to za 987 kop 4 groše 6 peněz míšeňských splatných o sv. Havlu. Platy a desátky nemají být napříště zástavní a duchovní, nýbrž dědičné a zpupné; opat je má vložit Kryštofovi do desk po císařově relaci. Klášter platy prodává, aby získal peníze na slíbenou půjčku císaři na výplatu některých klášterů od Jana Vchynského z Vchynic, jemuž byly zastaveny deskovým zápisem.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data