useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1575 - 1575next >
Charter: 2628
Date: 15. červen 1575
AbstractZdeněk z Vartenberka na Buštěhradě, hejtman Nového Města pražského, a Vilém Beřkovský ze Šebířova a na /Dolních/ Beřkovicích na místě císaře uzavírají s rozhodčími jmenovanými od Jiříka, jaroslava, Jana Buriana, Fridricha st. Sezimů ze Sezimova Ústí i na místě nezletilého Adama Kryštofa, sirotka po zemřelém Jindřichovi, smlouvu, jíž Kryštof Prog z Velnic a Jan Lichvic z Lichvic (Lichtvice z Lichtvic), hejtmané poděbradského a přerovského panství, a Jiřík Ledecký z Křišťanova jako císařští komisaři prodali uvedeným pánům z Ústí ves Statenice (Ztateniczy) s mlýnem, krčmou, hájkem a rybníkem, pustou ves Hole (Hol) s 2 hájky, Brodce s Brodeckým rybníkem, poplužní dvůrv Kolči a celou ves Koleč s výsadní krčmou, mlýnem a vinicí, Týnec (Teynecziek) s rybníkem a hájkem, Podlešín (Pollestin) s platem v Kněževsi, Křovice s krčmou, rybníkem a loukou, Evaň s krčmou, Brníkov s krčmou, Tmáň, Straškov, plat z krčmy v Chržíně 3 1/2 groše na sv. Jiří a Hala a ves Uhy s příslušenstvím, platy, povinnostmi a jiných regálů císaři. Kupní suma činí 9 500 kop grošů českých, smlouva má být do 2 týdnů vložena do desk, 2 týdny nato mají páni z Ústí zaplatit do rentmistrovského úřadu 1 500 kop, dále se z kupní sumy odečtou částky, které císaři půjčili, zbytek zaplatí na sv. Hala nebo 2 týdny poté. Císař je povinen statky v případě potřeby zpravit, kdyby páni z Ústí k některému termínu nezaplatili.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2629
Date: 18. červen 1575
AbstractKateřina Lobkovská z Lokšan na Zelené Hoře a Libochovicích a její rukojmí Jan Koc z Dobrše na Bystřici a Hvožďanech, Mořic Chanovský z Dlouhé Vsi a na Dožicích a Jan Čejka z Olbramovic a na Němčicích se přiznávají Jiřímu Harantovi z Polžic na Klenové a jeho dědicům k dluhu 500 kop grošů pražských. Zavazují se dluh zaplatit na příštího sv. Havla nebo 2 týdny poté i s pololetním úrokem podle nového nařízení, a to opět v groších pražských, pod trestem ležení v jednom z Pražských měst nebo jinde do 10 mil od Prahy; po 14 dnech si mohou věřitelé dobýt dlužnou sumu jistiny i úroků na škodu rukojmích "v křesťanech nebo v židech".

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2630
Date: 19. červen /15/75
AbstractJan Vincenc Rajský z Dubnice Jiříkovi Strojetickému ze Strojetic: posílá mu registra platů a dlužných platů, která pořídil při výjezdu s Janem Markvartem do Čerňovic.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2631
Date: 20. červen /15/75
AbstractKomisaři Jan Markvartz Hrádku a Jiřík Strojetický ze Strojetic odhadují pro dědičný prodej ves Čerňovice (Czierniwicze), jejíž výnos činí 4 275 kop grošů míšeňských.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2632
Date: 20. červen /15/75
AbstractJan Markvart z Hrádku a Jiřík Strojetický ze Strojetic české komoře: podávají zprávu o svém odhadu Čerňovic, o tom, že platy nejsou odváděny a pastýři že se dává 42 krejcarů a kováři 32 krejcarů.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2634
Date: 27. červen 1575
AbstractViz č. i. 2633.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2633
Date: 27. červen 1575
AbstractPodepsaní radové české komory uzavírají na pokyn císaře se Šebestiánem Fuchsem, zmocněncem Jiřího ze Šumburku (Schönburgu) na Glauchau a Waldenburgu, smlouvu o prodeji statku Kraslice (Gresslas): císař prodá Jiřímu za 22 000 tolarů Kraslice s tvrzí, pivovarem, městečkem, hamrem, sklářskou hutí, desátek, vyseté obilí, 2 vsi - Sněžná (Schonaw) a Krásná (Schonwerd), rybník a 2 sádky založené hejtmanem Janem Jiřím Gienngerem; dále les, pole, roboty, platy, rychty, kostelní podací, právo lovu a pastvy i rybolovu, a to do dědičného vlastnictví. Statek bude Jiřímu a jeho dědicům zapsán do zemských desk a zpraven. Jiří je povinen ponechávat dříví z kraslických lesů pro potřebu slavkovských (schlaggenwaldischen) dolů, a to podle kynžvartského (Khunigswarttischen) neboli loketského (elbognischen) lesního platu; pokud jde o dolování na kraslických pozemcích, má být dodržován způsob obvyklý u ostatních majitelů pozemků v zemi, resp. se to bude řídit budoucí dohodou krále se stavy. Statek může být dále zcizen pouze obyvateli české koruny, nikoli cizinci, jinak se může král prostřednictvím komorníka opět uvázat v jeho držbu. Smlouva byla vyhotovena ve dvou exemplářích a zpečetěna 4 komorními rady, Šebestiánem Fuchsem a Hanušem Mentzelem.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2635
Date: 27. červen 1575
AbstractBaltazar z Schirndingu na Kalmreuthu, Pavel z Dandorfu (Domdorfu) na (Chanhaussen), Mořic ze Zedtwitz na Heimhofu (Hainhoff) jako poručníci Pavla a Hanuše Gabriela z Flossu, nezletilých dětí po Hanuši z Flossu, a Hanuš Puchner z Tröglersrichtu (Trögersreuth) jako spoluporučník zmocněný ostatními třemi k převzetí léna slibují císaři Maximiliánovi II. jako českému králi a české koruně věrnost jako držitelé léna české koruny - pustého /hradu/ Mohrenstein (Mornstain) s příslušenstvím, jež Hanuš Puchner na místě ostatních tří spolu s Hanušem Erhardem ze Schirndingu od Maximiliána přijal jménem obou uvedených nezletilých bratrů z Flossu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2636
Date: 6. červenec 1575
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, udílí z moci římského císaře Matyáši Praunovi, jeho manželským potomkům, jejich dětem mužského i ženského pohlaví atd. říšské šlechtictví ve stavu rytířském (jako kdyby pocházeli ze 4 rytířských předků - otce i matky z obou stran) a udílí jim znak (erb dělený na 2 části, v dolní 7 šikmých polí, z nich 1., 3., 5. a 7. černé, ostatní stříbrná, horní polovina je červená, v ní zlatý lev. Nad erbem turnéřský helm se žlutými a rudými přikryvadly, v klenotu přední část zlatého lva) 1).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2637
Date: 20. červenec /15/75
AbstractOsvald Kleinhempl se za sebe a za své dědice a budoucí držitele zavazuje dodržovat všechny body a podmínky inzerované listinyz téhož dne, vydané na Pražském hradě, jíž mu císař Maximilián II., jako hamerníkovi v Nejdku (Neudeckh), na jeho žádost povolil zřídit vlastním nákladem na vybraném a slavkovským hejtmanem a horníky schváleném místě v Loketském (Elbognischen) kraji pod lipnickým (Lipnicz) hamrem na louce řečené Herttenbergische Hofwiesen hamr s rybníčkem; všechno železo, které tam vyrobí, má levně prodávat do císařských dolů v Horním Slavkově (Schlackhenwaldt), Krásnu (Schonnfeldt) a Čisté (Lautterpach); pro hamr má používat dřevo z polomů v okolních lesích. Osvald může svobodně provozovat živnost, odvádět za to obvyklý plat, dřevo mu bude dodáváno z loketských lesů (bez škody na zvěři a na zásobování uvedených tří horních měst dřevem pro doly), jak určí nejvyšší lesmistr a loketský lesní. Kdyby se Osvald při dodávkách železa dolům nechoval, jak je určeno, předražoval je apod., je tato listina neplatná a může být zrušena; také kdyby se ukázalo, že hamr příliš poškozuje lesy a nebo že ohrožuje zásobování dolů dřevem, může král zrušit právo hamerníka brát si dřevo z lesů v okolí. Kdyby chtěl Osvald hamr prodat nebo jinak zcizit, musí jej nabídnout nejprve králi; také je povinen jej králi na požádní levně odprodat. Radům komory a hejtmanům v Lokti (Stein Elbogen) nařizuje císař hájit Kleinhemplova práva.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2638
Date: 22. červenec 1575
AbstractNejmenovaní radové české komory uzavírají z nařízení císaře Maximiliána II. směnnou smlouvu s purkmistrem a konšely na místě obce města Českého Brodu: císař deskami postoupí Českobrodským a jejich záduší, dají-li k tomu stavové souhlas, ves Štolmíř (Sstomirze) s příslušenstvím, platy, písečnou skálou, kostelním podacím, výsadní krčmou atd., pouze s podmínkou, že tamní lidé budou odvádět na poděbradský zámek ospy podle urburních register panství; rovněž potrvá jejich robotní povinnost vozit žernovy k poděbradskému mlýnu a v době vojenského tažení dovézt 24 koňmi na hranice království "jeden kus bořící střelby";nápad na dvůr po nynějším starém rychtáři zůstává králi, "vrchnost" nad dvorem však přísluší městu. Při nedodržení ze strany poddaných mají Brodští právo je po napomenutí hejtmana vsadit do vězení na poděbradský zámek. Za rybník u Štolmíře mají Brodští císaři do sv. Batoloměje zaplatit 1 000 kop míšeňských. Město má císaři se souhlasem stavů deskově postoupit výměnou ves Opočnici patřící dosud k jejich záduší a špitálu a ležící "při forstu" poděbradského panství s příslušenstvím včetně platu z Ratenic a komorním platem z tvrze a vsi Ledce (Ledecz). Smlouva byla sepsána dvojmo pro obě strany.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2639
Date: 26. červenec /15/75
AbstractMístopísař Českého království Vilém Malovec Kosoř z Malovic na rozkaz nejvyššího komorníka Jana z Valdštejna na /Komorním/ Hrádku (nad Sázavou) vydává pod pečetmi místosudího Mikuláše Skalského z Dubu a svou vlastní z desk zemských (DZV 50, A 18) výpis zápisu o uzavření smlouvy z 29. září 1552: opat Vít i jménem převora Petra a celého konventu Strahovského kláštera a Jiřík Žďárský ze Žďáru a na Velké (Hořejší) Dobré se dohodli, že Jiřík půjčí klášteru s královým souhlasem zastavuje Jiříkovi Žďárskému 20 kop grošů českých platu na 17 jemnovaných poddaných ve vsi Úhonice (Auhoniczych) a na 10 jmenovaných poddaných ve vsi Chýně (Cheynii); tento plat má být pojištěn uvedenou jistinou 500 kop v zemských deskách. Plat má vybírat opat a odvádět jej Jiříkovi po 10 kopách na sv. Jiří a Havla nebo 2 týdny po těchto termínech, až do výpovědi dané jednou ze stran rok předem k některému termínu. Potom má Jiřík přijmout sumu 500 kop v tolarech i s úrokem a dát vymazat deskový zápis. Kdyby klášter neodvedl v některém termínu plat nebo nesložil po výpovědi 500 kop, může se Jiřík s pomocí pražského komorníka uvázat v držbu uvedených lidí a navíc platu 3 kopy 24 grošů míšeňských na poddaných Jiříku krčmáři a Švehlovi v Nebušicích. Krčmáři Jan Vevlínský v Úhonicích a Havel v Chýni mají podléhat Jiříkovi a od jiného nemají odebírat pivo na šenk až do splacení 500 kop klášterem; jiné povinnosti, platy a roboty si na nich vyhrazuje klášter.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2640
Date: 1. září 1575
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, z moci českého krále jako slezský vévoda potvrzuje a schvaluje inzerované rozhodnutí učiněné 19. dubna 1575 na hradě ve Vratislavi (Bresslaw) podle jeho nařízení z 29. července /15/74 císařskými komisaři Seifriedem z Promnitz na Pleśnu (Pless) a Żarech (Soraw) a Trzebielu (Tribl), prezidentem slezské komory, Seifriedem Ribischem a Fridrichem Skoppenem na Szklarech (Gleserssdorff) ve sporu Hanuše von Maur na Radostówu (?) (Thimendorff) - žalobce - s Kateřinou Kalchreiterovou, vdovou po Konrádu z Hohbergu na Książi (Fursenstain) a poručníky jejích dětí o vybírání nadměrných daní písařem Michalem Bruckhnerem v době, kdy Hanuš byl hejtmanem na Książi: tento spor, v němž byli Hanuš a Michal již dříve porovnáni písemným rozsudkem královského úřadu ve Svídnicku a Javorsku z 31. října /15/70, vyústil ve spor o čest mezi oběma stranami (Hanuš žádal o smírné urovnání komorními rady, Kateřina se naproti tomu odvolávala k zemskému soudu a vinila komoru z porušování starých výsad Svídnicko-Javorska; navíc žádala zástupce stavů Kryštofa Khola z Khommeraw, Václava Gelhorna a Daniela Schindela, aby v komoře hájili tato privilegia). Protože Hanuš sdělil, že proti Kateřině nechová osobní nepřátelství a jednal jen v zájmu zachování svého dobrého jména a šlechtické cti, a protože se zjistilo, že na královském úřadě, u hejtmana ani jinde se neporušují privilegia uvedených knížectví, komise celý spor ruší a ustanovují, že nesmí být žádné ze stran k necti, zvláště Hanušovi nesmí být z doby jeho hejtmanského úřadu nic ve zlém vzpomínáno. Obě strany rozhodnutí přijaly a slíbily dodržovat, komorní radové se zavázali vyžádat císařské potvrzení. - Král nařizuje dále nejvyšším a ostatním hejtmanům rozsudek a jeho potvrzení zachovávat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2641
Date: 1. září 1575
AbstractNejmenovaní radové české komory z nařízení císaře Maximiliána II. uzavírají s Evou Kamejkovou Pokratickou z Pokratic, vdovou po Matouši Mikulášovic smlouvu, jíž císař prodává Evě zboží, které na něho odúmrtí po Matoušovi připadlo, totiž pustou tvrz v Pokraticích řečenou Hurtovská s dvorem a příslušenstvím, s vinicemi řečenými Hurtovská a Modrá s desátky z vinic řečených "Hořejší a Dolejší Mediolany" a "za Chlumkem", za 950 kop grošů českých (po 60 groších, groš po 7 bílých penězích), z nichž si Eva má srazit 400 kop věna, hned má do rentmistrovského úřadu složit 250 kop a zbytek (300 kop) zaplatit do roka. Do prodávaného zboží nepatří vinice "Vejtmarka", kterou Matouš prodal podle knih "Hurtovského práva", a Vozábovská krčma, daná jím Janovi z Úterý, jeho ženě Kateřině a dceři Mandaleně doživotně. Plat z Hurtovského statku klášteru sv. Michala v Litoměřicích má být dále odváděn. Císař si ponechává sluhy na vinici "Vejtmarce" a jiné Matoušovy pohledávky, ložní a osobní prádlo však zůstane Evě. Zboží jí má být též zpraveno podle starého práva. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a paní Evu.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2642
Date: 5. září 1575
AbstractJindřich z Limburka, dědičný šenk Římské říše, jemuž udělil císař Maximilián /II./ tento úřad v léno, vysvědčuje, že složil jemu a české koruně lenní slib.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2643
Date: 7. září /15/75
AbstractMístopísař Vilém Malovec Kosoř z Malovic vydává se souhlasem nejvyššího komorníka Jana z Valdštejna pod pečeťmi místosudího Mikuláše Skalského z Dubu a svou vlastní z desk zemských (DZV 1), N 18) výpis zápisu z 1. července /15/70, kterým Joachym ze Švamberka a další jmenovaní radové české komory vyručili k potřebě císaře od desk 4 000 tolarů, jež zde složil v zapečetěné truhle Bohuslav Felix Hasištejnský z Lobkovic podle smlouvy s knížaty Hendrychem st. a ml. purkrabími v Míšni o panství Žlutice.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2644
Date: 14. září /15/75
AbstractKryštof ze Švamberka na Orlíku, jemuž císař odprodal dědicky královské, komorní, církevní a zástavní statky - zámek Zvíkov a klášter milevský - za 47 993 kopy 32 1/2 grošů českých (kopu po 60 groších, groš po 7 bílých penězích), a jenž na tuto sumu zaplatil do rentmistrovského úřadu 10 000 kop a srazil si zápisnou sumu 22 900 kop, takže na sv. Jiří roku /15/76 má doplatit 15 093 kop 31 1/2 groše, slibuje, že na sv. Jiří nebo 2 týdny poté zaplatí rentmistrovskému úřadu nejen tuto částku, ale i to, co by se podle účtů české komory ukázalo, že je ještě navíc povinen zaplatit, a vrátí komoře listiny, které na ta zboží měl; kdyby z nich vyplynulo, že zástavní suma je vyšší než 22 900 kop, doufá, že se mu rozdíl z oněch 15 093 kop 31 1/2 groše srazí.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2645
Date: 16. září /15/75
AbstractBohuslav Felix Hasištejnský z Lobkovic na Líčkově a Chomutově, nejvyšší sudí Českého království, slibuje za sebe i za své dědice dodržovat všechny body inzerované listiny z 24. srpna /15/75 (Pražský hrad), jíž mu císař Maximilián II. na jeho žádost povolil výplatu vsí /Velká/ Černoc (Czernotzcze) a Libořice (Liborzicze) v Žateckém kraji od nynějšího držitele Jindřicha Doupovce, a ustanovil, že je za života jeho a jeho tří synů Jana Woldamara, Adama a Bohuslava Jáchyma nesmí nikdo vyplatit; potom to může učinit český král nebo duchovní, kteří mají na výplatu právo. Král si vyhradil poklady a dolování na gruntech, berně a vojenská tažení, Hasištejnští nemají nadměrně zatěžovat poddané; jsou povinni předložit králi na požádání opis nebo originál této listiny.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2646
Date: 23. září 1575
AbstractRadové české komory na místě císaře uzavírají s podkomořím moravského markrabství Hanušem Haugwicem z Biskupic na Račicích smlouvu, jíž Hanuš císaři prodává tvrz a městečko Týniště /nad Orlicí/ s poplužním dvorem, vsi Mnichovice, Lípa, Petrovice, Petrovičky, svůj majetek v Radostovicích a v Ježkovicích s dvořákem, vsi Vyhnanice, Vojenice s dvořákem, Čestice, majetek ve Voděradech s dvořákem, Rašovice, Haugvicov, Bědovice s dvory, podacími kostelů, rychtami a krčmami a se všemi lidmi kromě Matouška a městečka Týniště, se všemi pozemky, vodami včetně řeky Orlice (od části patřící císaři u Albrechtic /nad Orlicí/ k Týništi až k hranicím řeky patřící Trčkům), s platy a vyjmenovanými robotami, dále lesy u Týniště, Petrovic, Rašovic a Vojenic, rybníky Nadymač, Mladský, Dlouhý, Voklík, Stošek, Lorenc, Habuta, Malý Petrovský, Velký Petrovský, Bojek, Velký Třebochovský, Hendrejsek, Borek, Mlynář, Haugvic, Hlinský, "Zblázněnej", "Přítel", "Jiříček" a Machaňovský i se sádkami, vše podle register vydaných Hanušem císaři, jak to Hanuš držel po rýnském falckraběti a bavorském knížeti Arnoštovi. Kupní suma činí 16 000 kop grošů českých; z toho v sumě 1 500 kop grošů dluhu a 255 kop úroku zastoupil císař Haugwice u Adama Šlibovského ze Skřivan (Křivan) na Slibovicích, poručníka Johany Veltrubské z Tamfeldu; dále si má Haugwic zaplatit z moravského podkomořského úřadu na sv. Jiří /15/76 2 000 kop a 3 745 kop bez úroku, které má Lorenc Eder připlatit k zvýšení zástavních sum na panství rabštejnském a rýmařovském; zbylých 8 500 kop má být Haugwicovi zaplaceno na sv. Havla /15/76 z důchodů a pomocí moravského markrabství (i s 6% úrokem z oněch 8 500 kop). Haugwic má na sv. Havla nebo 2 týdny poté postoupit císaři prodané statky, včetně velikého Třebochovického rybníka, kde je 240 kop na ryby, a rybníka Bojku (70 kop) i s nasazeným plodem 2 - 3 letým; hned nato má statky vložit císaři do desk. Současně má vydat purkrechtní a sirotčí registra i s penězi. Na císaře přechází od Haugwice klausule ze smlouvy knížete Arnošta s Hendrychem z Regeru na Podzamku (Neydeku) z 11. dubna 1559, podle níž pod pokutou 50 kop grošů českých byl Hendrych a budoucí držitelé Častolovic povinen nechat týništským lidem průjezd a průhon a právo vedení vody přes častolovické grunty. Císař i Haugwic mají také dodržet tyto smlouvy: nejvyššího hofmistra Českého království Viléma z Pernštejna na Helfštejně s Mikulášem ml. Trčkou z Lípy na Lichnici (Lichtenburce) z 27. listopadu 1507 a Hanuše Haugwice s Vilémem Trčkou z Lípy na Veliši z 19. května 1568 o pouštění vody z třebochovského rybníka na mlýn "Korečný" a haltéř, o podměstský rybník u Třebechovic a meze týništského a opočenského panství, a dále smlouvu Hanuše Haugwice s Vaňkem Tamchýnem (Tamchynou) z Doubravice na Přepyších o grunty u Vojenic pod rybníkem a mlýnem Jakuba Rybky, z 16. září 1567.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2647
Date: 24. září /15/75
Abstract/Česká kancelář/ oznamuje císařské radě a prezidentu české komory, že císař rozhodl ponechat věc /s pánem z Kolovrat/ "při předešlém urovnání"; pokud pán z Kolovrat urovnání potvrdil a odvedl zbylou sumu do calmistrovského úřadu, bude mu císařem vydána jistota; kdyby však odkládal placení, protože mu z té sumy jdou zatím úroky, císař již nechce nést škodu, kterou na sebe vzal ve věci Jindry. Pokud jde o vydání Jindry, císař je projedná s nejvyššími zemskými úředníky a Kolovrat dostane na svou žádost odpověď.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2650
Date: 27. září /15/75
AbstractViz č. i. 2649.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2648
Date: 27. září /15/75
AbstractJiří Hutzelman z Wolfshofu slibuje za sebe i za své dědice dodržet podmínky, za nichž mu bylo českou komorou připsáno na náklady vedení svědků proti Kryštofu Šlikovi z rentmistrovského úřadu 25 tolarů: bude-li svědectví ve prospěch císaře, sumu si může ponechat, v opačném případě ji vrátí.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2649
Date: 27. září /15/75
AbstractHendrych Kurtzbach z Trachenbergu (Trachmburka) a z Milicze na Ronově a Lemberku, jemuž císař Maximilián II. /odprodal/ a relací z 23. září /15/75 (Pražský hrad) dal do desk jako dědičné vlastnictví vložit některé komorní, zástavní a církevní vsi, a z částky 2 000 kop grošů českých, o niž jejich cena překračuje zástavní sumu, mu za služby odpustil 750 kop a zbylých 1 250 kop povolil splatit až na sv. Jiří, slibuje za sebe i za své dědice, že oněch 1 250 kop skutečně do rentmistrovského úřadu zaplatí na sv. Jiří nebo 2 týdny poté.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2651
Date: 28. září /15/75
AbstractHendrych Štampach ze Štampachu na Hostivici se zavazuje dodržovat všechny body inzerované listiny z 24. září /15/75 (Pražský hrad), jíž král Maximilián II. oznamuje, že povolil Hendrychovi užívat dvou hájů na jeho gruntech u Hostivice, a to pouze do odvolání a s ponecháním panství, práva lovu a chytání zvěře králi (Hendrych zde nesmí ani pást dobytek, pouze sekat dříví pro vlastní potřebu), a nařizuje nejvyššímu jagrmistru, fořmistru a Hendrychovým sousedům, aby tato jeho práva respektovali.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2658
Date: 16. říjen /15/75
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, Simeonu Mírkovi ze Solopisk na Hošticích: žádá o připojení pečeti k dlužnímu úpisu - jako č. i. 2653.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2659
Date: 16. říjen /15/75
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, Bohuslavovi Horňateckému z Dobročovic na Zalešanech: žádá o připojení pečeti k dlužnímu úpisu - jako č. i. 2653.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2655
Date: 16. říjen /15/75
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, Gothardu Žďárskému ze Žďáru na Červeném Újezdě (Újezdci): žádá o připojení pečeti k dlužnímu úpisu - jako č. i. 2653.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2660
Date: 16. říjen /15/75
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, Janovi Dohalskému z Dohalic na /Vysokém/ Veselí: žádá o připojení pečeti k dlužnímu úpisu - jako č. i. 2653.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2657
Date: 16. říjen /15/75
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, Janovi Hieserlemu z Chodů na Cholupicích: žádá o připojení pečeti k dlužnímu úpisu - jako č. i. 2653.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2654
Date: 16. říjen /15/75
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, Jiříkovi Voděradskému z Hrušova na Suchdole: žádá o připojení pečeti k dlužnímu úpisu - jako č. i. 2653.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2656
Date: 16. říjen /15/75
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, Heřmanovi Bohdaneckému z Hodkova na Hostačově: žádá o připojení pečeti k dlužnímu úpisu - jako č. i. 2653.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1575 - 1575next >