useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1636 - 1640next >
Charter: 4218
Date: 5. červenec 1636
AbstractJan Křtitel Seraldi, hejtman, zmocněnec Aldobrandských dědiců, s ohledem na to, že císař připsal a české komoře nařídil postoupit zemř. nejvyššímu donu Aldobrandinu Aldobrandini za jeho válečné zásluhy a pohledávky býv. Trčkovské panství světlá [nad Sázavou] /Zwettla/ vynášející více než 60 000 zl., tak, aby Aldobrandiniovi dědici, resp. jejich zmocněnec, buď [panství] převzali celé a uspokojili i ostatní pretendenty, nebo [z něho] převzali části do skutečné držby, slibuje jménem dědiců, že převezme a zaplatí všechny dluhy na tomto i jiných Trčkovských statcích váznoucích, včetně úroků, podle Obnoveného zřízení zemského.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4219
Date: 7. červenec 1636
AbstractMatouš sv. p. Vernieur, ustanovený nejvyšší, jemuž císař za válečné služby a pohledávky připsal bývalý Trčkovský statek Lipnice [nad Sázavou] spolu s dvorem Šebestěnice /Sebestnitz/ a vesnicí Dolní Město /Dollesnameski/ a příslušenstvím, ležící v Čechách, nařídiv komoře mu tato zboží postoupit, slibuje ... atd jako v č.i. 4210.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4220
Date: 8. červenec 1636
AbstractHr. Bruno z Mansfeldu, nejv. lovčí a sokolník v Rakousku nad Ennží, jemuž císař za jeho služby připsal na panství Světlá [nad Sázavou] /Schwedla/ v Čechách sumu 20 000 zl. a nařídil komoře postoupit mu část tohoto panství odpovídající výnosem této sumě, slibuje ... atd, jako v č.i. 4210.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4221
Date: 21. červenec 1636
AbstractHr. Burian Ladislav z Valdštejna /Wallnstain/, jemuž císař za válečné služby a na úhradu pohledávek na panství Opočno /Oppotschna/ a Smiřice připsal 100 000 zl. a z nich 65 500 zl. pojistil na panství Světlá [nad Sázavou] /Swettla/, nařidiv komoře postoupit mu část tohoto panství odpovídající této sumě, slibuje, že převezme a zaplatí břemena a dluhy váznoucí na tomto i ostatních kdysi Trčkovských statcích do uvedené sumy 100 000 zl. a do 30 000 zl., připsaných mu jako úhrada za služby vojenského nejvyššího, i s úroky podle Obnoveného zřízení zemského.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4222
Date: 25. červenec 1636
AbstractHrabě František v. Ullfeldt, gen. wachmistr a nejvyšší jízdy, jemuž císař za válečné služby připsal bývalé Trčkovské statky Choustníkovo Hradiště /Gradtlitz/ a Heřmanice /Herschmanitz/ v Českém království se vším příslušenstvím, nařídiv komoře mu tyto statky postoupit, slibuje... atd. jako v č.i. 4210.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4223
Date: 5. srpen 1636
AbstractAlžběta z Plavna /?/ /Blavna/ roz. z Terešova postupuje rektorovi a koleji Tovaryšstva Ježíšova u sv. Klimenta na Starém Městě pražském u mostu "k kostelu českýmu/ na různé potřeby, zvláště na pořízení nových stolic, papírový dlužní úpis Estery Mistrovské roz. Lažanské z Bukové na Záběhlicích /Zabilyczych/ a Manětíně /Mantyně/ vydaný 16. října 1635 na sumu 1000 kop míš., i s úrokem.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4224
Date: 1. březen 1637
AbstractHr. Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, vladař domu hradeckého, pán na jindřichově Hradci, Stráži, Telči a Mělníce, nejv. kancléř Českého království a nejv. dědičný šenk českého krále, dává jako majitel žirovnického panství poddaným ze vsí Štítného a Lítkovic pro škody, které utrpěli za válek a které zavinily opuštění řady gruntů, odúmrť po sirotcích, náležející dosud majiteli panství, povoluje jim, nemají-li dědice, svobodně odkazovat majetek, ale pouze zachovalým osobám na panství; při úmrtí bez závěti nejbližší příbuzný na panství, není-li příbuzných, dědí obec. Majetek zběhlých, odsouzených a popravených připadne vrchnosti. Za to mají odvádět vrchnosti ročně z každého dvora 4 sáhy dříví pro žirovnický pivovar nebo místo toho za každý sáh 2 gr. čes. /po 1 na sv. Jiří a Havla/.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4225
Date: 14. května 1637
AbstractMarkéta Wullerstorferová z Urbair /Urbeyer/, jíž její manžel Baltazar Wullerstorfer z Urbair před smrtí uložil uskutečnit jeho úmysl založit při koleji Tovaryšstva Ježíšova ve Znojmě /Znaim/ seminář, dává pro tento seminář podle manželovy závěti sumu 5000 zl. rýn., která se má vyzvednout ze statku Krasonice /Krassenitz/, uložit na bezpečném místě a má se z ní vydávat 300 zl. ročně na výživu chudých studentů; v případě špatného odvádění platu má rektor koleje právo převést sumu jinam. Kdyby byl seminář vyšším rozhodnutím rozpuštěn nebo odňat řádu, zůstane plat znojemské koleji. O počtu vyživovaných studentů rozhodne rektor podle cen a možností v té které době; nyní by se pohyboval kolem 10 studentů. Rektor koleje má seminář řídit, ustanovovat prefekta, vybírat studenty, atd. Studenti nebudou povinni zůstat v řádu, mají být vybíráni ale takoví, u nichž je naděje, že budou sloužit církvi nebo zemi, a to v Čechách nebo na Moravě. Prosí o modlitby a žádá chovance semináře, aby každoročně ve výroční den vzpoměli duší její, manžela a zemřelých dětí, aby každoročně ve výroční den založení semínáře sloužili v kostele sv. Michala zpívanou pobožnost za ni, jejího manžela a všechny dobrodince, a po její smrti aby konali výroční pobožnosti za její duši. Císaře jakožto moravského markrabí prosí o konfirmaci a ochranu tohoto pořízení.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4226
Date: 6. srpen 1637
AbstractFerdinand III., císař římský a král německý, uherský a český, povoluje jako český král rektoru a koleji Tovaryšstva Ježíšova v Kutné Hoře /Kuttenberg/ na jejich žádost odprodat, zastavit nebo jinak zcizit ves Šetějovice /Schetigonitz/, kterou dal koleji jeho zemř. otec [císař Ferdinand II.] a která pro velkou vzdálenost od koleje málo vynášela. K odprodeji dal koleji souhlas papež. Suma za ves získaná se má použít ve prospěch koleje. Všem poddaným království nařizuje tento konsens respektovat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4227
Date: 14. srpen 1637
AbstractMatěj Pšanský, měšťan v Lounech, který se dosud omlouval komoře, že se pro spor vedený se spoluměšťankou Maruší Šafářovic nemůže dostavit k soudu pro složení počtu z vinného a pivního tácu dlužného do císařských důchodů, slibuje nyní radům české komory, že se do 4 neděl dostaví s těmito počty do komory a vrátí se do vězení, z něhož je nyní propuštěn, až do doby schválení těchto počtů a zaplacení nedoplatku. Jinak se komora může uvázat v držbu jeho majetku v Lounech a okolí nebo odprodat část tohoto majetku a tak uhradit nedoplatek.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4228
Date: 20. srpen 1637
AbstractFerdinand III., císař římský a král německý, uherský a český, na žádost rektora Filipa Streita a koleje Tovaryšstva Ježíšova ve Znojmě /Znamb/ potvrzuje inserovanou nadační listinu semináře ve Znojmě, vydanou 14. května 1637 /Znojmo/ Markétou Wullersdorferovou z Urbair /Urbeyer/ podle vůle zemř. manžela Baltazara Wullersdorfera /viz č.i. 4225/ a nařizuje všem obyvatelům a poddaným moravského markrabství, aby tuto nadaci a konfirmaci respektovali.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4229
Date: 20. srpen 1637
Abstractviz č.i. 4228

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4958
Date: 28. únor 1638
AbstractJan Meziříčský, obyvatel Nového Města pražského, postupuje Janovi Samuelovi Lednickému z Dolnštejna, radovi nad počty při puchhalterii české komory, a jeho manželce Dorotě dlužní úpis císaře Ferdinanda II. na 1 000 kop míšenských, daný ve Vídni 14. srpna 1633. Jan Meziříčský, který neužíval pečeti, dal listinu zpečetit Odolénu Pětipeskému z Chýš.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4230
Date: 2. březen 1638
AbstractJan Rudolf sv. p. z Buckau na Stříteži, Úsobí, Smilově a Dřevěném Mlýně postupuje Rafaelovi Mníšovskému ze Sebuzína a na Lochkově, apelačnímu radovi a prokurátoru v Českém království, jistotu z 16. října 1619, vydanou zemř. Petrovi ze Švamberka na Orlíku, Zvíkově, Ronšperce, Kestřanech, Třeboni, Nových Hradech, Rožmberce a Libějovicích na 1500 kop gr. čes., která "z přátelstva a příbuznosti" připadla jemu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4231
Date: 10. březen 1638
AbstractHr. Marie Megdalena Buquoyová roz. z Biglia na Rožmberku, Nových Hradech a Libějovicích spolu se synem Karlem Albertem v Lonqueval hr. Buquoyem tamtéž, komorníkem císaře a španělského krále, válečným radou , plukovníkem a správcem města Valenciennes atd., na žádost podle návrhu vrchního rychtáře ve Veveří /Biberschlag/ Jeronyma Šimona a rychtářů a přísežných na místě obcí ostatních vyjmenovaných vsí ležících na Novohradském panství a patřící k uvedené vrchní rychtě mění staré roboty, k nimž se zavázali, na plat ve výši 6 zl. z každého domu a 3 zl. z chalupy, splatný 1/2 na sv. Jakuba Většího a 1/2 na sv. Martina, totiž ve vsích Údolí /Lederthal/ ze 4 domů, Štiptoň /Winaw/ z 25 domů, Byňov /Behemdorf/ ze 16 domů, Veveří /Biberschlag/ 19, Jedlice /Gelitz/ - 20, Šejby /Scheiben/ - 18, Šlágles /Schlagles/ - 14, Chlupatá Ves /Rauchenschlag/ - 20, Dlouhá Stropnice /Lang Strobnitz/ - 62 domů a 1 chalupy, Humenice /Mayrhoff/ - 13, Bedřichov /Fydretschlag/ - 21, Dobrá Voda /Guetenbrun/ - 10, Cukštejn /Zuckherstain/ - 4, Světví /Geschwendt/ - 7, Kropšlák /Khropfschlag/ - 18, a Krčín /Gritschau/ - z 10 domů, z hamru pod Cukštejnem nebo u Údolského /Lederthaler/ dvora z každého domo 6 zl. Osvobozuje poddané od všech robot, avšak vyhrazuje sobě a budoucím držitelům, že poddaní budou na požádání svážet kmeny k pile, každý doveze ročně sáh dřeva do vrchnostenského sídla nebo pivovaru, z každého domu 1 den roboty při svážení, 1 den roboty při žních a 1 den při mletí a pomoc při lovu zajíců. Všem hejtmanům a úředníkům novohradského panství nařizuje tuto milost respektovat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4232
Date: 10. červen 1638
AbstractHr. Vilém z Vřesovic a z Doubravské Hory na Bělé, Nekmíři, Podmoklech a Chlumíně /Klomíně/, po složení účtů v účtárně české komory z platu za služby v úřadě nejv. jegrmistra jeho zemř. bratra Jana Wolfa Ilburka hr. z Vřesovic a Doubravské Hory, kdy se zjistil na tomto platu nedoplatek 6347 zl. 20 kr. 5 peněz, slibuje, že kdyby se prokázalo, že Janu Wolfovi bylo z křivoklátských nebo jiných císařských důchodů vypláceno něco více, srazí tuto částku z uvedené sumy nedoplatku za bratrovi služby.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4233
Date: 16. červenec 1638
AbstractPodepsaný Ondřej Wercelli, hejtman [panství] Františka markýze /markrabího/ v. Caretto, prohlašuje /aby mohla být vyhotovena donační listina na panství Bělá a Kuřivody /Weiß und Hünner Waßer/, postoupená císařem Carettovi/, že se Caretto podrobí dodatečnému císařskému rozhodnutí ve věci dvou vsí Podolí a Víska /Wischka/, které Caretto dosud užíval a chtěl připojit k uvedeným panstvím, na které by si však mohli činit nárok augustiniáni; o tomto možném nároku nebylo dosud právně rozhodnuto.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4234
Date: 16. červenec 1638
AbstractPodepsaný Maximilián z Valdštejna /Wallenstan/, jemuž císař Ferdinand II. připsal ná úhradu jeho pohledávky konfiskovaný Tschirnhauský statek Grabštejn /Grafenstein/, císař Ferdinand III. však nařídil statek odstoupit a uložit ochranný list naň v české dvorské komoře, slibuje tento list, který má nyní ve Vídni, vyhledat, jakmile tam přijede, a zaslat komoře .

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4235
Date: 21. listopad 1638
AbstractHr. Jáchym Oldřich Slavata z Chlumu a Košumberka na Stráži [n. Než.], nejv. dvorský sudí Českého království, a jeho manželka Františka hr. Slavatová, roz. z Meggau zakládají z částky 1200 zl. rýn., kterou půjčili Jáchymovu otci Vilémovi Slavatovi z Chlumu a Košumberka na Jindřichově Hradci, Mělníce, Žirovnici a Telči, nejv. kancléři a dědičnému šenku v Českém království a které se tímto vzdávají, nadací 60 zl. ročně splatných po1/2 na sv. Jiří a Havla pro probošta v Jindřichově Hradci. Z nadace se má platit na procesí se zpěvem, nebesy a svícemi při nošení svátosti z kostela k nemocným a zpět: knězi a 4 dalším osobám po 3 kr. /na to se vyhrazuje 20 zl. ročně/, 20 zl. na voskovice k procesím a 20 na opatření 5 komží a 4 modro-červených sukní pro kněze a zpěváky při těchto procesích. Kdyby něco zbylo, má se to rozdat chudým. Ochránce nadace má být rektor jesuitské koleje jako kolátor záduší.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4236
Date: 1638 1/
AbstractHr. Marie Magdalena Buquoyová roz. z Biglia na Rožmberku, Nových Hradech a Libějovicích spolu se svým synem odpouští poddaným některých vsí na svém novohradském panství /Gratzen/ roboty za určité platy a vyhrazuje si robotování v některých vypočtených případech. 1/

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4237
Date: 15. únor 1639
AbstractPodepsaní radové české komory Bernard Hysrle Guntzel z Guntzelfeldu na místě císaře uzavírají s Benjaminem Frueweinem z Podolí, místosudím v Českém království, smlouvu o statky připadlé císaři "v pokutě" po Václavu Griespeckovi z Griesbachu - pustý zámek Libštejn /v horách nad řekou Mží /Mizou/, dvůr Liblín s poplužím, tvrzí a mlýnem na řece nad potokem od mlýna Vrbotovského a s vesnicemi Bujesily /Bugesyli/ s krčmou, Kladruby, Vojenicemi a Mostiště i s filiálním kostelem ve Vojenicích, dále o statek Žikov s poplužním dvorem, pustým dvorem ve Vranůvkově, mlýnem a pilou a kamencovou hutí a vesnicemi Vranov /Vranůvkov/, Újezd [u Radnic], Olešná, Čivice s krčmou, Robčice /Hrobčice/ a Němčovice s krčmou, s filiálními kostely v Újezdě a Čivicích, rolemi "na Lhotkách" u Čivic, se vším příslušenstvím. Vše se Benjaminovi a jeho dědicům prodává jako zpupný a dědičný majetek za 27 000 kop míš., z nichž se sráží Benjaminova pohledávka vůči císaři, na těch statcích pojištěná, ve výši 21 000, ze zbytku 1500 kop se zaplatí po ptvrzení smlouvy, na sv. Jiří 2500 kop a Havla 1000 kop a na sv. Jiří 1640 - 1000 kop. Ve věci závad, dluhů, nedoplatků berní atd. císař Frueweina zastoupí, zpraví zboží a vloží je do desk. Císař tuto smlouvu schválil listem ze 4. února 1639 /Vídeň/; byla vyhotovena dvojmo pro obě strany.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4238
Date: 1. červen 1639
AbstractOldřich Felix Světlík z Kresu /v. Ksess/ postupuje superioru Tovaryšstva Ježíšova v Hradci Králové Adamu Kravarskému a jeho nástupcům na stavbu jejich kostela v tomto městě jistotu císaře Ferdinanda II. z 28. listopadu 1630 /Vídeň/ vydanou jeho manželce Marii Světlíkové /Smietlianam/ roz. Sturmové z Hranic na sumu 1000 kop míš. s úroky, pojištěnou na konfiskovaných statcích, kterážto jistota mu připadla podle závěti.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4240
Date: 16. březen 1640
AbstractÚřad desk zemských s povolením nejvyššího písaře Kryštofa Vratislava z Mitrovic vydává pod pečetmi místokomorníka Rafaela Mníšovského ze Sebuzína a na Lochkově a místosudího Fridricha Věžníka z Věžník z desk zemských (DZM 237, L18, 25. duben 1618) výpis zápisu, jímž se Alžběta Kaplířová z Údrče na Třebívlicích (Střebívlicích) před úředníky menších desk přiznala k dluhu 100 kop gr. čes. svému manželu Adamu Kaplíři ze Sulevic a postoupila mu v tomto dluhu po své smrti veškerý svůj movitý i nemovitý majetek. Zemře-li Adam dříve, připadne vše opět Alžbětě a po ní jejich synům, nebude-li jich, tedy dcerám.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4241
Date: 20. březen 1640
AbstractMístopísař Českého království Fridrich Věžník vydává s povolením nejvyššího písaře Kryštofa Vratislava z Mitrovic pod pečetmi Rafaela Mnišovského ze Sebuzína, místokomorníka, a svou výpis z desek zemských (DZV 95, D30) z minulého dne, kterým František Mikuláš Grysl z Gryslau postupuje králi Ferdinandovi III. sumu 4700 kop míš. a 12 500 kop míš., zapsaných Kryštofem Nibšicem (Nybšicem) z Holtendorfu Albrechtovi Jiřímu nejst. a Janovi Oldřichovi Klusákům /r. 1615/ na statku Konárovicích. Těchto 4700 kop míš. postoupil Gryslově matce Johaně roz. Smrčkové z Mnichu Pavel Michna z Vacínova.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4242
Date: 27. duben 1640
AbstractJan Adam Hahn, purkmistr a radní města Hlohova vysvědčují, že jim kanovník kolegiátního kostela P. Marie Martin Hoffman předložil závěť místoděkana Ondřeje Dreyssigmarckta, podle které mají být postoupeni P. Michaelovi Cauligiovi vicerektorovi zdejší jezuitské koleje 4 sedláci na statku Smardzów (Schmarse) Michael Jantkes, Jiří Bringers, Jiří Küntzells a Martin Hardtliebes.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4243
Date: 2. května 1640
AbstractFerdinand III., císař římský, král uherský a český, potvrzuje manům Loketského kraje všechna privilegia, která jim potvrdil jeho otec Ferdinand II.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4244
Date: 21. červen 1640
AbstractÚřad desk zemských vydává se souhlasem nejvyššího písaře Kryštofa Vratislava z Mitrovic pod pečetmi Rafaela Mnišovského ze Sebuzína a Fridricha Věžníka výpis z desk zemských (DZV 738, C19) nálezu Ferdinanda III., podle kterého byl Jan Preisinger odsouzen na žalobu Salomeny z Nasau jako prostředník nepořádné půjčky ke ztrátě jmění.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4246
Date: 10. červenec 1640
AbstractÚředníci pražští menší vyzývají Václava /Michnu/ z Vacínova, aby do 2 neděl složil taxátorovi Ludvíku Širmerovi (Širmarovi) z Malíkova dlužnou taxu z koupě Zásmuk v částce 932 zl. rýn. se škodami 12 kop míš.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4245
Date: 10. červenec 1640
AbstractÚředníci pražští menší vyzývají Václava /Michnu/ z Vacínova, aby do 2 neděl složil taxátorovi Ludvíku Širmerovi z Malíkova dlužnou taxu z koupě Postoloprt v částce 2148 zl. rýn. se škodami 10 kop míš.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4247
Date: 11. července 1640
AbstractFerdinand III., císař římský, král uherský a český, potvrzuje k žádosti Eleonory z Sprinzensteinu roz. z Harrachu inzerovanou závěť jejího manžela Jana Arnošta z Sprinzensteinu z 18. června 1639, v které ji ustanovuje univerzální dědičkou.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4248
Date: 14. červenec 1640
AbstractKateřina Janovská z Janovic postupuje Kryštofovi Janovskému dlužní úpis Jana Jindřicha Janovského na 1500 kop míš. z 16. října 1630.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1636 - 1640next >