useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1661 - 1667next >
Charter: 4397
Date: 15. říjen 1661
AbstractMístodržícími deputovaní komisaři Vilém Albrecht Krakovský z Kolovrat, Sezima Hanuš z Vrtby a Oldřich Kryštof Chlumčanský z Přestavlk na místě Marie Klaudie, Kláry Ernestiny a Jany Františky, sirotky po Janu Filipovi Hussmannovi z Namedy, uzavírají smlouvu s Janem Václavem Novohradským z Kolovrat, kterou mu prodávají panství Velké Dvorce (Mayerhöffen) a Münchsfeld (Münchssfeldten) s farami Bohuslav (Wussleben), Nová Ves (Neudorff) a Kateřina (St. Catharina), vesnicemi Velké Dvorce (Mayerhöffen), Münchsfeld, Kundratice (Conraditz), Nová Ves (Neudorff), Kateřina (St. Catharina), Rozvadov (Rosshaupt), Hoštka (Hesselsdorff), Bohuslav (Wussleben), Újezd pod Přimdou (Ugest) a dvory v Wurkau a Robea dalším příslušenstvím na 50 900 zl. rýn.

Images9
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4398
Date: 9. únor 1662
AbstractMikuláš Skála ze Zhoře postupuje Janu Vilémovi Skálovi ze Zhoře dlužní úpis města Písku na 600 kop míš. z 24. dubna 1617.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4399
Date: 21. březen 1662
AbstractVratislavský biskup Leopold Vilém potvrzuje inzerovanou listinu své konzistoře z 15. března 1660 (Vratislav), kterou se ukončuje spor kláštera sv. Kláry ve Vratislav s rektorem jezuitské koleje ve Svídnici odstoupením všech statků, práv a důchodů kostelů ve Svídnici a (Bogendorfensi) koleji.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4400
Date: 24. duben 1662
AbstractSezima Jan z Vrtby, Oldřich Kryštof Chlumčanský z Přestavlk a Jindřich Markvart Varlejch z Bubna usmiřují spor mezi Albrechtem Hynkem Kouskem ze Sobětiček a Kateřinou Apolenou Kouskovou rozenou z Janovic, vdovou po Janovi Adamovi Kouskovi a poručnicí dětí Ladislava Viléma a Evy Marie, který vznikl pro propuštění některých poddaných Janem Adamem Kouskem a pro rozdělení pozůstalosti po Danielu Kouskovi. (Paní Kousková má zaplatit Albrechtovi Hynkovi 500 kop míš.).

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4401
Date: 25.duben 1662
AbstractVilém Albrecht Krakovský z Kolovrat uzavírá smlouvu s jmenovaným hradeckým biskupem Matoušem Ferdinandem /Sobkem/ z Bilenberka, kterou mu prodává za 20 000 zl. rýn. statek Skály (Katzkenstein) s hradem (Hradskali nadmetuge oder Kaczkenstein), vsi Žlábky (Zlabky oder die Rinne), Studnice (Studenecz oder Drey Brunne), Skalka, Horní Vernéřovice (Oberwermbsdorff), dvory ve Skalách (Khatzkenstein) a v Záboři od panství Vlčice (Wildschücz), ves Lhota /u Trutnova/ (Welhotte) s dalším příslušenstvím.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4402
Date: 30. září 1662
AbstractPalatin Jan Karel z Elshaimu podle inzerovaného privilegia z 3. března 1637 (Vídeň), kterým mu Ferdinand III. dal právo udělovat erby, uděluje Václavu Albrechtovi Rybovi rodem z Lanškrounu, kancelistovi německé expedice na Pražském hradě, šlechtický erb (štít, na němž od pravého horního rohu do levého dolního teče potok, v němž plave mořská ryba. V horním modrém poli zlatá, v dolním červeném stříbrná hvězda) a přídomek von Rybenau.

Images10
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4403
Date: 17. leden 1663
AbstractPrezident a radové české komory uzavírají smlouvu s proboštem profesního domu na Menším Městě pražském P. Janem Fridrichem z Vrbna TJ, kterou od něj kupují za 1000 zl. ryn. dva poplatné dvory v Poleradech (Polehradech) na Brandýsském panství, které jezuité dostali od Antonína z Laudi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4404
Date: 18. leden 1663
AbstractČeská komora uzavírá smlouvu s Ludmilou Šternberkovou rezenou Kavkovou z Říčan na místě sirotků, kterou postupuje ke stavbě nové cesty na Hrad pozemky náležející k Šternberskému domu, při čemž komora má postavit novou zeď, do které si může paní Šternberková dát na svůj náklad udělat dvířka.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4405
Date: 18. leden 1663
AbstractViz č. i. 4404

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4406
Date: 27. únor 1663
AbstractŠebestián Helfried Wopping jménem svým a svých 5 synů zřizuje se souhlasem pasovské konzistoře v kapli sv. Petra ve farním kostele sv. Gertrudy v Garsch, kde vybudoval rodinnou hrobku, mešní nadání na jednu mši měsíčně a daruje k tomu účelu nová sametová mešní roucha a zahradu s ročním výnosem 20 zl.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4407
Date: 5. červenec 1663
AbstractMarie Alžběta rezená hr. ze Starhenbergu (Stahrenbergu) Bernardu Ignáci Bořitovi z Martinic na Smečnu, Slaném atd.,/nejv./ purkrabímu Českého království: prosí o zadržení svého bývalého muže Jiřího Arnošta vl. jménem Semmer, užívající neprávem jména z Kraigu, který se údajně zdržuje v Praze střídavě na Hradčanech, na Strahově apod. Jmenovaný kromě používání falešného jména užívá také falešné pečeti, jíž pečetí dlužní úpisy (např. od jezuitů si před svatbou takto vypůjčil 50 tol.) a jež není dle zjištění ve Štýrsku známá a platná. Jeho zadržení je nutné, aby se zabránilo podvedení dalších šlechtičen a šlechticů. -Falešný dlužní úpis a pečeť přikládá a žádá vrácení.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4408
Date: b.d. /pres. 19. červenec 1663/
AbstractPurkmistr a rada Nového Města pražského sdělují královským radům, komoře, nejvyšším zemským úředníkům a místodržícím v Českém království na jejich rozkaz z 5. a 14. července (aby se tajně vyptali po pobytu Jiřího Arnošta Kraiga zdržujícího se údajně u celního úřeníka Kryštofa Winsche a zadrželi ho), že jmenovaný 3 hodiny před tím, než mohl být zadržen, odcestoval neznámo kam.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4409
Date: 11. srpen 1663
AbstractČeská komora uzavírá smlouvu s plukovníkem Jáchymem z Račína, které mu na úhradu jeho pohledávky vůči císaři ve výši 6709 zl. postupuje Topolanský dvůr (Töplitz) a ves Konice (Khunitz) v ceně 7709 zl. rýn. Zbývajících 1000 zl. má plukovník zaplatit rentovnímu úřadu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4410
Date: 22. září 1664
AbstractVelitel v Ingolstadtě 1) vysvědčuje podle výpovědi svědků Petra Messingera a Kryštofa Altmayera, že Ondřej Schuldbach byl řádně oddán roku 1633 v Amberku plukovním kaplanem s Annou a měl s ní 6 dětí. Volf Mikuláš se narodil kolem 1. listopadu 1645 v táboře u Reinsbergu a byl katolicky pokřtěn.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4411
Date: 20. listopad 1664
AbstractLeopold /I./, císař římský, král uherský a český, schvaluje kupní smlouvu, kterou uzavřel rektor jezuitské koleje v Březnici P. Jan Castl s prezidentem české komory Alešem Vratislavem z Mitrovic o grunty v Bělčicích (Bielirz), odhadnuté na 2000 zl. a odkázané koleji hr. Maximilianou Vratislavovou.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4412
Date: 16. prosinec 1664
AbstractPrezident a radové české komory uzavírají s Jindřichem Kirchbauerem z Hamburku novou smlouvu o těžbě kyzů v Kutné Hoře, poněvadž mu půjčují 2690 zl., z nichž 1000 zl. je určeno na šmelcování a 1690 zl. na vyplacení pohledávky hraběte Františka Arnošta Paara (Pahr), kterého Kirchbauer přijal na tuto částku za společníka, poněvadž byl sám pro dluhy uvězněn.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4413
Date: 21. únor 1665
AbstractPrezident a radové české komory uzavírají smlouvu s městem Chomutovem, podle které město postupuje komoře v porostlinách Razenberg (Rentzenhübel), Mittelberg (Mildlberg) a Höllrief lov zajíců a koroptví. Císař Rudolf II. roku 1605 prodal městu honitbu na městských polích přilehlých k "Vorbusch", Hutberg a "Trostlitz" pro škody, které na nich působí vysoká z císařských lesů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4414
Date: 28. srpen 1665
AbstractHendrych st. z Bünau činí poslední pořízení, podle kterého si přeje, aby byl pohřben v Chraštickém (krastickém) kostele, jemuž odkazuje monstranci, 20 zl. na mše a 20 zl. na chudé, a statek Zbenice dává na dobu života synu Henrychovi a po jeho smrti dceři Kateřině Plotové a jejím dědicům. Bude-li však mít ještě děti se svou nynější manželkou Lidmilou Bohunkou Bernklanovou (Pernklo /von/) z Schönreutu, má připadnout statek jim.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4415
Date: 13. září 1665
AbstractKlára v. Schönkirechen rozená Unterholt/z/erová z Kranichbergu se souhlasem svého manžela Albrechta sv. p. z Schönkirchen, hejtmana Jihlavského kraje, dává klášteru paulánů u Nejsv. Trojice v Nové Bystřici (Newfeistritz), kde jsou pochovány její děti a bude pohřbena i ona s manželem, 3000 zl. rýn. Kdyby nemohla za svého života vyplatit, obdrží je klášter po smrti její i manžela ze statku Kostelní Vydrží i s úroky; kdyby měl tento jejich jediný statek být po jejich smrti prodán, musí se tato suma klášteru ještě před prodáním vyplatit. Nebudou-li dědici moci vyplatit sumu hned, mají platit 5% úrok, t. j. 150 zl. (ve dvou termínech na sv. Jiří a Michala). Kdyby klášter sv. Trojice zanikl, má peníze dostat jiný paulánský klášter. Korektor a konvent za to mají sloužit po obdržení peněz týdně jednou mši, o suchých dnech zádušní mši a kolem všech svatých pět mší za ni, manžela a děti a po pěti mších za dobrodince, její a manželovy rodiče, duše v očistci a duše těch, s nimiž si vzájemně ublížila. Za ni a manžela mají konat ročně jednu výroční pobožnost, kdyby to nebylo dodrženo, převedou se peníze na jiný klášter. Listina byla vyhotovena trojmo - pro klášter, vydavatele a nejvyšší kapitulu řádu ve Vídni.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4416
Date: 19. září 1665
AbstractJohana Františka dříve Dornheimová, nyní Sadovská, rozená Bořková Dohalská z Dohalic, postupuje Václavu Goltschauerovi, rektoru koleje Tovaryšstva Ježíšova v Hradci Králové, a jeho nástupcům a celé koleji dlužní list Jakuba Hrušky z Března z 16. října 1620 na sumu 500 kop gr. čes., který zdědil její manžel Kryštof Dornheim po své matce Kristině Dornheimové rozené Lubenauerové a který po Kryštofově smrti byl ve sporu s Dornheimovskými sourozenci přiřčen rozsudkem místodržitelsvtí jí. Vedle toho postupuje jezuitům za to, že se jí jako jediní ujali v nemoci, všechen movitý i nemovitý majetek. Z Dornheimské pohledávky má být po jejím zaplacení dáno 200 kop kolejnímu kostelu Nanebevzetí P. Marie, bratrstvu Zvěstování P. Marie při tomto kostele 100 kop a Arnoštu Hozlaurovi z Hozlau také 100. Zbytek si ponechá doživotně na výživu, potom připadne také koleji. Jezuité ji mají pochovat v uvedeném kostele a sloužit za ni zádušní mše a modlitby.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4417
Date: 4. říjen 1665
AbstractLeopold /I./, císař římský a král německý, uherský a český uděluje Šebestiánu Helfriedovi sv. p. z Woppingu na Karpfhamu (Kharpfheimb) a jeho potomkům na jeho žádost inkolát v Českém království a připojených zemích s právem získávat zde statky a volně s nimi disponovat. Nařizuje všem obyvatelům a poddaným práva udělená Helfriedovi a jeho potomkům respektovat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4418
Date: 18. prosinec 1665
AbstractSmlouva mezi prezidentem a rady České komory a Janem Fridrichem Glichem v. Glich z Miltic o dva dvory řeč. Hradištko a Kautský u Čelákovic (Schelakowiz), které Glich koupil od zemřelého Jana Viléma Gersdorfa z Gersdorfu podle smlouvy ze 17. října 1660 jako svobodné purkrechtní hamfestní dvory a chtěl je tak dále prodat, avšak ukázalo se, že jde o poddanské dvory poplatné ke královskému panství Brandýsskému, takže komora nemohla dát souhlas k jejich prodeji jako svobodných. Podle nařízení daného brandýsskému hejtmanu Jiřímu Mařanovi Bohdaneckému 17. dubna 1665 Glich přistoupil na dohodu, jíž komora od něho kupuje oba dvory s hájkem v Čelákovicích (Schelakow), potokem, ostrovem v Labi (Elbe), inventářem a dobytkem za 2300 zl. rýn. Z toho 800 zl. se splatí tak, že komora Glicha zastoupí v případě, že by Gersdorfovi dědici vymáhali pohledávku z kupní sumy za oba statky v této výši (800 zl. bylo splatných r. 1664 a pro spor s Gerdorfy nebylo zaplaceno); 500 zl. bude z důchodů brandýsského panství zaplaceno při vyhotovení smlouvy a 1000 zl. bude splaceno na sv. Martina v letech 1666 a 1668 po 300 zl. a 100 zl. na sv. Martina1669 jen v případě, že komora nevyplatí Gersdorfům oněch 800, jinak se odpouštějí. Glich předá spolu se statky i všechny listiny na ně. Smlouva byla vyhotovena dvojmo pro obě strany a bude zapsána do knih brandýsského panství.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4419
Date: 18. únor 1666
AbstractJindřich Purkart Widersperger z Widerspergu a na Mezholezech jako otec a deskami ustanovený kurátor nezletilých dětí Jana Theobalda, Jana Adama, Viléma Jiřího, Marie Kateřiny, Anny Maximiliány a Lidmily Markéty, které měl se zemřelou manželkou Johanou Lucií rozenou Čejkovou z Olbramovic, dcerou Václava Čejky z Olbramovic, postupuje Diviši Lvovi Žákovcovi ze Žákovy a na Želibořicích a jeho dědicům, papírový dlužní list Karla st. Čejky z Olbramovic a jeho manželky Johanky Čejkové rozené Hrzánové z Harasova vydaný Václavu Čejkovi 23. dubna 1622 na sumu 8000 kop míš., z níž již bylo 1000 kop splaceno. Postupuje Divišovi zbývající sumu 6000 (!) kop míš. i s úroky a pololetní výpovědí danou ke 2. září 1662, a to podle smlouvy, kterou zemřelá Johana Lucie s Divišem uzavřela 19. října 1665 o tuto nedoplacenou sumu, kterážto smlouva zůstává v platnosti.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4420
Date: 5. května 1666
AbstractKonečná smlouva ve sporech mezi Tomášem, opatem kláštera břevnovského, broumovského a polického a visitátorem benediktinského řádu v Čechách a na Moravě a broumovským konventem a mezi obcí města Broumova, uzavřená zvolenými smluvci hradeckým biskupem Matoušem Ferdinandem /Sobkem z Bilenberka/ a opatem cisterciáckého kláštera v Krzesźowu (Grüssau) po jednání vedeném 3. května 1666 v přitomnosti obou stran a svědků Volfa Jindřicha ze Schenckendorfu a Zikmunda Maximiliána ze Schmiden. Ve dvanácti bodech se upravují: uznání kláštera městem za dědičnou vrchnost; zaknihování klášterních polí a zahrad a vrácení strarých urbářů a register klášteru; obnovování městské rady na radnici a předkládání jejích účtů; právo města dávat si potvrzovat privilegia (s výkladem nejasných míst vrchností); vedení sporů, účast úředníka kláštera při odvolání sporů k apelačnímu soudu (vzor expedice inserován); souzení poddaných a měšťanů, vybíraní pokut, trestání měšťanů provinilých proti klášteru; povinné potvrzování cechovních artikulů klášterem, plat soukeníků za toto potvrzení (2 postavy sukna); placení odúmrtních peněz 20 kop ročně (za odpuštěné odúmrtní peníze za 30 let zůstane klášteru pole po Matesu Schindlerovi); výčep klášterního piva v lázni a jmenovaných výčepech, zhotovování sukna pro klášter. Na znamení poslušnosti a poddanství bude město každoročně odvádět klášteru 100 kop míš. (po 1/2 na sv. Havla a Jiří) a postoupí mu rybníček mezi Velkoveským (Grossdorffer) dvorem a silnicí s polem, které užíval mlynář. Město má oznámit tento smír místodržitelství, jemuž císař spor v jeho průběhu svěřil, a požádat o císařskou konfirmaci a intabulaci.

Images10
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4421
Date: 18. červen 1666
AbstractMagdalena Lucie Lidmila Hysrlová z Chodů postupuje dominikánskému klášteru sv. Anny na Starém Městě pražském, do něhož hodlá vstoupit, z podílu po otci a matce 1500 kop míš. a 2500 zl. rýn. pojištěných svým bratrem Zikmundem Eusebiem Hysrlem na statku Černětice z 8. června 1666 dvěma jistotami.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4422
Date: 30. prosinec 1666
AbstractLeopold /I./, císař římský, král německý, uherský a český z moci českého krále povyšuje Ottu Jiřího Helversena z Helversheimu na Krakovci a Ostrovicích, pocházejícího z rytířského rodu Helversenů z Lüneburska a Brunšvicka a jeho manželské děti i jejich potomky pro služby jeho předků prokázané španělské koruně při nizozemském povstání r. 1577 aj. a pro spřízněnost rodu v Čechách s hraběcími a baronskými rody do stavu panského v Českém království a polepšuje jim rytířský erb (červený štít dělený nadél, v levé polovině turnýřský helm protažený pavím ocasem s královskou korunou a z ní rostoucími 5 černými praporci, v pravém ruka ve zbroji držící zelený praporec, nad erbem 2 helmy v klenotu 5 černých proporců a černý orel s korunami na hlavách a 2 bílými praporci, příkryvadla červeno-černá, štítonoši 2 lvi) a právo užívat titulu "wohlgeboren". Nařizuje všem obyvatelům a poddaným v Čechách a inkorporovaných zemí práva Helversenů respektovat pod pokutou 100 hř. zlata (1/2 královské komoře, 1/2 Helversenům).

Images10
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4423
Date: 7. březen 1667
AbstractLeopold I., císař římský a král německý, uherský a český atd., kníže opolský a ratibořský, vysvědčuje, že opolsko-ratibořský hejtman František z Oppersdorfu sv. p. z Dubu a Frýdštejna na zemském soudu v Opolí schválil, a sám potvrzuje inserovanou cesi z 28. března 1666 (Radlow - w Radlowie), jíž Anna Holá rozená Vojákovská se souhlasem manžela a poručníků Jindřicha Rogojského z Rogozníka a Jiřího Karla Jarockého z Jarošína postoupila vicesuperioru residence Tovaryšstva Ježíšova v Ziemiecicích Vojtěchu Prusovskému k vymáhání svoji pohledávku 1000 tol. s úroky na dílu vsi Swientoszowice (Sswientossowiczych). Tuto její částku její zemř. matka Kateřina Vojákovská rozená Suchodolská z Voleslavic vyzvedla ze statku Miechowice (Miechowicz), kam ji Anně uložil její otec Kryštof Suchodolský, a zaplatila tím podle kupní smlouvy z 30. října 1624 uzavřené se zemskými komisaři první splatný termín z částky 2400 tol. za díl statku Swientoszowice pozůstalý po Mikuláši Osinském; částka byla vyplacena vdově - zemř. Zuzaně Osinské roz. Kozlovské, která pro nedoplacení ostatní kupní sumy se statku ujala zpět a ten ze správy její a jejího syna zpustl. - Anna se zavázala předložit cesi na prvním zemském soudu v Opolí k potvrzení.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4424
Date: 28. březen 1667
AbstractJan Adam Křinecký z Ronova i jménem svého bratra Jana Albrechta Křineckého z Ronova a dědiců potvrzuje, že podle kupní smlouvy mezi prezidentem a rady české komory a Marií Magdalenou Hillebrandovou roz. Paustovou z Liebstadtu o statek Jeřice (Gierzitz) ze 7. prosince 1665 1) přijal od české komory na sv. Havla r. 1666 sumu 4000 zl. rýn., a kvituje komoru z této sumy.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4426
Date: s.d. /pres. 1667, březen 31/
AbstractKupci a obchodníci Starého, Nového a Menšího města pražského císaři (Leopoldu I.): stěžují si na cizí kupce, zvláště nekatolíky z Norimberka, kteří i mimo trhy po celý rok v Praze i ostatních městech po Čechách sami i prostřednictvím nepravých faktorů - kupeckých mládenců, jímž zakupují městská práva - potvrzují obchod a odvádějí tak ze země peníze a přestupují vyjmenovaná privilegia pražských kupců (jejichž opisy jsou přiloženy pod písmeny A - F), a zejména citovanou pasáž z privilegia císaře Ferdinanda III. o právu cizích kupců prodávat jen při trzích a jinak jen při průjezdu, jak to bylo potvrzeno 9. října 1657. Žádají o konfirmaci svých privilegií a předložených článků: 1) aby v Čechách nebylo povoleno obchodovat jinému než katolíku, který má městské právo a sloužil v obchodě 6 let (je-li kupeckým mládencem) nebo 3 roky (sluhou). Na kupecké syny se to nevztahuje. 2) Aby mládenci nebyli přijímáni za faktory, koupí-li se jim městské právo; faktor má dříve v obchodě pracovat 5 let. 3) Aby domácí kupci nepříjimali cizince do kompanií. 4) Aby se zakázalo vážným a meřičům pláten i soukeníkům pěstovat faktorství a přijímat zboží do prodeje; každý se má v obchodě držet své profese. 5) Aby nebylo cizím kupcům dovoleno mimo trhy tajně vykládat zboží bez cla a ungeltu, každý na to má mít řádného faktora katolické víry na určeném místě na Starém Městě. 6) Aby se sušené a solené ryby pro zabránění nemocem skládaly a prohlížely v privilegovaném skladě na Novém Městě. 7) Aby cizí španělská a vlašská vína nepatřící mezi běžně prodávaná mohli prodávat jen /domácí/ kupci. 8) Aby /zdejší kupci měli/ výsadní právo na prodej vlny, i dovezené. 9) Aby těchto výsad používali všichni kupci usedlí v pražských městech, přestupky aby se trestaly podle privilegia krále Vladislava. Žádají o ochranu místodržících při dodržování těchto zásad a o dohled komory.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4425
Date: a.d. /před 31. březnem 1667/
AbstractLeopold /I./, císař římský a král německý, uherský a český, potvrzuje kupcům tří pražských měst na jejich žádost privilegia svých předchůdců králů Vladislava, Ferdinanda I., Maximiliána, Rudolfa II., Ferdinanda III., a vysvětluje blíže některá /jimi předložené/ body: 1) K obchodování může být v Praze aj. městech připuštěn jen katolík, který sloužil dříve v obchodě 6 let jako mládenec a 3 roky jako sluha; synové pražských kupců podle uznání starších. 2) Aby se zabránilo nepravým faktorům, musí každý faktor pracovat 5 let v obchodě a pak být schválen staršími. Syn kupce může dostat faktorské právo hned při přijetí obchodu. 3) Do kompanií mohou být přijati pouze kupci - pražští měšťané. 4) Vážní a měřiči plátna, postřihači aj. nemají pěstovat faktorství a přijímat zboží k prodeji. To mohou pouze usedlí pražští měšťané - kupci. 5) Protože norimberští aj. cizí kupci na různých místech po sklepích apod. mimo trhy vykládají zbož, nařizuje se, aby měli řádného faktora, který by se zdržoval pouze na vyhrazeném místě, také podomním obchodníkům, vyhýbajícím se clu, se zakazuje obchod. 6) Z volného prodeje sušených a solených ryb vznikají nemoci; proto se nařizuje ryby svážet do svobodného skladu na Novém Městě, kde budou prohlédnuty a pak prodány ve veřejných obchodech. 7) Cizí španělská a vlašská vína mohou prodávat jen pražští kupci ve svých krámech. 8) Pražští kupci mají výsadní právo na prodej domácích a cizích suken. 9) Těchto výsad mají užívat všichni kupci usedlí v městech v Čechách; řídit se mají staršími obchodníky pražských měst. Nařizuje všem stavům a poddaným království a zvláště místodržícím a úředníkům i obcím pražských měst tyto výsady kupců zachovávat, a starším kupcům každé 3 měsíce kontrolovat ve všech obchodech správnost prodeje, vážení a placení ungeltu; nepořádky mají spolu s rychtářem hlásit komoře k potrestání.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4427
Date: 13. květen 1667
AbstractFerdinand Maria, vévoda horno a dolnobavorský a hornofalcký, falckrabě rýnský, říšský kurfiřt a lantkrabě leuchtenburský vysvědčuje , že na žádost Hanuše Jiřího Otty ze Sparnecku na Trausnitz, který si přál majetkové oddělení a vyrovnání s mladším bratrem Hanušem Kryštofem Erdmanem (s nímž měl dosud nedílný otcovský majetek) stanovil den 11. /květen 1667/ pro jednání o této věci v jeho vévodské kanceláři prostřenictvím komisařů. Bylo dohodnuto že:1) Trausnitz (im Tall) se zámkem, městem a vším příslušenstvím a právy připadne dědičně Hanuši Jiřímu Ottovi, který 2) přijímá na sebe povinnost sám vyplatit jejich 4 sestrám podíly podle smluv bratrů se sestrami z 14. března 1652 a 17. února 1667 a zaplatit i ostatní dluhy. 3) Hanuši Kryštofu Erdmanovi vyplatí za jeho podíl na statku Trausnitz 5000 zl., z toho do 6-8 týdnů 4000, zbytek do 4 let a dále mu 4) postoupí svůj podíl na statku Reuth (Reith) a zpraví jej proti případným nárokům vzneseným do 10 let a vyplatí mu v případě takového nároku ještě 1000 zl., pojištěných teď na Trausnitz. Vévoda smlouvu potvrzuje a vyhotovuje o ní tento reces ve dvou exemplářích.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1661 - 1667next >