useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1598 - 1599next >
Charter: 3286
Date: 9. červen 1598
AbstractRudolf II., císařský, král uherský a český, ukončuje svůj spor s johanitským řádem o podací českého velkopřevorství a jeho komend tak, aby je řád měl, avšak aby velmistr udělil komendy těm císařovým služebníkům, které mu doporučí.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3287
Date: 22. červen 1598
AbstractZikmund, kníže opolský a ratibořský, který uzavřel s císařem Rudolfem II. smlouvu o postoupení Transylvánie císaři za podmínek, z nichž jedna Zikmundovi zaručuje doživotní držbu knížectví a knížecího titulu v Opolsku a Ratibořsku se zachováním ostatních podmínek obsažených v listinách z 23. prosince 1597 a 3. června 1598, slibuje zachovávat řád, privilegia, imunity a práva obou knížectví a uznávat svrchovanost císaře jako českého krále a království. Po jeho smrti připadnou obě knížectví (bezprostředně) Českému království a králi.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3289
Date: 26. červen 1598
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, dává Petru Vokovi z Rožmberka na Českém Krumlově doživotně ves Vřesce, kterou mu větší zemský soud přisoudil a která mu byla postoupena dosavadním držitelem Václavem Vopršalem ze Zher. Petr Vok chce z lesů této vsi brát dříví pro své doly v Ratibořských horách a zřídit ve vsi poplužní dvůr a obydlími pro havíře a důlní čeleď; vše to připadne po smrti Petra Voka bez náhrady císaři. Ten si vyhrazuje i dolování a kovy a hlášení počtu potřebných kmenů dříví (pro doly a stavby) úředníkům pověřeným správou lesů. Právo lovu a čižby v lesích náleží Petru Vokovi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3288
Date: 26. červen 1598
AbstractCísař Rudolf II. a JIří ml. Vratislav z Mitrovic na Zalší, purkrabí Pražského hradu, uzavírají smlouvu, jíž císař odprodává Jiříkovi za 5000 kop míš. (po 60 gr., groš po 7 malých penězích) hotově zaplacených rentmistrovskému úřadu 3 vsi od panství Týn nad Vltavou, totiž Klečaty a zápisný majetek v Mlazicích a Borkovicích s poplužním dvorem v Mažicích (Mlazicích) a 3 výsadními krčmami a vším příslušenstvím, jak to držel zástavní držitel panství Prokop Čabelický ze Soutic, s níž se Jiřík má o ty vsi tři smluvit, dojde-li za Prokopova života ke smlouvě, vsi budou Jiříkovi postoupeny, jinak se v jejich držbu uváže po Prokopově smrti. Zástavní sumu podle uvedených zástavních listů z 26. srpna 1541 Ferdinanda I. Johance Čebelické z Úšavy (1) s potvrzením listů krále Zikmunda, Jiřího a Vladislava na týnské zboží a s připsáním života nejstaršího syna, a je povinen Prokopovým dědicům zaplatit. Císař také zpraví Jiříkovi prodané vsi svými statky v Českém království. Vsi nemají být nadále zápisné, nýbrž dědičné a zpupné a Jiřík si je může dát vložit do zemských desk. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro českou komoru a pro Jiříka.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3292
Date: 7. listopad 1598
AbstractPodepsaní zástupci dvorské komory H. Hoffman /?/ a nečitelný podpis a Karel z Lichtenštejna na Mikulově /Nicolspurg/ uzavírají kupní smlouvu o městečko kláštera Králové v Brně (Brinn) Hustopeče, (Auspitz) a ves velehradského kláštera Přítluky (Prückhloch), které měly podle smlouvy z 2. června 1598 mezi císařem a Karlem i na místě jeho bratrů Maximiliána a Gundackera být kupním právem postoupeny Lichtenštejnům na náhradu části sumy 100 000 tol., císaři zapůjčeným, a to v částce stanovené odhadem, avšak o výši této částky došlo k neshodám. Hustopeče s vesnicemi Starovičky (Kleyn-) a Starovice (Groß Sterwitz) a ves Přítluky se prodají Lichtenštejnům za 56 000 tol. (po 70 kr.), z nichž většina byla již zaplacena proviantmistru a fenikmistru Zachariáši Geizkhofferovi z Geilenbachu ve Vídni a zbytek bude doplacen. Poté císařští komisaři odevzdají Lichtenštejnům prodaná zboží a ti si je na nejbližším zemském právu na sv. Kunhutu r. 1599 dají vložit do desk v Brně. Poddaní mají zůstat při svých svobodách, robotní peníze a sirotčí peníze budou upraveny podle generálního rozhodnutí. Poplatky z trhů na dobytek zůstávají, ohledně dluhů abatyše kláštera Králové a opata velehradského v době postoupení zboží smluví komisaři s poddanými termín. Abatyše i opat mají do sv. Jiří 1599 osvobodit poddané stojící za ně v rukojemství. Zbylý dluh císařův ve výši 50 000 tol. bude zaplacen podle původní dohody ve 2 termínech od minulého sv. Michala za rok a 2 roky. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro dvorskou komoru a pro Lichtenštejny.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3293
Date: 14. listopad 1598
AbstractRudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, který se dohodl se stavy dolnolužického markrabství, že ponechá v úřadě správce zemského fojství Karla v. Kittlitz a po jeho smrti jiného obyvatele markrabství, dokud tamním stavům nesplatí půjčených 30 000 tol. s úroky, a až poté dosadí do toho úřadu fojta ze zemí české koruny, nebo odjinud, ustanovuje Jindřicha Anselma z Promnic sv. p. na Plesnu (Pliß), na Zarech (Soraw), Trzebiel (Trubl) a Hoyerswerdě (Hoyerßwerdt), jemuž svěřil po Kittlitzově smrti správu fojství až do odvolání a jenž se osvědčil, dolnolužickým fojtem se všemi právy; úřad má vykonávat podle instrukce.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3294
Date: 24. listopad 1598
AbstractKašpar z Wirspergu, který byl uvězněn pro zabití Quirina Heldorfera a odsouzen, načež císař Rudolf II. výkon trestu zastavil a propustil jej, slibuje, že nebude mít císaři, jeho služebníkům, zemským úředníkům ani poddaným ani Heldorferově vdově a příbuzným své uvěznění za zlé a nebude proti nim sám ani prostřednictvím jiných vystupovat. Jinak proti němu může císař a úředníci postupovat bez dalšího procesu mocí práva.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3295
Date: po roce 1598 (1)
AbstractVeřejný notář Jiří zlistiňuje dohodu o rozdělení majetku mezi Baldigerou a jeho sourozenci.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3296
Date: 1. leden 1599
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, uděluje Lorencovi Františkovi z Schönfeldu právo na úhradu 2000 zl. rýnských (zbývajících z jeho pohledávky vůči zemřelému Jindřichovi st. z Hartenštejna purkrabímu míšenskému) z konfiskací a odúmrtí v českých zemích.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3297
Date: 18. únor 1599
AbstractMikuláš ml. Voračický z Paběnic, který si koupil v Dubně na dobříšském panství kmetcí dvůr od dobříšského purkrabího Jana Strnada, se zavazuje ke všem platům, robotám a povinnostem.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3298
Date: 12. březen 1599
AbstractPurmistři a radní měst Lübecku a Hamburku zplnomocňují JUDr. Joachima von Holcz, aby vedl jejich jménem u císařského dvora v Praze proces, protože kníže František Saský a Westfálský dal věznit a mučit v Leuenburgu jejich úředního písaře na společném domě Bergerdorf a obvinil z urážky majestátu, atentátu a vzpoury jejich úředníka Gerharda Grentze.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3299
Date: 15. březen 1599
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, s jedné, a Ferdinand, Vratislav a Jaroslav bratři purkrabí z Donína s druhé strany sepisují (1) vyjímky bratří, které nejsou obsaženy v smlouvě o prodeji panství Benátky (nad Jizerou).

Images7
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3300
Date: 2. duben 1599
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský, uděluje městu Kirchhain (Kirchhau) v Dolní Lužici povolení, aby si vypůjčilo pro potřebu města a jeho vyplacení peníze doma a v cizině a oznámilo mu věřitele a podmínky půjčky.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3301
Date: 5. duben 1599
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírají smlouvu s Ferdinandem, Vratislavem a Jaroslavem, bratry purkrabími z Donína (i na místě ml. bratří Jana a Jindřicha), kterou mu prodávají zámek a město Nové Benátky nad Jizerou, pustý hrad Dražice, Milovice, Čachovice (Cziachowicze), Staré Benátky, Kbel, Obodř, Zdětín, Čílec, Zbožíčko, Mladou, Lipník (Benáteckou Vrutici, Starou Lysou, Vusovou a Jiřice, poddané v Sedlci, ve Slivínku a Dolním /Velkém/ Slivně, ve Strakách, Velelibech a pustou ves Holičko za 215 000 kop míš.

Images12
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3303
Date: 19. duben 1599
AbstractRadové české komory uzavírají smlouvu s purkmistrem, konšely a staršími na místě obce města Trutnov, kterou městu prodávají zámek Trutnov, clo, vsi Kalnou Vodu, Zlatou Olešnici, Libeč (Gebesdorff), Veletiny, Střítež (Purkersdorff), Hertvíkovice, Dabí (Trautenpach), Sklenářovice (Glasendorff), Vernířovice (Wernersdorff), Chvaleč, Slavětín, Bezděkov, Petříkovice, Křenovice (Krynsdorff), Královec (Kynigshan), Bečkov (Potssendorf), Bernartice, Lampertice (Lampersdorff) a některé grunty v Horním Starém Městě, Poříčí, Bojišti (Humburku), Volanově (Woblanowie) a v Mladých Bucích za 55 556 kop míš.

Images8
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3302
Date: 19. duben 1599
AbstractRadové české komory uzavírají smlouvu a purkmistrem, konšely a staršími na místě obce města Trutnova, kterou městu prodávají zámek Trutnov, clo a vsi Kalnou Vodu, Zlatou Olešnici, Libeč (Gabesdorff), Voletiny, Střítež (Purkeradorff), Hertvíkovice, Babí (Trautenpach) Sklenářovice (Gleßendorff), Vernířovice (Wernersdorff), Křenov (Krynadorff), Královec (Kynigshan), Bečkov (Potssendorff), Bernartice, Lampertice (Lampersdorff) a některé grunty v Horním Starém Městě, Poříčí, Bojišti (Humburk) a Mladých Bučích za 47 131 kop míš.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3304
Date: 21. duben 1599
AbstractRegistrátor komory sděluje presidentu a radům komory na jejich příkaz, že při kolacionování originálu císařské listiny z 1. 7. 1597 (na Kynžvart) s konceptem bylo zjištěno, že byla vynechána 3 slova. Proto bylo nařízeno presidentu a radům komory, aby p. Zedtwitzovi registrátor tato slova připojil.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3305
Date: 23. duben 1599
AbstractRudolf II. císař římský, král uherský a český, se přiznává, že je dlužen purkmistru a konšelům města Plzně 1878 kop 59 gr 3 peníze míš. splatných po půlroční výpovědní lhůtě. Plzeňští v této sumě zastoupili císaře při vyúčtování s městem Přimdou 10. července 1597 v účtárně komory.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3306
Date: 24. květen 1599
AbstractRadové české komory uzavírají smlouvu se sekretářem téže komory Erazimem Kvintusem z Dromsdorfu a na Dolanech, kterou mu prodávají vsi trutnovského panství Chvaleš, Slavětín, Bezděkov a Petříkovice za 8625 kop míšenských.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3307
Date: 12. červenec 1599
AbstractPavel Schürer st. z Falckenau se zavazuje zachovávat podmínky inserované listiny císaře Rudolfa II. z 10. července 1599, kterou císař povolil jeho otci Kryštofu Schörerovi, sklářskému mistru z Falknova (Fackhenaw), zřídit sklářskou huť u vsi Broumy (Braunitz) na panství Křivoklát (Pirglos).

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3308
Date: 14. červenec 1599
AbstractPurkmistr, rada a starší Menšího Města pražského se zavazují, že v domě Mikuláše Vávry, který připadl císaři jako odúmrť a který jim k tomu účelu daroval a poukázal také 100 kop míš. z "renthausu", zřídí a vybaví špiál neboli lazaret pro příslušníky dvora a měšťany nakaženém morem.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3309
Date: 7. srpen 1599
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírají s Janem z Vřesovic smlouvu, kterou mu jako náhradu za škody způsobené vedením vody a do některých rybníků na Libochovickém panství strouhou přes grunty Podsedického statku dává 500 kop míš., louku zv. Antošovskou, louku pod Dlažkovicemi náležející záduší klapskému a 40 záhonů dědin náležejících cís. poddanému Martinovi Šídlovi ze Solan. Za to má Vřesovec dát Šídlovi jiné záhony blíže Solan, má dát čistit strouhu, jejíž břehy může osázet vrbovím k svému užitku. Za zádušní louku pak dá císaři klapskému záduší 200 kop.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3310
Date: 16. spren 1599
AbstractRudolf II. císař římský, král uherský a český, zakazuje všem svým poddaným, aby obstavovali Cypriána Zahrádku z Turova, který se zabývá plavbou dříví pro cizí dluhy.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3311
Date: 3. září 1599
AbstractPoněvadž horníci z Oloví (Bleystatt) jsou závislí na dříví z lesů panství Hřebeny (Herttenberg), které císař dal vložiti do desk Jindřichovi z Písnice, uzavírají s ním deputovaní komisaři smlouvu, podle které povoluje na gruntech panství zřizovat doly a brát za obvyklý nájem stavební dříví a dříví na uhlí, začež mu přísluší čvrtina horního desátku.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3312
Date: 7. září 1599
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírá smlouvu s Karlem z Lichtenštejna a Mikulova (též na místě jeho bratří Maximiliána a Gundskera) k smlouvě, kterou s ním uzavřela 6. listopadu 1598 česká komora o prodeji městečka Hustopeče (Auspicz) náležejícího klášteru velehradskému, a dojednává, že záduší s podacím v městečku a ve vsích Starovice a Starovičky (Groß a Klain Starwicz) mají zůstat v předchozím stavu, a zajišťuje abatyši kláštera Králové roční příjem 1000 tolarů a velehradkému opatu 600 tolarů.

Images1
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3313
Date: 26. září 1599
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, obnovuje k žádosti Amalie roz. ze Streitbergu, metky zemř. Wolfa Kryštofa z Trautenberka, a vdovy Anny Barbory z Brandtu souhlas k zcizení léna, které udělil zemř. Wolfovi, aby mohl uspokojit věřitele.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3314
Date: 29. září 1599
AbstractRodolf II., císař římský, král uherský a český, který kupuje na dluh od Eleny z Tovaru, roz. Berkové z Dubé, panství Oslavice (Zoßlawicz), se přiznává Ladislavovi Berkovi z Dubé k dluhu 12 000 tolarů a staví za sebe rukojmí města Olomouc, Brno a Uherské Hradiště, která současně přejímají rukojemství.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3315
Date: 19. říjen 1599
AbstractKryštof Šlovský ze Šlovic a na Olešné se vzdává na svém statku ve prospěch krále na dobu svého života honitby, vysoké a černé zvěře za 3 kusy, jednoho srnce a jednoho vepře z křivolakých lesů.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3322
Date: 19. listopad 1599
AbstractPurkrabí v Chebu Štěpán JIří ze Šternberka uzavírá smlouvu se zástupci chebské městské rady Adamem Crahamerem s syndikem JUDr. Jindřichem Tilesiem, že vydá městu hrad se všemi právy a zásobami a město zaplatí podle majestátu na Hromnice 8500 tolarů i s úroky.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3316
Date: 19. řijen 1599 (1)
AbstractKryštof Šlovský ze Šlovic a na Olešné se vzdává na svém statku ve prospěch krále na dobu svého života honitby, vysoké a černé zvěře za 3 kusy, jednoho srnce a jednoho vepře z křivolakých lesů.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3317
Date: 20. říjen 1599
AbstractRadové české komory Kryštofovi Krčmáři (Kratschmarovi) z Schenkenbergu, Kryštofovi Taubenreuterovi z Taubenreutu a Fridrichovi Scheusnatulovi z Weichingu: sdělují jim, že císař se rozhodl vyplatit ves Háje (Robeagruan) a prodat ji do dědičného vlastnictví. Proto jim nařizuje ves prohlédnout a pořídit její taxu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1598 - 1599next >