Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 118
Date: 10. září 1381
Abstract: Fricold (Friczolt) z Alamsdorfu (Almanstorf), který prodal německým rytířům v Chomutově (Chumtaw) svůj statek v Březenci (Berkyn) se vším příslušenstvím a vydal jim na to list, vysvědčuje nyní, že Hanuš starší z Valdenberka (Waldmberg) a Albrecht nejstarší z Kolovrat rozsoudili jeho spory s německými rytíři, které vznikly po tomto prodeji o lesy, polovinu podacího v Březenci, o termín daný mu bývalým komturem Alšem, pro přepadení domu a násilí, pobrání koní, nezaplacení peněz za prodaný statek i pro 4 kopy platu, které Hanuš a Huk (Hueg) z Alamsdorfu dali kostelu v Březenci. Podle výpovědi se Fricold zříká jménem svým i dědiců všech nároků vůči německým rytířům a zavazuje se je v budoucnu nepohánět a žít s nimi v míru; za to mu němečtí rytíři vyplatili 50 kop grošů pražských. Tato dohoda nemá být na škodu předchozí koupi statku.
Charter: 120
Date: 26. duben 1382
Abstract: Anna, vdova po Mrakši z Branné, a Mrakšův syn Jan z Branné, kteří prodali Janu a Petrovi z Rožmberka za 8 kop grošů pražských v hotovosti dědičným právem ½ dvora v Branné s půllánem ( ½ dvora leží vpravo při vchodu do vsi) se vším příslušenstvím, spolu s rukojmími Damiánem z Isaru (Yzar), purkrabím na Choustníku, Purkartem z Rataj a Mikulášem řečeným Podlavička z Vícemíle (Wyedzemyl) slibují prodané zboží zpravit od všech nároků, zvlášť od věna paní Anny; jinak jsou povinni vrátit bratrům z Rožmberka kupní částku zvýšenou o 1/3 pod trestem ležení v Třeboni (Trzyebon), které by nastoupili 2 z nich.
Charter: 121
Date: 13. říjen 1382
Abstract: Václav IV., císař římský a král český, zastavuje svému číšníku Kondrádovi ze Zlosin (Slosin) a jeho dědicům v sumě 400 kop grošů, kterou je mu dlužen, hrad Nižbor (Nyzburk) s vesnicemi Strakonice (Stradolbnicze) a Žloukovice (Zlukouicze) a s lénem Zdejčina (?) (Chelyczena) s příslušenstvím, právem brát jen v okolních lesích dřevo, na stavby a otop, s právem lovu ve všech královských lesích patřících ke Křivoklátu (Hrádek). Dále mu zastavuje k hradu Nižboru 32 kopy ročního platu z městečka Unhošť (Huichost); tento plat má Kondrádovi odvádět křivoklátský purkrabí, jemuž se to nařizuje. Hrad Nižbor má být v případě potřeby otevřen králi a jeho služebníkům proti nepřátelům, ale na králův náklad.
Charter: 122
Date: 15. říjen 1382
Abstract: Konrád (Chanradt) Meltzhofer, měšťan v Amberku (Amburg), vysvědčuje, že mu jeho pán, hrabě Hanuš z Leuchtenberku (Leuchteberg), povolil ohradit dvůr (sitz) v (Räckendorf), jejž měl ve svobodném vlastnictví a postoupil Hanušovi, jenž mu jej opět jako léno udělil, a slibuje Hanušovi za sebe, svoji manželku a dědice poslušnost v zachovávání lenních závazků.
Charter: 123
Date: 6. leden 1383
Abstract: Ludvík, kníže slezský a břežský, který přijal od římského císaře a českého krále Václava IV. své země jako knížecí léno, slibuje Václavovi i jeho nástupcům, budoucím českým králům, jako lenním pánům a české koruně poslušnost a věrnost jako ostatní knížecí vazalové. 1
Charter: 124
Date: 19. březen 1383
Abstract: Domeratus, kastelán( pozniensis) a hejtman …….. 1 spolu s Mráčkem (Mraczcone) z (Saganczcowo) a Mackem (Maczcone) Borkowitzem (Borcowicz) se zavazují, že vyplatí na sv. Jiří v městě (Keblouia) Petrovi Falken.... (z ?) z Falkenheimu (Falkenhan), Oppaczovi Falkenheimovi (Falkenhayn) a Wolframovi a jejich dědicům 12 hřiven grošů. Utrpí- li tito nějakou škodu, mohou si ji uhradit "v židech nebo křesťanech” na náklad vydavatelů.
Charter: 125
Date: 6. prosinec 1383
Abstract: Václav IV., císař římský a král český, propůjčuje a potvrzuje Václavu Sokolovi řečenému Rychtář (Richter) v Nymburce (Newmburg uff der Elbe) a jeho dědicům za služby, které prokázal jeho otci i jemu, rychtu v Nymburce, která mu připadla odúmrtí po jeho synovi (!) Václavovi a dům zděděný po otci (!). Václav má právo rychtu a dům prodat a peníze obrátit ke svému užitku, králi však nemá vzniknout újma na užitcích z nich plynoucích. Úředníkům se nařizuje nebránit Václavovi v užívání jeho práv na rychtu a dům.
Charter: 126
Date: 15. říjen 1384
Abstract: Petr Schönacher (der Schoenacher), jeho manželka a dědici, jimž Petrův bratr Wernher Schönacher v dluhu 10 liber vídeňských feniků zastavil zvláštním listem plat 1 libru ze svého lánu v Pattenhamu (Pattenhaym), kterýžto plat nyní s jejich dobrou vůlí pobírá Petrův švagr Hanuš Poppenperger, se nyní jménem svým i Hanušovým vzdávají všech nároků na onu částku, na plat i lán, protože Wernher jim zaplatil v hotovosti. Všechny listiny na dluh a zástavu pozbývají platnosti.
Charter: 127
Date: 3. březen 1385
Abstract: Václav IV., císař římský a král český, na žádost pánů z Rožmberka, zakladatelů kláštera řeholních kanovníků sv. Jiljí v Třeboni (Trzebon alias in Witignow) potvrzuje a inkorporuje tomuto klášteru na věčné časy všechny statky a důchody, které Rožmberkové i jiné osoby dali, odkázali nebo koupili na výživu a vydržování probošta a kanovníků; zároveň potvrzuje všechny listiny vydané na tyto statky. Povoluje klášteru mít a užívat plat 100 kop grošů ročně zakoupený, darovaný nebo odkázaný na jakýchkoli statcích s výjimkou lenních a inkorporuje tento plat klášteru jako ostatní jeho majetek.
Charter: 128
Date: 26. září 1385
Abstract: Heřman z Hradce (de Noua domo) se zavazuje vyplácet ze své komory knězi Gebhardovi, oltářníku oltáře Božího Těla v Jindřichově Hradci (in Noua domo), a jeho nástupcům roční plat 10 kop grošů ( po 5 kopách na sv. Jiří a Havla), který oltářníkům odkázal jeho synovec Jindřich mladší z Hradce, a to tak dlouho, dokud by nepojistil oltářníkům tuto částku na svobodných statcích. Zbyněk z Kamenice (Kempnicz), Petr ze Stráže, Domaslav ze Studené a Oldřich z Krchleb (Kyrchleb) jako rukojmí se zavazují dodržet uvedené závazky, jinak jeden z nich nastoupí ležení v Jindřichově Hradci a při nezaplacení dalších 14 dní si může oltářník uhradit škodu "v křesťanech nebo židech”.
Charter: 129
Date: 28. únor 1386
Abstract: Petr řečený Višně z Větřní (Wyssnye de Wyetrzy), který drží dvě části louky nad mlýnem řečeným Pečkovský (Peczka) pod lesem Hradiště (Hradysscz) u řeky Vltavy (Wltauia), jež dříve držel Pešek Holka a jež vysadil ostrovský (Ostrowiensis) opat Mstislav, se zavazuje spolu se svými syny Petrem a Mikulášem a dědici z těchto dvou částí louky platit klášteru 8 grošů rozdílně na sv. Jiří a Havla a královskou berni, bude-li vypsána; to vše má odevzdávat u výběrčího, který vybírá i jiné platy, na statcích Zátoň (Zathon). Při nezaplacení může opat nebo úředníci kláštera louky zabrat a připojit je ke svým statkům.
Charter: 130
Date: 10. srpen 1386
Abstract: Bratři Jan a Jaroslav z Meziříčí (Mezyrzyecz) dávají svému městu Solnici právo města Hradce /Králové/ (ins Greczense) za roční plat 16 těžkých hřiven splatných po 8 hřivnách na Narození Panny Marie a na masopust. Osvobozují obyvatele města od cel a robot, vzdávají se odúmrtí, zakazují řemeslníkům usazovat se ve vesnicích patřících pod právo města, povolují a upravují vaření piva a stanoví platy z něho, připojují k městu ves Předčín (Przyedczyn) a osvobozují ½ lánu koupený od Mladoty od platů. Půta z Častolovic, Bořek z Kunštátu řečený z Poděbrad, Bohuš z Evanče (Ewancz), Kolda ze Žampachu a Jaroš z Hrušky (Hrosska) ověřují listinu připojením svých pečetí.
Charter: 131
Date: 10. srpen 1386
Abstract: Bratři Jan a Jaroslav z Meziříčí (Mezyrzyecz) dávají svému městu Solnici právo města Hradce /Králové/ (ins Greczense) za roční plat 16 těžkých hřiven splatných po 8 hřivnách na Narození Panny Marie a na masopust. Osvobozují obyvatele města od cel a robot, vzdávají se odúmrtí, zakazují řemeslníkům usazovat se ve vesnicích patřících pod právo města, povolují a upravují vaření piva a stanoví platy z něho, připojují k městu ves Předčín (Przyedczyn) a osvobozují ½ lánu koupený od Mladoty od platů. Půta z Častolovic, Bořek z Kunštátu řečený z Poděbrad, Bohuš z Evanče (Ewancz), Kolda ze Žampachu a Jaroš z Hrušky (Hrosska) ověřují listinu připojením svých pečetí.
Charter: 132
Date: 23. duben 1387
Abstract: Michal Besenhuler, měšťan v Eichstättu (Eystet), a jeho žena Walpurga prodávají dva domy se zahradou a příslušenstvím tamtéž Konrádu Kaulerovi a jeho ženě Adelaidě za roční nájem 11 liber haléřů.
Charter: 133
Date: 7. leden 1388
Abstract: Václav IV., císař římský a král český, na žádost vazalů a obyvatel Loketska (districtus Cubitensis) potvrzuje inserovanou listinu císaře Karla IV. z 27. listopadu 1349 (Praha), jíž potvrdil listinu Jana Lucemburského na soudnictví, dědění lén aj. v Loketsku ze 4. května 1341 (Praha) (viz ČG-L, inv. č. 39, 59).
Charter: 134
Date: 13. únor 1388
Abstract: Tomáš (Thoman) Gernstl, purkrabí na hradě (vest) Obernberg (Obernperig), jeho žena a děti vyznávají, že jsou dlužni Petru Entthaimerovi, jeho ženě a dětem 30 liber vídeňských feniků, které se zavazují zaplatit na hromnice v městečku Obernberg; staví na to rukojmí Magenze z Osterholzen (Osterholcz) a Konráda Eyczingera. Při nezaplacení nastoupí dlužník ležení v Obernbergu, po 8 dnech se k němu připojí na vyzvání i rukojmí. S dluhem mají být uhrazeny i škody za vymáhání, jinak se mohou věřitelé hojit na veškerém majetku dlužníků.
Charter: 135
Date: 29. květen 1388
Abstract: Eberhart Schencke z Rasspergu a jeho žena Walpurga vyznávají, že jsou dlužni židům Kuesselovi a Josefovi sídlem v Bischofsheimu (Bischoffheim) a jejich dědicům 90 zlatých do sv. Martina; po tomto termínu budou platit za každý týden a za každý 1 zlatý dluhu úrok 1 řezenský fenik. Zavazují se dluh zaplatit na vyzvání věřitelů v Bischofsheimu nebo ve 4 mílích kolem; na to staví rukojmí. Při nezaplacení má každý z rukojmích dát 1 koně do stáje věřitelů nebo jinam do 4 mil kolem Bischofsheimu až do zaplacení. Vydavatelé se zavazují rukojmí z rukojemství vyvodit; poškození pečeti nemá být ke škodě platnosti této listiny. Rukojmí Hanuš z Vestenbergu (Vestenbergc), Kunz Zobel z Heidingsfeldu (Heytingsuelt), Dietrich Huendlin a Konrád z Retzstadt (Reczstat), číšník v Karlstadtu (Karlstat), se zavazují dodržet podmínky rukojemství a připojují pečeti.
Charter: 136
Date: 9. červen 1388
Abstract: Janek z Děčína (Janco de Dyeczin) a jeho rukojmí Hynek řečený Tluksa z Hořepníku, Jan z Frymburka (?-Fridemburk?), Přibík z Křesyně (Krziessyn) a Ješek z Dubé se přiznávají židovce Lisce (Lyscze) a jejím dědicům k dluhu 100 kop grošů pražských na všem svém majetku. Úrok do Narození Panny Marie činí 1 groš, potom do sv. Martina 1 a ½ groše z každé kopy dluhu, za škody 1 ferton týdně. Liska může dluh vypovědět, při nezaplacení nastoupí 3 rukojmí ležení ve Větším Městě pražském, po 14 dnech si může věřitelka dobýt dlužnou částku na škodu dlužníků "v křesťanech nebo židech” a hojit se na majetku dlužníků, který může obsadit, zastavit, prodat atd.
Charter: 137
Date: 11. leden 1389
Abstract: Václav IV., král římský a český, propůjčuje Erhartu Forsterovi a jeho bratranci (Vetter) Mikuláši Forsterovi a jejich dědicům lénem tvrz Neuhaus (Newehawse) ležící na Ohři (Eger) s platy, pozemky, právem lovu a rybolovu v Ohři. Tvrz má být v případě potřeby králi otevřena, aby tam mohl umístit své vojáky a úředníky proti nepříteli. Forsterové mají králi sloužit s dvěma ozbrojenci na jeho náklad. Všechny své statky mají připojit a držet k tvrzi a nikdo je nesmí oddělit a poškodit. Nesmějí být pohnáni před žádný zemský nebo jiný soud, pouze před krále nebo dvorského sudí. Bez vědomí krále nesmějí léno zastavit či prodat. Úředníkům, zvláště purkrabím v Lokti (Ellenbogen), nařizuje hájit Forstery a jejich práva.
Charter: 138
Date: 2. únor 1389
Abstract: Jan z Jenštejna, arcibiskup pražský, papežský legát z pravomoci svěřené mu inserovaným listem papeže Urbana VI. z 8. prosince 1386 (Janov-Janua) spolu s formulí přísahy věrnosti církvi a římskému papeži a odporu proti avignonskému papeži Klimentu VII., která je rovněž inserována, na žádost bratrů Jana a Oldřicha z Rožmberka a třeboňského kláštera řeholních kanovníků ruší v tomto klášteře, založeném Janem, Oldřichem a jejich zemřelým bratrem knězem Petrem z Rožmberka pro 20 kanovníků hodnost probošta a ustanovuje, že napříště bude klášter spravován opatem; dotace daná klášteru byla k tomu shledána dostatečnou. Opata bude volit konvent, prvním opatem ustanovuje arcibiskup dosavadního probošta Beneše, který složil přísahu podle formule a obdržel insignie. Klášter podléhá arcibiskupu, bechyňskému arcijáhnovi zde zůstává právo visitace. Listina vyhotovena veřejným notářem a arcibiskupovým sekretářem Boršem, synem Šimona z Kbel.
Charter: 139
Date: 3. únor 1390
Abstract: Mikuláš (Nikla) Dutz (Dsvtzz) na Grasdorfu (?) (Grazzestorf) jménem svým, manželky a dědiců prodává dvůr v Grasdorfu se vším příslušenstvím své dceři Warbeře za určitou v hotovosti vyplacenou částku; vyjímá pouze sýpku, kterou si Warbera do 1 roku může od něho koupit za 6 liber feniků, jež by složila v Neunburgu (Neuenburck) nebo v Nabburgu (Nappurck); po roce, nekoupí-li ji Warbera, bude patřit Mikulášovi.
Charter: 140
Date: 17. srpen 1390
Abstract: Veřejný notář Jakub, syn někdy Odolena z Řepan, zlistiňuje smírné ukončení sporu mezi Svatoslavem, synem Mariána z Jičína, klerikem pražské diecése, a Velečkem, kráječem sukna v Ústí, které schválil Sezima z Ústí (Sazama Ustensis). Veleček měl zaplatit Svatoslavovi soudní výlohy 1 a ½ kopy grošů pražských po 45 groších v pátek po Nanebevzetí Panny Marie a na svátek jejího narození.
Charter: 141
Date: 15. červen 1392
Abstract: Heřman, kaplan kaple sv. Jana a sv. Kateřiny v Kremsu na Vysokém trhu (ze Chrems an dem hohen markt), vysvědčuje, že obdržel od paní Kateřiny Rueschlinnové (Rueschlinn) 16 liber vídeňských feniků, začež on i jeho nástupci mají sloužit v kapli týdně jednu mši. Nebude-li to dodrženo v příštích 14 dnech, mají odváděti špitálu týdně 8 vídeňských feniků.
Charter: 142
Date: 6. srpen 1392
Abstract: Jindřich z Rožmberka, který přijal od kněze Oldřicha řeč. ze Záblatí u Prachatic (Zablatye prope Prachatycz), v té době kaplana bechyňského arcijáhna Borše, sumu 24 kop grošů pražských, připisuje mu v náhradu plat na rožmberském městě Třeboni a na statcích k němu patřících; plat mu má odvádět tamní rožmberský purkrabí nebo třeboňský rychtář po 1 kopě vždy na sv. Havla a Jiří po dobu jeho života. Potom se 1 kopa platu rozdělí tak, že ½ kopy budou dostávat řeholní kanovníci v Třeboni, ½ kopy kostel v Českém Krumlově (Crumplow) (po 10 groších plebán, vikáři a klerici, rektor a žáci) na zpívání hodinek v oktávu Božího těla; tato povinnost může být přenesena jinam na rožmberské panství. Druhou kopu platu bude pobírat ten, komu Ondřej postoupí tuto listinu.
Charter: 143
Date: 9. srpen 1392
Abstract: Ondřej, syn zemřelého Jakuba Mülnera z Runggen (? Runkaden) a jeho žena Anna prodávají Petru ml. Lecznerovi v. Zetsch za 6 liber meránské měny pole u hraniční cesty, z kterého se platí špitálu laického bratrstva v Brixenu ročně na sv. Michala 4 měřice žita.
Charter: 144
Date: 24. leden 1394
Abstract: Petr Schönacher z Karpfhamu (Chorph.) jménem svým, manželky a dědiců prodává svému bratru Wernherovi sídlem tamtéž, jeho ženě a dětem svůj dvůr s ovocnou zahradou, ohražený plotem a příkopem, jak to držel jako dědictví po otci, za 13 liber vídeňských feniků v hotovosti. Zavazuje se zboží zpravit podle práva a zvyklostí panství Griesbach (Griespach) a zaručuje se za to svým majetkem.
Charter: 145
Date: 25. březen 1395
Abstract: Veřejný notář Kříž, syn někdy Benedikta Hocha z Miličína, vysvědčuje, že Vilém z Hazmburka předložil kapitule inserovaný list krále Václava ze 14. března 1395 1 (Praha), kterým jej presentuje k boleslavskému proboštství uprázdněnému smrtí Burkarda z Janovic, a byl přijat za /svatovítského/ kanovníka.
Charter: 146
Date: 25. březen 1397
Abstract: Václav IV., císař římský a král český, na žádost purkmistra a přísežných města Ronova /nad Doubravou/ potvrzuje inserovanou listinu z 22.ledna 1307 (b.m.), jíž Oldřich z Lichtemburka (Luchtemburg), který vysadil bývalému rychtáři v /Bílém/ Podolí Gottfriedovi město Ronov s 39 lány, určuje plat z těchto lánů a jejich vysazení podsedkům, plat z krčmy, dává městu právo města Čáslavě, určuje termíny odvádění platů, osvobozuje od platů pivovary a pekárny, dává právo rybolovu v Doubravě, určuje vojenské pomoci; Gottfriedovi dává rychtu s třetím penízem z pokut, krčmu, krámy, 2 lány a mlýn. – Král přidává výsadu, že majetek zemřelých bez potomků připadne příbuzným.
Charter: 147
Date: 31. květen 1397
Abstract: Erhart z Kunštátu (Kunina Města) moravskému markraběti Joštovi: sděluje mu, že sjednal podle jeho rozkazu na 4 neděle příměří, že bratr markraběte nechce ustoupit a že chce podržet všechna záduší, takže p. Hanuš nemohl u markraběte Prokopa pochoditi, a že markrabí Prokop váhá jeti ke králi, který ho chce zbaviti Moravské země.
Charter: 148
Date: 12. říjen 1397
Abstract: Jan Kbel, doktor dekretů a oficiál pražského arcibiskupství, vynáší nález, že Václav, plebán kostela v Mšeně, má dát převoru a konventu kláštera augustiniánů-poustevníků u sv. Václava v Mělníce 3 groše. Plebán ukradl o trhu v Mšeně stůl s almužnou pro klášter.
Charter: 149
Date: /před
19.10.1397/
Abstract: Erhart z Kunštátu moravskému markraběti Joštovi: sděluje mu, že se
jeho bratr /markrabí Prokop/ hněvá na krále a jeho rádce, protože jej chce
připravit koupí o Moravu, která mu má připadnout jako dědictví po Joštovi,
že vyhrožoval válkou Svídnickým, jestli slíbí poslušnost Joštovi. Král prý
také /Prokopa/ informoval o tom, co proti němu Jošt a páni chystají, a tehdy
prý také /Prokop/ chce králi pomáhati, bude-li se řídit jeho radou. Bratr
/markrabí Prokop/ hubí zemi a leží okolo Slavkova, je však ochoten smluviti
se s Joštem (o Lucemburk).
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data