Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 3267
Date: 4. květen 1598
Abstract: Císařští komisaři k prodeji statků na Loketsku hr. Fridrich Šlik a další - viz ČGLVII č. i. 3254 - uzavírají smlouvu s Hanušem Wolfem Globnerem z Globen (Glauben), kterou mu prodávají Bartla (Preunla), poddaného ve Velké Šítboři (Scheda, Schadub), za 300 kop míšenských.
Charter: 3260
Date: 4. květen 1598
Abstract: Císařští komisaři k prodeji statků na Loketsku, hr. Fridrich Šlik a další - viz ČGLVII č. i. 3254 - prodávající Jiřímu Fabiánovi z Neubergu (1) na jeho žádost dědičný plat 15 malých gr. a povinnost vojenské účasti (hoer farth) ze svobodného dvora v Libavě (Lyba), který obdržel Volf Václav z Kocova pro dluhy Štěpána z Globen, odprodal jej Hanuši Albrechtovi z Neubergu, po němž jej nyní drží Jiří Fabián. Kupní suma činí 115 kop míšenských, splatných na sv. Havla nebo 14 dní poté na loketském úřadě, z jehož knih se přitom obě povinnosti vyškrtnou a dvůr bude Jiřímu udělen jako svobodné léno. Při nezaplacení se loketský hejtman uváže v držbu dvora.
Charter: 3265
Date: 4.květen 1598
Abstract: Císařští komisaři k prodeji statků na Loketsku hr. Fridrich Šlik, a další - viz ČGLVII č. i. 3254 uzavírají smlouvu s Bernardem Unruhem z Oberchodau, kterou mu prodávají 20 poddaných s kmetčími statky v Dolním Chodově (Unter Codau) s kostelním podacím a krčmou za 5000 kop míšenských.
Charter: 3273
Date: 4. květen 1598
Abstract: Císařští komisaři (viz ČGLVII č. i. 3254 bez Zetlbergera) vydávají výpis z urbáře vsí Žitná (Rockendorff) a Libava (Lyeba).
Charter: 3263
Date: 4. květen 1598
Abstract: Císařští komisaři k prodeji statků na Loketsku hr. Fridrich Šlik a další viz ČGLVII č. i. 3254 uzavírají smlouvu se Sebastianem ze Stenwag k rukám Engelharda ze Steinwag, kterou jim prodávající poddaného Jiříka Preunla s kmetčím dvorem v Arnoltově (Arnolltengrün) za 300 kop míšenských.
Charter: 3268
Date: 4. květen 1598
Abstract: Císařští komisaři (viz ČGLVII č. i. 3254 bez Zetlbergera) vydávají výpis z urbáře vsi Šitboř (Schodub).
Charter: 3254
Date: 4. května 1598
Abstract: Císařští komisaři k prodeji statků na Loketsku hr. Fridrich Šlik, Kryštof Vitzthum, Hanuš Jindřich Prollhofer z Purkersdorfu, Hanuš Zetlberger z Zetlbergu, Fridrich Scheuenstul (Schauenstul) z Weichingu a Jiří Heßler uzavírají s hr. Kryštofem st. Šlikem z Passaunu na Holiči (Weiskirchen), Sokolově (Falkenaw) a Doupově (Tuppau) smlouvu, jíž jemu a jeho dědicům prodávají 12 jmenovaných svobodníků na sokolovském panství, kteří vlastní 7 dvorů a polovinu dvora ve vsích Těšovice (Töschwitz), Dolní Nivy (Unter Neu Gruen), Svatava (Zwotta), Tisová (Teisa) a Vítkov (Wutingruen), a kteří mají odvádět ročně ve 2 termínech plat, na nějž císař změnil svobodníkům na Loketsku vojenskou povinnost, ve výši 2 kop (po 30 bílých grošů, groš po 7 bílých penězích) z celého dvora, 1 kop z poloviny dvora. Šlikové mají od svobodníků vybírat uvedený roční dědičný plat 15 kop míšenských, ponechávat si jej, ale nesmějí jen zvyšovat. Kupní suma činí 500 kop míšenských splatných na sv. Havla nebo 2 týdny poté v Lokti (Stein Elnbogen), přičemž budou Šlikovi propůjčena jako obvykle léna.
Charter: 3266
Date: 4. květen 1598
Abstract: Císařští komisaři (viz ČGLVII č. i. 3254 bez Zetlbergera) vydávají výpis z urbáře vsi Dolní Chodov.
Charter: 3271
Date: 4. květen 1598
Abstract: Odhady vsi Bohatice (Wehetitz) s 4 sedláků v Sedlci (Zedlicz).
Charter: 3270
Date: 4. květen 1598
Abstract: C9sařští komisaři (viz ČGLVII č. i. 3254 bez Zetlebergera) vydávají výpisy z urbáře vsí Sedlec (Cetllitz) a Bohatice (Wehetitz).
Charter: 3272
Date: 4. květen 1598
Abstract: Císařští komisaři k prodeji statků na Loketsku hr. Fridrich Šlik a další - viz ČGLVII č. i. 3254 uzavírají smlouvu s Engelhartem z Globen, kterou mu prodávají poddaného v Žitné (Rockendorff) Pavla Wagnera a dva mlýny v Libavě (Lieba, Lyeba) za 230 kop míšenských.
Charter: 3257
Date: 4. květen 1598
Abstract: Císařští komisaři k prodeji statků na Loketsku hrabě Fridrich Šlik a další - viz ČGLVII č. i. 3254 - uzavírají s Albrechtem z Globen na Pochlovicích smlouvu, jíž Albrechtovi a jeho dědicům prodávají služebnost na 1 svobodném dvoře v Pochlovicích (Pochlewitz), který má jako ostatní vojenskou povinnost, za 60 kop míšenských splatných na sv. Havla nebo 14 dní poté na loketském úřadě, kde mu budou jako obvykle udělena léna.
Charter: 3266
Date: ad 4. květen 1598
Abstract: Císařští komisaři (viz ČGLVII č. i. 3254 bez Zetlbergera) vydávají výpis z urbáře vsi Arnoltov (Arnoltsgrün).
Charter: 3258
Date: 4. května 1598
Abstract: Císařští komisaři k prodeji statků na Loketsku hr. Fridrich Šlik a další - viz ČGLVII č. i. 3254 - uzavírají s Evou Stoltzovou rozenou Malerschikovou z Perglasu, Joštem Tisslem (Tueseln) z Daltic na Novém Sedle (Neuen Satl), hejtmanem v Lokti (Stein Elnbogen), Niklem Stoltzem ze Simensdorfu (Simsdorfu) na Habartově (Haberspirk) a Pšově (Schauben) jako poručníky Adama Stolze z Chlumku (Perglasu) smlouvu, jíž poručníkům na Adamově místě prodávají 3 poddané ve vsi Dasnice (Dasnitz) a vyjmenovanými platy včetně platu za účast na vojenských taženích, za 550 kop splatných 250 kop hned při postoupení, 300 na sv. Havla nebo 14 dní poté v Lokti, kde jim také budou udělena léna. Při nezaplacení se loketský hejtman uváže v držbu oněch 3 poddaných i dalších lidí, které měla Eva v té vsi již dříve.
Charter: 3262
Date: 4. květen 1598
Abstract: Císařští komisaři k prodeji statků na Loketsku hr. Fridrich Šlik a další - viz ČGLVII č. i. 3254 uzavírající s Mikulášem Stoltzem ze Simsdorfu na Habertově (Haberspirck) a Pšově (Schauben) smlouvu, jíž jemu a jeho dědicům prodávají poddaného Hanuše Kinla s platem z ryb (Vischwaßser) a povinnost váleč. vozu z jeho poddanského dvora v Bukovanech (Puckkba), na němž nyní sedí Wolf Hainz, za 230 kop míšenských splatných přitom, až mu bude poddaný postoupen, přičemž mu zároveň bude v Lokti (Stain Elnbogen) prodaný majetek udělen lénem.
Charter: 3256
Date: ad 4. květen 1598
Abstract: Císařští komisaři (viz ČGLVII č. i. 3254 bez Zetlbergera) vydávají výpis z urbáře pro vsi Albertov (Albernhof) a Nové Sedlo (Sattel).
Charter: 3275
Date: 6. květen 1598
Abstract: Císařští komisaři (viz ČGLVII č. i. 3274 s vyjímkou Zetlbergera) vydávají výpis z urbáře (Verzeichniss etzlicher Stuck, so denen im Carlspad verkaufft).
Charter: 3274
Date: 6. květen 1598
Abstract: Císařští komisaři k prodeji statků na Loketsku hr. Fdridrich Šlik, hr. z Passaunu, Holiče (Weiskirchen), na Plané a Horním Hradě (Hauenstein), nejvyšší mincmistr Českého království, Kryštof Vitzthum na Šumburce (Neu Schonberg) a Klášterci (Klösterle) nad Ohří, Hanuš Jindřich Prollhofer z Purkersdorfu na Lukách (Luckh) a Herstošicích (Herrschoticz), hejtman na Křivoklátě (Purgglitz), Hanuše Zetlberger z Zetlbergu, hejtman v Chomutově (Commuthau), Fridrich Scheuenstul z Weichingu, výběrčí desátků v Horním Slavkově (Schlackhenwalldt), a Jiří Heßler, gegenhandler tamtéž, uzavírají s purkmistrem, radou, rychtářem, staršími a obcí města Karlových Var (Keyser Carlspad) smlouvu, jíž jim prodávají plat z polí a luk, který odvádějí Karlovarští a dále Bohatičtí (Vehetitzer) z lesa řečeného Šos, 20 jiter, pozemky Všeborovických (Schoberitzer) v Šosu, plat od Jiřího Fischera a dědiců Klementa Fischera, - 3 vyjmenované kusy lesa s právem lovu, clo v Karlových Varech a Sedlci (Zedtlitz), za což mají udržovat 3 mosty přes Ohři (Eger) - u Tuhnic (Thonitz) a "Drabnitzbruck". Bohatičtí odváděli dosud 9 strychů ovsa do Lokte a dostávali za to dříví, které jim mají dodávat a povolovat Karlovarští, pokud jim budou oves odvádět. Město má vykonávat vyšší i nižší soudnictví i na měststkých statcích a příslušných lánech. Kupní suma za to vše činí 8 500 kop míšenských, z nichž při postoupení zboží zaplatí 2000, na sv. Havla či 2 týdny poté 6500, jinak se loketský hejtman uváže v držbu statků.
Charter: 3276
Date: 6. květen 1598 (1)
Abstract: Císařští komisaři k prodeji statků na Loketsku hr. Fdridrich Šlik a další - viz č. i. 3254 - uzavírají s bratry Leonhartem a Fridrichem Colony z Felsu na Andělské Hoře smlouvu, jíž jim prodávají ves Lipoltov (Leyberssdorff) a šenkem piva a ve vsi Radošov (Rodisroft) a Bor (Hayde) císařský majetek, s rybníkem a podacím a krčmou v Boru a podacím a krčmou v Radošově, s podmínkou, že povedou případnou při o vrchní právo nad prvními dvěma vesnicemi a o dodávání piva oběma krčmám s purkmistrem a radou města Ostrova (Schlekenwerdu ginak Wostrowa) vlastním nákladem, vše za 5200 kop míšenských (3000 zaplatí při postoupení vsí, zbytek na sv. Havla pod trestem cís. uvázání v držbu vsí).
Charter: 3277
Date: 6. květen 1598
Abstract: Císařští komisaři (viz ČGLVII č. i. 3254 bez Zetlebergera) vydávají výpisy z urbářů vsí Bor (Heidt), Lipoltov (Leibersdorff) a Radošov (Rodisfort).
Charter: 3278
Date: 7. květen 1598
Abstract: Císařští komisaři k prodeji statků na Loketsku hr. Fridrich Šlik a další viz. ČGLVII č. i. 3254 - uzavírají s purkmistrem, radou a obcí města Lokte (Elnbogen) smlouvu, jíž jim prodávají plat z polí, luk a zahrad, který odvádějí obyvatelé města, plat za obnovení městské rady a porybné. Dále oboru (thier garten), jez na Ohři, do loketské a v Hruškově (Pirndorffer), podací v Lobzech (Lobs), ves Tatrovice (Totter wiesen) s podacím a krčmou, ves Černava (Schwarzenbach), Křemenitá (Griesbach), Počerny (Putschirn), Chranišov (Granasau), Vřesová (Doklsgrün) a krčmářem a 4 rybníčky, Vintířov (Wintersgrün) s krčmářem a rybníčkem, Jenišov (Janosen), Tašovice (Teschwitz), 1 poddaného Hornsbergu (Hornsperk), 1 osedlého na cihelně, 3 poddané z Horních Lubů (in der Zech (1)), ves Božičany (Poschitzan) a 1 poddaného "uff der kalten Herbrig", "Haselmul", kde mají ponechat toho, kdo mlýn zřídí, s ustanovením o jezu zřízeném Jiřím Florianem Lochnerem, dvůr řečený Schmalenhof s příslušenstvím, vyjmenované lesy s výhradou dřeva pro slavkovské (Schlackenwalde) doly a s ustanovením o právu lovu pro šlechtu a pastvy. Loketským náleží vyšší i nižší soudnictví ve městě, příslušných lénech a městských statcích; ale leníci, kteří mají na tomto území léna samostatně, mají je nadále přijímat od loketského hejmana. Kupní suma činí 47 549 kop 29 grošů 5 fen., z nich mají složit rentmistrovskému úřadu v Praze při postoupení zboží 20 000 kop 29 gr. 5 fen., na sv. Havla nebo 14 dní poté 13 774 kop 30 gr. a zbývající stejnou částku s 6% úrokem na sv. Havla 1599, jinak se loketský hejtman uváže v držbu zboží. Císař si vyhrazuje doly a vyjmenované kovy a desátky z nich. Poddaní ze vsí odprodaných městu mají dodávat materiál na opravy loketského hradu, vyhrazeného dále králi, a dřevo na otop hejtmanovi. Poplatky na posly (Landtboten) se mají odvádět ve výši stanovené pro jednotlivé vsi.
Charter: 3280
Date: 23. květen 1598
Abstract: Purkmistr a rada města Ostrova (Schlackenwerdta), kteří sjednali s královskými komisaři v Lokti (Elnbogen) koupi vsí Bor (Haid), a Radošov (Rodisfurtt), zmocňují radní Kryštofa Rauena (Rauen) a Kryštofa Schambergera a služebníky Baltazara Fizchofa a Samuela Böhäimba, aby v Praze jménem města dojednali s císařem a komorou tutou koupi až po uzavření smlouvy.
Charter: 3279
Date: 23. květen 1598
Abstract: Rudolf II., císař římský, král uherský a český, uděluje po smrti Wolfa Kryštofa z Trautenberka na matčinu žádost jejímu synovi Wolfu Jindřichovi pro chudobu milost, aby do své dospělosti držel léno Reuth.
Charter: 3283
Date: 26. květen 1598
Abstract: Kryštof Nothaft, jemuž připadla po otci Hanušovi léna na Chebsku a Loketsku náležející k zámku Weissenstein (Weissenstain), skládá lenní slib.
Charter: 3284
Date: 26. květen 1598
Abstract: Kryštof Nothaft z Weissensteinu na Poppenreuthu vyznává, že se souhlasem krále Rudolfa a koruny vykoupil od Hanuše Adama z Wallenfelsu zámek Weissenstein a svůj bratrský podíl k němu náležející (Waldershof , /Waldes/, Mehr, Poppenreuth, a poddané a dvory v Helmbrechts, Harlach, Harpfenreuth, Siebenlindt, Pernhöhe, Gefell, Langehart, Schafbruck), obdržel je v léno a složil lenní slib před zemřelým hejtmanem německých lén Janem z Lobkovic, a zavazuje se zachovávat všechny manské povinnosti.
Charter: 3281
Date: 26. květen 1598
Abstract: Česká komora na místě císaře s purkmistrem a radou města Ostrova (Schlagkenwerdt) uzavírají smlouvu, jíž město kupuje ves Bor (Haidt) a 4 poddané v Radošově (Rodisfort) na panství Loket (Elnbogen) s příslušenstvím, robotami na 20 jitrech (tagwerch) i s podacím, výčepem piva atd. do dědičného vlastnictví za 5000 tolarů neboli kop míšenských (30 bílých grošů), z nichž 2500 zaplatí do 4 týdnů načež jim ves a poddaní budou postoupeni, zbytek na sv. Havla do rentmistrovského úřadu. Jinak jim loketský hejtman opět odejme podstoupená zboží. Císař si vyhrazuje doly, poklady aj. regály. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro město a komorní registraturu. (1)
Charter: 3282
Date: 26. květen 1598
Abstract: Kryštof Nothaft z Weissensteinu na Poppenreuthu, jemuž císař Rudolf II. povolil pojistit na 10 let na lénu české koruny Weissenstein sumu 20 000 tol. na uspokojení věřitelů, od nichž si vypůjčil na koupi a zlepšení tohoto léna (kromě věna své manželky, které k tomu rovněž použil), slibuje, že po uplynutí oněch 10 let dotyčnou sumu zaplatí a léno tak očistí a že je bez císařova vědomí nijak nezatíží.
Charter: 3285
Date: 2. červen 1598
Abstract: Císař Rudolf II. a Karel z Lichtenštejna na Mikulově (Nicolspurg) i na místě svých bratrů Maximiliána a Gundakera, kteří ho zmocnili, uzavírají smlouvu: Lichtenštejnové zapůjčí císaři podle vyzvání dvorské komory 100 000 tol. (po 70 kr.), a to, protože nemají hotové peníze, "v úpisech podle zvyku rakouské a moravské země". Císař jim za to postupuje kupním právem městečko Hustopeče (Auspitz) kláštera Králové v Brně (Brinn) a Přítluky (Brikhlach) náležející velehradkému klášteru, jež si má dát vložit do moravských desk při prvním zemském právu v Brně. Kdyby nastaly neshody o výši kupní sumy, odhadnou ceny statků 3 osoby, určené císařem, a 3 jmenované Lichtenštejny. Kupní suma se srazí z dlužné částky a zbytek pojistí císař Lichtenštejnům dvěma úpisy - polovina zbylé sumy bude splatná rok po sv. Michalu, druhá - 2 roky po témže termínu. Navíc bude platit vždy na sv. Michala a Jiří 6% úrok. Přesáhne-li odhadnutá cena statků o určitý počet tisíc sumu 50 000 tol., musí Lichtenštejnové o stejný počet tvýšit svoji půjčku císaři (aby se půjčka udržela na výši 50 000); sjednávají se bližší podmínky výplaty těchto peněz.
Charter: 3290
Date: 7. červenec 1598
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, slibuje Ferdinandu Hofmanovi z Grynpichlu a ze Střechova (Strzechova) na Grabštejně, dědičnému hofmistru štýrského knížectví, dědičnému rakouskému maršálku a presidentovi dvorské komory, že na sv. Havla či 2 týdny poté, případně dříve, až se sejde zemská berně na to stavy povolená, zaplatí Hertvíkovi Žejdlicovi ze Schönfeldu na Chocni a Polné, podkomořímu císařovny - matky Marie, 50 000 kop míšenských, které mu Hertvic půjčil na vojsko proti Turkům a za které se Ferdinand deskově zaručil svými dědičnými statky. Berníkům nařídí, aby tuto pohledávku z berně přednostně zaplatili, a kdyby to nebylo možné, splatí ji z královských důchodů, z kterých rovněž uhradí Ferdinandovi případné škody.
Charter: 3291
Date: 7. červen 1598
Abstract: Rudolf II. císař římský a král uherský a český, slibuje Humprechtu Černínovi z Chudenic na Chudenicích a Únějovicích (Auniowiczych), podkomořímu Českého království, že na sv. Havla či 2 týdny poté, případně dříve, až se sejde zemská berně na to stavy povolená, zaplatí Hertvíku Žejdlicovi ze Schönfeldu na Chocni a Polné, podkomořímu císařovny - matky Marie, 50 000 kop gr. míš., které mu Hertvík půjčil na vojsko proti Turkům a za které se Humprecht deskově zaručil svými dědičnými statky (dále viz ČGLVII č. i. 3290).
Charter: 3286
Date: 9. červen 1598
Abstract: Rudolf II., císařský, král uherský a český, ukončuje svůj spor s johanitským řádem o podací českého velkopřevorství a jeho komend tak, aby je řád měl, avšak aby velmistr udělil komendy těm císařovým služebníkům, které mu doporučí.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data