useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1516 - 1520next >
Charter: 773
Date: 11. březen 1516
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, který připsal hofmistru královského dvora Jindřichovi Švihovskému z Rýzmburka a Švihova na Rabí za jeho služby určité sumy, ustanovuje, že Jindřich má tyto sumy pobírat až do své smrti, i když po králově smrti nebude již hofmistrem. Nařizuje správcům královských důchodů a zvláště Vilému Kostkovi z Postupic a na Litomyšli a budoucím mincmistrům, aby Jindřichovi vždy na požádání vydávali sumy, na které má královské zápisy.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 774
Date: 31. březen 1516
AbstractJan Donát z Těchlovic a na Libčanech vysvědčuje, že prodal Jakubovi Sadkovi v Libčanech půl dvora s městišti, lesy i s právem lovu, s lukami, pastvinami i rybníky a s 3 lány 2 pruty orné role a právem užívat obecních pozemků, a to za roční plat 7 kop 5 grošů (polovinu na sv. Havla, polovinu na sv. Jiří) a 16 grošů ročně k záduší v týchž termínech. Jakub a jeho dědici nebudou povinni žádnými robotami, pouze se účastnit lovu nebo poslat za sebe pacholka a na obecního pastuchu přispět 4 korci žita, ať má ve stádu dobytek nebo nemá. Jakub může dvůr svobodně prodat komukoli, kdo bude dodržovat uvedené podmínky, a vystěhovat se.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 775
Date: 19. květen 1516
AbstractJan Donát z Těchlovic a na Libčanech vysvědčuje, že prodal Jiříkovi z Krušce v Libčanech půl dvora na té straně, kde je tvrz, s příkopem, se dvěma štěpnicemi, loučkami, lesem a právem lovu s 3 lány a 5 pruty orné dědiny a právem užívat obecních pozemků, a to za roční plat 8 kop grošů (po 4 kopách na sv. Havla a Jiří) a 6 grošů ročně k záduší (po 3 v týchž termínech). Jiřík a jeho dědici nebudou povinni žádnými robotami, pouze se účastnit lovu nebo poslat za sebe pacholka a na obecního pastuchu přispět 4 korci obilí jako sousedé, ať má ve stádu dobytek nebo nemá. Jiřík může dvůr svobodně prodat komukoli, kdo bude dodržovat uvedené podmínky, a vystěhovat se.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 776
Date: 30. květen 1516
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, vysvědčuje, že týž den v Budíně učinil počet s českým dvořanem Filipem Velikým o peníze za služby, které Filip konal jeho otci králi Vladislavovi až do nedávné soboty po sv. Žofii, kdy se službou přestal. Z dlužných 1148 zlatých mu král zaplatil 60 zlatých, ze zbytku 1088 zlatých polovinu rozkázal zaplatit na Všechny svaté, druhou na sv. Jiří. Peníze mají být vyplaceny Filipovi nebo doručiteli tohoto listu, v případě královy smrti to má učinit budoucí uherský král.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 777
Date: 30. květen 1516 - 10. červen 1542
Abstract1) /30. květen/ 1516BudínLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, vysvědčuje, že týž den v Budíně učinil počet s českým dvořanem Filipem Velikým o peníze za služby, které Filip konal jeho otci králi Vladislavovi až do nedávné soboty po sv. Žofii, kdy se službou přestal. Z dlužných 1148 zlatých mu král zaplatil 60 zlatých, ze zbytku 1088 zlatých polovinu rozkázal zaplatit na Všechny svaté, druhou na sv. Jiří. Peníze mají být vyplaceny Filipovi nebo doručiteli tohoto listu, v případě královy smrti to má učinit budoucí uherský král.2) 16. říjen 1524BudínLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, který zůstal dlužen dvořanu svého otce, krále Vladislava, i svému Filipovi z Tuklek (Tuklik) 1088 zlatých uherských, slibuje vnukovi zemřelého Filipa Janovi z Vyskytné vyplatit tuto částku co nejdříve z královských důchodů nebo jinak.3) 9. leden 1542Jan Vyskytenský z Vyskytné králi /Ferdinandovi I./: upozorňuje ho, že má vůči němu podle listiny krále Ludvíka pohledávku 1088 zlatých uherských, registrovanou při komoře, kterou neuplatňoval, pokud měl příjmy z úřadu hofrychtéře a za službu nejvyššímu kancléři Adamovi z Hradce, poté žil ze svého majetku v Kutné Hoře a nakonec, jsa bez prostředků, vstoupil do služeb Jana z Pernštejna; žádá zaplacení této částky, a kdyby to nebylo hned možné, tedy pokyn komisařů vysílaným do Kutné Hory, aby na něm hned nevymáhali částku, kterou tam dluží písařům "za kyzy", nýbrž aby ji mohl odevzdat "pomalu". Pohledávku 1088 zlatých má král ohledat a ustanovit způsob splacení.4) 10. leden 1542Pražský hradCísař Ferdinand /I./ komisařům v Kutné Hoře: poroučí jim rozvážit splacení králova dluhu za krále Ludvíka Janovi z Vyskytné, o něž žádá, a po poradě s mincmistrem zvolit bez škody pro krále pomalý způsob splácení Janova dluhu kutnohorským písařům "za kyzy".5) /po 1541/BudínJan starší Vyskytenský z Vyskytné arciknížeti Ferdinandovi: má listinu krále Ludvíka na dlužnou sumu 1088 zlatých uherských, která byla registrována na Pražském hradě před shořením desek; žádá, aby mu byl dluh zaplacen podle královského ustanovení o jednání s královskými věřiteli, a tak aby se mu dostalo náhrady za služby králi při jeho volbě za nejvyššího kancléře Jana z Hradce, a za to, že zchudl, odváděje králi důchody ze svého statečku v Kutné Hoře.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 778
Date: 14. říjen 1516
AbstractVáclav, syn zemřelého Ondřeje řeč. Mistr, novoměstského měšťana z Koňského trhu, postupuje Anně, dceři zemřelého Bartoše Koptiše, novoměstského souseda, hlavní list na 350 kop grošů pražských s úrokem, vydaný jemu a jeho bratru Janovi nejvyšším pražským purkrabím Zdeňkem Lvem z Rožmitálu a Blatné a jeho rukojmími - nejvyšším komorníkem Českého království Petrem Holickým ze Šternberka a na Líšně (Leesstnie), nejvyšším kancléřem Českého království Ladislavem ze Šternberka a na Bechyni, Kryštoforem ze Švamberka, královským hofmistrem v Čechách Jindřichem z Rýzmburka a na Švihově, Janem ze Sudoměře a na Řepici a Oplem z Vitzthum a na (Novém) Šumburce. 1

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 779
Date: 22. duben 1517
AbstractJeronym Anwaltinger na Anwaltingu, správce na Dörnachu (Tornnach), vysvědčuje a potvrzuje, že mu jeho švagři, bratři Jakub a Osvald Woppingerové z Woppingu, na místě svém, své matky Kateřiny, vdovy po Linhartu Woppingerovi, a sourozenců Šebestiána, Hanuše, Alžběty, Markéty a Anny vydali podle svého slibu věno po své zemřelé sestře Barboře, jeho manželce, přiřčené mu rozhodčím výrokem přátel, a zavazuje se za sebe i za své dědice, že nebude vznášet na Woppingery žádné nároky ohledně tohoto věna. Kdyby to nedodržel, mohou si Woppingerové uhradit všechny škody na jeho movitém i nemovitém majetku.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 780
Date: 15. červen 1517
AbstractJob z Olešnice (? Oluss) svěřuje a postupuje bratrům Jetřichu, Janovi a Petru z Reichu ? (Raychu), svým ujcům, hlavní list na 125 kop grošů pražských a úrok, který mu vydal nejvyšší pražský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu a Blatné a jeho rukojmí - nejvyšší sudí Českého království Jiřík Bezdružický z Kolovrat a na Buštěhradě, Jan z Vartenberka a na Děvíně, podkomoří Českého království Burian Trčka z Lípy a na Lipnici a Jan ze Sudoměře a na Řepici.1 Bratři z Reichu mohou dluh i s úroky jako svěřený vymáhat k jeho ruce, Job si vyhrazuje právo pořízení změnit a odkázat list jiné osobě; neučiní-li to, po jeho smrti mají bratři z Reichu na list plné právo.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 781
Date: 22. červen 1517
AbstractBratři Jan a Bernart z Valdštejna na Krupce a jejich rukojmí - nejvyšší pražský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu a Blatné, nejvyšší kancléř Českého království Ladislav ze Šternberka na Bechyni, hejtman Plzeňského kraje Albrecht ze Šternberka na Zelené Hoře a Jan Bezdružický z Kolovrat a na Buštěhradě se přiznávají Petrovi ze Žerotína a Fulneku a jeho dědicům k dluhu 390 kop 22 grošů a 5 peněz pražských a zavazují se dluh s příslušným úrokem zaplatit na sv. Havla nebo ve 2 týdnech poté, a to v hotových groších pražských, pod trestem ležení v Pardubicích nebo jinde do vzdálenosti 4 mil; po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu jistiny i s úrokem na jejich škodu "v křesťanech nebo v židech".

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 782
Date: 11. srpen 1517
AbstractMikuláš Zub z Landštejna postupuje Zikmundovi Vyšehněvskému ze Solče a jeho dědicům a bratřím Adamovi, Zdeslavovi a Jetřichovi Tluksům z Vrábí hlavní list1 na 550 kop grošů pražských s úrokem, jehož vydavatel je nejvyšší pražský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu a Blatné a jeho rukojmí Petr z Rožmberka, tehdejší nejvyšší hofmistr Českého království Vilém z Pernštejna a na Helfštejně, nejvyšší komorník Českého království Jaroslav z Šelnberka a z Kosti na Přerově, Bernart z Valdštejna a na Krupce, podkomoří Českého království Burian Trčka z Lípy a na Lipnici a Purkart ze Sulevic a na Duchcově. Zikmund Vyšehněvský a bratři Tluksové mají vymáhat po polovině tohoto dluhu (275 kop) se zadrženými úroky.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 783
Date: 13. říjen 1517
AbstractPavel Skalský z Jenštejna, Oldřich Malovec z Malovic a na Borotíně, Jan Litoborský z Chlumu a na Míličevsi, Jan Zálezský z Prostého a na Zálezlech a Zikmund Razický ze Vchynic vidimují inserovanou listinu z 14. června 1229 1, jíž Hynek Krušina z Lichtenburka na Kumburku postoupil Bartákovským sirotkům bratrům Jankovi a Duchkovi a jejich sestrám, držitelům zboží v Doubravičce, své právo na "lúžek" a potok podle háje habřiny u (Malé) Doubravičky v Hranicích od horní louky patřící k dědině u Doubravičky dolů okolo potoka k vrchu nad lúžkem a cestě k železnici nad Habřinský rybník, které od něho za hotové peníze koupily. Přesně popsaná hranice byla vymezena za bradleckého purkrabí Mikuláše z Čenova (Czenyewa) a ukázána Bartákovským sirotkům a Janovi z Běchar jako pravému dědici.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 784
Date: 17. listopad 1517
AbstractTomáš, opat kláštera augustiniánů kanovníků Panny Marie "na písku" ve Vratislavi, vidimuje listinu krále Vladislava /Jagellonského/ z 28. listopadu 1498 (Budín - Ofen) potvrzující práva slezského knížectví a udílející nová (viz ČG-L inv. č. 535).

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 785
Date: 23. leden 1518
AbstractKapitula kostela vratislavského vidimuje listinu z 26. března 1291, Ścinawa (Stynauie), jíž Jindřich, kníže slezský a pán hlohovský, dává měšťanům v Hlohově (Glogouien) poplatky za převoz přes Odru, kdykoli by byl stržen most, osvobozuje je od cla po celém Hlohovsku, nařizuje, že všichni, kdo vezou či nesou zboží, mají užívat přechodu (řeky? – transitus) u Hlohova a nikoli u Polkowic (Polkowitz), a dává jim právo brát dříví na stavbu i otop z lesů na svých panstvích.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 787
Date: 25. únor 1518
AbstractPurkmistr a rada města Chebu ověřují výše uvedený opis listiny krále Jiřího /Poděbradského/ z 24. října 1462 (Praha), jíž potvrzuje příjem 1300 kop grošů od Loketských za osvobození od berně a směňuje s Matesem Šlikem z Lažan a jeho bratrancem hrad Hertemberk a 2000 zlatých rýnských za Matesův hrad Nejdek (Neydeck) a Hroznětín (Lichtenstat) a za 700 zlatých rýnských, které Mates králi půjčil na výplatu hradu Hertemberka od Albrechta Maléříka (Malersick). 1

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 788
Date: 25. únor 1518
AbstractPurkmistr a rada města Chebu (Eger) na žádost rytířstva, leníků, měst a obyvatel Loketského (Elbogen) kraje vidimují výše opsanou listinu krále Jiřího Poděbradského ze 7. března 1461 (Teplice), rozhodující spor Šliků s Loketskými o berně (viz ČG-L inv. č. 320).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 786
Date: 25. únor 1518
AbstractPurkmistr a rada města Chebu ověřují výše uvedený opis listiny Matesa a Václava z Lažan řeč. Šliků z 14. března 1461 1, jíž se podle rozhodnutí krále Jiřího ve svém sporu s Loketskými o berně z Loketska zřekli nároku na tyto berně, které Loketští vykoupili částkou 1300 kop grošů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 789
Date: 22. duben 1518
AbstractJan z Nové Vsi a na Vojicích (Wogicziich) postupuje Janovi Krupému z Probluze a na Bašnicích (Bassnicziich) a jeho dědicům 2 hlavní listy na 630 kop grošů pražských s úrokem a 750 kop grošů pražských s úrokem, vydané Rackovi Cukrovi z Tamfeldu a jeho dědicům nejvyšším pražským purkrabím Zdeňkem Lvem z Rožmitálu a Blatné; rukojmími na prvním byli tehdejší nejvyšší sudí Českého království Petr Holický ze Šternberka a na Líšně (Lesstnie), nynější nejvyšší sudí Jiřík Bezdružický z Kolovrat a na Buštěhradě, Jiřík ze Šelnberka a z Kosti, Hynek Boček z Kunštátu a z Polné, podkomoří Českého království Burian Trčka z Lípy na Lipnici a Jiřík Karlík z Nežetic, na druhém listě Petr z Rožmberka, nejvyšší komorník Českého království Petr Holický ze Šternberka a na Líšně, Petr Berka z Dubé a na Lipé, Jan z Kolovrat na Novém Hradě, podkomoří Českého království Burian Trčka z Lípy na Lipnici, Kunát Pešík z Komárova a Jan ze Sudoměře a na Řepici. Na tyto listy má Jan z Nové Vsi Rackovu dobrou vůli. 1

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 790
Date: 1. květen 1518
AbstractPetr z Mladějovic (Mladiegiowicz) a na Božovicích a jeho rukojmí Jan Řepický ze Sudoměře a na Řepici a Aleš Tluksa z Vrábí a na Mladějovicích se přiznávají Janovi Vimperskému (Witmberskému) z Chýnova (Chaynowa) a na Vimperce (Wintmbercze) a jeho bratrům k dluhu 100 kop grošů míšeňských a zavazují se tento dluh zaplatit na sv. Havla nebo 2 týdny potom, a to v dobrých stříbrných penězích, pod trestem ležení ve Vimperce nebo jinde do vzdálenosti 4 mil; po 14 dnech mají věřitelé právo vzít si dlužnou sumu"mezi křesťany neb židy" na jejich škodu a oni v tom mají své věřitele "zastoupit" svými statky nebo dalšími rukojmími.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 792
Date: 5. červen 1518
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, z moci českého krále propůjčuje Jiřímu z Trautenbergu (Trawtenberg) a jeho potomkům na jeho žádost lénem tvrz Reuth (Rewt) s příslušnými statky, právem lovu, rychtami, třemi rybnými potoky řeč. Krenitz (Crenitz), Rotenbach (Rottembach) a Eilsbach (Eylspach), doly, lesy, poli, pastvinami atd., které jsou lénem české koruny a které Jiřího předkové drželi jako léno od Ludvíkových předchůdců. Jiří složil lenní přísahu věrnosti králi a koruně.Ludvík potvrzuje všechna privilegia a lenní listy Trautenbergů vydané českými králi, zvláště lenní list Jindřicha staršího purkrabí míšeňského, hraběte z Hartensteinu a pána na Plavně (Plauen), královského hejtmana lén, vydaný na místě krále Vladislava, a nařizuje všem poddaným zachovávat lenní práva Trautenbergů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 791
Date: 5. červen 1518
AbstractPapež Lev X. povoluje Matouši Marcharterovi, Kašparu Klainburgerovi (Czlainburger), Ondřeji Počáteckému (Poezateczky), Kašparu Hunoldovi (? – Hüonld) a jiným měšťanům z Jindřichova Hradce (Nouedomus) v pražské diecési, kteří chovají obzvláštní úctu k tamním františkánům a chtějí uctít utrpení Páně, zřídit ve městě nebo za městem křížovou cestu (11 soch nebo obrazů, první nejbližší a poslední nejvzdálenější od hradeb, přičemž se podrobně popisuje obsah jednotlivých soch a sousoší nebo obrazů). Při poslední – jedenácté – soše či obrazu má být zřízena kaple sv. Jakuba. Věřícím, kteří o nedělích a svátcích od první postní neděle až do Všech svatých a Dušiček navštíví tuto křížovou cestu po jejím dokončení nebo i před ním a u každého obrazu nebo sochy či vyhrazeného místa se pomodlí Otčenáš a Zdrávas nebo dají almužnu, se udílí 1 rok odpustek (pro každé zastavení), těm, kdo se pomodlí 5x před Božím hrobem nebo dají almužnu, 5 let odpustek.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 793
Date: 22. červen 1518
AbstractDietrich /von Buelow/, biskup v Lebus (Lubus), vysvědčuje, že pan z Biebersteina není povinen, nýbrž má právo vyplatiti zastavená místa na panstvích, která mu biskup prodal, že mu to nemá být ke škodě, jak by se zdálo ze znění listu na prodej panství.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 794
Date: 4. únor 1519
AbstractPetr Amcha z Borovnice a na Svojšicích (Swoyssiczech) postupuje Janovi Býchorskému (Baychorzskemu) z Raškovic a Václavu Amchovi z Borovnice a na Hradeníně hlavní list vydaný jemu a jeho dědicům na dluh 100 kop grošů pražských s úrokem nejvyšším pražským purkrabím Zdeňkem Lvem z Rožmitálu a Blatné a jeho rukojmími - nejvyšším kancléřem Českého království Václavem (sic!) ze Šternberka na Bechyni, Bernartem z Valdštejna a na Krupce, nejvyšším komorníkem Českého království Jaroslavem ze Šelnberka a z Kosti na Přerově a Oplem z Vitzthum (Ffixtum) a na (Novém) Šumburce. 1 Jan Býchorský a Václav Amcha mají právo vymáhat celý tento dluh s výjimkou 13 ½ kopy 9 grošů 1 ½ peníze berně zadržené na úroky ze zboží Petra Amchy a z poddaných 22 ½ /kopy/ grošů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 795
Date: 21. únor 1519
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, ratibořskému knížeti Valentinovi, svému ujci: ukládá mu, aby svolal na určitý den a místo rytířstvo a města svého knížectví, aby složili hold a přísahu (povinnost) braniborskému markraběti Jiřímu a opolskému knížeti Hanušovi podle znění a smyslu dohody (spříznění a neboli stupek), kterou za krále Vladislava Valentin uzavřel s Jiřím a Hanušem o svá knížectví, panství a země. Obeslaným píše král Ludvík v té věci zvláštní list, jejž jim má Valentin odevzdat, až se sejdou.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 796
Date: 30. září 1519
AbstractOldřich hrabě z Hardeku (Hradegkh) a v Kladsku (Glotz), dědičný šenk v Rakousku, vysvědčuje, že mu jeho poddaný Hanuš Danych z Jaszkowe (?) (Hengssdorff) půjčil 200 zlatých uherských, za což jemu a jeho dědicům zastavil platy a důchody na 9 jmenovaných sedlácích, jejichž výměra půdy a výše platu jsou uvedeny, ve vsi Jaszkowa Dolna (? Nidernhensdorf) v Kladsku, se vším příslušenstvím s výjimkou soudních pokut a lánu Malesitze Hendella, které vyhrazuje pro sebe a své dědice. Vyhrazuje si rovněž výplatu: v době, kdy bude chtít, vrátí Hanušovi 200 zlatých uherských a bude opět pobírat uvedené platy.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 797
Date: 31. říjen 1519
AbstractJan Donát z Těchlovic a jeho rukojmí Vilém Veselický z Veselice, Jan mladší ze Sendražic a na Městci, Prokop Haléř z Jičiněvsi (Gitcziniewsy) a v /Bílých/ Poličanech, Václav Holický z Mečkova a Petr Huneš z Brloha se přiznávají purkmistru, radě a obci města Hradce /Králové/ (nad Labem) k dluhu 250 kop grošů pražských a zavazují se tento dluh zaplatit na výpověď danou ke sv. Jiří nebo Havlu ½ roku předem pod trestem ležení v Praze nebo jinde do 14 mil od Prahy; po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu "v křesťanech nebo v židech" na jejich škodu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 798
Date: 25. leden 1520
AbstractBratři Štěpán, Burian, Jeronym, Hendrych a Volf Šlikové z Passaunu a páni na Ostrově (Slacknwerdie) slibují za sebe, své dědice a budoucí držitele jáchymovských stříbrných dolů (Swateho Jochntal) vyplácet nejvyššímu pražskému purkrabí Zdeňkovi Lvu z Rožmitálu a Blatné, nejvyššímu kancléři Českého království Ladislavu ze Šternberka a na Bechyni a Janu Pluhovi (Ffluck) z Rabštejna na Bečově z každé hřivny stříbra vytěžené a zmincované v Jáchymově a na okolních gruntech 7 grošů českých, povolí-li král, aby se ze stříbra zde vytěženého razily groše české jako v Kutné Hoře a mince obvyklé v Míšni a saském knížectví - groš po 8 českých penězích, jiné groše, jichž platí 7 za zlatý rýnský a 1 za ½ zlatého rýnského, a také groše platící 1 za 1 zlatý rýnský, a to tak, že všeho stříbra 1 verk by se zmincoval na široké české groše, 2 na míšeňskou minci. Dolování a ražba se má dít na náklad Šliků, nikoli uvedených osob; mincmistr nebo desátník, který přijímá vytěžený kov, jim má podat na požádání na každé suché dny zprávu o jeho množství. Z oněch 7 grošů dostane Zdeněk Lev 2 díly, Ladislav ze Šternberka také 2 a Jan Pluh 1 díl. Po smrti některého z nich se bude podíl vyplácet jeho mužským dědicům. Kdyby dolování bylo odňato vydavatelům a připadlo jejich strýcům – Mikulášovi na Falkově (Ffolknowie), Šebestiánovi Quirinovi a Albrechtu bratrům Šlikům na Lokti – nebudou povinni Zdeňku Lvu a dalším žádnými platy; kdyby jim zůstal na dolování a mincování jen určitý podíl, budou z toho podílu platy odvádět. Až jejich nejmladší bratr Vavřinec (Lorenc) dosáhne plnoletosti, přistoupí rovněž k tomuto závazku.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 799
Date: 16. březen 1520
AbstractMístopísař Českého království Václav Rabenhaupt (Robmhap) ze Suché z nařízení nejvyššího písaře Českého království Radslava Beřkovského ze Šebířova a na Liběchově a pod pečetmi místokomorníka Českého království Mikuláše Bryknara z Brukštejna a svou vlastní vydává výpis z desk zemských (černý trhový kvatern 6. říjen 1519): Přibík Koc z Dobrše se přiznal před pražskými úředníky, že prodal Kateřině z Radiče a na Vimperce (Witmbercze), vdově po nejvyšším písaři Českého království Zdeňku Malovci z Chýnova, a jejím dědicům za 803 ½ kopy grošů pražských zaplacených v hotovosti své dědiny: dvory 10 jmenovaných poddaných ve vsi Hoslovice (Hostlowiczych), dále dvory 3 poddaných v Zahorčicích (Za horczicze), pěti poddaných v Předenicích (Przetenicze), dvory 3 lidí v Záhoří (Zahorzie), dvůr Matěje Rzouna v Smrčné (Smrcznee), Maškův Dvůr ve Svaté Máří (we wsy Swate Marzie), celou ves Vícemily (Wiczemil) s 4 dvory, vše s vyjmenovanými platy a s veškerým příslušenstvím. Má toto zboží v případě nutnosti zpravit, a to svojí tvrzí Dobrš s poplužním dvorem a vším příslušenstvím.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 800
Date: 11. červen 1520
AbstractNejvyšší komorník Českého království Jaroslav z Šelnberka a z Kosti na Přerově a jeho rukojmí - nejvyšší pražský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu a Blatné, nejvyšší sudí Českého království Jiřík Bezdružický z Kolovrat na Mšeci (Kornhauze), Jan Sezima z Ústí a na Úštku (Ussti), Ludvík Zajímač z Kunštátu a na klášteře sv. Prokopa, nejvyšší truksas Českého království Jan Zajíc z Hazmburka a na Budyni a Hanuš Bryknar z Brukštejna a na Žerčicích (Zerczicziich) se přiznávají Albrechtovi Rendlovi staršímu z Úšavy a jeho dědicům k dluhu 500 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 50 kop (po 25 kopách na sv. Havla a Jiří) a splatit dluh po výpovědi dané jednou ze stran ke sv. Jiří nebo Havlu ½ roku předem, a to v groších pražských i s úrokem, pod trestem ležení v jednom z pražských měst. Po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu úroků nebo jistiny na jejich škodu "v křesťanech nebo v židech".

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 801
Date: 24. říjen 1520
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, dává svému radovi a nejvyššímu komorníku Českého království Jaroslavovi (Iheroslawen) ze Šelnberka (Schellennberg) a Kosti a jeho dědicům za služby, které prokázal jeho otci – králi Vladislavovi, i jemu svůj královský nápad a právo na léna české koruny v knížectví Wirtemberském (Wirttennberg), která králi propadla promlčením, opomenutím a jinak. Jaroslav a jeho dědici mohou léna držet a užívat jich bez porušení lenních práv krále a koruny. Nařizuje lenním úředníkům respektovat toto právo Jaroslava ze Šelnberka a jeho dědiců.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 802
Date: 23. listopad 1520
AbstractJan Donát z Těchlovic a jeho rukojmí Jan Krupý starší z Probluze a na Bašnicích, Petr Rašín z Rýzmburka a na Starých Hradech (Staré), Vilém Veselický z Veselice, Jan Boharynský z Hrádku a Petr Huneš z Brloha se přiznávají purkmistru, radě a obci města Hradce /Králové/ (nad Labem) k dluhu 250 kop grošů pražských a zavazují se dluh zaplatit k termínu sv. Havla nebo Jiří po výpovědi dané ½ roku předem pod trestem ležení v Praze nebo jinde do vzdálenosti 14 mil od Prahy; po 14 dnech mají věřitelé právo vzít si dlužnou sumu"v křesťanech nebo v židech" na jejich škodu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 803
Date: 30. listopad 1520
AbstractJan Donát z Těchlovic jménem svým i manželky Afry z Dohalic kvituje purkmistra, radu, obecní starší a celou obec města Hradce /Králové/ (nad Labem) z 250 kop grošů pražských složených na sv. Havla jako z druhé splátky na dluh 500 kop, na nějž jim Hradečtí vydali list, kterým se zavázali dluh zaplatit ve dvou splátkách. Prvních 250 kop zaplatili před rokem rovněž na sv. Havla a obdrželi na ně kvitanci.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1516 - 1520next >