useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1605 - 1606next >
Charter: 3467
Date: 4. březen 1605
AbstractLorenc Starckh ze Starckhenfelau, měšťan a kupec na Starém Městě pražském, jemuž císař Rudolf II. kupní smlouvou z téhož dne na podkladě jednání s komorou a nejvyšším mincmistrem Českého království Kryštofem sv. panem ze Sebuzína povolil odebírat měď z Kutné Hory až do vyrovnání sumy 6000 tolarů, jež měl obdržet podle vyúčtování od kutnohorského mincovního úřadu, slibuje za sebe i za své dědice dodržovat všechny body uvedené císařské listiny a po uhrazení částky 6000 tolarů vrátit komoře ke zrušení císařův zápis i starou smlouvu z roku 1594.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3468
Date: 12. březen 1605
AbstractAnna Marie rozená kněžna anhaltská, ovdovělá vévodkyně lehnicko-břežská, Karel vévoda münsterbernský a olešnický, hrabě kladský, a Václav ze Zedlitz a Neukirchu na Warmatowicích /Sichholtz/, rada knížectví lehnicko-břežského a zemský hejtman knížectví lehnického, i jménem svých svěřenců, lehnicko-břežských vévodů bratrů Jana Kristiána a Jiřího Rudolfa, ratifikují a zavazují se dodržovat dědickou dohodu s Jáchymem Fridrichem, markrabětem braniborským, kurfiřtem římské říše, vévodou štětínským, pruským atd., purkrabím norimberským, jak byla uzavřena v Augsburgu s markrabětem Jáchymem a jak ji zachovávali vévodové Jiří a Jáchym Fridrich, manžel, strýc a švagr vydavatelů; slibují podle této dohody nenechat přísahat poddané, přičinit se o restituci smlouvy markrabětem a o její předložení císaři. Rudolfovi II. slibují poddle jeho rozsudku z 18. května 1546 /sic!/ /Vratislav/ (recte 1586) mezi stavy české koruny a lehnicko-břežským vévodou Fridrichem, že zemřou-li Jan Kristián a Jiří Rudolf bez mužských potomků, připadnou jejich země císaři a české koruně. V tom smyslu také složí poddaní a leníci obou knížectví přísahu. Císař za to přislíbil, že zůstane-li po některém z vévodů dcer, bude vybavena 30000 tolary /bude-li dcer více, částka se rozdělí/.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3469
Date: 30. červen 1605
AbstractPresident a radové apelačního soudu purkmistru a konšelům Českého Brodu: posílají jim suplikaci Matěje Šlechty a nařizují jim, aby mu dopomohli k právu. Je-li pod tím něco jiného, mají jim podat zprávu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3470
Date: 6. červenec 1605
AbstractCísařští komisaři, radové Melchior z Rechenbergu na Schlaben /Schlawa/ a Jeronym Treitler /Treutler/ z Kroschwitz uzavírají dohodu o léno Duzek /Doltzigk/ s Adamem z Kalkreutu /Kalchreutt/, s nímž spolupečetí Jiří Reiff na Niwici /Zibelle/, syndikus v Gubenu: císař ruší proces o léno vedený, dává Adamovi a jeho mužským lenním dědicům léno Duzek s příslušenstvím, jak je držel a císaři postoupil zemřelý Kašpar z Kalkreutu jako nejbližší příbuzný, ostatní větvě rodu se práva na léno zbavují. Adamovi bude na císařův pokyn odevzdáno dolnolužickým zemským fojtem. Adam léno přijímá, zříká se nároků na Biakow /Belcka/ a Staru Wodu /Alt Wasser/, zaplatí o vánocích zemskému hejtmanovi v Dolní Lužici 5500 tolarů /a 72 krejcarů/; aby na toto a na zaplacení otcovských dluhů získal peníze, dá mu komora konsese na prodání lenních statků v sumě 8500 tolarů. Smlouva byla vyhotovena dvojmo pro obě strany.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3471
Date: 11. červenec 1605
AbstractVilém Jestřibský z Reissenburgu /Rýzmburka/, Jan Vojický z Nové Vsi, Otík Holovouský z Holovous, Zdislav Dobřenský z Dobřenic, Hendrych Vojický z Nové Vsi a Jetřich Jestřibský z Hiesenburgu uzavírají mezi Adamem Škopkem z Bílých Otradovic na Bělehradě smlouvu, jíž Adam Petrovi prodává rybník řečený "Veliký" proti Novému Dvoru s násadou, dvěma plodovými rybníčky pod Jechovskými příkopy, náhony a vším příslušenstvím, 3 sádky a chalupu u nich, v níž bydlí Jan Krejčí s rodinou, jak mu to připadlo po otci Janu Škopkovi z Bílých Otradovic, za 400 kop grošů českých zaplacených v hotovosti. Adam má prodané zboží zpravit a na vyzvání 4 týdny předem vložit Petrovi do desk na společný náklad obou. Smlouva byla vyhotovena dvojmo pro obě strany.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3472
Date: 11. červenec 1605
AbstractViz ČG-L číslo inventární 3471.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3473
Date: 16. září 1605
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí Petr Vok z Rožmberka, Kryštof z Lobkovic, Volf Novohradský z Kolovrat, Zdeněk z Lobkovic, Jan Jiří ze Švamberka, Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, Heřman nejstarší z Říčan, Jan Sezima ze Sezimova Ústí, Theobalt Švihovský z Rýzmburka, Adam mladší z Valdštejna, Ferdinand purkrabí z Donína, Jan z Klenového a z Janovic, Purkart Točník z Křimic, Kryštof Vratislav z Mitrovic, Adam Hrzán z Harasova, Henrych Kapoun ze Svojkova, Ctibor Tiburcí Žďárský ze Žďáru, Jan Lukavský z Lukavice - všichni císařští radové, nejvyšší úředníci a zemští soudcové, a Štefan Jiří ze Šternberka, president komory, Kryštof ze Sebuzína, nejvyšší mincmistr, Kašpar Kaplíř ze Sulevic, Šťastný Mošovský z Moravčína, rytíř a komtur řádu sv. Jana Jerusalémského, Jakub Menšík z Menštejna, purkrabí Pražského hradu Melichar z Rechenbergu, Zikmund Měsíček z Výškova, vrchní hejtman komorních panství, všichni komorní radové, se přiznávají Volfovi z Vřesovic a Doubravské Hory na Podsedicích a jeho dědicům k dluhu 18000 zlatých rýnských /po 60 krejcarech, krejcar po 3 bílých penězích/ na zaplacení 500 rejtarů, nad nimiž byl ustanoven nejvyšším. Dluh má být zaplacen po 3 měsících, kdy bude abdakováno a z pole prouštěno 1000 zbrojních koní, jimž má nyní /po propuštění 500 koní/ velet na ochranu moravských a slezských hranic proti Turkům podle sněmovního usnesení. Při nezaplacení mohou být rukojmí z dluhu upomínáni, jako kdyby na to byl vydán pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3475
Date: 17. říjen 1605
AbstractAlbrecht Widerin z Ottersbachu postupuje Aleně Vojířové z Damsdorfu a jejím dědicům papírový německý psaný list hlavní z 18. dubna 1577 /Pražský hrad/, vydaný císařem Rudolfem II. jeho otci, doktoru práv Martinu Widerinovi, na sumu 1000 tolarů, pojištěnou na 3 vsích v Dolní Lužici. Albrecht tento list po svém otci zdědil.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3474
Date: 17. říjen 1605
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí Jan Kukla z Taurnbergu. Kašpar Lukáš /Lukeš/ z Luftenštejna a Jan Heinrich z Frankeštejna, měšťané Starého Města pražského, se přiznávají Karlu Přehořovskému z Kvasejovic na Přehořově a jeho dědicům k dluhu 3000 kop grošů míšenských /po 60 groších, groš po 7 malých penězích/, z nichž pohledávku na 2000 mu postoupila císařova věřitelka Dorota Fiedlerová z Šaratic a 1000 kop dluhu na císaře přešlo od Karlova dlužníka Petra Voka z Rožmberka roku 1602. Protože Karel obě předchozí jistoty císaři vrátil, vydává mu císař novou a slibuje dluh zaplatit na sv. Jiří 1606 nebo 2 týdny poté i s úrokem. Jinak může být zaplacení na rukojmích vymáháno, jako kdyby na to byl vydán pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3476
Date: 17. říjen 1605
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí purkmistři, konšelé, obecní starší na místě obcí a měst České Budějovice a /Hradiště Hory/ Tábor se přiznávají Jáchymu Metychovi z Čečova a jeho dědicům k dluhu 5000 kop míšenských /po 60 groších, groš po 7 malých penězích/, které mu byl císař dlužen již roku 1602 a na které mu 16. října 1604 /Pražský hrad/ vydal jistotu. Po uplynutí termínu splatnosti se Jáchymovi s jeho souhlasem jistota obnovuje. Dluh i s úrokem má být zaplacen v pražských groších za 3 roky nebo 2 týdny po termínu. Jinak bude moci být placení na rukojmích vymáháno, jako kdyby na to byl vydán pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3477
Date: 14. listopad 1605
AbstractAlena Vojířová z Damsdorfu postupuje Vratislavovi Trmalovi z Toušic a jeho dědicům dlužní list na papíře vydaný 16. dubna 1577 /Pražský hrad/ císařem Rudolfem II. doktoru práv Martinu Widerinovi na 1000 tolarů pojištěných na 3 vesnicích v Dolní Lužici. Aleně postoupil tento list dobrou vůlí Albrecht Widerin z Ottersbachu, syn Martina Widerina, který jej po otci zdědil.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3478
Date: 19. prosinec 1605
AbstractCísař Rudolf II. a purkmistr, konšelé, obecní starší a obec města Chomutova uzavírají smlouvu, jíž císař, jemuž po odsouzení provinilého držitele Chomutova Jiřího z Lobkovic /podle rozsudku v registrech komorního soudu z 29. dubna 1594/ připadl veškerý Lobkovicův majetek, prodává od chomutovského panství obci města Chomutova tamní zámek a celé město s předměstími "Trunken Virtl" a "Ober Sand" Vinná ulice /Wein Gasen/, "Gottsacker", "Nydr Sand" a Dlouhá ulice /Lang Gasen/ a obyvatele propouští z poddanství a člověčenství, se všemi právy a platy s vyjímkou platu rektoru tamní jesuitské koleje, který se měl odvádět z města a vsi Křimov /Kryma/, se cly, platem z mláta po 1 tuně z várky, s 2 mlýny, vinicí, loukou "Forstwisen" a potokem, dále vesnice Michanice s clem, Nová Ves /Naydorff/ s kostelem, Stráž /Tssossel/, Menhartice /Merczdorff/, Křimov /Kryma/ s podacím, Strážky /Drosska/, Suchdol /Dyrntol/, Pomina, Krásná Lípa /Süenlind/, dvůr a hospodu řečenou "Raycznhain" a dvůr s krčmou řečenou "Saczunk" s vrchním právem, robotami a platy, popravou atd.; pouze průhonů u Horní Vsi /Oberndorffu/ mohou užívat Chomutovští i Adam Hrzán z Harasova na Skalce a Lanškrouně a jeho lidé. Dále městu náleží výsadní krčmy ve vesnicích Adama Hrzána Horní Ves, Spořice /Ssparycz/, Doužkovice /Drausskowicz/, Pesvice /Peswicz/, Všestudy /Ssesl/, Otvice /Uttwicz/ a Březenec /Pirken/ a Linharta Štampacha ze Štampachu Vysoká /Gluden/ a Brany /Bran/. Dále patří ke zboží 27981 1/2 provazce lesa /po 52 loktech/ vyznačeného mezníky, z něhož mají chomutovskému fořtmistru Janu Goldhamerovi odprodat 600 provazců, plavba dříví z blatenských lesů po říčce Úzká /Ausygk jinak Wildpach/ k Horní Vsi, pahorek "Racznhibl". Císař si vyhrazuje pouze odúmrti do data smlouvy a splacení dluhů měšťanů i poddaných; císařovy dluhy se srazí z kupní smlouvy. Plat jesuitské koleji z města a vsi Křimov má být odváděn nadále od měšťanů a poddaných. Veškerou honitbu v lesích s vyjímkou lovu zajíců a koroptví na vyhrazených místech si vymiňuje císař, v kácení a užívání lesa nemá být naproti tomu městu činěna překážka. Kupní suma za vše činí 113715 zlatých rýnských 46 krejcarů /1 zlatý = 60 krejcarů/, z nichž má město zaplatit 40000 na sv. Jiří, dalších 40000 na sv. Havla a zbylých 33715 zlatých 46 krejcarů na sv. Jiří 1607 nebo vždy 2 týdny po termínu, s úrokem počítaným až do první splátky /při poslední splátce srazí 4000 kop míšenských císařova dluhu/. Kupní suma se pojišťuje na městě a jeho vesnicích, v jejichž držbu se císař může v případě nezaplacení uvázat. Město zůstává poddáno císaři a má počínaje sv. Jiří 1607 odvádět komorní plat 76 kop míšenských ročně, který se deskově pojistí na městě a zámku. Konšely v počtu 12 navržené do rady mají oznamovat komoře, ostatní úředníky volí město samo. Hned po stvrzení smlouvy bude město s vesnicemi a lesem předáno obci jako zpupné vlastnictví, vloženo do desk a zpraveno. Při kostelíku u špitálu na dolním předměstí může být chován kněz podobojí, podřízený pražské konsistoři podobojí. Místo platu nadaného pro tento špitál pány Hasištějnskými z Lobkovic z chomutovského panství má obec srážet z císařského pomezního cla v městě vybíraného pro špitál týdně 1 kopu 15 grošů a pivo a pšenici, celkem v sumě 76 kop 30 grošů. Císař si vyhrazuje dolování drahých kovů a kamencové doly u Chomutova, pro které má obec prodávat ročně 300 later dříví; "jiné hory minerální" náležejí městu. Sklizené obilí a poražené dříví se odhadne a zaplati ve stejných termínech jako kupní suma. Adam Hrzán, držitel Blatna, i chomutovští mají stejné právo plavby dřeva po řece Úzké, jinak náleží každé straně jeden břeh. Měšťaně Jiřík Budiger, Kryštof Lichtenfels, Vavřinec Ulrych a Bartoloměj Wolf, císařští služebníci, zůstávají s rodinami v poddanství císaři, ale mají právo se v městě zakupovat, obchodovat a provozovat řemesla. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro Chomutovské a pro komoru.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3479
Date: 19. prosinec 1605
AbstractViz ČG-L číslo inventární 3478.

Images11
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3480
Date: 7. leden 1606
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírá s Janem Fridrichem Langem z Langenhartu smlouvu, kterou mu odprodává od panství chomutovského, které císaři připadlo po odsouzení Jiřího z Lobkovic, ves Všehrdy /Tsserna ginak Wssehrady/ za 3300 kop míšenských.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3481
Date: 9. leden 1606
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírá smlouvu s Marií Elsnicovou z Rochova /Rohova/, podle které jí prodává k ruce Joba Šmuchaře z Rochova za 500 kop míšenských manský dvůr Henklův Dvůr /Hengelsdorf/, náležící k Hasištejnu, k dědičnému držení.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3484
Date: 22. leden 1606
AbstractAdam Hrzán z Harasova na Skalce, Lanškrouně a Lanšperku, purkrabí kraje Hradeckého, jemuž císař Rudolf II. dědičně prodal panství Červený Hrádek, panství Blatno /plstenské/, a k Červenému Hrádku 25031 1/2 a k Blatnu 27929 1/2 patřících provazců lesa, slibuje po jednání s presidentem české komory Štefanem Jiřím ze Šternberka na Postoloprtech, že dají-li stavové na příštím sněmu souhlas k odprodeji části jmenovaných lesů saskému knížeti a kurfiřtu římské říše Kristiánu II. pro jeho doly /jak o to žádal císaře/, odstoupí část lesů ležící směrek k míšenské straně, z nichž se dříví nedá dovézt do Čech nebo plavit k Chomutovu, do rozlohy 10000 provazců, a to s podmínkou, že se mu suma za ty lesy získaná srazí z kupní sumy za obě panství splatné na sv. Jiří a že mu zůstane vrchní právo nad odstoupenými lesy, půda, potoky atd. Nepovolí-li sněm odprodej, revers ztrácí platnost.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3483
Date: 22. leden 1606
AbstractPurkmistr, rada, obecní starší na místě obce města Chomutova, jimž císař Rudolf II. dědičně prodal město Chomutov s vesnicemi a dále 27981 1/2 provazce lesa od blanského panství, slibují po jednání s presidentem české komory Štefanem Jiřím ze Šternberka na Postoloprtech, že dají-li stavové na nejbližším sněmu na Pražském hradě souhlas k prodeji části jmenovaných lesů saskému vévodovi a kurfiřtu římské říše Kristiánovi II. pro jeho doly /jak o to žádal císaře/, určitý sjednaný počet provazců lesa pro tento odprodej postoupí, s podmínkou, že půjde o lesy ležící směrem k míšenské straně, z nichž se dříví nedá dovézt do Čech ani plavit k Chomutovu, že se jim suma za lesy získaná srazí z kupní sumy za chomutovské panství při nejbližším ze tří termínů a že z té částky nebudou platit úrok.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3482
Date: 22. leden 1606
AbstractAdam Hrzán z Harasova a na Skalce, Lanškrouně a Lanšperku, purkrabí kraje Hradeckého, jemuž císař Rudolf II. prodal dědičně panství Červený Hrádek s 25031 1/2 provazci lesa a panství blatenské s 27929 1/2 provazci, slibuje, že sebe i dědice po jednání s hejtmanem německých lén a presidentem české komory Štěpánem Jiřím ze Šternberka na Postoloprtech, že dají-li stavové na příštím sněmu na Pražském hradě souhlas, aby část lesů byla odprodána kurfiřtu Kristiánu II., vévodovi saskému, který o to císaře žádal, že odstoupí část lesů mezi Blatnem a Chomutovem do rozlohy 10000 provazců na dobu 10 let, a to za podmínky, že odhadnutá cena mu bude sražena z kupní sumy splatné na sv. Jiří a že půda, potoky a vrchní právo nad těmito lesy mu zůstane /a kurfiřt zde bude pouze kácet dříví/. Nepovolí-li sněm odprodej, revers ztrácí platnost. Kdyby Adam po postoupení dříví nemohl plnit slíbené dodávání dřeva pro kamencové doly u Chomutova, nemá být pro to trestán.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3485
Date: 13. březen 1606
AbstractCísař Rudolf II. a nedílní bratři Jiří Petr a Jan Šebestián ze Švamberka na Bezručicích uzavírají smlouvu, jíž císař podle sněmovního povolení z roku 1598 dědičně oběma bratrům prodává od tachovského panství vsi Žebráky /Pettlern ginsk Ziebrak/ a Bažantov /Wosant/ s krčmou a clem v Žebrákách, vrchním právem, naturálními platy /pepř z Bažantova/, blíže stanovenými robotami, kusem lesa a pozemky u šenwaldské (=Lesná) silnice proti skleněné huti o rozloze 12 000 provazců, a rybníkem a 2 potůčky za Žebráky, právem lovu a vším příslušenstvím kromě již vyměřených pokut a odúmrtí z dluhů a kromě platů z luk od Lukáše Khorga, Linharta Seycze a Kunce Milnera z Žebráků, odváděných do tachovských důchodů. Dále si císař vyhrazuje dolování drahých kovů aj. regály. "Minerální hory" podle sněmovního usnesení z roku 1575 náležejí Švamberkům. Kupní suma činí 10158 kop 45 grošů míšenských a je splatná na sv. Jiří nebo 2 týdny poté; do té doby bude deskově pojištěna pod trestem zvodu. Po zaplacení bude zboží postoupeno, intabulováno a zpraveno. Pokud louky 3 jmenovaných lidí leží v lesích prodaných Švamberkům, má plat jinak vyhrazený císaři náležet jim. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro Švamberky a komoru.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3486
Date: 13. březen 1606
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírá s Joštem Adamem Schirndingerem z Schirndingu smlouvu, podle které mu prodává za 21114 kop 40 grošů míšenských od panství tachovského vsi Chodský Újezd /Svatý Kříž/ a Zadní Chodov, 1 poddaného ze vsi Jadruž /Gederiss/ (dnes Horní a Dolní Jadruž), 2 poddané ve vsi Vítkově /Witingereytu/ a les obsahující 8000 provazců dříví.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3487
Date: 6. duben 1606
AbstractPurkmistr a rada města Horního Slavkova české komoře: žádají o ochranu proti Joštovi Adamovi ze Schirndingu, který získal zvláštní oprávnění na dříví na tachovském panství, a uplatňuje je také na bečovském panství.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3488
Date: 10. duben 1606
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírá smlouvu s Volfem Abrahamem Lamingenem /Lamingarem/ z Albenreutu /Albenraytu/ na Chodském Újezdě /Sv. Kříži/, kterou jemu a jeho nezletilým bratřím prodává za 763 kopy míšenských kus lesa o 3052 provazcích a "v Ssenace za lesem slove Železná Hora".

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3489
Date: 24. duben 1606
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům a obecním starším na místě obce města Hradec Králové /nad Labem/ k dluhu 7000 kop míšenských /po 60 groších, groš po 7 malých penězích/, které po jednání s presidentem české komory Štefanem Jiřím ze Šternberka na Postoloprtech půjčili a do rentmistrovského úřadu odvedli na válečné a jiné potřeby podle jistoty z 23. dubna 1603 /Pražský hrad/; protože doba splatnosti minula, slibuje jim souhlasem dluh i s úrokem zaplatit na sv. Jiří 1609 nebo 2 týdny poté.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3490
Date: 24. duben 1606
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírá s Václavem Chlumčanským z Přestavlk smlouvu, kterou mu odprodává za 2510 kop míšenských od tachovského panství kus lesa nedaleko zámku pustého Greyte (=Svatý Kříž) po levé straně cesty marynské (=Mähring).

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3491
Date: 25. duben 1606
AbstractČeská komora komisařů v Tachově: píše jim o stížnosti města /Horního/ Slavkova, že Jošt Adam ze Schirndingu rozšiřuje své právo na dřevo v tachovských lesích též na panství Bečov, a nařizuje jim, aby jednání s Schirndingerem odkázali na císařskou ratifikaci.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3492
Date: 26. duben 1606
AbstractVeřejný notář Jan Geyger vysvědčuje, že na žádost probošta (Hradiště) sv. Hypolita /Peltenbergensis/ Mikuláše Kosaře z Kosařova, komtura v Chebu /Egra/ Vavřince Nigrina a děkana v Lokti /Cubitensis/ M. Adama Chenitia jménem generální kapituly řádu křižovníků s červenou hvězdou, konané v pražském špitálu u mostu, podle přání zemřelého pražského arcibiskupa a generálního mistra řádu Zbyňka /Zbyhněva/ Berky z Dubé byl přítomen volbě nového generálního mistra v kostele špitálu sv. Františka. Generálním mistrem v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a Polsku byl zvolen M. Vavřinec Nigrinus, komtur v Chebu, narozený v Mohelnici /Miglitic/ v olomoucké diecési, který volbu přijal a složil slib podle ustanovení papeže Pia IV. /slib vypsán v 5 bodech/. Hlasy sčítali generální převor a komtur v Mostě /Pontensis/ Jan Štam z Vlčnic /Vlčince/ a M. Adam Chenitius.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3494
Date: 28. duben 1606
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce města Poličky se přiznávají bratrům Karlovi, Maximiliánovi a Gundakerovi z Lichtenštejna (tituly a sídla viz ČG-L číslo inventární 3493) a jejich dědicům k dluhu 3000 kop grošů míšenských, které zapůjčili na zaplacení vojska. Zavazují se dluh zaplatit i s úrokem v pražských groších na sv. Jiří 1607 nebo 2 týdny poté. Jinak mohou věřitelé dluh vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3493
Date: 28. duben 1606
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce města Berouna - se přiznávají bratrům Karlovi z Lichtenštejna a Mikulova /Nyklsepurku/ na Valticích, Černé Hoře, Plumově a hradě Úsově, hejtmanu moravského markrabství, Maximiliánu z Lichtenštejna na Ravenaburgu, Hohenau /Czahnowie/, Bučovicích, Pozořicích a Novém Hradě a Gundakerovi z Lichtenštejna hradnímu na Wilfersdorfu, Mistelbachu a Feisdorfu, a jeho dědicům k dluhu 2000 kop míšenských, které zapůjčili na zaplacení vojska. Zavazuje se dluh zaplatit i s úrokem v pražských groších na sv. Jiří 1607 nebo 2 týdny poté. Jinak mohou věřitelé dluh na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový s přivěšenými pečetmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3495
Date: 6. květen 1606
AbstractČeská komora komisařům v Tachově: potvrzují příjem jejich dvou zpráv z 28. a 29. minulého měsíce a schvalují podmínky prodeje vsi Písařova Vesce /Alberßdorf/ Hanuši Kašparu Tucherovi a Mýto /Mauttdorf/ Hanuši Sebastiánu Perglerovi /Perglasovi/.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3496
Date: 16. květen 1606 (5. května starého kalendáře)
AbstractVeřejný notář Jindřich Scharnhorst zlistiňuje na žádost Jindřicha Schenckeho na Langeleben, dvorního maršálka, učiněnou na místě Jindřicha Rudolfa, pastora v Bleckenstedt, Hanuše Elerse, krčmáře tamtéž, Filipa Wegera, H. Bethmana, Jindřicha Behrenda, obyvatele v Sienßee /Sienßen/ a Ludeke Peterse odtamtéž, jak Brunšvičtí porušili zemský mír a se svým vojskem zpustošili a vyloupili Bleckenstedt a Sienße.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3497
Date: 23. květen 1606 ("am Montág den 12. Monatstag Maii" /podle juliánského kalendáře/)
AbstractVeřejní notáři Jindřich Sharnhorst a Fridrich Ortlepius zlistiňují na žádost knížecího maršálka Jindřicha Schenckeho učiněné na místě Jindřicha Julia, postalovaného biskupa halberstadtského, výpovědi 13 svědků o dalším loupení rebelů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1605 - 1606next >