Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 3317
Date: 20. říjen 1599
Abstract: Radové české komory Kryštofovi Krčmáři (Kratschmarovi) z Schenkenbergu, Kryštofovi Taubenreuterovi z Taubenreutu a Fridrichovi Scheusnatulovi z Weichingu: sdělují jim, že císař se rozhodl vyplatit ves Háje (Robeagruan) a prodat ji do dědičného vlastnictví. Proto jim nařizuje ves prohlédnout a pořídit její taxu.
Charter: 3318
Date: 24. říjen 1599
Abstract: Kryštof Krčmář z Schenkenbergu, Kryštof z Taubenreutu a Fridrich Scheuenstul z Weichingu Adamovi Mangoltovi v Hájích (Robssgrun): sdělují mu, že mají vypracovat taxu vsi Háje, a žádají ho o urbář k tomuto účelu.
Charter: 3319
Date: 24. říjen 1599
Abstract: Adam Vinangold (Mangolt) (1) komisařům Kryštofovi Krčmáři (Kretschmer) z Schenkenbergu, Kryštofovi Taubenreuterovi a Friedrichovi Scheuenatulovi z Weichingu: píše, že poslal zprávu o platech z Hájů (Rabesgrunn); co se platí z celého panství Bečov, neví.
Charter: 3320
Date: 24. říjen 1599
Abstract: Kryštof Krčmář z Schenkenbergu, Kryštof z Taubenreutu a Fridrich Scheuenatul z Weichingu Adamovi Mangoltovi: potvrzující příjem jeho dopisu a urbáře a žádají ho, aby jim poslal do "Zehenthausu" některé staré poddané.
Charter: 3323
Date: 6. prosinec 1599
Abstract: Rudolf II., císař římský, král uherský a český, souhlasí, aby se za město Kirchhain (Kirchhan) v Dolní Lužici zaručila v jejich dluhu města Luckau (Luckha), Guben, Lübben (Luben) s Calau (Cello) a aby Kirchhain zastavil všechny své statky.
Charter: 3324
Date: 22. prosinec 1599
Abstract: Purkmistr a rada města Plzně vydávají svědectví o uzavření inserované smlouvy z téhož dne: purkmistr a rada jako ubrmanové rozhodli ve sporu císařského trabanta Michala Aygnera s Tobiášem Lakalem, který jej v noci nevpustil do svého domu, kam byl Aygner "ložírován"; spor o vzájemné urážky se ruší, obě strany se opatřují na poctivosti a Tobiáš má Aygnera prohlásit za řádného člověka a nemá před ním v budoucnu zavírat svůj dům. Za ohrožení Aygnera kordem bude dán na 3 dny a noci do městského vězení a po propuštění na rukojmí musí uposlechnout rozhodnutí ubrmanů.
Charter: 3325
Date: 7. leden 1600 (1)
Abstract: Rudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírá smlouvu s Kašparem st. Belwitzem z Nostvic na Hořeticích, kterou mu prodává za 38 000 kop míš. zámek a město Kynšperk nad Ohří a vsi Odrava (Kulsam), Dobroše (Dobrasen), Podlesí (Ebraffeld), Chotíkov (Gettigau), Obilná (Kornew), Libec (Leybytas), Libava (Lubau), Štědrá (Myhlen), Markvarec (Marketsgrun), Mostov (Mostau), Návrší (Rolasengryn), Bystřina (Reychenpach), Žitná (Rokendorff), Kamenný Dvůr (Stainhoff), Smrkovec (Sasnfficht) a Studánku (Saenbrun), které připadly císaři jako odúmrť po chebském purkrabím Hanušovi Popovi.
Charter: 3326
Date: 27. leden 1600
Abstract: Druhý list deskového výpisu vydaného místopísařem desk zemských Bohuslavem z Michalovic o "vkladu statku tismického do desk zemských od Albrechta Bryknara Josefovi Markovi 1600" (1) obsahující koroboraci a dataci.
Charter: 3327
Date: 10. červenec 1600
Abstract: Melichar Pirnus z Pirnu, děkan, a Lukáš Letus z Telče, Jiřík Sekera z Písnice a Martin Václav, kanovníci olomouckého kostela, Filip st. Boraňský z Rostropic na Nechvalíně a Strážovicích, Abraham Šimonský z Šimoní (Ssymonij) jako dožádaní smluvci uzavírají mezi nejvyšším sudím moravského markrabství s komorníkem arciknížete Matyáše Karlem z Lichtenštejna a Mikulova na Valticích, hradě Úsově a Plumbově a mezi převorem Jakubem Martisdorfem a konventem kartouzského kláštera na Olomouckém Předhradí smlouvu ohledně opravy a popravního práva vsí Dolany, Tovéř, Moravičany a Palonín a kolatury v Dolanech a Moravičanech, kteréžto vsi byly nadací litomyšlského biskupa Albrechta ze Štenberka a Petra ze Štenberka dány klášteru, uvedená práva však podle listiny krále Vladislava pro Václava Berku z Dubé a Lipé na Šternberce a podle nálezů zemských úředníků příslušela držitelům šternberského panství, až je kníže Karel Münsterberský prodal Jáchym Pivcovi z Hradčan a Klinštejna na Loučce a ten smlouvu z 6. června 1600 (Olomouc) za 1500 zl. Karlovi z Lichtenštejna. Karel postupuje za sebe i své dědice opravu i podací klášteru, aniž by vyžadoval oněch 1500 zl., klášter mu však za to povoluje vystavět si v Moravičanech dvůr a připojit k němu 2 lány, náležející původně knězi, a přikoupit dalších 5 lánů svobodných od platů a povinností; moravičanští a palonínští poddaní budou povinni vykonávat roboty ke dvoru, od klášterních robot budou osvobozeni (s vyjímkou stavby kláštera a moravičanského mlýna); s robotami se na Lichtenštejny převádí i právo kláštera přinutit k robotování neposlušné. Pokuty od těchto lidí náležejí klášteru. Moravičanští a Palonínští mají každého roku při obnovování úřadu vše slibovat Lichtenštejnům jako dříve klášteru. Uvedené 2 lány i 5 přikoupených se osvobozují od desátků. Místo dosavadních 130 zl. ročního platu z Moravičan a Palonína za roboty budou Lichtenštejnové platit klášteru 200 zl. (po 100 zl. na sv. Jiří a Václava) a rybáři mají odevzdávat do kláštera zemské dávky. Krčmáři obou vsí mají brát pivo z úsovského pivovaru, za což Lichtenštejnové budou platit klášteru 50 zl. ročně v uvedených termínech. Dříví na opravu moravičanského mlýna mají bezplatně dávat z Doubravy, poddaným obou vsí se dříví bude prodávat. Při opětném prodeji dvora má klášter předkupní právo. Stanoví se podmínky intabulace smlouvy a jejího potvrzení císařem. Smlouva byla vyhotovena dvojmo pro obě strany.
Charter: 3328
Date: 17. srpen 1600
Abstract: Císař Rudolf II. a Kryštof Jaroslav Trčka z Lípy na Opočně a Smiřicích uzavírají smlouvu o statek Větrný Jeníkov, který Kryštof svěřil pro uspokojení věřitelů k prodeji služebníkovi svého zemřelého bratra Viléma Trčky z Lípy a potom svému - Samuelu Nejepínskému z Nejepína, jenž se však dopustil přestupku při sepisování kupní smlouvy a dříve než byla jeho pře s Kryštofem na zemském soudu rozsouzena, byl odsouzen pro podvodné vymáhání již zaplaceného dluhu, když zastupoval Pavla Prokopa ve sporu s Heřmanem Varlejcham z Bubna, a propadl jmění. Císař postupuje takto propadlé městečko a tvrz Větrný Jeníkov s pivovarem, poplužním dvorem atd. zpět Kryštofovi do dědičného vlastnictví. Kryštof za to vyplatil císaři 10 000 kop míš., Samuelova manželka si může z Jeníkova vzít věci koupené za manželovy nebo své peníze. Smlouva vyhotovená dvojmo pro komoru a Kryštofa může být vložena do desk.
Charter: 3329
Date: 25. srpen 1600
Abstract: Česká komora vydává dekret, jímž pověřuje hejtmana Pražského hradu Štastného Mošovského z Moravčína, aby na přímluvu purkmistra a konšelů z Rakovníka propustil na revers mlynáře z mlýna patřícího k záduší špitálu v Rakovníce Šimona Eberleho, uvězněného na Pražském hradě, protože zastřelil zajíce v císařských křivoklátských lesích.
Charter: 3330
Date: 1. září 1600
Abstract: Císař Rudolf II. a cís. rentmistr v Českém království Eliáš Schmidtgrabner z Lusteneku uzavíraní smlouvu, jíž císař Eliáši a jeho dědicům prodává jako dědičný a svobodný statek bývalé léno císařského hradu Hasištejna (připadlé císaři po smrti držitele Ludvíka Arnošta ze Štokova, který léno promlčel a navíc neodevzdal peníze, jež vybral jako výběrčí posudeného v Žateckém kraji), totiž statek Brusy s poplužním dvorem se 4 1/2 lánu, pivovarem a sladovnou, dobytkem, obilím a nářadím podle inventáře, mlýnem, ovčínem, zahradou, 3 chmelnicemi atd., dále kus potoka u tvrze s rybolovem, výsadní krčmu, roboty a platy poddaných a všechno příslušenství. Kupní suma činí 5400 kop míš., z nichž 2000 má zaplatit na sv. Havla nebo 2 týdny poté, 2000 stejně na sv. Jiří 1601 a 1400 kop na sv. Havla 1601. Při první splátce bude statek vymazán z dvorských desk a zapsán Eliáši do desk zemských. Nato pojistí Eliáš zbývajících 3400 kop deskově na bruském statku, takže při nezaplacení dalších splátek se císař uváže v jeho držbu. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a pro Eliáše.
Charter: 3331
Date: 7. září 1600
Abstract: Císař Rudolf II. a císařský mundšenk Adam st. z Valdštejna na Žahušicích uzavírají smlouvu, jíž císař Adamovi a jeho dědicům prodává statek po nejvyšším berníku a celmistru Českého království Vilému Malovci z Malovic, přisouzený císaři zemským soudem pro Vilémovy nedoplatky při odvádění berně, totiž ves Horní a Dolní (Hořejší a Dolejší) Bučice v Čáslavksém kraji s poplužním dvorem se 6 lány, štěpnicí, zahradou, obilím, dobytkem, platy a robotami, kostelní podací, 2 výsadní krčmy, s platem, kus řeky a mlýn, vše za 14 000 kop míš., z nichž 5000 kop s úrokem od sv. Havla má zaplatit na sv. Jiří 1601 nebo 2 týdny poté, dalších 5000 a 4000 stejně na sv. Havla 1601 a Jiří 1602. Při první splátce se statek vloží Adamovi do desk, při nezaplacení se císař uváže v držbu.
Charter: 3333
Date: 8. září 1600
Abstract: Veronika Šternberková roz. z Weitmile na Postoloprtech postupuje svému manželu Štěpánovi Jiřímu ze Šternberka na Voticích, Chotěticích a Smilkově a jeho dědicům po svém bratru Šebestiánu Lorencovi z Weitmile zděděnou listinu krále Jiřího z 18. července 1469 (Praha), jíž zastavil Václavovi z Černčic a v Lounech a jeho dědicům za půjčku 600 zl. uher. vsi oseckého kláštera Odolice (Sodololicze), Mnichov (Mnychow) a Sinutec (Synucz) a louky a pastviny, které držel Lenkáš u Odolice. (1)
Charter: 3332
Date: 8. září 1600
Abstract: Veronika Šternberková roz. z Weitmile a na Postoloprtech postupuje svému manželu Štěpánovi Jiřímu ze Šternberka na Voticích, Chotěticích a Smilkově, a jeho dědicům po svém bratru Šebestiánu Lorencovi z Weitmile zděděnou listinou krále Vladislava Jagellonského z 25. června 1504 Budín, jíž potvrdil Mikšovi z Černčic a jeho bratru Václavovi vsi Odelice (Wdolycze), Mnichov a Sinutec (Symatecz) příslušející klášteru oseckému, zastavené Mikšovi králem Jiřím, a ustanovil, aby je drželi v původní zástavní sumě zvýšené o přidaných 50 kop gr. čes. po dobu životů jich dvou bez práva výplaty kýmkoli. (1)
Charter: 3334
Date: 9. září 1600
Abstract: Veronika Šternberková roz. z Weitmile na Postoloprtech postupuje svému manželu Štěpánovi Jiřímu ze Šternberka na Voticích, Chotěticích a Smilkově a jeho dědicům po svém bratru Šebestiánovi Lorencovi z Weitmile zdědenou listinu krále Jiřího z 19. srpna 1469 (Praha), jíž zastavil Albrechtu z Hořešovic, jeho manželce Žofce z Tuchořic a dědicům v zapůjčené sumě 400 zl. uher. ves postoloprtského kláštera Levonice. (1)
Charter: 3335
Date: 10. září 1600
Abstract: Rudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírá smlouvu s Petrem Vokem z Rožmberka, podle které Petr Vok dává po své smrti císaři panství krumlovské, jak to obsahují jím zpečetěná a podepsaná registra (kromě obilí, vozů koní, dobytka, archivu, pohledávek), ihned dává svůj dům na Pražském hradě, Prachatice a Volary (jejich užívání si vymiňuje po dobu života), své doly, vinice v Rakousích s domem v Kremži (po smrti), klášter ve Zlaté Koruně (po smrti). Naproti tomu císař se zavazuje zaplatit po smrti Petra Voka jeho nápadníkům 200 000 kop míš. a Petru Vokovi samotnému do 2 neděl po stvrzení smlouvy 12 000 kop míš., postoupit mu louky (Luky) u Kundratic (Kunratic), ustoupit od nápadů na jeho statky, dát mu dům na Hradčanech náležející někdy Jiřímu z Lobkovic. Klášter vyšebrodský má připadnout Janovi ze Serinu. Komorní platy a nadace (obzvláště jezuitům) mají být zachovány.
Charter: 3337
Date: 11. září 1600
Abstract: Veronika Šternberková roz. z Weitmile na Postoloprtech postupuje svému manželu Štěpánovi Jiřímu ze Šternberka na Voticích a Chotěticích a Smilkově a jeho dědicům po svém bratru Šebestiánu Lorencovi z Weitmile zděděnou listinu krále Vladislava Jagellonského z 26. března 1514 (Budín), jíž dal bratrům Janovi a Šebestiánovi z Weitmile tu milost, že od nich smějí zástavně držený klášter Postoloprty (Kostoloprty) s příslušenstvím vyplatit jen ty duchovní osoby, které mají na výplatu právo. (1)
Charter: 3336
Date: 11. září 1600
Abstract: Veronika Šternberková roz. z Weitmile na Postoloprtech postupuje svému manželu Štěpánovi Jiřímu ze Šternberka na Voticích, Chotěticích a Smilkově a jeho dědicům po svém bratru Šebestiánu Lorencovi z Weitmile zděděnou listinu krále Vladislava Jagellonského z 24. dubna 1477 (Praha), jíž připsal Albrechtovi z Hořešovic na vsi kláštera postoloprtského Levonice, držené zástavně od krále Jiřího, 100 zl. uher. (1)
Charter: 3338
Date: 12. září 1600
Abstract: Veronika Šternberková roz. z Weitmile na Postoloprtech postupuje svému manželu Štěpánovi Jiřímu ze Šternberka na Voticích, Chotěticích a Smilkově, po bratru Šebestiánu Lorencovi zděděnou listinu krále Ferdinanda I. z 10. července 1535 (Vídeň), kterou dává Šebestiánovi z Weitmile v dědičné držení zastavené statky postoloprtského kláštera ve Vyškově, Lenešicích, Břvanech, Vroutku a v Podbořanech. (1)
Charter: 3339
Date: 12. září 1600
Abstract: Veronika Šternberková roz. Weitmile na Postoloprtech postupuje svému manželu Štěpánovi Jiřímu ze Šternberka na Voticích, Chotěticích a Smilkově a jeho dědicům po svém bratru Šebestiánu Lorencovi z Weitmile zděděnou listinu císaře Ferdinanda I. z 23. ledna 1547 (Pražský hrad), jíž Šebestiánovi z Weitmile na Chomutově za jeho zásluhy při tažení do Saska jako nejvyšší polní hejtman potrvdil listinu krále Vladislava vydanou jemu a Janovi z Weitmile na držbu zboží kláštera postoloprtského (kostoloprtského) až do výplaty oprávněnými duchovními osobami, a připsal Šebestiánovi a jeho dědicům na zboží 4000 kop gr. čes.
Charter: 3342
Date: 13. září 1600
Abstract: Veronika Šternberková roz. z Weitmile na Postoloprtech postupuje svému manželu Štěpánovi Jiřímu ze Šternberka na Voticích, Chotěticích a Smilkově a jeho dědicům po svém bratru Šebestiánu Lorencovi z Weitmile zděděnou listinu krále Vladislava Jagellonského ze 7. června 1474 (Praha), jíž potvrdil Albrechtovi z Libošína a Hořešovic zástavní list krále Jiřího na tvrz a ves Levonice v sumě 400 zl. uher. a svoji listinu připisující nadto 140 zl. uher. a ustanovil, že Levonice mohou být vyplaceny až po Albrechtově smrti po půlroční výpovědi. (1)
Charter: 3341
Date: 13. září 1600
Abstract: Veronika Šternberková roz. z Weitmile na Postoloprtech postupuje svému manželu Štěpánu Jiřímu ze Štenberka na Voticích, Chotěticích a Smilkově a jeho dědicům po svém bratru Šebestiánu Lorencovi z Weitmile zděděnou listinu krále Vladislava (Jagellonského) z 26. října 1472 (Praha), jíž potvrdil Albrechtovi z Hořešovic zástavní list krále Jiřího na ves Levonice v sumě 400 zl. uher. a připsal mu na ni svoji dlužnou sumu 140 zl. uher.
Charter: 3340
Date: 13. září 1600
Abstract: Veronika Šternberková roz. z Weitmile na Postoloprtech postupuje svému manželu Štěpánovi Jiřímu ze Šternberka na Voticích, Chotěticích a Smilkově po bratru Šebestiánu Lorencovi zděděnou listinu krále Jiřího z 19. dubna 1467 (Praha), kterou připisuje Kryštofovi a Zikmundovi z Vartenberka dalších 700 kop gr. na vsi postoloprtského kláštera, zejména Lenešice, Rvenice a Vrbka. (1)
Charter: 3343
Date: 14. září 1600
Abstract: Veronika Šternberková roz. z Weitmile na Postoloprtech postupuje svému manželu Štěpánovi Jiřímu ze Štenberka na Voticích, Chotěticích a Smilkově a jeho dědicům po svém bratru Šebestiánovi Lorencovi z Weitmile zděděnou listinu krále Vladislava Jagellonského z 5. října 1471 (Praha), jíž připsal Janovi z Chotkova (Chockova) na vsi Skupice, zastavené mu králem Jiřím, sumu 500 zl. uher., kterou král Jiří zůstal Janovi dlužen za služby a kterou král Vladislav přijal na sebe. (1)
Charter: 3345
Date: 15. září 1600
Abstract: Veronika Šternberková roz. Weitmile na Postoloprtech postupuje svému manželu Štěpánovi Jiřímu ze Štenberka na Voticích, Chotěticích a Smilkově po bratru Šebestiánu Lorencovi zděděnou listinu krále Vladislava z 6. prosince 1514 (Budín), kterou rozděluje k žádosti Jana a Šebestiána z Weitmile společnou sumu zápisnou 12 000 kop gr. na zámek Most a zboží postoloprtského kláštera a jiná zboží bude moci vyplatiti pouze opat. (1)
Charter: 3346
Date: 15. září 1600
Abstract: Veronika Šternberková roz. z Weitmile a na Postoloprtech, dědička postoloprtského panství, postupuje svému manželu Štěpánu Jiřímu ze Štenberka na Voticích, Chotěticích a Smilkově a jeho dědicům po svém bratru Šebestiánovi Lorencovi z Weitmile zděděnou listinu krále Ludvíka Jagellonského z 22. ledna 1524 (Bratislava - w Presspurcze), jíž potvrdil strýcům Šebestiánovi a Petrovi z Weitmile vyjmenované listiny svých předchůdců na hrad Most a zboží postoloprtského (kostoloprtského) kláštera, zvláště zástavní list krále Jiřího ve 12 000 kopách gr. čes. münsterberským vévodům Viktorinu, Jindřichu a Hynkovi a jejich bratru Bočkovi, pánům z Kunštátu a Poděbrad, krále Vladislava potvrzení prodeje zboží těmito bratry Beneši a Ludvíkovi bratrům z Weitmile s povolením výplaty všech zboží kdysi k klášteru patřících, milost téhož krále Benešovým synům Janu a Šebestiánovi, aby od nich klášterní zboží mohl vyplatit pouze opat, s rozdělením zástavní sumy na Most (6000 kop) a postoloprtské zboží (6000 kop), další Vladislavův majestát slibující úhradu peněz vynaložených na výplaty a stavební úpravy při konečné výplatě zboží a konečně Vladislavovu listinu zapisující na Mostě "životy" Kryštofu, Šebestiánovi a Petrovi z Weitmile.
Charter: 3344
Date: 15. září 1600
Abstract: Veronika Šternberková roz. Weitmile na Postoloprtech postupuje svému manželu Štěpánovi Jiřímu ze Šternberka na Voticích, Chotěticích a Smílkově po bratru Šebestiánu Lorencovi zděděnou listinu krále Ferdinanda z 8. května 1538 (Pražský hrad), kterou povoluje Šebestiánu z Weitmile zatopit rybníkem a strouhou některé role v Počeradech, náležející oseckému klášteru. (1)
Charter: 3347
Date: 16. říjen 1600
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům, obecním starším na místě celé obce Nového Města pražského k dluhu 2000 kop gr. čes. praž. (po 60 gr., groš po 7 bílých penězích) a zavazuje se dluh i s úrokem podle nového nařízení zaplatit na sv. Havla r. 1601 nebo 2 týdny poté. Dluh vznikl tak, že Novoměstští jako rukojmí za císařův dluh u Jana z Pernštejna na Litomyšli a Prostějově (postoupený mu Donem Juanem Menrique de Lara) půjčili císaři na zaplacení podle jistoty z 16. října 1587 (Pražský hrad) sumu 4195 kop 8 gr. 4 peníze, kterou si měli ve 4 létech srazit ze zemských sbírek odevzdávaných městem, srazili však jen 3081 kop 8 gr. 4 1/2 peníze, takže zbylo 1113 kop 59 gr. 6 1/2 peníze, a dále půjčili na turecké války 886 kop 1/2 peníze. Po zaplacení dluhu mají novoměstští vrátit tuto jistotu komoře.
Charter: 3348
Date: 16. říjen 1600
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům, obecním starším a obci města Poličky k dluhu 600 kop míš. gr. (po 60 gr., groš po 7 malých penězích), které mu půjčili na vojsko proti Turkům, a to na dvakrát po 300 kopách podle jistot z 16. října 1592 a 11. prosince 1595. Obnovuje jim jistotu na tuto sumu, protože termín placení již vypršel, a zavazuje se dluh zaplatit i s úrokem podle nového nařízení po výpovědi dané jednou ze stran ke sv. Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem nebo 2 týdny po termínu. Po zaplacení vrátí Poličtí tuto jistotu komoře.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data