Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 2418
Date: 30. březen 1569
Abstract: Purkmistr a rada města Loun pořizují k žádosti cechmistrů a všech mistrů řemesla ševcovského novotnického i vetešnického opis výpisu z knih Starého města pražského z 23. listopadu 1564 obsahujícího smlouvu hejtmanů všech tří měst pražských o spojení obou řemesel v jediný ševcovský cech.
Charter: 2420
Date: 4. duben /15/69
Abstract: Maximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, slibuje Tomášovi Haškovi ze Sukova za služby, které prokázal zemřelému císaři Ferdinandovi i jemu jako pekrmistr a později urburéř kutnohorských dolů, že mu dá vyplatit z konsfiskací, lenních statků, kontrabandů. pokut a jiných královských nápadů v zemích České koruny, pokud je ještě přislíbil jinému, 200 tolarů odměny.
Charter: 2421
Date: 20. duben 1569
Abstract: Radové české komory na místě krále smlouvou prodávají purkmistru, konšelům, obecním starším a celé obci města Hradce /Králové/ (nad Labem) statek Plotiště, to je poplužní dvůr s poplužím a ves s lidmi, i sirotky, s dvory, dědinami a pozemky, výsadní krčmou, mlýnem, cihelnou, s robotami atd., jak to císaři připadlo lenním právem po Mikuláši Kydlinovi z Plotiště, který to vše držel lénem, podle register sepsaných komisaři, za sumu 3000 kop grošů českých. Král si vyhrazuje dobývání kovů na plotištských pozemcích a lov. Kupní sumu Hradečtí vyplatili v hotovosti rentmistru Janu staršímu Rabenhauptovi ze Suché. Radové komory jim za to mají statek postoupit a dát vypsat z dvorských desk a zapsat do zemských. Císař je povinen statek spravit jinými svými statky. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a Hradecké.
Charter: 2422
Date: 5. květen 1569
Abstract: Purkmistr a rada města Budyšína (Budissynn) na žádost purkmistra a rady města Zhořelce (Gorlitz) ověřují svojí pečetí opis listiny císaře Ferdinanda I. z 18. prosince 1558 (Pražský hrad), předložený jim Zhořeleckými spolu s originálem této listiny: Ferdinand /I./ na přímluvu arcivévody Ferdinanda a na žádost Zhořeleckých poukazující na to, že se město pro pokuty uložené za povstání roku 1547 dostalo do velkých dluhů a že ustanovení o změně dědičných městských statků v léna postihlo hlavně nevinné vdovy, sirotky, ženy a panny, ruší tento článěk, zvláště pokud se týče soukromých osob, měšťanů a obyvatel, a mění jejich venkovské statky z lén opět v dědičné statky s právem je zastavit, prodat, směnit a podobně. Zemští fojti a hejtmané jsou povinni toto ustanovení dodržovat.
Charter: 2423
Date: 10. květen /15/69
Abstract: Ferdinand /arcikníže rakouský/, jemuž Kašpar, nynější vratislavský biskup (zu Presslaw) a hejtman Horního a Dolního Slezska, kdysi přislíbil, že mu v případě svého zvolení vratislavským biskupem dá 10000 dukátů, který však delší dobu zaplacení této částky nevymáhal, postupuje nyní tuto svoji pohledávku nejvyššímu štolbovi Jiřímu Popelovi z Lobkovic na Točníku (Totschnickh) a Zbirohu (Zbiroff), který arciknížeti půjčil 10000 kop míšenských, takže Jiří si má oněch 10000 kop míšenských dát vyplatit od vratislavského biskupa a kvitovat jej z této částky, která se biskupovi srazí z arciknížeti přislíbené sumy 10000 dukátů.
Charter: 2424
Date: 17. červen /15/69
Abstract: Místopísař Českého království Jan Vojkovský z Milhostic na rozkaz nejvyššího sudího Jana z Valdštejna a na /Komorním/ Hrádku (nad Sázavou) pod pečetí místosudího Jiříka Chvalkovského z Hustířan a na Chvalkovicích a svou vlastní vydává z desk zemských (DZV 16, L 15, 17. červen /15/69) výpis zápisu, jímž se svěčí, že Bohuslav (jinak Havel) z Lobkovic přiznal, že od svého staršího bratra Jiříka z Lobkovic i na místě mladšího nedospělého bratra Bartoloměje z Lobkovic přijal jako otcovský a bratrský podíl 12165 kop grošů českých, a zavázal se nevznášet na Jiříka, Bartoloměje a jejich dědice žádné další nároky, protože jsou vyplacením této sumy od sebe zcela odděleni.
Charter: 2429
Date: 19. září /15/69
Abstract: Místopísař Českého království Jan Vojkovský z Milhostic na rozkaz nejvyššího sudího Jana z Valdštejna a na /Komorním/ Hrádku (nad Sázavou) pod pečetí místosudího Jiříka Chvalkovského z Hustířan a na Chvalkovicích a svou vlastní vydává z desk zemských (DZV 16, M 15, 19. září /15/69) výpis zápisu, jímž se svědčí, že Bartoloměj z Lobkovic přiznal, že přijal od svého staršího bratra Jiříka z Lobkovic jako otcovský a bratrský podíl 12165 kop grošů českých a zavázal se nevznášet na Jiříka a jeho dědice další nároky, protože jsou vyplacením této sumy od sebe zcela odděleni.
Charter: 2425
Date: 27. červenec /15/69
Abstract: Místopísař Jan Vojkovský z Milhostic vydává s povolením nejvyššího sudího Jana z Valdštejna pod pečetí místosudího Jiříka Chvalkovského z Hustířan a svou vlastní výpis smlouvy z 18. září 1560, kterou uzavřeli karlštejnský purkrabí Jan Bořita z Martinic a prokurátor Albrecht Bryknar z Brukštejna mezi pražskou kapitulou a Vladislavem Družickým z Kolovrat, a podle které má kapitula propustiti z manství dvůr v Středoklukách a jednou poustku v Letkách a grunt Tůmy Pařízka v Pleteném Újezdě. Vladislav jim má přenechat podlapského mlynáře a některé grunty v Unhošti a platiti plat 2 kopy z gruntu Pařízkova. Má však mít předkupní právo na další grunt kapituly.
Charter: 2426
Date: 29. červenec 1569
Abstract: Václav Chotouchovský z Nebovid a na Vlačicích a Václav Zapský ze Zap uzavírají mezi Jiříkem Mnětickým z Mnětic a Janem Popelem z Vesce a na Suchdole smlouvy: Jiřík prodal Janovi svoji ves Skovice a zápisný statek za 1250 kop grošů pražských, na něž mu má Jan do 2 týdnů vydat jistotu s jmény rukojmích a úrokem podle nového nařízení od sv. Havla /1569/ do sv. Havla roku /15/70 nebo 2 týdny poté; nato mu Jiřík statek postoupí. Dvůr Václava Zapského ze Zap zůstane podle smlouvy uzavřené mezi Václavem a Jiříkem. Jiřík se zavazuje ves a statek spravit do sumy 1100 kop (150 kop činí užitek z rybníka, který se hned vyloví); může si ještě vybrat ze vsi svatohavelský úrok. Pokuta za nedodržení smlouvy činí 100 kop splatných do 4 neděl a může být vymáhána právem hlavního listu. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro obě strany.
Charter: 2428
Date: 13. září 1569
Abstract: Maximilián II.. císař římský a král uherský a český, povoluje Mikuláši Loreckému ze Lkouše (Elkusse) na Bořeticích svobodně odkazovat movitý, nemovitý i zápisný majetek s vyjímkou lenních statků a ustanovovat poručníky dětí a majetku. Kšaft má opatřiti svou pečetí a pečetmi dalších 6 urozených lidí a takový kšaft má mít platnost deskového zápisu. Nejvyššímu komorníku a sudímu zemských desk moravského markrabství se nařizuje Mikulášovu závěť na požádání intabulovat.
Charter: 2427
Date: 3. září 1569
Abstract: Královští úředníci rozhodují jménem císaře /Maximiliána II./ dekretem ve sporu městečka Stráže a 13 vsí, patřících k přimdskému panství, s bratry Adamem, nejvyšším dvorním sudím, a Henrychem ze Švamberka na Přimdě, jejich zástavními pány: vaření piva, na jehož odnětí si Strážští stěžují, se jim nepovoluje, protože tato výsada není obsažena v jejich privilegiích; mají brát pivo z panského pivovaru. Stejně náleží vrchnosti právo přijímat a propouštět sousedy, protože rovněž není obsaženo v privilegiích. Rychtáře má volit a dosazovat městečko se souhlasem vrchnosti. Děti Strážských, případně i jejich matky, zemře-li otec, nemá vrchnost brát násilím do služby; děti mají být ponechány rodičům, pokud je potřebují, a pouze chtějí-li je dát sloužit, mají jít dobrovolně do služby vrchnosti za stravu a plat. Právo kšeftu a dědění nejbližších příbuzných při úmrtí bez závěti a bez přímých dědiců Strážským zůstává. Nemají být nuceni k náležitým robotám, pouze forami pro vrchnostenské stavění na panství jsou povini. Nemají být nuceni prodávat vrchnosti koně, dobytek a obilí levněji, jen přebytky a za obvyklou cenu. Strážští a obyvatelé vsí patřících k rychtě v Bělé mohou užívat svobodně svých lesů, ale nemýtit je zbytečně. Obyvatelé vsí Jadruž, Kundratice (Kundratel), Třískolupy, Rájov a Orlov mají právo na stavební a palivové dříví z královských lesů. Žádosti Strážských o náhradu škod způsobených Švamberky rabováním domů a kostelů se nevyhovuje, protože šlo jen o malé škody v domech zaviněné neposlušností měšťanů vůči krajských hejtmanům. Za nespravedlivé obvinění a zlehčování vrchnosti, neplacení poplatků, výhružky, působení škod v lesích atd. budou Strážští potrestání císařem podle jeho uvážení.
Charter: 2430
Date: 12. září 1569
Abstract: Maximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, uděluje z císařské moci Tomáši (Thoman) Haberwäschlovi, jeho manželským potomkům, jejich dětem atd. za služby prokazované císaři Ferdinandu /I./ i Maximiliánovi II. po dobu 5 let v úřadě kurýra nejvyššího poštmistra, šlechtický erb (pošikem dělený štít, dolní část stříbrná, v ní 3 červené růže, horní černá se zlatým lvem držícím ovesný snop, přikryvadla červeno-bílá a černo-žlutá, v klenotu mezi 2 rohy (jeden barvy černo-bílé, druhý červeno-žluté) přední část lva jako na štítu).
Charter: 2431
Date: 27. září 1569
Abstract: Bohuslav Felix z Lobkovic a Hasištejna na Líčkově (Litschka), zemský fojt v Dolní Lužici, dává Hanušovi von Zoschen na jeho žádost povolení, aby podle dohody uzavřené s Annou z Wiedebachu, matkou zemřelého Hanušova bratrance Wolfa Dietricha von Zoschen, pojistil sumu 6000 tolarů, kterou jí měl připsat k jejímu dědictví po synovi, na lenních statcích po Wolfu Dietrichovi zděděných a aby tyto statky v této sumě zastavil jako záruku svým věřitelům tak, že by se mohli uvázat v jejich držbu, kdyby do 6 let nezaplatil hlavní sumu.
Charter: 2433
Date: 16. říjen 1569
Abstract: Zdislav Berka z Dubé a Lipé na Mělníce a Jablonném povoluje Jiříku Čeňkovi z Mirešova za roční plat 25 1/2 grošů českých splatný vždy na sv. Havla nebo 2 týdny poté počínaje rokem /15/70 držet dědičně vinici "na Rausovště" ležící nad vinicí Floriána rybáře ze vsi Vrbna a pod vinicí Jana Plachého, souseda z mělnického předměstí, a svobodně ji komukoli odkázat, dát nebo zastavit. Tato vinice připadla Zdislavovi jako držiteli panství po zemřelé Anně Janovské, od Zdislava ji koupila Jiříkova manželka Jitka z Donína za 50 kop grošů českých v hotovosti a odkázala ji před svou smrtí manželovi. Nebudou-li Jiřík nebo budoucí majitelé vinice plat odvádět, uváže se Zdislav opět v její držbu.
Charter: 2434
Date: 16. říjen 1569
Abstract: Zdislav Berka z Dubé a Lipé na Mělníce a Jablonném vysazuje dědinu "na díle špitálským" mezi díly Jana Adamovského a Jana Javorského a pod vinicemi Jana Nechvíle a Víta Podolského (všichni jmenovaní jsou mělničtí měšťané), Jiříkovi Čeňkovi z Mirešovic, který si z té dědiny zřídil vinici, za roční plat 2 kopy grošů českých splatný vždy na sv. Havla nebo 2 týdny poté počínaje rokem /15/70. Jiřík má vinici vzdělávat a může ji svobodně dát, prodat, zastavit nebo odkázat. Nebude-li plat z vinice odváděn, uváže se Zdislav opět v její držbu.
Charter: 4957
Date: 2. prosinec 1569
Abstract: Florián Griespeck z Griespecku na Kacéřově a Rožmitále, císařský rada strany jedné, a Ferdinand Lokšan z Lokšanu na Březnici na místě svých poddaných v Pňovicích, uzavírají smlouvu k zažehnání rozepří mezi těmito poddanými, a Florián Griespeck vykazuje všem poddaným v Pňovicích pozemky na svých gruntech a stanoví jejich hranice od veliké jedle, na které je vysekaný kříž v místě řeč. "Chochobych", dolů k rybníku.
Charter: 2471
Date: po roce 1570 (Kašpar byl opatem v 1568 - 1589. Oldřich Kounic zemřel roku 1570. Viz OSN XIV, strana 1000)
Abstract: Kašpar, opat kláštera zábrdovického, Hanušovi z Biskupic: žádá o přímluvu, aby směl připsat k 960 zlatých rýnských, které má nyní půjčit císaři, 1 700 zlatých rýnských, které měl v sobotu po sv. Martině v Brně dát poručníkům statku zemřelého Oldřicha z Kounic na výplatu pusté vsi Bohumilice.
Charter: 2435
Date: 23. leden 1570
Abstract: Purkmistr a rada města Ostrava (Schlackenwrdt) vidimují Erhardu Keysserovi, hamerníkovi, na jeho žádost listinu z 30. října 1567 (Kraslice - Grasslitz), jíž Jidřich starší, purkrabí míšenský, hrabě z Hartensteinu, pán z Plavna a Gery (Plauen und Geraw), Erhardovi a jeho dětem propůjčil hamr v obvodu kraslického úřadu, ležící blízko pod městečkem, který Erhard koupil od tamního měšťana Augustina Mullera, s příslušným vymezeným pozemkem k svobodnému užívání. Kdyby jeho vinou hamr zpustl a spadl, má jej obnovit, přičemž smí odvést vodu z mlýnského příkopu. Od Augustina měl vyhrazeny 2/3 nalovených ryb, Erhardovi je však postupuje, takže má plné právo rybolovu. Erhard má udržovat tok vody v příkopu; ustanovuje se, jak má pálit dřevěné uhlí pro hamr, zásobovat se stavebním dřívím na udržování budov hamru; pokud jde o dřevo na otop, platí pro něho totéž, co pro ostatní obyvatele Kraslic. Může vařit a čepovat pivo a šenkovat víno, případně pivo dovážet a čepovat, chovat dobytek; má odvádět obecní poplatky, jen od starého dědičného platu je osvobozen, stejně od robot, atd.; pouze při pronásledování škůdců, soudních věcech a podobně se má podílet jako ostatní. Může zřídit mlýn na mouku a pilu; má povinnost odprodávat za přiměřenou cenu dříví a uhlí pro potřeby dolů na drahé kovy. Za hamr má platit ročně 21 zlatých rýnských. (1/2 na sv. Valpurgu a Michala) a dodávat 40 kusů železa.
Charter: 2436
Date: 11. únor 1570
Abstract: Hanuš Kryštof z Paulsdorfu na Kürnu (Khurn) a Thürnsteinu (Thurnstain) zmocňuje místo sebe (pro svoji tělesnou slabost) Tomáše Thöna, notáře a přísežného prokurátora města Řezna (Regenspurg), aby podle obsílky vydané hejtmanem německých lén Českého království Jáchymem Šlikem hradním z Passaunu (Passan) a Holiče (Weissenkirchen) na Ostrově (Schlackhenwert) 23. září /15/69 na den 20. února /15/70 na Pražský hrad projednal místo něho spornou záležitost s Kryštofem Hieserlem z Chodů, který jeho zemřelému otci Šebestiánovi z Paulsdorfu obsadil léna na Chebsku (Egerischen getzirckh), jež drží od nepaměti vždy nejstarší člen Paulsdorfského rodu od římského císaře. Tomáš Thön se dostaví 20. února /15/70 do Prahy na hejtmanství německých lén; má především zrušit výsledky dosavadního jednání minulého zástupce doktora Jiřího Lengenfeldera z 14. června /15/68, který jednal proti své instrukci, a dále postupovat podle této instrukce, vyslechnout protivnou stranu atd. a dovést jednání ke konci.
Charter: 2437
Date: 21. únor 1570
Abstract: Václav Ježovský z Lub, úředník na Liticích, Jan Vlasatý z Domaslavě a na Chlumčanech uzavírají smlouvu mezi Bořivojem Rochcem z Utova a na Týnci a Adamem Nebilovským z Drahobuzi a na Poleni (Polinie) jako poručníky sirotka Smila a majetku po Vladislavu Běšínovi na jedné a Mikulášem Lubským z Lub na Předenicích na druhé straně: poručníci prodali Mikulášovi za 400 kop grošů míšenských v hotovosti dvůr řečený Litochlebovský v Liticích. Navíc mu přidali 60 dřev na dlažbu. Mikuláš bude povinen z dvora odvádět peněžní a naturální platy a roboty jako od starodávna. Může dvůr prodat a nenajde-li kupce, je povinen jej koupit majitel vsi Litice. Smlouva byla sepsána dvojmo - pro obě strany.
Charter: 2438
Date: 23. únor 1570
Abstract: Ludvík, vévoda württemberský, potvrzuje, že obdržel prostřednictvím svých vyslanců Jindřicha z Limburka, dědičného říšského šenka, a právníka Baltazara Eislingera od císaře Maximiliána II. a České koruny v léno města a hrady ve Württembersku Neuburg (Newenbürg), Beilstein (Baistein), Lichtenberg (Lichtennberg) a Bottwar, a skládá lenní slib.
Charter: 2439
Date: 28. únor /15/70
Abstract: Štěpán Braun, registrátor říšské kanceláře, ověřuje opis lenního listu krále Ferdinanda /I./ (z lenní registratury říšské kanceláře) z 5. července 1559 (Augsburg), kterým se udělují Šebestiánovi z Paulsdorfu, jakožto nejstaršímu členu rodu, léna v Bavorsku a Chebsku, která mu udělil císařův bratr.
Charter: 2440
Date: 20. březen 1570
Abstract: Volf Schultes v Abertamech (auf Aberthamb), Aurelius Alnbeck, Kryštof Turck, Zachariáš Gerich a Kryštof Herold, měšťané jáchymovští, se zaručují za Volkmera (Volckmar) Hartlebena, ustanoveného císařem výběrčím desátků v Jáchymově, do sumy 8000 zlatý, to znamená slibují, že kdyby během Hartlebenova úřadování nebo nakonec při skládání účtů vznikly nějaké nedoplatky nebo škody, uhradí je císaři oni nebo jejich dědici ze svého movitého i nemovitého majetku až do uvedené výše. Toto přislíbili i před jáchymovským vrchním úřadem.
Charter: 2441
Date: 22. březen 1570
Abstract: Albrecht, falckrabě rýnský, vévoda horno - a dolnobavorský, a Jiří Fridrich, markrabě braniborský, vévoda štětínský, pomořanský, slezský a krnovský, purkrabí norimberský a kníže rujanský, poručníci nedospělého syna svého strýce, leuchtenberského landkrabího Ludvíka Jidřicha - Jiřího Ludvíka, přijali od císaře Maximiliána /II./ prostřednictvím zmocněnců Hanuše Jiřího z Preisingu, Wolfa Arnošta z Wirspergu a doktora práv Oldřicha Mileuse/na/ tato léna: zámek Pleystein (Pleystain), jez na řece Pfreimt (Pfreumbdt) u lesa řečeného Vorach s lesem a honebním právem i lovem v lese řečeném Luegervorst, dále minci, jak to měl landkrabí leuchtenberský jako léno od českých králů, hlavně od Karla /IV./; k tomu leníky a statky v loketském kraji (Elnbegner). Dále zámek Wernberg (Werrnberg), kdysi svobodný a postoupený za Karla IV. držiteli - Nothafty - české koruně jako léno, načež jej od císaře Ferdinanda /I./ přijal Adam Wispeck, po něm koupil landkrabí Jan a dále drželi landkrabata Jiří, Ludvík Jindřich a jejich svěřenec. Dále přijali tvrz a ves Glaubendorf. Jejich zmocněnci složili jejich jménem lenní slib, že budou oni sami a /po dosažení dospělosti/ jejich svěřenec uvedené statky držet jako léna české koruny.
Charter: 2442
Date: 24. březen /15/70
Abstract: Výpis z účtu úřadu výběrčího desátků v Jáchymově vydaný A/damem/ Lengefelderem a Ondřejem Schumanem po odevzdání úřadu Volkmaru Hartlebenovi (na celkovou sumu hotovosti 6098 zlatých 40 krejcarů). Na titulním listě: Austzug und vortzeichnus, wie der Romischen kay. mt. unnsers allergnedigsten herren Joachimstalischen zehentambt zum beschlus des quartals Reminiscere und ferner die funff wochen inns quartal Trinitatis auf dato den 24 ten Marci A° etc. 70 ten en Einnamb und ausgaben auch baren gelt und Schulden geschaffen, welchen austzug wir Schulden geschaffen, welchen austzug wir getuppelt uns auferlegt uberantwortet und darauf der neu verordente zehenter Volckmar Hartleb des Ambts eingewisen wordenn.
Charter: 2443
Date: 29. březen /15/70 (podle zápisu na tergu)
Abstract: Inventář domu výběrčího desátků /v Jáchymově/, vydaný A/damem/ Lengefelderem.
Charter: 2444
Date: 30. březen /15/70
Abstract: Maximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, přislibuje Jakubovi ze Saltzy za služby, které mu jako hejtman dolnolužického markrabství prokázal, a jeho dědicům, že jim z konfiskací, lenních statků kontrabandů a pokut v Českém království nebo připojených zemích, jež císaři připadnou nebo jež Jakub a jeho dědici ohlásí komoře, pokud již nebyly přislíbeny jinému, dá vyplatit 1000 zlatých (po 60 krejcarech).
Charter: 2445
Date: 30. březen 1570
Abstract: Inventář zařízení domu jednatele desátků (zehent gegenbehausunge) v Jáchymově vydaný Ondřejem Schumanem, při jeho převzetí úřadu roku /15/64 (sepsaný písařem Davidem Enderleinem v přítomnosti Wolfa Wiebela) se soupisem zařízení přikoupeného v létech /15/65 - /15/68.
Charter: 2447
Date: před 9. dubnem 1570 (poznámka na rubu pod adresou: "mezi originály položiti actum 9. aprilis A° 70")
Abstract: Volf Rozvadovský z Nešova, Václav Počepický z Počepic a Václav Kropáč z Milenovic, manové hradu Zvíkova, římskému císaři a uherskému a českému králi: žádají o potvrzení práv a svobod, udělených jejich předkům, manům hradů Zvíkova a Hluboké, králi Vladislavem a Ludvíkem (opisy potvrzení těchto majestátů přikládají) (srv. ČG-L číslo inventární 835) a slibují za to náležitě plnit manské povinnosti.
Charter: 2446
Date: 8. duben /15/70
Abstract: David Enderlein, správce, Jiří Geitzhofler (Geizkheller), výběrčí, a Kryštof Gumpholtz, perkmistr v Jáchymově, presidentovi a radům české komory: v odpověď na list komory ohledně předání úřadu výběrčího desátků v Jáchymově Volkmaru Hartlebenovi sdělují, že podle jednotlivých bodů jim v tom listě uložených sepsali a zinventovali hotové peníze, stříbro a dluhy tohoto úřadu po vdově /po minulém výběrčím/, jak to převzali od správce úřadu Adama Lengefeldera a jednatele (zehendgegenhandlers) Ondřeje Schumana a výtah s pečetmi obou jmenovaných z 24. března vydali Hartlebenovi, druhý exemplář zasílají komoře jako přílohu A (ČG-L číslo inventární 2442); 29. března pak provedli visitaci úřadu a přijali od Hartlebena list na předepsanou záruku 8000 zlatých (příloha B - ČG-L číslo inventární 2440), dále sepsali inventáře domů minulého výběrčího a jednatele (C,D - ČG-L číslo inventární 2443, 2445) a konečně poučili nového výběrčího o jeho povinnostech.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data