Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 3467
Date: 4. březen 1605
Abstract: Lorenc Starckh ze Starckhenfelau, měšťan a kupec na Starém Městě pražském, jemuž císař Rudolf II. kupní smlouvou z téhož dne na podkladě jednání s komorou a nejvyšším mincmistrem Českého království Kryštofem sv. panem ze Sebuzína povolil odebírat měď z Kutné Hory až do vyrovnání sumy 6000 tolarů, jež měl obdržet podle vyúčtování od kutnohorského mincovního úřadu, slibuje za sebe i za své dědice dodržovat všechny body uvedené císařské listiny a po uhrazení částky 6000 tolarů vrátit komoře ke zrušení císařův zápis i starou smlouvu z roku 1594.
Charter: 3468
Date: 12. březen 1605
Abstract: Anna Marie rozená kněžna anhaltská, ovdovělá vévodkyně lehnicko-břežská, Karel vévoda münsterbernský a olešnický, hrabě kladský, a Václav ze Zedlitz a Neukirchu na Warmatowicích /Sichholtz/, rada knížectví lehnicko-břežského a zemský hejtman knížectví lehnického, i jménem svých svěřenců, lehnicko-břežských vévodů bratrů Jana Kristiána a Jiřího Rudolfa, ratifikují a zavazují se dodržovat dědickou dohodu s Jáchymem Fridrichem, markrabětem braniborským, kurfiřtem římské říše, vévodou štětínským, pruským atd., purkrabím norimberským, jak byla uzavřena v Augsburgu s markrabětem Jáchymem a jak ji zachovávali vévodové Jiří a Jáchym Fridrich, manžel, strýc a švagr vydavatelů; slibují podle této dohody nenechat přísahat poddané, přičinit se o restituci smlouvy markrabětem a o její předložení císaři. Rudolfovi II. slibují poddle jeho rozsudku z 18. května 1546 /sic!/ /Vratislav/ (recte 1586) mezi stavy české koruny a lehnicko-břežským vévodou Fridrichem, že zemřou-li Jan Kristián a Jiří Rudolf bez mužských potomků, připadnou jejich země císaři a české koruně. V tom smyslu také složí poddaní a leníci obou knížectví přísahu. Císař za to přislíbil, že zůstane-li po některém z vévodů dcer, bude vybavena 30000 tolary /bude-li dcer více, částka se rozdělí/.
Charter: 3469
Date: 30. červen 1605
Abstract: President a radové apelačního soudu purkmistru a konšelům Českého Brodu: posílají jim suplikaci Matěje Šlechty a nařizují jim, aby mu dopomohli k právu. Je-li pod tím něco jiného, mají jim podat zprávu.
Charter: 3470
Date: 6. červenec 1605
Abstract: Císařští komisaři, radové Melchior z Rechenbergu na Schlaben /Schlawa/ a Jeronym Treitler /Treutler/ z Kroschwitz uzavírají dohodu o léno Duzek /Doltzigk/ s Adamem z Kalkreutu /Kalchreutt/, s nímž spolupečetí Jiří Reiff na Niwici /Zibelle/, syndikus v Gubenu: císař ruší proces o léno vedený, dává Adamovi a jeho mužským lenním dědicům léno Duzek s příslušenstvím, jak je držel a císaři postoupil zemřelý Kašpar z Kalkreutu jako nejbližší příbuzný, ostatní větvě rodu se práva na léno zbavují. Adamovi bude na císařův pokyn odevzdáno dolnolužickým zemským fojtem. Adam léno přijímá, zříká se nároků na Biakow /Belcka/ a Staru Wodu /Alt Wasser/, zaplatí o vánocích zemskému hejtmanovi v Dolní Lužici 5500 tolarů /a 72 krejcarů/; aby na toto a na zaplacení otcovských dluhů získal peníze, dá mu komora konsese na prodání lenních statků v sumě 8500 tolarů. Smlouva byla vyhotovena dvojmo pro obě strany.
Charter: 3471
Date: 11. červenec 1605
Abstract: Vilém Jestřibský z Reissenburgu /Rýzmburka/, Jan Vojický z Nové Vsi, Otík Holovouský z Holovous, Zdislav Dobřenský z Dobřenic, Hendrych Vojický z Nové Vsi a Jetřich Jestřibský z Hiesenburgu uzavírají mezi Adamem Škopkem z Bílých Otradovic na Bělehradě smlouvu, jíž Adam Petrovi prodává rybník řečený "Veliký" proti Novému Dvoru s násadou, dvěma plodovými rybníčky pod Jechovskými příkopy, náhony a vším příslušenstvím, 3 sádky a chalupu u nich, v níž bydlí Jan Krejčí s rodinou, jak mu to připadlo po otci Janu Škopkovi z Bílých Otradovic, za 400 kop grošů českých zaplacených v hotovosti. Adam má prodané zboží zpravit a na vyzvání 4 týdny předem vložit Petrovi do desk na společný náklad obou. Smlouva byla vyhotovena dvojmo pro obě strany.
Charter: 3473
Date: 16. září 1605
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí Petr Vok z Rožmberka, Kryštof z Lobkovic, Volf Novohradský z Kolovrat, Zdeněk z Lobkovic, Jan Jiří ze Švamberka, Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, Heřman nejstarší z Říčan, Jan Sezima ze Sezimova Ústí, Theobalt Švihovský z Rýzmburka, Adam mladší z Valdštejna, Ferdinand purkrabí z Donína, Jan z Klenového a z Janovic, Purkart Točník z Křimic, Kryštof Vratislav z Mitrovic, Adam Hrzán z Harasova, Henrych Kapoun ze Svojkova, Ctibor Tiburcí Žďárský ze Žďáru, Jan Lukavský z Lukavice - všichni císařští radové, nejvyšší úředníci a zemští soudcové, a Štefan Jiří ze Šternberka, president komory, Kryštof ze Sebuzína, nejvyšší mincmistr, Kašpar Kaplíř ze Sulevic, Šťastný Mošovský z Moravčína, rytíř a komtur řádu sv. Jana Jerusalémského, Jakub Menšík z Menštejna, purkrabí Pražského hradu Melichar z Rechenbergu, Zikmund Měsíček z Výškova, vrchní hejtman komorních panství, všichni komorní radové, se přiznávají Volfovi z Vřesovic a Doubravské Hory na Podsedicích a jeho dědicům k dluhu 18000 zlatých rýnských /po 60 krejcarech, krejcar po 3 bílých penězích/ na zaplacení 500 rejtarů, nad nimiž byl ustanoven nejvyšším. Dluh má být zaplacen po 3 měsících, kdy bude abdakováno a z pole prouštěno 1000 zbrojních koní, jimž má nyní /po propuštění 500 koní/ velet na ochranu moravských a slezských hranic proti Turkům podle sněmovního usnesení. Při nezaplacení mohou být rukojmí z dluhu upomínáni, jako kdyby na to byl vydán pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.
Charter: 3475
Date: 17. říjen 1605
Abstract: Albrecht Widerin z Ottersbachu postupuje Aleně Vojířové z Damsdorfu a jejím dědicům papírový německý psaný list hlavní z 18. dubna 1577 /Pražský hrad/, vydaný císařem Rudolfem II. jeho otci, doktoru práv Martinu Widerinovi, na sumu 1000 tolarů, pojištěnou na 3 vsích v Dolní Lužici. Albrecht tento list po svém otci zdědil.
Charter: 3474
Date: 17. říjen 1605
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí Jan Kukla z Taurnbergu. Kašpar Lukáš /Lukeš/ z Luftenštejna a Jan Heinrich z Frankeštejna, měšťané Starého Města pražského, se přiznávají Karlu Přehořovskému z Kvasejovic na Přehořově a jeho dědicům k dluhu 3000 kop grošů míšenských /po 60 groších, groš po 7 malých penězích/, z nichž pohledávku na 2000 mu postoupila císařova věřitelka Dorota Fiedlerová z Šaratic a 1000 kop dluhu na císaře přešlo od Karlova dlužníka Petra Voka z Rožmberka roku 1602. Protože Karel obě předchozí jistoty císaři vrátil, vydává mu císař novou a slibuje dluh zaplatit na sv. Jiří 1606 nebo 2 týdny poté i s úrokem. Jinak může být zaplacení na rukojmích vymáháno, jako kdyby na to byl vydán pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.
Charter: 3476
Date: 17. říjen 1605
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí purkmistři, konšelé, obecní starší na místě obcí a měst České Budějovice a /Hradiště Hory/ Tábor se přiznávají Jáchymu Metychovi z Čečova a jeho dědicům k dluhu 5000 kop míšenských /po 60 groších, groš po 7 malých penězích/, které mu byl císař dlužen již roku 1602 a na které mu 16. října 1604 /Pražský hrad/ vydal jistotu. Po uplynutí termínu splatnosti se Jáchymovi s jeho souhlasem jistota obnovuje. Dluh i s úrokem má být zaplacen v pražských groších za 3 roky nebo 2 týdny po termínu. Jinak bude moci být placení na rukojmích vymáháno, jako kdyby na to byl vydán pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.
Charter: 3477
Date: 14. listopad 1605
Abstract: Alena Vojířová z Damsdorfu postupuje Vratislavovi Trmalovi z Toušic a jeho dědicům dlužní list na papíře vydaný 16. dubna 1577 /Pražský hrad/ císařem Rudolfem II. doktoru práv Martinu Widerinovi na 1000 tolarů pojištěných na 3 vesnicích v Dolní Lužici. Aleně postoupil tento list dobrou vůlí Albrecht Widerin z Ottersbachu, syn Martina Widerina, který jej po otci zdědil.
Charter: 3478
Date: 19. prosinec 1605
Abstract: Císař Rudolf II. a purkmistr, konšelé, obecní starší a obec města Chomutova uzavírají smlouvu, jíž císař, jemuž po odsouzení provinilého držitele Chomutova Jiřího z Lobkovic /podle rozsudku v registrech komorního soudu z 29. dubna 1594/ připadl veškerý Lobkovicův majetek, prodává od chomutovského panství obci města Chomutova tamní zámek a celé město s předměstími "Trunken Virtl" a "Ober Sand" Vinná ulice /Wein Gasen/, "Gottsacker", "Nydr Sand" a Dlouhá ulice /Lang Gasen/ a obyvatele propouští z poddanství a člověčenství, se všemi právy a platy s vyjímkou platu rektoru tamní jesuitské koleje, který se měl odvádět z města a vsi Křimov /Kryma/, se cly, platem z mláta po 1 tuně z várky, s 2 mlýny, vinicí, loukou "Forstwisen" a potokem, dále vesnice Michanice s clem, Nová Ves /Naydorff/ s kostelem, Stráž /Tssossel/, Menhartice /Merczdorff/, Křimov /Kryma/ s podacím, Strážky /Drosska/, Suchdol /Dyrntol/, Pomina, Krásná Lípa /Süenlind/, dvůr a hospodu řečenou "Raycznhain" a dvůr s krčmou řečenou "Saczunk" s vrchním právem, robotami a platy, popravou atd.; pouze průhonů u Horní Vsi /Oberndorffu/ mohou užívat Chomutovští i Adam Hrzán z Harasova na Skalce a Lanškrouně a jeho lidé. Dále městu náleží výsadní krčmy ve vesnicích Adama Hrzána Horní Ves, Spořice /Ssparycz/, Doužkovice /Drausskowicz/, Pesvice /Peswicz/, Všestudy /Ssesl/, Otvice /Uttwicz/ a Březenec /Pirken/ a Linharta Štampacha ze Štampachu Vysoká /Gluden/ a Brany /Bran/. Dále patří ke zboží 27981 1/2 provazce lesa /po 52 loktech/ vyznačeného mezníky, z něhož mají chomutovskému fořtmistru Janu Goldhamerovi odprodat 600 provazců, plavba dříví z blatenských lesů po říčce Úzká /Ausygk jinak Wildpach/ k Horní Vsi, pahorek "Racznhibl". Císař si vyhrazuje pouze odúmrti do data smlouvy a splacení dluhů měšťanů i poddaných; císařovy dluhy se srazí z kupní smlouvy. Plat jesuitské koleji z města a vsi Křimov má být odváděn nadále od měšťanů a poddaných. Veškerou honitbu v lesích s vyjímkou lovu zajíců a koroptví na vyhrazených místech si vymiňuje císař, v kácení a užívání lesa nemá být naproti tomu městu činěna překážka. Kupní suma za vše činí 113715 zlatých rýnských 46 krejcarů /1 zlatý = 60 krejcarů/, z nichž má město zaplatit 40000 na sv. Jiří, dalších 40000 na sv. Havla a zbylých 33715 zlatých 46 krejcarů na sv. Jiří 1607 nebo vždy 2 týdny po termínu, s úrokem počítaným až do první splátky /při poslední splátce srazí 4000 kop míšenských císařova dluhu/. Kupní suma se pojišťuje na městě a jeho vesnicích, v jejichž držbu se císař může v případě nezaplacení uvázat. Město zůstává poddáno císaři a má počínaje sv. Jiří 1607 odvádět komorní plat 76 kop míšenských ročně, který se deskově pojistí na městě a zámku. Konšely v počtu 12 navržené do rady mají oznamovat komoře, ostatní úředníky volí město samo. Hned po stvrzení smlouvy bude město s vesnicemi a lesem předáno obci jako zpupné vlastnictví, vloženo do desk a zpraveno. Při kostelíku u špitálu na dolním předměstí může být chován kněz podobojí, podřízený pražské konsistoři podobojí. Místo platu nadaného pro tento špitál pány Hasištějnskými z Lobkovic z chomutovského panství má obec srážet z císařského pomezního cla v městě vybíraného pro špitál týdně 1 kopu 15 grošů a pivo a pšenici, celkem v sumě 76 kop 30 grošů. Císař si vyhrazuje dolování drahých kovů a kamencové doly u Chomutova, pro které má obec prodávat ročně 300 later dříví; "jiné hory minerální" náležejí městu. Sklizené obilí a poražené dříví se odhadne a zaplati ve stejných termínech jako kupní suma. Adam Hrzán, držitel Blatna, i chomutovští mají stejné právo plavby dřeva po řece Úzké, jinak náleží každé straně jeden břeh. Měšťaně Jiřík Budiger, Kryštof Lichtenfels, Vavřinec Ulrych a Bartoloměj Wolf, císařští služebníci, zůstávají s rodinami v poddanství císaři, ale mají právo se v městě zakupovat, obchodovat a provozovat řemesla. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro Chomutovské a pro komoru.
Charter: 3480
Date: 7. leden 1606
Abstract: Rudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírá s Janem Fridrichem Langem z Langenhartu smlouvu, kterou mu odprodává od panství chomutovského, které císaři připadlo po odsouzení Jiřího z Lobkovic, ves Všehrdy /Tsserna ginak Wssehrady/ za 3300 kop míšenských.
Charter: 3481
Date: 9. leden 1606
Abstract: Rudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírá smlouvu s Marií Elsnicovou z Rochova /Rohova/, podle které jí prodává k ruce Joba Šmuchaře z Rochova za 500 kop míšenských manský dvůr Henklův Dvůr /Hengelsdorf/, náležící k Hasištejnu, k dědičnému držení.
Charter: 3484
Date: 22. leden 1606
Abstract: Adam Hrzán z Harasova na Skalce, Lanškrouně a Lanšperku, purkrabí kraje Hradeckého, jemuž císař Rudolf II. dědičně prodal panství Červený Hrádek, panství Blatno /plstenské/, a k Červenému Hrádku 25031 1/2 a k Blatnu 27929 1/2 patřících provazců lesa, slibuje po jednání s presidentem české komory Štefanem Jiřím ze Šternberka na Postoloprtech, že dají-li stavové na příštím sněmu souhlas k odprodeji části jmenovaných lesů saskému knížeti a kurfiřtu římské říše Kristiánu II. pro jeho doly /jak o to žádal císaře/, odstoupí část lesů ležící směrek k míšenské straně, z nichž se dříví nedá dovézt do Čech nebo plavit k Chomutovu, do rozlohy 10000 provazců, a to s podmínkou, že se mu suma za ty lesy získaná srazí z kupní sumy za obě panství splatné na sv. Jiří a že mu zůstane vrchní právo nad odstoupenými lesy, půda, potoky atd. Nepovolí-li sněm odprodej, revers ztrácí platnost.
Charter: 3483
Date: 22. leden 1606
Abstract: Purkmistr, rada, obecní starší na místě obce města Chomutova, jimž císař Rudolf II. dědičně prodal město Chomutov s vesnicemi a dále 27981 1/2 provazce lesa od blanského panství, slibují po jednání s presidentem české komory Štefanem Jiřím ze Šternberka na Postoloprtech, že dají-li stavové na nejbližším sněmu na Pražském hradě souhlas k prodeji části jmenovaných lesů saskému vévodovi a kurfiřtu římské říše Kristiánovi II. pro jeho doly /jak o to žádal císaře/, určitý sjednaný počet provazců lesa pro tento odprodej postoupí, s podmínkou, že půjde o lesy ležící směrem k míšenské straně, z nichž se dříví nedá dovézt do Čech ani plavit k Chomutovu, že se jim suma za lesy získaná srazí z kupní sumy za chomutovské panství při nejbližším ze tří termínů a že z té částky nebudou platit úrok.
Charter: 3482
Date: 22. leden 1606
Abstract: Adam Hrzán z Harasova a na Skalce, Lanškrouně a Lanšperku, purkrabí kraje Hradeckého, jemuž císař Rudolf II. prodal dědičně panství Červený Hrádek s 25031 1/2 provazci lesa a panství blatenské s 27929 1/2 provazci, slibuje, že sebe i dědice po jednání s hejtmanem německých lén a presidentem české komory Štěpánem Jiřím ze Šternberka na Postoloprtech, že dají-li stavové na příštím sněmu na Pražském hradě souhlas, aby část lesů byla odprodána kurfiřtu Kristiánu II., vévodovi saskému, který o to císaře žádal, že odstoupí část lesů mezi Blatnem a Chomutovem do rozlohy 10000 provazců na dobu 10 let, a to za podmínky, že odhadnutá cena mu bude sražena z kupní sumy splatné na sv. Jiří a že půda, potoky a vrchní právo nad těmito lesy mu zůstane /a kurfiřt zde bude pouze kácet dříví/. Nepovolí-li sněm odprodej, revers ztrácí platnost. Kdyby Adam po postoupení dříví nemohl plnit slíbené dodávání dřeva pro kamencové doly u Chomutova, nemá být pro to trestán.
Charter: 3485
Date: 13. březen 1606
Abstract: Císař Rudolf II. a nedílní bratři Jiří Petr a Jan Šebestián ze Švamberka na Bezručicích uzavírají smlouvu, jíž císař podle sněmovního povolení z roku 1598 dědičně oběma bratrům prodává od tachovského panství vsi Žebráky /Pettlern ginsk Ziebrak/ a Bažantov /Wosant/ s krčmou a clem v Žebrákách, vrchním právem, naturálními platy /pepř z Bažantova/, blíže stanovenými robotami, kusem lesa a pozemky u šenwaldské (=Lesná) silnice proti skleněné huti o rozloze 12 000 provazců, a rybníkem a 2 potůčky za Žebráky, právem lovu a vším příslušenstvím kromě již vyměřených pokut a odúmrtí z dluhů a kromě platů z luk od Lukáše Khorga, Linharta Seycze a Kunce Milnera z Žebráků, odváděných do tachovských důchodů. Dále si císař vyhrazuje dolování drahých kovů aj. regály. "Minerální hory" podle sněmovního usnesení z roku 1575 náležejí Švamberkům. Kupní suma činí 10158 kop 45 grošů míšenských a je splatná na sv. Jiří nebo 2 týdny poté; do té doby bude deskově pojištěna pod trestem zvodu. Po zaplacení bude zboží postoupeno, intabulováno a zpraveno. Pokud louky 3 jmenovaných lidí leží v lesích prodaných Švamberkům, má plat jinak vyhrazený císaři náležet jim. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro Švamberky a komoru.
Charter: 3486
Date: 13. březen 1606
Abstract: Rudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírá s Joštem Adamem Schirndingerem z Schirndingu smlouvu, podle které mu prodává za 21114 kop 40 grošů míšenských od panství tachovského vsi Chodský Újezd /Svatý Kříž/ a Zadní Chodov, 1 poddaného ze vsi Jadruž /Gederiss/ (dnes Horní a Dolní Jadruž), 2 poddané ve vsi Vítkově /Witingereytu/ a les obsahující 8000 provazců dříví.
Charter: 3487
Date: 6. duben 1606
Abstract: Purkmistr a rada města Horního Slavkova české komoře: žádají o ochranu proti Joštovi Adamovi ze Schirndingu, který získal zvláštní oprávnění na dříví na tachovském panství, a uplatňuje je také na bečovském panství.
Charter: 3488
Date: 10. duben 1606
Abstract: Rudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírá smlouvu s Volfem Abrahamem Lamingenem /Lamingarem/ z Albenreutu /Albenraytu/ na Chodském Újezdě /Sv. Kříži/, kterou jemu a jeho nezletilým bratřím prodává za 763 kopy míšenských kus lesa o 3052 provazcích a "v Ssenace za lesem slove Železná Hora".
Charter: 3489
Date: 24. duben 1606
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům a obecním starším na místě obce města Hradec Králové /nad Labem/ k dluhu 7000 kop míšenských /po 60 groších, groš po 7 malých penězích/, které po jednání s presidentem české komory Štefanem Jiřím ze Šternberka na Postoloprtech půjčili a do rentmistrovského úřadu odvedli na válečné a jiné potřeby podle jistoty z 23. dubna 1603 /Pražský hrad/; protože doba splatnosti minula, slibuje jim souhlasem dluh i s úrokem zaplatit na sv. Jiří 1609 nebo 2 týdny poté.
Charter: 3490
Date: 24. duben 1606
Abstract: Rudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírá s Václavem Chlumčanským z Přestavlk smlouvu, kterou mu odprodává za 2510 kop míšenských od tachovského panství kus lesa nedaleko zámku pustého Greyte (=Svatý Kříž) po levé straně cesty marynské (=Mähring).
Charter: 3491
Date: 25. duben 1606
Abstract: Česká komora komisařů v Tachově: píše jim o stížnosti města /Horního/ Slavkova, že Jošt Adam ze Schirndingu rozšiřuje své právo na dřevo v tachovských lesích též na panství Bečov, a nařizuje jim, aby jednání s Schirndingerem odkázali na císařskou ratifikaci.
Charter: 3492
Date: 26. duben 1606
Abstract: Veřejný notář Jan Geyger vysvědčuje, že na žádost probošta (Hradiště) sv. Hypolita /Peltenbergensis/ Mikuláše Kosaře z Kosařova, komtura v Chebu /Egra/ Vavřince Nigrina a děkana v Lokti /Cubitensis/ M. Adama Chenitia jménem generální kapituly řádu křižovníků s červenou hvězdou, konané v pražském špitálu u mostu, podle přání zemřelého pražského arcibiskupa a generálního mistra řádu Zbyňka /Zbyhněva/ Berky z Dubé byl přítomen volbě nového generálního mistra v kostele špitálu sv. Františka. Generálním mistrem v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a Polsku byl zvolen M. Vavřinec Nigrinus, komtur v Chebu, narozený v Mohelnici /Miglitic/ v olomoucké diecési, který volbu přijal a složil slib podle ustanovení papeže Pia IV. /slib vypsán v 5 bodech/. Hlasy sčítali generální převor a komtur v Mostě /Pontensis/ Jan Štam z Vlčnic /Vlčince/ a M. Adam Chenitius.
Charter: 3494
Date: 28. duben 1606
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce města Poličky se přiznávají bratrům Karlovi, Maximiliánovi a Gundakerovi z Lichtenštejna (tituly a sídla viz ČG-L číslo inventární 3493) a jejich dědicům k dluhu 3000 kop grošů míšenských, které zapůjčili na zaplacení vojska. Zavazují se dluh zaplatit i s úrokem v pražských groších na sv. Jiří 1607 nebo 2 týdny poté. Jinak mohou věřitelé dluh vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.
Charter: 3493
Date: 28. duben 1606
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce města Berouna - se přiznávají bratrům Karlovi z Lichtenštejna a Mikulova /Nyklsepurku/ na Valticích, Černé Hoře, Plumově a hradě Úsově, hejtmanu moravského markrabství, Maximiliánu z Lichtenštejna na Ravenaburgu, Hohenau /Czahnowie/, Bučovicích, Pozořicích a Novém Hradě a Gundakerovi z Lichtenštejna hradnímu na Wilfersdorfu, Mistelbachu a Feisdorfu, a jeho dědicům k dluhu 2000 kop míšenských, které zapůjčili na zaplacení vojska. Zavazuje se dluh zaplatit i s úrokem v pražských groších na sv. Jiří 1607 nebo 2 týdny poté. Jinak mohou věřitelé dluh na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový s přivěšenými pečetmi.
Charter: 3495
Date: 6. květen 1606
Abstract: Česká komora komisařům v Tachově: potvrzují příjem jejich dvou zpráv z 28. a 29. minulého měsíce a schvalují podmínky prodeje vsi Písařova Vesce /Alberßdorf/ Hanuši Kašparu Tucherovi a Mýto /Mauttdorf/ Hanuši Sebastiánu Perglerovi /Perglasovi/.
Charter: 3496
Date: 16. květen 1606 (5. května starého kalendáře)
Abstract: Veřejný notář Jindřich Scharnhorst zlistiňuje na žádost Jindřicha Schenckeho na Langeleben, dvorního maršálka, učiněnou na místě Jindřicha Rudolfa, pastora v Bleckenstedt, Hanuše Elerse, krčmáře tamtéž, Filipa Wegera, H. Bethmana, Jindřicha Behrenda, obyvatele v Sienßee /Sienßen/ a Ludeke Peterse odtamtéž, jak Brunšvičtí porušili zemský mír a se svým vojskem zpustošili a vyloupili Bleckenstedt a Sienße.
Charter: 3497
Date: 23. květen 1606 ("am Montág den 12. Monatstag Maii" /podle juliánského kalendáře/)
Abstract: Veřejní notáři Jindřich Sharnhorst a Fridrich Ortlepius zlistiňují na žádost knížecího maršálka Jindřicha Schenckeho učiněné na místě Jindřicha Julia, postalovaného biskupa halberstadtského, výpovědi 13 svědků o dalším loupení rebelů.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data