useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1557 - 1558next >
Charter: 2031
Date: 23. duben /15/57
AbstractFerdinand I., císař římský, král německý, uherský a český, dává z moci římského krále Martinu Fridrichovi na jeho žádost dispens od nemanželského původu a ustanovuje, že může nabývat měšťanských práv, vystupovat u soudu a požívat všech svobod a práv jako ostatní poddaní a obyvatelé narození v manželství.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2032
Date: 26. duben 1557
AbstractKryštof Haller z Hallersteinu na Ziegelsteinu (Ziglstain), královský rada a hofmistr knížete Savojského (von Sauoye), který je dlužen králi Ferdinandovi I. 15 000 zl. rýnských za česká léna ležící v obvodu (in den hochobrigkeitten) Sparneck, Waldstein (Waltstain) a Zell (Oberfranken), jež mu král prodal, se zavazuje tuto sumu zaplatiti v Norimberku (Nurmberg) na sv. Bartoloměje nebo nejpozději do sv. Michala prostřednictvím Šebestiána Imhofa proti vydání kupního listu. Z celkové sumy se však srazí 1 000 dukátů a 1 040 korun, vše ve zlatě, na něž měl úpis na fenikmistra říšského komorního soudu ve Špýru (Speyr) a které mu nebyly zaplaceny.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2033
Date: 26. duben 1557
AbstractFerdinand I., král římský, uherský a český, povoluje rentmistru české komory Hanuši Spieglovi z Milčic a písaři menších zemských desk Pavlovi z Lovče pro jejich služby, zvláště pro služby prokázané Hanušem zemřelé královně Anně, vyplatit a smlouvami, k nimž musí dát souhlas král a komora, na sebe převést zastavené statky pustého podlažického kláštera , ležícího v Chrudimském kraji. Takto získané statky od nich nesmí nikdo za jejich života vyplatit. Po smrti obou po výpovědi dané ke sv. Jiří nebo Havlu rok předem český král nebo duchovní, kteří mají právo na výplatu, mohou vyplacené statky vyplatit a obdržené zdarma bezplatně převzít. Král si vyhrazuje dolování na těchto statcích. Hanuš a Pavel nemají právo vyplácet statky podlažického kláštera, které drží Diviš Slavata z Chlumu a Košumberka, protože ten na ně má list na dobu života svého a svých dětí. Zemským úředníkům, soudcům a všem obyvatelům se přikazuje toto respektovat a větším a menším úředníkům desk tuto listinu intabulovat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2034
Date: 26. duben 1557
AbstractFerdinand I., král římský, uherský a český, potvrzuje na žádost opata Jakuba a konventu kláštera P. Marie v Sedlci a Samuela Vodolínského z Vodolína v Kutné Hoře inserovanou listinu z 5. května 1556 (b. m.), jíž opat Jakub a konvent, kteří 2. dubna 1555 Samuelovi prodali 1 kopu grošů českých ročního platu z klášterních dědin po obou stranách trub na vedení vody jdoucích od Kutné Hory k Bylanům nad úvozem, kteréžto dědiny nyní Samuel drží, za 22 kop grošů českých (z nichž část byla splacena stříbrným zlaceným kalichem s patenou pro bohoslužby v klášteře), osvobozují uvedené dědiny od platu ve prospěch kláštera, takže Samuel a jeho dědici je budou držet bezplatně. Král dává k prodeji souhlas a listinu potvrzuje.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2036
Date: 28. duben 1557
AbstractFerdinand I., císař římský, král uherský a český, uděluje Hanuši Nothaftovi, který prodal pro dluhy zámek Weissenstein Adolfovi z Wallenfelsu s polovinou příslušenství, druhou polovinu s vesnicemi Schönfuss (Schonnfuess) a Trettmanns (Trotmans) v léno.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2035
Date: 28. duben 1557
AbstractFerdinand I., král římský, uherský a český, na přímluvu svého komorníka a nejvyššího kancléře Českého království Jáchyma z Hradce na Hradci činí Jáchymovu švagrovi Diviši Slavatovi z Chlumu a Košumberka tu milost, že od něho nesmí nikdo vyplatit zástavně držený pustý podlažický (podlazskey) klášter s poplužním dvorem, městečky, vesnicemi a příslušenstvím, pokud je Diviš drží, a to po dobu života Divišova a všech jeho synů a dcer. Po jejich smrti jej může vyplatit český král nebo řád, jemuž klášter patřil, po výpovědi dané ke sv. Jiří nebo Havlu rok předem za zástavní sumu zvýšenou o částky vynaložené Divišem za opravy. Dolování kovů na klášterních pozemcích si král vyhrazuje.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2037
Date: 29. duben 1557
AbstractFerdinand I, císař římský a král německý, uherský a český, dává Martinu Fridrichovi na jeho žádost z moci římského a zvláště českého krále dispens nemanželského původu a právo užívat všech svobod a práv, nabývat úřadů, vystupovat před soudem, získávat měšťanská práva, provozovat řemesla atd. jako lidé narození v manželství. Nemá to být na škodu práv českého krále na léna a odúmrti, jichž Martin a jeho manželští potomci nesmějí nabývat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2038
Date: 1. květen /15/57
AbstractVáclav Posádovský z Postelvic (Poselwitz) komorník arcivévody Ferdinanda, se zavazuje dodržovat všechna ustanovení inserované listiny z 26. dubna /15/57 (Pražský hrad), jíž mu král Ferdinand I. povolil vyplatit za 2 000 tolarů neboli kop míš. zámek Chrzelice (Chrczelecz, Krzelicz) ležící v knížectví opolském se vším příslušenstvím a právy, jak to král zastavil již jeho otci, a držet to doživotně v oněch 2 000 tol. a 600 zl. uher., jež připsal jeho otci na stavební opravy. Václav má z tamních lesů dodávat podle staré fundace dřevo klášteru "na louce" (auf der wisen) u Glogówku (Obern Glogaw) a jeho poddaným a městečku Strzeleczki (Khlain Strzelecz) poskytovat z blízko ležícího háje dřevo na stavby i otop a povolit pastvu. Králi jsou vyhraženy na zastavených pozemcích poklady a doly, fůry a služebnosti, dále louky u dvora řeč. Mokra (Mokry) pro pastvu ovcí z poplužního dvora v Glogówku, stavební dříví pro domy a zámky Glogówku a Biale (Zülicz) a na stavbu mostu v Kapkowicích (Krappicz) zdarma. Vsi na glogóweckém a bialském panství mají jako dříve stavět a udržovat cesty, jezy apod. u zámku Chrzelice a mají za to mít přístup do tamních lesů k sbírání polomů a uschlých stromů. Po smrti Václava má český král právo vyplatit zboží za 2 000 tol. a 600 zl. uher. stavebních peněz.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2039
Date: 12. červen /15/57
AbstractFerdinand, arcivévoda rakouský, všem královským mýtným, celným, písařům (gegenschreibern) hornorakouského arcivévodství: oznamuje jim, že mečíř Wolfgang Harttenhamer, jediný mečíř v Praze, který zásobuje královskou zbrojnici a dvorskou čeleď, žádal o povolení kupovat železo a brusičský kámen v městech Horního Rakouska - Steyeru (Steyer), Waidhofenu, Freistadtu (Freystatt) atd., a dovážet je bez placení cla, a nařizuje jim, aby jmenovaného nechali toto zboží vozit bez cla, mýta a všech poplatků.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2040
Date: 23. červenec /1557?/
AbstractArcikníže Ferdinand nejvyššímu hofmistru Českého království Janovi st. z Lobkovic na Zbiroze: oznamuje mu, že k němu vyslal královského rentmistra, aby s ním jednal v naléhavé záležitosti. Žádá, aby Jan st. přikládal rentmistru víru a jednal s ním jako s jeho zástupcem a věc podle své možnosti vyřídil.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2041
Date: 10. srpen /15/57
AbstractKupní smlouva vysvědčující, že pilníkář Hans Roth koupil pro sebe, manželku a dědice domeček na hřbitově P. Marie Sněžné na Novém Městě pražském od převora kláštera Vojtěcha Kačkovského, a to za 35 kop gr. míš. Z nich má 11 kop složit hned a pak každý rok na sv. Vavřince 6 kop až do zaplacení celé částky; potom má do nejbližšího sv. Havla začít odvádět plat 30 grošů vždy na sv. Havla a Jiří jmenovanému záduší. Při nezaplacení některé splátky kupní sumy nebo platu má převor právo uvázat se opět v držbu domečku. Hanuš může domeček prodat, ale se souhlasem převora a konventu a pouze vhodnému člověku, a převor má předkupní právo. Hanušovi se přidává pro stavění dvoreček od hřbitovních vrat k rohu světnice a bude mít právo procházet vraty, budou-li postavena.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2042
Date: 19. srpen 1557
AbstractHanuš z Oppersdorfu, nejvyšší hejtman v knížectví opolském a ratibořském, komisař ustanovený arcivévodou Ferdinandem na místě krále, uzavírá s Dětřichem z Mühlheimu (Mohlheim), hejtmanem v Kozle (Kosell), smlouvu o královskou ves Pokrzywnica (Pokrzywnicze) ležící v obvodu kozelského úřadu: Dětřich má 3 týdny po sv. Michalu na hradě v Opole složit sumu 800 tolarů grošů a za to mu bude vydán zástavní list na jmenovanou ves v této sumě; Dětřich s dědici bude ves s rychtářem, svatomichalským platem, lesy, rybolovy a poddanými zástavně držet, pouze s výjimkou for dřeva, jimiž jsou poddaní povinni ke Kozle a jež jim má Dětřich na předchozí vyzvání umožnit. Zástava potrvá 4 roky, po jejichž uplynutí bude Dětřich povinen proti vyplacení zástavní sumy ves vrátit, včetně příslušného svatomichalského platu. Ponechá-li král ves v zástavě déle než 4 roky, má právo ji vyplatit každý rok na sv. Michala po roční výpovědi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2044
Date: 8. září 1557
AbstractOdhad vsi Tismice, která se od kosteleckého panství má odprodat Arnoštu Uechtritzovi (Nychtriczowi), s uvedením platů v úhrnné sumě 16 kop 3 grošů ročního platu od jmenovaných lidí, z polí a zahrad (počítáno 25 kop za 1 kopu platu jde o 401 kopu 15 grošů), dále za plat 1 kopu 12 grošů z vyklučených rolí od Jana Viléma Hnojka, Šebka z Brodu a Matěje bakaláře - 50 kop grošů českých, z luk celkem 3 kopy 22 grošů platu (počítáno po 12 1/2 kopě - 42 kopy 5 grošů), podací - 25 kop, posudné z krčmy cca 4 kopy grošů ročně (-50 kop), lesy se odhadují na 200 kop, násady do rybníků 45 kop (po 5 kopách - celkem 225 kop). Úhrnně se platy odhadují na jistinu 993 kop 20 grošů českých.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2043
Date: 8. září 1557
AbstractJiří Albín z Niedeheidu (von der Nidernhaidt), jemuž král svěřil vedení slavkovského (Schlackhenwaldisch) obchodu s cínem, snížil nedoplatek zjištěný při skládání počtů z tohoto obchodu komoře 919 tolarů 23 grošů a 5 feniků a povolil pro splacení tohoto nedoplatku termín 3 let, se zavazuje jej zaplatit ve třech splátkách vždy ke konci každého roku.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2046
Date: /ante 30. září 1557/
AbstractOdhad zboží, která Českobrodští chtějí odkoupit od Tismic: 3 rybníky za 80 kop, násada do nich za 400 kop, les Biskupství - 100 kop a louky u něho s úhrným platem 1 kopu 48 grošů ročně, 9 1/2 kopy záhonů s platem 2 kopy 22 1/2 grošů; dále se z těchto zboží platí 4 kopy 11 grošů ročního platu, což počítaje 1 kopu platu za 25 kop jistiny činí 104 kopy 22 1/2 grošů. Celková suma činí tedy 604 kop 22 1/2 grošů. Dále žádají Brodští o právo lámat kámen ve skále a průjezd k ní. Českobrodský rychtář Jan Vilém konečně žádá, aby mu byla prodána krčma ve vsi Břežanech s ročním platem 1 kopu grošů, postoupená městem králi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2048
Date: 30. září 1557
AbstractSmlouva uzavřená na pokyn arciknížete Ferdinanda na místě krále mezi rady české komory a purkmistrem a konšely na místě obce města Českého Brodu, jíž bylo městu prodáno od vsi Tismice 9 1/2 kopy záhonů, rolí a dědin, z kterých odváděli plat králi na Kostelec, 3 rybníky ("pod ptákem", "nový" a "mlýnský", z něhož se vede voda do města), les řeč. Biskupství, louky atd., s právem lámat kámen ve skále nad vsí, jak je to uvedeno ve smlouvě o prodeji Tismic Arnoštovi z Uechtritz (Ychtricz), hejtmanu na Poděbradech, a to za 550 kop grošů českých, jež město složí rentmistrovi, jakmile mu zboží bude postoupeno; poté mu na královskou relaci bude zboží vloženo do zemských desk s klausulí o správě na vsi Bylanech.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2047
Date: 30. září 1557
AbstractSmlouva uzavřená na pokyn arciknížete Ferdinanda na místě krále mezi rady české komory s Arnoštem z Uechtritz (Ychtricz), královským hejtmanem na Poděbradech, jíž byla Arnoštovi prodána ves Tismice, kterou králi postoupilo město Český Brod, s lidmi, sirotky, platy a příslušenstvím včetně dědin, které vyklučili Jan Vilém (Wylyn), rychtář královský v Českém Brodě Hnojek a Matěj bakalář, s lesy, třemi rybníky (pod skalou, nad vsí a pod tvrzí), s kostelním podacím a krčmou, jak to král dosud držel k zámku Kostelci, a to za 875 kop grošů českých, jež složí rentmistrovi, jakmile mu ves bude postoupena; poté mu na královskou relaci budou tato smlouva i registra na ves vydaná vložena do desk s klausulí o správě na Vrbčanech. Českobrodským zůstává právo lámat zdarma kámen ve skále u Tismic a svobodný příjezd k lomu, bez škody na tismických polích; pokud by se lom rozšířil až k dědinám nad skálou, dohodnou se s poddanými o náhradě; Arnošt tam smí také brát kámen. Arnošt nemá činit Brodským překážky při vedení vody z mlýnského rybníka do města.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2045
Date: /ante 30. září 1557/
AbstractOdhad vsi Tismice, která se od kosteleckého panství má odprodat Arnoštu Uechtritzovi (Nychtriczowi) s připsáním odhadu zboží, které chtějí odkoupit Českobrodští od Tismic. V Tismicích se odhadují platy 5 jmenovaných osob na 13 kop 17 grošů, platy z polí patřících ke vsi od 9 jmenovaných 3 kopy 58 grošů, z polí patřících ke vsi Mrzky od 4 jmenovaných 53 grošů, z luk pronajatých a pustého rybníka 5 kop 20 grošů, ze záduší 1 kopa, z krčmy posudné 4 kopy, násada do rybníků 70 kop. Seznam majetku požadovaného Českobrodskými obsahuje 3 rybníky (celkem 110 kop), pole (2 kopy 22 1/2 grošů), les a louky (1 kopa 48 grošů) (3). (Srv. ČG-LV inv. č. i. 2044, 2046, 2047, 2048).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2049
Date: 5. říjen /15/57
AbstractValentin Hass, měšťan zhořelecký (Gurlitz), jemuž štětínský (Stetin) měšťan Řehoř Prockman (Progkman, Prokhman) ponechal na jeho nově zakoupeném statku Klingewalde (Klingewalde) u Zhořelce na 8 let sumu 500 zl. uherských na 6% úrok, kterou tam měl zapsánu, k čemuž dal souhlas jménem krále arcivévoda Ferdinand, slibuje za sebe i za své dědice, že Řehořovi tuto sumu po 8 letech i s úrokem zaplatí a statek tím očistí.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2050
Date: 10. říjen /15/57
AbstractFerdinand I., císař římský a král německý, uherský a český, jemuž Hanuš z Lindenau půjčil na 6% úrok sumu 4 000 tolarů, připisuje Hanuši na dobu této půjčky vedle uvedeného úroku ještě 150 tolarů ročně od úřadu výběrčího v Jáchymově (Sannd Joachimstall).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2051
Date: 14. říjen 1557
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, královský komorník a nejvyšší stolmistr, a jeho rukojmí Petr z Šelnberka a z Kosti na Dřevěnicích, Zikmund Licek z Rýzmburka a na Borohrádku a Mikuláš Pecingar z Bydžína a na Choustníkově Hradišti se přiznávají Alině z Petrsdorfu a jejím dědicům k dluhu 1 590 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 159 kop grošů (po 79 1/2 kopě na sv Jiří a Havla nebo 2 týdny po těchto termínech) a splatit celý dluh po výpovědi dané jednou ze stran ke sv. Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem, a to v groších pražských, pod trestem ležení v Hradci Králové nad Labem nebo jinde do 5 mil od Hradce. Po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu úroků nebo jistiny na jejich škodu "v křesťanech nebo v židech".

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2053
Date: 15. říjen 1557
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, královský komorník a nejvyšší stolmistr, a jeho rukojmí Václav Haugwic z Biskupic a na Litomyšli, Jetřich Lipanský z Lipan a na Veselí a Jan Haugwic z Biskupic na Kopidlně se přiznávají Jiříkovi z Gerstorfu a na Cholticích, podkomořímu Českého království, Barboře z Ronovce, Václavu Okrouhlickému st. z Kněnic a Kryštofu Lhotskému ze Zásmuk - poručníkům dětí po Heřmanu Lhotském ze Zásmuk a těmto sirotkům k dluhu 1 566 kop 40 grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 100 kop (po 50 kopách vždy na sv. Jiří a Havla) a splatit celý dluh po výpovědi dané jednou ze stran ke sv. Havlu nebo Jiří 1/2 roku předem nebo 2 týdny po termínu, a to v groších pražských, pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 10 mil od Prahy atd. jako u ČG-L inv. č. i. 2052.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2052
Date: 18. říjen 1557
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, královský komorník a nejvyšší stolmistr, a jeho rukojmí Zděněk Meziříčský z Lomnice a na Ledči a Suda z Řenec a na Zdechovicích se přiznávají Jiříku Švábovi Tumbergarovi (Tumpergar) z Nové Vsi a jeho dědicům k starému dluhu 750 kop grošů pražských a zavazují se platit roční úrok 75 kop (po 37 1/2 kopě vždy na sv. Jiří a Havla) a splatit dluh po výpovědi dané jednou ze stran ke sv. Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem nebo 2 týdny po termínu, a to v groších českých, pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 10 mil od Prahy. Po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu úroků nebo jistiny "v křesťanech nebo židech" na jejich škodu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2054
Date: 18. říjen 1557
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, královský komorník a nejvyšší stolmistr, se přiznává Lackovi Štramberskému z Hustopeč a jeho dědicům k dluhu 500 kop grošů pražských, a zavazuje se zaplatit příštího sv. Havla nebo 2 týdny poté 100 kop s úrokem "podle nového nařízení", za rok ve stejném termínu opět 100 kop s úrokem ze sumy zbylé po první splátce atd. až do zaplacení, a to v groších pražských, pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 7 mil od Prahy, které nastoupí sám nebo (po jeho smrti) držitel jeho statků. Věřitelé mohou dluh vymáhat, jako by na to měli pergamenovou listinu s přivěšenými pečeťmi a s uvedením rukojmích.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2055
Date: 29. říjen 1557
AbstractMikuláš Pecingar z Bydžína a na /Choustníkově/ Hradišti postupuje Matěji Sudličkovi z Borovice a na Sudličkově Lhotě (Lhotce) a jeho dědicům dlužní list královského komorníka Jaroslava z Pernštejna a na Pardubicích a jeho rukojmích Václava Haugwice z Biskupic a na Litomyšli, Zikmunda z Šelnberka a Kosti na Vrchovině a Heřmana Lukavského z Lukavice na Zámrsku vydaný Mikuláši Pecingarovi a jeho dědicům na 800 kop grošů pražských.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2056
Date: 21. listopad 1557
AbstractLukáš Vetter (Fetter), královský stavební písař v Praze, vysvědčuje, že prodal arciknížeti Ferdinandovi za 1 000 tolarů (po 30 bílých groších neboli 70 krejcarech) v hotovosti své stavení, které podle králova povolení postavil svým nákladem na králem darovaném pozemku ležícím na Pražském hradě u Bílé věže mezi děkanským domem a domkem Hanuše Netzla, jinak Huetterhanse, až dolů k vnitřní hradní zdi. Kvituje arciknížete ze složené sumy, vzdává se za sebe i své dědice všech nároků na dům a slibuje arciknížete zastoupit, kdyby na něj vznášel nároky někdo jiný.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2057
Date: 24. listopad /15/57
AbstractFerdinand I, král římský, uherský a český, kurfiřtům, prelátům, šlechtě, hejtmanům, zemským fojtům a jiným úředníkům, zemským sudím, purkmistrům, šoltysům, rychtářům, měšťanům a obcím a všem poddaným: žádá je, aby povolili a umožnili svobodný průchod po zemi i po vodě a poskytli veškerou pomoc Valentinu Pluhovi (Phluegen), jehož vysílá k projednání svých záležitostí.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2058
Date: 29. listopadu 1557
AbstractJan Vilém z Šonova, rychtář v Českém Brodě, arciknížeti Ferdinandovi: oznamuje, že žádal krále o krčmu v Břežanech, postoupenou městem Brodem králi, protože král nemá ve vsi jiné zboží a pivo pro krčmu (2 sudy týdně) se nebere z Kostelce; plat z krčmy činí 1 kopu grošů ročně. O prodej platu a krčmy podal žádost komoře, žádá arciknížete o jeho povolení.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2059
Date: 10. leden 1558
AbstractFerdinand I., král římský, uherský a český, který zastavil purkmistru, konšelům a obci Rokycan proboštství pražského arcibiskupa v Rokycanech s vesnicemi a ostatním příslušenstvím, na žádost Rokycanských a na přímluvu probošta, děkana a celé kapituly kostela Pražského (hradu) slibuje, že toto proboštství nikomu neprodá, nedá ani nepovolí vyplatit a ponechá je ve správě města, které bude za to povinno chovat při kostele a faře řádné kněze, zvoníka, rektora a kantora, kteří by obstarávali bohoslužby; povoluje městu vynaložit na proboštství a faru a na zřízení špitálu pro chudé sumu do 500 kop grošů. Tato suma jim spolu s původní bude vrácena, kdyby král, arcibiskup nebo probošt, který by tu chtěl sídlit, vyplatili proboštství a jeho statky, což však mohou učinit jen k svému vlastnímu držení.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2060
Date: 14. leden 1558
AbstractFerdinand I., král římský, uherský a český, jemuž Václav Pelka z Bořislavic na Urbanowicích půjčil a k rukám hejtmana opolského a ratibořského knížectví Hanuše z Oppersdorfu (Oppersdorfera) na opolském zámku vyplatil 1 250 tolarů, zastavuje Václavovi a jeho dědicům v této sumě ves Mechnica (Mechnicz) v kozelském kraji se vším příslušenstvím včetně platů příštího sv. Jiří na dobu 4 let. Po jejich uplynutí ji může král (i s platy na sv. Jiří po 4 letech) vyplatit, neučiní-li to, zůstává mu právo výplaty vždy na sv. Jiří každý další rok; výpovědní lhůta rok předem. Při novém zastavování po výplatě má Václav přednostní právo, bude-li chtít dát tolik, co jiní zájemci, jinak (za nižší sumu) nikoli. Hejtmanu opolského a ratibořského knížectví, jeho místodržícímu a všem tamním poddaným se nařizuje zástavní práva Václava a jeho dědiců respektovat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2061
Date: 17. leden /15/58
AbstractFerdinand I., král římský, uherský a český, vydává záznam dohody, kterou uzavřel s Fabiánem z Schönaichu na Witkówu (Wittichendorff) o vsi Jablonów (Schonborn), Brzeznica (Brisnitz), Stanów (Rennssdorff), Dragowina (Newwald), Przybymierz (Reichenpach), Klepina (Klein Kleppen) a Karczówka (Khalkhreutt) a o několik sedláků v Sobolicích (Zedlstorff) a Stara Kopernia (Kupper) v Zaháňsku (Sagan), patřící klášteru v Zagani, se všemi právy včetně lovu divoké zvěře: král má Fabiánovi tyto vsi a lidi na sv. Jiří /15/58 nebo do 14 dnů poté postoupit na 4 roky do dědičné zástavní držby; po 4 létech má král nebo klášter právo je vyplatit po výpovědi dané 1/2 roku předem. Fabián se zavázal půjčit králi 100 tolarů nebo 100 kop míš. za každých 5 (při stoupajícím a klesajícím výnosu za každých 8) tol.či kop míš. ročního výnosu těchto statků, přičemž se vyjde z urbáře zaslaného opatem zaháňského kláštera české komoře a Fabián zaplatí vypočtenou částku o květné neděli místodržícímu (?) ve Slezsku. Protože v důsledku držby /statků/ braniborským markrabím Jiřím Fridrichem není možno přímo stanovit výnosy, bude Fabián povinen po postoupení statků a jejich odhadu dvěma královskými komisaři doplatit zbytek podle toho, stanoví-li se 100 tolarů na 5 nebo 8 tolarů ročního výnosu; stanoví se, jak odhadnout obilí. Spor mezi Fabiánem, jeho úředníky a poddanými těchto vsí a ostatními obyvateli a poddanými v Zaháňsku mají rozhodnout nejstarší mužové z knížectví podle zvyklostí. Král mu na tyto statky a lidi a na sumu zaplacenou nejprve i dodatečně po odhadu vystaví zástavní list. Při další zástavě či prodeji (po 4 letech) má Fabián přednostní právo.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1557 - 1558next >