useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1580 - 1581next >
Charter: 2868
Date: 10. listopad /15/80
AbstractJiřík Otta z Losu na Nižboře (Nyzburcze) radům české komory: připomíná, že poslal komoře žádost s opisem jistoty na zemřelého Jiříka Voděradského, na niž zbývá doplatit 200 kop míšeňských a pololetní úrok. Žádá o přímluvu u císaře, aby mu tato suma byla vyplacena.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2869
Date: 11. listopad 1580
AbstractVeřejný notář Wolfgang Maser, měšťan v Ziegenrück (Ziegenruck), vysvědčuje, že jej schleizský měšťan Albanus Dittel pozval do svého domu a v přítomnosti svědků mu předložil s žádostí o zlistinění formou notářského instrumentu text své apelace císaři Rudolfu II.: 18. října předložil Joštu hraběti z Barby žádost o povolení apelace k císaři (Apostolos testimoniales) ve svém sporu s Joštovým hejtmanem Kašparem Tassem pro útisk, zvláště pro nespravedlivě uloženou pokutu. Protože nedostal odpověď, byl hrabětem uveden v rukojemství, a když se hájil, hrabě mu slíbil povolení apelace, ale neurčil termín; žádá nyní notáře naléhavě o urychlení tohoto povolení a určení doby, kdy je dostane, a odvolává se přímo k císaři, svěřuje se jeho ochraně a rozhodnutí. Notář vyhovuje žádosti a vydává tento instrument; na plice ověřovací doložky svědků - měšťanů Šimona Olsnera a Hanuše Clementa.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2870
Date: 27. prosinec 1580
AbstractJindřich Bessell, císařský harcíř, jemuž česká komora přenechala pozůstalost po zemřelém reitknechtu z brunšvického vévodství Jindřichu Omissovi s podmínkou, že se do roka a do dne nepřihlásí žádný dědic, potvrzuje, že pozůstalost v sumě 61 zlatých (po 60 krejcarech) téhož dne přijal, a zavazuje se tuto sumu komoře v Praze vrátit, přihlásí-li se do roka a do dne skutečný dědic. Pod textem poznámka podepsaná Janem Trojanem z Bylan, že Jindřich Besssel přijal na tuto pozůstalost od Jaroslava ze Smiřic 61 zlatých rýnských (po 60 krejcarech).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2871
Date: 4. březen /15/81
AbstractOldřich Avostall (Avostalis), správce stavebního úřadu Pražského hradu, který přijal od služebníka stavebního písaře Pražského hradu Michala Kheka (Keckha) ze Schwarzbachu 18. října 1579 na zaplacení mzdy řemeslníkům a nádeníkům pracujícím na zřízení čihadla a královské zahrady v nové oboře aj. na stavebních úpravách sumu 73 tolarů 61 krejcarů 2 1/2 peníze (z 200 tolarů vyplacených Michalovi k tomu účelu služebníkem komory Jeronymem Gabeinem), vyznává, že z té částky vydal na uvedené mzdy 42 tolarů 19 krejcarů 1/2 peníze, 9 tolarů 49 krejcarů obnášela jeho záloha a zbývá 21 tolarů 63 krejcarů 2 peníze, o nichž si přeje, aby mu je rentmistr srazil ze stavebního dluhu; toto potvrzení a kvitanci vydává Gabeinovi na jeho žádost.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2873
Date: 8. březen 1581
AbstractPurkmistr a rada města Žitavy (Zittau), jimž císař Maximilián v roce /15/74 odprodal klášter Oybin v Horní Lužici tak, aby si kupní sumu 23 000 tolarů podrželi, naproti tomu aby vypláceli ročně 1 400 tolarů (ve dvou termínech na sv. Jiří a Havla) koleji Tovaryšstva Ježíšova u sv. Klimenta v Praze podle zlaté buly císaře Ferdinanda /I./, k čemuž se jezuitům zavázali obligací z 14. února /15/74), slibují za sebe i za své dědice ustanovení dodržovat a plat koleji každoročně na věčné časy odvádět, vše podle znění inzerované listiny císaře Rudolfa II. z téhož dne (Pražský hrad), jíž Rudolf vysvědčuje, že jim byl klášter odprodán a kupní suma ponechána s podmínkou odvádění 1 400 tolarů koleji, jak je výše uvedeno, a zříká se na věčné časy kupní sumy 23 000 tolarů, takže mají plat koleji odvádět rovněž na věčné časy.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2872
Date: 8. březen 1581
AbstractPurkmistr a rada města Žitavy (Zittau), kteří se uvolili půjčit císaři 21 000 tolarů, z nichž 15 000 hned vyplatili a 6 000 slíbili vyplatit na sv. Jana Křtitele, zavazují se za sebe i za své dědice oněch 6 000 tolarů skutečně v uvedeném termínu složit a nevymáhat na císaři jejich vrácení, dokud císař sumou 23 000 tolarů nevyplatí posudné ve výši 1 400 tolarů ročně; potom budou toto posudné opět odvádět hornolužickému úřadu, vše podle inzerované listiny vydané na Pražském hradě téhož dne, jíž Rudolf II. vyznává, že mu Žitavští povolili půjčku 21 000 tolarů, 15 000 vyplatili českému rentmistrovskému úřadu a 6 000 zaplatí na sv. Jana Křtitele a postupuje jim za to 1 400 tolarů ročně z posudného a jiných platů, jež má z města (s podmínkou skládání účtů), dokud tento plat nevyplatí sumou 23 000 tolarů (ony 2 000 navíc jim připisuje na úhradu cestovních nákladů a ze zvláštní milosti) po výpovědi půl roku předem. Kdyby platy z města byly nižší, takže by si z nich nemohli čerpat 1 400 tolarů, uhradí se jim rozdíl z hornolužického úřadu, jak o tom vydal téhož dne rozkaz tamnímu hejtmanu Arnoštu z Rechenbergu a gegenhandlerovi Jindřichovi z Nostic.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2875
Date: 1. duben 1581
AbstractRudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, jehož děd, císař Ferdinand /I./, připsal roku /15/62 zlatou bulou rektoru a koleji Tovaryšstva Ježíšova u sv. Klimenta v Praze mimo jiné k obživě plat 1 400 tolarů ve dvou termínech ročně ze statků kláštera Oybin v Horní Lužici, a jehož otec, císař Maximilián /II./, potom tyto statky odprodal purkmistru a radě města Žitavy, po jednání se Žitavskými a na žádost jezuitů jako český král a lužický markrabě ustanovuje, že uvedený plat má být koleji z oybinských statků nadále odváděn v původních termínech. Kdyby jej Žitavští nebo budoucí držitelé statků někdy neodvedli, ukládá se zemskému fojtu v Horní Lužici, aby po požádání ze strany jezuitů a na předložení tohoto otevřeného listu prostřednictvím dvorského sudí a jiných úředníků podle práva markrabství zajistili vyplacení dlužného platu i škod z oybinských statků.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2874
Date: 1. duben 1581
AbstractRudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, na žádost jezuitů z koleje sv. Klimenta na Starém Městě pražském, založené jeho dědem Ferdinandem /I./ a potvrzené otcem /Maximilánem II./, potvrzuje jako římský císař a český král fundaci kláštera sv. Klimenta a koleje a výsady jezuitů a jejich studentů; potvrzuje roční plat 1 400 tolarů ze statků Oybinského kláštera (bez ohledu na změny jejich držitelů) i ostatní platy uvedené v zakládací bule. Plat 300 tolarů z české komory, daný jim při fundaci, se nahradil na jejich žádost donací statku /Přední/ Kopanina, to však nemá být na újmu uvedené buly a jiných jejich platů a privilegií, ani platu 450 zlatých, který mají pobírat z kláštera Doberlug v Lužici po dobu života saského vévody Augusta. Ohledně platu ze statků oybinského kláštera ponechává v platnosti dohodu císaře Maximiliána s radou města Žitavy, jimž byly statky prodány a přitom jim ponechána z kupní sumy částka 23 000 tolarů, za což se zavzali odvádět koleji oněch 1 400 tolarů, neboť tato dohoda neporušuje fundační listinu ani konfirmaci a plat se nadále podle původního ustanovení má odvádět z oybinských statků; trestem za neplacení je nadále ztráta statků, na něž by pak kolej měla přednostní právo. Hejtman (praeses) Horní Lužice je má v takovém případě dát prostřednictvím dvorního sudího a jiných úředníků uvést v držbu těchto statků do šesti neděl od jejich požádání; nynějšímu i budoucím hejtmanům se ukládá práva jezuitů v této věci hájit. Držba statků by trvala až do uhrazení zadrženého platu a škod. Cizí studenti, kteří budou promováni v koleji, mají od Ferdinanda a Maximiliána právo požívat stejné vážnosti jako absolventi univerzit v Itálii, Španělsku, Francii a Německu. Udílí jezuitům od sv. Klimenta právo promovat nejen vlastní studenty, ale i příchozí z jiných univerzit (po bezplatné rigorózní zkoušce) ke všem gradům svobodných umění, filosofie a teologie; kolej se má těšit všem svobodám jako ostatní akademie; všechna privilegia udělená Ferdinandem i Maximiliánem se potvrzují. Tato konfirmace má být i s reversem Žitavských zapsána do zemských desk.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2876
Date: 19. duben 1581
AbstractPodepsaní radové české komory uzavírají jménem císaře smlouvu s Karlem Chvalovským z Ledec na Kovanicích, který vznáší nárok na lenní statek Chvalovice, ves Zvěřínek s příslušenstvím a svršky a nábytek po strýci Zikmundovi Chvalovském z Ledec: na statky měl právo císař, protože Zikmund zemřel bez mužských potomků a statek nepřijal jako léno; císař se však ze své milosti, nikoli z práva, uvolil dát Karlovi za jeho nároky na Chvalovice s příslušenstvím a na svršky i nábytek 950 kop grošů českých, 5 krav, 2 voly, 30 strychů prosa, stoh konopí, přízi a koudel, truhly a cínové nádobí ze statku. Z 950 kop obdrží Karel 250 do dvou týdnů, na zbytek dostane hlavní list s rukojmími a úroky. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a pro Karla Chvalovského.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2877
Date: 20. duben 1581
AbstractBohuslav Felix z Lobkovic na Hasištejně, Chomutově, Líčkově, Felixburku a Červeném Hrádku, nejvyšší zemský komoří, a Arnošt August z Gersdorfu uzavírají smlouvu. Bratři Hanuš ml. a Fabián Vratislavové z Mitrovic se dali právem uvést v držbu Gersdorfových statků - dvora a vsi Zákoutí (Bernaw) s poli a lesy o rozloze 1 100 provazů, a to v důsledku rozhodnutí purkrabského úřadu pro Gersdorfovo ručení za bratry, a Gersdorf nemůže peníze sehnat, takže by po uplynutí zákonného termínu nastoupilo "jalové panování" a dědičná držba Vratislavů. Bohuslav Felix po jednání s nimi převedl dotyčný zvod, odhad a panování na sebe a s Gersdorfem se smluvil takto: povolil mi držbu všeho zboží bezplatně, jen 1 000 provazců lesů si vyhradil a za dřevo dá Gersdorfovi po 1 1/2 kopě, celkem 1 500 kop míšeňských. Dále se porovná s Jindřichem Polbritzem, který má na dřevo také nárok z titulu Gersdorfova dluhu 700 kop, a převede jeho právo též na sebe. Z 1 500 kop uhradí pohledávku Vratislavů, a co zbyde po zaplacení jim a Polbritzovi, vyplatí hotově Gersdorfovi. Ten nesmí zbytek lesů, patřících kdysi k Červenému Hrádku, odprodat nikomu jinému než opět Bohuslavu Felixovi za stejnou cenu 1 1/2 kopy míšeňské.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2878
Date: 24. duben 1581
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí Albrecht z Kolovrat na Starosedlském Hrádku, Jan Hradištský z Hořovic na Hradišti, Kryštof Šlovský ze Šlovic na Olešné a Petr Suda z Řenec na /Starých/ Čívicích (? - Czigowiczych) se přiznávají Salomeně Rašínové z Valdštejna na Doubravanech jako poručnici dětí a majetku po Janovi Rašínovi z Rýzmburka, a jejím dědicům k dluhu 2 000 kop grošů českých (v této sumě zastoupil císař Maximilián roku /15/68 Vratislava z Pernštejna na Tovačově a Litomyšli, nejvyššího kancléře Českého království, u věřitele Rašína). Zavazují se dluh zaplatit po výpovědi dané 1/2 roku předem ke sv. Jiří nebo Havlu nebo dva týdny po termínu i s úrokem podle nového nařízení, a to v groších českých. Jinak mají věřitelé právo dluh vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list se jmény a přivěšenými pečetmi rukojmích.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2879
Date: 2. květen 1581
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, dává bratřím Tovaryšstva Ježíšova u sv. Klimenta na Starém Městě pražském do vlastnictví a připojuje k jejich koleji dvůr /Přední/ Kopaninu, který jim listinou z 13. dubna 1573 (Vídeň) dal až do odvolání jeho otec Maximilián II. z propadlého majetku Izaiáše Velíka, za což jim měl přestat být vyplácen deputát 300 kop míšeňských podle nadace Ferdinanda /I./ (viz č. i. 2538). Jezuité mohou dvůr pronajmout, k podeji je nutný královský souhlas. Platy z dědin ke dvoru patřících (7 kop míšeňských kapitule kostela Pražského hradu a 26 kop míšeňských konventu kláštera sv. Tomáše na Menším Městě) bere král na sebe a nařizuje vyplácet ze staroměstského ungeltu, protože dvůr nevynáší tolik, kolik činil deputát, jehož se jezuité vzdali. Lesů mohou se svolením nejvyššho lesmistra užívat jako dosud. Větším i menším úředníkům zemských desk i všem obyvatelům se nařizuje právo jezuitů zachovávat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2880
Date: 19. květen 1581
AbstractHendrych Kurtzbach z Trachenbergu a z Milicze na Ronově a Helfenburce, jemuž císař Rudolf II. za služby prokázané Ferdinandu /I./, Maximiliánu /II./ i jemu a za to, že mu odevzdal některé majestáty českých králů na zápisné statky, dal do dědičného vlastnictví zástavní statky Charvatce, Martiněves a Nížebohy ve Slánském kraji, slibuje za sebe i za své dědice, že majestát císaře Zikmunda k uvedeným listinám patřící a toho času nezvěstný nemá být císaři Rudolfovi na škodu; najde-li se, Hendrych jej nepostoupí držiteli dotyčného statku ani jinému, nýbrž odevzdá komoře.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2881
Date: 26. červen 1581
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, jemuž nejvyšší kancléř Českého království Vratislav z Pernštejna na Tovačově a Litomyšli, rytíř zlatého rouna, půjčil bezúročně sumu 20 000 zlatých rýnských na dobu od sv. Jiří /15/81 do sv. Jiří /15/83, kdy má být splacena z důchodů slezské komory, za kterýžto dluh se zaručili purkmistr a konšelé města Znojma a dále měst Olomouce, Brna, Jihlavy a /Uherského/ Hradiště, dává Znojemským souhlas k tomuto rukojemství a slibuje jim, že pro ně neutrpí žádné škody a že z něho budou zaplacením dluhu vyvazeni.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2882
Date: 10. červenec 1581
AbstractPurkmistr a rada města Plzně na žádost rektora a koleje Tovaryšstva Ježíšova v Praze vidimují inzervaná privilegia koleje: 1) Listinu Ferdinanda I. z 15. března 1562 (Pražský hrad), jíž zakládá kolej Tovaryšstva Ježíšova u sv. Klimenta (viz č. i. 2193). 2) Listinu Maximiliána II. z 18. května 1567 (Vídeň), jíž jako císař i český král potvrzuje založení koleje a její privilegia, práva, statky a platy, jako by byly v konfirmaci inzerovány (viz č. i. 2381). 3) Listinu Rudolfa II. z 1. dubna 1581 (Pražský hrad) potvrzující založení a nadaci koleje, nahrazení platu 300 tolarů z komory donací statku /Přední/ Kopanina a převedení platu 1 400 tolarů ze statků Oybinského kláštera na Žitavské, kteří ty statky koupili, atd. (iz č. i. 2874). 4) Listinu Rudolfa II. z 2. května 1581 (bez místa), jíž potvrzuje koleji statek /Přední/ Kopanina darovaný jim jeho otcem Maximiliánem II. listinou z 13. dubna /15/73 (Vídeň) místo platu 300 tolarů z komory a přijímá na sebe platy 7 kop kapitule Pražského kostela a 26 kop klášteru sv. Tomáše na Menším Městě, vyplácené dříve z Kopaniny; ty mají být napříště placeny z pražského ungeltu (viz č. i. 2879). 5) Listinu Rudolfa II. z 1. dubna 1581 (Pražský hrad), ustanovující vyplácení 1 400 tolarů koleji z oybinských statků i po jejich prodeji Žitavským a ukládající hornolužickému fojtu v případě potřeby koleji k zaplacení dopomoci (viz č. i. 2875). 6) Dodatečně připojují vidimus listiny purkmistra a rady města Žitavy ze 14. února 1575 (bez místa), jíž se po koupi oybinských statků zavazují koleji odvádět (podle kupní smlouvy s císařem Maximiliánem ve smyslu původní nadace koleje) ročně 1 400 tolarů neboli kop míšeňských, dokud jim císař ponechá 23 000 tolarů z kupní sumy, pod trestem zvodu na oybinské statky (viz č. i. 2618).

Images13
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2883
Date: 7. srpen 1581
AbstractCísař Rudolf II. a Jan Vchynský ze Vchynic na Nalžovech, purkrabí karlštejnský, uzavírají smlouvu: Jan půjčil císaři 40 000 kop míšeňských, které odvede do dvorního calmistrovského úřadu. Císař k té sumě připočte 4 000 kop míšeňských, jež má Jan zapsány císařem Maximiliánem na pomezním cle, a 1 000 kop míšeňských, které se měly vyplatit ze slezské komory kastelánu Janu Konarskému a ten je měl vyplatit Janu Vchynskému. Z výsledné sumy 45 000 kop bude císař platit Janovi úrok do sv. Havla 1584. Na sv. Havla /1581/ se k této sumě, i pokud jde o placení úroků, připočte ještě 22 000 kop za kašperské zboží, které Janu Vchynskému postoupil Ludvík Bernartin z Towaru 1), císař je Janovi povolil vyplatit a Jan mu je podle dohody má na sv. Havla nebo dva týdny poté odstoupit ( té sumy 15 000 činí zástavní sumy a 7 000 je náhrada za původně zapsanou držbu doživotně a 10 let po smrti). Úhrnnou sumu 67 000 kop míšeňských má deskově pojistit císař Vchynskému na panství a zámku a městě Chlumec a na tamním poplužním dvoře se vším příslušenstvím. Při nezaplacení některého úroku nebo celé dlužné sumy na sv. Havla /15/84 se může Vchynský obranným listem uvázat v držbu Chlumce, a to až do zaplacení. Kdyby během uvedených tří let k některému termínu sv. Jiří a Havla císař složil splátku hlavní sumy, má jej Vchynský deskově kvitovat.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2884
Date: 9. srpen 1581
AbstractJan Vchynský z Vchynic na Karlštejně a Nalžovech, karlštejnský purkrabí, jemuž císař podle smlouvy ze 7. srpna /15/81 zapsal na chlumeckém panství 67 000 kop grošů míšeňských do sv. Havla /15/84, přičemž si vyhradil možnost v termínech sv. Jiří a Havla splácet určité částky i s úrokem na úhradu této sumy proti kvitanci, slibuje za sebe i za své dědice řádně deskami zemskými kvitovat každou takto přijatou splátku.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2887
Date: 30. srpen /15/81
AbstractViz č. i. 2886.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2886
Date: 30. srpen /15/81
AbstractLadislav Humpolec z Prostiboře, jemuž Jakub Berbek (Berwek) z Kunvaldu na Vysokém Újezdě (Újezdci), císařský taxátor a registrátor české komory, pro nouzi, do níž se dostal vinou karlštejnského purkrabí, půjčil jistou sumu a navíc připůjčil 75 kop grošů českých na statek, který má Ladislav na Jakubových gruntech, na zaplacení ke konířskému soudu, na výplatu věcí od křesťanů i Židů i zahájené sporu s Velíkem, slibuje Jakubovi dluh zaplatit na sv. Havla. Jinak se Jakub může uvázat v držbu jeho statku a držet jej až do zaplacení. Při "smlouvání" o statek má Jakub přednostní právo, může si počínat, jako kdyby měl hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2888
Date: 7. září 1581
AbstractNejvyšší komorník Českého království Bohuslav Felix Hasištejnský z Lobkovic na Chomutově, Líčkově (Lyczkowie), Felixburgu a Červeném Hrádku uzavírá porovnání mezi Šebestiánem Vřesovcem z Vřesovic na Touchovicích a Zikmundem Dobřickým a v Pesvicích: Šebestián upouští od půhonu, jímž pohnal před úřad nejvyššího pražského purkrabství Zikmunda spolu s Hendrychem Polbrickým z Polbric a na Dolánkách jako rukojmí za dluh 1 000 kop míšeňských Augusta z Gersdorfu; Zikmund zato se svolením nejvyššího komorníka zapisuje Šebestiánovi svůj dvůr v Pesvicích s inventářem, obilím, ozimy a dobytkem. Dvůr Šebestiánovi připadne, nezaplatí-li Zikmund na sv. Havla nebo dva týdny poté svůj podíl hlavní sumy s úroky a náklady.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2889
Date: 11. září 1581
AbstractPodepsaní radové české komory uzavírají z nařízení císaře Rudolfa II. s bratry Wolfem, Bernartem a Kryštofem Elsnici z Elsnic i na místě jejich nezletilého bratra Karla smlouvu, jíž prodávají těmto bratrům do dědičného vlastnictví zástavní komorní zboží ve Slánském kraji - Vrbičany s poplužním dvorem, krčmou, platy a vším příslušenstvím, jak to drželi zástavou po svém otci, za 1 750 kop grošů českých (po 60 groších, groš po 7 bílých penězích); z této sumy mají zaplatit do rentmistrovského úřadu na sv. Havla 1 000 kop, zbytek potom zaplatí na komorním soudu na scv. Pavla /15/82, k němuž jsou obesláni, buď v plné výši 750 kop, nebo po srážce zástavní sumy, prokáže-li se za zboží jaká. Při nezaplacení vloží prokurátor smlouvu do desk a uváže se v držbu vsi. Císař zařídí relací intabulaci smlouvy k datu poslední splátky a zpraví ves svými statky. Ves bude nadále zpupná a dědičná, ne zástavní a duchovní. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a bratry Elsnice.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2890
Date: 14. září 1581
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, který akta sporu Michala Burši a jeho manželky Barbory s městem Znojmem u podkomořského soudu si dal předložit, ke stížnosti purkmistra a konšelů města Znojma na toto vyzvednutí akt, že je to proti privilegiím, zvláště proti majestátu krále Václava, vydává jim revers, že se to napříště nestane, pokud se najde, že je to proti jejich privilegiím.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2885
Date: 18. srpen 1581
AbstractCísař Rudolf II. a Hertvík Žejdlic ze Schönfeldu na Zvoleněvsi, vrchní hejtman všech panství v Českém království, uzavírají smlouvu, jíž císař prodává Hertvíkovi do dědičného vlastnictví zástavní statky - ves Páleček (Palczek), Bakov (Bakowy Horzegssy a Doleyssy) s nově koupeným dvorem, zápisný majetek v Čeradicích, mlýn u Pálečku, lesy Pálečský a Vrbičanský, vinici, rybník pod Bakovem, štěpnici a všechno příslušenství, jak to po Petru Chotkovidržel zástavou Jindřich Brozanský z Vřesovic, který byl již prokurátorem obeslán k výplatě, a to za 6 000 kop míšeňských Prokurátor má zařídit, aby se věc projednala na nejbližším svatopavelském komorním soudu, zde se má určit zástavní suma a Hertvík ji má Jindřichovi zaplatit; dále zaplatí část kupní sumy, která tvoří spolu se zástavní sumou 4 000 kop, císaři; 2 000 kop pak doplatí na sv. Jiří. Poté mu císař vloží statky do desk a zpraví; statky budou nadále dědičné, nikoli zápisné a duchovní. Hertvík doplatí případný rozdíl skutečné ceny zboží oproti ceně odhadní, naproti tomu se z 6 000 kop část srazí, kdyby se ukázalo, že něco z komisaři odhadnutého zboží nepatří k výplatě. 1)

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2891
Date: 9. říjen 1581
AbstractJindřich Ojíř z Očedělic a v Rakové postupuje Albrechtu Ojíři z Očedělic a v Modřejovicích a jeho dědicům list na dluh 150 kop grošů českých, vydaný mu Kryštofem z Roupova na /Spáleném/ Poříčí a Vlčtejně (Vildštejně) 11. listopadu 1577 na /Spáleném/ Poříčí, a to tak, aby Albrecht a jeho dědici na Kryštofovi vymáhali 100 kop a úrok, neboť 50 kop již bylo zaplaceno.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2892
Date: 16. říjen 1581
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, jehož otci, císaři Maximiliánovi /II./, půjčili purkmistr, konšelé a celá obec města Stříbra na vojsko proti Turkům 250 kop grošů českých podle jistoty vydané v Augspurku 27. května /15/66 a poté zapůjčili ještě 159 kop (jistota byla vydána v ležení u Györu (Rábu) 9. října /15/66), pojišťuje nyní úhrnnou sumu 409 kop Stříbrským znovu, neboť opět vypršel termín placení a on pro svůj odjezd do Uher nemůže zaplatit, a zavazuje se splatit dluh do dvou let nebo dva týdny po termínu a odvádět každého půl roku úrok podle nového nařízení. Po zaplacení vrátí Stříbrští tuto jistotu komoře.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2893
Date: 27. říjen /15/81
AbstractVáclav Ryšan z Rosensteinu, císařský služebník, jenž má císařský hlavní list na sumu 4 500 tolarů (po 70 krejcarech) s přivěšenými pečetmi české komory a rukojmí - měst Brna (Pryn) a Znojma (Zneymb) - a dal si od císaře vystavit místo něho dva nové dlužní listy na poloviční sumy, slibuje oběma městům uříznout a vrátit jejich pečeti od starého listu, přivěsí-li je k oběma novým. Poté vrátí původní list se zbylou komorní pečetí komoře ke zrušení.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2901
Date: 5. listopad /15/81
AbstractRudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, slibuje za sebe a budoucí české krále a kladská hrabata Dieprandovi von Gelhorn na Starem Grodkówu (Alten Grotkhau) a Wilkanówu (Welfelssorff), který se spolu s 16 jmenovanými - viz č. i. 2895 - zaručil za jeho dluh 30 000 tolarů (po 72 krejcarech) vypůjčených na 6% úrok na dobu od sv. Jiří /15/82 do sv. Jiří /15/85 od Otty purkrabího z Donína (Donaw) a Chróściny (Craschen) na Masłówu (Maslaw), ustanoveného hejtmanem kladského hrabství, že toto ručení nebude jemu ani jeho dědicům na škodu a že je proti Ottovi v případě potřeby vždy zastoupí.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2894
Date: 5. listopad /15/81
AbstractPrezident a podepsaní radové dvorské komory ustanovují a slibují, že Wolfu Karchemu ze Zwickau, nyní sídlem v Praze, který slíbil císaři oznámit a dát vyzvednout poklad zakopaný před léty na pozemcích Strahovského (Strohofs) kláštera, bude vydána, učiní-li to skutečně, 1/3 tohoto pokladu; 2/3 připadnou císaři, který jinak má na poklad nárok bez toho jako pán tohoto místa.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2899
Date: 5. listopad /15/81
AbstractRudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, slibuje za sebe a budoucí české krále a kladská hrabata Michalovi z Tschirnhausu a Bołkówa (Polckenhan) na Międzylesie (Mittelwaldt), který se spolu s 16 jmenovanými - viz č. i. 2895 - zaručil za jeho dluh 30 000 tolarů (po 72 krejcarech) vypůjčených na 6% úrok na dobu od sv. Jiří /15/82 do sv. Jiří /15/85 od Otty purkrabího z Donína (Donaw) a Chróściny (Craschen) na Masłówu (Maslaw), ustanoveného hejtmanem kladského hrabství, že toto ručení nebude jemu ani jeho dědicům na škodu a že je proti Ottovi v případě potřeby vždy zastoupí.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2909
Date: 5. listopad /15/81
AbstractRudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, slibuje za sebe a budoucí české krále a kladská hrabata Ottovi z Panovic (Pannwitz) na Krosnowicích (Rengerssdorf), který se spolu s 16 jmenovanými - viz č. i. 2895 - zaručil za jeho dluh 30 000 tolarů (po 72 krejcarech) vypůjčených na 6% úrok na dobu od sv. Jiří /15/82 do sv. Jiří /15/85 od Otty purkrabího z Donína (Donaw) a Chróściny (Craschen) na Masłówu (Maslaw), ustanoveného hejtmanem kladského hrabství, že toto ručení nebude jemu ani jeho dědicům na škodu a že je proti Ottovi v případě potřeby vždy zastoupí.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2898
Date: 5. listopad /15/81
AbstractRudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, slibuje za sebe a budoucí české krále a kladská hrabata Jindřichu Stillfridtovi st. z Ratěnic na statku Średnia Ścinawka (Mittelstaine), který se spolu s 16 jmenovanými - viz č. i. 2895 - zaručil za jeho dluh 30 000 tolarů (po 72 krejcarech) vypůjčených na 6% úrok na dobu od sv. Jiří /15/82 do sv. Jiří /15/85 od Otty purkrabího z Donína (Donaw) a Chróściny (Craschen) na Masłówu (Maslaw), ustanoveného hejtmanem kladského hrabství, že toto ručení nebude jemu ani jeho dědicům na škodu a že je proti Ottovi v případě potřeby vždy zastoupí.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1580 - 1581next >