useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1579 - 1580next >
Charter: 2807
Date: 9. září 1579
AbstractLinhart ze Štampachu na Ahníkově (Hegennstorff) a Libouši (Lübisch) a Mikuláš Vitzthum z Eckstadtu na Hoře sv. Kateřiny (S. Kattarinaberg) uzavírají smlouvu mezi Bohuslavem Felixem z Hasištejna a Lobkovic na Chomutově (Commetaw) , Líčkově (Litzschka), Felixburgu (Felixpurg) a Červeném Hrádku (Rottennhaus), nejvyšším zemským komořím v Českém království, a mezi Rudolfem z Karlovic i na místě dědiců statků po Kryštofu z Karlovic patřících kdysi k Červenému Hrádku: Rudolf prodává a povoluje Bohuslavu Felixovi svobodné právo průhonu dobytka přes pozemkypo otci patřící k Červenému Hrádku; Bohuslav však nesmí na těchto statcích působit žádné škody na lesích, polích a lukách, dojde-li k ním přece, mají být uhrazeny (podle posouzení rychtářů). Bohuslav nadto odpustil Rudolfovi část 1) ze sumy 1 000 tol., kterou jeho otec Kryštof zůstal Bohuslavovi dlužen z povinné čtvrtiny chomutovského cla za provážený kamenec, již měl Bohuslavovi jako majiteli panství odvádět; zbytek 1) má Rudolf zaplatit v termínu, který se ještě dohodne. Zároveň se uvolňují všechny zadržené částky k úhradě platů.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2809
Date: 18. září 1579
AbstractAlbrecht, falckrabě rýnský, vévoda horno- a dolnobavorský, vévoda pruský, štětínský, pomořanský, krnovský a purkrabí norimberský a kníže rujanský, oba jako poručníci syna zemřelého strýce a bratrance Ludvíka Jindřicha, lantkrabího leuchtenberského, Jiřího Ludvíka, vysvědčují, že téhož dne přijali jeho jménem od císaře Rudolfa jako českého krále a od české koruny prostřednictvím zmocněnců doktora práv Oldřicha z Milen a Hanuše z Neuhaussen léna české koruny - zámek Pleystein, jez na /řece/ Pfreimt (Pfreumbdt) u lesa řečeného Vorach a všechno dřevo tam, pastvu a obilí na "Lueger" (Lunger) forst", minci, již měli leuchtenburští lantkrabí lénem od předchozích králů, zvláště Karla /IV./, leníky a statky na Loketsku (Elbogner Craiss), což vše jsou knížecí léna, dále zámek Wernberg (kdysi svobodný a podrobený kdysi Nothafty Karlu /IV./ a koruně jako léno, které pak Ferdinand /I./ udělil Hanuši Adamu Wispeckovi, od něhož je koupil lantkrabí Jan a zdědili lantkrabí Jiří a Ludvík Jindřich), dále tvrz a ves Neudorf (an der Nab) u Luhe (Lueg) a tvrz a ves Glaubendorf, vše podle znění vydaného lenního listu; jejich zmocněnci složili na tato léna přísahu věrnosti králi a koruně.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2810
Date: 1. říjen /15/79
AbstractRudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, jemuž Konstantin Magnus na dobu 1 roku na 65% úrok půjčil a k rukám dvorního celmistra Petra Hakla (Hägkhls) vyplatil 20 000 tolarů (po 70 krejcarech), slibuje Magnusovi tuto sumu i s úrokem v daném termínu zaplatit a staví mu jako ručitele purkmistra a radu města Plzně (Pilsen). Ti ručení přijímají a zavazují se v případě, že císař nezaplatí, složit na Konstantinovo napomenutí dlužnou sumu, úrok i úhradu škod; jinak se Konstantin může hojit na jejich statcích. Toto jejich prohlášení má platnost, jako kdyby byl na věc vydán dlužní list v české řeči podle zvyků pražské kanceláře.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2811
Date: 6. říjen 1579
AbstractJiřík Měšíček, sídlem na Novém Městě pražském, který prodal pro čihadlo v nové oboře pletenou síť za 13 tolarů, načež byla obarvena na zeleno Václavem Chrudimským za 2 tolary, kvituje stavebního písaře Pražského hradu Michala Kheka (Keckha) ze Schwarzbachu z částky 15 tolarů, kterou jim oběma vyplatil. Protože oba neumějí psát a nemají pečeť, dali kvitanci vyhotovit a zpečetit novým oborníkem Ambrožem Ferrem, který prohlašuje, že přijal síť a byl přítomen výplatě peněz stavebním písařem oběma jmenovaným.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2812
Date: 8. říjen 1579
AbstractMěšťan a člen menší rady v Norimberce (Nurmberg) Hanuš Jakub Haller z Hallersteinu, jehož purkmistr a rada v Norimberce ustanovili po smrti radního Sebalda Hallera z Hallersteinu "nositelem lén" udělených městu císařem Rudolfem II. a českou korunou (spolu s druhým "nositelem" - radním Klementem Volckhamerem), vyznává, že z této funkce téhož dne přijal s císařovým souhlasem jménem města léna Lauf, Hersbruck, město a zámek Heideck, město Velden se zámkem a městečkem Gräfenberg, městečko Betzenstein (Petzenstein), hrady Reicheneck, Hohenstein, Stierberg, Hauseck, Wildenfels, se všemi právy, cly, platy, ochranu klášterů, zvláště fojtství proboštství kláštera Bergen, vše podle lenních listů Ferdinanda /I./, Maximiliána /II./ aj. králů, a zavazuje se jménem města věrností a poslušností císaři jako českému králi a koruně.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2814
Date: 17. říjen /15/79
AbstractAmbrož Ferre, zahradník (oborník), potvrzuje, že přijal od stavebního písaře Pražského hradu Michala Kheka ze Schwarzbachu na svou mzdu /za práce/ při zřizování nové obory 40 tolarů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2813
Date: 17. říjen /15/79
AbstractGregori Jan /sic!/, cihlář, potvrzuje, že za cihly a vápno dodané na /stavbu/ budovy v nové oboře obdržel od stavebního písaře Pražského hradu Michala Kheka ze Schwarzbachu 40 tolarů v hotovosti.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2815
Date: 20. říjen /15/79
AbstractHanuš Aicher, kameník (Steinprecher) potvrzuje, že přijal od stavebního písaře Pražského hradu Michala Kheka ze Schwarzbachu za práce při zřizovánínové obory 20 tolarů 18 krejcarů a 2 bílé peníze.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2816
Date: 27. říjen /15/79
AbstractPurkmistr a rada města Trutnova, jimž císař schválil koupi dvora (Meierhoff) patřícího k trutnovskému zámku a povolil dědičně si ponechat pole tohoto dvora, rozdělená mezi měšťany, a dát si je intabulovat s podmínkou, že zaplatí dluhy koupí dvora vzniklé a budou svým nákladem udržovat zámek, mlýn, jezy a náhony (wühren und fluten), slibují za sebe i za své nástupce tyto podmínky dodržovat a náklady hradit z výnosu mlýna a cla, jak je to obsaženo v dohodě uzavřené s komorou.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2817
Date: 17. prosinec 1579
AbstractJetřich ze Schwendi, nejvyšší jegrmistr Českého království, a Hendrych Štampach ze Štampachu a na Hostivici jako komisaři obnovují meze mezi pozemky císaře patřícími k (Hrádku) Křivoklátu a Hertvíka Žejdlice ze Schönfeldu náležejícími k Lánům: ponechávají vytyčení mezí předešlými komisaři a vytyčují je dále k mezníku u cesty nad Filipovou loukou a dále k popsaným mezníkům k louce řečené Lísková, podle mýta čili lesa (připadá k Lánům, Lísková ke Křivoklátu) a dubu na loučce (vše nahoru od dubu patří k Lánům, dolů Křivoklátu s výjimkou kusu vyklučeného Černým z Lánů, který mu má zůstat za plat 1 groš o novém létě na Křivoklát). Od dubu jde mez až k cestě přes Jirkovskou louku k Lánům, odkud jde nahoru les daný Hertvíkovi náhradou za kus postoupený u Filipovské louky, a dále podle mezníků až k žilinským gruntům. Dřevo svezené ze sporných míst křivoklátským fořtmistrem na císařské pozemky si Hertvík může zase odvézt.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2818
Date: 17. prosinec 1579
AbstractViz č. i. 2817.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2819
Date: 20. prosinec 1579
AbstractOsvald ze Schönfeldu na Encovanech, císařský rada a sekretář českého království, jemuž císař Rudolf II. uza jeho služby vydal jistotu s rukojmími na sumu 1500 kop grošů českých s pololetní výpovědí a s datem 16. října /15/79, slibuje za sebe i za své dědice tuto sumu od data jistoty po dva roky nevymáhat.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2820
Date: 30. prosinec 1579
AbstractWolf Gothard Pergler z Perglasu na Tedražicích, Diviš Březský z Ploskovic a na Mačicích, Václav Tomek z Čejkov a na Dlouhé Vsi a Šebestián, jinak Bastl, svobodník z Březí (Pyrgu) a v Hartmanicích uzavírají mezi Albrechtem z Žeberka a na Prostředním Krušci a purkmistrem, konšeli, staršími na místě obce města Kašperské Hory (Pergkreychnssteyna) kupní smlouvu: Albrecht prodává městu ves Radešov (Radessowy) s krčmou, mlýnem, strouhou, řekou a se vším příslušenstvím podle vydaných register za 1450 kop míšeňských; část té sumy splatí město tak, že Albrechta zastoupí u jím určených věřitelů a poté mu vyplatí 100 kop; Albrecht jim nato ves postoupí a město mu zaplatí vybrané svatojiřské platy; na sumu zbylou po zastoupení u věřitelů a složení 100 kop vydá město na sv. Jiří jistotu s rukojmími. Do sv. Jiří bude ves vložena městu do desk s klauzulí o správě. Albrecht si vyhradil poddané Jiříka Čeha, jeho bratra Jana v Horažďovicích, Matěje a Aničku - děti zemřelého Linharta Mužíka, Martina Miertla a Bolparu, děti zemřelého Vítka a Markytu, dceru po Janu Čechovi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2821
Date: 8. leden /15/80
AbstractPurkmistr a rada města Ústí n. L. (Aussig an der Elbe) vysvědčují, že Matouš Bílek (Bilke) byl nějakou dobu varhaníkem v jejich kostele, konal svoji práci dobře a řádně se choval. Doporučují ho dále všem.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2822
Date: 12. leden 1580
AbstractHejtman moravského markrabství Hanuš Haugwic z Biskupic na Račicích a Chropyni z nařízení císaře Rudolfa II. uzavírá mezi převorem Augustinem Klementinem a konventem kláštera sv. Tůmy u Brna a podkomořím moravského markrabství Mikulášem z Hrádku na Nových Zámcích (Novém zámku) smlouvu: převor zastavuje Mikuláši a jeho dědicům ves Čechyni za stejných podmínek a ve stejné sumě, jak ji podle slouvy uzavřené v Brně 9. března 1558 třemi královskými komisaři zastavil tehdejší převor Jan a konvent Závišovi z Víckova na Boleradicích (Polehradicích) (viz č. i. 2080); zástava přešla ze Záviše na jeho strýce a dědice Přemka z Víckova na Bystřici pod Hostýnem, dále na bratry Jindřicha a Zikmunda ze Zástřizl, na Jana Martinkovského z Roseče a na Litenčicích a od něho byla převedena na Mikuláše z Hrádku při prodeji Nových Zámků. Vyplatí-li král nebo převor Mikulášovi a jeho dědicům zástavní sumu 562 zlatých uherských a 656 zlatých v tolarech, budou povinni ves i s platy vrátit klášteru. Platí podmínka předchozí smlouvy o odběru piva poddanými z klášterních vsí Kozlany, Bohaté Málkovice a Hvězdlice (Wiezlicze) po dobu zástavy Čechyně; nyní mají brát pivo z novouámeckého Mikulášova pivovaru. Smlouva se má odeslat císaři k potrvzení; byla vyhotovena dvojmo - pro obě strany.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2823
Date: 20. leden 1580
AbstractLudvík, vévoda württemberský, potvrzuje, že obdržel od krále Rudolfa II. a České koruny v léno ve Württembersku ležící hrady a města Neuburg (Newenbürg), Beilstein (Beylstein), Lichtenberg (Liechtenberg) a Bottwar (Botwar) prostřednictvím svých vyslanců Baltazara von Karpfen a Asvera Allinga a skládá lenní slib.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2824
Date: 25. leden /15/80
AbstractHertvík Žejdlic ze Schönfeldu císaři /Rudolfu II./ oznamuje, že císařští komisaři - nejvyšší jegrmistr Českého království Jetřich ze Schwendi (Schwendy) a Hendrych Štampach - obnovili hranice mezi pozemky císaře patřícími k Hrádku Křivoklátu a jeho Lánskými pozemky, a kde bylo potřeba, přidáním a ubráním pozemků meze vyrovnali, jak je to ve spise zaslaném v jednom exempláři komoře a v druhém exempláři ponechaném jemu.Ač mu toto vymezení není k zvláštnímu užitku, přece žádá císaře o sdělení, chce-li je přijmout a ratifikovat, aby se podle toho mohl zařídit.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2825
Date: 27. leden 1580
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, zapisuje nejvyššímu kancléři Českého království Vratislavovi z Pernštejna na Tovačově a Litomyšli a jeho dědicům za služby prokázané císaři Maximiliánovi /II./ i jemu za škody při tom utrpěné 25 000 zlatých rýnských (po 60 krejcarech, krejcar po 3 bílých penězích), jež mu mají být zaplaceny z prvních odúmrtí, pokut a konfiskací, které císaři připadnou a nebyly dříve přislíbeny jinému. Do vyplacení této sumy má z ní pobírat 5% úrok (po polovině na sv. Jiří a Havla) z rentmistrovského úřadu. Radům české komory nařizuje, aby u správce rentmistrovského úřadu zařídili správné vyplácení úroků a aby dbali o včasné zaplacení celé sumy. Potom se tato listina vrátí komoře.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2826
Date: 1. únor /15/80
AbstractOpat Jan Mára a převor Matouš Čech jménem konventu kláštera P. Marie a sv. Karla na Novém Městě pražském vydávají dekret Anně, manželce Jana Sybmbeybera, měšťance staroměstské, na místě její dcery z prvního manželství s Václavem Strniskou - Markéty 1): pro protivenství, jež obě působí klášteru, a přivlastňování si klášterních gruntů a dědin se oběma a jejich služebníkům, čeledínům, nádeníkům a vinařům zakazuje pobyt na klášterních gruntech a jejich užívání (kromě svobodných cest). Týká se to jmenovitě vinice o rozloze 6 strychů, kterou kdysi opat Mikuláš a konvent vysadili pod roční plat 2 1/2 kopy grošů českých jejich předkům Šimonovi z Tišňova na místě jeho strýců Adama a Zikmunda z Tišňova a připadla Mikuláši a konventu zpět od Šimona pro zadržený plat.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2827
Date: 20. únor 1580
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, jako moravský markrabě na žádost Augustina Klementina, převora, a konventu kláštera sv. Tůmy u Brna, a Mikuláše z Hrádku na Nových Zámcích (Novém Zámku), podkomořího moravského markrabství, konfirmuje inzerovanou smlouvu o zástavu vsi Čechyně, uzavřenou mezi nimi hejtmanem moravského markrabství Hanušem Haugwicem z Biskupic na Račicích a Chropyni 12. ledna 1580 v Olomouci (viz. č. i. 2822).

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2828
Date: 25. únor 1580
AbstractPurkmistr a rada města Těšína vidimují na žádost fojta, starších a celé obce vsi Životice (Ziboticz) inzerované rozhodnutní hejtmana, pánů a rytířstva učiněné na králův příkaz ve sporu životických lidí patřících ke Štramberku s vrchností - panem Bedřichem z Žerotína na Štramberce - o roboty: Životičtí doložili listem s pečetí bývalého majitele Štramberku Lacka z Hustopeč, že jim Lacek prominul roboty za plat 3 bílých hřiven vždy o Vánocích. Protože Lacek při prodeji zboží zemřelému Bedřichovu strýci Bernartovi ze Žerotína uvedl ve správním listě, že lidi prodává "se spravedlivými robotami", a Bernart od nich bral místo roboty plat, je i Bedřich povinen to takto udržovat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2829
Date: 2. březen 1580
AbstractKryštof z Althanu a Goldburgu na Murstetten (Muerstetten), prezident dvorské komory, jemuž spolu s jeho bratry Eustachem a Wolfem Vilémem císař prodal jednoho leníka ve vsi Raztely (Rastelij) a tři poddané ve vsi Pohoří, kteří dříve patřili k panství Příbram, a to za 120 kop grošů míšeňských do dědičného vlastnictví, a povolil dát si je vložit do zemských desk, slibuje, že v případě opětného prodeje těchto čtyř lidí je nabídnou přednostně císaři za tutéž sumu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2830
Date: 5. březen 1580
AbstractVilém Oppersdorf starší z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, nejvyšší mincmistr Českého království, a Urban Pfefferkorn z Ottobachu, výběrčí posudného v Pražských městech, jako císařští komisaři z císařova nařízení uzavírají s Janem Předborským z Předboře na /Novém/ Studenci smlouvu, jíž jemu a jeho dědicům prodávají do dědičného vlastnictví zástavní vsi v Čáslavském a Chrudimském kraji, jež nyní drží Jan Kustoš ze Zubří a z Lipky, který se uvolil postoupit je proti vyplacení zástavní sumy: Spálava, Chloumek, Zubří, Barovice (Baworowicze), Křemenice, Kameničky, Nehodovka s dvory, krčmami, výnosy, platy a robotami podle register vydaných Předborským, se vším příslušenstvím, jak to Jan Kustoš koupil od Hynka, bratra Jana Předborského, a to za 858 kop 32 grošů českých 3 1/2 peníze. Jan Kustoš si na těchto vsích dal deskově zapsat zástavní sumu 700 kop grošů českých, kterou mu Předborský má na sv. Havla při postupování vsí složit u desk a Kustoš ji nesmí vyzdvihnout až do skutečného postoupení vsí. Zbylou sumu 158 kop 32 grošů 3 1/2 peníze zaplatí Předborský po postoupení vsí na sv. Havla. Císař mu vsi vloží do trhových kvaternů zemských desk jako dědičné, nikoli duchovní nebo zápisné statky, a dá je vymazat z památných kvaternů zápisných statků a zpraví je svými královskými statky. Kdyby Předborský nezaplatil, uváže se císař v držbu vsí a může je prodat jinému. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro Jana Předborského a pro komoru.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2831
Date: 5. březen 1580
AbstractTaxa vsí Spálava, Chloumek, Zubří, Barovice, Křemenice (Krzenicze), Kameničky a Nehodovka (Nehodkov), jež drží zástavou Jan Kustoš ze Zubří a jež se s císařovým povolením odprodávají dědičně Janu Předborskému z Předboře na /Novém/ Studenci: platy od 31 poddaných činí 9 kop 6 grošů 4 peníze, roboty 2 kopy 29 grošů, kuřata 2 kopy 51 grošů, plat v obilí 2 kopy 2 groše 5 1/2 peníze, z rychty 3 groše 5 peněz, desátek (thuen zins) 3 groše, celkem 16 kop 36 grošů 1/2 peníze, v přepočtu pro prodej 581 kop 2 groše 3 1/2 peníze. Lesy se odhadují na 50 kop, šenk piva 227 kop 30 grošů, celkem 858 kop 32 grošů 3 1/2 peníze, 700 kop se sráží jako zástavní suma, Předborský má zaplatit na sv. Havla /15/80 - 158 kop 32 grošů 3 1/2 peníze.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2832
Date: 5. březen 1580
AbstractVilém Oppersdorf z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, nejvyšší mincmistr Českého království, a Urban Pfefferkorn z Ottobachu, výběrčí posudného v Pražských Městech, jako císařští komisaři z císařova nařízení uzavírají s Janem Předborským z Předboře na /Novém/ Studenci smlouvu, jíž jemu a jeho dědicům prodávají do dědičného vlastnictví jeho zástavní vsi v Čáslavském kraji - Lhůta (Lhotu Ssimkowu ginak Diwudczkowu), Horní a Dolní Vestec, Kladruby (Kladeruby), Štěpánov, Podmoklany, Branišov, Sloupno, Lány, Hudeč, zápisný majetek v /Horním/ Studenci, Údavy s výsadní rychtou a Stružinec s příslušenstvím, Údavským rybníkem, krčmami, platy a robotami podle register vydaných Janovi Předborskému od komisařů, a to za 2 619 kop 7 grošů 3 1/2 peníze českých, z nichž si má srazit zástavní sumu 1 350 kop a zbytek zaplatit po 634 kopách 33 groších 5 penězích na sv. Jiří a Havla /15/80 nebo dva týdny poté. Císař mu má tyto vsi vložit do trhových kvaternů zemských desk jako dědičné, nikoli zástavní nebo duchovní statky, vyškrtnout z památných kvaternů zápisných statků a zpravit svými statky v Českém království. Při nezaplacení mu císař vyplatí zástavní sumu a částku již složenou a uváže se v držbu zboží sám a může je prodat jinému.Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a Jana Předborského.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2833
Date: 5. březen 1580
AbstractTaxa vsí Lhůta (Lhoyt), Lány, Horní a Dolní Vestec, Kladruby, Štěpánov, Sloupno, Podmoklany, Branišov, Hudeč, Údavy (Audow) a Stružinec, které drží Jan Předborský: Platy od 61 poddaných činí 31 kop 16 grošů 2 1/2 peníze, roboty 6 kop 3 groše, kuřata 4 kopy 15 grošů, vejce 33 grošů, oves 2 kopy 41 grošů 1 1/2 peníze, plat z rychty 44 grošů, celkem 45 kop 37 grošů 1/2 peníze, v přepočtu pro prodej 1596 kop 37 grošů, 3 1/2 peníze, lesy 300 kop, louka 35 kop, Údavský rybník 250 kop, šenk piva 437 1/2 kopy, celkem 2 619 kop 7 grošů 3 1/2 peníze, z nichž se odečítá zástavní suma 1 350 kop a zbývá doplatit 1 269 kop 7 grošů 3 1/2 peníze (po 634 kopách 33 groších 5 penězích na sv. Jiří a Havla).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2835
Date: 10. březen 1580
AbstractTaxa vsí Hněvkovice a Světlice prodávaných Janu Jiřímu z Říčan na Humpolci: platy od 19 poddaných činí ročně 17 kop 57 1/2 grošů, platy v žitě 2 kopy 9 grošů 2 1/2 peníze, v ovse 1 kopu 4 groše 4 1/2 peníze, kuřata 10 grošů 3 1/2 peníze, celkem 21 kop 22 grošů, při prodeji přepočteno na 747 kop 50 grošů, lesy odhadnuty na 200 kop, šenk piva na 182 kopy, celkem 1 129 kop 50 grošů, zaokrouhleno na 1200 kop (70 kop 10 grošů má císař k dobru), z nichž se odčítá zástavní suma 650 kop a 550 kop se doplatí (po 275 na sv. Jiří a Havla).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2834
Date: 10. březen 1580
AbstractVilém Oppersdorf st. z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, nejvyšší mincmistr Českého království, a Urban Pfefferkorn u Ottobachu, výběrčí posudného v Pražských Městech, jako císařští komisaři uzavírají z císařova nařízení s Janem Jiřím z Říčan a na Orlíku (nad Humpolcem) smlouvu, jíž jemu a jeho dědicům prodávají do dědičného vlastnictví jeho zástavní vsi v Čáslavském kraji - Hněvkovice s krčmou, Světlice s šenkem, s kmetcími dvory, platem a vším příslušenstvím podle register vydaných Janovi komisaři, a to za 1 200 kop grošů českých, z nichž si má srazit zástavní sumu 650 kop a zbytek zaplatit po 275 kopách na sv. Jiří a Havla nebo dva týdny poté. Císař má nato vložit vsi Janu Jiřímu do trhových kvaternů zemských desk jako dědičné, nikoli duchovní a zápisné, vyškrtnout je z památných kvaternů zápisných statků a spravit svými královskými statky. Při nezaplacení mu císař vrátí zástavní sumu a zaplacenou částku a uváže se sám v držbu vsí. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro Jana Jiřího a komoru.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2836
Date: 11. březen 1580
AbstractVilém Oppersdorf st. z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, nejvyšší mincmistr Českého království, a Urban Pfefferkorn z Ottobachu, výběrčí posudného v Pražských Městech, jako císařští komisaři uzavírají na císařovo poručení s Bořivojem Nepoliským ze Zachrašťan a na Snětu smlouvu, jíž mu prodávají do dědičného vlastnictví jeho /zástavní/ vsi v Čáslavském kraji - Snět s mlýnem, výsadní krčmou a kusem řeky Sázavy, /Dolní/ Rápotice s šenkem a vším příslušenstvím i se Snětským potokem s oběma břehy na území Snětských pozemků, s robotami, podacím ve Snětu atd. a platy ve vsi Loket, vše podle register vydaných Bořivojovi komisaři, a to za 1 601 kopu 47 grošů 1 peníz český, z nichž si má srazit zástavní sumu 1 185 kop a zbytek doplatit po 208 kopách 23 groších 4 penězích na sv. Jiří a Havla /15/80 nebo dva týdny poté. VCísař potom vloží Bořivojovi tato zboží jako dědičná do trhových kvaternů zemských desk, dá je vyškrtnout z památných kvaternů zápisných statků a spraví je svými statky v království. Při nezaplacení vrátí císař Bořivojovi zástavní sumu a zaplacenou částku a uváže se sám v držbu zboží. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro Bořivoje a komoru.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2837
Date: 13. březen 1580
AbstractVilém Oppersdorf st. z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, nejvyšší mincmistr Českého království, a Urban Pfefferkorn z Ottobachu, výběrčí posudného v Pražských Městech, jako císařští komisaři z nařízení císaře uzavírají s Všeslavem Strojetickým ze Strojetic na Dolních Kralovicích smlouvu, jíž jemu a jeho dědicům prodávají do dědičného vlastnictví jako zástavní statky - městečko Dolní Kralovice s krčmami, domy atd., vsi Příseka a Střítež a ve vsi Brzoticích zástavní majetek s příslušenstvím, platy, rybníkem a mlýnem, masnými krámy v Kralovicích, kostelním podacím atd., (podle register vydaných Všeslavovi komisaři) za 1 538 kop 3 1/2 grošů českých, z nichž si má srazit zástavní sumu 800 kop a na sv. Jiří a Havla /15/80 nebo dva týdny po těchto termínech zaplatit po 369 kopách 1 groši 5 penězích a 1 haléři. Císař má Všeslavovi dát vložit toto zboží do trhových kvaternů zemských desk jako dědičné, nikoli zápisné nebo duchovní statky a vymazat z památných kvaternů zápisných statků, a spravit královskými statky. Nezaplatí-li Všeslav, císař mu vrátí zástavní sumu a dosud zaplacenou částku a uváže se v držbu městečka i vsí. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a pro Všeslava.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2838
Date: 17. březen /15/80
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, jako moravský markrabě vydává zlatníku Tomáši Foglhuberovi na dobu jednoho roku glejt a nařizuje všem poddaným Českého království a moravského markrabství, zvláště purkmistru a konšelům města Ivančic (Ewanczicz) glejt zachovávat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1579 - 1580next >