Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 2271
Date: 16. říjen /15/65
Abstract: Místopísař Jan Vojkovský z Milhostic vydává pod pečetí místokomorníka Melichara Stolinského z Kopist a svou vlastní výpis z kvaternu trhovévo bílého z 3. října 1548 obsahující panský a vladycký potaz (Srv ČG-L číslo inventární 1744), podle něhož se ruší půhon královského prokurátora Petra Chotka z Vojnína proti Albrechtu, Janovi, Jaroslavovi, Václavovi, Fridrichovi a Kryštofovi bratřím vl. purkrabím z Donína pro vklad do desk zemských majestátu krále Vladislava, kterým dal jejich otci Mikulášovi Grabštejn v dědičné držení, poněvadž nálezem dvorského soudu byl tento majestát zrušen a grabštejnský statek prohlášen za manský.
Charter: 2272
Date: 16. říjen 1565
Abstract: Purkmistr a rada města Lokte (Elnbogenn) slibují za sebe i za své zástupce císaři Maximiliánovi II, který jim téhož dne povolil svým partikulárním konsensem dát Šebestiánu Puckelovi z Altenstadtu (von der Alttenstadt) na sumu 10 000 zlatých (po 15 patzech nebo 60 krejcarech), již jim půjčil na obvyklý úrok na výplatu loketských zástav, zárukou zámek Hertemberk (Herttenbergkh) (aniž to bude ke škodě císaře a aniž to poruší generální konsens k výplatě, daný zemřelým císařem), že zástava tohoto zámku Šebestiánu Purckelovi v případě nezaplacení dluhu nepoškodí císaře ani se nebude příčit uvedeném generálním konsensu.
Charter: 2273
Date: 27. říjen 1565
Abstract: Maximilián II., císař římský a král uherský a český, připisuje svému radovi JUDr. Antonínu Karchesiovi pro služby prokázané císaři Ferdinandovi na vsích kláštera sv. Jiří na Pražském hradě /Levý/ Hradec, Husinec a Řež (Rzezy), jež Karchesius drží v sumě 250 kop grošů českých podle jemu vráceného listu krále Vladislava, ještě 460 kop grošů českých (po 60 groších, groš po 7 bílých penězích). Vsi může vyplatit král nebo klášter za 710 kop. Král si vyhrazuje dolování všech kovů na pozemcích těchto vsí.
Charter: 2274
Date: 8. listopad 1565 (ve čtvrtek po všech svatých)
Abstract: Opat Josef Wron z Dorndorfu a Biskupova, převor Bartoloměj a konvent benediktínského kláštera v Kladrubech na jedné a nedílní bratři Hendrych, Zdeněk, Jáchym a ze Švamberka na Přimdě, Střebli (Strzewlie), Kynžvartu a Rabštejně na druhé straně uzavírají smlouvu, jíž klášter pro získání peněz na pomoc uloženou králem na vypravení zbrojného lidu do Uher zastavuje s královým souhlasem uvedeným bratrům a jejich dědicům na 2 roky poustku řečenou Malá Víska při střebelských gruntech s příslušenstvím v sumě 450 kop míšenských, kterou jim mají Švamberkové vyplatit na sv. Martina. Výplata poustky je možná po 2 létech na výpověď danou rok předem ke sv. Jiří nebo Havlu. Kdyby měla být poustka po výplatě znovu zastavena nebo prodána, nesmí ji obdržet nikdo jiný než Švamberkové. Tuto smlouvu má klášter do 1 měsíce vložit do zemských desk.
Charter: 2275
Date: 10. leden 1566
Abstract: Rada města Svídnice (Schweidniss), jimž císař svým konsensem povolil za zvláštních podmínek chovat kazatele, udržovat bohoslužby a k různým účelům užívat místnosti v bývalém františkánském klášteře ve městě, který je nyní opuštěn a pustý (klášter jim má předat Mates mladší z Logau a Mynice (Altendorf) na hradském léně v Jaworu (Jaur), hejtman knížectví svídnického a javorského), slibují, že klášter vydají, jakmile by se řád obnovil, a že mezitím budou udržovat budovu, opravovat střechy atd.
Charter: 2276
Date: 14. leden /15/66
Abstract: Albrecht Purkrabí z Donína na Grabštejně (Grabssteynie) i na místě svých bratrů Jana, Jaroslava, Václava Fridricha a Kryštofa přiznal před úředníky dvorských desk, že s lenním zámkem Grabštejn, městečky Grabštejn (Greuentalem), Hrádek /nad Nisou/, vesnicemi Loučná (Gorsstorff), Donín (Dynes), Chotyně (Kethen), Jitrava (Pangracz ginak Gitrawa), Zdislava (Ssimbach), Bílý Kostel /nad Nisou/ (Bily Kostel ginak Hensstorf), s městečkem Chrastava a vesnicemi Horní a Dolní Chrastava, (Jandorf), Machnín (Machndorf), Václavice (Wetzwald) a Bertsdorf (Pertlstorf) a všemi lény patřícími ke Grabštejnu slíbil králi Ferdinandovi /I./ jako českému králi a české koruně lenní věrnost a poslušnost a přijal léna od nejvyššího dvorského sudí Českého království Hendrycha staršího ze Švamberka na Zvíkově.
Charter: 2277
Date: 14. leden 1566
Abstract: Viz ČG-L číslo inventární 2276, ze vsí vynechány Loučná, Donín, Chotyně.
Charter: 2278
Date: 23. leden 1566
Abstract: Felix Paris, varšavský (warsouien) kastelán a hejtman zirinský (Czirnen.) oznamuje šlechtě, zeměpanským i městským úředníkům a všem, že šlechtic Stanislav Grotkovski z Grotkowa je manželským synem Drslava (Derslao) Grotkowského z rodu (de armis) Prziirowa a Markéty Jezierské z rodu Prus, narodil se v Grochówu (Grothowo), vždy se řádně choval a se svým bratrem Martinem a jeho dědici a ostatními příbuznými žil dosud v Polsku v zemi zirinské v okrese grodenském (Grodzen.). Doporučuje Stanislava jejich podpoře.
Charter: 2279
Date: 1. únor /15/66
Abstract: Místopísař Jan Vojkovský z Milhostic vydává z poručení Volfa z Vřesovic, nejvyššího písaře, pod pečetí místokomorníka Melichara Stolinského z Kopist a svou vlastní výpis z kvaternu trhového bílého N 5 z 14. dubna /15/48 (v sobotu den sv. Tiburcí), obsahující přiznání krále Ferdinanda, že prodal za 113 kop grošů českých Jiříkovi Ottovi z Losu dědictví své v Zdejcině (Gdeyczynie) s platy na lidech z Berouna.
Charter: 2280
Date: 21. únor 1566
Abstract: Jiří Fridrich, markrabě braniborský, vévoda štětínský, pomořanský, atd., purkrabě norimberský a kníže rujanský, propůjčuje Jáchymovi z Königsfeldu na Göossweinsteinu (Gosweinstein), od něhož přijal přísahu, a jeho lenním dědicům léna norimberského purkrabství - totiž hamr s polovinou dvora ve Wattendorfu (Wattendorff), dědiny nad tvrzí a pod ní a zahradu ve Wattendorfu, které Jáchym se zemřelým bratrem Tomášem zdědili po zemřelém bratranci Jiřím z Königsfeldu, dále louku řečenou Teuffelswiesen, louku pod svatým Ruprechtem (Sant Ruprecht in der Awe), louku řečenou Zagel v Aichen, lán v Hochstall, louku u ''vier Fuder hew'' v Obernseesu (Oberngesses) řečenou ''grein'', pole u ''dreizhen puhl'', louku řečenou Zagel v Obernsees, 2 pole pod Burgstallem (Burckstall) mezi poli Waldiga, Vorlauba a Heinze Kuflera a Weiglovou loukou, pole v ''Rothersthalu'' (Rodersthal) mezi lesem Frietze a polem Šebestiána z Aufsees, pole pod Burgstallem mezi polem Heinze Kuflera a loukou Heinze Kericha, polovinu pole v ''Rothersthalu'' a 1/2 jitra tamtéž a les mezi Kuflerem a Erhardem Weiglem, 5 jiter pole a statek v Obernsees s polem mezi obecní cestou a Braunovou loukou, 1 1/2 jitra v Schirradorfu (?) (Schirndorff) nad lesem, 6 za ním a 1 jitro u lesa, dvůr v Alladorfu se vším příslušenstvím a lesíky řečené Regersholtz a Fadernhall, dvůr kdysi Hanuše Veitleina tamtéž, s lesem '¨Wesholz'', 10 usedlostí, na nichž sídlí vyjmenovaní lidé, 2 statky kdysi Jakuba Schwartze (nyní Hanuše Fasolta), lázeň v Alladorfu, usedlost Petra Hohela v Lochanu a celý desátek z Lochanu, 1 /4 desátků v Alladorfu, zděděnou po bratru Tomáši, dvůr tamtéž, kde sedí Heinz a Bernhart Mulnerové a který Tomáš koupil od Erharda Zelchera.
Charter: 2281
Date: 27. únor 1566
Abstract: Volf z Vřesovic na Doubravské Hoře, Teplicích a Krupce, nejvyšší písař a president komory Českého království, Jáchym ze Švamberka na Kynžvartě, Rabštejně a Přimdě, purkrabí v Chebu (Hbie), Václav Berka z Dubé a na Letech, Beno ze Saltzy, Florián Griespeck z Griesbachu a na Kaceřově a Rožmitále a Jan Šlovský ze Šlovic na Olešné (Wolessne), všichni radové komory, kteří ve smyslu smlouvy císaře Maximiliána /II./ s arciknížetem Ferdinandem o postoupení zástavy zámku a panství Křivoklát s many a vším příslušenstvím arciknížeti odevzdali podle císařova nařízení z 9. listopadu /15/65 (Vídeň) Ferdinandovi zámek i panství se vším zařízením zámku i dvorců, jak je sepsali v inventáři, potvrzují nyní, že Ferdinand podle jednoho článku smlouvy, povolujícího vyplatit vsi a statky od panství zastavené a přikoupit dědičně jiné, vyplatil od Jana Bořity z Martinic a na Smečně vsi Vašírov (Wasserowa), /Horní a Dolní/ Bezděkov, Bratronice, Lhota a Třtice (Trzticze) s nenasazenými rybníky třtickým a žehrovským za 8 000 kop míšenských podle majestátu zemřelého císaře Ferdinanda, dále od Jáchyma Šlika z Holiče a Passaunu ves Kněževes podle tří listin císaře Ferdinanda a dobrých vůlí z 5 928 kop 42 grošů míšenských a konečně od Jana Šlovského vsi Kounov (Kannowa), Krupou (Krupy), 11 lidí v Mesuchyni a rybníky - vylovený Krupský a Kozlovský za 4 500 kop míšenských, takže na tyto výplaty vynaložil celkem 18 428 kop 42 grošů míšenských ze své vlastní komory, za něž uvedení radové tyto vsi a statky vyplatili a Ferdinandovi postoupili ke Křivoklátu. Uvedená suma bude arciknížeti nebo jeho dědicům vrácena při výplatě křivoklátského zboží.
Charter: 2283
Date: 29. březen 1566
Abstract: Jindřich Vencelík z Vrchovišť, jehož otec Petr Vencelík z Vrchovišť na Žirovnici byl královským prokurátorem při české komoře a za tuto službu mu mělo být zaplaceno 350 kop grošů jako otcův dědic slibuje za sebe i za své dědice, že ve smyslu císařského ručení ze 7. března /15/66 (Augsburg), jímž se nařizuje mu tuto sumu vyplatitm, vrátí v případě, že by se dodatečně zjistilo, že otec nebo on tuto sumu (celou nebo část) již dříve přijali, přijatou částku tam, odkud byla vyplacena.
Charter: 2284
Date: 1. duben 1566
Abstract: Kryštof, vévoda württemberský, vysvědčuje, že přijal od císaře Maximiliána a české koruny v léno hrady a města Neuburg (Newburg), Beilstein, Lichtenberg (Liechtenberg) a Botwar, a skládá lenní slib.
Charter: 2285
Date: 19. duben 1566
Abstract: Maximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, na žádost opata Servcia Gerharta a konventu kláštera Rommersdorf (Romersdorff) v trevírské (Trier) arcidiecési, založeného před 800 léty benediktiny, později zpustlého a obnoveného péčí trevírských arcibiskupů pro řád premonstrátů, potvrzuje z moci římského císaře všechna klášterní privilegia, svobody a výsady i práva udělená římskými králi, císaři aj. světskými i duchovními pány a statky, desátky, platy a důchody, zvláště Rommersforf, (Wolffersberg), fara v Heimbachu s 1/3 desátků, Gladbach (Glatbach), proboštství v (Kiselbrun), důchody v Koblenzu (Coblenz), Constantia (?Konstein), špitál v Andernachu, Montabaur (Monthabur), Bendorf (Bedendorff), Engers, Horchim (Horcheim), Kell (Kiell), Langendorf (Lanngendorff), ve farnostech Heddesdorf (Hedisdorff), Brohl (Broill), Hönningen (Honingen), Kettig /über Weissenthurm/, Plaidt (Bleidt), Kretz (Graetz), Metternich (Mettrich), Güls (Gulse), Winningen /Mosel/ (Winigen), Moselweiss, Alsbach /Unterwesterwald/, Adenroth (Adenrode), Breitenau /Unterwesterwald/ (Breidenaw), Maischeid (Meischeidt), (Rachdorff), Rückeroth (Rockenrode), Dierdorf (Bz Koblenz/, Steinbach, případně Stebach (Steinenbach), Raubach (Rubach), Urbach /=Ueberdorf/, Puderbach (Puderbache); bere opata a konvent, jejich statky a důchody pod zvláštní ochranu římského císaře a říše a navíc vyjímá lidi, služebnictvo, čeleď i důchody z pravomoci světských soudů. Kurfiřtům, knížatům, prelátům, šlechtě, zeměpanským i městským úředníkům a všem poddaným nařizuje výsady kláštera zachovávat pod pokutou 40 hřiven zlata (1/2 říšské komoře, 1/2 klášteru). Konzervátory a ochránci kláštera ustanovuje arcibiskupa mohučského (Meintz) a trevírského.
Charter: 2286
Date: 23. duben 1566
Abstract: Purkmistr a rada města Plzně vydávají nadepsaný vidimus konfirmace krále Ferdinanda /I./ z 22. září 1528 (Pražský hrad), kterou potvrzuje purkmistru, radě a měšťanům města Tachova (Tachow) jejich privilegia.
Charter: 2288
Date: 23. duben 1566
Abstract: Maximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí Zikmund Anděl z Ronovce na Heřmanově Městci a Ludvík Suda z Řenec se přiznávají Burianu Svitkovskému ze Škudl a jeho dědicům k dluhu 200 kop grošů českých pražských, který mají zaplatit po výpovědi dané jednou ze stran ke sv. Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem nebo 2 týdny po termínu s úrokem podle nového nařízení ve výši 3 kopy z každého 100 za 1/2 roku. Jinak mají věřitelé právo tuto sumu s úrokem na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list s jmény a přivěšenými pečetmi rukojmích.
Charter: 2287
Date: 23. duben 1566
Abstract: Maximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - Zdeněk ze Šternberka na Blatné, chebský (we Hbie) purkrabí Jáchym ze Švamberka na Rabštejně a Kynžvartě, Václav Berka z Dubé na Letech, nejvyšší písař Českého království a president komory Volf z Vřesovic na Doubravské Hoře, Teplicích a Krupce, Jiřík Kokořovec z Kokořova a na Šťáhlavech, Jetřich Reichel z Reichu a na Srbči, a Jiřík Žďárský ze Žďáru na Kladně - se přiznávají Kašparu Mezerodovi (Meczerodovi) z Mezerodu a jeho dědicům k dluhu 3 000 kop grošů českých a zavazují se tuto sumu zaplatit i s úrokem podle nového nařízení, činícím ze 100 kop na 1/2 roku 3 kopy, na příštího sv. Havla nebo 2 týdny poté, a to v jáchymovských groších, pod trestem ležení v jednom z Pražských měst nebo jinde do 7 mil od Prahy; věřitelé mohou dluh vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list s jmény a přivěšenými pečetmi rukojmích.
Charter: 2289
Date: 30. duben 1566
Abstract: Gabriel Nutzel, měšťan a radní (des kleinern Raths) v Norimberku (Nurmberg) vysvědčuje, že jako pomocník spoluradních Sebalda Hallera a Šebestiána Wellsera (Welser), nositelů lén purkmistra a rady města Norimberka, téhož dne na jejich místě přijal léna císaře Maximiliána a české koruny Lauf (Lauff), Hersbruck (Herspruckh), zámek a město Heideck (Heideckh), město Velden se zámkem a městečkem Gräfenberg (Grefenberg), Beztenstein (Petzenstain), zámek Reicheneck (Reicheneckh), Hohenstein, Stierberg, Hauseck (Hausegkh), a Wildenfels se všemi regály, právy, soudnictvím, poplatky, ochranou klášterů a správcovstvím proboštství kláštera Bergen (Pergen), se vším příslušenstvím podle lenního listu císaře Maximiliána z téhož dne, a složil obvyklou přísahu; slibuje za Hallera i Welsera věrnost císaři i koruně a plnění lenních povinností (ohlašování promlčených lén, hájení práv koruny před cizími nároky, atd.)
Charter: 2290
Date: 4. květen 1566
Abstract: Kryštof svrchovaný pán na Limburgu (Limpurg), jemuž jako nejstaršímu členu rodu udělil císař Maximilián /II./ lenním listem úřad šenka svaté říše římské, který je lénem české koruny a který Kryštofovi připadl po zemřelém otci Karlovi, slibuje českému králi a koruně věrnost a plnění lenních povinností, ohlašování promlčených lén atd.
Charter: 2291
Date: 13. květen /15/66
Abstract: Maximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, jemuž věřitel jeho otce, zemřelého císaře Ferdinanda, Nikl ze Šumburku (Schönberg) na Šumburku (Schonberg) svolil sečkat s vymáháním dluhu 11 000 tolarů, který měl být splacen o minulých velikonocích, na podkladě nového záručního listu z téhož dne /13. května 1566/ ještě jeden rok, slibuje Niklovi a jeho bratrům Wolfovi a Antonínovi, že v případě, že si v době před splacením této sumy zakoupí lenní statek v Dolní nebo Horní Lužici, nepřesahující cenu 12 - 15 000 tolarů, udělí jej lénem společeně jim a jejich bratrancům, s nimiž mají společná léna, podle obyčeje udílení lén v Lužici.
Charter: 2305
Date: 20. května 1566
Abstract: Maximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé, obecní starší a celá obec města Žatce - se přiznávají Janovi Dlaždimskému z Vřesovic a na Blažimi (Dlaždimi) a jeho dědicům k dluhu 250 kop grošů českých pražských bez úroku a zavazují se tuto sumu zaplatit na sv. Jiří roku /15/69 nebo 2 týdny poté, a to opět v groších pražských; atd. jako v ČG-L čísle inventárním 2292.
Charter: 2297
Date: 20. květen 1566
Abstract: Maximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé, obecní starší a celá obec města Nymburka (na Labi) - se přiznávají Zdislavovi Říčanskému z Říčan (vynecháno místo na název sídla, nedopsán) a jeho dědicům k dluhu 200 kop grošů pražských bez úroku a zavazují se tuto sumu zaplatit na sv. Jiří /15/69 nebo 2 týdny poté, a to opět v groších pražských; atd. jako v ČG-L čísle inventárním 2292.
Charter: 2301
Date: 20. květen 1566
Abstract: Maximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé, obecní starší a celá obec města Mělníka (nad Labem) - se přiznávají nejvyššímu mistru komory Českého království Zbyňku Berkovi z Dubé a Lipé na Zákupech a jeho dědicům k dluhu 250 kop grošů českých pražských bez úroku a zavazují se tuto sumu zaplatit na sv. Jiří roku /15/69 nebo 2 týdny poté, a to opět v groších pražských; atd. jako v ČG-L čísle inventárním 2292.
Charter: 2303
Date: 20. května 1566
Abstract: Maximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé, obecní starší a celá obec města Vysokého Mýta - se přiznávají Prokopu Štítnému ze Štítného na /Hrochově/ Týnci (Teynczy) a jeho dědicům k dluhu 100 kop grošů českých pražských bez úroku a zavazují se tuto sumu zaplatit na sv. Jiří roku /15/69 nebo 2 týdny poté, a to opět v groších pražských; atd. jako v ČG-L čísle inventárním 2292.
Charter: 2295
Date: 20. květen 1566
Abstract: Maximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé, obecní starší a celá obec města Písek - se přiznávají Alši Dejmovi k dluhu 100 kop grošů pražských českých bez úroku a zavazují se tuto sumu zaplatit na sv. Jiří /15/69 nebo 2 týdny poté, a to opět v groších pražských; atd. jako v ČG-L čísle inventárním 2292.
Charter: 2315
Date: 20. května 1566
Abstract: Maximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé, obecní starší a celá obec města Ústí nad Labem - se přiznávají Jindřichovi z Bubna na Březně a jeho dědicům k dluhu 50 kop grošů českých pražských bez úroku a zavazují se tuto sumu zaplatit na sv. Jiří /15/69, a to opět v groších pražských; atd. jako v ČG-L čísle inventárním 2292.
Charter: 2310
Date: 20. května 1566
Abstract: Maximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé, obecní starší a celá obec města Českých Budějovic - se přiznávají Oldřichu Smrčkovi ze Mnichu a na Obděnicích a jeho dědicům k dluhu 200 tolarů (po 68 krejcarech) bez úroku a zavazují se tuto sumu zaplatit na sv. Jiří roku /15/69 nebo 2 týdny poté, a to opět v groších pražských; atd. jako v ČG-L čísle inventárním 2292.
Charter: 2296
Date: 20. květen 1566
Abstract: Maximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé, obecní starší a celá obec města Slaného - se přiznávají Janovi Bořitovi z Martinic a na Smečně k dluhu 500 kop grošů českých pražských bez úroku a zavazují se tuto sumu zaplatit na sv. Jiří /15/69, a to opět v groších pražských; atd. jako v ČG-L čísle inventárním 2292.
Charter: 2294
Date: 20. květen 1566
Abstract: Maximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé, obecní starší a celá obec Hradiště hory Tábor se přiznávají Ladislavovi z Lobkovic na /Vysokém/ Chlumci a Jistebnici a jeho dědicům k dluhu 500 kop grošů pražských bez úroku a zavazují se tuto sumu zaplatit na sv. Jiří /15/69 nebo 2 týdny poté, a to opět v groších pražských; atd. jako v ČG-L čísle inventárním 2292.
Charter: 2317
Date: 20. května 1566
Abstract: Maximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí Přibík Bejček z Nespečova a na Čichticích a Jindřich Budkovský z Budkova (Bradkova) na Budkově (Bradkově) se přiznávají k dluhu 75 kop grošů českých pražských bez úroku a zavazují se tuto sumu zaplatit na sv. Jiří /15/69 nebo 2 týdny poté, a to opět v groších pražských; atd. jako v ČG-L čísle inventárním 2292.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data