useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1558 - 1558next >
Charter: 2061
Date: 17. leden /15/58
AbstractFerdinand I., král římský, uherský a český, vydává záznam dohody, kterou uzavřel s Fabiánem z Schönaichu na Witkówu (Wittichendorff) o vsi Jablonów (Schonborn), Brzeznica (Brisnitz), Stanów (Rennssdorff), Dragowina (Newwald), Przybymierz (Reichenpach), Klepina (Klein Kleppen) a Karczówka (Khalkhreutt) a o několik sedláků v Sobolicích (Zedlstorff) a Stara Kopernia (Kupper) v Zaháňsku (Sagan), patřící klášteru v Zagani, se všemi právy včetně lovu divoké zvěře: král má Fabiánovi tyto vsi a lidi na sv. Jiří /15/58 nebo do 14 dnů poté postoupit na 4 roky do dědičné zástavní držby; po 4 létech má král nebo klášter právo je vyplatit po výpovědi dané 1/2 roku předem. Fabián se zavázal půjčit králi 100 tolarů nebo 100 kop míš. za každých 5 (při stoupajícím a klesajícím výnosu za každých 8) tol.či kop míš. ročního výnosu těchto statků, přičemž se vyjde z urbáře zaslaného opatem zaháňského kláštera české komoře a Fabián zaplatí vypočtenou částku o květné neděli místodržícímu (?) ve Slezsku. Protože v důsledku držby /statků/ braniborským markrabím Jiřím Fridrichem není možno přímo stanovit výnosy, bude Fabián povinen po postoupení statků a jejich odhadu dvěma královskými komisaři doplatit zbytek podle toho, stanoví-li se 100 tolarů na 5 nebo 8 tolarů ročního výnosu; stanoví se, jak odhadnout obilí. Spor mezi Fabiánem, jeho úředníky a poddanými těchto vsí a ostatními obyvateli a poddanými v Zaháňsku mají rozhodnout nejstarší mužové z knížectví podle zvyklostí. Král mu na tyto statky a lidi a na sumu zaplacenou nejprve i dodatečně po odhadu vystaví zástavní list. Při další zástavě či prodeji (po 4 letech) má Fabián přednostní právo.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2062
Date: 20. leden /15/58
AbstractFerdinand /I./, král římský, německý, uherský a český, přislibuje ingrosistovi kanceláře české komory Františku Pergerovi a jeho dědicům za jeho služby (prokazované králi 15 let podle ''betrefu'' na dolním okraji a podle dorsálního regestu) vyplatit z nejbližších konfiskací nebo odúmrtí, které mu připadnou v zemích české koruny a připojených, 600 tolarů nebo kop míšeňských. Radům české komory nařizuje Pergerovi nebo jeho dědicům tuto částku z odúmrtí nebo konfiskací vyplatit.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2063
Date: 22. leden 1558
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, královský komorník a nejvyšší stolmistr, a jeho rukojmí - nejvyšší hofmistr Českého království Jan nejstarší z Lobkovic a na Zbiroze a Točníku, nejvyšší kancléř Českého království Jáchym z Hradce a na Hradci, nejvyšší sudí Českého království Jan starší ze Švamberka a na klášteře Milevském a královský komorník Vilém Krajíř z Krajku a na Nové Bystřici se přiznávají Henrychovi, Abrahamovi a Janovi, nedílným bratrům z Vartenberka a na Kamenici, a jejich dědicům k starému dluhu 4500 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 450 kop (po 225 kopách na sv. Jiří a Havla) a na sv. Havla nebo do 2 neděl poté splatit celý dluh, a to v groších jáchymovských nebo širokých pražských, pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 10 mil od Prahy; po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu úroků nebo jistiny na jejich škodu ''v křesťanech nebo v židech''.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2064
Date: 28. leden /15/58
AbstractFerdinand /I./, král římský, německý, uherský a český, který svému strýci Janovi, markrabímu braniborskému, a jeho dědicům prodal za 20000 tolarů na 10 nejbližších let 1000 tolarů ročního důchodu, jež se mají počínaje sv. Jiřím /15/59 odvádět z dolnolužických důchodů vždy na sv. Jiří nebo do 2 měsíců poté v Beeskowě (Pesskhaw), slibuje výběrčím berní a posudného Kašparu z Minkvic (Minckhwitz) na Drehně (Dernaw) a Václavovi z Zeschau (Zeschaw), kteří se na královu žádost zavázali tuto sumu Janovi odvádět (pod trestem Janova zvodu na jejich statky, kdyby placení zanedbávali), že bude dbát, aby pro tento závazek neutrpěli žádné škody.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2065
Date: 1. únor 1558
AbstractFerdinand I., král římský, německý, uherský a český, prodává a jako léno propůjčuje svému gegenhandleru v hejtmanství hornolužickém Hanuši Pitzenbergerovi a jeho mužským lenním potomkům za 200 tolarů neboli kop míšeňských v hotovosti sedláka Jakuba Zimermana a zahradníka Jiřího Schotase v ''Gresche'', kteří byli králi postoupeni městem Budyšínem (Budissin), s jejich platy a povinnostmi. Nemají být ale nadměrně zatěžováni, dolování na jejich statcích si král vyhrazuje. Zemským fojtům a hejtmanům se nařizuje respektovat Pitzenbergovo právo na tyto dva lidi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2066
Date: 2. únor /15/58
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, arciknížeti Ferdinandovi: sděluje mu, že jej požádali Jáchym a Šebestián Šlikové o ponechání desátku, prodeje stříbra a hutí v Jáchymově na jejich dva životy, a žádá jej o dobrozdání (adresa na rubu).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2067
Date: 19. únor /15/58
AbstractAdam ze Šternberka a na Zelené Hoře, nejvyšší komorník Českého království, a Petr Chotek z Vojnína (Wonina) na Vraném (Wranim) uzavírají jako volení ubrmanové smlouvu mezi presidentem a rady české komory na místě krále a Libuší z Lomnice, vdovou po Bohuši Kostkovi z Postupic, jíž komora prodala Libuši a jejím dědicům do dědičného vlastnictví panství brandýsské /nad Orlicí/ s městečky, vesnicemi, platy, krčmou, robotami atd., jak to držel Bohuš Kostka a jak je zapsáno v registrech k prodeji vydaných, za 7000 kop grošů českých, které má zaplatit, jakmile jí bude panství s městečkem /České/ Heřmanice s vesnicemi postoupeno. Z kupní sumy komora strhla 2000 kop Libušina věna, takže má Libuše zaplatit 5000 kop. Prodané statky i s novým domem v Brandýse jí mají být předány do 2 týdnů a mají jí být i s dvorem Člupkem (Czlupskem) vloženy do desk a spraveny královskými statky do 4 neděl, načež Libuše propustí věnný zápis z desk dvorských. Manský statek má být vymazán z dvorských desk a má se stát svobodným. Lov, rybolov a náčiní k tomu potřebné mají zůstat Libuši.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2068
Date: 9. březen 1558
AbstractMagdalena Aplerová převora a celý konvent kláštera v Lubani (Laubenn) na jedné a Mikuláš Krause, farář v Miedziane (Kopper), jako zmocněnec svého švagra Hanuše Grünera, měšťana v Hrádku (Crocaw), na druhé straně vysvědčují, že 9. března přijali a zavázali se dodržovat uzavřenou smlouvu, podle níž Mikuláš na Hanušově místě 1. dubna /15/58 zapůjčí a vyplatí převoře v lubanském klášteře 1000 tolarů, aby konvent mohl vyplatit svůj list na 1000 tolarů vydaný králi pro jeho potřeby. Převora a konvent za to s královým souhlasem (podle instrukce královských komisařů) přislíbili po květné neděli postoupit Hanušovi v této sumě do zástavy klášterní ves Rudzica (Pfafendorf) ve zhořeleckém (Gerltzschen) obvodě s příslušenstvím podle zvláštního seznamu vydaného pod pečetí konventu, s výjimkou podacího s příslušnými dotacemi, vyhrazeného převoře. Hanuš zde nesmí čepovat cizí pivo, pouze lubaňské. Zástava může být vyplacena po 1/2 roční výpovědi. Převora se zavázala vydat Hanušovi po vyplacení peněz královský konsens na tuto zástavu a pojištění škod pro případ, že by mu ves do zástavy nepostoupila. Mikuláš Krause jí vydá Hanušovo zplnomocnění a kauci, aby v případě Hanušova nezaplacení neměl klášter škody z nedodržení závazku vůči králi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2069
Date: 20. březen /15/58
AbstractSeznam bodů dohody mezi králem /Ferdinandem I./ a Rudolfem z Gersdorfu na místě jeho bratrů o úpravu zástavní držby doberluckého (Doberluckh) kláštera Gersdorfy: 1) Gersdorfové vyplatí králi o velikonočním trhu v Lipsku (Leipzig) 15000 tolarů, král jim za služby jejich otce přidá 5000 tolarů a výsledná suma 20000 tolarů se připíše k původní zástavní sumě na Doberlugu, činící 49800 tolarů a zvětšené o stavební peníze a o 6300 tolarů, vyplacených Jindřichem z Gersdorfu hraběti ze Solmsu při výpatě některých vsí. 2) K původním třem ''životům'' povolil král další dva, takže klášter mají držet Rudolf, Jindřich, Volkmar, August a Jindřich Otto z Gersdorfu doživotně bez výplaty, pak může být vyplacen po 1 roční výpovědi. 3) V náhradu za původně ustanovenou povinnost vydržovat v klášteře 8 mnichů mají Gersdorfové odvádět králi ročně 450 zlatých (1/2 na svatého Havla, 1/2 na svatého Jiří). 4) Pokud jde o léna a královské vrchní právo, má zůstat stav jako za Albrechta Šlika a za otce bratří z Gersdorfu. Gersdorfům má být vydán nový zástavní list s těmito články. - Tento seznam byl vydán dvojmo pro obě strany (zrušeno prostříháním).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2070
Date: 23. březen 1558
AbstractSmlouva uzavřená rady české komory na místě císaře /Ferdinanda I./ z rozkazu arciknížete Ferdinanda s Divišem Slavatou z Chlumu a Košumberka na Košumberce, jíž radové Divišovi prodali vsi Stradouň (Stradaun), Opočno (Opoczien), Uhersko (Auhersko) s mlýnem a podacím, Trusnov s lidmi, dvory, platy, se vším příslušenstvím včetně potoka u Stradouně, cla u Trusnova, výsadních krčem, hrází, potrubí a vedení vody u rybníků, jak to kdysi drželi /Vysoko/mýtští a po nich Bohuš Kostka a jak je to vypsáno v registrech, a to za 4500 kop grošů českých, z nichž 2500 má zaplatit rentmistru v Praze v pondělí po Vzkříšení /11. dubna/ a 2000 příštího sv. Jiří nebo 2 týdny poté; tehdy mu budou vsi postoupeny a vloženy do desk zemských a vymazány z dvorských, protože byly zápisné nebo manské a nyní se stanou zpupnými. Císař má tyto vsi spravit zámkem, poplužním dvorem a vsí Kostomlaty a ostatními vesnicemi kostomlatského zboží, jak je císaři postoupil Bořivoj purkrabí z Donína; v jejich držbu se má Diviš s pomocí komorníka uvázat, kdyby přišel o uvedení vsi, a držet je až do vrácení kupní sumy zvýšené o 1/3 a do úhrady škod. Smlouva byla zhotovena dvojmo - pro obě strany.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2072
Date: 23. březen 1558
AbstractSmlouva uzavřená rady české komory na místě císaře /Ferdinanda I./ z rozkazu arciknížete Ferdinanda s Václavem Haugwicem z Biskupic na Litomyšli, jíž radové Václavovi prodali ves Sedlíšťka (Sedlisstky), Újezdec (Augezdecz) a císařův majetek v Morašicích s lidmi, dvory, kostelním podacím, svobodnými krčmami a vším příslušenstvím podle register, a to za 800 kop grošů českých, které má vyplatit rentmistrovi v pondělí po květné neděli /4. dubna/, kdy mu budou vsi postoupeny; po velikonocích se mu mají zapsat dědičně do zemských desk. Tyto vsi mají být spraveny panstvím kostomlatským, v jehož držbu se má Václav s pomocí komorníka uvázat, kdyby o vsi přišel, a držet je do vrácení sumy zvýšené o 1/3 a do úhrady škod. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro obě strany.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2071
Date: 23. březen 1558
AbstractViz ČG-L inv. č. 2070. Smlouva uzavřená rady české komory na místě císaře /Ferdinanda I./ z rozkazu arciknížete Ferdinanda s Divišem Slavatou z Chlumu a Košumberka na Košumberce, jíž radové Divišovi prodali vsi Stradouň (Stradaun), Opočno (Opoczien), Uhersko (Auhersko) s mlýnem a podacím, Trusnov s lidmi, dvory, platy, se vším příslušenstvím včetně potoka u Stradouně, cla u Trusnova, výsadních krčem, hrází, potrubí a vedení vody u rybníků, jak to kdysi drželi /Vysoko/mýtští a po nich Bohuš Kostka a jak je to vypsáno v registrech, a to za 4500 kop grošů českých, z nichž 2500 má zaplatit rentmistru v Praze v pondělí po Vzkříšení /11. dubna/ a 2000 příštího sv. Jiří nebo 2 týdny poté; tehdy mu budou vsi postoupeny a vloženy do desk zemských a vymazány z dvorských, protože byly zápisné nebo manské a nyní se stanou zpupnými. Císař má tyto vsi spravit zámkem, poplužním dvorem a vsí Kostomlaty a ostatními vesnicemi kostomlatského zboží, jak je císaři postoupil Bořivoj purkrabí z Donína; v jejich držbu se má Diviš s pomocí komorníka uvázat, kdyby přišel o uvedení vsi, a držet je až do vrácení kupní sumy zvýšené o 1/3 a do úhrady škod. Smlouva byla zhotovena dvojmo - pro obě strany.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2080
Date: 4. duben 1558
AbstractFerdinand /I./, císař římský a král uherský a český, z moci moravského markraběte schvaluje, potvrzuje a stavům a obyvatelům moravského markrabství nařizuje zachovávat inserovanou smlouvu, uzavřenou na jeho rozkaz 9. března 1558 v Brně jeho komisaři Janem z Kunic a na Slavkově, místokancléřem Českého království Zikmundem Heldem z Kementu a na /Velkém/ Meziříčí a podkomořím moravského markrabství Přemkem z Víckova a na Prusinovicích mezi Závišem z Víckova a na Boleradicích a převorem Janem a konventem kláštera sv. Tůmy v Brně: klášter zastavil Závišovi a jeho dědicům ves Čechyně (Cziechnie) s platy včetně platu na příštího sv. Jiří, a to v sumě 562 zlatých červ. uherských a 656 zlatých v tolarech nebo gr. čes. šir. (30 gr. za 1 zl., 7 peněz bílých za 1 groš), celkem tedy 1 500 tolarů, na dobu 4 let. Zástavní sumu má Záviš vyplatit do rukou komisařů do příští neděle a klášter mu má postoupit ves i s lidmi. Král má zajistit, aby klášteru byl vyplácen stejný plat, jako měl dříve ze zastavené vsi, po celou dobu zástavy. Klášter povolil lidem ze svých vsí Kozlany, Bohaté Málkovice a Hvězdlice (Wiežlicze) brát po tu dobu od Záviše pivo. Po uplynutí 4 let má král vyplatit Závišovi zástavní sumu a Záviš vrátit ves Čechyni klášteru.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2078
Date: 4. duben 1558
AbstractMagdalena Pergerová (Bergerová) abatyše, Anna Belwitzová převora, další jmenované hodnostářky a celý konvent kláštera Marienthal vysvědčují, že král Ferdinand /I./ atd. jako v ČG-L inv. č. 2073, a že zastavují Jindřichovi z Nostic (Nostietz) a jeho bratrům a dědicům za 1 200 tolarů v hotovosti na dobu 4 let klášterní ves Markersdorf ležící ve zhořeleckém (Gorlitzen) obvodu se všemi lidmi, jejich peněžními i naturálními platy, s robotami ve výši 14 dní ročně při různých vyjmenovaných pracech z každého lánu (u zahradníků činí robota rovněž 14 dní), se všemi právy, rychtou, k ní patřícím lánem, atd. Nosticové mají právo ves ve stejné sumě dále zastavit. Vyplatit ji může král nebo klášter po 4 létech po výpovědi dané 1 rok předem.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2074
Date: 4. duben 1558
AbstractAnna z Budyšína (Baudissen) abatyše, Anna Rindischová převorka, další jmenované hodnostářky a celý konvent kláštera Marienstern vysvědčují, že král Ferdinand /I./ atd. jako v ČG-L inv. č. 2073, a že zastavují purkmistru a radě města Kamenz (Camentz) a jejich nástupcům za 1000 tolarů v hotovosti na dobu 4 let polovinu vsi Bernbruch s třemi sedláky ve Wiesa (Wyssen) u Kamenze, s platy peněžními i naturálními a se všemi právy i s robotami poddaných podle register. Město může v době zástavy onu polovinu vsi a lidi se souhlasem kláštera ve stejné sumě dále zastavit. Vyplatit je může král nebo klášter po 4 letech po výpovědi dané 1 rok předem. Klášter má uvádět zástavní sumu v /přiznáních/ pro berně, aby z toho město po dobu zástavy nemělo škodu. Král vydal souhlas a potvrzení zástavy, které bylo městské radě v Kamenzi předáno.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2077
Date: 4. duben /15/58
AbstractKrálovští komisaři Hanuš ze Schlieben hejtman a Haug z Maxen na Gröditz (Grediss), jimž král uložil vypůjčit od abatyše v Mariensternu a Marienthalu a převorky v Lubani (Lauben) v Horní Lužici určitou sumu na válku s Turky a slíbil dát souhlas k zástavě některých klášterních statků k tomu účelu, což se dosud nemohlo stát, vysvědčují, že pro nemožnost dalšího odkládání již jednali s věřiteli a vyzvedli od nich určitou sumu, z níž je kvitují. Zaručují se věřitelům prozatím svými vlastními statky, že jim král vydá souhlas k zástavě s platností nejen na 4 roky, ale i dále až do zaplacení, a to do Nanebevzetí - 19.května. Jinak se věřitel může hojit na jejich statcích do výše dlužné sumy a utrpěných škod.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2075
Date: 4. duben 1558
AbstractMagdalena Pergerová abatyše, Anna Belwitzová převora, další jmenované hodnostářky a celý konvent kláštera Marienthal vysvědčují, že král Ferdinand /I./ atd. jako v ČG-L inv. č. 2073, a že zastavují s jeho souhlasem Niklovi z Dornspachu sídlem Žitavě (Siettaw) a jeho dědicům za 800 tolarů v hotovosti na dobu 4 let ves Oberseifersdorf (Seiffersdorff) u Žitavy (Sitaw) se všemi lidmi, jejich peněžními i naturálními platy, s robotami ve výši 14 dní ročně při různých vyjmenovaných pracech z každého lánu (u zahradníků činí robota rovněž 14 dní), se všemi právy, podacími, s krčmou a k ní patřícím lánem atd. Nikl a jeho dědici mohou ves dále ve stejné sumě zastavit. Vyplatit ji může král nebo klášter po 4 létech po výpovědi dané 1 rok předem.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2076
Date: 4. duben 1558
AbstractMagdalena Pergerová abatyše, Anna Belwitzová převora, další jmenované hodnostářky a celý konvent kláštera Marienthal vysvědčují, že král Ferdinand /I./ atd. jako v ČG-L inv. č. 2073, a že zastavují purkmistru a radě města Žitavy (Zittau) a jejich nástupům za 200 tolarů v hotovosti na dobu 4 let klášterní podané v Dittelsdorfu - 6 jmenovaných lidí s poli a zahradami, s platy peněžními i naturálními a se všemi právy i robotami. Dále jim zastavují platy, které klášter pobíral ze 3 lidí, patřících jinak městu, dále v Dittelsdorfu platy od 5 lidí z luk u Zatonie (Seitendorff) a konečně plat od faráře ve Wittgendorfu (Witiendorff) z pole a kusu lesa. Poddané a platy může vyplatit král nebo klášter po 4 létech po výpovědi dané 1 rok předem.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2079
Date: 4. duben 1558
AbstractMagdalena Pergerová (Bergerová) abatyše, Anna Belwitzová převora, další jmenované hodnostářky a celý konvent kláštera Marienthal vysvědčují, že král Ferdinand /I./ od nich, jakož i od ostatních klášterů požadoval půjčku takové výše, že si pro opatření potřebných peněz vypůjčili od Hanuše z Temeritz (Temmeritz) do sv. Michala /15/58 v hotovosti 1 000 tolarů, které v tom termínu slibují zaplatit i s úrokem 30 tolarů. Pro větší jistotu mu s královým souhlasem v té sumě zastavují klášterní vsi Melaune (Melaw) a Prachenau (Brachenaw) tak, že kdyby na sv. Michala nezaplatili hlavní sumu, mají zaplatit úrok a vsi přejdou v zástavní držbu Hanuše a jeho dědiců, se všemi peněžními i naturálními platy poddaných i s robotami ve výši 14 dní v roce při různých vyjmenovaných pracích z každého lánu (u zahradníků činí robota rovněž 14 dní) se všemi právy, lenními odúmrtmi atd. podle registru, s výjimkou platu v obilí a penězích pro oltář v kostele v Reichenbachu, který mají tamní poddaní odvádět na bohoslužby jako dosud (vybírání těchto platů si klášter vyhrazuje). Hanuš a jeho dědici mohou vsi mezitím ve stejné sumě zastavit jinému. Vyplatit je může král nebo klášter po 4 létech po výpovědi dané 1 rok předem sumou 1 000 tolarů.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2073
Date: 4. duben 1558
AbstractAnna z Budyšína (Baudissein) abatyše, Anna Rindischová (Kintschzcin) převora, další jmenované hodnostářky a celý konvent kláštera Marienstern vysvědčují, že král Ferdinand /I./ od nich, jakož i od ostatních hornolužických klášterů, požadoval půjčku takové výše, že pro opatření těchto peněz s jeho souhlasem zastavují Hanuši z Gersdorfu (Giersdorff) a jeho dědicům za 3350 tolarů v hotovosti na dobu 4 let ves Berthelsdorf (Bettelstorff) ležící u Tauchritz (Taucheritz), se vším příslušenstvím až k tauchritzské hranici, se svobodnou krčmou a všemi právy podle register, s robotami ve výši celkem 13 dní ročně při různých vyjmenovaných pracech z každého lánu (u zahradníků činí pěší robota rovněž 13 dní, u domkářů tolik, kolik je ve Zhořelecku obvyklé); dále mu zastavují mlýn v Kunnersdorfu (Konnersdorff), který koupili od dědiců Nikla z Metzrad(es) na Herwigsdorfu (Herwigistorff), přičemž obyvatelům vsí Dittersbach a Neundorf (Nawcundorff) zůstává právo tam mlít. Hanuš a dědici mohou v době zástavy ves a mlýn za stejnou sumu dále zastavit. Klášter může obojí vyplatit po 4 létech po výpovědi dané 1 rok předem. Má získat od krále pro Hanuše potvrzení této zástavy.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2083
Date: 23. duben /15/58
AbstractZáznam dohody mezi arciknížetem Ferdinandem na místě krále a Jáchymem ze Švamberka, uzavřené (pro potřebu /peněz/ na markrabskou výplatu) o dvůr (Mayerhoffs) kláštera sv. Kláry v Chebu (Eger), ležící na předměstí před horní branou, který město bez králova souhlasu od kláštera odkoupilo: Jáchym má králi půjčit a v Praze vyplatit 1 600 tolarů a za to má tento dvůr držet zástavou bez výplaty 4 roky atd. jako v ČG-L inv. č. 2081.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2082
Date: 23. duben /15/58
AbstractZáznam o dohodě mezi arciknížetem Ferdinandem na místě krále a Kryštofem ze Zedtwitz na Libé (Liebenstain), uzavřené (pro potřebu /peněz/ na markrabskou výplatu) o sedláky a statky patřící klášteru sv. Kláry v Chebu (Eger), totiž o 6 sedláků a statků v Povodí (Entzeprukh), 4 sedláky v Zeleném Háji (Hagengruen), 2 sedláky a statky ve Fischern (Vischern), o sedláka řečeného Hirschumbner, dále 1 sedláka ve Slatině (Schlaitta) s manstvím, 1 sedláka a statek v Bříze (Pirgkh), 3 v Horní Vsi (Oberndorf) s desátky, o 1 sedláka a statek v Podhradě (Pagrat), totéž v Žírnicích (Sirnitz), Lesince (Harless) a Hněvíně (Kueba); Kryštof má králi půjčit a v Praze vyplatit 2 160 tolarů a za to má uvedené sedláky a statky držet zástavou 4 roky bez výplaty, atd. jako v ČG-L inv. č. 2081.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2085
Date: 23. duben 1558
AbstractJan. markrabě braniborský, vévoda štětínský, pomořanský atd., purkrabí norimberský a kníže rujanský, se za sebe a své dědice zavazuje dodržovat všechny body inserované listiny z téhož dne (b.m.), jíž mu císař Ferdinand /I./ prodal s možností výkupu za 20 000 tolarů berně a posudné ze statků Storkow a Beeskow (Beskow) v Dolní Lužici, kteréžto statky mu zastavil na 10 let s možností věčného výkupu, vyhradiv si tyto berně a posudné. Kdyby stavové králi nepovolili posudné na další léta, než je ujednáno, může si Jan s oběma městy dohodnout sám prodloužení. Král může od Jana berni i posudné vyplatit kdykoli po oznámení rok předem, Storkow a Beeskow, ale zůstanou v Janově držbě dále podle původní zástavní listiny na dobu a za podmínek v této listině uvedených. Jan není povinen odvádět berni ani konat povinnosti z oné kupní sumy a z užitků prodaných platů, i kdyby to odporovalo usnesení stavů. Při výplatě obou panství po 10 létech je král povinen vyplatit i oněch 20 000 tolarů, za něž Jan berni a posudné koupil.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2081
Date: 23. duben /15/58
AbstractSeznam bodů dohody mezi arciknížetem Ferdinandem na místě krále a Linhartem (jinde Leonhardem) z Týna (Thein) na Hrozňatově (Khenssberg), uzavřené (pro potřebu /peněz/ na markrabskou výplatu) o 6 sedláků a statků v Horní Lipině (Obern Lindisch), 5 vozů obilí od 3 sedláků v Novém Drahově (Rowr), kteří mu dědičně náleželi, o 4 sedláky a statky ve Všeboři (Scheba) s desátkem: Linhart má králi půjčit a v Praze vyplatit 800 tolarů a za to má uvedené sedláky, statky, obilí a desátek držet zástavou po 4 roky. Poté je král nebo uvedený (?) klášter v Chebu (Eger) mohou vyplatit po 1/2 roční výpovědi ke sv. Jiří nebo Havlu; Linhart může také zástavu 1/2 roku předem vypovědět. Sjednávají se podmínky případné opětné zástavy. Zastavovaný majetek má být odhadnut komisaři, a co převýší půjčenou sumu 800 tolarů, má Linhart na sv. Havla /15/58 doplatit a tento rozdíl se mu přičte k zástavní sumě. Dohoda byla vyhotovena dvojmo pro obě strany.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2084
Date: 23. duben 1558
AbstractJan. markrabě braniborský, vévoda štětínský, pomořanský atd., purkrabí norimberksý a kníže rujanský, se zavazuje za sebe i za své dědice dodržovat všechny body inserované listiny z téhož dne (b.m.), jíž císař Ferdinand I. jemu a jeho dědicům zastavil na 10 let panství Storkow (Storko) a Beeskow (Bessko) v Dolní Lužici s lény a vším příslušenstvím, řekou Sprévou (Sprew) a jejími přítoky, jak to zemř. Oldřich z Biebersteina prodal zemř. Dětřichovi biskupu v Lebus (Lübuss) a jak to patřilo jeho nástupci markraběti Janovi, jemuž však na sv. Jiří 1557 císař vypověděl výplatu, protože oba statky patřily mezi biebersteinská panství propadlá králi odúmrtí. Zástavní suma činí 87 587 tolarů (odhad činil 46 837 tolarů, 38 837 je císař Janovi dlužen vedle hlavní sumy). Během držby nemají Jan a dědici povinnosti uspokojovat nápady přislíbené Biebersteiny, lebuskou kapitulou a králem; mají právo panství prodat, ale jen vcelku, a vyplatit zastavené platy. Císař zavazuje obyvatele slibem věrnosti Janovi po dobu zástavy a vyhrazuje si berně, jak je dolnolužičtí stavové povolí, posudné a služby prokazované dříve Biebersteiny, vedení příkopů přes obě panství při spojování toků řek Sprévy a Odry. Rybolov na Sprévě patří Janovi. Král může panství vyplatit po 10 létech na roční výpověď ke sv. Jiří, za 87 587 tolarů zvýšených o stavební náklady do 400 zlatých ročně, a cenu odúmrtí ponechaných při panství. Hranice panství mají být objety a přesně popsány.

Images7
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2086
Date: 25. duben 1558
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král německý, uherský a český, jemuž Antonín ze Šumburka (Schönbergu) půjčil na jeho žádost 9 000 tolarů na obvyklý úrok na 3 roky a jenž na to Antonínovi vydal téhož dne list s ručiteli, vyhovuje Antonínově žádosti a oněch 9 000 tolarů odnímá od Schönberského dědičného majetku a uděluje je Antonínovi a dědicům lénem (protože je Antonín vzal z otcovského statku Šumburk (Schonberg) a nemohl dát náhradu svým bratrům a bratrancům, jimž statek spolu s ním patřil). Po Antonínově smrti má léno přejít na mužské lenní dědice, a kdyby je neměl, tedy na jeho bratry Nikla, Jiřího a Wolfa ze Šumburku a jejich dědice a potom teprve na ostatní Šumburky, kteří s nimi mají společná léna, podle obvyklého postupu při dědění lén. Kdyby Antonín do tří let koupil v Horní nebo Dolní Lužici lenní statek v ceně 9 - 10 000 tolarů, udělí jej král jemu, bratrům a bratrancům k jejich ostatním společným lénům.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2087
Date: 25. duben 1558
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, císařský rada, komorník a nejvyšší stolmistr, a jeho rukojmí Zdeněk Meziříčský z Lomnice a na Ledči, Jindřich Střela z Rokyc a na Křivsoudově (Krzysaudowie) a Jindřich Vencelík z Vrchovišť a na /Nové/ Včelnici se přiznávají Jiříkovi Salavovi z Lípy a jeho dědicům k dluhu 1 000 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 60 kop (po 30 kopách vždy na sv. Havla a Jiří nebo 2 týdny po těchto termínech) a splatit celý dluh po výpovědi dané jednou ze stran 1/2 roku předem ke sv. Havlu nebo Jiří, a to v groších českých, pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 10 mil od Prahy; po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu úroků nebo jistiny na jejich škodu "v křesťanech nebo v židech".

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2088
Date: 1. květen 1558
AbstractAnna z Budyšína (Budissin) abatyše, Anna Rindischová (von Kindeschin) převora, další jmenované hodnostářky a celý konvent kláštera v Marienstern vysvědčují, že král Ferdinand /I./ od nich, jakož i od ostatních klášterů požadoval půjčku takové výše, že pro opatření těchto peněz s jeho souhlasem zastavují Hanuši ze Schlieben, hejtmanu hornolužického markrabství, a jeho dědicům za 200 tolarů v hotovosti na dobu 4 let klášterní vesničku řečenou "Lübeball" se dvěma sedláky - Pavlem Domenem a Jakubem Pechem - s platy podle registru, povinnostmi a poplatky podle starých zvyklostí. Hanuš a jeho dědici mohou tyto sedláky mezitím za stejnou sumu zastavit, ale se souhlasem kláštera. Vyplatit je může král nebo klášter po 4 letech po výpovědi rok předem. Král vydá konfirmaci této zástavy, která bude předána Hanušovi a jeho dědicům.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2092
Date: 12. květen 1558
AbstractViz ČG-L inv. č. 2091. Ferdinand /I./, císař římský a král německý, uherský a český, který povolil svými listinami z 10. dubna /15/51 (Vídeň - Wien) a z 20. března /15/53 (Graz - Gratz) zemřelému Jindřichovi z Gersdorfu vyplatit a převést na sebe klášter Doberlug (Dobrilugh, Dobrilugg) v Dolní Lužici, zastavený králem zemřelému Albrechtu Šlikovi z Passaunu za 49 800 tolarů a zastavil tento klášter Jindřichovi a jeho nejstarším synům Rudolfu, Jindřichovi a Volkmarovi doživotně, připisuje nyní Gersdorfům k této sumě 49 800 tolarů, zvýšené již o stavební peníze a o 6 300 tolarů, které zaplatil Jindřich z Gersdorfu hraběti ze Solmsu (Solmis) za některé vyplacené vsi, dalších 15 000 tolarů, které Rudolf podle dohody králi půjčil (10 000 zlatých zaplatil úřadu dvorního calmistra a zbytek 6 429 tolarů v Lipsku nejvyššímu hejtmanu v Jáchymově (S. Joachimstall) Kryštofovi z Karlovic na Červeném Hrádku (Rottenhaus) a Hermsdorfu), a konečně připisuje za služby jejich otce 5 000 tolarů, tedy celkem 20 000 tolarů, takže zástavní suma činí 76 100 tolarů. K předchozím třem "životům" připisuje další dva, takže zástava platí bez výpovědi na dobu života Rudolfa, Jindřicha , Volkmara, Augusta a Jindřicha Otty z Gersdorfu. Poté může český král klášter vyplatit po výpovědi dané rok předem za plnou zástavní sumu, vyplacenou dědicům Gersdorfů v tolarech a zlatých uherských. Namísto vydržování 8 mnichů v klášteře stanoveným deputátem, jak to bylo určeno v původním zástavním listě, mají Gersdorfové odvádět králi, nebo komu král určí, ročně 450 zlatých po 24 bílých groších (1/2 na sv. Havla a Jiří). Kdyby se později měli předem v klášteře vydržovat mniši, dělo by se to jen na náklad krále. Záležitosti lén a královského vrchního práva mají zůstat jako za Albrechta Šlika a za otce Gersdorfů, jako ostatní body původní zástavy, pokud nebyly výše změněny.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2089
Date: 12. květen 1558
AbstractFerdinand /I., král římský, uherský a český/, prodlužuje pánům z Gersdorfu zástavní držbu kláštera Doberlug (Dobrilückh, Dobrilugkh) v celkové sumě 76 100 tolarů z původních tří životů o další dva, takže bratři Rudolf, Jindřich, Volkmar, August a Jindřich Otto z Gersdorfu mají klášter se vším příslušenstvím držet nerušeně po dobu života za podmínek uvedených v prvním zástavním listě. Klášter může králi vyplatit až po smrti všech pěti bratrů za zástavní sumu zvýšenou o peníze vynaložené na zlepšení a stavby a o sumu, za niž Jindřich z Gersdorfu vyplatil některé /klášterní/ vsi (podle inventáře). Výplata musí být ohlášena 1 rok předem a suma se musí zaplatit v tolarech a uherských zlatých.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2091
Date: 12. květen 1558
AbstractFerdinand /I./, císař římský a král německý, uherský a český, který povolil svými listinami z 10. dubna /15/51 (Vídeň - Wien) a z 20. března /15/53 (Graz - Gratz) zemřelému Jindřichovi z Gersdorfu vyplatit a převést na sebe klášter Doberlug (Dobrilugh, Dobrilugg) v Dolní Lužici, zastavený králem zemřelému Albrechtu Šlikovi z Passaunu za 49 800 tolarů a zastavil tento klášter Jindřichovi a jeho nejstarším synům Rudolfu, Jindřichovi a Volkmarovi doživotně, připisuje nyní Gersdorfům k této sumě 49 800 tolarů, zvýšené již o stavební peníze a o 6 300 tolarů, které zaplatil Jindřich z Gersdorfu hraběti ze Solmsu (Solmis) za některé vyplacené vsi, dalších 15 000 tolarů, které Rudolf podle dohody králi půjčil (10 000 zlatých zaplatil úřadu dvorního calmistra a zbytek 6 429 tolarů v Lipsku nejvyššímu hejtmanu v Jáchymově (S. Joachimstall) Kryštofovi z Karlovic na Červeném Hrádku (Rottenhaus) a Hermsdorfu), a konečně připisuje za služby jejich otce 5 000 tolarů, tedy celkem 20 000 tolarů, takže zástavní suma činí 76 100 tolarů. K předchozím třem "životům" připisuje další dva, takže zástava platí bez výpovědi na dobu života Rudolfa, Jindřicha , Volkmara, Augusta a Jindřicha Otty z Gersdorfu. Poté může český král klášter vyplatit po výpovědi dané rok předem za plnou zástavní sumu, vyplacenou dědicům Gersdorfů v tolarech a zlatých uherských. Namísto vydržování 8 mnichů v klášteře stanoveným deputátem, jak to bylo určeno v původním zástavním listě, mají Gersdorfové odvádět králi, nebo komu král určí, ročně 450 zlatých po 24 bílých groších (1/2 na sv. Havla a Jiří). Kdyby se později měli předem v klášteře vydržovat mniši, dělo by se to jen na náklad krále. Záležitosti lén a královského vrchního práva mají zůstat jako za Albrechta Šlika a za otce Gersdorfů, jako ostatní body původní zástavy, pokud nebyly výše změněny.

Images7
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1558 - 1558next >