Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 1730
Date: 23. duben 1548
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, slibuje zaplatit Šebestiánovi a Fabiánovi, bratřím z Schönaichu na jejich půjčku 5 177 tolarů ve 2 létech ve 2 termínech (na sv. Jiří 2 588 1/2 tol. a rok poté zbytek) a nařizuje, aby slezský calmistr tyto úroky zaplatil.
Charter: 1733
Date: 26. duben 1548
Abstract: Jan z Pernštejna na Helfštejně, pán a držitel kladského hrabství, vysvědčuje a potvrzuje, že před jeho zplnomocněným zástupcem Fridrichem Račínem z Račína na (Arnsdorff) Valentin (Valten) Clueger ze vsi Szczytna (Rukhers) prodal hejtmanu kladského hrabství Hanuši Progovi z Velnic (Pragen von Welnitz) do dědičného vlastnictví dědičnou rychtu v Szczytne s poplužním dvorem, poli, s poplatným poddaným Valentinem řeč. Lichey, svobodnou krčmou, řemesly, 1 mlýnem, atd. a to se souhlasem a radou poručníků, které mu pro dobu jeho nezletilosti ustanovili zemřelí rodiče. Hanuš Prog má rychtu držet se všemi výsadami, jaké náležejí dědičným rychtářům v Kladsku.
Charter: 1734
Date: 27. duben 1548
Abstract: Jan z Pernštejna a na Helfštejně se přiznává, že je dlužen Hanušovi Stangovi z Korytówa 150 kop gr. čes., z nichž má platit 15 kop roč. úroku ve dvou splátkách na sv. Havla a sv. Jiří.
Charter: 1735
Date: 3. květen 1548
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, dává k žádosti Jakuba Staudingera, jehož rodiče udělali mešní nadání na svých statcích pro špitál ve Welsu (Wellss), souhlas, aby kaplan, uživatel nadání, dal s vědomím hornorakouského hejtmana J. Staudingerovi povolení k dědičnému prodeji, aby však za to byl získán roční plat k zachování nadace.
Charter: 1736
Date: /po 3. květnu 1548/
Abstract: Nejmenovaní /radové české komory/ arciknížeti /Ferdinandovi/: oznamují mu, že podle královského listu sami po 4 nedělním pobytu na panstvích p. /Jana/ z Pernštejna ukončili jednání mezi králem a jím o výměnu statků podle předchozí smlouvy z 3. května 1548 podané arciknížeti a zaslané králi . Podávají arciknížeti zprávu o jednání podle jednotlivých bodů (král má ještě zaslat k deskám relaci pro intabulaci): 1) zbylá voda královských poddaných má být svedena do rybníka p. z Pernštejna a má se mu povolit vystavět chaloupku pro usídlení člověka k udržování strouhy; 2) při postupování statků, lidí a platů podle první smlouvy se nyní vzájemně vyrovnaly přebytky i nedoplatky ze strany krále i p. z Pernštejna (kromě hradišťského panství); 3) článek ohledně sirotčích peněz byl dodržen, navrhují se podrobnosti ohledně gruntovních peněz měst a žádosti měst o povolení vymáhat staré dluhy; 4) také článek o lesích byl splněn, lesy byly šetřeny a i na pozemcích postoupených p. z Pernštejna se jich prodalo málo; 5) král zaplatí Pernštejnovi jistou sumu, z ní v částce 6 955 mu postoupil statky města Tábora dané císařem Zikmundem louňovickému klášteru a na 4 955 kop mu vydal list s rukojmími. Pernštejn odprodal za 4 000 kop, o něž mu bylo pojištěno více než 1/2 smluvené sumy, králi navíc 5 vsí patřících k Chlumci /n. Cidlinou/ o 1/3 levněji. 6) na Pernštejnovi nebude vymáháno 1 350 kop rozdílu sumy na Hradišťku, protože nežádal na králi úhradu svých nákladů na rybníky na tomto panství. - Následuje nedokončená zpráva o druhém jednání s poručníky pánů z Rožmberka, jimž byly prodány vsi a rybníky postoupené králi Táborskými.
Charter: 1737
Date: 10. květen 1548
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, uděluje z říšské moci Havlovi Sonnebrothovi šlechtický erb (štít s dolním polem stříbrným a horním černým, na něm růžová ratolest s 6 větévkami a růžemi).
Charter: 1738
Date: 1. červen 1548
Abstract: Hr. Jeronym Šlik z Passaunu na Holiči (Weissenkirchen) a na Rabštejně (Rabenstain) se za sebe i za své dědice zavazuje nevznášet v budoucnu žádné nároky na lenní a zástavní panství Kynšperk /n. O./ (Kinnsperg), Luby (Schonpach), Hřebeny (Hertenberg) a Kraslice (Grasloss), jichž se zcela zříká ve prospěch krále Ferdinanda /I./ ve smyslu dohody uzavřené s králem o výměně těchto panství; král mu za ně postoupil panství Krasíkov (Schwamberg) a 497 zl. rýn. v hotovosti. Hřebeny a Luby, které jsou léna, Jeronym vložil králi do desk, a postoupil mu lenní listy a kupní zápisy na Kraslice a zástavní listy a zápisy na Kynšperk, jež odevzdal komoře. Listy, které by opomněl vydat a které by zůstaly, ztrácejí platnost a nemohou být Šlikům k užitku a králi ke škodě.
Charter: 1739
Date: 19. červen 1548
Abstract: Vít(ha) ml. ze Rzavého, jemuž česká komora prodala vsi Opařany, Opařanky a Skrýchov (Neporzany, Neporzanky a Skreychow), se zavazuje, že nebude zde trpěti žádné "sbory, schůzky a pikarty" ani jiné sekty.
Charter: 1740
Date: 20. červen 1548
Abstract: Markéta z Gendorfu (Gondorff), vdova po Konrádu Sauermannovi na Jelczi (Geltsch), jenž měl pohledávku vůči králi Ferdinandovi /I./ ohledně dluhu kdysi krále Ludvíka (ze kterého král část zaplatil hotově, část v podobě úhrady dluhu osobám, jimž byl /Konrád/ dlužen, a posléze dětem, které měl Konrád s první manželkou Kateřinou Schwartzpachovou, poukázal podíl po matce 5 000 kop gr. míš. (tolarů), čímž byl příslušný dlužní list vyplacen a králi vrácen) žádá nyní nikoli z práva, ale z milosti, aby král poukázal 500 kop míš. jejím dvěma nedospělým dcerkám Aleně (Eleně) a Martě, jež měla sama ze svého manželství s Konrádem. Dalších nároků (na jejich otcovský podíl atd.) vůči králi se zříká.
Charter: 1741
Date: 13. srpen 1548
Abstract: Purkmistr a rada města Litomyšle vydávají vidimus listiny krále Vladislava z 29. listopadu 1493 (Budín), kterou připisuje bratřím Bohušovi a Janovi Kostkům z Postupic na Vermeřovice (Wernyrzowice) a Kunčice dalších 300 kop. gr. čes.
Charter: 1742
Date: 28. srpen 1548
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, dává písaři nad stavením Pražského hradu Lukáši Vetterovi na přímluvu arciknížete Ferdinanda místo 17 x 16 loktů vedle domu Hanuše Nelczla k stavbě obydlí a zavazuje se, kdyby tento dům potřeboval, zaplatit stavební náklady.
Charter: 1743
Date: 28. srpen 1548
Abstract: Viz ČG-L inv. č. 1742. Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, dává písaři nad stavením Pražského hradu Lukáši Vetterovi na přímluvu arciknížete Ferdinanda místo 17 x 16 loktů vedle domu Hanuše Nelczla k stavbě obydlí a zavazuje se, kdyby tento dům potřeboval, zaplatit stavební náklady.
Charter: 4955
Date: 29. září 1548
Abstract: Komisaři ze strany českého krále hr. Wolfgang Šlik, Vilém z Klenového a dr. Štěpán Schwarz společně s komisaři falcké strany Eustachem z Lichtensteina, Jiřím z Ebeleben, dr. Hanušem Leonardem Porksteinerem a dr. Jiřím Zollnerem uzavírají protazímní úmluvu, že má být zachován dosavadní stav až do konečného ujednání sporů mezi Českým královstvím a panstvím Tachov z jedné a klášterem Waldsassen z druhé strany, mezi Českou korunou a panstvím Tachov a falckými panstvími a úřady Bärnau, Pleystein a Treswitzt, Burckdreßwitz, mezi Českou korunou a tamními majiteli Adamem a Hendrychem ze Švamberka a falckými panstvími a úřady Pleystein a Treswitz.
Charter: 1744
Date: 3. říjen /15/48
Abstract: Jindřich, purkrabí v Míšni, hr. z Hartensteinu a pán z Plavna, nejvyšší kancléř Českého království , a Václav Mašťovský z Kolovrat, hejtman v Kadani, stavu panského a Petr Janovský ze Soutic stavu rytířského vynášejí potaz k půhonu královského prokurátora Petra Chotka z Vojnína proti Albrechtovi, Janovi, Jaroslavovi, Václavovi, Fridrichovi a Kryštofovi bratřím vl. purkrabím z Donína pro vklad do zemských desk majestátu krále Vladislava, kterým dal jejich otci Mikulášovi Grabštejn v dědičné držení, poněvadž nálezem dvorského soudu byl tento majestát zrušen a grabštejnský statek prohlášen na manský. Odpor a půhon se ruší, poněvadž bratři přijali Grabštejn (Greifenstain) v manství.
Charter: 1745
Date: 19. říjen 1548
Abstract: Jaroslav a Vojtěch bratři z Pernštejna i na místě nedílného bratra Vratislava se přiznávají, že jsou dlužni Barboře z Hrádku 750 kop. gr. čes., z kterých mají platit 75 kop gr. čes. ročního úroku v pololetních splátkách na sv. Jiří a sv. Havla.
Charter: 1746
Date: 19. říjen 1548
Abstract: Jaroslav a Vojtěch, bratři z Pernštejna i na místě svého nedílného bratra Vratislava se přiznávají, že jsou dlužni Václavu Samuelovi z Hrádku na Stakorách 750 kop gr. čes., z nichž mají platit 75 kop gr. čes. ročního úroku v pololetních splátkách na sv. Jiří a sv. Havla.
Charter: 1747
Date: /před 30. říjnem 1548/
Abstract: Ludvík Lorecký arciknížeti: žádá o přímluvu u krále, aby mu byla dána jakákoli podpora, neboť zatímco ti, kdo utekli z Turecka nebo se vyplatili, byli pasováni na rytíře, dostali zaplaceno i dary, on se však z Turecka vysloužil, při zajetí přišel o koně i zbroj a nebyla mu zaplacena za 3 měsíce služba; po návratu zjistil, že bratři utratili majetek po otci, takže musil žít ze své hotovosti a zůstal zcela bez prostředků.
Charter: 1748
Date: /před 30. říjnem 1548/
Abstract: Viz ČG-L inv. č. 1747. Ludvík Lorecký arciknížeti: žádá o přímluvu u krále, aby mu byla dána jakákoli podpora, neboť zatímco ti, kdo utekli z Turecka nebo se vyplatili, byli pasováni na rytíře, dostali zaplaceno i dary, on se však z Turecka vysloužil, při zajetí přišel o koně i zbroj a nebyla mu zaplacena za 3 měsíce služba; po návratu zjistil, že bratři utratili majetek po otci, takže musil žít ze své hotovosti a zůstal zcela bez prostředků.
Charter: 1749
Date: 31. října /15/48
Abstract: Radní města Vratislavi vydávají vidimus listiny z 9. června 1546 (Vratislav - Bresslaw), kterou jako správci hejtmanství vratislavského knížectví rozhodují spor mezi Ladislavem Eisersdorfem a Mikulášem z Poppelau o sekvestnaci statků po smrti Hanuše z Poppelau a úhradě dluhů.
Charter: 1750
Date: 17. listopad 1548
Abstract: Hanuš Ebner, starší v Norimberku, vydává revers ve smyslu inserované listiny krále Ferdinanda /I./ z 16. listopadu 1548 (Bratislava), kterým mu propůjčuje po zaplacení 5 000 zl. na 7 let čištění kutnohorské mědi s podmínkou, že bude komoře v Praze nebo v Kutné Hoře do mince vracet stříbro.
Charter: 1751
Date: 17. listopad /15/48
Abstract: Hanuš z Buhne, úředník saského kurfiřta a magdeburského purkrabího, směňuje na jeho příkaz kus lesa za (Ziegendorffer Raum) u mostu vedoucího k Božímu Daru (Cotsgab) 1 035 later z délky a 633 later šířky Ondřejovi Plauenovi za jiný les dlouhý 1 000 a široký 700 later, který saskému kurfiřtovi postoupil Plaue.
Charter: 1752
Date: 1. prosinec 1548
Abstract: Šebestián a Fabián bratři z Schönaichu vydávají revers ve smyslu inserované listiny krále Ferdinanda /I./ z 31. srpna 1548 (Vídeň), kterou jim dává na dva roky v zástavu panství a hejtmanství Litomyšl za půjčku 26 000 tolarů, které jim má vrátit ve Vratislavi po těchto dvou letech.
Charter: 1753
Date: 16. prosinec /15/48
Abstract: Místopísař Oldřich z Prostiboře na Lochovicích vydává z rozkázání nejv. komorníka Jaroslava ze Šelnberka pod pečetí místosudího Jana st. z Hodějova a svou vlastní výpis z desk zemských z 8. září 1548, kterým se král Ferdinand /I./ přiznává, že prodal Matějovi a JIříkovi bratřím Jakšům (?) z Vysokého Mýta za 700 kop 30 gr. praž. dědičně někdejší duchovenskou zástavní ves Tisovou, kterou mu postoupilo město Vysoké Mýto.
Charter: 1754
Date: 29. prosinec 1548
Abstract: Štepán Kemlein (Kemblin), měšťan norimberský (Nurmberg), za sebe i za své dědice slibuje dodržovat inserovanou smlouvu z 24. listopadu 1548 (Jáchymov - Sant Jochimstal), kterou uzavřeli Bohuslav z Hasištejna (Hasenstein) na Líčkově (Lytzko), jáchymovský hejtman, a Kryštof z Gendorfu na Vrchlabí (Hohenelb), královští radové a komisaři, se Štěpánem, jeho příbuznými a dědici: podle této smlouvy má Štěpán od konce kvartálu sv. Kříže 1549 po vypršení smlouvy uzavřené dříve s Rauscherovskou společností v Lipsku (Leypzig) dodávat královským dolům v Jáchymově, Přísečnici (Pressnitz) a Smrkovci (Schonfichten) a okolí olovo za cenu vyplácenou z královských desátků: 52 gr. za anglické a 50 gr. stř. za goslarské olovo. Kverkům nebo šichtmistru v Jáchymově má prodávat lůj - kámen za 28 bílých gr. Smlouva se uzavírá na 8 let, cena se nemá zvyšovat. Dolům se zakáže prodávat olovo a lůj jinam, aby se vytvořily zásoby. Kromě Kemleina se může dolům prodávat olovo z dolů na královských pozemcích a lůj z porážek řezníků v horních městech; jinak má Kemlein výsadní právo na dodávky. Kdyby bylo otevřeno Labe (Elb), může se uzavřít zvláštní dohoda o dopravě obojího po lodích.
Charter: 1755
Date: 15. únor 1549
Abstract: Kverkové u sv. Tří králů v horách u Vesce (Wessergebirg) dávají plnou moc Ondřeji Ungnadovi ze Suneku, Janu Malovcovi z Malovic, Pavlovi Rabenhauptovi ze Suché, Mikulášovi Humpolcovi z Tuchoraz, Václavovi Strobachovi z Pernstorfu, Petru Richterovi z Kirchlitz, M. Wolfgangu Haubtovi, Klementovi Hospekovi, Tomáši Siberovi a Grosshansovi k jednání na Pražském hradě ve sporu s abrahamovskými kverky, kam jsou podle inserovaného listu krále Ferdinanda /I./ z 23. ledna /15/49 (b. m.) na 20. února obesláni.
Charter: 1756
Date: 13. březen /15/49
Abstract: Dvorská komora radům české komory: nařizuje zaslat revers Hanuše Ebnera staršího v Norimberce na čištění mědi. Srv. s ČG-L inv. č. 1750.
Charter: 1757
Date: 16. březen 1549
Abstract: Purkmistr a rada města Chebu vysvědčují, že když král Ferdinand osvobodil tamní koželuhy a jircháře od cla z koží a kožišin, které sami v Chebu vydělají, a z vlny, kterou vytrhají, svolali je na radnici a zavázali, že nebudou míchat mezi své výrobky cizí pod trestem ztráty měšťanství.
Charter: 1758
Date: 29. březen 1549
Abstract: Primas, purkmistr, konšelé, starší obecní a obec města Mostu, které vzal král Ferdinand na přímluvu arciknížete Ferdinanda na milost, zavazují se platit posudné 1 gr. čes. z každého věrtele bílého nebo černého piva a z každého strychu neb kbelce ječného neb pšeničného sladu.
Charter: 1759
Date: 12. duben 1549
Abstract: Jindřich, hr. z Hartensteinu a pán z Plavna, purkrabí v Míšni a nejvyšší kancléř, jemuž král Ferdinand /I./ podle inserované listiny z 10. dubna 1549 (Pražský hrad) uděluje v dědičné léno panství Plavno, Voigtsberg a Pausa, prodané za 66 220 zl. 13. kr. 2 hal., se zavazuje zachovávat podmínky obsažené v této listině.
Charter: 1760
Date: 14. dubna 1549
Abstract: Jindřich, hr. z Hartensteinu a pán z Plavna, purkrabí v Míšni a nejvyšší kancléř, se zříká nároku na panství Bečov (n. Teplou/, které bylo r. 1547 konfiskováno Kašparu Pluhovi (Phlueg), v náhradu za panství Plavno (Plawen), Voightsberg (Voitsberg) a Pausa (Pawsa).
Charter: 1761
Date: 18. dubna 1549
Abstract: Radní města Vratislavi vydávají ověřený opis 4 listů na statek Zerzuszyce (Gruna): 1) 1315, únor 26., Vratislav: Jindřich, kníže slezský a pán ve Vratislavi, uděluje Merckelinovi Graseunigkovi v dědičné léno statek Zerzuszyce (Grunau), který Merckelinovi prodal se souhlasem svých dědiců Jan Pailai (Bailai), (lat.). 2) 1421, listopad 26., Vratislav: Albrecht Koldic, královský hejtman ve Vratislavi, potvrzuje, že vratislavský měšťan Hanuš Schmedcken v plné moci své manželky Kateřiny prodal měšťanu Bedovi a jeho dceři Markétě, manželce Heintze Rasa, statek Zerzuszyce (Gruna), který Beda dceři postoupil vyhradiv si spoluvlastnictví po dobu svého života (něm.). 3) 1507, červen 1., Vratislav: Radní města Vratislavi, správcové vratislavského hejtmanství, potvrzují, že Hanuš Bancke st. prodal Jeronymu Hornigovi, měšťanu ve Vratislavi, ves Zerzuszyce (Grunaw) (něm.). 4) 1530, říjen 27., Vratislav: Radní města Vratislavi, správcové vratislavského hejtmanství, potvrzují, že Bartoloměj Hornig, který se prokázal plnou mocí Davida Horniga, prodal jeho ves Zerzuszyce (Grunaw) Melicharu Hirschovi z Myslakówa (Kaldenbrun), (něm.).
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data