Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 3168
Date: 7. prosince 1592
Abstract: Rudolf II, císař římský, král uherský a český, povoluje hr. Šebestiánu Šlikovi, aby pojistil své manželce Sibile, dceři Kryštofa Šlika, věno na zástavní sumě panství Bečov.
Charter: 3169
Date: 1592-1593
Abstract: Poznámka o zápisu do desk ("deskový rejstřík") smlouvy Anny Stránské z Mělníka s Janem Bryknarem z Brukštejna a postupu jejich práv s částkou 300 kop grošů Ladislavovi z Lobkovic.
Charter: 3170
Date: 16. únor 1593
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům, obecním starším a celé obci města Hradiště hory Tábor k dluhu 200 kop míšenských., které po jednání s presidentem a rady české komory půjčili a do rentmistrovského úřadu odvedli na vojsko proti Turkům. Zavazuje se tuto sumu i s úrokem podle nového nařízení zaplatit za rok nebo 2 týdny poté ze zemských pomocí. Nato vrátí Táborští tuto jistinu komoře.
Charter: 3171
Date: 17. února 1593
Abstract: Hektor Weiss (Weys) z Miflingu (Mifflynku), který koupil do dědičného vlatsnictví dům ve městě Kostelci na Labi na brandýském panství za jistou sumu od tamního souseda Václava Nedvěda, slibuje, že bude z tohoto domu, řídícího se městským právem, konat podle městských knih všechny povinnosti a odvádět platy císaři i městu jako ostatní sousedé; též má vykonávat vše, co obci uloží hejtman nebo správa brandýského panství, nebude na císařských gruntech lovit zvěř a vyprodá se z města, dá-li mu hejtman 4 týdny předem pokyn (předtím osadí dům vhodným člověkem).
Charter: 3172
Date: 18. únor 1593
Abstract: Purkmistr, rada a celá obec ve Stráži pod Přimdou (Neustadt undern Pfraumberg) císaři Rudolfu II.: žádají o obnovení a potvrzení městských privilegií císaře i zemřelých císařů (jak o to žádali již sedmkrát, byli však komorou odkázáni sečkat, dokud se nesejde shromáždění lenníků, a žádat znovu); dále prosí o potvrzení výsady, že nejsou povinni platit z uvařeného piva nikomu jinému, než císaři obvyklou výčepní daň.
Charter: 3173
Date: 28. únor 1593 (1)
Abstract: Jan Jiří, markrabě brandiborský, vévoda pruský, purkabí norimberský, který se dostal do sporu a války pro otázku nároků a volby s kardinálem Karlem, vévodou lotrinským, biskupem v Metz, svým strýcem, se zavavazuje dodržet nařízení, která k urovnání sporu vydal císař, a rozhodnutí sporu vydané císařskými komisaři 19. února 1593 (2) ve Strassburgu, jakmile i druhá strana rozhodnutí uzná. Tehdy v den určený komisaři složí zbraně a odvolá vojsko, které měl v Molzhainu (Moltzheim) a jinde. Jakmile se 6 ustanovených kurfiřtů ujme rozhodování a začne proces, postoupí správu kláštera, jak bude určeno, a svůj dosavadní podíl, až do rozhodnutí a rozsudku v hlavním sporu, které slibuje dodržovat. Jáchym Fridrich, administrátor kláštera v Magdeburgu, markrabě braniborský a vévoda pruský, s tím vyslovuje souhlas.
Charter: 3174
Date: 8. březen 1593
Abstract: Zikmund Bořanovský z Bytíšky na Pakoměřicích, hejtman na Chlumci, na pokyn komory ze dne 20. února 1593 (Pražský hrad) uzavírá s Adamem Putzhartem Voděradským z Voděrad smlouvu, jíž jemu a jeho dědicům prodává odúmrť připadlou císaři po Pavlu, jinak Pavelkovi Puldovi, svobodníku, totiž dvůr v Milovicích se 2 chalupami, rybníčkem, vymezeným kusem háje atd. za 425 kop grošů českých, které má zaplatit na sv. Jiří nebo 2 týdny poté při deskách zemských; nebude-li mít peníze, odkládá se termín nejdéle do svatodušních svátků, jinak se císař nebo osoba mající nárok uváže v držbu dvora. Dvůr má být Adamovi postoupen po zpečetění smlouvy, císař je povinnen odstranit závady a po zaplacení vložit dvůr do desk; až do intabulace má být kupní složená suma ponechána u desk. Potom se z ní dá vdově po svobodníku Jahatě (Johaně?) 100 kop a vypočtený dobytek a nábytek, Anně, vdově po jeho bratru Janu Puldovi, má být ponechán byt v jedné chalupě a dáno po 2 korcích žita a ječmena. Císař si vymiňuje 3 vyjmenovaných dětí narozených ve dvoře a chalupách. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro obě strany.
Charter: 3175
Date: 17. březen 1593
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, na žádost karlštejnského purkrabí a presidenta české komory Jáchyma Novohradského z Kolovrat na Buštěhradě vyjímá jeho dům na Menším městě pražském řečeném U tří labutí, mezi domy U černé růže a U divokého muže, který držel Albrecht z Ostrovačic, po něm Jan ze Štemberka na Konopišti a nyní Jáchym (1), se vším příslušenstvím včetně toho, co k domu připojil od Jana Žďárského ze Žďáru na Kladně, i co přistavěl, z městských knih Menšího města (a tím jej vyjímá z městské pravomoci) a prohlašuje jej za dědičný zpupný majetek, spravující se deskami zemskými. Nařizuje Malostranským úředníkům toto respektovat a úředníkům desk vložit dům na Jáchymovu žádost do desk.
Charter: 3176
Date: 6. května 1593
Abstract: Jáchym Novohradecký z Kolovrat na Buštěhradě, purkrabí karlštejnský a president české komory, Jan z Šelnberka a Kosti na Mrači a Toužetíně, Hertvík Žejdlic ze Schönfeldu na Zvoleněvsi a Chocni, Jan z Vřesovic a z Doubravské Hory na Libčevsi (Libcziowiczych), purkrabí Hradeckého kraje, Vilém st. Odkolek z Újezdce ze Sulevic na Brodcích jako sekvestři ustanovení císařem a zemským soudem nad statky zemřelého Viléma Malovce z Malovic uzavírají smlouvu s vdovou po Vilémovi Kateřinou z Rychmburka: protože na letničním soudu zemském roku 1592 jim bylo uloženo prodat Vilémovy statky pro nedoplatek zjištěný v jeho celních a berních účtech za léta 1579 - 1583, prodávají Kateřině a jejím dědicům Vilémův dům řečený Andělská zahrada na Novém Městě za odhadní cenu 4000 kop grošů míšenských. Z této kupní sumy se jí má srazit 2000 kop, které má na domě pojištěny deskově jako věno, a to tak, že má u Heřmana z Říčan a jiných při vyupomínání manželových dluhů vyjednat, aby jí místo toho věna byla vydána jistota zemřelého podkomoří Českého království Buriana Trčky z Lípy na 2000 kop, znějící na jejího manžela; tuto jistotu má odvést císaři nebo sekvestrům. Zbylých 2000 kop pojistí deskově na domě a zaplatí z peněz, které jí jako první věřitelce budou po splacení zemského dluhu dány z manželova majetku na úhradu věcí, které jak prokáže před menšími úředníky desk- sama do manželství přinesla. Nepřisoudí-li jí úředníci takto nic, vystaví na 2000 kop jistotu s úroky. Odevzdá-li Kateřina obě jistoty, vloží se jí dům do desk, jinak se císař nebo sekvestři uváží v jeho držbu. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro Kateřinu a sekvestry.
Charter: 3177
Date: 4. června 1593
Abstract: Kněz Pavel Paminondas, jemuž císař na jeho žádost a na přímluvu papežského legáta udělil beneficium české komory tím, že jej ustanovil opatem Slovenského kláštera na Novém Městě pražském, se zavazuje dodržet všechny podmínky tohoto udělení, t. j. respektovat císaře, presidenta a rady komory a řídit se jejich pokyny, nedopouštět v klášteře nedovolené schůzky, bohoslužby konat řádně pod obojí způsobu, nepřetěžovat poddané, dobře vést hospodaření a nečinit překážky Dvořákovi, kterému je na určitý počet let s císařovým souhlasem pronajat dům v Čakovicích (Cziachouvicz). Tyto podmínky jsou obsaženy v císařově mandátu rychtáři Nového Města pražského Vítu Ophtalmovi z Odskořína z 5. dubna 1593 (Pražský hrad). Kdyby některý článek porušil, podrobí se trestu od císaře a presidenta a radů komory.
Charter: 3178
Date: 4. červen 1593
Abstract: Kněz Pavel Paminondas, jemuž císař na jeho žádost a na přímluvu papežského legáta udělil beneficium české komory tím, že jej ustanovil opatem Slovenského kláštera na Novém Městě pražském, se zavazuje dodržet všechny podmínky tohoto udělení, t. j. respektovat císaře, presidenta a rady komory a řídit se jejich pokyny, nedopouštět v klášteře nedovolené schůzky, bohoslužby konat řádně pod obojí způsobu, nepřetěžovat poddané, dobře vést hospodaření a nečinit překážky Dvořákovi, kterému je na určitý počet lest s císařovým souhlasem pronajat dům v Čakovicích (Cziachouvicz). Tyto podmínky jsou obsaženy v císařově mandátu rychtáři Nového Města pražského Vítu Ophtalmovi z Odskořína z 5. dubna 1593 (Pražský hrad). Kdyby některý článek porušil, podrobí se trestu od císaře a presidenta a radů komory.
Charter: 3181
Date: 29. červenec 1593
Abstract: Zápis porovnání ve věci jezu u Veletic mezi nejvyšším hofmistrem JIřím z Lobkovic a Kryštofem Sekerkou ze Sedčic, obsahující články, které mají vtělit do smlouvy (zrušení staré smlouvy, právo Lobkoviců na stavbu jezu a jeho úhrada Sekerkům - postoupení dědin od Líčkovského panství, dostavění jezu nad Veleticemi, hráze u Drahonic a vyplacení 200 kop míš.) Zpečetěno oběma stranami a dvěma smluvci - viz ČGLVII č. i. 3179, 3180.
Charter: 3179
Date: 29. červenec 1593
Abstract: Jan Vřesovec z Vřesovic a Doubravské Hory na Podsedicích a Libčevsi, purkrabí kraje Hradeckého, a Hendrych Doupovec z Doupova a na Dvércích (Dwirczych) jako dožádání smluvci uzavírající mezi Jiřím z Lobkovic na Libochovicích, Chomutově a Ličkově, nejvyšším hofmistrem Českého království, a Kryštofem Sekerou ze Sedčič na Měcholupech a Veleticích smlouvu, jíž se předně ruší smlouva uzavřena 22. května 1544 Petrem Velemyským z Velemyšlevsi, Brikcím Šmuchařem z Rochova, Janem Žďárským ze Žďáru mezi Bohuslavem Felixem Hašištejnským z Lobkovic na Ličkově a Čeňkem Sekerkou ze Sedčic o jez postavený Bohuslavem pod vsí Dobříčany na vodě "Vostravě" pro dobříčanský mlýn. Dále se ustanovuje, že Jiří z Lobkovic a jeho nástupci mohou bez překážky se strany Sekerů a budoucích držitelů Veletic jez stavět na dosavadním místě nebo jinde na vymezených dobříčanských gruntech. Za to postoupí Jiří z Lobkovic Kryštofu Sekerovi dědiny, patřící původně k líčkovskému panství Lobkoviců, které Kryštof připojil ke svým lhoteckým dědinám, do dědičného vlastnictví. Dále smí Kryštof dostavět a zvýšit započatý jez nad Veleticemi, dotýkající se pozemků lobkovické vsi Drahonic, a vést jím vodu na mlýn stavěný ve Veleticích, a zárověň postavit na potoce Vostravě nahoru od drahonického mostu hráze, aby se zvýšením jezu nezatopily pozemky drahonických poddaných. Škody přesto vzniklé mají držitelé Veletic nahradit. Navíc se Jiří dobrovolně uvolil dát Sekerovi do čtyř neděl 200 kop míšenských. Smlouva byla vyhotovena dvojmo pro obě strany a může být na žádost jedné z nich vložena do desk.
Charter: 3180
Date: 29. červenec 1593
Abstract: Jan Vřesovec z Vřesovic a Doubravské Hory na Podsedicích a Libčevsi, purkrabí kraje Hradeckého, a Hendrych Doupovec z Doupova a na Dvércích (Dwirczych) jako dožádání smluvci uzavírající mezi Jiřím z Lobkovic na Libochovicích, Chomtově a Ličkově, nejvyšším hofmistrem Českého království, a Kryštofem Sekerou ze Sedčič na Měcholupech a Veleticích smlouvu, jíž se předně ruší smlouva uzavřena 22. května 1544 Petrem Velemyským z Velemyšlevsi, Brikcím Šmuchařem z Rochova, Janem Žďárským ze Žďáru mezi Bohuslavem Felixem Hašištejnským z Lobkovic na Ličkově a Čeňkem Sekerkou ze Sedčic o jez postavený Bohuslavem pod vsí Dobříčany na vodě "Vostravě" pro dobříčanský mlýn. Dále se ustanovuje, že Jiří z Lobkovic a jeho nástupci mohou bez překážky se strany Sekerů a budoucích držitelů Veletic jez stavět na dosavadním místě mebo jinde na vymezených dobříčanských gruntech. Za to postoupí Jiří z Lobkovic Kryštofu Sekerovi dědiny, patřící původně k líčkovskému panství Lobkoviců, které Kryštof připojil ke svým lhoteckým dědinám, do dědičného vlastnictví. Dále smí Kryštof dostavět a zvýšit započatý jez nad Veleticemi, dotýkající se pozemků lobkovické vsi Drahonic, a vést jím vodu na mlýn stavěný ve Veleticích, a zárověň postavit na potoce Vostravě nahoru od drahonického mostu hráze, aby se zvýšením jezu nezatopily pozemky drahonických poddaných. Škody přesto vzniklé mají držitelé Veletic nahradit. Navíc se Jiří dobrovolně uvolil dát Sekerovi do čtyř neděl 200 kop míšenských. Smlouva byla vyhotovena dvojmo pro obě strany a může být na žádost jedné z nich vložena do desk.
Charter: 3182
Date: 18. září 1593
Abstract: Bohuslav Křinecký z Ronova na Dětěnicích, jemuž farář od sv. Mikuláše na Měnším Městě pražském Martin Mělnický povolil koupit pod plat dvůr od Zdenka Smolíka a od Adama z Rotkova, novoměstkého měšťana, dvůr s krčmou ve vsi Satalicích, patřící děkanství sv. Apolináře a držitelům vsi Satalic odvádět z dvorů a krčmy v obvyklých termínech všechny náležité platy; jinak se Martin nebo budoucí děkan může uvázat v držbu dvora a krčmy až do zaplacení.
Charter: 3183
Date: 16. října 1593
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům, obecním starším a celé obci města Pardubic k dluhu 1 000 kop grošů českých (po 60 groších, groš po 7 bílých penězích), které měli v Čáslavi k ruce městských sirotků a které v roce 1567 císaři Maximiliánovi půjčili a vyplatili do rentmistrovského úřadu Jakubu Kočkovi. Zavazuje se zaplatit dluh na výpověď danou jednou ze stran 1/2 polovinu roku předem ke sv. Jiří nebo Havlu nebo 2 týdny po termínu i s úrokem podle nového nařízení v groších českých pražských. Poté vrátí Pardubičtí tuto jistotu komoře.
Charter: 3184
Date: 13. leden 1594
Abstract: Jan Dobřenský z Dobřenic císaři Rudolfovi II.: Děkuje, že mu byla dle sdělení komory pokuta, v kterou upadl "z strany myslivosti" prominuta, slibuje, že se ničeho proti císaři nedopustí, a žádá, aby byl touto pokutou postižen, jestliže se něčím proviní.
Charter: 3185
Date: 17. ledna 1594
Abstract: Místopísař Bohuslav z Michalovic vydává s povolením nejvyššího písaře Michala Španovského z Lisova pod pečetí Jakuba Menšíka z Menštejna a svou výpis z DZV 17, P 13, že 15. ledna 1573 se přiznal Jan Chobotský z Ostředka, že prodal Janu Peclinovskému jinak Sladkému z Peclínovce za 50 kop grošů pražských poplužní dvůr v Buchově, který sám roku 1572 koupil od Jana Pánka.
Charter: 3186
Date: 1. únor 1594
Abstract: Rudolf II., císař římský, král uherský a český, přenechává staroměstskému měšťanu Lorencu Stárkovi, který mu zapůjčil bezúročně 6 000 tolarů, všechnu kutnohorskou měď (cetnář za 11 1/2 kopy míšenských) do zaplacení dlužné sumy.
Charter: 3187
Date: 18. únor 1594
Abstract: Místopísař Českého království Bohuslav z Michalovic vydává s povolením nejvyššího písaře Michala Španovského z Lisova na Pacově a pod pečetmi Jaroslava Vchynského ze Vchynic a na Krakovci, místokomorníka Českého království, a svůj výpis z desk zemských (DZV 2, zápis z 6. května 1542, F 18) listiny z 13. března 1503, b. m., jíž uherský a český král Vladislav Jagellonský propouští Janu Vratislavovi z Mitrovic tvrz a městečko Mníšek pod Brdy, které držel jako manství, z manských povinností a dává mu je do dědičného vlastnictví. Navíc mu povoluje v dobříšských lesích na straně k Mníšku a k Praze honit srny, zajíce, vlky a lišky a zřizovat čihadla i brát dříví na otop a opravy tvrze, avšak nic z toho nemá dělat do 1/4 míle od Dobříše. Nebude-li král držet Dobříš k svému užitku, může Vratislav lovit veškerou zvěř všude v dobříšských lesích. Větším i menším úředníkům zemských desk se nařizuje zapsat tento list Janu Vratislavovi na požádání do desk.
Charter: 3188
Date: 14. duben 1594
Abstract: Purkmistr a rada města Lokte vydávají lenní revers na léno Lipnice (Lipnicz), které jim císař povolil koupit od Volfa Dietricha z Vitzthum.
Charter: 3189
Date: 25. duben 1594
Abstract: Erasmus Schreyer, měšťan a výrobce ledku v Kadani, zavazuje se zachovávat podmínky inserované listiny císaře Rudolfa II. z 13. ledna 1594 (Pražský hrad), kterou mu císař dává výhradní právo na výrobu ledku v Kadani pod podmínkou, že nebude ledek dodávat do zbrojnice na Pražském hradě.
Charter: 3190
Date: 25. dubna 1594
Abstract: Erasmus Schreyer, měšťan a výrobce ledku v Kadani, zavazuje se zachovávat podmínky inserované listiny císaře Rudolfa II. z 13. ledna 1594 (Pražský hrad), kterou mu císař dává výhradní právo na výrobu ledku v Kadani pod podmínkou, že nebude ledek dodávat do zbrojnice na Pražském hradě.
Charter: 3191
Date: 29. duben 1594
Abstract: Apalační rada JUDr Matyáš Kremer z Grunova se zavazuje zachovávati podmínky inserované listiny císaře Rudolfa II. z 13. dubna 1594 (Pražský hrad), kterou mu postoupil pustou huť u Příbrami ke stavbě mlýna s podmínkou, že ji opět vrátí, budou-li příbramské doly obnoveny.
Charter: 3192
Date: 7. květen 1594
Abstract: Rudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírá smlouvu s Janem nejstarším z Valdštejna na Sedčicích, podle které s ním směnuje se souhlasem sněmu za ves Běleč (náležící k úřadu komorníka, který Jan nejstarší zastává) dvůr v Dejvicích (Dehnice).
Charter: 3193
Date: 12. květen 1594
Abstract: Místodržící v Čechách a president komory ujednávající s Hanušem a Jiřím z Schönaichu podmínky zástavní držby panství Prochowice (Parchwicz), které na ně přešlo po smrti Felixe z Schönaichu.
Charter: 3194
Date: 7. červen 1594
Abstract: Zbyněk Berka, pražský arcibiskup a nejvyšší mistr křižovníků s červenou hvězdou v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a Polsku, Jiří Bořita z Martinic a na Smečně, nejvyšší sudí Českého království, a Jan Lehelius, opat premonstrátského kláštera Strahovského, uzavírají mezi proboštem Jiřím Pontanem z Breitenberka, děkanem M. Martinem Pffeifferem, arcipryštem M. Adamem z Vinoře a dalšími 3 jmenovanými knězi - kapitulou Pražského kostela, a mezi rektorem dr. Václavem Strumem, kněžími a otci koleje císařké Tovaryšstva Ježíšova na Starém Městě pražském smlouvu ve sporu o klín a pole od kopaninského ovčína vpravo podle orných dědin v Kopanině, které kdysi patřily klášteru sv. Kateřiny na Novém městě, až k cestě řečeného Juliána od Nebušic k Tuchoměřicím, po levé straně pad od ovčína ke dvoru Kopanině a k uvedené cestě: průhon přes tyto pozemky se ponechává jesuitům, jak jim jej preláti postoupili, klín pole patří vlastnictví kapitule, jesuité jej však mohou užívat ke kopaninskému dvoru za plat 3 kopy míšenských na sv. Havla (počínaje roku 1595) nebo dva týdny; poté po dobu případného neplacení bude klín polí držet kapitula, jíž také připadne, přestanou-li jesuité držet kopaninský dvůr. Uvedené pozemky mají být vyznačeny mezníky.
Charter: 3195
Date: 11. červenec 1594
Abstract: Rudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírá smlouvu s Vratislavem Libeckým z Vrchovišť, podle které mu Vratislav prodává za 8 000 kop míšenských vsi Němčice a Ohaře (Welky Woharze).
Charter: 3196
Date: 29. červenec 1594
Abstract: Jiří Rejček, uvržený do vězení na příkaz komory pro myslivost na gruntech císařských, vydává při svém propuštění revers.
Charter: 3197
Date: 17. srpen 1594
Abstract: Bohuslav Havel z Lobkovic presidentu komory Jáchymu Novohradskému z Kolovrat: Petr Vok z Rožmberka má "přísudek" pro 5 000, které měl zaplatit Bohuslavův bratr Ladislav Adamovi z Šelnberka, jehož statků se ujal císař; ten pak má platiti všechny dluhy i Bohuslavovy, po němž má děditi točnické panství. Bohuslav však zaplatí raději své dluhy sám, jak to blíže vysvětlí jeho služebník Šebestián.
Charter: 3198
Date: 27. srpen 1594
Abstract: President a radové české komory vysvědčují, že císař jmenoval Melichara Sparneckera ze Sparnecku hejtmanem nad 500 pěšími ve válce s Turky, a vypočítávají výši žoldu jeho a jeho podřízených, který mu má od mustruňku vyplácet colmistr Jan Habartický z Habartic.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data