useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1667 - 1671next >
Charter: 4427
Date: 13. květen 1667
AbstractFerdinand Maria, vévoda horno a dolnobavorský a hornofalcký, falckrabě rýnský, říšský kurfiřt a lantkrabě leuchtenburský vysvědčuje , že na žádost Hanuše Jiřího Otty ze Sparnecku na Trausnitz, který si přál majetkové oddělení a vyrovnání s mladším bratrem Hanušem Kryštofem Erdmanem (s nímž měl dosud nedílný otcovský majetek) stanovil den 11. /květen 1667/ pro jednání o této věci v jeho vévodské kanceláři prostřenictvím komisařů. Bylo dohodnuto že:1) Trausnitz (im Tall) se zámkem, městem a vším příslušenstvím a právy připadne dědičně Hanuši Jiřímu Ottovi, který 2) přijímá na sebe povinnost sám vyplatit jejich 4 sestrám podíly podle smluv bratrů se sestrami z 14. března 1652 a 17. února 1667 a zaplatit i ostatní dluhy. 3) Hanuši Kryštofu Erdmanovi vyplatí za jeho podíl na statku Trausnitz 5000 zl., z toho do 6-8 týdnů 4000, zbytek do 4 let a dále mu 4) postoupí svůj podíl na statku Reuth (Reith) a zpraví jej proti případným nárokům vzneseným do 10 let a vyplatí mu v případě takového nároku ještě 1000 zl., pojištěných teď na Trausnitz. Vévoda smlouvu potvrzuje a vyhotovuje o ní tento reces ve dvou exemplářích.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4428
Date: 18. květen 1667
AbstractLeopold, císař a král uherský a český, radům, místodržícím a nejvyšším úředníkům v Českém království: žádá je, aby urychleně zvážili materiál týkající se sporů norimberských a pražských kupců, aby mohl v té věci rozhodnout. Z jejich předchozí zprávy vyrozuměl, že pražský zmocněnec norimberských kupců Arnold de Beyer jednal s radou Starého Města 12. června 1666 o požadovaném prodloužení oprávnění k obchodu; přísežní starší a kupci všech 3 pražských měst žádali o policejní dohled nad dodržováním článků o obchodu a o ochranu proti cizím obchodníkům.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4429
Date: 4. srpen 1667
AbstractPorovnání mezi komisaři české komory, ustanovenými dekretem z 1. srpna 1667, dvorským místosudím Kristiánem Itterem z Adelfingu a královským prokurátorem Kryštofem Norbertem Knauthem z Fahnenschwungu na jedné a Maximiliánou Zárubovou roz. z Lissau, poručnicí syna - sirotka po Rudolfu Zárubovi z Hustířan, dědici to Jindřicha Záruby na Žumberce a bratry Rudolfem Ferdinandem a Juliem Kryštofem z Vinoře na druhé straně (uzavřené v nepřítomnosti Maximiliány, zmocnivší Rudolfa Ferdinanda z Vinoř a JUDr Matyáše Maximiliána, kancléře Starého Města pražského) ve věci obeslání bratrů z Vinoře, držitelů statku /Dolního/ Přím po bratru své matky Vilémovi Šťastném Zárubovi, královským prokurátorem pro vyplacení a zamlčení fisku propadlé pohledávky 3000 kop míš. Ernfrieda Berbisdorfa odsouzeného pro účast na stavovském povstání ke konfiskaci majetku. Bratři z Vinoře získali na tuto pohledávku při vydání dílčích cedulí na statek Žaberk r. 1622 a Přím 1626 Václavem a Hertvíkem bratry Záruby z Hustířan k ruce nezletilých Jindřicha, syna po Václavu st. Zárubovi, a Václava Jana a Viléma, synů po Ctiboru Zárubovi, v kterýchžto cedulích byla mj. uvedena i tato pohledávka; protože bratři z Vinoře o konfiskaci nevěděli, žádali spolu s Maximiliánou, držitelkou Žumberka, komoru o smírné urovnání. Bratři s Maximiliánou zaplatí na polovinu sumu 3000 kop míš. (po 1000 na sv. Havla r. 1667 a 1668 a po 500 na sv. Havla 1669 a 1670) bez úroku a komoře vrátí komorní jistotu na 2000 kop míš. s úroky po zemřelé Lidmile Zárubové roz. z Lobkovic nebo splatí jiný komorní dluh ve výši 1000 kop, kdyby se bratři z Vinoře a Maximiliánou nedohodli o tuto jistotu, patřící sirotku. Poté prokurátor upustí od půhonu a škrtne případné Berbisdorfské pohledávky v Zárubovské pozůstalosti a pokutu. Smlouva byla vyhotovena 4x a může být intabulována.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4430
Date: 18.srpen 1667
AbstractPrezident a radové české komory a fořtmistr královského panství Přísečnice (Pressnitz) Kryštof Wohlgemuth z Rosenthalu uzavírají smlouvy o právo lovu na jeho dvorech Nová Ves (Neudorff) a Pohraniční (Räitzenhan, jinde Dreizenhan): komora přenechává Wohlgemuthovi právo lovu vysoké zvěře na území těchto statků, náležející dříve císaři, a to i do budoucna, kdyby přísečnické a chomutovské panství bylo zastaveno s výhradou, že tam císař může lovit, kdyby v ta místa přijel, a že Wohlgemuth bude oznamovat nejvyššímu lovčímu, jakou zvěř tam zastřelil. Naproti tomu Wohlgemuth postupuje komoře veškerý svůj lov drobné zvěře v tomto obvodě, na který měl privilegia přechozích králů; ten bude napříště vyhrazen pouze císaři. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro obě strany.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4431
Date: 11. září 1667
AbstractLeopold /I./, císař římský a král německý, uherský a český atd., kníže opolský a ratibořský, vysvědčuje, že před hejtmanem v Opolsku a Ratibořsku Františkem z Oppersdorfu sv. p. z Dubu a Frýdštejna jako císařským zmocněncem předložil stavovský komisař Petr Střela z Obrovice svoji inserovanou kupní slouvu z 8. srpna 1667 danou ve vsi Surentoszowice (Swientossowiczych), jíž po odprodeji dílu Václava Osinského ve Svěntošovicích, který učinil spolu s dalšími komsaři Adamem Albrechtem Grotovským a Václavem Ferdinandem Příšovským za 550 tol. Janu ml. Zajíčkovi z Hošťálkovic (Chossczialkowitz), uzavřel na žádost superiora rezidence TJ v Ziemiecicích Adalberta Martinidese podle nového nařízení stavů z 21. července 1667 (Kozle) spolu s komisařem Příšovským: protože Zajíček nechtěl dát více, odprodává se díl Osinského kromě statku řeč. Krčma neboli Matyšovského dílu (o nejž se Osinský porovnal se superiorem již 18. prosince 1667 v Ziemiecicích), t. j. dvůr s příslušenstvím superioru Martinidesovi, který byl rovněž věřitelem, a to kromě ozimů, ovoce a zeleniny, jež do sv. Hedviky zůstanou Osinskému, za 720 tol. slezských; z nich do týdne má superior zaplatit 360 tol. a zbytek do roka a 6 týdnů (na vyrovnání zadržených berní a to, co přesáhne, na opolskou radnici) na statku zůstává odhad 116 tol. 18 gr. Hejtman na Střelovu žádost kupní smlouvy schválil a císař ji potvrzuje.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4432
Date: 16. listopad 1667
AbstractPrezient a radové české komory a Eva Marie Manerbiová roz. z Říčan uzavírají smlouvu, jíž se obě strany narovnají o 2 poplatné grunty ve vsi Popovicích na královském panství Brandýs, pusté a pobořené, které Eva Marie držela podle smlouvy s Oktaviánem Miseronim z Sisonu a které nabídla prodat brandýsskému panství: grunty se zbořenými chalupami, ovčínem a kovárnou a vším příslušenstvím se prodávájí k uvedenému panství za 3000 zl. rýn., z nichž 1500 se vyplatí hned po potvrzení smlouvy, zbytek do roka. Eva Marie grunty zpraví a zaplatí zadržené berně. Smlouva, vyhotovená dvojmo pro obě strany, může být bez její přítomnosti zapsána do purkrechtních knih brandýsského panství.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4433
Date: 28. listopad 1667
AbstractLeopold /I./, císař římský a král německý, uherský a český, v uznání zásluh Guidobalda z Thurnu, arcibiskupa salzburského a biskupa řezenského, v císařské hlavní komisi na řezenském říšském sněmu r. 1662 a na vyrovnání staré thurnovské pohledávky dosáhnuvší s úroky 150 000 zl., kterou dekretem z 18. září 1666 pojistil na berni a odúmrtech, nyní na Thurnovu žádost ve smyslu dekretu z 18. srpna 1667 (rozdělujícího tuto sumu na 110 000 zl. pro arcibiskupa za zásluhy na říšském sněmu a 40 000 jeho bratrům a příbuzným z titulu pohledávky) zastavuje kardinálu Guidobaldovi z Thurnu panství Přísečnice (Pressnitz) s příslušenstvím s výjimkou královských dolů a hraničního cla) a s podmínkou, že doly na všechny kovy a minerály kromě soli a všechny hamry králi patřící nebo jím propachtované zůstanou při panství až do splacení oněch 150 000 zl. Zboží se zastavuje včetně zařízení potřebného k hospodaření a dolování, zvláště zásob dřevěného uhlí a železné rudy; ostatní zásoby zůstávají králi. Při výplatě panství Thurnové vrátí vše podle inventáře, pouze v založených štolách budou dále těžit zlato a stříbro, prodávat je do jáchymovské mincovny a odvádět králi desátek. Král převede jinam všechna břemena váznoucí na panství a pojistí kardinálovi zástavu deskovým vkladem dekretu z 18. srpna a tohoto listu. Kardinál má vrátit panství po půlroční výpovědi proti vrácení zástavní sumy, umožnit odvádění hraničního cla komoře; má právo na lov a rybolov na panství, králi má odprodávat uhlí a dříví k dolování. Peníze vynaložené na meliorace budou kardinálovi a jeho dědicům vráceny při výplatě zboží.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4434
Date: 17. prosinec 1667
AbstractPrezident a rada české komory a Daniel Štoček, měšťan Nového Města pražského uzavírají smlouvu, jíž Štoček komoře prodává dvůr Vysoké Veselí s výsadní krčmou, masným krámem, polnostmi a vším příslušenstvím, jak to naposled koupila Rozina Gotthelfová roz. Weisenregnerová z Weisenfeldu smlouvou z 30. listopadu 1651 od Jana Jiřího Zicha z Gryfí Hory; smlouva byla deskami převedena na Daniela Štočka, protože Rozině desky "nesloužily". Statek se odprodává k pardubickému panství za 3500 zl. rýn. zaplacených v hotovosti. Štoček statek zpraví a zaplatí zadržené berně. Smlouva může být v nepřítomnosti Štočka intabulována; byla vyhotovena dvojmo pro obě strany.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4435
Date: 1. leden 1668
AbstractPodepsaní hejtmané Litoměřického kraje Gottfried Konstantin sv. p. v. Salhausen a Jiří Bořivoj Údrcký z Údrče jako komisaři podle císařského nařízení z 22. září 1667 vydávají smlouvu o prodeji statku Markvartice (Ober Marckhersdorf) Abrahamem Arnoštem z Rechenbergu, který statek zdědil po otci Arnoštu Františkovi a potřebuje hotové peníze na zaplacení dluhu Barboře ovd. Rechenbergově roz. Vamberské z Rohatec, pojištěného na statku Markétě Anně hr. Thunové roz. z Oettingen, na Markvarticích (Marckherssdorff) a Benešov nad Ploučnicí (Benssen), jejíž statky s uvedeným sousedí. Prodává se tvrz, dvůr, 3 mlýny, sladovna, pozemky, poddaní (s výjimkou Kryštofa Limpacha a Marie Grossové, které si Bechenberg vyhradil a Kryštofa Pittnera, poddaného ovčáka, Anny Doroty Čejkové roz. Měděncové z Ratibořic), veškerý inventář, dobytek a vinice, z níchž má hr. Thunová zaplatit při intabulaci smlouvy 3000, na sv. Jana 1668 - 3000 zl. a zbytek 2700 zl. na sv. Jana 1669; při posledních 2 termínech zaplatí také 6% úrok. Při nezaplacení má Abraham Arnošt z Rechenbergu právo uvázat se s komorníkem opět v držbu prodávaného statku; naproti tomu je povinen statek zbavit všech břemen a zpravit. Smlouva může být intabulována na náklad obou stran.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4436
Date: 6.-7. leden 1668
AbstractZlomek městské listiny obsahující datum

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4437
Date: 21. leden 1668
Abstract/Jan/ Albrecht z Ronova jako dědic zemřelého bratra /Jana/ Adama jménem svým i případných jiných pretendentů z jejich strany prohlašuje, že podle smlouvy mezi zemř. Adamem a podplukovníkem Janem v. Hullebrand o prodej statku Jeřice byla formou závdavku a splátek ve 3 termínech splacena celá kupní suma 33 266 zl. rýn. a 40 kr. a že tedy nebudou mít vůči Hillebrandovi žádné další pohledávky. Tato kvitance má mít plnou platnost před komorou a zemskými deskami.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4438
Date: 17. březen 1668
AbstractPodepsaní prezident a radové české komory podle reskriptu císaře z 2. listopadu 1667 vydaného revizní a likvidační komisi a komoře předloženého postupují Františku Petru Údražskému z Kestřan statek Údraž (Audretz) v Prácheňském kraji, propadlý fisku po odsouzení Ctibora Údražského a jako pustý postoupený po jeho smrti nyní již také zemřelému bratranci Hanuši Adamovi Údražskému otci Františka Petra v odhadní ceně 5050 kop 2 gr. míš., k níž však tento s manželkou Magdalenou Virginií přidal podle druhého odhadu 3468 kop 28 gr. na meliorace. Statek se Františku Petrovi přenechává po vzájemném vyrovnání pohledávek podle účtu v komorní účtárně složených 14. března, v sumě 8518 kop 30 gr., z níž částku na meliorace 3468 kop 28 gr. má na statku pojistit matce Magdaleně Virginii, ze zbytku jej komora kvituje. Komora také přejímá úhradu případných dalších pohledávek, zvláště zemř. Ctiborovy sestry Anny Slavkovské z Kestřan. Smlouva byla vyhotovena dvojmo pro obě strany a může být intabulována, o čemž byl vyrozuměn královský prokurátor Kryštof Norbert Knauth z Fahnenschwungu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4439
Date: 15. duben 1668
AbstractTomaš Jan Pašina z Čechorodu, scholastik metropolitního chrámu sv. Víta, povyšuje do šlechtického stavu z moci mu udělené císařem Leopoldem I. litomyšlského měšťana a knihtiskaře Jana Arnolda rodem z Hradce Králové, jeho manželku Annu a dětmi Václavem, Františkem, Janem a Marií a dává jim erb (modrý štít s červeným kosmým břevnem s modrým lvem a zlatými hvězdami v horním a dolním modrém poli) a přídomek z Dobroslavína.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4440
Date: 10. listopad 1668
AbstractPodepsaní prezident a radové české komory uzavírají smlouvu, jíž se ve smyslu reskriptu císařské revizní a likvidační komise z 4. dubna 1668 polovina statku Brocno (Bratzno) v Litoměřickém kraji, konfiskované Václavu Kejovi (Khagovi) z Hirschfeldu a propůjčená po jeho smrti ve zpustlém stavu vdově, nyní zemř. Dorotě Kejové (Khagové) roz. Kaplířové ze Sulevic a Kaplířovským a Khagovským dědicům k likvidaci dluhů odprodává Kašparu Ratzenbergerovi z Ratzenbergu a dětem, které měl se svou zemř. manželkou Esterou Judit, dcerou uvedených Václava a Doroty Kejů (Khagů) - Hanuši Kryštofovi, Gottfriedu Konstantinovi, Anně Sabině, Eleonoře Konstantině a Evě Dorotě, a to bezplatně, protože odhadní suma stanovená 27. června na 10 520 kop 17 gr. 1 fen. míš. neboli 12 273 zl. 40 kr. rýn. byla podle vyúčtování u komorní účtarny ze dne 27. září vyrovnána úhradou na statku váznoucích dluhů ve výši 12 200 zl. Smlouva byla vyhotovena dvojmo a může se intabulovat.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4441
Date: 24. listopad 1668
AbstractLidmila Malinovská roz. Písecká z Třebska postupuje purkmistru, radě a obci města Rakovníka polovinu svého podílu, tj. poloviny privilegovaného domu v Rakovníku s dědinami, lukami a rybníky. Dům vyňal král Vladislav listinou z 12. září 1493 (Budín) pro zásluhy křivoklátského hejtmana Jiřího Násile (Násyle), majitele domu, z městského šosu a povinností, Rudolf II. listem z 10. ledna 1608 dům potvrdil M. Janu Farmantíkovi z Rychenberku a jeho manželce Anně, po nich přešel dům na Augustina Malinovského z Hlavačova, Ferdinand II. jej 14. dubna 1628 potvrdil Augustinově vdově a synu Barboře Malinovské a Janovi Malinovskému, zemř. vydavatelčinu manželu. Po smrti spoludědiců Augustina, Matýáše a Zuzany byl dům podle zápisu v městských sirotčích knihách rozdělen na 4 díly pro Barboru a Alžbětu Malinovské, uvedeného Jana a sirotka po Augustinovi Pavla, který svůj díl 26. května 1626 postoupil Janovi. Jan svoji polovinu domu odkázal manželce - vydavatelce listiny, ale vznikl spor s vdovou Barborou a dcerou Alžbětou provd. Salátovou, který je nyní u apelačního soudu. Vydavatelka polovinu toho podílu postupuje městu, protože nemůže dále nést náklady sporu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4442
Date: 25. listopad 1668
AbstractPurkmistr a rada města Berouna vysvědčují, že jmenovaní dlužníci slíbili rukou dání zaplatit svému věřiteli knězi Bartoloměji Oseckému bez odkladu dluh obilní a na hotových pěnězích na sv. Jiří: Alžběta Salátová 19. zl., Jiří Štemberk 4 zl. 30 kr., Jiří Václav Procházka 3 zl., Jan Tobler 3 zl. 30 kr., Pavel Mladší Každejch 2,2 strychy, Jindřich Machonys žita 2,2 strychy1), Alžběta Strnadka1) žita 1,1 strych, Matěj Peldřimovský1) 1,1 strych, Jan Svojanovský 1,1 strych2), Jan Každejch 22 strychů pšenice.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4443
Date: 26. listopad 1668
AbstractEufrosie de Jesu Maria, převora, a konvent bosých karmelitek u sv. Josefa na Menším Městě pražském a Fridrich Erb z Ehrenburgu, německý sekretář místodržitelství, a jeho manželka Anna Marie Erbová roz. Zindlová uzavírají smlouvu, jíž oba manželé prodávají klášteru svůj dům na Menším Městě pražském ležícím těsně vedle kláštera, vyhrazujíce si pouze právo vaření piva, se vším příslušenstvím, jak jej držela kdysi Kateřina Wolfová a po ní manželé Erbovi, za 500 zl. rýn. splatných při potvrzení smlouvy. Dům má být postoupen 4 týdny před sv. Jiřím 1669. Prodávající jsou povinni zaplatit nedoplatky berní, dluhy aj. břemena, a vydat všechny listiny domu se týkající a dům zpravit. Smlouva byla vyhotovena dvojmo pro obě strany a může být se souhlasem malostranské městské rady intabulována na náklad kupujících.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4444
Date: 2. leden 1669
AbstractProbošt profesního domu na Malé Straně P. Šimon Schürer TJ uzavírá smlouvu s Františkem Karlem Libštejnským z Kolovrat o 50 000 zl. rýn. získaných prodejem statků, které postoupil české provincii M. Václav Libštejnský z Kolovrat T. J. 24. září 1654, maje k tomu souhlas generála řádu a císaře Leopolda, podle které odevzdá F. K. Libštejnskému do jeho vlastnictví těchto 50 000 zl. a F. K. Libštejnský poskytne na stavbu profesního domu a kostela 80 000 zl. v půlročních splátkách po 2000 zl., což pojistí hypotékou na svých panstvích, především na Rychnovském panství. Za to má být umístěn na domě i na kostele kolovratský erb a nápis, zřízena zde hrobka pro členy rodu, a František Karel se podílet na milostech a privilegiích jako obzvláštní dobrodinec.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4445
Date: 31. leden 1669
AbstractPředstavená a konvent bosých karmelitek u sv. Josefa na Malé Straně uzavírají smlouvu s Menším Městem pražským o dům německého sekretáře místodržitelské kanceláře Fridricha Erba a jeho manželky Anny Marie Erbové (Erbens von Ehrnburg - Erbin) potřebný ke stavbě kláštera, podle které bude dům vymazán z městských knih, začež klášter zaplatí jako ekvivalent za kontribuce 800 zl. městu, a dříve než bude zbořen, zaplatí též kupní sumu nejvyššímu berníkovi Janu Václavu Novohradskému /z Kolovrat/, nebo malostranskému magistrátu na úhradu dlužných kontribucí a hypoték. Zbytek dostanou prodávající.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4446
Date: 23. květen 1669
AbstractJan Huml a Bernard Karel Šana kvitují pražského arcibiskupa Matouše Ferdinanda /Sobka/ z Bilenberka z 1000 kop míš. podle kupní smlouvy na poustku Řehovskou v Předním Ovenci.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4447
Date: 1. červenec 1669
AbstractJan Kristián, vévoda krumlovský, potvrzuje cechmistrům a mistrům kožlelužského pořádku v /Českém/ Krumlově jejich artikule dané jim Vilémem z Rožmberka a potvrzené císařem Matyášem 6. 11. 1614 (Vídeň) jejich úmluvu s jircháři o nákupu koží z 20. června 1594 a zakazuje cizím koželuhům prodávat kůže na krumlovském panství. Rovněž se nemá stát nikdo mistrem, kdo by neměl dům. To se nemá týkat synů mistrů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4448
Date: 30. duben 1670
AbstractČeská komora uzavírá s Ludmilou Benignou Šternberkovou roz. Kavkovou z Říčan smlouvu, kterou jí prodává za 300 zl. ke stavbě kostelíka P. Marie Einsiedlské kousek zahrady, kterou komora r. 1638 koupila od Pavla Ladwiga k zřízení nové cesty na Hrad.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4449
Date: 11. červen 1670
AbstractPapež Kliment X. ruší k žádosti hr. Bernarda Martinice konsisterní rozhodnutí vydané na naléhání barnabitů, aby nemohli být uvedeni do nového domu Martinicem darovaného theatini.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4450
Date: 19. srpen 1670
AbstractLeopold /I./, císař římský, král uherský a český, potvrzuje, aby Jan z Schönaichu přenesl vrchní soudy ze svého panství na některý statek koleje v Hlohově; císař již potvrdil jednání mezi Schönaichem a kolejí o fundaci 50 000 tolarů pojištěné na majorátním panství jeho rodu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4451
Date: 28. srpen 1670
AbstractMaximilián Lev Malovec z Malovic dává z příkazu své matky Veroniky Malovcové Salomeně Ludmile Čabelické ze Soutic "tři posty dlužní s přísudkem" z dluhu Ctibora Údražského (Oudražického) z Kestřan, přisouzené Jetřichovi Malovcovi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4452
Date: 29. říjen 1670
AbstractZemský hejtman Jan Bernard z Berbersteinu, radové a kancléř. králov. úřadu potvrzují kupní smlouvu, kterou Gabriel Wengerský prodal za 66 000 zl. rýn. a 200 dukátů litkupu král. komoře statky Miekinia (Nimptkow), Zábór Wielki (Sabor), Liebethav a Golanka (Heyde) v přítomnosti vratislavského rektora P. Augustina Gaynitia jakožto nástupce uživatelů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4453
Date: 6. prosinec 1670
AbstractPrezident a radové české komory rozhodují spor mezi Maximiliánem Valentinem z Martinic, dědicem Kladna a Červeného Újezda, a městečkem Unhoštěm tak, že se Unhošť má vzdát cla ve prospěch příštího majitele Červeného Újezda, za což má městečko dostat na sv. Jiří 1671 částku 900 zl. rýn., jeho obyvatelé mají být osvobozeni od cla a opravovati však cesty mezi Červeným Újezdem. Za ratifikaci porovnání mají zaplatit komoře 900 zl.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4454
Date: 19. červen 1671
AbstractMichal Osvald Thun, zástavní držitel panství Přísečnice, uzavírá smlouvu s Marií Sidonií hr. z Fahrensbachu roz. Šlikovou o honitbu, podle které se zavazuje dávat jí ročně 3 jeleny desateráky nebo nejméně osmeráky a 3 divočáky ne mladší 1 roku, ona pak zakáže svým střelcům a poddaným lovit vysokou.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4455
Date: 16. červenec 1671
AbstractKomisaři Ferdinand Arnošt Hysrle z Chodů, Volfgang Libštejnský z Kolovrat a Jan Golz uzavírají smlouvu mezi Alžbětou Konstancií Orinovou (Orrinovou) z Arino (Arrino), prodávající, a Polixenou Račínovou roz. ze Žďáru (Sahr), kupující, o prodeji Orinovské části vsi Sedlec (Zettlitz) za 3000 zl. ryn.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4457
Date: 5. srpen 1671
AbstractPapež Kliment X. uděluje všem věřícím, kteří navštíví kostel sv. Václava blízko města Blšany (Tloch) v pražské diecézi, který není pod řeholní správou, na den sv. Václava od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4456
Date: 5. srpen 1671
AbstractPapež Kliment X. uděluje všem věřícím, kteří navštíví kostel sv. Michala ve městě Blšany (Tloch) v pražské diecézi, který není pod řeholní správou, na den sv. Michala archanděla od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1667 - 1671next >