useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1603 - 1604next >
Charter: 3437
Date: 16. září 1603
AbstractEva Vojířová z Šicendorfu postupuje Aleně Vojířové z Damsdorfu jako poručnici po Jiříkovi Adelsbachovi z Damsdorfu k ruce těchto sirotků a jejich dědiců dlužní list císaře Rudolfa II. a jeho rukojmích Jana Adama Klusáka z Kostelce na Radovesnicích (Rosicích) a Václava Vitanovského z Vlčkovic na Uhersku z 24. dubna 1600 (Pražský hrad), vydaný jí na sumu 1000 kop míšenských pražských (sic!).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3438
Date: 18. září 1603
AbstractAlena Vojířová z Damsdorfu, poručnice po Jiříkovi Adelspachovi z Damsdorfu, postupuje Jiřímu Janovi Maternovi z Květnice dlužní úpis císaře Rudolfa z 24. dubna 1600 na 1000 kop míšenských, určený Evě Vojířové z Šicendorfu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3439
Date: 29. září 1603
AbstractRudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, jemuž Hanuš Kryštof z Rechenbergu na Crostau (Crosta) půjčil na válečné účely 4500 tolarů (po 72 krejcarech nebo 24 groších stř.), z kterých 3000 byly hotově vyplaceny hornolužickému hejtmanství a 1500 srazil Hanuš Kryštof císaři ze sumy dlužné jeho otci, hornolužickému hejtmanu Arnoštovi z Rechenbergu, za služby, slibuje, že dluh splatí po polovině ve svatomichalských termínech roku 1607 a 1608 nebo 14 dní poté a že bude každého 1/2 roku platit 6 - 5 % úrok, o čemž vydal nařízení hornolužickému hejtmanu Kašparu z Mezerodu a gegenhandleru Jáchymovi z Lidlova. Jako ručitele staví Kryštofa z Gersdorfu na Koslu, Kašpara z Gersdorfu na Burkersdorfu (Bürgkhersdorf) a Fabiána ze Schönaichu na Taubenheimu. Uvedení přijímají ručení, slibují dluh v případě králova neplacení splatit; jinak se věřitelé mohou uvázat v držbu jejich statků až do zaplacení dluhu, úroků i škod nebo použít jiných v Horní Lužici a Slezsku běžných způsobů vymáhání.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3447
Date: 16. říjen 1603
AbstractRudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, jemuž purkmistr a rada města Lokte /Ellbogen/ na jeho žádost půjčili na válečná vydání na dobu 3 let sumu 2000 tolarů /po 70 krejcarech/, se zavazuje dluh v uvedeném termínu zaplatit; do té doby bude Loketským vyplácen z rentmistrovského úřadu 6% úrok, a to každého 1/2 roku, podle nařízení vydaného týž den rentmistru Eliáši Schmidtgrabnerovi z Lusteneku. Jako ručitele staví purkmistry a rady měst karlových Var /Carlspadt/ a Ostrov /Schlagkhenwerda/. Úpis může se souhlasem věřitelů zůstat v platnosti déle než 3 roky; potom má být dluh zaplacen na výpověď danou 1/2 roku předem. Uvedení rukojmí přijímají ručení za dluh, úroky i případné škody; nezaplatí-li, mají věřitelé právo uvázat se v dražbu jejich městských statků.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3446
Date: 16. říjen 1603
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, purkmistru a radě města Karlovy Vary: sděluje jim, že mu slavkovský měšťan Řehoř Egerer zapůjčil na válku s Turky 3000 tolarů na 3 roky, a žádá je, aby mu ručili a dlužní úpis vedle něj podepsali.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3440
Date: 16. říjen 1603
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí Kašpar Winter z Polehrad a Petr Nerhof z Nerhofu, měšťané Starého Města pražského, se přiznávají starším osadním a úředníkům na místě osady záduší kostela sv. Jindřicha na Novém Městě k dluhu 500 kop míšenských /po 60 groších., groš po 7 malých penězích/. Dluh vznikl rozdělením dlužné sumy 2200 kop míšenských za službu Václavovi staršímu Kamarýtovi z Rovin, radovi apelačního soudu, po Václavově smrti na 3 části po 733 kopách 20 groších, z nichž jedna připadla jeho synu Václavovi mladšímu, ten ji kšaftem z 6. listopadu 1595 odkázal kostelu sv. Jindřicha, jemuž císař dal z rentmistrovského úřadu již vyplatit 223 kopy míšenkých. Zbylých 500 kop bez úroku má být splaceno na sv. Havla 1606 nebo 2 týdny poté, jinak mají být rukojmí upomínáni, jako kdyby byl na dluh vydán pergamenový list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3443
Date: 16. říjen 1603
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, vyznává, že mu Šimon Pfanner v Slavkově půjčil na válku s Turky 500 tolarů splatných do 3 let. Za zaplacení tohoto dluhu ručí město Karlovy Vary.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3441
Date: 16. říjen 1603
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce města Českého Brodu - se přiznávají starším osadním a úředníkům na místě osady záduší kostela sv. Jindřicha na Novém Měste pražském k dluhu 900 kop míšenských /po 60 groších, groš po 7 malých penězích/. Tuto sumu byl Šebestián z Weitmile na Chomutově dlužen Kateřině z Chvatliny, vyplácel jí z toho plat ze vsi Všestudy, patřící k Chomutovu /nyní císaři/, kterýžto plat po řadě postoupení přešel na osadu sv. Jindřicha; osadní jednání s komorou upustili od zvodu na Všestudy pro zadržení platu a svolili přijmout na dluh jistotu s obyčejným úrokem. Dluh s úrokem má být zaplacen po výpovědi dané ke sv. Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem, nebo 2 týdny po termínu, v groších pražských; jinak mohou být rukojmí upomínáni, jako kdyby byl na to vydán pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3444
Date: 16. říjen 1603
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, purkmistru a radě města Karlovy Vary: oznamuje jim, že mu slavkovský měšťan Petr Pfanner zapůjčil na válku s Turky 500 tolarů za 3 roky, a žádá je, aby mu ručili a dlužní úpis vedle něj podepsali.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3442
Date: 16. říjen 1603
AbstractRudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, jemuž Řehoř Egerer ze Slavkova /Schlaggenwald/ půjčil na turecké války 3000 tolarů neboli kop míšenských /po 70 krejcarech/, a to tak, že ho zastoupil v dluhu 1600 tolarů u bratří Unruh/er/ů a 1400 tolarů vyplatil hotově rentmistrovskému úřadu, slibuje dluh zaplatit za 3 roky a poté po 1/2 roční výpovědi a odvádět obvyklý roční úrok z desátků ze slavkovského cínu. Jako ručitele staví purkmistry, rady a obce měst Karlových Var /Carlspadt/ a Ostrova /Schlagkhenwerte/; ti ručení přijímají, slibují v případě císařova nezaplacení uhradit dlužnou sumu, úroky a škody, jinak má věřitel právo uvázat se v jejich statky.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3445
Date: 16. říjen 1603
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, vyznává, že mu slavkovský měšťan Adam Tretscher půjčil na válku s Turky 1000 tolarů, splatných do 3 let. Za zaplacení tohoto dluhu ručí město (Horní) Slavkov.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3448
Date: 23. říjen 1603
AbstractVýpis z knihy trhové bílé 4. města Mostu /fol. 3/ o tom, že Kašpar Stecher ze Sebenitz /Säbenicz/ vypověděl v radě, že prodal kus pole za 160 kop míšenských Kateřině, pozůstalé dceři Jiřího Essera.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3449
Date: 2. prosinec 1603
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, povoluje Jindřichu Ottovi z Losu na Komárově na jeho žádost svobodně odkazovat veškerý majetek s výjimkou statků lenních nebo těch na něž má král spravedlivý "nápad", a ustanovovat poručníky dětí a statků. Kšaft má být zpečetěn pečetí Jindřichovou a 3 - 4 pánů a potom bude mít platnost deskového zápisu. Větším i menším úředníkům zemských desk se nařizuje Jindřichův kšaft i tento mocný list na požádání intabulovat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3450
Date: 20. prosinec 1603
AbstractRudolf II., císař římský a král německý a uherský a český, jemuž obchodník se solí ve Freistadtu Hanuš Zikmund Schöltinger za povolení úřadu namísto kauce na 8% úrok půjčil 2000 zlatých rýnských, po 15 pacech neboli 60 krejcarech /vyplatil po 1000 zlatých uherskému válečnému calmistru Michalu Zellerovi a bývalému freistadtskému obchodníku se solí Filipu Jakubovi Khlockherovi/, slibuje Schöltingerovi, že mu po dobu držby úřadu bude odvádět z důchodů svého solního úřadu v Gmündu uvedený 8% úrok, tedy 160 zlatých ročně, počínaje od uplynulého 1. listopadu, a že po jeho složení úřadu nebo po smrti vrátí jemu, případně dědicům, celou půjčenou sumu 2000 zlatých /o tom byl rady dolnorakouské komory vydán dekret 31. května podle císařské resoluce z 15. května/.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3466
Date: 1604
AbstractLudvík Melchiori presidentu a radům české komory: žádá je o příkaz rentmistrovi, aby mu zaplatili polovicí úroků za rok 1604 z kapitálu 4000 zlatých rýnských.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3451
Date: 6. leden 1604
AbstractJan Hanzlman z Föhrichu /?/ /Ferynku/ z knížectví württemberského, služebník Jana Rudolfa Trčky z Lípy na Veliši, Kumburku atd., dává starším, konšelům a celé obci městečka Světlé nad Sázavou 50 kop míšenských, aby z nich vždy na sv. Jana Enangelistu po kázání odváděli úrok 3 kopy, a to tak, že školnímu správci vyplatí na 3 chudé žáky po 24 bílých groších, tedy celkem 2 kopy míšenských a 12 bílých grošů, /vždy po 2 létech, přejde nadace na jiné 3 chlapce/; po 6 bílých groších mají dát žebrákům, špitálu a faráři. Tato listina má být uložena při kostele s městskými knihami a do některé má být vepsána.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3452
Date: 23. leden 1604 (v pondělí po sv. Fabiánu a Šebestiánu 1604, tedy 23. ledna - tj. podle juliánského kalendáře)
AbstractVeřejný notář Jan Vahl na žádost syndika dr. Lamberta Steineicha a radního Jindřicha Gotschalka ve Stralsundu, dr. Petra Dargasse - syndika v Greifswaldu /Gripswald/, a Michala Winkopa, purkmistra v Anklamu /Anclam/, odevzdal na vévodském hradě Wolgastu v Pomořansku do rukou doktora práv Reimara Seltrachta, rady pomořanského knížectví, inserovanou supliku purkmistrů a rad měst Stralsundu, Greifswaldu /Gryphiswald/ a Anklamu adresovanou štětínskému, pomořanskému a kašubskému vévodovi Filipu Juliovi, z 20. ledna 1604 /Reinberg - Reinberge/, jíž ohlašují svůj protest proti vybírání mimořádné berně na turecké války, kterou sice 4. toho měsíce podle nařízení oznámili každému městu, kterou však prohlašují za odporující zemským zvyklostem; z berní zaplacených za delší dobu navíc nebyly složeny účty a nebyl stanoven přijatelný způsob odvádění. Oznamují, že chtějí při protestu použít všech zákonných právních forem, a žádají vévodu o poučení a podporu v té věci. Zmínka o císařských listech v záležitosti této berně z 28. března 1598 a 29. července 1603.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3453
Date: 20. únor 1604
AbstractWolf Kryštof z Prandau /Pranda/ ma Burkersrodě, který prostřednictvím svého zmocněnce Wolfa Adama Zeise z Pirnau přijal od císaře Rudolfa II. léno české koruny Burgstall Mohrenstein /Mornstein/, které koupil od Pavla z Flossu, prohlašuje, že bude podle složeného slibu zachovávat lenní věrnost a poslušnost císaři a české koruně, zachovávat lenní právo a zvyklosti atd.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3454
Date: 24. únor 1604
AbstractPurkmistři a rady měst Lübeck a Hamburk, kteří se odvolávali k císaři ve věci procesu svého úředního písaře na Bergerdorfu Ondřeje Grina, zatčeného sasko-westfálským vévodou Františkem 29. dubna 1598 /na podkladě mučením vynuceného doznání jakéhosi zločince, obviněného z pokusu o atentát na vévodu/, vězněného od té doby na Lauenburku a protiprávně mučeného, aniž by se k zločinu přiznal, se zaručují za uvedeného písaře, že, bude-li propuštěn na svobodu, dostaví se kdykoli na předvolání osobně k soudu. Jako záruku staví všechny městské statky.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3455
Date: 18. březen 1604
AbstractCísařští radové Bernard Leo Gall z Lostorfu, Arnošt z Eggu a Hanuš z Mollartu /?/ vysvědčují, že Lazar Henekl starší zapůjčil pro císařova válečná vydání 34 000 zlatých, které mu do půl roku vrátí Jeroným Welser.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3456
Date: 23. duben 1604
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, jemuž purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce města Českých Budějovic půjčili a do rentmistrovského úřadu odevzdali na vojsko proti Turkům roku 1603 sumu 4000 kop míšenských /po 60 groších, groš po 7 malých penězích/, splatnou tohoto dne, obnovuje Budějovickým a jejich souhlasem jistotu na tuto sumu a slibuje ji zaplatit i s úrokem podle nového nařízení v odloženém termínu na sv. Jiří 1605 nebo 2 týdny poté. Nato vrátí Budějovičtí tuto jistotu komoře.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3457
Date: 10. srpen 1604
AbstractJiří Zikmund Frankengrüner /Frangengryner/ z Kinsperku, který podle smlouvy z 18. července 1602 prodal císaři Rudlofu II. svůj svobodný majetek ve vsi Třtice /Trzticzy/ - poplužní dvůr s poplatnou chalupou, kusem lesa o rozloze 201 provazec, atd., za 2500 kop míšenských, a má statek zpravit "třetinovou výš", protože nemá jiný statek, kterým by zpravil, vydává zprávní list a přiznává se s rukojmími Fabiánem Šebestiánem Prolhofferem z Purkersdorfu a na Lukách a Asmanem Štampachem ze Štampachu na Sedčicích císaři k dluhu 2500 kop míšenských a 1/3 navíc, který mají zaplatit ihned, kdyby císař byl z jakkéhokoli právního důvodu držby statku zbaven, a s úhradou všech škod. Jinak nastoupí ležení v jednom z Pražských měst nebo jinde do okruhu 7 mil a dluh na nich může být vymáhán, jako kdyby na to byl vydán pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3458
Date: 16. srpen 1604
AbstractRudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, povoluje jako český král a hornolužický markrabě administrátoru, děkanu Kryštofu Plebeliovi a celé kapitule v Budyšíně /Budissin/, protože nemají v hotovosti sumu 2000 tolarů, požadovanou na nich jako kontribuce na vojsko proti Turkům, vypůjčit si a vystavit dlužní úpisy na dobu 3 - 4 let a jako záruku dát kapitulní statky. Kdyby kapitula ve stanovené době nezaplatila dlužnou částku, dává se věřiteli právo uvázat se v držbu oněch statků až do zaplacení dluhu, úroků i škod.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3459
Date: 30. srpen 1604
AbstractCísař Rudolf II. a pražský arcibiskup a nejvyšší mistr křižovníků s červenou hvězdou Zbyněk Berka z Dubé uzavírají smlouvu, jíž arcibiskup vyslovuje souhlas, aby krčmáři z 5 výsadních krčem náležejících křižovnickému špitálu na Starém Městě u mostu, totiž ze dvou krčem v Županovicích /Zipanovicích/ a po jedné v Boroticích, Dražeticích /Drasseticzych/ a Hubenově, kteří dosud odebírali pivo od okolních pánů, brali a šenkovali nyní výhradně pivo z císařského pivovaru v Dobříši a platili je do důchodů dobříšského panství. Nedoplatky má hejtman panství vymáhat nejdříve prostřednictvím špitálského úředníka, potom přímo na krčmářích. Náhradou za posudné odváděné arcibiskupovi od bývalých dodavatelů piva osvobozuje císař špitální pivovar od sněmem povoleného posudného ve výši 6 krejcarů českých z věrtele piva. Arcibiskup má přesto o každém kvartále odvádět výběrčímu posudného v Praze Danielu Kochovi z Kolburku přiznávací listy a varní rejstříky pro evidenci. Smlouva platí jen pro dobu arcibiskupova života; byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a arcibiskupa.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3460
Date: 3. září 1604
AbstractPurkmistr a rada města Lokte /Elnbogen/ na žádost Svobodného horního města Horního Slavkova /Schlackenwalda/ vydávají vidimus 4 listin /3 na papíře, druhá v pořadí - Jindřicha Šlika - na pergamenu/: 1) 1568, březen 26.: Michal Hoesel, purkmistr v Horním Slavkově, jménem svým, manželky Kateřiny a dědiců před svědky Kiliánem Rebentrostem, Lukášem Pergkholzem, důlním písařem Jiřím Siebenhüenerem, Adamem Mulzem a Hanušem Porzelem postupuje purkmistru, radě a obci města Horního Slavkova dvůr řečený Kugelhof, který je lénem Bečova nad Teplou /Petzschaw/ a který koupil a poté za hotově vyplacenou sumu prodal Slavkovským, dosud jej však držel lénem. 2) 1569, prosinec 16.: Jindřich Šlik hradní z Passaunu na Holiči /Weissenkirchen/, zástavní držitel panství Bečov, uděluje na žádost purkmistra a rady města Horního Slavkova tomuto městu léno bečovského panství Kugelhof, a to za stejných podmínek, za jakých je udělil Michalovu předchůdci Hanuši Portnerovi inserovanou listinou z 24. srpna 1539 Kašpar Pluh z Robštejna na Bečově a Tachově (k udělení došlo na podkladě listu Kašparova otce Hanuše Pluha, nejvyššího kancléře Českého království a hejtmana německých lén, jímž Hanušovi Portnerovi Kugelhof prodal za 350 zlatých rýnských. Léno udílí Kašpar Hanušovi dědičně jako svobodný dvůr vyňatý z jurisdikce Slavkovských /držitele mohou soudit za hrdelní přestupky jen úředníci či hejtman na Bečově/, rovněž soudní věci jeho svobodných statků na panství příslušejí bečovské vrchnosti, pouze záležitosti dolů a statků na území městského práva soudí horní či městský soud. Hanuš může bezplatně vařit pivo pro potřeby svého domu. Sedláci a lenníci v Kugelhofu jsou povinni Hanušovi obvyklými platy a robotami /vůči majiteli panství mají jen povinnost roboty při žních/, v hrdelních přích příslušejí soudu panství, v menších slavkovskému soudu; spory cizích lidí s Kugelhofskými přijdou v první instanci před Hanuše, spory obyvatel panství s jeho lidmi před Pluhy. Odvolat se mohou k Hanušovi, nevyslyší-li je, potom k Pluhovi. Pokuty, k nimž budou odsouzeni městským soudem, připadnou Hanušovi. Hanuš a jeho lidé mohou brát z lesů na panství ročně 70 sáhů palivového a podle potřeby stavebního dříví, pást dobytek na bečovských pastvinách a Bečovští na jejich /se Slavkovskými podobné vzájemné právo není/, mohou též hnát přes Slavkov menší množství dobytka. Hanuš může s vědomím lenního pána lénem disponovat /dědí je i dcery, nebude-li mužských potomků/, má /ale pouze pro svou osobu/ právo lovit na panství zajíce a na svých statcích srnce. On a jeho dědici mají skládat lennímu pánu přísahu jako ostatní šlechtičtí držitelé lén a platit ročně jen 10 zlatých (po 24 bílých groších); kdyby léno držel člen nižšího stavu, složí slib způsobem pro svůj stav obvyklým. Při vznesení cizích nároků má Hanuš léno hájit, jak pluh určí. Úředníci mají respektovat jeho práva.) 3) 1570, červen 1., Pražský hrad: Císař Maximilián II., promíjí purkmistru a radě města Horního Slavkova na jejich žádost a podle vyjádření komory roční plat 10 zlatých, který odváděli z koupeného dvora Kugelhof císařskému panství Bečov, a to až do odvolání. Radům komory a zástavním držitelům panství nařizuje to respektovat. 4) 1587, červen 30.: Radové české komory vysvědčují, že městská rada v Horním Slavkově požádala o udělení statku Kugelhof v léno, ale poněvadž císař dosud věc nerozhodl, může rada o léno opět požádat, aniž by jí to bylo ke škodě.

Images10
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3461
Date: 21. září 1604
AbstractKateřina Hradecká /Novodomensis/ hradní z Montfortu, vdova po Adamu z Hradce, Telče, Hluboké /Freumberg/ a Polné, nejvyšším purkrabí Českého království, zakladateli koleje TJ v Jindřichově Hradci, dává této koleji z peněz, jež je jí dlužná její dcera Lucie Otilie Slavatová z Hradce, na Hradci a Telči, 5000 kop grošů míšenských, aby z nich bylo vypláceno ročně na výživu členů koleje 300 kop /po 150 na sv. Havla a Jiří/. Jesuité se za to mají modlit za jejího manžela Adama, syna Jáchyma Oldřicha, za ni a její dceru Lucii Otilii po jejich smrti.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3464
Date: 16. říjen 1604
AbstractJan Kába z Rybňan na Dvorcích a Kasejovicích a jeho rukojmí Jan Častolar Dlouhoveský z Dlouhé Vsi a na Roudné a Hendrych mladší Hozlaur z Hozlau a na Brandlíně se přiznávají Regině Kábové rozené Iglahäuerové a na Dvorcích a jejím dědicům k dluhu 400 kop míšenských, který se zavazují zaplatit na sv. Jiří nebo 2 týdny poté i s úrokem podle nového nařízení, v groších pražských. Jinak může být zaplacení vymáháno, jako kdyby na ně byl vydán pergamenový hlavní list s jmény a přivěšenými pečetmi rukojmích.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3462
Date: 16. říjen 1604
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, radovi Přechovi z Hodějova na Tloskově a Milevsku /Miliwsstie/: žádá ho, aby přitiskl opět svoji pečeť jako rukojmí za císaře na obnovené jistotě na dluh u paní Anny kdysi Hradištské, nyní Landštejnské z Michnic. Po prvé tak učinil roku 1602, kdy se postavil Anně jako jeden z rukojmích císařského dluhu 10 000 kop míšenských; z toho dluhu bylo již 7500 kop zaplaceno. Po vrácení staré jistoty proti vystavení nové bude Přechovi vrácena jeho pečeť, kterou na první listinu přitiskl.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3463
Date: 16. říjen 1604
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí Přech z Hodějova na Tloskově a Milevsku /Milivsstie/ a Adam Hrzán z Harasova na Skalce a Landškrouně se přiznávají Anně Landštejnské z Michnic a jejím dědicům k dluhu 2500 kop míšenských /po 60 groších, groš po 7 malých penězích/, který mají i s úrokem zaplatit v pražských groších za rok nebo 2 týdny poté. Jinak má být zaplacení na rukojmích vymáháno, jako kdyby na to byl vydán pergamenový list s přivěšenými pečetmi. Dluh vznikl tak, že císař podle smlouvy s Petrem Vokem z Rožmberka na Třeboni o panství Český Krumlov přijal na sebe Petrův dluh 10000 kop míšenských vůči Anně /podle jistoty z 23. dubna 1602, Pražský hrad/, 7500 kop zaplatil a na splácení zbytku se Anna uvolila čekat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3465
Date: 8. listopad 1604
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí purkmistr, konšelé, obecní starší na místě obce města Mostu se přiznávají Arnoštu Lungvicovi z Lungvic na Konobržích k ruce Volfa Arnošta sirotka po Reinhartu Gottfriedovi Manvicovi /Mannwitzovi/ z Patokrej /Patokryj/ k dluhu 1400 kop míšenských /po 60. groších, groš po 7 malých penězích/, které císaři půjčil a odvedl do rentmistrovského úřadu. Dluh má být zaplacen v pražských groších i s úrokem na výpověď danou ke sv. Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem, nebo 2 týdny po termínu. Jinak může být zaplacení na rukojmích vymáháno, jako kdyby na to byl vydán pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3467
Date: 4. březen 1605
AbstractLorenc Starckh ze Starckhenfelau, měšťan a kupec na Starém Městě pražském, jemuž císař Rudolf II. kupní smlouvou z téhož dne na podkladě jednání s komorou a nejvyšším mincmistrem Českého království Kryštofem sv. panem ze Sebuzína povolil odebírat měď z Kutné Hory až do vyrovnání sumy 6000 tolarů, jež měl obdržet podle vyúčtování od kutnohorského mincovního úřadu, slibuje za sebe i za své dědice dodržovat všechny body uvedené císařské listiny a po uhrazení částky 6000 tolarů vrátit komoře ke zrušení císařův zápis i starou smlouvu z roku 1594.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1603 - 1604next >