Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 2807
Date: 9. září 1579
Abstract: Linhart ze Štampachu na Ahníkově (Hegennstorff) a Libouši (Lübisch) a Mikuláš Vitzthum z Eckstadtu na Hoře sv. Kateřiny (S. Kattarinaberg) uzavírají smlouvu mezi Bohuslavem Felixem z Hasištejna a Lobkovic na Chomutově (Commetaw) , Líčkově (Litzschka), Felixburgu (Felixpurg) a Červeném Hrádku (Rottennhaus), nejvyšším zemským komořím v Českém království, a mezi Rudolfem z Karlovic i na místě dědiců statků po Kryštofu z Karlovic patřících kdysi k Červenému Hrádku: Rudolf prodává a povoluje Bohuslavu Felixovi svobodné právo průhonu dobytka přes pozemkypo otci patřící k Červenému Hrádku; Bohuslav však nesmí na těchto statcích působit žádné škody na lesích, polích a lukách, dojde-li k ním přece, mají být uhrazeny (podle posouzení rychtářů). Bohuslav nadto odpustil Rudolfovi část 1) ze sumy 1 000 tol., kterou jeho otec Kryštof zůstal Bohuslavovi dlužen z povinné čtvrtiny chomutovského cla za provážený kamenec, již měl Bohuslavovi jako majiteli panství odvádět; zbytek 1) má Rudolf zaplatit v termínu, který se ještě dohodne. Zároveň se uvolňují všechny zadržené částky k úhradě platů.
Charter: 2809
Date: 18. září 1579
Abstract: Albrecht, falckrabě rýnský, vévoda horno- a dolnobavorský, vévoda pruský, štětínský, pomořanský, krnovský a purkrabí norimberský a kníže rujanský, oba jako poručníci syna zemřelého strýce a bratrance Ludvíka Jindřicha, lantkrabího leuchtenberského, Jiřího Ludvíka, vysvědčují, že téhož dne přijali jeho jménem od císaře Rudolfa jako českého krále a od české koruny prostřednictvím zmocněnců doktora práv Oldřicha z Milen a Hanuše z Neuhaussen léna české koruny - zámek Pleystein, jez na /řece/ Pfreimt (Pfreumbdt) u lesa řečeného Vorach a všechno dřevo tam, pastvu a obilí na "Lueger" (Lunger) forst", minci, již měli leuchtenburští lantkrabí lénem od předchozích králů, zvláště Karla /IV./, leníky a statky na Loketsku (Elbogner Craiss), což vše jsou knížecí léna, dále zámek Wernberg (kdysi svobodný a podrobený kdysi Nothafty Karlu /IV./ a koruně jako léno, které pak Ferdinand /I./ udělil Hanuši Adamu Wispeckovi, od něhož je koupil lantkrabí Jan a zdědili lantkrabí Jiří a Ludvík Jindřich), dále tvrz a ves Neudorf (an der Nab) u Luhe (Lueg) a tvrz a ves Glaubendorf, vše podle znění vydaného lenního listu; jejich zmocněnci složili na tato léna přísahu věrnosti králi a koruně.
Charter: 2810
Date: 1. říjen /15/79
Abstract: Rudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, jemuž Konstantin Magnus na dobu 1 roku na 65% úrok půjčil a k rukám dvorního celmistra Petra Hakla (Hägkhls) vyplatil 20 000 tolarů (po 70 krejcarech), slibuje Magnusovi tuto sumu i s úrokem v daném termínu zaplatit a staví mu jako ručitele purkmistra a radu města Plzně (Pilsen). Ti ručení přijímají a zavazují se v případě, že císař nezaplatí, složit na Konstantinovo napomenutí dlužnou sumu, úrok i úhradu škod; jinak se Konstantin může hojit na jejich statcích. Toto jejich prohlášení má platnost, jako kdyby byl na věc vydán dlužní list v české řeči podle zvyků pražské kanceláře.
Charter: 2811
Date: 6. říjen 1579
Abstract: Jiřík Měšíček, sídlem na Novém Městě pražském, který prodal pro čihadlo v nové oboře pletenou síť za 13 tolarů, načež byla obarvena na zeleno Václavem Chrudimským za 2 tolary, kvituje stavebního písaře Pražského hradu Michala Kheka (Keckha) ze Schwarzbachu z částky 15 tolarů, kterou jim oběma vyplatil. Protože oba neumějí psát a nemají pečeť, dali kvitanci vyhotovit a zpečetit novým oborníkem Ambrožem Ferrem, který prohlašuje, že přijal síť a byl přítomen výplatě peněz stavebním písařem oběma jmenovaným.
Charter: 2812
Date: 8. říjen 1579
Abstract: Měšťan a člen menší rady v Norimberce (Nurmberg) Hanuš Jakub Haller z Hallersteinu, jehož purkmistr a rada v Norimberce ustanovili po smrti radního Sebalda Hallera z Hallersteinu "nositelem lén" udělených městu císařem Rudolfem II. a českou korunou (spolu s druhým "nositelem" - radním Klementem Volckhamerem), vyznává, že z této funkce téhož dne přijal s císařovým souhlasem jménem města léna Lauf, Hersbruck, město a zámek Heideck, město Velden se zámkem a městečkem Gräfenberg, městečko Betzenstein (Petzenstein), hrady Reicheneck, Hohenstein, Stierberg, Hauseck, Wildenfels, se všemi právy, cly, platy, ochranu klášterů, zvláště fojtství proboštství kláštera Bergen, vše podle lenních listů Ferdinanda /I./, Maximiliána /II./ aj. králů, a zavazuje se jménem města věrností a poslušností císaři jako českému králi a koruně.
Charter: 2814
Date: 17. říjen /15/79
Abstract: Ambrož Ferre, zahradník (oborník), potvrzuje, že přijal od stavebního písaře Pražského hradu Michala Kheka ze Schwarzbachu na svou mzdu /za práce/ při zřizování nové obory 40 tolarů.
Charter: 2813
Date: 17. říjen /15/79
Abstract: Gregori Jan /sic!/, cihlář, potvrzuje, že za cihly a vápno dodané na /stavbu/ budovy v nové oboře obdržel od stavebního písaře Pražského hradu Michala Kheka ze Schwarzbachu 40 tolarů v hotovosti.
Charter: 2815
Date: 20. říjen /15/79
Abstract: Hanuš Aicher, kameník (Steinprecher) potvrzuje, že přijal od stavebního písaře Pražského hradu Michala Kheka ze Schwarzbachu za práce při zřizovánínové obory 20 tolarů 18 krejcarů a 2 bílé peníze.
Charter: 2816
Date: 27. říjen /15/79
Abstract: Purkmistr a rada města Trutnova, jimž císař schválil koupi dvora (Meierhoff) patřícího k trutnovskému zámku a povolil dědičně si ponechat pole tohoto dvora, rozdělená mezi měšťany, a dát si je intabulovat s podmínkou, že zaplatí dluhy koupí dvora vzniklé a budou svým nákladem udržovat zámek, mlýn, jezy a náhony (wühren und fluten), slibují za sebe i za své nástupce tyto podmínky dodržovat a náklady hradit z výnosu mlýna a cla, jak je to obsaženo v dohodě uzavřené s komorou.
Charter: 2817
Date: 17. prosinec 1579
Abstract: Jetřich ze Schwendi, nejvyšší jegrmistr Českého království, a Hendrych Štampach ze Štampachu a na Hostivici jako komisaři obnovují meze mezi pozemky císaře patřícími k (Hrádku) Křivoklátu a Hertvíka Žejdlice ze Schönfeldu náležejícími k Lánům: ponechávají vytyčení mezí předešlými komisaři a vytyčují je dále k mezníku u cesty nad Filipovou loukou a dále k popsaným mezníkům k louce řečené Lísková, podle mýta čili lesa (připadá k Lánům, Lísková ke Křivoklátu) a dubu na loučce (vše nahoru od dubu patří k Lánům, dolů Křivoklátu s výjimkou kusu vyklučeného Černým z Lánů, který mu má zůstat za plat 1 groš o novém létě na Křivoklát). Od dubu jde mez až k cestě přes Jirkovskou louku k Lánům, odkud jde nahoru les daný Hertvíkovi náhradou za kus postoupený u Filipovské louky, a dále podle mezníků až k žilinským gruntům. Dřevo svezené ze sporných míst křivoklátským fořtmistrem na císařské pozemky si Hertvík může zase odvézt.
Charter: 2819
Date: 20. prosinec 1579
Abstract: Osvald ze Schönfeldu na Encovanech, císařský rada a sekretář českého království, jemuž císař Rudolf II. uza jeho služby vydal jistotu s rukojmími na sumu 1500 kop grošů českých s pololetní výpovědí a s datem 16. října /15/79, slibuje za sebe i za své dědice tuto sumu od data jistoty po dva roky nevymáhat.
Charter: 2820
Date: 30. prosinec 1579
Abstract: Wolf Gothard Pergler z Perglasu na Tedražicích, Diviš Březský z Ploskovic a na Mačicích, Václav Tomek z Čejkov a na Dlouhé Vsi a Šebestián, jinak Bastl, svobodník z Březí (Pyrgu) a v Hartmanicích uzavírají mezi Albrechtem z Žeberka a na Prostředním Krušci a purkmistrem, konšeli, staršími na místě obce města Kašperské Hory (Pergkreychnssteyna) kupní smlouvu: Albrecht prodává městu ves Radešov (Radessowy) s krčmou, mlýnem, strouhou, řekou a se vším příslušenstvím podle vydaných register za 1450 kop míšeňských; část té sumy splatí město tak, že Albrechta zastoupí u jím určených věřitelů a poté mu vyplatí 100 kop; Albrecht jim nato ves postoupí a město mu zaplatí vybrané svatojiřské platy; na sumu zbylou po zastoupení u věřitelů a složení 100 kop vydá město na sv. Jiří jistotu s rukojmími. Do sv. Jiří bude ves vložena městu do desk s klauzulí o správě. Albrecht si vyhradil poddané Jiříka Čeha, jeho bratra Jana v Horažďovicích, Matěje a Aničku - děti zemřelého Linharta Mužíka, Martina Miertla a Bolparu, děti zemřelého Vítka a Markytu, dceru po Janu Čechovi.
Charter: 2821
Date: 8. leden /15/80
Abstract: Purkmistr a rada města Ústí n. L. (Aussig an der Elbe) vysvědčují, že Matouš Bílek (Bilke) byl nějakou dobu varhaníkem v jejich kostele, konal svoji práci dobře a řádně se choval. Doporučují ho dále všem.
Charter: 2822
Date: 12. leden 1580
Abstract: Hejtman moravského markrabství Hanuš Haugwic z Biskupic na Račicích a Chropyni z nařízení císaře Rudolfa II. uzavírá mezi převorem Augustinem Klementinem a konventem kláštera sv. Tůmy u Brna a podkomořím moravského markrabství Mikulášem z Hrádku na Nových Zámcích (Novém zámku) smlouvu: převor zastavuje Mikuláši a jeho dědicům ves Čechyni za stejných podmínek a ve stejné sumě, jak ji podle slouvy uzavřené v Brně 9. března 1558 třemi královskými komisaři zastavil tehdejší převor Jan a konvent Závišovi z Víckova na Boleradicích (Polehradicích) (viz č. i. 2080); zástava přešla ze Záviše na jeho strýce a dědice Přemka z Víckova na Bystřici pod Hostýnem, dále na bratry Jindřicha a Zikmunda ze Zástřizl, na Jana Martinkovského z Roseče a na Litenčicích a od něho byla převedena na Mikuláše z Hrádku při prodeji Nových Zámků. Vyplatí-li král nebo převor Mikulášovi a jeho dědicům zástavní sumu 562 zlatých uherských a 656 zlatých v tolarech, budou povinni ves i s platy vrátit klášteru. Platí podmínka předchozí smlouvy o odběru piva poddanými z klášterních vsí Kozlany, Bohaté Málkovice a Hvězdlice (Wiezlicze) po dobu zástavy Čechyně; nyní mají brát pivo z novouámeckého Mikulášova pivovaru. Smlouva se má odeslat císaři k potrvzení; byla vyhotovena dvojmo - pro obě strany.
Charter: 2823
Date: 20. leden 1580
Abstract: Ludvík, vévoda württemberský, potvrzuje, že obdržel od krále Rudolfa II. a České koruny v léno ve Württembersku ležící hrady a města Neuburg (Newenbürg), Beilstein (Beylstein), Lichtenberg (Liechtenberg) a Bottwar (Botwar) prostřednictvím svých vyslanců Baltazara von Karpfen a Asvera Allinga a skládá lenní slib.
Charter: 2824
Date: 25. leden /15/80
Abstract: Hertvík Žejdlic ze Schönfeldu císaři /Rudolfu II./ oznamuje, že císařští komisaři - nejvyšší jegrmistr Českého království Jetřich ze Schwendi (Schwendy) a Hendrych Štampach - obnovili hranice mezi pozemky císaře patřícími k Hrádku Křivoklátu a jeho Lánskými pozemky, a kde bylo potřeba, přidáním a ubráním pozemků meze vyrovnali, jak je to ve spise zaslaném v jednom exempláři komoře a v druhém exempláři ponechaném jemu.Ač mu toto vymezení není k zvláštnímu užitku, přece žádá císaře o sdělení, chce-li je přijmout a ratifikovat, aby se podle toho mohl zařídit.
Charter: 2825
Date: 27. leden 1580
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, zapisuje nejvyššímu kancléři Českého království Vratislavovi z Pernštejna na Tovačově a Litomyšli a jeho dědicům za služby prokázané císaři Maximiliánovi /II./ i jemu za škody při tom utrpěné 25 000 zlatých rýnských (po 60 krejcarech, krejcar po 3 bílých penězích), jež mu mají být zaplaceny z prvních odúmrtí, pokut a konfiskací, které císaři připadnou a nebyly dříve přislíbeny jinému. Do vyplacení této sumy má z ní pobírat 5% úrok (po polovině na sv. Jiří a Havla) z rentmistrovského úřadu. Radům české komory nařizuje, aby u správce rentmistrovského úřadu zařídili správné vyplácení úroků a aby dbali o včasné zaplacení celé sumy. Potom se tato listina vrátí komoře.
Charter: 2826
Date: 1. únor /15/80
Abstract: Opat Jan Mára a převor Matouš Čech jménem konventu kláštera P. Marie a sv. Karla na Novém Městě pražském vydávají dekret Anně, manželce Jana Sybmbeybera, měšťance staroměstské, na místě její dcery z prvního manželství s Václavem Strniskou - Markéty 1): pro protivenství, jež obě působí klášteru, a přivlastňování si klášterních gruntů a dědin se oběma a jejich služebníkům, čeledínům, nádeníkům a vinařům zakazuje pobyt na klášterních gruntech a jejich užívání (kromě svobodných cest). Týká se to jmenovitě vinice o rozloze 6 strychů, kterou kdysi opat Mikuláš a konvent vysadili pod roční plat 2 1/2 kopy grošů českých jejich předkům Šimonovi z Tišňova na místě jeho strýců Adama a Zikmunda z Tišňova a připadla Mikuláši a konventu zpět od Šimona pro zadržený plat.
Charter: 2827
Date: 20. únor 1580
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, jako moravský markrabě na žádost Augustina Klementina, převora, a konventu kláštera sv. Tůmy u Brna, a Mikuláše z Hrádku na Nových Zámcích (Novém Zámku), podkomořího moravského markrabství, konfirmuje inzerovanou smlouvu o zástavu vsi Čechyně, uzavřenou mezi nimi hejtmanem moravského markrabství Hanušem Haugwicem z Biskupic na Račicích a Chropyni 12. ledna 1580 v Olomouci (viz. č. i. 2822).
Charter: 2828
Date: 25. únor 1580
Abstract: Purkmistr a rada města Těšína vidimují na žádost fojta, starších a celé obce vsi Životice (Ziboticz) inzerované rozhodnutní hejtmana, pánů a rytířstva učiněné na králův příkaz ve sporu životických lidí patřících ke Štramberku s vrchností - panem Bedřichem z Žerotína na Štramberce - o roboty: Životičtí doložili listem s pečetí bývalého majitele Štramberku Lacka z Hustopeč, že jim Lacek prominul roboty za plat 3 bílých hřiven vždy o Vánocích. Protože Lacek při prodeji zboží zemřelému Bedřichovu strýci Bernartovi ze Žerotína uvedl ve správním listě, že lidi prodává "se spravedlivými robotami", a Bernart od nich bral místo roboty plat, je i Bedřich povinen to takto udržovat.
Charter: 2829
Date: 2. březen 1580
Abstract: Kryštof z Althanu a Goldburgu na Murstetten (Muerstetten), prezident dvorské komory, jemuž spolu s jeho bratry Eustachem a Wolfem Vilémem císař prodal jednoho leníka ve vsi Raztely (Rastelij) a tři poddané ve vsi Pohoří, kteří dříve patřili k panství Příbram, a to za 120 kop grošů míšeňských do dědičného vlastnictví, a povolil dát si je vložit do zemských desk, slibuje, že v případě opětného prodeje těchto čtyř lidí je nabídnou přednostně císaři za tutéž sumu.
Charter: 2830
Date: 5. březen 1580
Abstract: Vilém Oppersdorf starší z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, nejvyšší mincmistr Českého království, a Urban Pfefferkorn z Ottobachu, výběrčí posudného v Pražských městech, jako císařští komisaři z císařova nařízení uzavírají s Janem Předborským z Předboře na /Novém/ Studenci smlouvu, jíž jemu a jeho dědicům prodávají do dědičného vlastnictví zástavní vsi v Čáslavském a Chrudimském kraji, jež nyní drží Jan Kustoš ze Zubří a z Lipky, který se uvolil postoupit je proti vyplacení zástavní sumy: Spálava, Chloumek, Zubří, Barovice (Baworowicze), Křemenice, Kameničky, Nehodovka s dvory, krčmami, výnosy, platy a robotami podle register vydaných Předborským, se vším příslušenstvím, jak to Jan Kustoš koupil od Hynka, bratra Jana Předborského, a to za 858 kop 32 grošů českých 3 1/2 peníze. Jan Kustoš si na těchto vsích dal deskově zapsat zástavní sumu 700 kop grošů českých, kterou mu Předborský má na sv. Havla při postupování vsí složit u desk a Kustoš ji nesmí vyzdvihnout až do skutečného postoupení vsí. Zbylou sumu 158 kop 32 grošů 3 1/2 peníze zaplatí Předborský po postoupení vsí na sv. Havla. Císař mu vsi vloží do trhových kvaternů zemských desk jako dědičné, nikoli duchovní nebo zápisné statky, a dá je vymazat z památných kvaternů zápisných statků a zpraví je svými královskými statky. Kdyby Předborský nezaplatil, uváže se císař v držbu vsí a může je prodat jinému. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro Jana Předborského a pro komoru.
Charter: 2831
Date: 5. březen 1580
Abstract: Taxa vsí Spálava, Chloumek, Zubří, Barovice, Křemenice (Krzenicze), Kameničky a Nehodovka (Nehodkov), jež drží zástavou Jan Kustoš ze Zubří a jež se s císařovým povolením odprodávají dědičně Janu Předborskému z Předboře na /Novém/ Studenci: platy od 31 poddaných činí 9 kop 6 grošů 4 peníze, roboty 2 kopy 29 grošů, kuřata 2 kopy 51 grošů, plat v obilí 2 kopy 2 groše 5 1/2 peníze, z rychty 3 groše 5 peněz, desátek (thuen zins) 3 groše, celkem 16 kop 36 grošů 1/2 peníze, v přepočtu pro prodej 581 kop 2 groše 3 1/2 peníze. Lesy se odhadují na 50 kop, šenk piva 227 kop 30 grošů, celkem 858 kop 32 grošů 3 1/2 peníze, 700 kop se sráží jako zástavní suma, Předborský má zaplatit na sv. Havla /15/80 - 158 kop 32 grošů 3 1/2 peníze.
Charter: 2832
Date: 5. březen 1580
Abstract: Vilém Oppersdorf z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, nejvyšší mincmistr Českého království, a Urban Pfefferkorn z Ottobachu, výběrčí posudného v Pražských Městech, jako císařští komisaři z císařova nařízení uzavírají s Janem Předborským z Předboře na /Novém/ Studenci smlouvu, jíž jemu a jeho dědicům prodávají do dědičného vlastnictví jeho zástavní vsi v Čáslavském kraji - Lhůta (Lhotu Ssimkowu ginak Diwudczkowu), Horní a Dolní Vestec, Kladruby (Kladeruby), Štěpánov, Podmoklany, Branišov, Sloupno, Lány, Hudeč, zápisný majetek v /Horním/ Studenci, Údavy s výsadní rychtou a Stružinec s příslušenstvím, Údavským rybníkem, krčmami, platy a robotami podle register vydaných Janovi Předborskému od komisařů, a to za 2 619 kop 7 grošů 3 1/2 peníze českých, z nichž si má srazit zástavní sumu 1 350 kop a zbytek zaplatit po 634 kopách 33 groších 5 penězích na sv. Jiří a Havla /15/80 nebo dva týdny poté. Císař mu má tyto vsi vložit do trhových kvaternů zemských desk jako dědičné, nikoli zástavní nebo duchovní statky, vyškrtnout z památných kvaternů zápisných statků a zpravit svými statky v Českém království. Při nezaplacení mu císař vyplatí zástavní sumu a částku již složenou a uváže se v držbu zboží sám a může je prodat jinému.Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a Jana Předborského.
Charter: 2833
Date: 5. březen 1580
Abstract: Taxa vsí Lhůta (Lhoyt), Lány, Horní a Dolní Vestec, Kladruby, Štěpánov, Sloupno, Podmoklany, Branišov, Hudeč, Údavy (Audow) a Stružinec, které drží Jan Předborský: Platy od 61 poddaných činí 31 kop 16 grošů 2 1/2 peníze, roboty 6 kop 3 groše, kuřata 4 kopy 15 grošů, vejce 33 grošů, oves 2 kopy 41 grošů 1 1/2 peníze, plat z rychty 44 grošů, celkem 45 kop 37 grošů 1/2 peníze, v přepočtu pro prodej 1596 kop 37 grošů, 3 1/2 peníze, lesy 300 kop, louka 35 kop, Údavský rybník 250 kop, šenk piva 437 1/2 kopy, celkem 2 619 kop 7 grošů 3 1/2 peníze, z nichž se odečítá zástavní suma 1 350 kop a zbývá doplatit 1 269 kop 7 grošů 3 1/2 peníze (po 634 kopách 33 groších 5 penězích na sv. Jiří a Havla).
Charter: 2835
Date: 10. březen 1580
Abstract: Taxa vsí Hněvkovice a Světlice prodávaných Janu Jiřímu z Říčan na Humpolci: platy od 19 poddaných činí ročně 17 kop 57 1/2 grošů, platy v žitě 2 kopy 9 grošů 2 1/2 peníze, v ovse 1 kopu 4 groše 4 1/2 peníze, kuřata 10 grošů 3 1/2 peníze, celkem 21 kop 22 grošů, při prodeji přepočteno na 747 kop 50 grošů, lesy odhadnuty na 200 kop, šenk piva na 182 kopy, celkem 1 129 kop 50 grošů, zaokrouhleno na 1200 kop (70 kop 10 grošů má císař k dobru), z nichž se odčítá zástavní suma 650 kop a 550 kop se doplatí (po 275 na sv. Jiří a Havla).
Charter: 2834
Date: 10. březen 1580
Abstract: Vilém Oppersdorf st. z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, nejvyšší mincmistr Českého království, a Urban Pfefferkorn u Ottobachu, výběrčí posudného v Pražských Městech, jako císařští komisaři uzavírají z císařova nařízení s Janem Jiřím z Říčan a na Orlíku (nad Humpolcem) smlouvu, jíž jemu a jeho dědicům prodávají do dědičného vlastnictví jeho zástavní vsi v Čáslavském kraji - Hněvkovice s krčmou, Světlice s šenkem, s kmetcími dvory, platem a vším příslušenstvím podle register vydaných Janovi komisaři, a to za 1 200 kop grošů českých, z nichž si má srazit zástavní sumu 650 kop a zbytek zaplatit po 275 kopách na sv. Jiří a Havla nebo dva týdny poté. Císař má nato vložit vsi Janu Jiřímu do trhových kvaternů zemských desk jako dědičné, nikoli duchovní a zápisné, vyškrtnout je z památných kvaternů zápisných statků a spravit svými královskými statky. Při nezaplacení mu císař vrátí zástavní sumu a zaplacenou částku a uváže se sám v držbu vsí. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro Jana Jiřího a komoru.
Charter: 2836
Date: 11. březen 1580
Abstract: Vilém Oppersdorf st. z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, nejvyšší mincmistr Českého království, a Urban Pfefferkorn z Ottobachu, výběrčí posudného v Pražských Městech, jako císařští komisaři uzavírají na císařovo poručení s Bořivojem Nepoliským ze Zachrašťan a na Snětu smlouvu, jíž mu prodávají do dědičného vlastnictví jeho /zástavní/ vsi v Čáslavském kraji - Snět s mlýnem, výsadní krčmou a kusem řeky Sázavy, /Dolní/ Rápotice s šenkem a vším příslušenstvím i se Snětským potokem s oběma břehy na území Snětských pozemků, s robotami, podacím ve Snětu atd. a platy ve vsi Loket, vše podle register vydaných Bořivojovi komisaři, a to za 1 601 kopu 47 grošů 1 peníz český, z nichž si má srazit zástavní sumu 1 185 kop a zbytek doplatit po 208 kopách 23 groších 4 penězích na sv. Jiří a Havla /15/80 nebo dva týdny poté. VCísař potom vloží Bořivojovi tato zboží jako dědičná do trhových kvaternů zemských desk, dá je vyškrtnout z památných kvaternů zápisných statků a spraví je svými statky v království. Při nezaplacení vrátí císař Bořivojovi zástavní sumu a zaplacenou částku a uváže se sám v držbu zboží. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro Bořivoje a komoru.
Charter: 2837
Date: 13. březen 1580
Abstract: Vilém Oppersdorf st. z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, nejvyšší mincmistr Českého království, a Urban Pfefferkorn z Ottobachu, výběrčí posudného v Pražských Městech, jako císařští komisaři z nařízení císaře uzavírají s Všeslavem Strojetickým ze Strojetic na Dolních Kralovicích smlouvu, jíž jemu a jeho dědicům prodávají do dědičného vlastnictví jako zástavní statky - městečko Dolní Kralovice s krčmami, domy atd., vsi Příseka a Střítež a ve vsi Brzoticích zástavní majetek s příslušenstvím, platy, rybníkem a mlýnem, masnými krámy v Kralovicích, kostelním podacím atd., (podle register vydaných Všeslavovi komisaři) za 1 538 kop 3 1/2 grošů českých, z nichž si má srazit zástavní sumu 800 kop a na sv. Jiří a Havla /15/80 nebo dva týdny po těchto termínech zaplatit po 369 kopách 1 groši 5 penězích a 1 haléři. Císař má Všeslavovi dát vložit toto zboží do trhových kvaternů zemských desk jako dědičné, nikoli zápisné nebo duchovní statky a vymazat z památných kvaternů zápisných statků, a spravit královskými statky. Nezaplatí-li Všeslav, císař mu vrátí zástavní sumu a dosud zaplacenou částku a uváže se v držbu městečka i vsí. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a pro Všeslava.
Charter: 2838
Date: 17. březen /15/80
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, jako moravský markrabě vydává zlatníku Tomáši Foglhuberovi na dobu jednoho roku glejt a nařizuje všem poddaným Českého království a moravského markrabství, zvláště purkmistru a konšelům města Ivančic (Ewanczicz) glejt zachovávat.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data