Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 4188
Date: 18. duben 1633
Abstract: Ferdinand II., císař římský, král uherský a český, zakládá v Kutné Hoře jezuitskou kolej, daruje k její výstavbě pozemek u kostela sv. Barbory, dva kostely sv. Barbory a sv. Jiří, potvrzuje, aby byl nadále mincovnou vyplácen plat 4 tol. týdně, který určil Ferdinand I. a jeho nástupci na údržbu střechy kostela sv. Barbory, a daruje jim statky Křesetice, Chrást, Krupá, Perštejnec, Neškaredice, Předbořice, Černíny, Bahno, Krasoňovice, Paběnice, Šetějovice, Puchéř, Bykanec, Týniště, které dal zapsat do desk listem české komoře z 16. října 1630 /Řezno - Ratisbona/.
Charter: 4189
Date: 23. duben 1633
Abstract: Markéta z Trautenberku /Draudenberck/ roz. z Račína [konfiskační komisi]: vysvětluje, že její manžel Jiří Kryštof z Trautenberka byl u konfiskačních komisařů nespravedlivě obviněn jako emigrant /odjel k přátelům do Frank, na cestě se pro větší bezbečnost připojil k Niklu Heringovi, s kterým se znal, a zahynul/, vysvětluje svou těžkou situaci a žádá o ochranu pro sebe a své děti.
Charter: 4190
Date: 31. červenec 1633
Abstract: Marie Maximiliána roz. Hohenzollernová, vdova po nejv. purkrabím Českého království Adamovi ze Šternberka na Bechyni, Zelené Hoře, Budyni [n. Ohří], Libochovicích, Krupce /Kraupen/, Horažďovicích, Sedlici, Plánici atd., která navrhla generálnímu proboštu jezuitského řádu Mutiu Vitelleschimu založit kolej řádu na Novém Městě pražském a byla jím prohlášena za fundátorku, dává koleji ze svých statků 33 000 zl. rýn., z nichž 3833 zl. 20 kr. jim odvádí v hotovosti a 29 166 zl. 40 kr. jim postupuje ze své pohledávky vůči Lucii Otilii Slavatové roz. z Hradce, Stráže n. Než. /Platz/ a Telče /Tolsch/. Kdyby kolej z nějakého důvodu zanikla, má generální probošt řádu právo založit z této nadace jinou, kdekoli ve světě bude třeba. Jezuité mají za to konat modlitby za duši její a jejích dětí. Pro případ smrti zavazuje své děti a jejich potomky, především svého syna Františka Matyáše Karla ze Šternberka na Bechyni atd., aby donaci udržovali a v ničem nebránili. Císaře a krále požádala o konfirmaci a intabulování této nadace.
Charter: 4192
Date: 7. srpen 1633
Abstract: Marie Maximiliána ze Šternberka roz. hr. Hohenzollernová vysvědčuje, že darovala Tovaryšstvu Ježíšovu sumu 33 000 zl. ryn., kteroužto částku od ní přijal generál řádu Mutius Vitelleschi a použil na založení koleje na Novém Městě pražském, jejíž fundátorkou ji prohlásil; vyznává, že z této sumy chce nejprve hotově zaplatit 3833 zl. 20 kr., dále postoupí dlužní úpis Lucie Slavatové na 2000 kop míš., tedy 2333 zl. 20 kr. K tomu přidává 6% úrok ze sumy 26 833 zl. 20 kr. pojištěné jí Vilémem Slavatou na Jindřichově Hradci počítaný od sv. Ignáce /31. července/ 1633. Zemře-li před zaplacením prvních dvou částek, mohou je jezuité vymáhat na jejich dědicích; úrok z 26 833 zl. 20 kr. mohou potom vymáhat na Slavatovi. Císaře žádá o ochranu donace; jezuité si jí po její smrti mohou dát intabulovat.
Charter: 4193
Date: 13. říjen 1633
Abstract: Místodržící v Čechách purkmistru a konšelům města Českého Brodu: nařizují jim, aby se poohlédli po vozech, neboť jich král pro příjezd do Prahy mnoho potřebuje, a podali místodržícím zprávu, kolik jich opatřili.
Charter: 4194
Date: 16. říjen 1633
Abstract: Ovd. Helena Jakoberová. roz. Schmidtgrabnerová /Smiedtgkramberowa/ z Lusteneku /Lustanecku/ na Vernéřově /Wernsdorfu/ postupuje profesnímu domu Tovaryšstva Ježíšova na Menším Městě pražském papírový hlavní list císaře Matyáše II. a jeho rukojmí - purkmistra, konšelů a obecních starších na místě obce města Rakovníka - ze 13. února 1612 /Pražský hrad/ na 820 zl. rýn., vydaný jejímu zemř. manželu Symeonu Fiedlerovi z Muldavy, komisaři pomezních cel, a po jeho smrti připadlý jí.
Charter: 4195
Date: 6. březen 1634
Abstract: Ferdinand II., císař římský, král německý, uherský a český, na žádost Marie Maximiliány ze Štenberka - vdovy po Adamu st. ze Šternberka na Bechyni, Zelené Hoře, Budyni [nad Ohří], Libochovicích, Krupce /Gräpen/, Horažďovicích, Sedlici a Planici, roz. hr. Hohenzollernové - potvrzuje jí učiněnou a v ověřeném opisu předloženou fundaci jezitské koleje a školy na Novém Městě pražském, za jejíž zakladatelku byla prohlášena generálním proboštem řádu P. Mutiem Vitellescim. - Inserována listina Marie Maximiliány z 31. července 1633 /Praha/ /viz č.j. 4190, 4191/. Dále na žádost Marie Maximiliány osvobozuje pozemky a domy, které se pro zřízení koleje zakoupí, od městských břemen a dává jim stejné svobody, jako mají obdobné duchovní ústavy. Všem poddaným a zvláště místodržícím a purkmistru i radě Nového Města pražského nařizuje tato práva koleje respektovat.
Charter: 4199
Date: 22. březen 1634
Abstract: Ferdinand II., císař římský a král německý, uherský a český, oznamuje všem důstojníkům a vojsku i ubytovacím a ostatním komisařům, že vzal v ochranu statek říšského dvorního rady a sekretáře Matyáše Arnoldina z Klarsteinu Slavětín /Slawatin/ a vyňal jej z povinnosti ubytování vojska i jiných válečných břemen, daní, rekvirování koní, dobytka a potravin, a nařizuje jim toto a statku přidělenou salva guardii respektovat a statek s jeho poddanými neobtěžovat a hájit.
Charter: 4200
Date: 10. duben 1634
Abstract: Šebestián Čabelický ze Soutic a na Trkově, jemuž zemský soudce Jan Adam Čejka z Olbramovic na Němčicích deskově pojistil sumu 1500 zl. rýn., na niž si činila nárok komora podle nepravdivé zprávy, že suma náleží jeho zemřelému bratru Kryštofu Čabelickému ze Soutic /což se neprokázalo/ vydává na žádost komory revers: kdyby se dodatečně prokázal nárok Kryštofa a nyní komory na tuto sumu, "tehdy že chci toho práv býti a tu kdež náleží odpovídati".
Charter: 4201
Date: 30. prosince 1634 1/
Abstract: Ferdinand II., císař římský, král uherský a český, zakládá a potvrzuje jezuitskou kolej v Jičíně založenou prve r. 1624 a zvětšenou r. 1627 a daruje ji panství Milíčeves /Milčoves/ /vsi Milíčeves, Vrbice, Hrobičany/, připojuje Nemyčeves /Němčoves, podací ve Vitiněvsi, Popovice, Cidlinu, Březku, /Hor./ Zámezí, Haratický mlýn v /Dol./ Zámezí, Doubravici, Pekloves /Peklo/, rybníky Jezero, Nadýmáček, Kbelnický, Valchu, Železnický, Hlubocký, Habřinský u Železnice, vsi Bradlecká /Železnická/ Lhota, Těšín, lesy Šturmová Hora, v Zabitým nad Lukami, pod Ploučnicí, nad Broučkovými poustkami, pod Žďárem, nad Zlatníkem a v Mochonově Hoře a statek Butovsko /Butoves/. Rovněž jí potvrzuje dosavadní majetek, povoluje vodovod, stavební materiál a dává jurisdikci nad studenty.
Charter: 4202
Date: 22. duben 1635
Abstract: Don Baltazar Maradas, konservátor řádu sv. Jana Jerusalémského, nejvyšší velitel jízdy a generál v Českém království ve smyslu nařízení císaře [Ferdinanda II.] pro všechny důstojníky a vojsko vydává všem zemským kočím a formanům, kteří mají z rozkazu uherského a českého krále [Ferdinanda III.] jet do Vídně, pas, aby mohli i s koňmi a povozy svobodně bez placení poplatků projet a aby jim byl dán doprovod k bezpečnější a rychlejší cestě.
Charter: 4203
Date: 31. leden 1636
Abstract: Hendrych Jan Nerhof z Holterbergu /Holtrpergu/ postupuje Sixtovi Arnoldu Plateisovi z Plattensteina a jeho dědicům papírový hlavní list purkmistra, rady a obecních starších a celé obce města Písku vydaný 23. dubna 1615 /Písek/ jeho otci, staroměstskému měšťanu Petru Nerhofovi z Holterbergu na 500 dukátů.
Charter: 4204
Date: 20. březen 1636
Abstract: Jan Benýdek z Veveří a z Mysletína na Netolicích postupuje Janu Hogenovi ze Schwarzbachu na Černém Dubu /Černodubu/ a dědicům papírový dlužní list Jana Jiřího ze Švamberka na Orlíku, Ronšperce, Třeboni, Nových Hradech a Libějovicích vydaný 13. dubna 1620 /Třeboň/ Martinu Grejnarovi z Veveří a Mysletína, jeho ujci, na sumu 2500 kop míš., a to na úhradu částky 2333 kop 20 gr. míš., která měla být podle smlouvy uzavřené mezi ním a Jiřím Vilémem Berbisdorfem z Birsterfu /1/9. srpna 1619 vyplacena vydavatelově sestře a Hogenově mance Marii Mandaleně Hogenové z Veveří a z Mysletína z Švamberského dluhu.
Charter: 4205
Date: 12. květen 1636
Abstract: Jozua Kořenský z Terešova, vrchní hejtman císařských panství, a David Jan Dittrich ze Schliessenburgu /podpis: Schliselburgu/ účetní rada české komory jako komisaři české komory na místě krále uzavírají smlouvu se Solomenou z Bubna /z Bubnova/ , roz. Ostromířskou z Rokytníka, a Heřmanem Lukavským z Lukavice, jíž prodávají jmenovaným statečky Malou Bukovinku /Bukovinku/ a Střeziměřice /Strzezomirzicze/, připadlé králi odúmrtí po Arnoštu Kaltensteinovi z Schliffy a po Petru Plasovi Heřmanskému ze Sloupna, se vším příslušenstvím, za 8682 zl. rýn. 50 kr. 5 peněz, z nichž mají při potvrzení smlouvy zaplatit 2000 zl. a dále odvést do renthausu císařské dlužní listy na 2000 a na 210 zl., kteréžto částky spolu se zadrženým úrokem celkem 596 zl. 42 kr. se jim odečtou z kupní sumy; dále se má pojistit Petrově manželce Mandaleně Plesové roz. Pátkové z Veleně věno 700 zl. rýn. Zbytek 3876 zl. kupní sumy a 232 zl. 27 kr. 4 1/2 peníze úroku se má splácet v l. 1637 - 1644 vždy na sv. Jiří po 500 zl. kupní sumy /v r. 1644 - 376 zl./ a 30 zl. úroku /v r. 1644 - 22 zl. 27 kr. 4 1/2 peníze/. Od závad a zadržených berní /kromě 43 zl. 15 kr. berně splatných na sv. Jiří 1637/ radové české komory statky očistí a kupující v těchto věcech zastoupí. Statky budou zpraveny královskými statky v Českém království; vklad statků do zemských desek /jako zpupných a dědičných/ zaplatí kupující. Smlouva byla sepsána dvojmo pro obě strany.
Charter: 4206
Date: 16. květen 1636
Abstract: Podepsaný kvadrián Jiljí Schiesl a konvent františkánského kláštera P. Marie Sněžné na Novém Městě pražském propujčují Jindřichu Michaelovi Hýsrlemu /Hieserlemu/ z Chodů na Lčovicích /Eltschowitz/, Česticích /Czieschtitz/ a Budkově, plukovníku a komorníku bavorského kurfiřta, na jeho žádost v kostele P. Marie Sněžné mezi stupni hlavního oltáře ne levé straně a kostelní zdí 6 loket širokou a dlouhou kryptu pro pohřby jeho, jeho manželky, dětí a potomků v přímé linii a jejich manželek. O propůjčení hrobky uzavřel Hieserle smlouvu s jejich apoštolským syndikem Michaelem Bohuslavem Zňovským z Korkyně na Hulicích /Cholowitz/, Nesměřicích /Rossmirziz/ a Borovsku /Zborowszkho/, jemuž dle této smlouvy vyplatil 250 zl. rýn. a zavázal se dát při každém pohřbu klášteru almužnu.
Charter: 4207
Date: 19. květen 1636
Abstract: Regens, konsul a senát Jindřichova Hradce ověřují opis nadační listiny Marie Maxmiliány hrab. z Hohenzollern na 10 000 kop míš. k výchově chudých studentů v semináři v Jindřichově Hradci z 16. ledna 1608 /hrad Bechyně/ 1/.
Charter: 4208
Date: 2. červen 1636
Abstract: Ferdinand Zikmund Kurz /Kurtz/ ze Senftenau, jemuž císař za služby a pohledávky připsal kdysi Trčkovské statky Žáky /Schäckh/, Kluky /Klugk/ a Vrbice /Werwitze/, ležící v Českém království, nařídíl komoře mu tyto statky předat, slibuje převzít a zaplatit břemena a dluhy váznoucí na těchto i jiných Trčkovských statcích do odpovídající výše, i s úroky podle Obnoveného zřízení zemského.
Charter: 4210
Date: 5. červen 1636
Abstract: Filip Fridrich Breuner sv. p. na Stubingu, dědičný komoří v Rakousku pod Ennží a generální vachmistr a nejvyšší, jemuž císař za válečné služby připsal bývalý Trčkovský statek Větrný Jeníkov /Windigen Jenekhau/ a město Německý Brod /Deutschenbrodt/ v Českém království, nařídiv komoře, aby mu je předala, slibuje převzít a zaplatit břemena a dluhy váznoucí na těchto i jiných Trčkovských statcích do odpovídající výše, i s úroky podle Obnoveného zřízení zemského.
Charter: 4209
Date: 5. červen 1636
Abstract: Podepsaný Jan Petr Rašín z Rýzmburka /Riebenburgu/ podle plné moci dané mu generálním komisařem a nejvyšším Reinhartem z Walmerode, jemuž císař zapsal v sumě 60 000 zl. rýn. kdysi Trčkovské městečko Habry /Habern/ se 4 vesnicemi a rychtami, slibuje, že při nejbližší příležitosti budou do dvorské komory odevzdány všechny jistoty a listiny na tyto statky, které Walmerode přijal a nyní má vrátit, což v současné době pro nepřítomnost nemůže učinit.
Charter: 4211
Date: 6. červen 1636
Abstract: Martin Maximilián sv. p. v. Goltz, generální vachmistr jízdy i pěchoty a nejvyšší, jemuž císař, za jeho válečné služby i pohledávky připsal staré Trčkovské statky - dvojí [Golčův a Větrný] Jeníkov /doppelt Jenicou/, Podmokly /Podmockh/ a Žandov /Sandaw/ s příslušenstvím, ležící v Českém království, nařídiv komoře mu tato zboží předat, slibuje atd. jako v č. i. 4210.
Charter: 4213
Date: 7. červen 1636
Abstract: Arnošt sv. p. v. Suis, válečný rada a polní podmaršálek a nejvyšší, jemuž císař za jeho válečné služby připsal staré Trčkovské dvory /Maÿrhöff/ a vsi v Čáslavském kraji, nařídiv komoře mu tyto statky předat, slibuje atd. jako v č.i. 4210.
Charter: 4214
Date: 7. červen 1636
Abstract: Florián s. vp. z Enkenfurtu /Enckhefurth/, generál vachmistr a ustanovený nejvyšší, jemuž císař za válečné služby a na úhradu pohledávky jeho tchána, dvorního kancléře Jana Křtitele hr. z Verdenbergu, připsal staré Trčkovské statky Ledeč nad Sázavou a Hamry /Hamern/ s příslušenstvím, nařídiv komoře tyto statky předat, slibuje převzít a zaplatit břemena a dluhy váznoucí na těchto i jiných kdysi Trčkovských statcích do výše úhrady jeho služby a pohledávky Verdenbergovy, bez 20 000 zl. císařské úhrady podmaršálka v. Mora, které připadly na něho, i s úroky podle Obnoveného zřízení zemského.
Charter: 4212
Date: 7. červen 1636
Abstract: Podepsaný Jan Petr Rašín z Rýmburku /Rießenburku/ podle plné moci dané mu generálním komisařem a nejvyšším Reinhartem z Walmerode, jemuž císař za jeho válečné služby a pohledávky připsal kdysi Trčkovské městečko Habry /Habern/ se 4 rychtami a vesnicemi, oddělené od světelského /Swedtlischen/ panství, nařídiv komoře mu tato zboží předat, slibuje na místě Walmeroda atd. jako v č.i. 4210.
Charter: 4215
Date: 15. červen 1636
Abstract: Leonhard Helfried hr. z Meggau /Megkaw/, zástavní držitel panství Freistadt a dědičný zemský hofmistr v Rakousku nad Ennží, rytíř zlatého rouna, jemuž císař připsal za dvorské služby kdysi Trčkovský statek Žleby /Zleb/ s příslušenstvím, ležící v Českém království, nařídiv komoře mu tento statek postoupit, slibuje atd. jako v č.i. 4210.
Charter: 4216
Date: 2. červenec 1636
Abstract: Anna z Scherffenbergu, vdova po nejvyšším Gotthartu ze Scherffenbergu, jíž /spolu s dědici po jejím manželu/ císař připsal za jeho vojenské služby a pohledávky 2 kdysi Trčkovské statky - Suchotlesky /Schichoflaßkhy/ a Bohdaneč /Pochdanitz/ s příslušenstvím, ležící v Českém království, nařídiv komoře jí tato zboží postoupit, slibuje atd. jako v č.i. 4210.
Charter: 4217
Date: 4. červenec 1636
Abstract: Hr. Anežka z ovd. Fahrensbachu, roz. hr. z Ebersteinu, jíž císař na úhradu jejich pohledávek vůči němu dal a komoře nařídil postoupit statky Košťálov a Čížkovice /Žiškovice/, ležící v Českém království a patřící kdysi Trčkům, slibuje, že na sebe převezme všechna břemena a dluhy váznoucí na těchto statcích a převyšující její původní pohledávky vůči císaři a že je zaplatí včetně úroků podle Obnoveného zřízení zemského.
Charter: 4218
Date: 5. červenec 1636
Abstract: Jan Křtitel Seraldi, hejtman, zmocněnec Aldobrandských dědiců, s ohledem na to, že císař připsal a české komoře nařídil postoupit zemř. nejvyššímu donu Aldobrandinu Aldobrandini za jeho válečné zásluhy a pohledávky býv. Trčkovské panství světlá [nad Sázavou] /Zwettla/ vynášející více než 60 000 zl., tak, aby Aldobrandiniovi dědici, resp. jejich zmocněnec, buď [panství] převzali celé a uspokojili i ostatní pretendenty, nebo [z něho] převzali části do skutečné držby, slibuje jménem dědiců, že převezme a zaplatí všechny dluhy na tomto i jiných Trčkovských statcích váznoucích, včetně úroků, podle Obnoveného zřízení zemského.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data