useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1553 - 1554next >
Charter: 1911
Date: 11. březen 1553
AbstractLudvík Tobar sv. p. u Entzenfeldu (Entzesfeldt) se za sebe i za své dědice zavazuje dodržovat ustanovení inserované listiny z 10. března /15/53, (b.m.) 1/, jíž mu král Ferdinand /I./ zastavil za jistých podmínek panství Kašperk (Karlsperg) v sumě 7 000 tol. neboli kop. míš., které králi půjčil Ludvíkův otec Ludvík Tobar; panství bylo zastaveno již Ludvíkovi st., který se však nemohl jeho držby ujmout, protože ještě nebyl stavy přijat za obyvatele Českého království. 2/

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1912
Date: 18. březen 1553
AbstractZdeněk Žampach z Potštejna (Pottensteinu) vysvědčuje, že prodal svému poddanému z Klášterce Janu Mrázkovi za hotové peníze kus louky pod loukou kláštereckého rychtáře, z které mu má platiti ročně po 2 gr. na sv. Jiří a sv. Havla.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1913
Date: 20. březen /15/53
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, prodlužuje Jindřichovi z Gersdorfu zástavní držbu kláštera Doberlug (Dobrilügg) z původních dvou životů o další dva - Jindřichových synů Jindřicha a Volkmara, takže Jindřich a jeho synové Rudolf, Jindřich a Volkmar mají klášter doživotně nerušeně bez výplaty držet za podmínek uvedených v předchozím zástavním listě.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1915
Date: 20. březen 1553
AbstractViz ČG-L inv. č. 1914. Ferdinand /I./, císař římský a král uherský a český, který svým listem z 10. dubna 1551 (Vídeň - Wienn) povolil Jindřichovi z Gersdorfu na Doberlugu vyplatit klášter Doberlug v Dolní Lužici s příslušenstvím s výjimkou poplužního dvora Graditz (Gradis) u Torgau (Targaw) za 49 800 tol. od Albrechta Šlika a držet jej po dobu života svého a svého nejstaršího syna Rudolfa, prodlužuje nyní dobu této držby o životy dalších 2 synů - Jindřicha a Volkmara. Klášter smí vyplatit český král až po smrti všech čtyř, a to za 49 800 tol. + 3 000 tol, jež mají Gersdorfové povoleno vynaložit na stavební opravy, s mobiliářem s výjimkou toho, co přísluší členům kláštera, podle inventáře vydaného Jindřichovi Albrechtem Šlikem.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1914
Date: 20. březen 1553
AbstractFerdinand /I./, císař římský a král uherský a český, který svým listem z 10. dubna 1551 (Vídeň - Wienn) povolil Jindřichovi z Gersdorfu na Doberlugu vyplatit klášter Doberlug v Dolní Lužici s příslušenstvím s výjimkou poplužního dvora Graditz (Gradis) u Torgau (Targaw) za 49 800 tol. od Albrechta Šlika a držet jej po dobu života svého a svého nejstaršího syna Rudolfa, prodlužuje nyní dobu této držby o životy dalších 2 synů - Jindřicha a Volkmara. Klášter smí vyplatit český král až po smrti všech čtyř, a to za 49 800 tol. + 3 000 tol, jež mají Gersdorfové povoleno vynaložit na stavební opravy, s mobiliářem s výjimkou toho, co přísluší členům kláštera, podle inventáře vydaného Jindřichovi Albrechtem Šlikem. (Originál viz ČG-L inv. č. 1916)

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1916
Date: 20. březen 1553
AbstractFerdinand /I./, císař římský a král německý, uherský a český, který svým listem z 10. dubna 1551 (Vídeň - Wienn) povolil Jindřichovi z Gersdorfu na Doberlugu vyplatit klášter Doberlug v Dolní Lužici s příslušenstvím s výjimkou poplužního dvora Graditz ( Gradiss) u Torgau (Torgaw) za 49 800 tol. od Albrechta Šlika hr. z Passaunu, pána na Holiči (Weissenkhirchen) a Vintířově (Winteritz), nejvyššího komorníka Českého království a zemského fojta markrabství Dolní Lužice, a držet jej po dobu života svého a svého nejstaršího syna Rudolfa, prodlužuje nyní dobu této držby o životy dalších dvou synů Jindřicha a Volkmara. Český král smí klášter vyplatit až po smrti všech čtyř, a to za 49 800 tol. + 3 000 tol., jež mají Gersdorfové povoleno vynaložit na stavební opravy, s mobiliářem s výjimkou toho, co přísluší členům kláštera, podle inventáře vydaného Jindřichovi Albrechtem Šlikem.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1918
Date: 22. březen 1553
AbstractKryštof z Gendorfu na Vrchlabí (Hohenelb) se zavazuje dodržovat všechny body inserované listiny z 20. března 1553, Graz (Gratz in Steiner). jíž Ferdinand /I./, císař římský a král německý, uherský a český, který mu udělil lenní stateček neboli poplužní dvůr Tuhnice (Tunitz) v Loketském kraji, odňatý předchozímu držiteli Vilému Tumbschierovi za jeho účast na válečné vzpouře, jako léno do odvolání (listem ze 7. prosince 1547, Praha), uděluje jej nyní Kryštofovi a jeho lenním dědicům plným právem, obvyklým v Loketsku, se všemi platy, právy a příslušenstvím. Svrchovanost nad many, vrchní soud, dolování všech kovů zůstavá vyhrazeno králi. Kdyby vdova po Tumbschierovi vznesla na statek nároky pro věno tam pojištěné, má Kryštof krále v té věci zastoupit, jak slíbil.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1917
Date: 22. březen /15/53
AbstractHanuš z Renspergu a Haug z Maxen na Grönditz (Grediss), komisaři pověření arcivévodou Ferdinandem, kteří složili slib před stavy knížectví Zaháňského (Sagan), przewózského (Prebus) a naumburského, rozhodují spornou záležitost bratrů Šebestiána a Fabiána ze Schönaichu, kteří mají na těchto 3 knížectvích od krále připsánu určitou sumu, načež v souvislosti s její výplatou odtud v poslední době sjednal Fabián s českou komorou novou obligaci a pojištění této sumy, posléze však tento nový zápis nepřijal, protože v něm chyběly články o tom, že v případě nedodržení musí /radové/ komory nastoupit ležení osobně a ne v zastoupení jinou osobou, a o tom, že Schönaichové je mohou vyzvat k ležení nejen v zemích České koruny a inkorporovaných, ale i jinde. Komisaři rozhodují, že k vynechání těchto článků došlo opomenutím a že Schönaichům bude do 1 měsíce vydán komorou k hlavní smlouvě nový doplňující list s těmito články.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1919
Date: 27. březen /15/53
AbstractFerdinand /1./, císař římský a král německý, uherský a český, který je povinen zaplatit svému strýci Jiřímu Fridrichovi, markrabímu braniborskému, úrok ze složené zástavní sumy za Opolsko za 3/4 roku od jejího složení do minulého sv. Michala (r. /15/52), a to ve výši 5 zl. z každého 100 zl. hlavní sumy, tedy celkem 5 155 zl. 60 1/2 kr., slibuje, že Jiřímu Fridrichovi nebo jeho místodržícím či regentům tento dlužný úrok zaplatí spolu s celým úrokem ze zástavní sumy za Opolsko a Ratibořsko na sv. Michala r. /15/53. To, co Jiří zůstal králi dlužen podle opolského inventáře, se má z oněch 5 155 zl. 60 1/2 kr. srazit.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1920
Date: 30. březen /15/53
AbstractFlorián z Potthausen (Pothawzyn), jehož král Ferdinand /I./ přijal za svého služebníka s platem 300 zl. rýnských ročně, slibuje, že bude králi věrně sloužit a předcházet všemu, co by mu mohlo být na škodu, a podobné věci oznamovat, jak se zavázal ústně a ruky dáním.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1921
Date: 20. duben /15/53
AbstractJan Schwinden se zavazuje věrně sloužit králi Ferdinandovi /I./ a dodržovat ustanovení inserované listiny z 14. dubna 1553 (Wiener Neustadt /Newstat/), jíž ho král za služby prokázané ve válečných časech přijal za svého služebníka s povinností být na požádání k disposici s jedním nebo s několika německými lancknechty (jako jejich hejtman). Je povinen oznámit králi vše, co by se proti němu v Německu i jinde dělo a vyjednávalo, a zakročovat proti tomu. Král může Janovu službu vypovědět nebo Jan ze služby vystoupit po výpovědi dané 1/2 roku předem ke sv. Michalu. Za službu mu má být vypláceno počínaje Velikonocemi /15/54 vždy o Velikonocích 100 tol. od výběrčího a mincmistra v Jáchymově (Sandt Joachimstal).

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1922
Date: 20. duben /15/53
AbstractOndřej Packmer (Pakhemohr) se zavazuje věrně sloužit králi Ferdinandovi /I./ a dodržovat ustanovení inserované listiny z 16. dubna /15/53 (Wiener Neustadt /Neustat/), jíž ho král za služby prokázané mu ve válečných časech přijal za svého služebníka s povinností na požádání postavit určitý počet ozbrojených jízdních nebo lancknechtů a stát v jejich čele jako plukovník a za sjednanou úhradu sloužit při různých jednáních, úřadech aj. záležitostech; nemusí však sloužit ve věcech náboženských a proti vévodům pruským. Atd. jako v ČG-L inv. č. 1921; plat činí 550 tol. ročně.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1923
Date: 21. duben 1553
AbstractJmenovaní šéfové ve Vratislavi (Breslau) za předsednictví Antonína Bancka rozsuzují, že Matesu Reumschusselovi, zmocněnci Konráda Rollingera a jeho společníků, který vznesl nárok na zahradu Dominika (Damnig) Hoffmana se staveními, sýpkami, stájemi a vším, co v ní je, pro /dlužnou/ sumu 1 800 tol., a byl v její držbu soudně uveden, má být tato zahrada s uvedeným příslušenstvím uvolněna do 14 dnů a vydána spolu s movitým majetkem a úhradou soudních nákladů a on ji má držet a svobodně jí disponovat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1924
Date: 2. červen 1553
AbstractJmenovaní šéfové ve Vratislavi (Breslau) za předsednictví Antonína Bancka vyznávají, že rozhodli, že Mates Reumschussel, který jako zmocněnec Konráda Rollingera a jeho společníků vznesl pro dlužnou sumu 1 800 tol. nárok na zahradu Dominika (Domnig) Hoffmana se staveními, sýpkami, stájemi, byl do držby této zahrady soudně uveden a rovněž soudně bylo mu nařízeno ji vyklidit, může nyní touto zahradou a jejím příslušenstvím svobodně disponovat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1925
Date: 1. červenec 1553
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král německý, uherský a český, jemuž jeho rada a hejtman v knížectví zaháňském (Sagan) Fabián z Schönaichu na válečné a jiné potřeby půjčil na 1 rok 32 126 zl. rýn. 15 kr. (1 zl. po 60 kr.), v čemž je započítáno i 3 000 zl. rýn., které Fabiánovi přislíbil a dosud nezaplatil za jeho válečné služby v Sedmihradsku, zavazuje se tuto sumu Fabiánovi vrátit 1. července /15/54 v měste Zhořelci (Goerlitz) nebo Zagani, a to v tolarech počítáno 1 tol. za 70 kr. Jako ručitele staví: míšenckého purkrabí Jindřicha hr. z Hartensteinu, pána z Plavna a Gery (Geraw), nejvyššího kancléře Českého království, nejvyššího zemského písaře Volfa z Vřesovic na Doubravské Hoře (New Schlos) a Teplicích (Toplitz), presidenta komory, dále královského prokurátora Petra Chotka z Vojnína na Vraném, Hanuše z Renspergu, Floriána Griespecka z Griesbachu na Kaceřově (Katzeraw) a rentmistra Hanuše Spiegla z Milčic, kteří mají v případě nezaplacení nastoupit ležení (purkrabí Jindřich v zastoupení šlechtickou osobou, ostatní osobně) tam, kde jim Fabián určí, v zemích České koruny nebo jinde; při smrti pacholka nebo koně opatří náhradu příslušný ručitel, zemře-li ručitel sám, obstará náhradního král. Ručitelé se zavazují podmínky dodržet.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1926
Date: 13. červenec 1553
AbstractNejmenovaní radové české komory se zaručují za arcivévodu Ferdinanda, který si podle úpisu z 12. července 1553 (Pražský hrad) vyzvedl od norimberského (Nurmberg) měšťana Merkuria Herttengena nějaké orientální klenoty. Zavazují se vůči Merkuriovi dodržet podmínky tohoto úpisu, v němž jsou jako ručitelé jmenováni.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1927
Date: 17. červenec 1553
AbstractBaltazar, biskup vratislavský (Breslaw), sv. p. /z Promnic/ na Plesnu (Pless), nejvyšší hejtman Horního a Dolního Slezska, vysvědčuje a potvrzuje , že Albrecht Schellendorf z Hornspergu postoupil Arnoštu Gelhornovi na St. Grodkówu (Aldenn Grotkaw) list na 1 200 zl. uher., v němž jsou někteří šlechtici a 3 města v kladském hrabství ručiteli za zemřelého Jana z Pernštejna (Bernstein) na Helfštejně, ale dříve přijal proti kvitaci 200 zl. uher.; proto staví Albrecht Arnoštovi všechny své statky jako záruku pro případ, že by vybrání oněch 200 zl. bylo na překážku v proplacení úpisu. Až Arnošt dostane zaplaceno nebo sjedná s Pernštejny jiný způsob úhrady, vrátí Albrechtovi tento list zrušený.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1928
Date: 4. srpen 1553
AbstractKryštof z Karlovic (Karlewitz) na Zörbigu (Zorbig) a Hermsdorfu (Hermansdorff), jemuž král Ferdinand /I./ svým listem z 6. prosince 1549 udělil lénem vsi Gelenau (Gelnaw), Grüngräbchen (Klein Grobischen), Deutschbaselitz (Paselitz) a Biehla (Byle) v obvodu města Kamenz, kterýžto list založil mezi svými ostatními věcmi a dal si jej proto králem obnovit, zavazuje se za sebe i za své dědice, že původní lenní list, kdyby se nalezl, nemá být Ferdinandovi ani jeho nástupcům ke škodě.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1929
Date: 10. srpen 1553
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, povoluje purkmistru a radě města Zhořelce (Gorlitz) na jejich žádost, aby si mohli pro získání sumy, jíž potřebují na zaplacení vsi Piensk (Pentzigg) králi, vypůjčit od Hanuše z Gersdorfu na Dobschütz (Dobschitz), zhořeleckého hejtmana, částku 1 800 tol. nebo zlatých gr., vydat na ně Hanušovi úpis a zastavit mu za to záruku vsi Pfaffendorf a Neudorf (Newdorff and der Lanndts Cron). Hanuš a jeho dědici mají právo v případě nedodržení podmínek úpisu ze strany Zhořeleckých tyto 2 vsi držet a uhradit si z nich hlavní zapůjčenou sumu, úroky i škody.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1930
Date: 15. srpen /15/53
AbstractJan Bezdružický z Kolovrat a na Buštěhradě svému švagru, nejvyššímu sudímu Českého království Janovi st. z Lobkovic na Zbiroze: oznamuje mu, že mu byla jeho synem Petrem Bechyní tlumočena žádost Jana st. z Lobkovic ohledně domu na Hradčanech, že obdržel list té věci se týkající, a že sdělil své rozhodnutí Petru Bechyňovi, který mu je bude rovněž tlumočit. Dává Janu st. svůj díl a slibuje vyjednat se svými bratry, aby mu rovněž postoupili své díly.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1931
Date: 23. srpen 1553
AbstractJiřík, převor kláštera sv. Michala v Litoměřicích, a Jaroslav Kamýk z Pokratic na žádost purkmistra a rady města Litoměřic vidimují inserovanou smlouvu z 20. září 1544, kterou uzavřeli rozhodčí Jiřík z Gerstorfu (Geřzsstorffu) a na Cholticích, podkomoří Českého království, a Piram Kapoun ze Svojkova, ustanovení k tomu komorním soudem, mezi proboštem Janem a konventem doksanského kláštera a purkmistrem a radou města Litoměřic o výplatu klášterní vsi Nové Kopisty (Niemeczkych Kopystii) poté, kdy komorní soud rozhodl, aby Litoměřičtí přijali zástavní sumu a ves vrátili klášteru, ale o její vydání vznikly nesrovnalosti, protože již nežili pamětníci zástavy. V 6ti bodech se ustanovuje, že sporné pozemky připadnou klášteru, jejich držitelé mu budou odvádět platy, které se stanoví, grunty se zapíší do knih v Kopistech, klášteru nad nimi náleží vrchní právo; klášteru zůstane louka pod vsí řeč. "panská", městu velká štěpnice ve vymezených hranicích a Bebovský les, (cestu přes štěpnici na druhý břeh řeky má město povolit), dále mlýniště "Egrmill". Platy kláštera městu a města proboštovi se ruší, Litoměřičtí mohou vznášet nárok i na blata a další pozemky. Upravuje se úhrada dosavadních a budoucích platů ze sporných pozemků do sv. Jiří 1542, do sv. Havla 1544 a napříště. Město nemá na proboštovi vymáhat plat 25 kop gr. čes.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1932
Date: 20. říjen 1553
AbstractFerdinand I., císař římský, král uherský a český, dává městu Velká Bíteš dva výroční trhy: jeden na den sv. Františka a jeden na Hromnice.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1933
Date: 14. prosinec 1553
AbstractFerdinand, arcikníže rakouský, a nejvyšší písař českého království a president české komory Volf z Vřesovic a na Doubravské Hoře, královský prokurátor Petr Chotek z Vojnína a na Vraném (Wraniim), Hanuš z Renspergu a na Uhříněvsi (Aurziniowsy) a rentmistr komory Hanuš Spiegel z Milčic se přiznávají Janovi z Valdštejna a na Toužetíně a jeho dědicům k dluhu 6 000 gr. stř., a zavazují se dluh splatit na Tři krále r. /15/54 v domě nejvyššího písaře na Pražském hradě opět ve stejné minci rázu českého krále nebo saského kurfiřta. V případě smrti některého jistce přechází závazek na dědice.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1934
Date: 22. prosinec 1553
AbstractBaltazar /Z Promnic/, biskup vratislavský (Bresslaw), sv. pán na Plesnu (Pless), nejvyšší hejtman Horního a Dolního Slezska, vysvědčuje a potvrzuje, že před zemským hejtmanem Hanušem Schenckem na Marszowicích (Marschwitz) se Uršula Seidlitzová, manželka Albrechta Schellendorfa z Hornspergu (Hornsberge), zřekla ve prospěch Arnošta Gelhorna a jeho dědiců svého věna ve výši 1 000 zl. uher., jež jí připsal její manžel na pohledávce, kterou měl vůči pánům z Pernštejna (Bernstain) podle dlužního listu, potom však tento dlužní list a pohledávku postoupil s Uršuliným souhlasem Arnoštu Gelhornovi ze st. Grodkówa (Aldenn Grotkaw). (Srv. ČG-L inv.č. 1927)

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1935
Date: 10. leden 1554
AbstractMístopísař Českého království Petr Dobřenský z Dobřenic na rozkaz nejvyššího písaře Volfa z Vřesovic na Doubravské Hoře, prezidenta české komory, vydává pod pečetmi místokomorníka Českého království Viléma z Hradešína a svou z desk zemských (DZSt 43, 1553, III. 10. ff XXII) výpis listu krále Ferdinanda /I./ Wolfovi z Vřesovic na Doubravské Hoře, nejvyššímu písaři a prezidentu komory, z 10. prosince 1552, Graz (Gracz): ukládá mu, aby jako relátor k zemským deskám dal do desk vepsat královské povolení Žateckým, aby vinice u vsi Staňkovic, koupené od Bohuslava Felixe z Hasištejna a Lobkovic na Líčkově, hejtmana v Jáchymově (hor Jochintálských), které jim povolil vložit do desk, mohli po intabulaci dávat, prodávat a hamfesty s městskou pečetí vysazovat spoluměšťanům k dědičnému svobodnému disponování (při zachování výše platu), neuvádějíce je pod šos.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1936
Date: 15. leden 1554
AbstractPurkmistr a rada města Norimberka (Nurmberg) Ferdinandovi, arciknížeti rakouskému a místodržícímu v Českém království: obdrželi jeho list vydaný na popud Hanuše Eldrungka, lazebníka (Balbirers) na Starém Měste pražském, týkající se jejich měšťanů Hanuše a Kuntze Ruegerů, se stížností, že městská rada neposkytla Eldrungkově manželce, kterou její manžel poslal do Norimberka, pomoc při vymáhání /dlužné/ sumy od těchto Ruegerů. Sdělují, že Hanuš Rueger před několika týdny zemřel, a jeho bratr Kuntz je i s manželkou ve vojenském táboře před Plassenburgem (Plassenberg), nechal ve městě jen svobodnou dceru a dosud se nevrátil, ani když v té věci psali členu městské rady v onom ležení, takže nemohl pohledávku z bratrovy pozůstalosti zaplatit. Eldrungkova manželka na jejich pokyn ustanovila svého zmocněnce, jemuž po Kuntzově návratu poskytnou všechnu pomoc při vymáhání oné sumy.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1937
Date: 21. březen 1554
AbstractSIbyla, dcera zemřelého Šebestiána Wopingera z Woppingu a jeho manželky Anny roz. Fronheimerové, žena Štěpána Heutheura, rychtáře v Ronhofu, jíž její matka vyplatila věno 100 zl. rýn. přislíbené ve svatební smlouvě, se se souhlasem manžela i jménem svých dědiců zříká, jako to učinily její dříve vdané sestry, všeho práva na dvůr (sitz und hofpaw) ve Woppingu se vším příslušenstvím, jak ho užívá její matka a Hanuš Pauer, který tam teď sídlí, ve prospěch svých bratrů Kašpara, Šebestiána a Lukáše a jejich mužských potomků. Slibuje, že ani ona ani její dědici na dvůr nevznesou žádným způsobem nárok. Ostatní zde neuvedené statky jí jako nedílné dceři zůstávají.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1938
Date: 23. duben 1554
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, královský rada a komorník, i na místě svého nedílného bratra Vratislava z Pernštejna se přiznává Jiříkovi Haugvicovi z Biskupic a jeho dědicům k starému dluhu 800 zl. uher. a zavazuje se platit roční úrok 80 zl. (po 40 zl. vždy na sv. Havla a Jiří nebo 2 týdny po těchto termínech) a splatit celý dluh po výpovědi dané jednou ze stran 1/2 roku předem ke sv. Jiří nebo Havlu, pod trestem ležení v Hradci /Králové/ (nad Labem) nebo jinde do vzdálenosti 5 mil. Věřitelé mohou dluh vymáhat, jako kdyby na to měli zvláštní hlavní list.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1943
Date: /ad květen 1554/
AbstractPetr Jordan, Jakub Esel, Hanuš Helemschmiedt uvádějí výhody jimi vynalezeného vodního zařízení: 1) snížení potřebného počtu koní - tam kde bylo zapotřebí 5 koní na zavedení vody 20 ,,Khachtern" vysoko, chtějí docílit s 2 koňmi 30 ,,Khachtern"; 2) snížení počtu koní při těžení ze šachet; 3) stará zařízení nechtějí zničit, nýbrž zdokonalit, aby se jimi dostalo na kolo více vody bez vyšších nákladů na delší vzdálenost; 4) tam, kde nebyla žádná zařízení nebo se zakládá nová šachta, chtějí svůj vynález zavést; 5) tam, kde je tekoucí voda vedena na zařízení řeč. Haintzen, a někdy se jí nedostává, jejich zařízení pomůže, aby jí na kolo přišlo dost; 6) mohou zakládat mlýny na stojatých vodách a velkých nádržích tak, že 1 kůň obstará vodu na pohon 2 velkých mlýnských kamenů; 7) mohou vyčerpat pomocí 1 koně nebo 2 mužů vodu z jam, při kopání základů apod., není-li to hlubší než 24 - 30 stop; zařízení se potom dá lehce přenést jinam; 8) je možno tak lehce přivést vodu na vysoce položená místa.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1939
Date: 2. květen /15/54
AbstractNejmenovaný vydává na žádost Jeronyma Wolfa s povolením kutnohorské městské rady pod pečetí města Kutné Hory z tamních městských knih výpis smlouvy uzavřené 25. dubna 1554 mezi Jeronymem Wolfem, synem zemřelého Šebestiána Wolfa, a Hanušem Hallerem: obě strany uznaly smlouvu uzavřenou dříve mezi Šebestiánem a Hallerem podle žlutých /knih/ D 11 a na pokyn šepmistrů se přátelsky dohodly tak, že Haller ze sumy 171 kopy 30 gr., kterou zůstal dlužen Jeronymovi, zaplatí polovinu - 85 kop 45 gr. - na sv. Havla a zbylou polovinu o Vánocích. Jinak se Jeronym nebo osoba jím určená může uvázat v držbu všeho Hallerova majetku.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1940
Date: 5. květen 1554
AbstractJmenovaní šéfové v Kieldrechtu (?) u Antverp (Kiel by der ... kouffstatt Antorff) vysvědčují, že téhož dne prohlédli dílo provedené mistry Petrem Jordanem rodem ze (Styfft von Mentz), Jakubem Eselem a Hanušem Helemschmiedem (Helmsmydtem), oběma z Augsburgu (Ausspurch): je to zařízení jako vodní mlýn, které pohání 1 člověk sám, při stojaté vodě se z nádrže zavede 16 - 18 věder vody 20, 25 - 35 ,,snyssem" vysoko a kanály zase zpět do nádrže, při klidné vodě a s jedním koněm se tak 16 - 18 vědry udrží v chodu 2 i 4 mlýny; během modlitby Otčenáš se tak dopraví vědro vody nahoru a zpět. Zhotovili tedy vynikající zařízení pro provoz mlýna s malým množstvím stojaté vody.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1553 - 1554next >