Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 4307
Date: 7. červenec 1649
Abstract: Císařský rychtář, purkmistr a rada města Hradec Králové vydávají k žádosti Hynka Bořka Dohalského z Dohalic na místě Václava ml. Bořka Dohalského opis dlužního úpisu Albrechta, knížete frýdlantského Vaclavovi Bořkovi Dohalskému z 24. dubna 1628 na 9000 kop míš. dluhu na statek Sběř.
Charter: 4309
Date: 7. říjen 1649
Abstract: Ferdinand III., císař římský, král uherský a český, potvrzuje inzerovanou listinu z 26. července 1649, kterou uzavřeli s P. Jakubem Bohrem, rektorem jezuitské koleje v Kladsku, vykonavatelé fundací Jana Kryštofa Menzingera z Kaltensteinu a Kašpara Jeskeho (Ješkeho) z Eckersdorfu vratislavský světící biskup Jan Baltazar Liesch a vikář v Kladsku Jeroným Keck o využití těchto studijních nadání.
Charter: 4310
Date: 20. prosinec 1649
Abstract: Hejtman knížectví Hlohovského Kryštof Ferdinand Popel z Lobkovic uvádí Tovaryšstvo Ježíšovo v držení panství Otyń (Warttenberg), které jezuitům odkázal Hanuš Arnošt z Sprinzensteinu.
Charter: 4311
Date: 2. únor 1650
Abstract: Anna Alžběta Janovská rozená z Příchovic postupuje Mikuláši Gersdorfovi z Gersdorfu dlužní úpisy Jana Jindřicha Janovského z Janovic 1. na 1000 kop míš. 2. na 300 kop míš. z 25. dubna 1628 3. na 1500 kop míš. 4. na 2050 kop míš. z 16. října 1628.
Charter: 4312
Date: 19. únor 1650
Abstract: Jan Hendrych Janovský z Janovic postupuje Mikuláši Gersdorfovi z Gersdorfu dlužní úpis Jana Jindřicha Janovského z Janovic z 16. října 1630 na 1500 kop míš.
Charter: 4313
Date: 21. duben 1650
Abstract: Jiří Ludvík hrabě z Starhembergu, zemský hejtman knížectví Svídnického a Javorského, uděluje jezuitské koleji ve Vratislavi k rukám jejího rektora P. Jana Gellera v léno statek a ves Wojnarowice (Wernersdorff) ve Svídnicku, které jí prodal z pověření věřitelů zemřelého Fridricha Seidlitze svídnický advokát Jan Wolfgang Hartmann.
Charter: 4314
Date: 23. duben 1650
Abstract: Adaukt z Újezda s manželkou Kateřinou rozenou z Talmberka zakládá v Březnici jezuitskou kolej, daruje jí kostel sv. Ignáce a Xaveria, který vystavěl, starý kostel sv. Mikuláše na náměstí, slibuje dostavět, kvadraturu, gen. proboštu Mutiu Vitelleschimu - jezuitům věnuje slíbených 20 000 zl. rýn., přidává 2000 zl. na bohoslužby na Svaté Hoře a za těchto 22 000 zl. pro ně kupuje statek Petrovice v kraji Vltavském s právem výměny za jiný, přidává jim 1584 zl. rýn. na zakoupení předměstského statku na Březnickém panství, dává jim podací v Bubovicích a Tochovicích a kostely a kaple na panství jemu podléhající, dozor nad učiteli a kantory na panství a stará se o kostelní hudbu, při níž mají vypomáhat literáti, a o výchovu a vyučování mládeže.
Charter: 4316
Date: 5. červen 1650
Abstract: Václav z Růžové, děkan u sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, zřizuje při tamním kostele kaplanství pro dva kněze (pokud možno Čechy) a dává rektoru koleji u sv. Klimenta P. Jiřímu Molitovi a regentu konviktu P. Marku Marianovi 3466 imperiálů a 60 křížových tolarů, z jejichž úroků 312 zl. rýn. ročně mají mít oba kaplani obživu a oděv v alumnátě, a stanoví jejich povinnosti.
Charter: 4317
Date: b.d. /kolem poloviny 17. stol./
Abstract: Jiří Kristián hrabě Saurau potvrzuje, že jeho poddaný Ruexen Wisser prodal své matce Marii Wisserové své právo na Pladerlehen na panství Horní Steinbach (Oberstinbach).
Charter: 4318
Date: 15. únor 1651
Abstract: Benedikt Burian Šváb z Chvatlin (Quatlin) postupuje císařskému radovi, přísedícímu lenního soudu a hejtmanovi Žateckého kraje Janu Adamovi Hrzánovi z Harasova na Červeném Hrádku (Rotenhauss), Blatnu (Platten) a Skalce (Skalcken) za to, že ve válečných dobách podporoval jeho rodinu, přispíval na studia jeho dětí a poskytl mu na panství Červený Hrádek k držbě svobodný statek s polnostmi a dobytkem, z komorní pohledávky zděděné po své sestře Ludmile z Ústí (Auscha) rozené Švábové podle císařské jistoty z 12. prosince 1647 podíl svůj, podíl zemřelého bratra Hanuše Jiřího a konečně podíl postoupený mu sestrou Annou Marií, což s úrokem do 4. listopadu činí 13 271 kop 40 gr. míš.
Charter: 4319
Date: 5. duben 1651
Abstract: Opat Norbert Mikuláš Amaenus z Amelunxen, Ludolf Teiser senior Augustin Steinbrecher a celý konvent premonstrátského kláštera Narození Panny Marie v Želivi upravují svému poddanskému městečku Senožaty (Senožatnej), které za 30tileté války utpělo velké škody a z poloviny vyhořelo, roboty: po dvou dnech orby k jarnímu a podzimnímu setí, orby úhorů, sekání, sušení a svážení sena na louce řeč. Trhonice pod Temechovem, při žních vysílat po dvou žencích z každého domu na dva dny na svážení obilí po dva dny, další 3 dny vázání snopů (po jedné osobě), tři dny "aby na stavích sháněli", tři dny pomoci při lovech; dále budou povinní v zimě svézt každý tři fůry dřeva na otop a jeden sáh pivovarského; ženy mají jeden den třít konopí, v každém domě upříst dvě libry lnu či pět liber koudele, jeden den plít zahrady a 1 den trhat chmel. Pokuta za nedostavení na robotu nebo za nedbalou práci činí 1/2 bečky soli. Vlna nesená na tamní trh se nesmí vážit jinde než na radnici a nesmí se mimo trh prodávat. Senožatští mohou obnovit svoji solnici a všechny klášterní vsi odtamtud budou kupovat sůl. Při trzích na hovězí dobytek a koně má prodávající i kupující za každý kus dobytka zaplatit 30 kr., což bude vybírat ustanovený tržný. Senožatští za toto ulehčení robot postoupili klášteru svůj obecní rybník.
Charter: 4320
Date: 26. červen 1651
Abstract: Ferdinand III., císař římský a král německý, uherský a český, pro zásluhy rodu Woppingů, usazené již před 400 roky v Bavorsku a přesídlivšího po postoupení tamního sídla církvi do Rakouska a povýšeného tam před 70 léty do starého ratířského stavu, povyšuje z císařské moci bývalého nejvyššího vachmistra Šebestiána Helfrieda z Woppingu, zemského radu v Rakousku nad Ennží, nejvyššího válečného komisaře a jeho manželské potomky i jejich potomstvo obojího pohlaví do stavu svobodných pánů a paní a polepšuje jejich erb (tak, že budou mít právo užívat erbu čtvrceného s 1. polem a dvěma lazurovými a dvěma červenými pruhy, 2. polem ve spodní polovině zlatým a v horní černým se třemi zlatými koulemi s červenými křížky, v 3. zlatém poli má být v kruhu šest bílých růží a ve 4. tři šikmé pruhy - červený, lazurový a modrý; srdeční štítek je lazurový s červenou růží na zeleném listu, 3 helmy s klenoty pavího ocasu, červenobílých křídel s motivem srdečního štítku a černozlatých rohů). Na písemnostech vydaných jím a jeho nástupci Woppingům bude rod titulován "svobodný pán a pán z a na Woppingu a Karpfhabu." Dále jim udílí právo usadit se v kterékoli zemi říše, zvláště v Čechách a na Moravě. Všem kurfiřtům, knížatům, prelátům, šlechtě, zemským, zeměpanským i městským úředníkům a všem poddaným se nařizuje stav a práva Woppingů respektovat pod pokutou 100 hřiven zlata (1/2 císařské komoře, 1/2 Woppingům).
Charter: 4321
Date: 16. říjen 1651
Abstract: Purkmistr, rada, 4 starší a 24 přísežných (mannen) na místě celé obce města Chomutova se zavazují odvádět jezuitskému semináři ve městě ročně 60 kop míš. úroků z kapitálu 1000 kop, který odkázala Ester Colinová roku 1622 v 52. bodě své závěti na 6% úrok latinskému bratrstvu Nanebevzetí Panny Marie a který byl poté se souhlasem rektora jezuitské koleje Konráda Stadelhofera převeden na jezuitský seminář (neboť bratrstvo nebylo oprávněno pobírat z toho věčný plat a městské vsi a statky se mezitím dostaly fisku), s tím, že zadržený úrok se snížil na 250 kop a úroky se mají platit od sv. Jiří 1650 po 30 kopách na sv. Jiří a Havla. Při neplacení má seminář právo pohnat je k purkrabskému soudu do Prahy a tam vymáhat placení.
Charter: 4322
Date: 8. březen 1652
Abstract: Podepsaný Jan Hogen ze Schwarzbachu, hejtman křivoklátský (Pürglitz), ustanovený do tohoto úřadu císařskou resolucí z 18. dubna 1651 (Vídeň) proti složení kauce pojišťuje na svém statku Černý Dub (Černodub) v ceně 30 000 zl. kauci ve výši 4000 zl. rýn. a dává komoře právo v případě jím zaviněných škod nebo nepořádků v účtech vedených jemu podřízenými úředníky (pokud by na úhradu nestačili sami) uhradit potřebné z tohoto statku do výše oněch 4000 zl. Slibuje bez vědomí komory nepojišťovat na tom statku věno manželky, nezastavovat jej ani jinak nezcizovat.
Charter: 4323
Date: 13. březen 1652
Abstract: Jan Jiří Wendlinger, doktor obojího práva, zemský advokát v Českém království, jako zmocněnec zahraničních Wettenglovských dědiců, MDr Jan Karel Kirchmaier z Raichwitz jako Storckovský a Nerhofovský dědic a Benjamin Schleyer TJ, Wettenglovský spoludědic, postupují doktoru teologie P. Janu Neroviovi, t. č. rektoru koleje Tovaryšstva Ježíšova na Novém Městě pražském, svoji pohledávku - sumu 10 000 zl. rýn. kapitálu s úroky - vůči rodu Schmidtů (podle obligace říšského fenikmistra Štěpána Schmidta vydané 18. května 1610 v Praze Wettengelům Storckům a Nerhofům, předložené v Brně při jednání se Schmidtovskými věřiteli moravským fiskálem v. Wiesenbergem; jednání však pro nepřítomnost některých stran a vzdálenost místa nebylo úspěšné).
Charter: 4325
Date: 26. březen 1652
Abstract: Vyšehradský děkan Václav z Růžové zodpovídá některé otázky regentů pražského konviktu doplňující jeho fundaci z 5. června 1650 tak, že ad 1. nepostačí-li časem úrok k vydržování kaplanů pro vzrůst cen, mají být místa po několik let neobsazena a za nahromaděný úrok získán nový věčný plat; ad 2. nenajdou-li se světští kněží pro tuto funkci má sloužit mše regent konviktu, nebude-li chtít, má děkan vyšehradský dávat polovinu kostelu a polovinu chudým kněžím; ad 3. bude-li některý z fundatistů chtít dosáhnout grad nebo odejít, má se postupovat jako při papežových nebo císařských alumnech; ad 4. nebude-li kněží, mohou být výjimečně přijati teologové do 3 měsíců před vysvěcením; ad 5. stanoví, kolik mají fundatisté dostávati vína a jak má být uhrazena.
Charter: 4326
Date: 27. duben 1652
Abstract: Albrecht Kryštof Hložek ze Žampachu, místosudí v Českém království, a Václav Jezberovský z Olivové Hory, zemský místopísař, vydávají s povolením místodržícího a nejvyššího zemského písaře Oldřicha Sezimy Karla ze Skuhrova na Louňovicích výpis zápisů z desk zemských (DZV 3, 5. května 1542). 1. Karlštejnský děkan Ondřej Leonis z Mostu (de Ponte) a tamní měšťan Mates Kaudram dali bratrstvu Panny Marie a Božího Těla v Mosteckém farním kostele svoji dědinu v Korozlucích (Korozluzieck) - plat 11 kop 6 gr. 4 den. s dvory, na nichž sedí Martin řečený Janoch, Jan, bratr Mikuláše Zygy (Zyga), Martin řečený Pech, Jan řečený Diviš, Kuba, Martin řečený Janoch s druhým dvorem, rychtář Bartík s bratrem, Martin Pechovic, Vacek a Martin Přibic. Intabulováno se souhlasem krále Jiřího 1464, květen 19. 2. Vchyna z Bělušic prodal kramáři Pavlovi a Václavu z Braunau (Brana) mosteckým měšťanům, a jiným členům bratrstva Panny Marie a Božího Těla /v Mostě/ za 300 kop gr. hotově vyplacených svoji dědinu v Korozlucích (Korozlicziech), poplužní dvůr, selské dvory s příslušenstvím i s lomem na vápenec (lapides pro cemento) s výjimkou 3 kop gr. platu na gruntech, které drží osecký opat. Má zboží zpravit spolu s rukojmími Jakubem Hesem, Radimem z Kozlu a Vojtěchem z Voděrad pod trestem zvodu na svůj majetek v částce o 1/3 vyšší. K pořízení dal souhlas král Václav inzerovanou listinu z 27. ledna 1411 (Praha), jíž povoluje Pavlu Kramáři (Kramer) a Václavu z Brauen aj. koupit pro bratrstvo Panny Marie a Božího Těla v Mostě 20 kop gr. praž. ročního platu a nařizuje úředníkům desk to intabulovat (1412, duben 16.).
Charter: 4327
Date: 26. květen 1652
Abstract: Ferdinand IV., král uherský a český, dává /koleji/ Tovaryšstva Ježíšova ve Svídnici (Schweidnitz) voi Śmialowice (Schmelwitz), Klecin (Khlettendorff) a Marcinowice (Mörtzdorff), odhadnuté před válkami na 53 000 tol. náležející dříve Seidlitzům a připadlé potom fisku. Na těchto statcích v době postoupení Svídnicka a Javorska Ferdinandovi IV. jeho otcem vázla Fünfkirchenovská pohledávka propadla fisku ve výši 62 218 tol. (slezských) upravená císařem na 30 000 a posléze na 24 000. Fiskál statky 10. a 14. srpna 1651 odhadl na 23 286 tol. 20 gr. 3 hal. a na to byly statky přisouzeny fisku; vdova a dědici rodu Seidlitzů se svých nároků zřekli 29. dubna před úřadem hejtmana kladského hrabství. Úředníkům a všem poddaným ve Svídnicku a Javorsku se nařizuje donaci respektovat.
Charter: 4328
Date: 1. červen 1652
Abstract: Česká komora uzavírá smlouvu s Matyášem (Mattheo) Zanettim, kterou mu pronajímá na tři roky za roční nájem 600 říš. tolarů dvě železné huti Strašice a Svatou Dobrotivou na Zbirožském panství.
Charter: 4330
Date: 8. červen 1652
Abstract: Melichar Vojtěch Kalenda z Věčína, přísežný prokurátor na Starém Městě pražském, postupuje své dceři Anně Grynerové z Věčína a jejím dědicům dlužní list Anny Marie Sobkové rozené Mazancové z Frymburka ze 7. července 1631 (Nové Město pražské) vydaný jemu a jeho zemřelé manželce Mandaleně Kalendové na sumu 500 kop míš. s pololetní výpovědí.
Charter: 4331
Date: b.d. (presentováno 1652, říjen 4.)
Abstract: Matyáš Zanetti von Die české komoře: Zanetti, který si prohlédl návrh smlouvy na nájem železných hutí v Strašicích a Svaté Dobrotivé, žádá, aby byla vyhotovena shodně s předchozí a nebyla mu ukládána další břemena.
Charter: 4332
Date: 24. říjen 1652
Abstract: Podepsaní komisaři jmenovaní českou komorou ukončují spor mezi Janem Šporkem a přerovským úředníkem o louky na Labi tak, že louku zvanou "Pod koláčkem" připisují Šporkovi, který naopak odstupuje k císařskému lovu dosud sporné káranské louky.
Charter: 4333
Date: 29. říjen 1652
Abstract: Otto svobodný pán z Nostic na Rokytnici (Rockitnitz), rada krále Ferdinanda IV. a jeho hejtman ve Svídnicku a Javorsku vysvědčuje, že Wolfgang Frischeisen z Eisenberka, fiskál, jako poručník Heleny Kristiány von Ambasek rozené Seidlitzové a Hanuše Kristiána z Ambasek, dětí po Hedvice Ambasekové rozené Seidlitzové podle královského zmocnění z 28. května a připojeného donačního listu /postoupil koleji/ Tovaryšstva Ježíšova ve Svídnici k rukám superiora Kryštofa Kellera /seidlitzovské nároky na/ statky Śmidelowice (Schmellwitz), Klecin (Klettendorff) a Marcinowice (Mertzdorff) se vším příslušenstvím včetně rychty v Śmialowicích a části podacího v Marcinowicích i práva vaření a výčepu piva, daného jim v těchto vsích králem 24. října, práva rybolovu, lovu atd. a všeho podle urbáře z roku 1629 a resoluce z 24. října. Vydavatel jménem krále postoupení schvaluje a předává a inkorporuje jezuitům uvedené statky s jmenovaným příslušenstvím.
Charter: 4334
Date: 27. listopad 1652
Abstract: Viceexpediter české expedice české komory Štěpán Jan Protrost sděluje v dekretaci Matyáši Zanettimu, že má železnou huť se zásobami a zařízením odstoupit zpět komoře.
Charter: 4335
Date: 16. leden 1653 1)
Abstract: Ferdinand Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, nejvyšší sudí dvorský, nařizuje purkmistru a konšelům města Jaroměře, aby provolali manský statek Louč (Lautss), který držel N. Jindřich Grysl z Gryslau.
Charter: 4336
Date: 24. březen 1653
Abstract: Veřejný notář Bartoloměj Cantagalli z Unterbergu vysvědčuje, že před ním a před advokátem Janem Jiřím Wendlingerem, plnomocníkem chebských aj. zahraničních Wettenglovských dědiců, podle plné moci dané v Chebu 21. března 1652, P. Benjamin Schleger TJ jako podílník na Wettengelovské pozůstalosti a MRr Jan Karel Kirchmaier z Raichwitz, měšťan staroměstský (s potvrzením z 24. ledna 1653, ověřeným pečetí Starého Města, že je jediným dědicem Storcků (Starcků) a Nerhofů), vyznali, že v Brně při kridě Schmidtovských věřitelů konané před rokem publikoval moravský fiskál von Wiesenberg obligaci říš. fenikmistra Štěpána Schmidta na 10 000 zl. z 18. května 1610 vydanou Wettenglům, a že Wettenglovští dědici věc prostřednictvím zmocněnce urgovali, avšak pro vzdálenost místa a nepřítomnost stran se ničeho nedosáhlo. Proto postupují dědici všech tří uvedených rodů svoji pohledávku 10 000 zl. vůči Schmidtům, spadající do Wettenelovské pozůstalosti, P. Janu Neroviovi, rektoru koleje Tovaryšstva Ježíšova na Novém Městě pražském, doktoru teologie, a jeho nástupcům.
Charter: 4337
Date: 5. duben 1653
Abstract: Rada města Svídnice vidimuje listinu z 24. října 1652 (Praha), jíž Ferdinand IV., král uherský a český, z moci vévody svídnicko-javorského uděluje /koleji/ Tovaryšstva Ježíšova v městě Svídnici (Schmelwitz), Klecin (Klettendorf) a Marcinowice (Mertzdorff), které propadly fisku a které koleji daroval, pro jejich zvelebení po zpustošení za válek právo svobodného vaření a výčepu piva (Breu Urbar und Kretschamb Verlag). Všem poddaným a zvláště hejtmanům ve Svídnicku a Javorsku nařizuje toto ustanovení respektovat.
Charter: 4338
Date: 23. září 1653
Abstract: Purkmistr, rychtář a rada města Frýdlantu vydávají na žádost hraběcího Gallasovského úřadu ve Frýdlantě transsumpt listiny, opsané výše a zapsané do frýdlanské lenní knihy od r. 1466 v době frýdlantského hejtmana Jošta z Vartenberka (fol. 61): 1551, říjen 1., Frádlant: Kryštof z Biebersteinu na Zarech (Soraw), Frýdlantě a Beeskově (Beeskaw) uděluje Erazimovi (Assman) z Gersdorfu, jeho potomkům, a kdyby je neměl, bratru Františkovi z Gersdorfu a potomkům a posléze bratrancům Jiřímu a Ondřejovi z Gersdorfu lénem vsi /Dolní/ Oldřiš (Ullersdorff) a Sommerau (Summeraw) na panství Zawidów (Seydenbergk) se všemi právy, rychtami, solí, šenkem, výnosy, právy, pozemky, vodami, mlýny atd.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data