Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 1431
Date: 4. říjen 1546
Abstract: Purkmistr, rada, starší a obec města Litoměřice vydávají ve smyslu inserované listiny krále Ferdinanda /I./ z 3. října 1546 (Pražský hrad), kterou jim dal na půjčku 3 000 kop gr. čes. v zástavu vsi kláštera doksanského a břevnovského kláštera, zejména Hrdly a Počaply a břevnovské poddané v Dolánkách a v Travčicích a Nové (Německé) a České Kopisty do sv. Jiří, a nebudou-li tehdy vyplaceny, na dalších 10 let.
Charter: 1432
Date: 16. říjen 1546
Abstract: Kašpar Pluh (Pflug) z Rabštejna a jeho rukojmí Hanuš Elbogner z Dolejšího Schönfeldu (untherm Schönfeldt), Hanuš Zehrer (Czerer) z Ramsenthalu, Jiří Multz z Waldau a Bártl Trottscher, bytem v /Horním/ Slavkově, se přiznávají, že jsou dlužni 2 000 zl. rýn. Šebestiánu Ghuerovi z Ottengruenu a jeho ženě Kateřině. Suma i s půlletním 60 zl. úrokem je splatná na sv. Jiří a na sv. Havla.
Charter: 1433
Date: 23. říjen 1546
Abstract: Ferdinand, císař římský a král uherský a český, zastavuje purkmistru, konšelům a celé obci města Rokycan v sumě 500 kop gr. čes., kterou mu půjčili a složili u dvorského "colmistra" Hanuše Holtzera, proboštství v Rokycanech řádu sv. Augustina se všemi vesnicemi, dvory a důchody; Rokycanští nemají ze zboží nic zcizovat, naopak pečovat o rozmnožení platů, vydržovat při kostele 2 kněze, kteří by pečovali o bohoslužby; proboštství může vyplatit po výpovědi dané 1/2 roku předem ke sv. Jiří nebo Havlu český král nebo nový probošt, kterého král dosadí a který by chtěl sám spravovat důchody proboštství; platy za příslušné pololetí budou ještě patřit městu. Po dobu zástavy si král vyhrazuje doly a všechny kovy, které by se na zboží našly.
Charter: 1434
Date: 20. listopad 1546
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, bere v ochranu židy, kteří dodávají do českého tábora i tábora Mořice Saského houně.
Charter: 1435
Date: 13. prosinec 1546
Abstract: Ferdinand /I./, císař římský a král německý, uherský a český, udílí z moci římského krále Kašparu Wernerovi a jeho manželským pootomkům a jejich dědicům za jeho zásluhy o rakouský dům erb: (žlutý nebo zlatý štít, v něm uprostřed černá hlava mouřenína s krkem, hledící vpřed, v levém uchu zlatý kruh).
Charter: 1436
Date: 14. prosinec /15/46
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, se zavazuje k 1000 kopám čes., na které vzrostl za 5 let roční plat 200 kop z důchodů panství Kolín, vyplatit z komory Albrechtovi hr. z Gutštejna na sv. Havla ještě 700 zl. rýn. za žold, který vyplatil na králově místě jízdním.
Charter: 1437
Date: 31. prosinec 1546
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, dává vyplácet 8 bílých gr. provize týdně z české komory po dobu života Kryštofu Ungerovi, který vynikl jako zpěvák u krále Ladislava a Vladislava, a jeho manželce.
Charter: 1438
Date: 6. leden 1547
Abstract: Ferdinand /I./, císař římský a král uherský a český, převádí na Vladislava, Erazima, Jana a Markétu, sirotky po zemř. Janu Günterovi z Moren, kdysi královském puchhalterovi při české komoře, právo výplaty vsí, které udělil jejich otci dvěma majestáty: prvním z 24. února 1544 na ves Křenice (Chrzeniczy) s tvrzí a 5 dvorů v Královicích a na vsi Nedvězí, Nupaky a Vrátkov 1) a druhým z 26. února 1545 na vsi Loket, Snět a některé lidi a dvory ve vsi Černuci (?) (Cziernotczy) 2). Jan Günter zemřel dříve, než vsi vyplatil, a jeho děti nebo jejich poručníci je mohou vyplatit, jako kdyby ony majestáty zněly na ně. Toto zboží může vyplatit český král nebo duchovní, kteří mají na výplatu právo, až po smrti všech čtyř uvedených.
Charter: 1439
Date: 12. leden 1547
Abstract: Oldřich z Prostiboře na Lochovicích, místopísař desk zemských, vydává na rozkázání nejv. písaře Jana Bechyně z Lažan pod pečetmi místosudích Jana st. Hodějovského z Hodějova a svou vlastní výpis z kvaternu trhového z r. /15/42 z 1. března, podle kterého Petr a Hamza bratři ze Zábědovic vyznali, že před požárem desk roku /15/28 vložili do nich Hradeckým Radíkovice, které jim prodali za 950 kop gr. čes.
Charter: 1440
Date: 15. leden 1547
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, přijímá a najímá Václava Hostounského z Rabštejna (Rabmstain) na Svržně (?) (Zwierzow) za svého dvorního služebníka (diener von haus aus) až do odvolání, za plat 300 zl. rýn. ročně z jáchymovských královských důchodů, a to vždy o suchých dnech po 75 zl. První splátku platu má dostat o nejbližších suchých dnech.
Charter: 1441
Date: 16. leden 1547
Abstract: Purkmistr a konšelé na místě celé obce města Litomyšle, jimž král povolil po 2 roky neodvádět posudné a potom po 2 letech začít vybírat a odvádět králi podle sněmovního zřízení posudné za 4 roky, se zavazují po 2 letech podle tohoto sněmovního svolení jako ostatní stavové posudné odvádět.
Charter: 1442
Date: 23. leden 1547
Abstract: Ferdinand /I./, císař římský a král uherský a český, dává Šebestiánovi z Weitmile na Chomutově a jeho dědicům čtvrtý díl z cla vybraného na silnici jdoucí přes Chomutov, které svými mandáty vydanými celným 23. prosince 1546 nařídil vybírat ze zboží na hranicích Českého království. Pokud jde o předešlé clo, přísluší všechno králi.
Charter: 1443
Date: 6. únor 1547
Abstract: Petr Bechyně z Lažan a na Pičíně slibuje za sebe, své dědice i budoucí držitele dodržovat podmínky inserované listiny z 3. února 1547 (Pražský hrad), jíž mu král Ferdinand /I./ na jeho žádost dal výplatu vsí proboštství Pražského hradu Veltěž (Weltiezy), Zlonín, Zlončice (w Znogcziczych) a kláštera sv. Kateřiny Zdiby. Vypláceny smějí být až po jeho smrti králem nebo duchovními, kteří na něj mají právo, po výpovědi dané rok předem ke sv. Jiří nebo Havlu za příslušnou sumu. Získá-li Petr vsi zadarmo, mají po jeho smrti být opět zadarmo postoupeny. Kdyby jeho nedílní bratři chtěli do jeho práv na tyto vsi zasahovat, má se Petr hájit pomocí článku z královské listiny na výplatu statků vyšehradského probošta a kostela, která mu byla vydána 2. února 1547. Král si vyhrazuje právo na zlato, stříbro a ostatní kovy, které by se na pozemcích uvedených vsí našly.
Charter: 1444
Date: 24. únor 1547
Abstract: Ferdinand I., král římský, uherský a český, Janovi z Vitence, Pavlu z Podivic (Pidwitz) a Matouši Lidlovi z Myslova, nejv. mincmistru a úředníkům mince v Kutné Hoře (Kutenperg) a jejich nástupcům: nařizuje jim vyplácet norimberskému měšťanu Jiřímu Raigerovi z mince ročně 6 500 zl. (o suchých dnech po 1 625 zl.) po dobu 5 let. Tím se splatí 20 000 zl. rýn., které králi půjčil a za něž mu chtěl král během 5 let odprodat 10 000 hř. kutnohorského stříbra (2 000 hř. ročně) po 9 z. 30 kr. za hřivnu, jak se v Čechách a Dol. Rakousku směňuje zlato za stříbro, a povolil srazit z 9 zl. 30 kr. vždy 2 zl. na splátku dluhu 20 000 zl. Raiger svolil (aby se stříbro nevyváželo ze země a mohlo se zde zmincovat) přijmout místo každé hřivny stř. 1 zl. 15 kr a k tomu 2 zl. jako splátku na dluh.
Charter: 1445
Date: 7. březen 1547
Abstract: Úřad pražského purkrabství vydává se souhlasem purkrabství Přažského hradu Jana Byšického z Byšic výpis z "register stranních" obsahující nález téhož purkrabí z 16. září 1535, jímž odkazuje spor Mikuláše Kunšem z Lukovce o dědiny zástavní v Chožově před zemský soud na úterý před sv. Jeronýmem.
Charter: 1446
Date: 2. duben 1547
Abstract: Jana Salava z Lípy a na Malešově, Václav Hrabáně z Přerubenic a na /Červených/ Pečkách a David Střela (Strzela, v intitulaci chybně Strigla) z Rokyc a na Štěpánově na žádost Hynka Martinického z Chřenovic a na Nových Dvorech vidimují listinu krále Ferdinanda /I./ z 25. dubna 1541 (Vídeň), jíž král na žádost opata Jiřího i na místě konventu kláštera P. Marie v Sedlci a Hynka Martinického z Chřenovic konfirmuje a všem poddaným království přikazuje dodržovat inserovanou smlouvu těchto dvou stran z 11. května 1540 (b.m.) o Nové Dvory (Nový Dvůr) ležící na Kačině (Kaczinu) při potoku Krejnaru: opat a konvent Nové Dvory, které měli od krále Vladislava, zastavili na 9 let Prokopu Lukaveckému z Lukavec, a ten je smlouvou postoupil Hynkovi Martinickému. Klášter vyslovil souhlas s postoupením a přidal Hynkovi 2 louky, z nichž jednu držel Jan Lorecký ze Lkouše (z Ilkausscze) a druhou Martin Hruška, s výjimkou pastviště s platem 2 1/2 kopy gr. a k původním 9 letům přidal dalších 5. Hynek má při převzetí zboží vyplatit za opata 200 kop gr. čes. a vystavit opatovi hlavní list na 150 kop. Stanoví se podrobnosti zástavní držby a výplaty při stavebních úpravách, zničení statku požárem, vrácení zboží po 12 letech klášteru za 350 kop a stavební náklady. Jinak může kterákoli ze stran žádat výplatu po oznámení rok předem. Opat a konvent mají do1/2 roku získat královský souhlas k této smlouvě.
Charter: 1447
Date: 4. duben 1547
Abstract: Hroch z Mezilesic a na /Hrochově/ Týnci (Teynczi) a Zikmund Anděl z Ronovce na Heřmanově Městci potvrzují, že na místě Jana Holce z Nemošic, hejtmana Chrudimského kraje, přijali od volených stavovských berníků Českého království Zdeslava Vrábského z Vrábí a Tatouse z Vraného, měšťana Starého Města pražského, sumu 75 kop gr. čes., vyplacenou mu z nařízení stavů za službu. Kvitují berníky z vyplacení této částky.
Charter: 1448
Date: 23. duben 1547
Abstract: Ferdinand /I./, král římský, uherský a český, a jeho rukojmí Šebestián z Weitmile, Jeroným Šlik, Viktorin hr. z Gutštejna, Petr ze Švamberka, Adam z Roupova, Jindřich Údrcký z Údrce, Jakub Hruška z Března, Jan Šlovský ze Šlovic přiznávají, že jsou dlužni Jiříkovi Multzovi v /Horním/ Slavkově 1500 zl. rýn. splatných do dvou let pod trestem ležení v Praze nebo jiném městě do 10 mil od Prahy 1).
Charter: 1449
Date: 25. duben 1547
Abstract: Jan z Pernštejna na Helfštejně se přiznává Kateřině z Újezda a jejím dědicům k starému dluhu 100 kop gr. praž. a zavazuje se jim platit 10 kop ročního úroku (po 5 kopách na sv. Havla a Jiří nebo 2 týdny po těchto termínech) a splatit dluh po výpovědi dané jím nebo věřiteli 1/2 roku předem ke sv. Jiří nebo Havlu, a to v českých groších, pod trestem ležení v Hradci /Králové/; vedle toho dává věřitelům plnou moc vymáhat dlužnou částku úroků nebo jistiny podle zemského řádu, jako by na to měli /zvláštní/ pergamenový list s uvedením rukojmích.
Charter: 1450
Date: 25. květen 1547
Abstract: Jiřík Špetle z Prudic a na Dobrovítově jako dědic svého zemř. otce Jindřicha postupuje Jindřichovi Voděradskému z Hrušova a na Dobřeni a jeho dědicům 5 zástavních listů: 1) krále Jiřího pro Kláru ze Solopisk, vdovu po Hertvíkovi z Nestajova, a jejich syna Václava z Nestajova a Petra ze Solopisk po smrti Alše ze Soutic na výplatu vsí Chlístovice, Chroustkov, Všesoky, Miletice a Újezd (Ugezdecz) s 2 rybníčky a les řeč. Mnichovec, s výjimkou hradiště Sionu 1); 2) krále Vladislava pro Václava z Nestajova na Žehušicích s připsáním 150 kop gr. čes. a přidáním "životů" Jana z Nestajova a na Žehušicích a jeho bratra Hertvíka 2); 3) zápis téhož krále pro Jana z Nestajova na Žehušicích na držbu hradu Sion s příslušenstvím s připsáním "života" jeho syna Václava 3); dosud jmenované 3 zápisy Jan postoupil bratrům Ctiboru, Čeňkovi a Oldřichovi z Pařízku a jejich dědicům; 4) zápis krále Vladislava, jímž těmto bratrům z Pařízku na Ratboři povolil na zboží hradu Sionu s příslušenstvím vynaložit na opravy a zřizování rybníků sumu do 500 kop gr. čes. 4); 5) zápis téhož krále, jímž uvedeným bratrům při držbě Sionu s uvedenými vesnicemi učinil další milosti a připsal nad to, co je uvedeno v předchozích majestátech, život Oldřichova syna Jana a jejich dětí 5). Jiřík Špetle postupuje Jindřichovi Voděradskému i dobré vůle, vydané jednotlivými jmenovanými osobami pro druhé.
Charter: 1451
Date: 12. červen 1547
Abstract: Albrecht Šlik králi /Ferdinandovi I./: žádá ve smyslu svých dvou předchozích žádostí z 10. května 1546 (Vratislav) a z vánoc 1546 (1547) (Praha), aby byl změněn návrh smlouvy mezi králem a jeho bratranci Jeronymem, Vavřincem, Kašparem, Mořicem a Jindřichem, bratry a bratranci Šliky, která má ukončit spor o jáchymovské (Joachimstal) doly tak, aby bylo dbáno také jeho nároků na tyto doly, které podává v 5 bodech: jde o rozdělení dolů, o právo na desátky z nich pro jeho bratrance pouze doživotně a dále jen pro jejich syny, o jeho nárok na desátky v případě smrti bratranců (podle smlouvy otce a bratranců měl pobírat 2 části ze 7. dílu desátku z jáchymovského dolu) a na plat 1 gr. z každé hřivny jáchymovského stříbra, který pobírá, dále o 7. díl desátku, připadající na druhou a třetí část rozdělených dolů na loketském panství, a konečně o jeho nárok (plynoucí ze smlouvy s Jeronymem Šlikem) na statky na Loketsku, v Ostrově (Schlackenwerda), Hroznětíně (Lichtenstadt) a Jáchymově po bratranci Kašparovi, na 4. díl desátku z mědi, cínu, olova a železa a další jmenované desátky. - Sděluje králi, že je ochoten prodat mu své právo na desátky a dědičné podíly v Jáchymově a na loketském panství (s výjimkou doživotního platu 1 gr. z hřivny), za 60 000 tol.
Charter: 1452
Date: 3. červenec 1547
Abstract: Jindřich z Gersdorfu se zavazuje dodržet podmínky inzerované listiny z 2. července 1547 (Pražský hrad), jíž mu král Ferdinand /I./ za sumu 13 000 tol. zapůjčenou na válečné účely a vyplacenou dvornímu calmistrovi Hanuši Holtzerovi přislíbil do 2 měsíců dát popsat statky a důchody kláštera Doberlug (Doberlach) v Dolní Lužici a pak mu z nich zastavit část odpovídající půjčené sumě. Nedohodne-li se s Jindřichem o zástavě, vrátí mu dluh do 2 měsíců; pojišťuje jej na statcích kláštera.
Charter: 1454
Date: 12. červenec 1547
Abstract: Primasové, purkmistr, konšelé, obecní starší a celá obec Menšího Města pražského, kteří byli spolu s jinými městy pražskými obviněni a obesláni králem Ferdinandem /I./ obesláním zapsaným do památného kvaternu téhož dne, žádali, aby nebyli souzeni, a poddali se králi dobrovolně a zároveň prosili arciknížete Ferdinanda, saského knížete, míšenského markraběte a durynského lantkrabí Augusta, knížata královské rady, zemské úředníky a soudce o přímluvu u krále, až ten rozhodl o potrestání podle určitých článků, zavazují se nyní podle jednoho z těchto článků odvádět králi z každého věrtele bílého nebo ječného piva, které se ve městě uvaří nebo do města doveze, posudné ve výši 1 gr. čes. (= 7 bílých peněz) a z každého strychu nebo kbelce ječného nebo pšeničného sladu z města prodaného nebo vyvezeného rovněž 1 gr. čes. Zavazují se za sebe i za své potomky dodržovat tento i ostatní články králem stanovené i řád vybírání těchto poplatků, jak jej král určí. Tento revers vydali králi, druhý exemplář uložili "při věcech... obecních".
Charter: 1453
Date: 12. červenec 1547
Abstract: Primasové, purkmistři, konšelé, obecní starší a obce všech tří pražských měst za sebe i za své potomky odstupují od smluv a závazků, uzavřených s některými členy panského, rytířského a městského stavu na sv. Valentýna r. 1547, a zavazují se, že na prvním obecném sněmu svolaném v Českém království králem Ferdinandem /I./ odejmout od těchto smluv své 3 pečeti.
Charter: 1455
Date: 15. červenec 1547
Abstract: Primas, purkmistr, konšelé, obecní starší a celá obec Starého Města pražského, kteří se deskami zavázali za své provinění proti králi k určitým článkům, postupují mu podle jednoho z těchto článků všechna cla, mýta a důchody, jmenovitě mýta a cla při pražském mostě, u Horské brány a u Poříčské brány, na Menším Městě pražském u brány Strahovské, Písecké, Kartouzské a v Modřanech, a zavazují se za sebe i za své potomky nevznášet na ně v budoucnu žádné nároky.
Charter: 1456
Date: 15. červenec 1547
Abstract: Primas, purkmistr, konšelé, obecní starší a celá obec Nového Města pražského, kteří se deskami zavázali za své provinění proti králi k určitým článkům, postupují mu podle jednoho z těchto článků všechna cla, mýta a důchody z obou měst, jmenovitě Výtoň (Wayton) a cla od bran Koňské, Svinské a Vyšehradské a zavazují se za sebe i za své potomky nevznášet na ně v budoucnu žádné nároky.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data