Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 2687
Date: 10. září 1576
Abstract: Radové české komory (Jáchym z Kolovrat, Vilém Oppersdorf a Jan Rabenhaupt) 1) uzavírají se souhlasem císaře mezi opatem Baltazarem na místě celého konventu oseckého kláštera a mezi Kryštofem st. z Lobkovic na Bílině a Kosti smlouvu, jíž klášter prodává Kryštofovi "holý" plat z vinohradů, luk a dědin ve výši 19 kop 51 grošů 6 peněz míšeňských a desátek z vinohradů - 2 sudy vína po 12 kopách míšeňských (jak je klášter dostával od poddaných pana z Lobkovic z města Bíliny), a to za 987 kop 4 groše 6 peněz míšeňských splatných o sv. Havlu. Platy a desátky nemají být napříště zástavní a duchovní, nýbrž dědičné a zpupné; opat je má vložit Kryštofovi do desk po císařově relaci. Klášter platy prodává, aby získal peníze na slíbenou půjčku císaři na výplatu některých klášterů od Jana Vchynského z Vchynic, jemuž byly zastaveny deskovým zápisem.
Charter: 2689
Date: 10. září 1576
Abstract: Viz L II č. i. 2688 (mezi vydavateli chybí Vilém Oppersdorf).
Charter: 2690
Date: 10. září 1576
Abstract: Radové české komory (Jáchym z Kolovrat, Vilém Oppersdorf a Jan Rabenhaupt) 1) uzavírají se souhlasem císaře mezi opatem Baltazarem na místě konventu oseckého kláštera a mezi Kryštofem st. z Lobkovic na Bílině a Kosti smlouvu, jíž klášter prodává Kryštofovi ves Volevčice s dvory, podacím a krčmou, a 3 lány dědiny, které drží poddaní od Lorence z Weitmile ze vsi Počerady (Podczieradcze) pod plat, vše za 2 500 kop míšeňských splatných tato zboží vyplatit po výpovědi dané 1/2 roku předem ke sv. Jiří nebo Havlu, a to pouze k vlastnímu držení; kdyby je přepustil jinému, zůstane Kryštofova koupě v platnosti. Kryštof naopak je povinen klášteru 1/2 roku předem oznámit zamýšlený prodej Volevčic a ponechat mu po tu dobnbu předkupní právo. Po dobu držby Lobkoviců nemá být ves ani dědiny s platem zápisné ani duchovní, ale dědičné, což má císař oznámit relací k deskám a opat a konvent dát intabulovat. Klášter tato zboží prodává, aby získal peníze na slíbenou půjčku císaři na výplatu některých klášterů zastavených deskovým zápisem janu Vchynskému ze Vchynic.
Charter: 2691
Date: 11. říjen 1576
Abstract: Radové české komory (Jáchym z Kolovrat a Jan Rabenhaupt) 1) z nařízení císaře uzavírají s Adamem Slavatou z Chlumu a Košumberka na Čestíně (Čestině Kostele) smlouvu, jíž se Adam zavazuje odvádět každoročně určitou sumu a dodávat do několika tisíc truhel uhlí pálené z bukového, dubového, habrového, březového a jiného tvrdého dřeva pro císařské huti v Kutné Hoře. Za každou truhlu obdrží 9 grošů bílých, navíc za 5 000 odeslaných truhel mu bude jako zvláštní milost vyplaceno z kutnohorské mince 150 tolarů, a to pouze tak dlouho, pokud bude uhlí dodávat.
Charter: 2695
Date: 16. říjen /15/76
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, jehož otci, císaři Maximiliánovi, půjčili purkmistr, konšelé a obec města Českého Brodu na vojsko proti Turkům dvakrát po 50 kopách grošů českých podle jistot vydaných jim 27. května /15/66 v Augsburce a 9. října /15/66 v ležení u Györu (Rábu), pojišťuje Českobrodským úhrnnou sumu 100 kop proti vydání předchozí jistoty znovu, neboť ji v předešlém stanoveném termínu nemohl zaplatit, a slibuje zaplatit na sv. Havla /15/79 nebo dva týdny poté; nato mají Českobrodští vrátit tuto jistotu, komoře.
Charter: 2696
Date: 16. říjen /15/76
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, jehož otci, císaři Maximiliánovi, půjčili purkmistr, konšelé a obec města Žatce po jednání s komorou roku /15/72 sumu 100 kop grošů českých (po 60 groších, groš po 7 bílých penězích), kterou 9. října vyplatili v groších po 12 krejcarech rentmistru Wolfu Schelhamerovi, pojišťuje Žateckým tuto sumu znovu, neboť původní termín již prošel, a zavazuje se zaplatit ji na sv. Havla roku /15/79 nebo dva týdny poté. Žatečtí nato vrátí do komory tuto jistotu.
Charter: 2693
Date: 16. říjen /15/76
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, jehož otec, císař Maximilián II., žádal duchovenstvo o půjčky na výplatu některých klášterů zastavených Janovi Vchynskému a na turecké války (což ale podle sdělení duchovenstva nelze učinit bez zástavy klášterních vesnic a výpůjček peněz), povoluje opatu břevnovského kláštera na Broumově Martinovi pro získání 4 250 kop míšeňských přislíbené půjčky zastavit broumovským měšťanům v sumě 1 500 kop ves Vižňov (Wizniow), v 300 kopách broumovskému měšťanu Kryštofu Rydlovi mlýn v Křinicích (Weykrsstorfie) a druhý mlýn rychtáři v Martínkovicích; dále jim povoluje vypůjčit si u vratislavských měšťanů Jana Batysty a Rotnstoka na 8% úrok 1 000 tolarů, od měšťana v Jaworu (Yaworu) Michala Heymandla 400 tolarů a od broumovských měšťanů Michala Donáta, Vacla Stolcze a Jana Forberka 300 tolarů na obyčejný úrok. še mají v budoucnu splatit z důchodů kláštera.
Charter: 2692
Date: 16. říjen /15/76
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům, obecním starším a celé obci města Žatce k dluhu 1 000 kop grošů českých (po 60 groších, groš po7 bílých penězích), kteroužto sumu půjčili císaři Ferdinandovi roku /15/63 na zaplacení vojska na dobu tří let a vyplatili ji 11. června /1563/ Jakubu Kočkovi; když na sv. Havla roku 1573 opět vypršela lhůta zaplacení dluhu a Žatečtí se uvolili prodloužit ji o další tři roky, vydává jim novou jistotu proti vrácení staré a slibuje dluh zaplatit na sv. Havla roku /15/79 nebo dva týdny poté, opět v groších českých; na to mají vrátit tuto jistotu komoře.
Charter: 2694
Date: 16. říjen /15/76
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, obnovuje purkmistru, konšelům a obci města Žatce jistotu a sumy, které zapůjčili jeho otci, Maximiliánovi, na vojsko proti Turkům, totiž 300 kop českých podle jistoty z 27. května /15/66 (Augsburg) a 150 kop (jistota z 9. října /15/66, ležení u Györu - Rábu). Pojišťuje úhrnnou sumu 450 kop Žateckým znovu a slibuje ji zaplatit na sv. Havla /15/79 nebo dva týdny poté. Žatečtí mají nato vrátit tuto jistotu komoře.
Charter: 2697
Date: 22. říjen 1576
Abstract: Radové české komory (Jáchym z Kolovrat, Vilém Oppersdorf a Jan st. Rabenhaupt) 1)se souhlasem císaře uzavírají mezi proboštem Adamem Hazlerem i na místě konventu chotěšovského kláštera a mezi Oldřichem Ŕíčanským z Říčan a na Pňovanech (Pinowanech) smlouvu, jíž klášter prodává Oldřichovi ves Luhov (Luohowau) s pustou tvrzí a příkopem, popluží a příslušenství včetně potoka, který Luhovští užívají společně s Čerňovickými, s výsadní krčmou, platy atd., a to za 2 100 kop grošů českých splatných na sv. Havla nebo dva týdny poté. Ves nemá být napříště zápisná ani duchovní, nýbrž zpupná a dědičná, což má císař oznámit relací k deskám. Klášter ji má do tří let 18 týdnů zpravit; prodává ji, aby získal peníze na půjčku slíbenou císaři na výplatu některých klášterů zastavených deskově Janu Vchynskému ze Vchynic.
Charter: 2698
Date: 12. listopad /15/76
Abstract: Filip Schirndinger (Schirntingar) z Schirndingu (Schirntingu), hejtman tepelského kláštera, a Vít Steinsdorfer z Steinsdorfu (Stendorfar ze Stendorfu) na Měchově (Mechowi) s císařským souhlasem prostředkují smlouvu mezi opatem Janem Meyzkinigkem a konventem tepelského kláštera a mezi Adamem Bernklauem (Pernkhloem) z Schönreutu (Ssenreythu) na Podmoklích: klášter prodává Adamovi dědičně své vsi Budeč (Budczy) a Rozněvice (Hrezniowicze) s příslušenstvím za 1 150 kop grošů míšeňských. Tamní poddaní nemají být již zástavní a duchovní, nýbrž dědiční a zpupní lidé Adamovi, což má císař oznámit relací k deskám. Císař má také prodané dědiny zpravit ostatními statky tepelského kláštera. Klášter toto zboží prodává, aby získal peníze, které slíbil půjčit císaři na výplatu některých klášterů zastavených deskovým zápisem Janu Vchynskému zr Vchynic.
Charter: 2699
Date: 17. listopad 1576
Abstract: Alžběta Bořková z Paběnic na Snětu (Snietie) činí poslední pořízení (podle mocného listu na svobodné kšaftování, který jí vydal císař Maximilián 18. března 1568 ve Vídni: odkazuje svému manželu Bořivoji Bořkovi Nepoliskému ze Zachrašťan poplužní dvůr s příslušenstvím ve vsi Snět (Snietu) a celou tu ves i s kostelním podacím, ves /Dolní/ Rápotice s mlýnem, krčmami, platy včetně platu ze vsi Loket; Bořivoj má do půl roku po její smrti dát jejímu bratru Adamu Voračickému z Paběnic 50 kop grošů českých a jeho dceři Alžbětě 25 kop; dále její sestře Markytě z Paběnic 25 kop, dcerám Kateřiny Mitrovské Marianě a Mandaleně 50 kop a dcerám Doroty Netonické Alžbětě a Marianě také 50 kop, Kateřině Rutové z Terešova 25 kop; jejím strýcům, synům zemřelého Václava Voračického, Vilémovi, Mikuláši a Jáchymovi, 25 kop. Kdyby to Bořivoj nedodržel, mohou se všichni jmenovaní uvázat v držbu statků, dokud by jim nebylo zaplaceno. Svršky, klenoty a hotové peníze může ještě odkázat, komu bude chtít, poddané má právo propustit a tento kšaft zrušit a pořídit nový. Žádá větší i menší zemské úředníky, aby na požádání vložili tento kšaft i uvedený mocný list do desk.
Charter: 2700
Date: 20. listopad /15/76
Abstract: Rudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, potvrzuje a obnovuje za sebe i své nástupce pořízení svého otce, císaře Maximiliána, jímž minulého roku povolil Hynkovi Vrábskému na jeho zvláštní žádost doživotně držet a užívat lenní statek Vrábí, přisouzený dvorským soudem císaři (s výhradou všech lovů /Gejader/ na statcích Vrábí a Dřevčice) 1). Vrábský nemá nadměrně kácet ani prodávat dříví, smí je užívat jen pro svou vlastní potřebu, jak mu určí nejvyšší lesmistr nebo fořtmistr. Protože Hynek půjčil a k dvornímu calmistrovskému úřadu vyplatil císaři 8 000 zlatých rýnských na dobu svého života a císař mu z té sumy má platit 5% úroky od 19. ledna /15/76 z příjmů týnského ungeltu, připsal císař tuto sumu Hynkovi a jeho dědicům jako zástavní sumu na vrábský statek, takže Hynkovi dědici nebudou po jeho smrti povinni statek vrátit, dokud jim oněch 8 000 zlatých se zadrženými úroky nebude zaplaceno. Obilí, dobytek a jiný movitý majetek kromě úlovků z Dřevčic si mohou odvézt podle zástavního listu olomouckého biskupa a kapituly.
Charter: 2701
Date: 14. leden 1577
Abstract: Komorníci, purkmistr, rada a obec v Chamu (Chamb) potvrzují, že po smrti falckraběte Fridricha holdovali a slíbili věrnost novému rýnskému falckraběti a bavorskému vévodovi Ludvíkovi a po jeho smrti jeho synům.
Charter: 2702
Date: 17. leden 1577
Abstract: Radové české komory /Jáchym z Kolovrat, Vilém Oppersdorf, Jan st. Rabenhaupt ze Suché/ uzavírají s Mikulášem Zajícem z Hazmburka na Budyni smlouvu, kterou mu prodávají v dědičné držení vsi Chotěšov, Černiv (Czierniwo) a Vrbičany od kláštera Doksanského a ves Přestavlky od kláštera sv. Jiří s podacím v Chotěšově, které měl dosud v zástavě za 4 699 kop 30 grošů 3 peníze české. Poněvadž mají být prodány také vsi Slatina a Siřejovice (Syrziwicze) a přívoz na Kose (Kassi), má Mikuláš vrátit komoře všechny majestáty a zápisy.
Charter: 2704
Date: 22. leden 1577
Abstract: Nepodepsaní radové české komory uzavírají smlouvu s Šebestiánem Leskovcem z Leskovce, atd. jako č. i. 2703.
Charter: 2703
Date: 22. leden 1577
Abstract: Radové české komory /Jáchym z Kolovrat, Jan st. Rabenhaupt/ uzavírají smlouvu s Šebestiánem Leskovcem z Leskovce, kterou mu prodávají v dědičné držení zápisné vesnice pelhřimovského panství Vadčice, Milotičky, /Velký/ Rybník s rychtou, Zachotín, pustou ves Hojkov, sedláka Buriana v Zmišovicích a plat v Čakovicích za 1 800 kop grošů českých.
Charter: 2705
Date: 24. leden /15/77
Abstract: Rudolf II., císař římský, /král uherský a český/ povoluje k žádosti moravských klášterů, které mu nabídly půjčku do 20 000 tolarů proti Turkům a k vymazání zápisu císaře Maximiliána Janovi Vchynskému na třech předních klášteřích v Čechách, aby si směly k vyplnění sumy 15 000 tolarů vypůjčit nebo zastavit své vesnice se souhlasem olomouckého biskupa Jana a podkomořího Hanuše z Biskupic.
Charter: 2706
Date: 25. leden 1577
Abstract: Antonín /Brus z Mohelnice/, arcibiskup pražský, ujednává se souhlasem Rudolfa II. smlouvu mezi Vilémem z Rožmberka a opatem Jakubem /ze Šternovic/ a konventem Strahovského kláštera, kterou klášter prodává Vilémovi ves Mnetěš (Wnetěše) s podacím kostela sv. Jiří na Řípu a poustkou ve Vražkově za 1 760 kop grošů českých na obstarání sumy potřebné císaři k vymazání zápisů některých klášterních vsí zastavených Janovi Vchynskému ze Vchynic.
Charter: 2707
Date: 6. únor /15/77
Abstract: Vilém z Oppersdorfu, svobodný pán na Českém Dubu (Aich) a Frýdštejně (Fridstain), a kašpar z Minkvic (Minckhwitz), dědičný držitel panství Spremberg, komorní radové, vysvědčují a slibují do sv. Jiří dodržet smlouvu, kterou uzavřeli na pokyn císaře s Václavem Plesem Heřmanským ze Sloupna na místě jeho manželky Alžběty Heřmanské z Ronovce a její mladší sestry Kateřiny, dcer po zemřelém Zikmundu Andělovi z Ronovce, o sumu 25 000 tolarů, již byl zemřelý císař Maximilián Zikmundovi dlužen z panství Lovosice (Loboschitz), na které je půjčil a zemřelý Oldřich Dubanský přijal na sebe v císařův prospěch od dříve zemřelého Jana z Valdštejna, kupce tohoto panství: Václav Ples svolil k tomu, že se císaři s dluhem posečká, ze zadržených úroků ve výši 10 500 tolarů se k dlužné sumě připočte 5 000 tolarů a bude vydána jistota celkem na 30 000 tolarů se zárukou měst Nymburka (Limburk), Hradce Králové, Chrudimi a Jaroměře. Z jistiny bude placen 6% úrok od nejbližšího sv. Jiří, kdy se také složí 1 000 tolarů na příští úroky, a od té doby vždy na sv. Jiří a Havla úrok z rentmistrovského úřadu, dokud bude ponechán dluh 30 000 tolarů. Po provedení této dohody (= vydání jistoty) bude toto prozatímní ujednání zrušeno.
Charter: 2708
Date: 7. únor /15/77
Abstract: Václav Ples Heřmanský ze Sloupna na místě své manželky Alžběty a její nezletilé sestry Kateřiny z Ronovce zaručuje, že 25 000 tolarů, které vzrostly na 30 000 tolarů a které půjčil jeho švagr Zikmund Anděl z Ronovce, mají být vyplaceny nezletilé Kateřině, až dospěje. Kdyby zemřela a dědila je jeho manželka, budou vymáhány s půlletní výpovědní lhůtou.
Charter: 2709
Date: 9. únor /15/77
Abstract: Čeněk Mičan z Klinštejna, purkrabí Pražského hradu, vydává Lidmile Šlejnicové z Lobkovic list zatýkací na purkmistra a radu města Žitavy, poněvadž jí dosud nezaplatili jistinu se všemi úroky, kterou jí postoupily sestry Anna a Mandalena z Vřesovic.
Charter: 2710
Date: 8. březen 1577
Abstract: Arciknížata Albert a Václav pověřují arciknížete Ferdinanda, aby je zastupoval při jednání o dědictví po císaři Maximiliánovi mezi císařem Rudolfem a arciknížaty Arnoštem, Matyášem a Maximiliánem svolaném na 1. června do Vídně.
Charter: 2712
Date: 12. březen 1577
Abstract: Hanuš Haugwic z Biskupic a Matyáš Žalkovský z Žalkovic uzavírají smlouvu mezi Kašparem, opatem, a konventem kláštera zábrdovského, a Matoušem Grünem (Grýnem) ze Stürzenbergu (Styrcenperku), kterou opat zastavuje Grünovi dva kusy rolí, jeden zvaný "Sseyben" pod špitálskou branou u města Jihlavy a druhý pod vrchem Špornperkem, 3 rybníky zvané Přední, Prostřední a Lettnteich s pustou sádkou nad mlýnem "Holczmül" a haltýř před Brtnickou branou, kus řeky Jihlavy a dvě louky a jeden měch žita ročně na sv. Ondřeje za 960 zlatých na tři roky.
Charter: 2713
Date: 12. březen 1577
Abstract: Hanuš Haugwic z Biskupic a Matyáš Žalkovský z Žalkovic ujednávají smlouvu mezi Urbanem, proboštem kláštera novoříšského, a Fridrichem Černákem, úředníkem na Červeném Hrádku, kterou probošt zastavuje Fridrichovi dva rybníky zvané Řečice a Nový na Hladově za 180 zlatých do tří let.
Charter: 2711
Date: 12. březen 1577
Abstract: Hanuš Haugwic z Biskupic a Matyáš Žalkovský z Žalkovic uzavírají smlouvu mezi Dorotou, převorkou novoříšského kláštera, a Janem Vetešníkem ze vsi Vystrčenovic, kterou mu převorka a konvent zastavily rybník v Horní Olešné (Zawyšny Wolessny) na 90 zlatých půjčky, které mají vrátit ve třech letech.
Charter: 2714
Date: 19. březen 1577
Abstract: Rudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, potvrzuje z moci českého krále lenníkům Loketského (Elbognischen) kraje na jejich žádost všechny jejich svobody, práva a privilegia udělené jim římskými císaři a českými králi, především Ferdinandem /I./ a Maximiliánem /II./, i ústně dochované obyčeje a zvyklosti, jako kdyby byly v této konfirmaci inserovány. Všem poddaným v zemích české koruny nařizuje výsady loketských lenníků zachovávat.
Charter: 2715
Date: 20. březen /15/77
Abstract: Rudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, povoluje fořmistru kladského hrabství Antonínu ze Stangenhaimu na jeho žádost doživotně držet a užívat kmetcí dvůr se dvěma lány pole a rybníčkem ve vsi Szalejów (Schwedelsdorff) v kladském hrabství, které mu dal k zlepšení obživy již zemřelý císař Maximilián. Protože se však císař /Rudolf/ o svrchovanost nad tímto dvorem soudí s jinými, připojuje se podmínka, že v případě, že by císař dvůr nevysoudil a ten připadl rozhodnutím soudu jinému, postoupí jej Antonín tomuto soudem určenému držiteli proti zaplacení nákladů již vynaložených na stavební opravy a meliorace.
Charter: 2716
Date: 2. duben 1577
Abstract: Jiří Gruner též na místě Pavla Muffela a jeho ženy Barbory rozené Dornové, kteří všichni koupili české léno - polovinu zámku a městečko Eschenau - od Pavla, Hanuše a Kryštofa Furtenbacherů, slibuje zachovávat manské povinnosti českému králi a koruně.
Charter: 2717
Date: 15. duben 1577
Abstract: Kryštof z Althanu, Jáchym Novohradský /z Kolovrat/, Vilém z Oppersdorfu a Jan Rabenhaupt (Robnhap) starší ze Suché uzavírají smlouvu mezi císařem Rudolfem II. a Buriánem Trčkou z Lípy, kterou Trčka upouští od majestátu císaře Maximiliána /II./ z 16. dubna 1574 (Vídeň), jímž mu dal výplatu zápisných statků, které Burian Trčka nebo jeho předkové prodali.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data