useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1510 - 1511next >
Charter: 624
Date: 31. květen 1510
AbstractZdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné, nejvyšší pražský purkrabí, a jeho rukojmí Petr Berka z Dubé na Lipé, Jan z Vartenberka na /Českém/ Dubu (Dubie) a Opl z Vitzthum na (Novém) Šumburce se přiznávají bratrům Petrovi a Mikuláši z Brloha k dluhu 150 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 15 kop (po 7 ½ kopy na sv. Havla a Jiří) atd. jako v ČG-L inv. č. 622 (s ležením 7 mil od Prahy).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 625
Date: 21. srpen 1510 - 2. říjen 1512
AbstractKopiář listin na zástavu panství Svojanov:1) 21. srpen 1510, Komárno (w Komarnie):Vladislav Jagellonský, král uherský a český, vydává Ladislavovi z Boskovic na /Moravské/ Třebové nový zástavní list na zboží Svojanov, přešlé na Ladislava dobrými vůlemi Jindřicha a Ješka, synů původního zástavního držitele Oldřicha z Boskovic, a Ladislavova strýce Jana z Boskovic. Zástavní suma činí 17200 kop grošů a 3000 zlatých uherských (přičemž 1000 kop bylo zapsáno zvlášť na vsi Banin – Zanin); "život" strýce Jana se převádí na Ladislava; potom smí zboží vyplatit pouze český král.2) zápis s.d. o přiznání Jana z Boskovic, který prodal za 15000 kop grošů českých Svojanov Ladislavovi z Boskovic, že zboží zpraví, a kdyby při příští výplatě nedosáhla suma oněch 15000, uhradí rozdíl.3) 2. říjen 1512, Letovice:Ladislav z Boskovic slibuje dodržet smlouvu s Mikulášem Trčkou z Lípy na Lichnici (Lichtmburce) o Svojanov, jíž mimo jiné postoupil Mikulášovi správu zboží strýce Jana, vloženou mu Janem do desk, na což má vydat listinu, a slíbil doplatit rozdíl mezi 15000 kop a částkou získanou při výplatě Svojanova, kdyby si Mikuláš tento rozdíl nemohl uhradit ani ze správy statků Jana Svojanovského; zárukou staví své zboží Zábřeh.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 626
Date: 21. říjen 1510
AbstractZdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné, nejvyšší pražský purkrabí, a jeho rukojmí Jiřík Bezdružický z Kolovrat na Buštěhradě, Kryštofor ze Švamberka, podkomoří Českého království Burian Trčka z Lípy na Lipnici, Kunát Pešík z Komárova a Opl z Vitzthum na (Novém) Šumburce se přiznávají kancléři Starého Města pražského Janovi z Vratu (Wraathu) a jeho manželce Kateřině a dědicům k dluhu 300 kop grošů pražských, který se zavazují zaplatit na příštího sv. Havla nebo do 2 neděl potom; polovinu – 150 kop jsou povinni zaplatit v groších českých a ne v drobné minci, protože jim tak byla také půjčena. Zavazují se vše dodržet pod trestem ležení v jednom z měst pražských a po 14 dnech úhrady dlužné částky věřiteli " v křesťanech nebo v židech" na jejich škodu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 627
Date: 1. listopad 1510
AbstractZdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné, nejvyšší pražský purkrabí, a jeho rukojmí nejvyšší komorník Českého království Ladislav ze Šternberka na Bechyni, Jiřík Bezdružický z Kolovrat na Buštěhradě, Kryštofor ze Švamberka, Jan z Vartenberka na Děvíně, podkomoří Českého království Burian Trčka z Lípy na Lipnici, Kunát Pešík z Komárova, Purkart Kapléř ze Sulevic a na Duchcově a Opl z Vitzthum na (Novém) Šumburce se přiznávají hejtmanu Boleslavského kraje Jindřichu Hložkovi ze Žampachu a jeho dědicům k dluhu 2000 kop grošů českých, z něhož se zavazují zaplatit 200 kop ročního úroku (po 100 kopách na sv. Jiří a Havla nebo do 2 týdnů po těchto termínech) a celý dluh splatit příštího sv. Havla, a to v groších českých, pod trestem ležení v Mladé Boleslavi (nad Jizerou) nebo jinde do 9 mil od Boleslavi; po 14 dnech si věřitelé mohou uhradit dlužnou sumu a úrok na jejich škodu " v křesťanech nebo v židech".

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 628
Date: 13. listopad 1510
AbstractZdeněk Lev z Rožmitálu a Blatné, nejvyšší pražský purkrabí, a jeho rukojmí Jiřík Bezdružický z Kolovrat a na Buštěhradě, Bernart z Valdštejna, Kryštofor ze Švamberka a Purkart Kapléř ze Sulevic (Suleowicz) na Duchcově se přiznávají Janovi z Libchavy (Lipchawy) a jeho dědicům k dluhu 150 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 15 kop (po 8 ½ kopě na sv. Jiří a Havla nebo 2 týdny po těchto termínech atd.) jako v ČG-L inv. č. 622.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 629
Date: 1. leden 1511
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, dává nejvyššímu pražskému purkrabí Zdeňkovi Lvu z Rožmitálu a z Blatné a nejvyššímu kancléři Českého království Ladislavovi ze Šternberka a na Bechyni svůj královský nápad na ratibořské knížectví se vším příslušenstvím a zbožím, klenoty i penězi v hotovosti po smrti králova ujce Valentina, ratibořského knížete. Připadne-li zboží po Valentinovi podle povoleného majetkového "spolku" opolskému knížeti Hanušovi, rovněž královu ujci, obdrží je Zdeněk a Ladislav, zemře-li Hanuš bez mužských dědiců. Knížatům a stavům ve Slezsku nařizuje toto právo jmenovaných respektovat; oba mohou svůj nápad postoupit dobrou vůlí bez porušení povinností Ratibořska vůči koruně.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 630
Date: 3. leden 1511
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, převádí na Havla z Vartenberka a na jeho dědice zástavní právo podle předložených listů – císaře Zikmunda, jímž zastavil zemřelému Petrovi ze Zachrašťan v sumě 400 kop grošů pražských ves svatojirského kláštera Nepolisy s výhradou výplaty po výpovědi ¼ roku předem, druhého listu krále Jiřího, jímž Mikulášovi ze Zachrašťan, jeho bratrům a dědicům, na té vsi připsal 300 kop, a třetího – rovněž krále Jiřího, kterým připsal Janu a Havlovi ze Zachrašťan dalších 300 kop s výhradou výplaty po ¼ letní výpovědi; Havlovi z Vartenberka, který listy získal dobrou vůlí, se zástavní právo převádí na Skochovice, vyměněné za Nepolisy, a zástavní suma se sčítá na 1622 zlatých uherských a 16 grošů českých. Skochovice může vyplatit jen český král nebo svatojirský klášter (podle směny) po ¼ letní výpovědi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 631
Date: 28. leden 1511
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, dává nejvyššímu pražskému purkrabí Zdeňkovi Lvu z Rožmitálu a z Blatné na dobu, po kterou bude tento úřad držet, všechny viničné desátky u Litoměřic, které dříve dal zemřelému kancléři Českého království Albrechtovi z Kolovrat na Libštejně. V těch létech, kdy král bude v zemi, mají tato vína z desátků připadnout králi, v ostatních létech Zdeňkovi Lvu z Rožmitálu. Úředníkům, zvláště perkmistru v Litoměřicích, se nařizuje toto Zdeňkovo právo zachovávat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 632
Date: 12. únor 1511
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, se zavazuje svému dvořanu Bernartovi Želenskému ze Sebuzína splatit 208 kop 40 grošů českých, které mu zůstal dlužen za služby, z královských důchodů tak, že na sv. Jiří mu vyplatí 104 kopy 20 grošů a na sv. Havla stejnou částku. Správcům královských důchodů se nařizuje tuto částku Bernartovi uvedeným způsobem vyplatit.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 633
Date: 20. únor 1511
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, převádí zástavní právo na Chebský hrad a úřad na nejvyššího pražského purkrabí Zdeňka Lva z Rožmitálu a Blatné, který koupil jejich výplatu spolu s listy císaře Zikmunda od Matese Hieserla z Chodů, a na jeho dědice; dále na ně převádí zástavní právo na některá nejmenovaná zboží a vsi, které k hradu vyplatila matka Jana z Gutštejna Zyguna z Ortenberka a které Zdeněk od Matese odkoupil, a ustanovuje, že je od Zdeňka a jeho dědiců může vyplatit pouze český král k vlastnímu držení. Všem poddaným nařizuje právo Zdeňka a jeho dědiců respektovat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 634
Date: 7. březen 1511
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, na žádost Jana Zajíce z Hazmburka a na Budyni, jehož předkům zastavili bývalí čeští králové 100 kop grošů českých komořího platu na doksanském klášteře, místo něhož (pro neschopnost probošta a konventu plat odvádět) jim král Ladislav zastavil některé klášterní vsi, slibuje nepovolovat nikomu výplatu těchto vsí a platu. Smí je vyplatit pouze český král nebo osoby, které na to mají právo, k vlastnímu držení.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 635
Date: 11. březen 1511
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, který je dlužen Ctiborovi Broumovi z Chomutovic za služby 500 kop grošů českých (další částku nad 500 kop Ctibor králi prominul), se zavazuje splatit Ctiborovi a jeho dědicům tuto částku z královských důchodů, a to ve splátkách po 50 kopách vždy na sv. Jiří a Havla počínaje příštím sv. Jiřím. Přikazuje správcům Českého království, mincmistru a ostatním úředníkům královských zámků a důchodů tuto sumu Ctiborovi vyplácet.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 636
Date: 14. duben 1511
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, potvrzuje, že zemřelá Kateřina, rozená kněžna opavská, odkázala ve své poslední vůli své dceři Barboře, kněžně hlohovské, abatyši kláštera ve Strzelinu (Strelen), svoji pohledávku vůči němu na částku 1000 zlatých uherských, na kterou vystavil Kateřině dlužní list, a zavazuje se za sebe i své nástupce Barboře tuto částku zaplatit z královských důchodů pokud možno nejdříve.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 637
Date: 3. květen 1511
AbstractZdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné a jeho rukojmí Kryštofor ze Švamberka, Bernart z Valdštejna a na Krupce, Jaroslav z Šelnberka a z Kosti a na Přerově, Purkart Kapléř ze Sulevic a na Duchcově a Opl z Vitzthum a na (Novém) Šumburce se přiznávají Anně z Rabštejna a na Vrtbě a jejím dědicům k dluhu 600 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 60 kop (po 30 kopách na sv. Havla a Jiří) atd. jako v ČG-L inv. č. 622.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 638
Date: 6. květen 1511
AbstractNejvyšší pražský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné a jeho rukojmí - nejvyšší sudí Českého království Jiřík Bezdružický z Kolovrat na Buštěhradě, Jan z Vartenberka a na Děvíně, Jindřich z Rýzmberka a na Švihově, Jaroslav ze Šelnberka a z Kosti, Kunát Pešík z Komárova a Purkart Kapléř ze Sulevic (Suleowicz) a na Duchcově se přiznávají bratrům Janovi, Jaroslavovi, Jindřichu a Václavovi z Přerubenic k dluhu 500 kop grošů českých, zavazují se platit roční úrok 50 kop (po 25 kopách na sv. Havla a Jiří) atd. jako v ČG-L inv. č. 622 s ležením do 8 mil od Prahy.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 639
Date: 8. květen 1511
AbstractNejvyšší pražský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné a jeho rukojmí Jaroslav ze Šelnberka a z Kosti, králův hofmistr Jindřich z Rýzmberka a na Švihově a Opl z Vitzthum na (Novém) Šumburce se přiznávají Markétě z Cidliny na Přelouči k dluhu 100 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 10 kop (po 5 kopách na sv. Havla a Jiří) atd. jako v ČG-L inv. č. 622.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 640
Date: 14. květen 1511
AbstractNejvyšší pražský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné a jeho rukojmí - nejvyšší komorník Českého království Petr Holický ze Šternberka a na Líšně (Lesstnie), nejvyšší sudí Českého království Jiřík Bezdružický z Kolovrat na Buštěhradě, kancléř Českého království Ladislav ze Šternberka a na Bechyni, Bernart z Valdštejna a na Krupce, Jan z Vartenberka a na Děvíně a Kunát Pešík z Komárova se přiznávají Albrechtu Rendlovi z Úšavy a jeho dědicům k dluhu 2350 kop grošů pražských, a zavazují se dluh i s pololetním úrokem splatit na sv. Havla nebo do 2 týdnů potom, a to v groších českých, atd. jako v ČG-L inv. č. 622.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 641
Date: 21. květen 1511
AbstractNejvyšší pražský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné a jeho rukojmí nejvyšší sudí Českého království Jiřík Bezdružický z Kolovrat na Buštěhradě, nejvyšší kancléř Českého království Ladislav ze Šternberka a na Bechyni, Jaroslav ze Šelnberka a z Kosti a na Přerově, Purkart Kapléř ze Sulevic a na Duchcově a Opl z Vitzthum na (Novém) Šumburce přiznávají Erazimu Šnoblovi z Pliknštejna a v Praze a jeho dědicům 150 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 15 kop (po 7 ½ kopách na sv. Havla a Jiří) atd. jako v ČG-L inv. č. 622 s možností ležení i v Kadani.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 642
Date: 22. květen 1511
AbstractNejvyšší pražský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné a jeho rukojmí - nejvyšší sudí Českého království Jiřík Bezdružický z Kolovrat a na Buštěhradě, nejvyšší kancléř Českého království Ladislav ze Šternberka a na Bechyni, Jaroslav ze Šelnberka a Kosti a na Přerově, Purkart Kapléř ze Sulevic a Opl Vitzthum na (Novém) Šumburce se přiznávají Erazimu Šnoblovi z Pliknštejna a po jeho smrti jeho manželce Markétě z Chrámec k věnnému dluhu 62 ½ kopy grošů českých, zavazují se platit roční úrok 6 kop a 15 grošů (3 kopy 7 ½ grošů vždy na sv. Havla a Jiří) atd. jako v ČG-L inv. č. 641.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 644
Date: 30. červen 1511
AbstractNejvyšší pražský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné a jeho rukojmí – nejvyšší sudí Českého království Jiřík Bezdružický z Kolovrat a na Buštěhradě, Bernart z Valdštejna a na Krupce, Kunát Pešík z Komárova a Purkart Kapléř ze Sulevic (Suleowicz) a na Duchcově se přiznávají Jiříkovi z Maličína k dluhu 100 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 10 kop (po 5 kopách na sv. Jiří a Havla nebo do 2 neděl po těchto termínech) atd. jako v ČG-L inv. č. 622 s ležením v Kolíně (nad Labem) nebo jinde do 7 mil.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 643
Date: 30. červen 1511
AbstractZdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné, nejvyšší pražský purkrabí a jeho rukojmí Petr z Rožmberka, nejvyšší komorník Českého království Petr Holický ze Šternberka a na Líšně (Leestine), Petr Berka z Dubé a na Lipé, Jan z Kolovrat a na Novém Hradě, podkomoří Českého království Burian Trčka z Lípy a na Lipnici, Kunát Pešík z Komárova a Jan ze Sudoměře na Řepici se přiznávají Rackovi Cukrovi z Tamfeldu a jeho dědicům k dluhu 750 kop grošů českých a zavazují se platit ročně 75 kop úroku (po 37 ½ kopách vždy na sv. Havla a Jiří nebo do 2 týdnů po těchto termínech) atd. jako v ČG-L inv. č. 622.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 645
Date: 5. červenec 1511
AbstractNejvyšší pražský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné a jeho rukojmí Petr z Rožmberka, nejvyšší komorník Českého království Petr Holický ze Šternberka a na Líšně (Leesstnie), Petr Berka z Dubé a na Lipé, Jan z Kolovrat a na Novém Hradě, Burian Trčka z Lípy a na Lipnici, podkomoří Českého království, Kunát Pešík z Komárova a Jan ze Sudoměře na Řepici se přiznávají Jiříkovi Lipanskému z Lipan k dluhu 500 kop grošů českých, zavazují se platit roční úrok 50 kop (po 25 kopách na sv. Havla a Jiří nebo 2 týdny po těchto termínech) atd. jako v ČG-L inv. č. 622.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 646
Date: 11. červenec 1511
AbstractMístopísař Českého království Václav z Chvojence z rozkazu nejvyššího sudího království Jiříka Bezdružického z Kolovrat na Buštěhradě vydává pod zemskou pečetí výpis ze zemských práv (D XV), a to článků obsahujících výčet činů pokládaných za násilí ("moc"), z nichž nemá být pachatel poháněn, nýbrž hned vězněn ("sázen"), a jeho majetek má připadnout králi a má se z něho uhradit škoda poškozenému. Jde o násilné obsazení hradů a měst, zajetí někoho proti zemskému zřízení, zakládání ohně, "odpovězení" někomu, aniž "by pak v té odpovědi nic neučinil." Pachatel má ztratit čest a hrdlo a být v zemi psancem.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 647
Date: 20. červenec 1511
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, který dal Prockovi Malému z Cetně (Czetnie) za manželku sirotka a převedl na něho její statek, dává Prockovi za všechen statek po tomto sirotkovi 2000 kop grošů českých, a to tak, že mu z kutnohorské (od Hory) mince bude správce královských důchodů a mincmistr vyplácet ročně 150 kop (na sv. Havla a Jiří po 75 kopách), dokud mu král po výpovědi dané ½ roku předem nevyplatí celou sumu 2000 kop včetně platů, případně zadržených. Při nezaplacení si může Procek příslušnou sumu kdekoli vypůjčit a král bude povinen jej "v tom zastoupit".

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 648
Date: 7. září 1511
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, který dal Prockovi Malému z Cetně (Czetnie) sirotka se vším jeho majetkem a na přímluvu pánů, rytířů a vladyků – správců Českého království – se s Prockem dohodl, že mu za nárok, který vůči králi má podle královského listu, vyplatí 2000 kop grošů českých, slibuje nyní, že tato suma bude Prockovi vyplacena z mince a jiných královských důchodů prostřednictvím správce těchto důchodů nebo mincmistra po 1000 kopách příštího sv. Jiří a Havla i s jinými platy z toho plynoucími. Při nezaplacení má Procek právo dluh vymáhat, jako by měl na to králův list s klausulí o ležení v pražských městech.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 649
Date: 23. září 1511
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, povoluje Václavovi z Hradce svobodně odkazovat a dávat všechen majetek movitý, nemovitý, manský i zástavní, za života nebo na smrtelném loži komukoli kromě duchovních osob a ustanovovat poručníky. Listina o tom má být zapečetěna pečetí jeho a 3-4 pánů a má mít platnost jako deskový zápis. Větším i menším úředníkům zemských desek nařizuje vložit na požádání Václavův kšaft nebo poručení o majetku do desek.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 650
Date: 2. říjen 1511
AbstractNejvyšší pražský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné a jeho rukojmí - nejvyšší sudí Českého království Jiřík Bezdružický z Kolovrat a na Buštěhradě, Bernart z Valdštejna a na Krupce, Kunát Pešík z Komárova a Purkart Kapléř ze Sulevic a na Duchcově se přiznávají Martinovi z Bílska (Byelska) a Václavovi z Hořiněvsi k dluhu 262 ½ kopy grošů českých, zavazují se platit roční úrok 26 kop 15 grošů (po 13 kopách 8 ½ groších na sv. Havla a Jiří nebo do 2 neděl po těchto termínech ) atd. jako v ČG-L inv. č. 622.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 651
Date: 10. říjen 1511
AbstractNejvyšší pražský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné a jeho rukojmí Petr z Rožmberka,nejvyšší komorník Českého království Petr Holický ze Šternberka a na Líšně (Llesstnie), nejvyšší kancléř Českého království Ladislav ze Šternberka a na Bechyni, Kunát Pešík z Komárova a Opl z Vitzthum na (Novém) Šumburce se přiznávají Mikuláši Běškovcovi z Běškovic a jeho dědicům k dluhu 250 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 25 kop (po 12 ½ kopě na sv. Jiří a Havla nebo do 2 týdnů po těchto termínech) atd. jako v ČG-L inv. č. 622 s ležením do 7 mil od Prahy.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 652
Date: 1. listopad 1511
AbstractNejvyšší pražský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné a jeho rukojmí - nejvyšší sudí Českého království Jiřík Bezdružický z Kolovrat a na Buštěhradě, Jan z Kolovrat a na Novém Hradě, Bernart z Valdštejna a na Krupce a podkomoří Českého království Burian Trčka z Lípy a na Lipnici se přiznávají Ladislavu Malešickému z Černožic a na Malešicích a jeho dědicům k dluhu 225 kop grošů českých, zavazují se platit roční úrok 22 ½ kopy (po 11 kopách 15 groších na sv. Jiří a Havla) atd. jako v ČG-L inv. č. 622.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 653
Date: 1. listopad 1511
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, který přislíbil Mistru Hanuši Řezákovi na Pražském hradě vyplácet doživotně ze staroměstského ungeltu ½ kopy grošů českých každý týden, na Hanušovu žádost slibuje, že tuto částku bude vyplácet po Hanušově smrti i jeho manželce a dětem po dobu jejich života. Kdyby Vladislav, jeho syn Ludvík nebo budoucí čeští králové nechtěli těchto ½ kopy dále odvádět, mají jim vyplatit 100 kop v hotovosti a Hanušova manželka a děti mají králi vrátit tento list. Správcům království a zvláště úředníku ungeltu se nařizuje plat vyplácet.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 654
Date: 3. listopad 1511
AbstractNejvyšší pražský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné a jeho rukojmí Petr z Rožmberka, nejvyšší hofmistr Českého království Vilém z Pernštejna a na Helfštejně, nejvyšší sudí Českého království Jiřík Bezdružický z Kolovrat a na Buštěhradě, nejvyšší kancléř Českého království Ladislav ze Šternberka a na Bechyni, Bernart z Valdštejna a na Krupce, Jan z Vartenberka a na Děvíně, Kunát Pešík z Komárova a Purkart Kapléř ze Sulevic a na Duchcově se přiznávají Janu Haugvicovi z Biskupic a jeho dědicům k dluhu 1750 kop grošů českých, zavazují se platit roční úrok 175 kop (po 87 1/2 kopě na sv. Jiří a Havla) atd. jako v ČG-L inv. č. 622 s ležením v Hradci (Králové) nebo jinde do 7 mil.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1510 - 1511next >