useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1548 - 1549next >
Charter: 1730
Date: 23. duben 1548
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, slibuje zaplatit Šebestiánovi a Fabiánovi, bratřím z Schönaichu na jejich půjčku 5 177 tolarů ve 2 létech ve 2 termínech (na sv. Jiří 2 588 1/2 tol. a rok poté zbytek) a nařizuje, aby slezský calmistr tyto úroky zaplatil.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1733
Date: 26. duben 1548
AbstractJan z Pernštejna na Helfštejně, pán a držitel kladského hrabství, vysvědčuje a potvrzuje, že před jeho zplnomocněným zástupcem Fridrichem Račínem z Račína na (Arnsdorff) Valentin (Valten) Clueger ze vsi Szczytna (Rukhers) prodal hejtmanu kladského hrabství Hanuši Progovi z Velnic (Pragen von Welnitz) do dědičného vlastnictví dědičnou rychtu v Szczytne s poplužním dvorem, poli, s poplatným poddaným Valentinem řeč. Lichey, svobodnou krčmou, řemesly, 1 mlýnem, atd. a to se souhlasem a radou poručníků, které mu pro dobu jeho nezletilosti ustanovili zemřelí rodiče. Hanuš Prog má rychtu držet se všemi výsadami, jaké náležejí dědičným rychtářům v Kladsku.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1734
Date: 27. duben 1548
AbstractJan z Pernštejna a na Helfštejně se přiznává, že je dlužen Hanušovi Stangovi z Korytówa 150 kop gr. čes., z nichž má platit 15 kop roč. úroku ve dvou splátkách na sv. Havla a sv. Jiří.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1735
Date: 3. květen 1548
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, dává k žádosti Jakuba Staudingera, jehož rodiče udělali mešní nadání na svých statcích pro špitál ve Welsu (Wellss), souhlas, aby kaplan, uživatel nadání, dal s vědomím hornorakouského hejtmana J. Staudingerovi povolení k dědičnému prodeji, aby však za to byl získán roční plat k zachování nadace.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1736
Date: /po 3. květnu 1548/
AbstractNejmenovaní /radové české komory/ arciknížeti /Ferdinandovi/: oznamují mu, že podle královského listu sami po 4 nedělním pobytu na panstvích p. /Jana/ z Pernštejna ukončili jednání mezi králem a jím o výměnu statků podle předchozí smlouvy z 3. května 1548 podané arciknížeti a zaslané králi . Podávají arciknížeti zprávu o jednání podle jednotlivých bodů (král má ještě zaslat k deskám relaci pro intabulaci): 1) zbylá voda královských poddaných má být svedena do rybníka p. z Pernštejna a má se mu povolit vystavět chaloupku pro usídlení člověka k udržování strouhy; 2) při postupování statků, lidí a platů podle první smlouvy se nyní vzájemně vyrovnaly přebytky i nedoplatky ze strany krále i p. z Pernštejna (kromě hradišťského panství); 3) článek ohledně sirotčích peněz byl dodržen, navrhují se podrobnosti ohledně gruntovních peněz měst a žádosti měst o povolení vymáhat staré dluhy; 4) také článek o lesích byl splněn, lesy byly šetřeny a i na pozemcích postoupených p. z Pernštejna se jich prodalo málo; 5) král zaplatí Pernštejnovi jistou sumu, z ní v částce 6 955 mu postoupil statky města Tábora dané císařem Zikmundem louňovickému klášteru a na 4 955 kop mu vydal list s rukojmími. Pernštejn odprodal za 4 000 kop, o něž mu bylo pojištěno více než 1/2 smluvené sumy, králi navíc 5 vsí patřících k Chlumci /n. Cidlinou/ o 1/3 levněji. 6) na Pernštejnovi nebude vymáháno 1 350 kop rozdílu sumy na Hradišťku, protože nežádal na králi úhradu svých nákladů na rybníky na tomto panství. - Následuje nedokončená zpráva o druhém jednání s poručníky pánů z Rožmberka, jimž byly prodány vsi a rybníky postoupené králi Táborskými.

Images9
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1737
Date: 10. květen 1548
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, uděluje z říšské moci Havlovi Sonnebrothovi šlechtický erb (štít s dolním polem stříbrným a horním černým, na něm růžová ratolest s 6 větévkami a růžemi).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1738
Date: 1. červen 1548
AbstractHr. Jeronym Šlik z Passaunu na Holiči (Weissenkirchen) a na Rabštejně (Rabenstain) se za sebe i za své dědice zavazuje nevznášet v budoucnu žádné nároky na lenní a zástavní panství Kynšperk /n. O./ (Kinnsperg), Luby (Schonpach), Hřebeny (Hertenberg) a Kraslice (Grasloss), jichž se zcela zříká ve prospěch krále Ferdinanda /I./ ve smyslu dohody uzavřené s králem o výměně těchto panství; král mu za ně postoupil panství Krasíkov (Schwamberg) a 497 zl. rýn. v hotovosti. Hřebeny a Luby, které jsou léna, Jeronym vložil králi do desk, a postoupil mu lenní listy a kupní zápisy na Kraslice a zástavní listy a zápisy na Kynšperk, jež odevzdal komoře. Listy, které by opomněl vydat a které by zůstaly, ztrácejí platnost a nemohou být Šlikům k užitku a králi ke škodě.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1739
Date: 19. červen 1548
AbstractVít(ha) ml. ze Rzavého, jemuž česká komora prodala vsi Opařany, Opařanky a Skrýchov (Neporzany, Neporzanky a Skreychow), se zavazuje, že nebude zde trpěti žádné "sbory, schůzky a pikarty" ani jiné sekty.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1740
Date: 20. červen 1548
AbstractMarkéta z Gendorfu (Gondorff), vdova po Konrádu Sauermannovi na Jelczi (Geltsch), jenž měl pohledávku vůči králi Ferdinandovi /I./ ohledně dluhu kdysi krále Ludvíka (ze kterého král část zaplatil hotově, část v podobě úhrady dluhu osobám, jimž byl /Konrád/ dlužen, a posléze dětem, které měl Konrád s první manželkou Kateřinou Schwartzpachovou, poukázal podíl po matce 5 000 kop gr. míš. (tolarů), čímž byl příslušný dlužní list vyplacen a králi vrácen) žádá nyní nikoli z práva, ale z milosti, aby král poukázal 500 kop míš. jejím dvěma nedospělým dcerkám Aleně (Eleně) a Martě, jež měla sama ze svého manželství s Konrádem. Dalších nároků (na jejich otcovský podíl atd.) vůči králi se zříká.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1741
Date: 13. srpen 1548
AbstractPurkmistr a rada města Litomyšle vydávají vidimus listiny krále Vladislava z 29. listopadu 1493 (Budín), kterou připisuje bratřím Bohušovi a Janovi Kostkům z Postupic na Vermeřovice (Wernyrzowice) a Kunčice dalších 300 kop. gr. čes.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1742
Date: 28. srpen 1548
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, dává písaři nad stavením Pražského hradu Lukáši Vetterovi na přímluvu arciknížete Ferdinanda místo 17 x 16 loktů vedle domu Hanuše Nelczla k stavbě obydlí a zavazuje se, kdyby tento dům potřeboval, zaplatit stavební náklady.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1743
Date: 28. srpen 1548
AbstractViz ČG-L inv. č. 1742. Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, dává písaři nad stavením Pražského hradu Lukáši Vetterovi na přímluvu arciknížete Ferdinanda místo 17 x 16 loktů vedle domu Hanuše Nelczla k stavbě obydlí a zavazuje se, kdyby tento dům potřeboval, zaplatit stavební náklady.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4955
Date: 29. září 1548
AbstractKomisaři ze strany českého krále hr. Wolfgang Šlik, Vilém z Klenového a dr. Štěpán Schwarz společně s komisaři falcké strany Eustachem z Lichtensteina, Jiřím z Ebeleben, dr. Hanušem Leonardem Porksteinerem a dr. Jiřím Zollnerem uzavírají protazímní úmluvu, že má být zachován dosavadní stav až do konečného ujednání sporů mezi Českým královstvím a panstvím Tachov z jedné a klášterem Waldsassen z druhé strany, mezi Českou korunou a panstvím Tachov a falckými panstvími a úřady Bärnau, Pleystein a Treswitzt, Burckdreßwitz, mezi Českou korunou a tamními majiteli Adamem a Hendrychem ze Švamberka a falckými panstvími a úřady Pleystein a Treswitz.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1744
Date: 3. říjen /15/48
AbstractJindřich, purkrabí v Míšni, hr. z Hartensteinu a pán z Plavna, nejvyšší kancléř Českého království , a Václav Mašťovský z Kolovrat, hejtman v Kadani, stavu panského a Petr Janovský ze Soutic stavu rytířského vynášejí potaz k půhonu královského prokurátora Petra Chotka z Vojnína proti Albrechtovi, Janovi, Jaroslavovi, Václavovi, Fridrichovi a Kryštofovi bratřím vl. purkrabím z Donína pro vklad do zemských desk majestátu krále Vladislava, kterým dal jejich otci Mikulášovi Grabštejn v dědičné držení, poněvadž nálezem dvorského soudu byl tento majestát zrušen a grabštejnský statek prohlášen na manský. Odpor a půhon se ruší, poněvadž bratři přijali Grabštejn (Greifenstain) v manství.

Images7
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1745
Date: 19. říjen 1548
AbstractJaroslav a Vojtěch bratři z Pernštejna i na místě nedílného bratra Vratislava se přiznávají, že jsou dlužni Barboře z Hrádku 750 kop. gr. čes., z kterých mají platit 75 kop gr. čes. ročního úroku v pololetních splátkách na sv. Jiří a sv. Havla.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1746
Date: 19. říjen 1548
AbstractJaroslav a Vojtěch, bratři z Pernštejna i na místě svého nedílného bratra Vratislava se přiznávají, že jsou dlužni Václavu Samuelovi z Hrádku na Stakorách 750 kop gr. čes., z nichž mají platit 75 kop gr. čes. ročního úroku v pololetních splátkách na sv. Jiří a sv. Havla.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1747
Date: /před 30. říjnem 1548/
AbstractLudvík Lorecký arciknížeti: žádá o přímluvu u krále, aby mu byla dána jakákoli podpora, neboť zatímco ti, kdo utekli z Turecka nebo se vyplatili, byli pasováni na rytíře, dostali zaplaceno i dary, on se však z Turecka vysloužil, při zajetí přišel o koně i zbroj a nebyla mu zaplacena za 3 měsíce služba; po návratu zjistil, že bratři utratili majetek po otci, takže musil žít ze své hotovosti a zůstal zcela bez prostředků.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1748
Date: /před 30. říjnem 1548/
AbstractViz ČG-L inv. č. 1747. Ludvík Lorecký arciknížeti: žádá o přímluvu u krále, aby mu byla dána jakákoli podpora, neboť zatímco ti, kdo utekli z Turecka nebo se vyplatili, byli pasováni na rytíře, dostali zaplaceno i dary, on se však z Turecka vysloužil, při zajetí přišel o koně i zbroj a nebyla mu zaplacena za 3 měsíce služba; po návratu zjistil, že bratři utratili majetek po otci, takže musil žít ze své hotovosti a zůstal zcela bez prostředků.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1749
Date: 31. října /15/48
AbstractRadní města Vratislavi vydávají vidimus listiny z 9. června 1546 (Vratislav - Bresslaw), kterou jako správci hejtmanství vratislavského knížectví rozhodují spor mezi Ladislavem Eisersdorfem a Mikulášem z Poppelau o sekvestnaci statků po smrti Hanuše z Poppelau a úhradě dluhů.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1750
Date: 17. listopad 1548
AbstractHanuš Ebner, starší v Norimberku, vydává revers ve smyslu inserované listiny krále Ferdinanda /I./ z 16. listopadu 1548 (Bratislava), kterým mu propůjčuje po zaplacení 5 000 zl. na 7 let čištění kutnohorské mědi s podmínkou, že bude komoře v Praze nebo v Kutné Hoře do mince vracet stříbro.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1751
Date: 17. listopad /15/48
AbstractHanuš z Buhne, úředník saského kurfiřta a magdeburského purkrabího, směňuje na jeho příkaz kus lesa za (Ziegendorffer Raum) u mostu vedoucího k Božímu Daru (Cotsgab) 1 035 later z délky a 633 later šířky Ondřejovi Plauenovi za jiný les dlouhý 1 000 a široký 700 later, který saskému kurfiřtovi postoupil Plaue.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1752
Date: 1. prosinec 1548
AbstractŠebestián a Fabián bratři z Schönaichu vydávají revers ve smyslu inserované listiny krále Ferdinanda /I./ z 31. srpna 1548 (Vídeň), kterou jim dává na dva roky v zástavu panství a hejtmanství Litomyšl za půjčku 26 000 tolarů, které jim má vrátit ve Vratislavi po těchto dvou letech.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1753
Date: 16. prosinec /15/48
AbstractMístopísař Oldřich z Prostiboře na Lochovicích vydává z rozkázání nejv. komorníka Jaroslava ze Šelnberka pod pečetí místosudího Jana st. z Hodějova a svou vlastní výpis z desk zemských z 8. září 1548, kterým se král Ferdinand /I./ přiznává, že prodal Matějovi a JIříkovi bratřím Jakšům (?) z Vysokého Mýta za 700 kop 30 gr. praž. dědičně někdejší duchovenskou zástavní ves Tisovou, kterou mu postoupilo město Vysoké Mýto.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1754
Date: 29. prosinec 1548
AbstractŠtepán Kemlein (Kemblin), měšťan norimberský (Nurmberg), za sebe i za své dědice slibuje dodržovat inserovanou smlouvu z 24. listopadu 1548 (Jáchymov - Sant Jochimstal), kterou uzavřeli Bohuslav z Hasištejna (Hasenstein) na Líčkově (Lytzko), jáchymovský hejtman, a Kryštof z Gendorfu na Vrchlabí (Hohenelb), královští radové a komisaři, se Štěpánem, jeho příbuznými a dědici: podle této smlouvy má Štěpán od konce kvartálu sv. Kříže 1549 po vypršení smlouvy uzavřené dříve s Rauscherovskou společností v Lipsku (Leypzig) dodávat královským dolům v Jáchymově, Přísečnici (Pressnitz) a Smrkovci (Schonfichten) a okolí olovo za cenu vyplácenou z královských desátků: 52 gr. za anglické a 50 gr. stř. za goslarské olovo. Kverkům nebo šichtmistru v Jáchymově má prodávat lůj - kámen za 28 bílých gr. Smlouva se uzavírá na 8 let, cena se nemá zvyšovat. Dolům se zakáže prodávat olovo a lůj jinam, aby se vytvořily zásoby. Kromě Kemleina se může dolům prodávat olovo z dolů na královských pozemcích a lůj z porážek řezníků v horních městech; jinak má Kemlein výsadní právo na dodávky. Kdyby bylo otevřeno Labe (Elb), může se uzavřít zvláštní dohoda o dopravě obojího po lodích.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1755
Date: 15. únor 1549
AbstractKverkové u sv. Tří králů v horách u Vesce (Wessergebirg) dávají plnou moc Ondřeji Ungnadovi ze Suneku, Janu Malovcovi z Malovic, Pavlovi Rabenhauptovi ze Suché, Mikulášovi Humpolcovi z Tuchoraz, Václavovi Strobachovi z Pernstorfu, Petru Richterovi z Kirchlitz, M. Wolfgangu Haubtovi, Klementovi Hospekovi, Tomáši Siberovi a Grosshansovi k jednání na Pražském hradě ve sporu s abrahamovskými kverky, kam jsou podle inserovaného listu krále Ferdinanda /I./ z 23. ledna /15/49 (b. m.) na 20. února obesláni.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1756
Date: 13. březen /15/49
AbstractDvorská komora radům české komory: nařizuje zaslat revers Hanuše Ebnera staršího v Norimberce na čištění mědi. Srv. s ČG-L inv. č. 1750.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1757
Date: 16. březen 1549
AbstractPurkmistr a rada města Chebu vysvědčují, že když král Ferdinand osvobodil tamní koželuhy a jircháře od cla z koží a kožišin, které sami v Chebu vydělají, a z vlny, kterou vytrhají, svolali je na radnici a zavázali, že nebudou míchat mezi své výrobky cizí pod trestem ztráty měšťanství.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1758
Date: 29. březen 1549
AbstractPrimas, purkmistr, konšelé, starší obecní a obec města Mostu, které vzal král Ferdinand na přímluvu arciknížete Ferdinanda na milost, zavazují se platit posudné 1 gr. čes. z každého věrtele bílého nebo černého piva a z každého strychu neb kbelce ječného neb pšeničného sladu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1759
Date: 12. duben 1549
AbstractJindřich, hr. z Hartensteinu a pán z Plavna, purkrabí v Míšni a nejvyšší kancléř, jemuž král Ferdinand /I./ podle inserované listiny z 10. dubna 1549 (Pražský hrad) uděluje v dědičné léno panství Plavno, Voigtsberg a Pausa, prodané za 66 220 zl. 13. kr. 2 hal., se zavazuje zachovávat podmínky obsažené v této listině.

Images7
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1760
Date: 14. dubna 1549
AbstractJindřich, hr. z Hartensteinu a pán z Plavna, purkrabí v Míšni a nejvyšší kancléř, se zříká nároku na panství Bečov (n. Teplou/, které bylo r. 1547 konfiskováno Kašparu Pluhovi (Phlueg), v náhradu za panství Plavno (Plawen), Voightsberg (Voitsberg) a Pausa (Pawsa).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1761
Date: 18. dubna 1549
AbstractRadní města Vratislavi vydávají ověřený opis 4 listů na statek Zerzuszyce (Gruna): 1) 1315, únor 26., Vratislav: Jindřich, kníže slezský a pán ve Vratislavi, uděluje Merckelinovi Graseunigkovi v dědičné léno statek Zerzuszyce (Grunau), který Merckelinovi prodal se souhlasem svých dědiců Jan Pailai (Bailai), (lat.). 2) 1421, listopad 26., Vratislav: Albrecht Koldic, královský hejtman ve Vratislavi, potvrzuje, že vratislavský měšťan Hanuš Schmedcken v plné moci své manželky Kateřiny prodal měšťanu Bedovi a jeho dceři Markétě, manželce Heintze Rasa, statek Zerzuszyce (Gruna), který Beda dceři postoupil vyhradiv si spoluvlastnictví po dobu svého života (něm.). 3) 1507, červen 1., Vratislav: Radní města Vratislavi, správcové vratislavského hejtmanství, potvrzují, že Hanuš Bancke st. prodal Jeronymu Hornigovi, měšťanu ve Vratislavi, ves Zerzuszyce (Grunaw) (něm.). 4) 1530, říjen 27., Vratislav: Radní města Vratislavi, správcové vratislavského hejtmanství, potvrzují, že Bartoloměj Hornig, který se prokázal plnou mocí Davida Horniga, prodal jeho ves Zerzuszyce (Grunaw) Melicharu Hirschovi z Myslakówa (Kaldenbrun), (něm.).

Images7
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1548 - 1549next >