useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1552 - 1553next >
Charter: 1881
Date: 30. leden 1552
AbstractBohuslav Sekerka ze Sedčic (Seczycz) a na Skřivani postupuje svému strýci Ratiborovi Sekerkovi ze Sedčic a jeho dědicům list Jana Chodaura z Lokte a jeho rukojmích - bratrů Jana a Jiříka Kfelířů ze Zakšova a v Panoším Újezdě na 60 kop gr. praž. dluhu, v němž Bohuslavu Sekerkovi zastavili ves Kalubice. List je papírový, ale má platit jako pergamenový s přivěšenými pečetmi podle zemského řádu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1882
Date: 19. březen /15/52
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, slibuje ingrosistovi kanceláře české komory Františku Pergerovi za jeho služby vyplatit z konfiskací a odúmrtí v zemích České koruny, které se nejdříve vyskytnou a které mu Perger oznámí, pokud o nich nebylo předem rozhodnuto jinak, 200 zl. rýn.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1883
Date: 21. březen 1552
AbstractFerdinand /I./, císař římský a král německý, uherský a český, slibuje stavům arcivévodství hornorakouského, kteří mu na války s Turky, zvláště na obranu hranic a obranu Sedmihradska, na sněmech povolili peněžní pomoc i výzbroj, a zvláště v r. 1552 přislíbili vyplatit v určitých termínech 75 000 zl. a v případě nutnosti, a kdyby Dolnorakouští přitáhli se svými zbrojnými, vydržovat po 2 - 3 měsíce 300 koní a složit na to 5 zl. rýn. na každého koně (všechny sumy na 6 % úrok), že jim tato dobrovolná pomoc nebude na újmu jejich práv a svobod.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1884
Date: 22. březen /15/52
AbstractOpavský (Troppaw) měšťan Petr Ossler vysvědčuje, že Františku Pergerovi z Korutan (Khernten) při české komoře v Praze za pomoc, kterou mu poskytl jako zástupci kverků z fulneckého panství (Folnekh) při /jednání o/ získání svobody dolování, postupuje na dobu jednoho roku dva podíly (Khucus) na měděné žíle na dole u Kletného (zum Khlettnstain) a dva podíly v nalezišti zv. na Černé žíle (am Schwarczen Ganng) na olověném dole u města Fulneku se vším právem a příslušenstvím, kde má svůj díl.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1885
Date: 31. březen 1552
AbstractFerdinand /I./, římský císař a uherský a český král, a jeho rukojmí, nejvyšší kancléř Českého království Hendrych purkrabí míšenský, hrabě z Hartensteina a pán z Plavna a Gery (Gerowa), nejvyšší písař Českého království Volf z Vřesovic a na Doubravské Hoře, a president české komory, královský prokurátor Petr Chotek z Vojnína a na Vraném, Hanuš z Renspergu na Uhříněvsi (Aurzyniewsy), Florián Griespeck z Griesbachu na Kaceřově a Hanuš Spiegel z Milčic, rentmistr české komory, se přiznávají nejvyššímu hofmistru Českého království Zdislavu Berkovi z Dubé a Lipé a jeho dědicům k dluhu 550 kop gr. čes. praž., zavazují se dluh zaplatit na sv. Jiří nebo 2 týdny poté, a to v jáchymovských stříbrných groších, pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 10 mil od Prahy a dalšími tresty, jako kdyby věřitelé měli na dluh pergamenový list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1886
Date: 16. duben 1552
AbstractIsabella, královna uherská, dalmatská, chorvatská atd., vysvědčuje, že jí kapitulní kanovníci a vikáři kostela sv. Kříže u fary v Opole půjčili 200 zl. uher. červených (z toho 120 zl. kapitula a vikáři společně a 80 zl. sama kapitula), a zapisuje jim úrok 6 zl. ze 100 ročně, takže opolský celník jim má ročně odvádět 12 zl. uher. vždy na neděli Judica až do vrácení sumy, které má být vypovězeno 1/2 roku předem; potom budou věřitelé povinni přijmout dlužnou sumu i s případnými zadrženými úroky.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1887
Date: 20. duben 1552
AbstractPurkmistr a rada města Zhořelce (Górlitz) před arcivévodou Ferdinandem na žádost tamního měšťana Onufria Schnittera vydávají vidimus předložené pergamenové listiny a papírového královského konsensu: 1) 1541, červenec 28., Řezno (Regnspurg): Král Ferdinand /I./ dává souhlas k tomu, že převor a konvent kláštera v Oybinu prodali zhořeleckému měšťanu Onufriu Schnitterovi louku v Deutsch Ossig (Deutschessigk) ve zhořeleckém obvodu, ležící na potoku Pliesnitz (Plessnitz), aby získali peníze na obnovu klášterního poplužního dvora, který jim shořel. 2) 1541, 9. září, Oybin (Oywin): Převor a konvent kláštera celestinů v Oybině s královským souhlasem prodávají zhořeleckému měšťanu Onufriovi Schnitterovi a jeho dědicům do dědičného vlastnictví louku na Pliesnitz s kusem na druhé straně vody, ve zhořeleckém obvodu, se všemi právy bez platů a povinností, a to za 600 hř. v hotovosti, z nichž Onufria kvitují. Učinili tak proto, aby mohli znovu postavit ohněm zničený klášterní majetek v Drausendorfu (Draussendorff).

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1888
Date: 3. květen /15/52
AbstractOnurfrius Schnitter, měšťan ve Zhořelci (Görlitz), rakouskému arcivévodovi Ferdinandovi: sděluje mu, že v roce /15/41 koupil od převora a konventu v Oybině s královským souhlasem louku (kupní smlouvu a královský souhlas přikládá v opise). Protože statky zhořeleckých měšťanů, původně lenní, později svobodné, změnil král nyní opět na léna, upozornil Onufrius komisaře, že tuto louku nemá jako pozemek města, ale koupil ji do dědičného vlastnictví na zvláštní souhlas krále. Komisaři sdělili, že nebudou-li mít jiný pokyn, postoupí věc k rozhodnutí arcivévodovi; dosud však nedošla odpověď. Onufrius žádá i jménem svých dětí, aby arcivévoda věc rozhodl v jejich prospěch a královský konsens potvrdil.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1890
Date: 13. květen 1552
AbstractJindřich z Hohberku (Hobercka), jemuž král Ferdinand /I./ zapsal v sumě 200 zl. rýn. dlužné /za služby/ svým zvláštním listem poplužní dvůr v Nieszkówe (im Reumdorffl) s mlýnem "Thonmule" a dalším příslušenstvím podle inventáře, vydaného královskými komisaři Fridrichem z Redernu a Jiřím z Oppersdorfu, se zavazuje za sebe i za své dědice ve lhůtě, uvedené v královské listině, tento dvůr s mlýnem i příslušenstvím vrátit králi nebo tomu, koho král určí.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1891
Date: 13. květen /15/52
AbstractFridrich z Redernu a Jiří z Oppersdorfu, komisaři písemně pověření králem /Ferdinandem I./ vysvědčují, že odevzdali Jindřichovi z Hohbergu (Hueberg) poplužní dvůr v Nieszkówě (im Reimdorfle), který mu král svým zvláštním listem zastavil, spolu s mlýnem "Thonmuhl" a příslušenstvím a zásobami obilí, dobytka a nářadí podle následujícího inventáře, který vyhotovili dvojmo - jednou pro Jindřicha, po druhé pro dvorskou komoru. V určené době má Jiindřich dvůr se vším tímto inventářem vrátit. Osahuje soupis zásob obilí a lnu a zasetých ozimů, koní, hovězího dobytka, ovcí a drůbeže, vozů, nářadí pro polní práce aj. inventáře.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1892
Date: 26. květen 1552
AbstractJan Erazim ze Švamberka a na Boru se za sebe i za své dědice zavazuje dodržovat ustanovení inserované listiny z 28. dubna 1552 (Vídeň), jíž král Ferdinand /I./ připisuje Janu Erazimovi, zástavnímu držiteli vsí Holostřevy (Holostrzeby), Benešovice (Benessowo), Lobzy (Labez), 4 lidí v Líních (Lenny) a pusté vsi Výrov (Weyrowo), majetku kladrubského kláštera, jemuž připsal na této zástavě "jeden život", za služby prokázané králi i jeho synu Maxmiliánovi ještě 2 další životy, takže tyto statky může král nebo klášter vyplatit až po smrti Jana Erazima a jeho 2 synů (případně dcer nebo osob, na něž své právo převede). Dolování kovů, které by se na těch pozemcích nalezly, si král vyhrazuje.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1889
Date: 3. květen /15/52
AbstractViz ČG-L inv. č. 1888. Onurfrius Schnitter, měšťan ve Zhořelci (Görlitz), rakouskému arcivévodovi Ferdinandovi: sděluje mu, že v roce /15/41 koupil od převora a konventu v Oybině s královským souhlasem louku (kupní smlouvu a královský souhlas přikládá v opise). Protože statky zhořeleckých měšťanů, původně lenní, později svobodné, změnil král nyní opět na léna, upozornil Onufrius komisaře, že tuto louku nemá jako pozemek města, ale koupil ji do dědičného vlastnictví na zvláštní souhlas krále. Komisaři sdělili, že nebudou-li mít jiný pokyn, postoupí věc k rozhodnutí arcivévodovi; dosud však nedošla odpověď. Onufrius žádá i jménem svých dětí, aby arcivévoda věc rozhodl v jejich prospěch a královský konsens potvrdil.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1893
Date: 1. červen 1552
AbstractPurkmistr a rada města Chebu (Eger) vysvědčují, že jim král /Ferdinand I./ dal pro města a hrady České koruny 6 děl 1) kulatý kus s lví hlavou, na ní štít s dvěma věžemi, mezi nimi lev a nad tím nápis: Slito jsem ve jméno Boží, budu hájiti pánuov Tabernów i jejich zboží, kdo se jim budú protoviti, má ma me péči míti, Anno MVC XXII, Johannis Prelit Fecit, 2) 2 kulaté kusy bez nápisů, s širokým ústím a zápalným otvorem ve tvaru trojlístku;.........DOPSAT!!!

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1894
Date: 13. červen /15/52
AbstractOtto z Dieskau (Tiskaw), rytíř na Finsterwalde (Finsterwald), vysvědčuje, že půjčil králi /Ferdinandovi I./ na jeho nutné potřeby 13 000 zl. a že má za dobu od sv. Jiří /15/52 do sv. Jiří /15/53 obdržet z této částky úrok jako 8% z částky 12 000 zl. rýn., tedy 960 zl. rýn., které připočetl k hlavní sumě.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1895
Date: 20. srpen 1552
AbstractBratři Jan, Vladislav a Ludvík Bezdružičtí z Kolovrat na Buštěhradě a Mšeci (Kornnhauze), fundátoři dominikánského kláštera sv. Klimenta na Starém Městě pražském blízko mostu, vysazují staroměstským měšťanům Janu Folkovi a jeho manželce Dorotě z Liboslavě a jejich mužským dědicům pod plat prázdné místo za klášterem proti špitálu směrem k mostu - v ohradě od nárožního domu kováře až k protější zdi a pekárně a mezi zdí kláštera a zdí jdoucí podél silnice proti špitálu. Kdyby tam Folk a Dorota chtěli stavět, mají klášteru platit 30 gr. čes. vždy na sv. Havla. Protože již složili 35 kop gr. čes. kostelníkům na opravy kláštera, mají plat 30 gr. odvádět hned od příštího sv. Havla; kdyby nechtěli, vrátí se jim 35 kop a místo jim bude odňato. Kdyby se však klášter zvelebil a konvent rozmnožil k předchozímu stavu, vrátí se Janovi a Dorotě 35 kop a prokázané stavební náklady do 200 kop gr. čes. a uvedené místo se vrátí Bezdružickým z Kolovrat. Po smrti Jana, Doroty a mužských dědiců mohou Bezdružičtí nebo klášter místo vyplatit za stejných podmínek.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1896
Date: 20. srpen 1552
Abstractviz ČG-L inv. č. 1895. Bratři Jan, Vladislav a Ludvík Bezdružičtí z Kolovrat na Buštěhradě a Mšeci (Kornnhauze), fundátoři dominikánského kláštera sv. Klimenta na Starém Městě pražském blízko mostu, vysazují staroměstským měšťanům Janu Folkovi a jeho manželce Dorotě z Liboslavě a jejich mužským dědicům pod plat prázdné místo za klášterem proti špitálu směrem k mostu - v ohradě od nárožního domu kováře až k protější zdi a pekárně a mezi zdí kláštera a zdí jdoucí podél silnice proti špitálu. Kdyby tam Folk a Dorota chtěli stavět, mají klášteru platit 30 gr. čes. vždy na sv. Havla. Protože již složili 35 kop gr. čes. kostelníkům na opravy kláštera, mají plat 30 gr. odvádět hned od příštího sv. Havla; kdyby nechtěli, vrátí se jim 35 kop a místo jim bude odňato. Kdyby se však klášter zvelebil a konvent rozmnožil k předchozímu stavu, vrátí se Janovi a Dorotě 35 kop a prokázané stavební náklady do 200 kop gr. čes. a uvedené místo se vrátí Bezdružickým z Kolovrat. Po smrti Jana, Doroty a mužských dědiců mohou Bezdružičtí nebo klášter místo vyplatit za stejných podmínek.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1897
Date: 2. září 1552
AbstractFerdinand /I./, císař římský a král uherský a český, připisuje Jáchymu Šlikovi z Holiče (Holeyczie) hraběti z Passaunu na Rabštejně a Mašťově k původním zástavním sumám, v nichž Jáchym drží ves Kněževes (Knieziowsy), zastavenou od hrádku Křivoklátu, 400 kop gr. čes. K tomuto připsání dali souhlas stavové Českého království na sněmu 4. ledna /15/52. Těchto 400 kop bude Jáchymovi vráceno při výplatě vsi králem nebo držitelem Křivoklátu spolu s původními zástavními sumami.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1898
Date: 19. září 1552
AbstractJan mladší z Valdštejna a na Točníku postupuje nejvyššímu sudímu Českého království Janu st. z Lobkovic a na Zbiroze a jeho dědicům 3 listy na hrady Žebrák a Točník, a to 1) list krále Ludvíka, jímž zastavil Žebrák a Točník v dluhu tehdejšímu nejvyššímu pražskému purkrabí Janovi z Vartenberka na Zvířeticích s výhradami ohledně stavebních oprav, z 29. října 1522 (Pražský hrad), dále 2) list krále Ferdinanda /I./ z 31. října 1534 (Pražský hrad), jímž témuž Janovi pojistil částky zapsané Ludvíkem - 750 kop gr. čes. vynaložených na stavební opravy a 500 kop, za které Jan zřídil na Točníku studni (obě tyto listiny Jan z Valdštejna získal dobrou vůlí Volfa ml. Krajíře z Krajku na Točníce) Konečně mu postupuje 3) list krále Vladislava z 25. června 1507 (Budín), jímž potvrdil zástavu některých vsí a lidí od Žebráka a Točníku jejich tehdejším držitelem Kryštofem z Gutštejna na Rabštejně Kunátovi Pešíkovi z Komárova; tento list získal Jan ml. z Valdštejna dobrou vůlí Jana, Bořivoje a Mikuláše strýců Pešíků z Komárova i na místě jejich bratra a strýce Petra Pešíka z Komárova. Uvedené dobré vůle postupuje Jan ml. z Valdštejna Janovi st. z Lobkovic současně s třemi jmenovanými královskými listy.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1899
Date: 8. říjen 1552
AbstractJáchym Šlik z Holiče hr. z Passaunu na Rabštejně a Mašťově slibuje za sebe i za své dědice dodržovat inserovanou listinu z 18. ledna 1552 (Pražský hrad), jíž mu král Ferdinand /I./ povolil vyplatit zápisné vsi Počedělice, Obora /Woborcze), Velteže (Weltiezych), Vtelno a Horka (Horkach) s veltěžským rybníkem, pustým dvorem v Počedělicích a vším příslušenstvím a platy. Jáchym může vsi získat od držitelů za zapsanou zástavní sumu, jinak zdarma, a vyplaceny mohou být až po jeho smrti králem nebo tím, kdo má na výplatu právo, za výplatní sumu nebo zdarma, jako je Jáchym získal. Jáchym nemá přetěžovat poddané, dolování kovů na pozemcích nalezených je vyhrazeno králi.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1900
Date: 26. říjen 1552
AbstractJindřich, purkrabí míšenský, hrabě z Hartensteinu a pán na Plavnu a Geře, nejvyšší kancléř Českého království, leníkům a poddaným i měštanům v Plavně: sděluje jim, že je ručitelem krále Ferdinanda /I./ za jeho dluh, který král má u Mořice Saského, arcimaršálka římské říše a kurfiřta, Jindřichova švagra (podle dlužního listu vydaného králem Mořicovi), a že jako záruku určil panství a úřad v Plavnu, jež smí Mořic v případě nezaplacení držet. Nařizuje jim, aby se v případě nezaplacení dluhu na vyzvání dali pod Mořicovu ochranu a byli ho poslušni jako dříve Jindřicha, dokud dluh nebude zaplacen.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1901
Date: 2. prosinec 1552
AbstractJmenovaní šéfové ve Vratislavi (Breslau) za předsednictví Antonína Bancke vysvědčují, že Mates Reumschussel jako zmocněnec Konráda Rollingera a jeho společníků byl s pomocí soudu uveden do držby zahrady Dominika (Damnig) Hoffmana s domy, sýpkami, stájemi a vším, co v ní je, pro dlužnou sumu 1 800 tol. Byl při tomto svodu podle rozhodnutí fojta desátý.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1902
Date: 12. prosinec 1552
AbstractPurkmistr a rada města Norimberka ustanovují a jmenují na místě zemřelého Jeronýma Holtschuehera (Holdtschuher) vedle Hanuše Ebnera st. druhým nositelem lén (lehenntrager), udělených městu králem Ferdinandem /I./ a Českou korunou, Šebestiána Wellsera, presentují jej králi a žádají krále o jeho přijetí a schválení.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1903
Date: 20. prosinec 1552
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král německý, uherský a český, který 17. června 1551 zastavil zemř. braniborskému markraběti Jiřímu v sumě 183 333 zl. uher. 30 kr. knížectví opolské a ratibořské a vykoupil Opolsko tohoto roku od poručníků syna po Jiřím - markraběte Jiřího Fridricka za polovinu této sumy - 91 666 1/2 zl. 15 kr., načež ale po delším jednání s těmito poručníky mu byla nejen vyplacena zpět tato polovina zástavní sumy, ale vydáno mu i dosud nevyplacené Ratibořsko, vyznává nyní, že je markraběti dlužen celou sumu 183 333 zl. uher. 30 kr. (polovinu za vyplacené Opolsko, polovinu za postoupení Ratibořska) v hotovosti, kterou má zaplatit Jiřímu Fridrichovi a jeho poručníkům a regentům za 4 roky, nebo, nezaplatí-li, v podobě ročního platu 9 166 1/2 zl. 18 kr. ročně počínaje sv. Michalem r. 1553 v Norimberce. Stanoví se podmínky splacení celé sumy na sv. Michala 1556 v Norimberce, Lipsku či Chebu; jako záruku zastavuje Ferdinand Jiřímu Fridrichovi knížectví zaháňské (Sagan) včetně Przewózu (Prebus) a Nowgoródu Bobrzański (Naunburg) a Biebersteinská panství Zary (Sorau), Muskau (Muscau), Frýdlant (Friedtlanndt) a Trzebiel (Tribel), jejichž obyvatelé složili Jiřímu Fridrichovi slib. Dále Ferdinand připisuje Jiřímu Fridrichovi pro případ nezaplacení ještě 5 000 kop posudného ze Zhořelce (Gorlitz), Budyšína (Pautzen), Žitavy (Sittau) a Löbau (Lueben); při nezaplacení se může Jiří Fridrich uvázat v držení těchto 4 měst a jejich statků. Ručiteli jsou Mořic Saský, lantkrabí durynský a markrabě míšenský, Jáchym, markrabě braniborský, Jindřich hr. z Hartensteinu na Plavnu a Geře, purkrabí míšenský a nejvyšší kancléř, a Jiří, vévoda slezský, lehnický a břežský, pod trestem ležení v Lipsku, Erfurtu či Norimberku.

Images13
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1904
Date: 19. leden 1553
AbstractPurkmistr a rada města Norimberka (Nurmberg) králi Ferdinandovi /I./: oznamují mu, že Jeronym Holtschueher (Holtschuer), který spolu s Hanušem Ebnerem st. byl nositelem (Lehentrager) všech lén udělených králem a Českou korunou městu podle lenních listů, zemřel 28. (!) (srv. s ČG-L inv. č. 1902) prosince 1552, a že na jeho místo ustanovili Šebestiána Wellsera, který dočasně touto funkcí pověřil městského syndika Jana Thama. O Wellserově ustanovení vydali otevřený list, který Tham králi doručí; doporučují jej, aby po smrti nositele lén nedošlo k nesrovnalostem.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1905
Date: 20. únor 1553
AbstractJmenovaní šefové ve Vratislavi (Breslau) vysvědčují, že v době, kdy soudu předsedal Antonín Bancke, Mates Reumschussel jako zmocněnec Konráda Rollingera a jeho společníků měl před nimi čtvrtý rok ohledně zahrady Dominika (Domnig) Hoffmana se staveními, sýpkami, stájemi a vším, co by se v ní jinak nalezlo, která mu náleží pro dlužnou sumu 1 800 tol.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1906
Date: 24. únor 1553
AbstractFerdinand /I./, císař římský a král uherský a český, povoluje svému sekretáři v Českém království Osvaldovi ze Schönfeldu a jeho dědicům vyplatit vsi svatojiřského kláštera na Pražském hradě Levý Hradec, Husinec a Řež (Rziezy) s příslušenstvím a kusem řeky Vltavy a doživotně je držet. Po Osvaldově smrti může vsi vyplatit český král nebo klášter po výpovědi dané ke sv. Jiří nebo Havlu 1 rok předem, přičemž Osvaldovi dědici si ještě vyberou důchody za příslušný rok. Kovy, které by se na pozemcích těchto vsí našly, a jejich dolování si vyhrazuje král. (Srv. s ČG-L inv. č. 2203, 2262)

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1907
Date: 6. březen 1553
AbstractJmenovaní šefové ve Vratislavi (Breslau) za předsednictví Antonína Bancka vysvědčují, že rozhodli, že Mates Reumschussel, který jako zmocněnec Konráda Rollingera a jeho společníků vznesl nárok na zahradu Dominika (Damnig) Hoffmana se staveními, sýpkami, stájemi a vším, co by se tam nalezlo, jež mu náleží pro dlužnou sumu 1 800 tol. a jež mu byla soudně přiřčena, má na ni plné právo podle nejlepší spravedlnosti bez všech škod.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1908
Date: 7. březen 1553
AbstractFerdinand /I./, císař římský a král německý, uherský a český, jemuž bratři Fabián, hejtman knížectví zaháňského (Sagan), a Šebestián ze Schönaichu na válečné a jiné potřeby půjčili 27 477 zl. rýn. 36 kr. (každý zl. po 60 kr.) na dobu do 1. července /15/53, slibuje tuto sumu v uvedený den zaplatit v tolarech (po 70 kr.) ve Zhořelci (Gorlitz) nebo Zaháni. Jako ručitele staví míšenského purkrabí Jindřicha hr. z Hartensteinu, pána z Plavna a Gery, nejvyššího kancléře Českého království, dále nejvyššího zemského písaře a presidenta komory Volfa z Vřesovic na Doubravské Hoře (Newem Schlos) a Teplicích (Topplitz), královského prokurátora Petra Chotka z Vojnína (Wonynin) na Vraném a Floriána Griespecka z Griesbachu na Kaceřově (Katzeraw). Nedodrží-li král podmínky placení, mají věřitelé právo vyzvat tyto ručitele k ležení, za blíže stanovených podmínek. Jmenovaní se zavazují k ručení za krále, a to nejen za uvedenou sumu 27 477 zl. rýn. 36 kr., ale i za 5 000 tol., které podle Fabiánova sdělení král dluží Šebestiánovi z Schönaichu a které mu mají být pojištěny na knížectví zaháňském, Przewózu (Brebus) a Nowgoródu Bobrz. (Naumburckh)

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1909
Date: 9. březen 1553
AbstractZikmund August, král polský, Maxmiliánovi, mladšímu králi (proregi) českému, arciknížeti rakouskému atd.: jeho poddaným Ondřeji Lagwa a Felixu Kadziorka, oběma z města Piotrków (Piotrcovien) dosud nebyla Maxmiliánovým poddaným Václavem Schofferem zaplacena dlužná suma 510 zl. běžné měny, ač pro to již osmkrát podnikli cestu do Prahy, Vratislavi a /České/ Lípy a ač on sám v té věci již jednou psal. Žádá Maxmiliána o zákrok, aby těmto dvěma poddaným byla dlužná suma zaplacena.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1910
Date: 10. březen 1553
AbstractFerdinand /I./, císař římský a král německý, uherský a český, jemuž zemřelý Ludvík v. Tobar, sv. p. z Entzenfeldu (Entzesfeldt) půjčil 7 000 tol. neboli kop. míš., za což mu král zastavil panství Kašperk (Karlsperg) s příslušenstvím, jež ale Ludvík spravoval prostřednictvím švagra, Hanuše z Rensperku, protože sám ještě nebyl přijat stavy za obyvatele království, nyní po přijetí Ludvíkově a jeho syna Ludvíka na sněmu 20. února v Praze za obyvatele a po smrti Ludvíka st. zapisuje tomuto Ludvíkovi ml. a jeho dědicům Kašperk do zástavy až do vyplacení českým králem. Zavazuje se také vynahradit Ludvíkovi jinou cestou újmu na solném mýtu, patřícím ke Kašperku, která by mu mohla vzniknout vozením soli na Mauthausen a podle Vltavy (Mullta). Povoluje Ludvíkovi vyplatit statky a pozemky od panství zastavené, což povolil již předchozímu držiteli Jiříkovi z Lokšan (Loxaw), který to ale neučinil. Král může panství spolu s těmito vyplacenými statky vyplatit kdykoli po výpovědi dané ke sv. Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem. Ludvík je povinen udržovat na zámku střechy, ostatní investice musí předem hlásit králi a komoře a podnikat jen ty, které mu budou povoleny. Král si na panství vyhrazuje všechny kovy a dolování.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1911
Date: 11. březen 1553
AbstractLudvík Tobar sv. p. u Entzenfeldu (Entzesfeldt) se za sebe i za své dědice zavazuje dodržovat ustanovení inserované listiny z 10. března /15/53, (b.m.) 1/, jíž mu král Ferdinand /I./ zastavil za jistých podmínek panství Kašperk (Karlsperg) v sumě 7 000 tol. neboli kop. míš., které králi půjčil Ludvíkův otec Ludvík Tobar; panství bylo zastaveno již Ludvíkovi st., který se však nemohl jeho držby ujmout, protože ještě nebyl stavy přijat za obyvatele Českého království. 2/

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1552 - 1553next >