Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 1101
Date: 12. listopad 1534
Abstract: Jan z Vartenberka a na Zvířeticích, nejvyšší purkrabí pražský, postupuje Volfovi st. Krajířovi z Krajku majestát krále Ferdinanda, kterým mu připisuje 750 kop gr. českých za opravu Točníku a Žebráku a 500 kop za zřízení studnice na Točníku. 1)
Charter: 1103
Date: 21. listopad 1534
Abstract: Volf Krajíř st. z Krajku a na Landštejně postupuje Volfovi ml. Krajířovi z Krajku a na Točníce majestát krále Ferdinanda /I./, kterým král připisuje Janovi z Vartenberka za opravu zámků Točníku a Žebráku 750 kop gr. a za zřízení studny na Točníku 500 kop gr. českých. 1)
Charter: 1102
Date: 21. listopad 1534
Abstract: Volf Krajíř st. z Krajku postupuje svému strýci Volfovi mladšímu zápis krále Ludvíka na zámky Točník a Žebrák, který má od Jana z Vartenberka, jemuž král Ludvík tyto zámky postoupil.
Charter: 1104
Date: 22. prosinec 1534
Abstract: Zdislav a Jindřich Berkové z Dubé ukončují spor mezi Petrem Malovcem z Chýnova a Kryštofem Fischerem (Fissarem) z Veveří tak, že Petr má Kryštofovi odpustit, postoupit mu statek a do dvou let zaplatit dávky, které snad vybral.
Charter: 1105
Date: 28. prosinec 1534
Abstract: Purkmistr a rada města Jevíčka zlistiňují k žádosti kněze Jiříka na místě kněze Jana, probošta /kláštera Hradisko/ a fojta, konšelů a obce Uhřice (Uherskou) svědectví Jana Holého z Uhřic a dalších svědků o hranici mezi Cetkovicemi a Uhřicemi a o rybníčku, který připadl Uhřicům.
Charter: 1106
Date: 29. prosinec 1534
Abstract: Oldřich ze Zvole vydává svědectví o svém rozhovoru s Oldřichem, služebníkem opata kláštera Hradisko Baltazara, v kterém jej upozornil, že rybník, který opravuje, náleží uhřické obci, která jej také od té doby, kdy se strhl, bez překážky užívá.
Charter: 1107
Date: 30. prosinec 1534
Abstract: Zdeněk Lev z Rožmitálu a Blatné a jeho rukojmí JIndřich z Rýzmberka a Švihova na Rabí, Břetislav od tamtéž, Václav z Kraselova a Jan Muchek z Bukova se přiznávají Václavovi Točníkovi z Křimic k dluhu 575 kop gr. českých s ročním úrokem 57 1/2 kopy a jistinou splatnou po pololetní výpovědní lhůtě pod trestem ležení v Plzni nebo jinde v okruhu 10 mil.
Charter: 1108
Date: 5. leden 1535
Abstract: Jan Pařízek z Pařízku postupuje Jindřichovi Firšicovi z Nabdína zápis krále Jiřího postupující a v 800 kopách nově zastavující Kláře ze Solopisk zástavu Alšovi ze Soutic (Sutic) na Chlístovice, Chroustkov, Všesoky, Miletice, Újezd (Újezdec) a les Mnichovec mimo hradiště Sion v 600 kopách gr. 1), konfirmace krále Vladislava na týž list krále Jiřího Václavovi z Nestajova a jeho /synům/ Janovi a Hertvíkovi 2), list krále Vladislava, kterým prodlužuje držbu zámku Siona na dobu života syna Jana z Nestajova Václava 3), list Jana z Nestajova, kterým dává tyto listiny Ctiborovi, Čeňkovi a Oldřichovi z Pařízku 4), privilegium krále Vladislava týmž bratřím na připsání vydání na opravu rybníků do 500 kop 5) a majestát krále Vladislava Janovi, synu Oldřichovu, aby nebyli vypláceni do uvedených "životů". 6)
Charter: 1109
Date: 11. leden 1535
Abstract: Zdeněk Lev z Rožmitálu a Blatné a jeho rukojmí Adam ze Šternberka, Jan Trčka z Lípy a Vácav Haugvic (Hugvic) z Biskupic se přiznávají Jiříkovi Kábovi z Rybňan k 450 kopám gr. českých dluhu s ročním úrokem 45 kop splatným po pololetní výpověďní lhůtě pod trestem ležení v Praze nebo v okruhu 10 mil.
Charter: 1110
Date: 26. únor 1535
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, slibuje Albrechtu Šlikovi z Holiče, který má v zástavě zámek Vintířov, zaplatit náklady na opravu dvorů a hospodářství na tomto panství do 1 000 kop míšeňských.
Charter: 1111
Date: 28. duben 1535
Abstract: Zdeněk Lev z Rožmitálu a Blatné a jeho rukojmí Kundrát z Krajku, Adam ze Šternberka a Hendrych ze Švamberka se přiznávají Janu z Biebrsteina k 700 kopám gr. českých dluhu s ročním úrokem 70 kop gr. českých splatnému po pololetní výpovědní lhůtě pod trestem ležení v Praze nebo v okruhu 10 mil.
Charter: 1112
Date: 30. duben 1535
Abstract: Zdeněk Lev z Rožmitálu a Blatné se svými rukojmími Janem Zajícem z Hazmburka, Janem Trčkou z Lípy a Václavem Haugvicem (Hugwicz) z Biskupic se zavazuje na příštího sv. Havla zaplatit i s úrokem 350 gr. českých, které je dlužen Lidmile z Hor, manželce někdy Václava Rabenhaupta (Robinhappa) ze Suché, pod trestem ležení v Praze nebo v okruhu 10 mil.
Charter: 1113
Date: 21. červen 1535
Abstract: Zdeněk Lev z Rožmitálu a Blatné a jeho rukojmí Jindřich z Rýzmburka a ze Švihova, Břetislav z Rýzmburka a ze Švihova a Jan Strojetický ze Strojetic se přiznává Erazimovi Šnoblovi z Pliknštejna bytem u Matky Boží konec mostu k dluhu 200 kop gr. českých s ročním úrokem 20 kop splatnému po pololetní výpovědní lhůtě pod trestem ležení v Praze nebo v okruhu 7 mil.
Charter: 1114
Date: 8. červenec 1535
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, povoluje Jiříkovi Magentalerovi (Nagentaler) z Magentalu činit poslední pořízení.
Charter: 1115
Date: 10. červenec 1535
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, dává Šebestiánu z Weitmile, který má se svým strýcem v zástavě postoloprstký klášter (kostoloprskeých), v dědičné držení Výškov, Lenošice, Břvany, Vroutek a Podbořany.
Charter: 1116
Date: 15. červenec 1535
Abstract: Purkmistr a rada města Ostrova (Schlakenwerd) na žádost purkmistra a rady Hroznětína (Lichtenstadt) vidimuje výše uvedený německý překlad latinské listiny z 24. února 1386 (b.m.), jíž Bohuš opat, další jmenovaní a celý konvent kláštera v Teplé (Topel), dávají na žádost hroznětínského rychtáře a přísežných Hroznětínským a obyvatelům vsí Horní Žďár (Brun) 1), Ruprechtov (Ruprechsgrun), Děpoltovice (Dypoltzgrun), Fojtov (Voytzgrun), Lužec (Kronesgrun), Odeř (Odersgrun), Merklín (Mercklesgrun), Lípa (?) (Lintuch), Oldřiš (Ulrichsgrun), Květnová (Bernhersgrun) 2), Hluboký (Tiffenpach), poloviny Vykmanova (Bititz) 3), Nivy (Spitengrun) a poloviny Jindřichovic (Heinrichsgrun) právo odúmrti; nenajde-li se do roka dědic, připadne majetek klášteru. Majetek lidí, kteří spáchali vraždu, násilí, žhářství apod. a uprchli, když se do 8 dnů nenavrátí, propadne klášteru. Hroznětínským se povoluje užívat větší pečeti pro důležitější věci a menší pečei pro drobnější záležitosti, vést městskou knihu s rejstříkem, uzavřenou třemi zámky, do níž se má zapisovat v přítomnosti sedmi přísežných, a užívat práva města Teplé.
Charter: 1117
Date: 1. září 1535
Abstract: Šebestián z Paulsdorfu prodává Sewastiánu Woppingerovi ve Woppingu, t. č. rychtáři v Ronhofu (zw Ronshouen), statek zv. "die Haffner Soldn" ve Woppingu.
Charter: 1118
Date: 18. září 1535
Abstract: Hanuš Pluh (Pflug) z Rabštejna uzavírá spor mezi Volfem a Jeronýmem Šliky z Passaunu smlouvou, podle které připadají léna pánů z Plavna Jeronýmovi jakožto držiteli Lokte, o lénech Wolfa Rödera má být rozhodnuto podle manského práva, honitba vysoké má náležet Volfovi, pernaté a drobné zvěře měšťanům v Lokti, Volf může mít stádo ovcí do 1100 kusů ve vsích Paseka (Schwannt) a Novina (Grun) a nahradit škody na polích a lukách, ovčáctví jinde může být pěstováno podle dosavadního sousedského mínění, správa (Pfleg) v Hřebenech (Herttennberg) má být zachována podle smlouvy z 23. května 1508, pokud jde o hrdelní soud v Děpoltovicích (Dipolsgrun), má být zachována smlouva z 21. února /14/89, léna náležející k zámku Hertemberku (Herttembergk) ponechává hrabě Jeroným Volfovi, kostelníci mají dostávat obživu od poddaných dvou pánů podle farností, poddaní nemají chovat ovce, poddaným obou pánů má být povoleno vzájemně obchodovat a Volf a Sokolovští (die vorm Falckennau) mají připojit pečeť k smlouvě z 3. ledna 1511.
Charter: 1119
Date: 3. listopad 1535
Abstract: Burian Medek z Valdeka /místokomorník/, Jan z Kauče, místosudí, a Jan z Písnice, místopísař, vydávají z rozkazu Jindřicha Berky z Dubé, nejv. sudí, výpis zápisu z kvaternu památného z 11. května 1535 obsahující smlouvu z 1. prosince 1534, podle které prodává Jan Malovec z Chýnova svému bratru Petrovi za 5 250 kop gr. zámek a půl města Vimperka.
Charter: 1120
Date: 25. listopad 1535
Abstract: Kateřina z Radiče, majíc "mocný list" krále Vladislava, odkazuje svůj majetek svému synu Petrovi z Chýnova.
Charter: 1121
Date: 7. prosinec 1535
Abstract: Jakub, biskup vratislavský, vydává k žádosti Viléma z Rýzmberka a Švihova výpověď Hanuše Seidlitze z Schönfeldu o jednání o porovnání o panství Świerklaniec (Czwirchlenitz) a Byton (Beuten) s opolským knížetem Janem.
Charter: 1122
Date: 3. únor 1536
Abstract: Jan z Písnice, místopísař Českého království, vydává z nařízení nejvyššího písaře Radslava Beřkovského ze Šebířova pod pečetmi Buriana Medka z Valdeka, místokomorníka, a Jana Kauče z Kauče, místosudího Českého království, výpis z desk zemských (bílých starších půhonných na suché dny postní 1489) zápisu o jednání a rozhodnutí na zemském soudu 8. října 1492 ve sporu Prachatických jako pohánějících s Petrem ze Sulevic a Vimperka (Wytmbergka) o užívání silnice z Pasova do Prachatic a o clo; Petr se hájil, že užívá své silnice z Pasova na Vimperk. Protože královské listiny předložené Petrem a listiny králů a vyšehradského probošta Viléma, vydané Prachatickým, mluví v obou případech pouze o stezce a ne o silnici ani o cestě, rozhodl soud a Vok z Rožmberka, Beneš z Kolovrat a z Libštejna a Albrecht Ojíř z Očedělic vynesli nález, že žádná ze stran svůj nárok neprokázala a že tedy mají silnic z Prachatic a z Vimperka do Pasova užívat pouze soumary a ne vozy ani saněmi a staré clo nesmějí zvyšovat. Námitka Petra, že Prachatičtí promlčeli své právo a že clo nikdy nevybírali oni, nýbrž jejich pán, se odmítá.
Charter: 1123
Date: 15. únor 1536
Abstract: Purkmistr a rada města Kadaně (Cadanie) na žádost Doroty z Doupova (Daupowa) mistryně a převorů kláštera světeckého a zderazského řádu křižovníků Božího hrobu ověřují výše opsanou listinu Václava /II./, krále českého a polského, z 6. ledna 1301 (Praha), jíž potvrzuje proboštu a konventu zderazského kláštera a špitálu donace učiněné Jiljím, pánem města Trutnova (Upa alio nomine Nouum Trutnow) - vsi Libeč (Lubcze) a Debrné (Debrny), mlýn, lán pole, desátek z vin a z výnosu dvorů na Trutnovsku, kostely v Trutnově a Brusnici - a Jiljího synem Vítkem ze Švábenic (Suabenitz) - podací ve vsích Bernartice, /Zlatá/ Olešnice (Olesna) a Albeřice (Alberonis uilla), 1/2 lánu u Úpy a 1/2 lánu u Libče, les mezi Libčem a Debrným, rybolov v Úpě, dva mlýny a /v Trutnově/ po dvou krámech masných, pekařských a ševcovských, právo kácet v okolí dříví a soudnictví nad poddanými špitálu. Král přijímá zderazské a světecké (Swethecz) statky v okolí Prahy, Mostu (Pontem), Nymburka (Neuburgam) a Trutnova pod svoji ochranu, vyjímá poddané z pravomoci soudů, osvobozuje od povinností a dávek a podřizuje je přímo sobě; zakazuje bez královského souhlasu zcizovat a vyměňovat statky a ruší všechna podobná zcizení učiněná od smrti Přemysla II., zvláště koupi Neveklova (Neweclow) od Jindřicha z Rožmberka; pouze listina na ves Sv. Václava, Lipětín (Lypetyn) a Kopisty (Kopysty) zůstává v platnosti.
Charter: 1124
Date: 23. duben 1536
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, připisuje 1 000 kop gr. Jiříkovi z Lokšan (Lokssanu), říšskému hejtmanu v Řezně a německému místokancléři, na panství Kašperk (karlsperské), které mu dal k výplatě, a zavazuje se nevyplácet je po dobu svého vlastního života.
Charter: 1125
Date: 16. červen 1536
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, uděluje Petru Begemu erb (dělený štít, přední pole červené, zadní bílé, v polích vyrůstají dvě kamenné hory lišící se od barvy štítu, v klenotu klečí na levém koleni havíř v bílé kápi, červených kalhotech a čerých střevících, v pravé ruce železo a v levé kladivo). 1)
Charter: 1126
Date: 2. srpen 1536
Abstract: Místopísař Českého království Jan z Písnice vydává na rozkaz nejvyššího sudí Jindřicha Berky z Dubé pod pečeťmi místokomorníka Buriana Medka z Valdeka a svou vlastní výpis zápisu z desk zemských (žlutých větších zápisných L 13) z 10. července 1520 Johanka, vdova po Janu z Radiče, se přiznala před pražskými úředníky, že je dlužna 1 100 kop gr. praž. své dceři Kateřině z Radiče, vdově po Zdeňku Malovci z Chýnova, a jejím dědicům. Dluh má být zaplacen až po její smrti, jinak se budou věřitelé moci uvázat spolu s jedním komorníkem v držení jejich dědin a majetku v /Dolním/ Bezděkově, Krchlebích, Otvovicích (Otwogiczych), dále v její právo na zámek a městečko Březnice (Brzezniczy) v sumě 1 000 kop gr. praž., zapsané jí Zdeňkem Malovcem z Chýnova na Vimperce (podle citovaného zápisu v deskách) a ve všechna její ostatní práva a majetek s výjimkou nároku ve Vlčnově a dědičné vsi Tuhaň (Tuhany). Zemřou-li všichni věřitelé za Johančina života, má být od placení osvobozena. Připadne-li po Johančině smrti její majetek Kateřině, má do roka vyplatit svým dětem, Johančiným vnukům, Janovi Přemyšlenskému ze Žlunic 500 a Anně, Dorotě a Kateřině z Chýnova po 200 kopách gr. praž., jinak se budou moci uvázat v držbu uvedeného majetku. Zemře-li Jan dříve než Kateřina, obdrží oněch 500 kop jeho dědici. Připojeny další zápisy: 1) 1536, 3. listopadu se Jan Malovec z Chýnova a Vimperka po Kateřinině smrti uvázal s komorníkem Ondřejem v držbu svého dílu Johančina zápisného majetku v Březnici v sumě 1 000 kop gr. praž. a ostatního jejího majetku kromě práva ve Vlčnově a dědičné vsi v Tuhani. 6. listopadu se uvázal v její majetek v Krchlebích (Skrchlebiich), 9. listopadu v /Dolním/ Bezděkově, 14. listopadu v dvůr v Otvovicích. 2) 1536, 3. listopadu a v týchž dalších termínech se Kateřinina dcera Kateřina z Chýnova, manželka Heralta Kavky z Říčan, s týmž komorníkem uvázala v držbu statků uvedených sub 1).
Charter: 1127
Date: 10. srpen 1536
Abstract: Ladislav Popel z Lobkovic, jemuž povolil král Ferdinand /I./ výplatu panství Křivoklát (Purgloss) po smrti hraběte Oldřicha z Hardeku a dal mu inserovaný zápis ze 7. srpna 1536 (Pražský hrad), zavazuje se zachovávat všechny body tohoto zápisu.
Charter: 1130
Date: 11. srpen 1536
Abstract: Jmenovaní kmeté ve Vratislavi vysvědčují, že Merten Polák na půhon Antonína Bancke /Bangke) spoluradního a Hanuše Kolmanna, představených špitálu u sv. Trojice a správců statku Wszeradów (Schwytz), vypověděl, že slyšel před 40 lety od svého otce Michala Scholze a Nikla Peyuncka, a když s nimi plul na lodi po Widawě (Weyden), byl mu ukázán hraniční kámen mezi knížectvími Vratislavským a Olešnickým vymletý z břehu vodou, a že slyšel, že mlýn v Zgorzelisku míval dvě kola a dva mlynáře a pan ze Wszeradówa pronajal mlýn panu ze Zgorzeliska.
Charter: 1128
Date: 11. srpen 1536
Abstract: Jmenovaní kmeté ve Vratislavi vysvědčují, že na půhon spoluradního Antonína Bancke a Hanuše Kolmanna, představených špitálu u Sv. Trojice a správců statku Wszeradów (Schweytz), Hanuš Kaminský (Kamyntzki) vypověděl, že slyšel od svého otce Hanuše, že řeka Widawa (Weydaw) v nynějším toku je hranicí mezi statky Wszeradów (Schweytzsch) a Wilczyce (Wilthschitz), že asi před 54 roky řekl kníže, že je hranicí mezi knížectvím (Olsse), že v řece je odedávna kámen s mosaznou ostruhou a ten je hraniční, že kníže zamítl nároky Čeňka Borsnitze a že zgorzeliský mlýn ("Gorlitze Muhele") míval dvě kola (jedno na břehu wszeradówském, druhé zgorzeliském, byli tam dva mlynáři a že mlýn pronajal pan ze Wszeradówa panu ze Zgorzeliska.
Charter: 1129
Date: 11. srpen 1536
Abstract: Jmenovaní kmeté ve Vratislavi vysvědčují, že na půhon jejich spoluradního Antonína Bancke a Hanuše Kolmanna, představených špitálu u Sv. Trojice a správců statku Wszeradów (Schweytz), Kašpar Kürauf vypověděl, že slyšel, že řeka Widawa (Weydem) v nynějším toku je hranicí mezi statky Wszeradów a Wilczyce (Wylthschnitz) a mezi knížectvími Olešnickým a Vratislavským, že před 54 roky označil kníže tuto řeku za hranici a odmítl požadavky Čeňka Borschnitze, že v řece leží hraniční kámen s mosaznou ostruhou, že mlýn v Zgorzelisku měl dvě kola na obou březích a dva mlynáře a že pan z Wszeradówa jej pronajal panu ze Zgorzeliska.
Charter: 1131
Date: 21. srpen 1536
Abstract: Jeronym Šlik hr. z Passaunu na Holiči (Weiskirchen) a Lokti (Elenpogen) prodává svému strýci (Vettern) Albrechtu Šlikovi za 6 000 zl. rýn. hotově vyplacených úřad chebský (Pflege zu Eger) se všemi privilegii a právy císařů a králů i dobrými vůlemi včetně vyplacených listů. Vyhrazuje sobě a dědicům přednostní právo při opětné zástavě, a to opět za 6 000 zl. a po dobu 1 roku od ohlášení. Vypočítává současně postupované listiny: císaře Zikmunda na právo města vyplatit úřad z 26. února 1429 (Košice - Cassaw), povolení městu prostavět na hradě 100 kop gr. z 23. dubna 1) 1429, povolení Kašparu Šlikovi úřad od města vyplatit z 16. října 1430 (Norimberk), zapsání dluhu 200 kop Kašparu Šlikovi na úřadě z 6. ledna 1431 (Kostnice), totéž na 900 zl. rýn. z 28. října 1437 (Praha), krále Vladislava Jagellonského potvrzení Zikmundových listin Václavu Šlikovi z 2. června 1486 (Praha) privilegium na clo stejné jako v Lokti a Kynžvartě z 9. září 1515 (Keve - Khebin), krále Ludvíka povolení Jeronymu Šlikovi koupit za 30 000 zl. léna na Chebsku z 28. září 1524 (Budín - Ofen), listina Václava Šlika na zástavu 3 poddaných v Dlouhých Mostech (Langenprugk) za 403 zl. chebskému měšťanu Jiřímu Khromerovi z 24. srpna 1421, Václava Šlika na zástavu platu v obilí od 6 lidí v Tršnicích (Thurssimcze) za 1 000 zl. rýn. Hanuši Maléřikovi (Mallerzicken) z Hazlova (Hoslaw) z 21. září 1485, téhož na zástavu 8 měřic žita a ovsa ročně od Mikuláše Jacoba z Dlouhých Mostů za 100 zl. Jiřímu Khromerovi z 27. prosince 1491, dobrá vůle Václava Šlika pro Kašpara z 29. listopadu 1502 (Cheb), slib Zyguny z Ortenberka vrátit Kašparovi úřad, vyplatí-li jí 3 000 zl., z 2. prosince 1502 (Cheb), dobrá vůle Matese Hieserla z Chodů Zdeňkovi z Rožmitálu z 29. května 1510 (Praha), dobrá vůle Jana z Gutštejna Matesu Hieserlovi z 28. května 1511, dobrá vůle Zdeňka Lva z Rožmitálu témuž z 4. května 1524, a listiny uvedené zde pod č. i. 633, 959, 552, 549 a 856 z 20. února 1511, 5. července a 16. srpna 1524. Všechny tyto listiny by byly vydavateli při jeho výplatě chebského úřadu vráceny.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data